Plaatselijk Nieuws. De buitengemeenten moeten meebetalen. Binnenlandsch Nieuws. Zware brand in een schip met hooi. Loon naar werken!? De Haagsche Conferentie. De Nederlandsche schaatsenrijders te Davos Marktberichten. Gemengd Nieuws. Het huwelijk van den Italiaanschsn Kroonprins. Geweldige brand in een oliefabriek. Vreeselijk ongeluk te Ronet. Tegen de opkoopers. De vorige week hebben wij reeds doen blijken, dat de uitbreiding der R.K. school misschien niet geheel voor rekening van de gemeente Schagen behoefde te komen. Omstreeks 40 kinderen uit andere gemeenten bezoeken deze school en zijn dus geheel of ten deele de oorzaak, dat uitbreiding noodzakelijk is. We hebben toen art. 8<>, eerste lid, van de Onder wijswet afgedrukt en nadrukkelijk gevraagd: Hoe zit het eigenlijk? Inmiddels hebben we ter hevoegder plaatse ons licht opgestoken en zijn we tot de conclusie gekomen, dat Schagen inderdaad verhaal op de omliggende gemeenten heeft. Dit steunt op het reeds gedeeltelijk aangehaalde artikel, dat elders geregeld wordt toegepast. Kr zit naturlijk wat werk aan, doch dit mag geen reden zijn, om hier maar alle kosten te dragen. Men moet op het gemeentehuis maar eens doortas ten. Ter inofrmatio van onze lezers laten we art. 80 der I.ager Onderwijswet thans in zijn geheel volgen. Het luidt aldus: 1. Wanneer eene school, welke is tot stand geko men overeenkomstig het bepaalde in de artikelen 72 tot en met 83, bezocht wordt door kinderen die niet wonen in de gemeente, waar die school is gevestigd, heeft deze gemeente aanspraak op eene uitkeering van de gemeenten, waarin die kinderen woonachtig zijn, in de kosten van stichting en verbouwing, be doeld in artikel 74. De som, waarnaar deze uitkeering wordt berekend, bedraagt zes ten honderd van die kosten. 2. Wanneer eene school, als bedoeld in artikel 84, bezocht wordt door kinderen, die niet wonen in de gemeente, waar die school i« geve.-tigd, heeft deze ge meente aanspraak op eene uitkeering van de gemeen ten, waarin die kinderen woonachtig zijn, in de kos ten der vergoeding, in dat artikel hedoeld. 3. De uitkeering wordt telken jare voor elke ge meente bepaald op zoodanig gedeelte van de in het eerste en- tweed lid bedoelde totaalsom en vergoe ding als wordt uitgedrukt door eene breuk, waarvan de teller is hot getal, dat aanwijst het gemiddelde aantal leerlingen., hetwelk in het voorafgaande jaar de school heeft bezocht en in die gemeenten woon achtig was, en de noemer het getal, dat aanwijst het gemiddelde van het geheele aantal leerlingen, het welk in dat jaar de school heeft bezocht. 4. Voor de toepassing van dit artikel geldt als woonplaats de gemeente, waar de ouders of verzor gers van de kinderen zijn gevestigd en, indien die niet hier te lande wonen ,de gemeente, waar de kin deren zelf woonachtig zijn. Indien over kinderen de voogdij wordt uitgeoefend door eene vereeniging, stichting of instelling van weldadigheid, als bedoeld in artikel 421 van het Burgerlijk Wetboek, geldt als woonplaats de gemeente waar het kind laatstelijk woonde voordat het onder de voogdij van die ver eniging, stichting of instelling kwam. GEMEENTE SCHAGEN. Gerouwd: llermanus Joseph Boersen en Maria An- tionia Bruin. POLITIE. Verloren: een portemonnaie met geld. HET AUTO-ONGELUK BIJ WASSENAAR. Het slachtoffer overleden. De lieer Franken uit Amsterdam, die Dinsdagavond bij het auto-ongeluk ojjfler Wassenaar een ernstige schedelbreuk heeft opgeloopen, is gisternacht in het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan de gevolgen overleden. Een vonk alt de uitlaatpijp ln de lading gekomen. Gistermorgen, toen de motorboot Gerdina, uit Made, met draaienden motor lag te wachten voor de geslo ten spoorbrug over de Dclfshavensche Schie te Rot terdam, is een vonk uit de uitlaatpijp terecht geko men in dc lading, bestaande uit 30 ton los hooi en 30 ton hooi in pakken van 50 K.G., welk hooi door de firma Huisman en Bankhuizen te Raamsdankveor was verzonden naar 's-Gravenhage. Het hooi raakte terstond in brand. De schipper, die alleen met zijn knecht aan boord was, heeft eerst getracht met em mers water het vuur te blusschen, maar dit hielp niet, de brand breidde zich zicndcroogcn uit In het inwendige van de lading bleef het vuur met groote hardnekkigheid voortwoekeren, zoodat nog meer materiaal aan moest rukken en tenslotte met 13 stralen een groote massa water in den brand kon worden gespoten. Langzamerhand had de motorboot zware slagzij gekregen. Tenslotte rustte het schip met een zijde op den bodem van de Schie, die dicht onder den wal niet zoo heel diep is. Gevaar voor zinken be stond er dus niet. Om het schip zijn balken uitgelegd, om tc voorkomen, dat het brandende hooi afdreef. Ook het hooi, dat van het schip op den wal was geworpen, brandde fel. Toen omstreeks het middaguur de drijvende stoo- mer Maaswerken verscheen, kon deze met de nablus- sching worden belast. Het hooi was tegen brand verzekerd, de boedel van den schipper niet. Do benoeming: van ir. Fruytler bvJ de Ar beidsinspectie. Naar aanleiding van de lezing, welke het „Vad" gaf ovor do wijze waarop de heer Fruytler, oud-gouverneur van Curaqcao, bij de Arbeidsinspectie in Den Haag rulra baan maakte voor zichzelf, welke lezing wij in ons num mer van gister overnam, schrijft het „Hsbl.", dat indien deze feiten juist zijn, het over de merkwaardige houding van minister Verschuur, die daartoe zijn medewerking verleende, z:jn groote verwondering en strenge afkeu ring moet uitspreken. Mot blad vervolgt daarna: Om in Den Haag ruimte te maken moest daar de heer Huygens van den begeerden post worden „gewipt" en naar Maastricht overgeplaatst Wij iaten nu de relatieve aantrekkelijkheden van de residentie en de Llmburgsche hoofdstad in het midden. Wij vragen in de eerste plaats of de overplaatsing naar Maastricht reeds geschied Is. Kan zij niet nog ongedaan gemaakt worden? Maar dan rijst de vraag: Waarom al deze toegevendheid ten aanzien van een man, wiens ambtelijke conduite-staat in het voor hem gunstige ge- va] toch een mislukte zending Inhoudt Voor het ©ogen blik ls die staat nog niet officieel bekend gemaakt hij vraagt dus vooriooplg nog een opschorting van oordeel. Maar naar ccn premature belooning met een begeerden post In een begeerde standplaats wijst die staat geens zins. Wij hebben onlangs geschreven dat men met de be noeming van Ir. Fruytler beter wachten kon tot na de openbaarmaking van het rapport der uit Cura^ao terug gekeerde enquete-commlssie-Hoorweg. De heeren ln Den Haag denken er blijkbaar anders over, en „addlng Insult to injury" verdubbelen zij achter den rug van den directeur-generaal van arbeid om! hun gunsten aan den man die in Curaqao zulk een poover figuur sloeg zij het dan dat hij misschien in zekeren zin dupe werd van de omstandigheden, zoo als de commissie-Hoorweg straks zal moeten ophelde ren en al dan niet bevestigen. In het corps der ambtenaren der arbeidsinspectie zal deze mutatie den goeden geest niet bevorderen. En n«.n deze oplossing der „loon naar werken"-puzzle, waarvoor Den Haag zich geplaatst zng, kennen wjj in volle over tuiging den poedel-prijs toe. Wie zegt er straks in de Kamer het zijne van?! Een Fransch—Duitsch Incident, dal echter weer heel spoedig is bijgelegd. Gisteren meldden wij nog, dat de tweede Haagsche Conferentie een heel kalm verloop had en zich gec- nerlei sonsationeele gebeurtenissen voordeden. Dinsdagavond dreigde hierin echter verandering te komen, doordat de Fransche afgevaardigde Tardieu zich in een gesprek met de journalisten wat te ver heeft laten gaan en zijn woorden wat heel drastisch heeft samengevat en die hierop neerkwam, dat hij den Duitschors tijdens dc zitting zou hebben verweten, dat zij blijkbaar geen vertrouwen in zich zelf had den en dat men de vraag zou moeten stellen of zij nog in staat waren te onderhandelen. Gistermorgen voor dag en dauw kreeg de Duitsche delegatie uit Parijs den inhoud van dit bericht reeds toegetelefoneerd. Zij vroeg toen de Franschen om op heldering; de Duitschers verklaarden dat zij het hier bij in geen geval konden laten zitten. Toen de Duitsche delegatie gister haar misnoegen hierover te kennen had laten geven, zond Tardieu den heer Besnard naar Curtius, ten einde hem mede te deelen, dat hij, Tardieu, het incident ten zeerste be treurde en dat hem bij nalezing van het Havas-com- muniquó gebleken was, dat daarin twee passages on juist waren weergegeven. Over den geincrimineerden zin bood Tardieu aan, dezen zoo te lezen, dat hij niet van vertrouwen gesproken had, maar van het in staat zijn der delegatie om onderhandelingen te voeren. Curtius deelde den Franschen afgezant van Tar dieu echter mede, dat de Duitsche delegatie ook deze uitdrukking nog beleedigend achtte, en dat do Duit sche delegatie als deze uitdrukking niet werd terug genomen, zich tot haar zeer grooten spijt genoodzaakt zop zien, daaruit de noodige consequenties te trekken Weer bijgelegd. Naar later wordt gemeld, zal echter de hotsing tus- schen Tadeu en de Duitsche delegatie geen verdere gevolgen hebben. Volgens uitlatingen van Fransche zijde, zou de ge heele discussie van het begin tot het einde een volko men hartelijk karakter hebben gedragen en is in de Duitsche persconferentie nog meegedeeld, dat er voor de Duitsche gedelegeerden in de zitting geen aanleiding was op te komen tegen de bekende woor den die Tardieu in de zitting niet heeft gezegd, dat de Duitschers niet tot onderhandelen in staat waren, maar dat hij betwijfelde of zij het Ycungplan zouden kunnen doorzetten, wat geacht werd betrekking te hebben op de mogelijkheid om het in den Rijksdag er door le krijgen. Curtius heeft hierop geantwoord, dat de Duitsche re giering dat kan, als Duitschland maar geen nieuwe lasten werden opgelegd. Tardieu heeft daarop uiting gegeven aan zijn ver bazing, waarop Moldenhauer opmerkte, dat de ver wondering eerder aan de zijde der Duitschers be stond. Curtius voegde hieraan toe dat de houding der delegatie haar door haar opvatting van plicht is voorgeschreven. Een Duitsche minister van finan ciën is er ora ieder millioen voor zijn volk te redden. De sancties. Gisterennamiddag heeft d<» Duitsche delegatie van de Fransche een „papier" ontvangen betreffende de sacties, hetwelk beschouwd moet worden als een grondslag voor de discussies over de kwestie, van de toekomstige verhouding tusschen Duitschland en de credlteurstaten. Morgen zullen de Fransche ministers Tardieu en Briand en de Duitsche ministers Curtius en WIrth hierover besprekingen houden. Een verklaring van de Duitsche delegatie over de sanctie's. Gisteravond laat heeft de Duitsche delegatie een eerste verklaring laten publiceeren omtrent de Fran sche voorstellen ten opzichte van de sancties. In deze verklaring spreekt de delegatie de vrees uit, dat het moeilijk zal zijn op de basis van deze voorstellen tot een overeenstemming te komen. Briand gehnldigd. Gister is in Den Haag den Franschen minister, Briand, door verschillende vooraanstaande Nederlan ders gehuldigd voor al zijn werk, dat hij ln het be lang van den vrede heeft verricht Bij die gelegenheid werd hem als herinnering van zijn tweede verblijf in Den Haag een tegeltableau aangeboden, waarop het Binnenhof was afgebeeld Briand dankte recht hartelijk en wees op den steun dien hij bij zijn vredeswerk steeds vanuit Holland heeft ondervonden. Hij zou het tegeltableau een plaatsje in zijn onmiddellijke nabijheid geven, zoo dat hij het steeds zou kunnen zien. Het oordeel van BaHingrud. De sportcorr es pondent van het „Hsbl." schrijft d.d. 5 Januari: De heer Van Laer is heden weer gearriveerd en vertel de ons. dat in het reisplan der Nederlandsche rijders verandering is gekomen. De vier besten (v. d. Scheer, Helden, Hooftman en één nog nader aan te wijzen) gaan na Davos, naar Trondjhem, Oslo en Stockholm, terwijl een drietal anderen (onder wie H. Blaise als captain) op 20 en 21 dezer In Weenen zullen starten. Kos ls op het oogenblik ziek en zal dus waarschijnlijk niet uitkoemn op den internationalen wedstrijd alhier. Heden spraken wij nog even met Bal'.ingrud en vroe gen hem nog naar zijn oordeel over onze rijders. Ook hij vond v. d. Scheer den beste, geschikt voor alle afstan den; Helden speciaal voor den hingen en Hooftman voor den korten afstand. Van den laatste noemde h(j vooral het goede starten. Na dezen roemde hij vooral nog Jongert, dien hij hooger aansloeg don Pronk, hoewel ze elkaar niet veel ontloopen. Intusschen vond hij de Ne derlanders sinds 1928 zeer vooruitgegaan en lellen ze reeds verschillende krachten van internationale klasse. Desgevraagd achtte hij zoowel aan het trainen ln Noorwegen als in Zwitserland voordeden verbonden. In Zwitserland roemde hij vooral de betere hoedanigheid van het ijs en den langeren tijd, dat het er ls. Noor wegen heeft echter het voordeel, dat er moer rijders van klasse zijn, waarvan afgekeken kon worden. Echter zoo lang wij de uitmuntende leiding van Thun- berg hebben, zal dit wel niet veel gewicht in de schaal leggen. Het feit dat men ln Noorwegen ook 's avonds kan rijden, achtte hij niet erg van belang, daar meer dan één uur schaatsenrijden per dag toch niet goed ls voor de training. Over het algemeen kwam zijn oordeel vrijwel overeen met dat van Thunberg. SCHAGEN, 9 Jan. 8 stuks Paarden f 150300, 25 gelde koeien (magere) f 160280, 86 Idem (vette) f 250470, 6 vaarzen f 110 150, 6 graskalveren f 45—100, 14 nuchtere kalveren f 14 30, 20 Schapen vette f 3045, 237 overhouders f 2835, 3 boken en geiten f 1015, 13 varkens magere f 3044, 45 idem vette per KG. 77—80 ct, 139 biggen f 20—30, konijnen f 1.50—8, 77 kippen f 1.50—8, 81 Kg. boter f 2 tot f 2.15. EIERVEILING, SCHAGEN, 9 Jan. Aangevoerd 242 partijen 64167 stuks kipeieren, 4 par tijen 239 stuks eendeieren. De prijs liep van: kipeieren f 57, bruine f 6.70—6.90, eendeieren f 7.107.20. De veiling duurt voort NOORDSCHARWOUDE, 8 Jan. Uien f 2.10-72.50, drielingen f 1.80—2, nep f 3. grove f 2.702.90, peen f L kl. peen f 0.80, roode kool f 3.10 0.40, gele kool f 4.406.20, Deensche witte kool f 1.40— 2.30 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 5600 Kg. uien, 500 Kg. peen, 146800 Kg. roode kool, 17200 Kg. gele kool, 54800 Kg. Deensche witte kool. WARM ENHUIZEN, 8 Jan. Roode kool le soort f 3.30—6.30, 2e soort f 3.205.50, gele kool le soort f 4.206.70, 2e soort f 2.703.80, witte kool le soort f 1.401.90, 2e soort f 0.600.90, drielingen f 1.50, uien f 2.80 per 100 Kg., Totaal aanvoer: 42100 Kg. roode kool, 3325 Kg. gele kool, 19200 Kg. witte kool, 675 Kg. uien. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Jan. Roode kool f S6.50, gele kool f 2.506.30, Deensche witte kool f 1.10—2.60, uien f 2—2,60, grof f 2.60—2.70, drielingen f 1.30, peen f 2.50—2.70, per 100 Kg., bloem kool f 5.70—10.30, H f 0.9O—1.50 per 100 stuks. Totaal aanvoer: 110000 Kg. roode kool. 85000 Kg. gele kool, 60000 Kg. Deensche witte kool, 17000 Kg. uien, 2500 Kg. peen, 700 stuks bloemkool. AMSTERDAM, 8 Jan. Zeeuwsche bonten f 2.40—2.70, ld. blauwen f 2.502.70, ld. bravo's f 1.902.10, ld. bl. eigenheimers f 1.701.80, ld Roodstar f 1.40—1.50, id. juin per 50 Kg. f 1.25—1.30, ld. eigenheimers f 1.00—1.70, id. bl. poters f 1.70—1.80, id. bonte poters f 1.70—1.80, id. Bevelanders f 1.40—1.50, IJpolder eigenh. f 1.50—1.60, ld. Bravo's f 1.90—2.10, ld. bl. eigenheimers f 1.701.80, ld. rooastar f 1.401.50, id. Bevelanders f 1.401.50, Noordh. eigenheimers f 1.50 —1.60, ld. bl. eigenheimers f 1.701.80, ld. roodstar f 1.40 —1.50, Anna Paulowna zand f 2.102.S0, Hillegommer zandaardappelen f 2.102.80, Drentsche eigenheimers f 2.10—3.50, Flalckeesche eigenheimers f 1.601.70, ld. Juin 50 Kg. f 1.251.30, Spuische eigenheimers f 1.60— 1.70 per H.L. AMSTERDAM, 8 Jan. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 235 vette kal veren, le kw. f 1.30—1.36, 2e kw. f 1.20—1.30, 3e kw. f 1 —1.20, per Kg. levend gewicht; 43 nuchtere kalveren f 1421, 570 vleeschvarkens 90—110 Kg. f 0.95—0.96, zwa re varkens f 0.93—0.95, vette varkens f 0.91—0.93 per Kg. slachtgewlcht. Een Indrukwekkende plechtigheid in de PaulUnsche kapel te Rome. Gistermorgen ls precies om 10 uur in de Paulijnsche kapel van het Quirinaal te Rome op plechtige wijze het huwelijk voltrokken tusschen den Italiaanschen kroon prins en prinses Marie José van België. De trouwplechtigheid werd bijgewoond door talrijke vorstelijke persoonlijkheden, zoodat zij een der schitte rendste gebeurtenissen geworden ls, sedert de wereld oorlog werd beëindigd. Tegen 10 uur naderde de bruidstoet de kapel. Vooraan reed de ceremoniemeester van het Italiaan- sche koningspaar en daarna het gevolg van de gezamen lijke vorstelijke gasten. Hierna volgden de ridders van de Annunzlata-orde en de paleis-prefect van het Quirinaal. De bruid werd door haar vader begeleid, terwijl Koning Vlctor Emmanuel de koningin van België bege leidde. Vervolgens kwamen de overige persoonlijkheden en tot slot de hofdames. Nadat alle aanwezigen hun plaats hadden ingenomen, 'knielde het bruidspaar voor het altaar neer. De getuigen, twee Itallaansche en twee Belgische prinsen hielden gedurende de plechtigheid een sluier over het bruidspaar uitgespreid. Toen de kardinaal tot het bruidspaar de vraag richtte of zij man en vrouw wilden worden, wendden beiden zich volgens voorschriften van het protocol eerst tot hun ouders. Nadat dezen hun toestemming hadden ge geven, gaven zij elkander het ja-woord. Na de onderteekening der huwelijks-acte geleidde kroonprins Umberto zijn jonge echtgenoote uit de kapel Het paai werd onmiddellijk gevolgd door den koning van België met de Italiaansche koningin en den koning van Italië met de koningin van België. Toen het kroon prinselijk echtpaar op het balcon van het palels ver scheen werd het langdurig toegejuicht door een duizend koppige menigte, welke op het plein was bijeengekomen. De bruid droeg een kostbaar wit toilet van Itallaansche zijde en een korten hermelijnen mantel met zeven meter lange sleep. Op het champagne-kleurig toilet van de Itallaansche koningin waren gouden versierselen en paarlen aangebracht Haar mantel van koud-brocaat droeg een vijf meter lange sleep. Ook de prinsessen cn de hofdames droegen kostbare toiletten. Bijzonder opvallend was de roode pelerine van prinses Mafalda van Hessen, welke zich reeds gedurende eeuwen ln het bezit van het Huis Hessen bevindt De koningen en prinsen en de overige mannelijke persoonlijkheden droegen allen uniform of rok met ordeteekenen. Om 1 uur vond in het Quirinaal het bruiloftsmaal plaats. Naar het Vaticaan. Onmiddellijk na de huwelijksplechtigheid in de Paollna- kapel van het Quirinaal begaf het kroonprinselijk echt paar zich te 12.20 naar Vatlcaan-Stad, waar do paus kroonprins Umberto en zijn vrouw in audiëntie ontving. De kroonprins stelde zijn vrouw aan den paus voor. Getrouwd op 's kroonprinsen trouwdag. Het cch^nt, dat vele Itallaansche paartjes er een eer ln stellen te zgn getrouwd op denzelfden dag als de kroonprlna Te Venetië althans zouden gisteren onge veer zestig huwelijken zijn ingezegend allemaal van paartjes, die uitdrukkelijk den wensch te kennen hadden gegeven op denzelfden dag in den echt te worden vef- bonden als prins Humbert en prinses Marle. In SsJecho-SIowaklje. Vijf fabrieksgebou wen totaal verwoest. Omtrent de geweldige brand In de parafine-afdeellng van de ollefabrleken te Oderfurt ln Tsjecho-Slowakije. waarover we in het nummer van gister reeds berichten verneemt V.D. nog de volgende bijzonderheden uit Praag: Do brand ontstond door onvoorzichtigheid van een arbeider, die een sigaret aanstak, waardoor benzine dampen in brand vlogen. Dazo arbeider, kreeg ernstige brandwonden en ls naar het ziekenhuis te Ostrau ver voerd. De brand werd ontdekt door een machinist van een trein, die met zyn locomotief langs de fabrieksge bouwen reed. Met de stoomfluit maakte hij onmiddellijk alarm. Het vuur vond ln de metteer doordrenkte daken en muren zoo gretig voedsel, dat onmiddellijk drie af- deelingen in lichte laalo stonden. De brandweer, die onmiddellijk verscheen, slaagde er niet in de nevengebouwen te sparen, daar groote hoe veelheden halffabrikaten en benzine in brand geraakten. Nog twee fabrieksgebouwen werden door het vuur ver woest. De in de kelderruimten opgeslagen paraflne smolt en er ontstond een geweldige vuurzee. Herhaaldelijk vonden ontploffingen plaats. In de ochtenduren werden twee arbeiders met ernstige brandwonden gevonden. Een arbeider wordt nog vermist. Het vuur woedde gistermorgen nog steeds voort Duizenden toeschouwers slaan de vuurzee gade. In de verwoeste fabrieksgebouw^ werd door 22 hydraulische persen paraflne verwerkt! Twee honderd goedrenwagens zijn eveneens een prooi der vlammen geworden. In den loop van Woensdagochtend ls de brandweer er In geslaagd den brand te stuiten. Het machinegebouw kon gered worden. Vijf fabrieksgebouwen zijn totaal verwoest. HET SPOORWEGONGELUK IN TUNIS. Achttien dooden. Uit Algiers wordt gemeld: Het aantal der bij het spoorwegongeluk in Constan- tine om het leven gekomen personen heil raagt 18. Ze ven lijken liggen nog onder de overblijfselen van den trein. VIJF LEDEN VAN EEN GEZIN GEDOOD. Ais gevolg van een petroleumontploüing. Uit Indianapolis wordt gemeld: Door een petroleumontploffing zijn hier Dinsdag vijf leden van een gezin gedood. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat oen man petroleum in de kachel goot, ten eindo het vuur aan te wakkeren. De petro- leumkan ontplofte, waardoor de man, zijn vrouw en hun drie kinderen doodelijke brandwonden bekwa men. VAN KEULEN NAAR BERLIJN TUSSCHEN DE BUFFERS. Na aankomst van een trein uit Keulen aan het Bar- lijnsche station Friedrichstrasso viel op het perron een jeugdige reiziger op, die geheel onder het stof zat en den indruk maakte, dat hij niet uit een coupé kwam. Stationsbeambten arresteerden hem en het bleek dat hij de reis van Keulen naar Berlijn op de buffers had gemaakt. Aan de politie vertelde de zon derlinge reiziger, dat hij zoo ook al eens van War schau naar Parijs had meegereden. Met het hoofd tegen een paal gestoten, die te dicht bij de rails stond. Een vreeselijk ongeluk heeft zich Zondag in de hal van het slation van Ronet, bij Namen, afgespeeld. Op het oogenblik dat een locomotief hot machine remise binnenreed, stak de mecanicien het hoofd naar bulten, en stootte dit zoo hevig, dat hij bloe dend voor den haard der locomotief neerstortte. De stoker, die bij het afschuwelijk gebeuren tegen woordig was, deed de machine stoppen en riep de nrhoiders, dia in de nabijheid werkten, er bij. Het gelukkige slachtoffer werd onmiddellijk met de beste zorgen omringd doch de dood was op slag ingetreden. Het schedeldek was letterlijk weggerukt. Het onder zoek, dat ingesteld is, heeft uitgewezen, dat de ijze ren paal, waartegen het hoofd van den ongelukkige is geslagen, te dicht bij de rails stond. De New-Yorksche schouwburgdirecties vereenigen zich tot het voeren eener cam pagne. Bijna alle schouwburgdirecties in New York (stad) hebben zich met elkaar vereenigd tot het voeren van een campagne tegen de bureaux of. personen die op groote schaal schouwburgplaatsen opkoopen en die dan met onbehoorlijk grove winsten van de hand doen. Niet minder dan 58 schouwburgen doen inee aan de poging om dezen ergerlijken vorm van dief stal (in de Ver. Staten noemt men het „scalpeeren") tot redelijker en behorolijker proporties terug te bren gen. Het is trouwens niet uitsluitend altruïsme of liefde voor „fair play" die de New Yorksche schouw burgdirecties bewoog om te pogen het euvel te knot ten. Maar het was haar gebleken dat het publiek niet van zins om zich al te erg door opkoopers van plaatsen te laten villen uit de schouwburgen be gint weg te blijven en dan maar liever naar de bios coop gaat. Men weet trouwens dat b.v. in Engeland dé opkoo pers van plaatsen voor den grooten endstrijd der Beker-competitie van de voetbalclubs, eens zoo deer lijk door de bezoekers van de match waren afgeran seld, dat het daar met dezen vorm van diefstal niet meer zoo erg is als vroeger. MOSKEE IN EGYPTE INGESTORT. Negen slachtoffers. Reuter seint uit Kairo: Hier is een kleine oude moskoe ingestort, tengevolge waarvan drie personen werden gedood en zes gewond. Allen bevonden zich op straat in de nabijheid. HET BEROEPSGEHEIM VAN DEN. JOURNALIST. Louw tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld. Gister maakten wij melding van een conflict te Johan- nesburg ln Zuid-Afrlka, tusschen de overheid en twee journalisten gerezen naar aanleiding van het feit. dat zij geweigerd hadden inlichtingen te verschiffen betref fende een onwettig gehouden loterij in Transvaal. Thans meldt een Reuter-bericht, dat Davld Louw, een der twee journalisten, die verbonden is aan de „Rand Daily Mali" veroordeeld ls tot acht dagen gevangenisstraf wegens „contempt of courf' (minachting voor do rechtbank). Met de uitvoering van het vonnis wordt zeven dagcB gewacht ten einde Louw in slaat te stellen in beroer» te gian, of zich te bezinnen. EEN MERKWAARDIGE VLIEGTOCHT. Ter redding van een vrouw van hondsdolheid. Reuter meldt uit Johannesburg: Een merkwaardige vlucht werd ln Zuld-Afrika uit gevoerd door luitenant King, die na een tocht van 6009 mijlen daalde op het vllegtereln van Baragwanath. Hij bracht een hoeveelheid antl-hondsdolheld-serum over. bestemd om het leven te redenen van de vrouw van een zendeling, die door een dollen hond was gebeten te Malanga (Noord-Angola). King moest onderweg wegens bonzine-gebrek midden in een dicht woud dalen op een kleine zandvlakte.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6