Stellager Courant Sanapte S 18 Vierde Blad. Gemengd Nieuws. De „Edgar Qumef. Een nieuwe „bliksemtrein" De overstroomingen in Engeland. De gevreesde papegaaienziekte. O N 0 1 m a o 2 fu O (O -si b bi en en oooo 3 0) 5" 03 er c 2 c O CJI 0) 1» Ol ro en o 01 01 O O *r o 3 De feesten te Rome. Gevatte Koude Binnenlandsch Nieuws. Een noodlottige autotocht. Hst spookt te Rotterdam. EDWARD W. BOK. t Zaterdag 11 Januari 1930. 73ste Jaargang. No. 8593 Het Fransche oorlogsschip als verloren beschouwd. V.D. verneemt uit Parijs: Omtrent de positie van den gestranden Franschen oefen-kruiser „Edgar Quinet" wordt uit Oran gemeld, dat deac steeds slechter wordt. Woensdagmiddag stonden reeds de beide kanonnen die op het achterdek van den kruiser staan, in het water. Admiraal Bouis bracht Woensdagmiddag een laatste bezoek aan den kruiser en seinde vervolgens aan den minister van Oorlog, dat het schip als verloren moest worden beschouwd. Een commissie van onderzoek uit Toulon wordt te Oran verwacht. Het schip gezonken. Donderdagavond werd gemeld: De Fransche kruiser „Edgar Quinet", die bij Oran op de rotsen was geloopen, is hedenmorgen gezonken. LUIK—PARIJS IN l UREN. Tusschen Luik en Parijs worden thans proefritten gedaan door een nieuwen „bliksemtrein'', die be stemd is om in precies 4 uren het traject tusschen deze beide steden af te leggen. De trein zal 's ochtends 7 u. 50 uit Parijs vertrekken en om 11 u. 50 te Luik arriveeren. Voor de terugreis zal hij om 16 uur Luik- Guillemina verlaten en om 20 uur te Parijs aanko men. De trein zal geheel uit metalen wagens zijn samen gesteld en onderweg nergens stoppen. Ook aan de grens zal er geen oponthoud zijn, daar het douane onderzoek, evenals thans op de lijn BrusselParijs het geval is, tijdens de reis in den trein zal plaats hebben. De afstand LuikParijs bedraagt 365 K.M., zoodat met een snelheid van gemiddeld 91 K.M. per uur zal moeten worden gereden. NOG ALTIJD 20.000 TOT 30.000 ACRES LAND ONDER WATER. F.en correspondent van de Daily Herald heeft een bezoek gebracht aan Watchet, dat het middelpunt van het ondergeloopen land in Somerset is. Daarbij bleek hem dat nog altijd 20.000 tot 30.000 acres in de districten Athelney, Stoke, St. Gregory en Burrow- bridge blank staan. Het is nog onmogelijk de schade te berekenen, die aan den dag zal komep, wanneer in dit „Venetië van Somerset" het water weer in zijn beddingen teruggekeerd zal zijn, maar de muren die op instorten staan en de bouwvallige huizen die men nu reeds ziet doen het ergste vreezen, vele buiten huisjes moeten ondermijnd zijn. Vee is ook in me nigte verdronken. Het verzamelen van tenen en rijzen, waarvan de streek in dezen tijd van het jaar hoofdzakelijk be staat, kan niet doorgaan Ongeveer vijfhonderd men- schen hebben elders een onderkomen moeten zoeken. Nieuwe gevallen ln Dultschland leerd. gesigna- Volgena Wolff-telegrammen zijn ln Ostseebahnhorst bij Treptow a. d. Rega en ln Glauchau (Saksen) nieuwe gevallen van papegaaien-ziekte gesignaleerd. In eerst-genoemde plaats had een dame begin Decem ber een papegaai uit Hamburg toegestuurd gekregen. Het dier stierf den 22sten Dec. De dame werd twee da gen later door longontsteking aangetast en ls nog steeds niet beter. In Glanchau zijn voor eenlge dagen negen leden van een gezin, waar begin dezer maand een papegaai ge storven was, naar het ziekenhuis overgebracht. Het onderzoek wees uit, dat ook zij door de gevreesde ziekte zijn aangetast De gezondheidsautoriteiten ter plaatse treffen maatregelen, om besmetting te voorko men. Wanneer papegaaien per stoomschip uit Zuid-Amerika binnenkomen. Bij de aankomst van een stoomschip uit Zuid-Amerika te Hamburg hebben volgens het Acht Abendblatt, ver schillende menschen, voor wie reizigers en matrozen een papegaai hadden medegebracht deze dieren op staan- den voet den nek omgedraaid. Andere papegaaien wer den naar de diergaarde gebracht, weder andere werden voor een appel en een ei aan straathandelaars verkocht Dit hout natuurlijk verband met de vrees voor de pa pegaaienziekte. Het Acht Uhr Abendblatt dringt aan op verplichte quarantaine voor papegaaien. Mededeelingen ln de commissie van den Pruislschen Landdag. In de hoofdcommissie van den Pruislschen Landdag zijn Donderdag de besprekingen over den gezondheids toestand. De vertegenwoordiger der regeering besprak ook de zoogenaamde papegaaienziekte. Hij deelde mede, dat deze reeds vroeger in Engeland en Nederland ls voorgekomen. Tot nu toe heeft men de ziekte nog niet overwonnen, doch men hoopt hierin evenwel te slagen Als laatste middel ter voorkoming van meer ziektege vallen moet de invoer van papegaaien worden verboden. Een Invoerverbod wenscheiyk geacht. De rijksminister van binnenlandsche zaken heeft de regeering der landen aangeraden tijdelijk den invoer van papegaaien te verbieden. Er is een officieele mededeeling verschenen, waarin gezegd wordt, dat het aantal ziektegevallen niet groot ls. Te Berlijn zijn 20 gevallen geconstateerd, te Hamburg 13, te Altona 6. De besmetting ls veroorzaakt door uit Zuid-Amerika ingevoerde dieren. In Augustus 1929 heeft ln Argentinië een hevige epidemie van papegaaienziekte gcheerscht Het invoerrecht moet weer worden opgeheven als de Papegaaienz*ekte in Zuid Amerika bedwongen ls. Aan handelaars en bezitters van papegaaien wordt aangeraden goed op den gezondheidstoestand der dieren te letten en wanneer men vermoeden heeft, dadelijk een veearts te roepen of dadelijk het dier te dooden. De kenteekenen van de ziekte bij de papegaaien zijn: verminderde eetlust, matheid, zucht om te slapen en het opzetten van veeren. OVERSTROOMINGEN IN ZUID-FRANKRIJK. Volgens een bericht, uit Perpignan zijn de rivieren Agly en Tech door de aanhoudende rogens dermate gezwollen, dat zij buiten hun oevers zijn getreden en groote oppervlakten lands hebben overstroomd. Ver scheidene dorpen zijn volkomen door het water geiso- leerd. Zelfs Perpignan wordt op het oogenblik door het water bedreigd. Verscheidene verbindingen zijn geheel verbroken. HONGERSNOOD EN KOUDE IN CHINA. Vele slachtoffers in de streek van Hankow. Een bericht uit Hankow maakt melding van een he vige koudegolf, die in de omgeving der stad talrijke slachtoffers maakt; o.a. moeten tachtig koelies door de koude zijn omgekomen. De al lang heerschende hongersnood neemt eer toe dan af en herhaaldelijk komt het voor, dat vaders, om tijdelijk althans hun g^in van den hongerdood te redden, voor 'n paar pond sterling een hunner kin deren verkoopen. SNEEUWSTORMEN IN DE WESTELIJKE STATEN VAN AMERIKA. Verscheidene staten in het Westen der Ver. Staten worden geteisterd door sneeuwstormen. In lal van straten zakt men tot de knieën in de sneeuw. Het vervoer met vliegtuigen en op de spoorwegen is ont redderd. In het dal van de beneden-Mississippi zijn de wegen onbegaanbaar tengevolge van overstroomingen. Men verwacht dat de koude vannacht de oostelijke staten zal bereiken, waar het nu voor den tijd van het jaar nog buitengewoon zacht weer is. o x O n z S 5 3" P*S <V 3 t S 6 o O 3 <9 3 5" N <9 3 a 9 "t O 9 n 2: 3 (O UIT HET BEZETTE GEBIED. Dultsch arbeider door Fransche soldaten overvallen. Wolff meldt uit Mainz: In Hechsheim is de arbeider, Josef Fleck, door drie manschappen der bezettingstroepen overvallen en be roofd. De aanvallers fouilleerden den Duitscher, ontna men hem zijn geld, tabak en pijp en brachten hem ten afscheid nog n' drietal steken met 'n mes of een sabel op het hoofd toe. De namen der soldaten konden uit de verlofbewij- zen door de bezettingsautoriteiten worden achter haald, zoodat er een onderzoek kan worden ingesteld. GROOTE BRAND IN NEW BRUNSWICK. Zes personen gewond; veertien hnizen vernield. Donderdagavond zijn hier veertien huizen door brand vernield. Zes personen werden gewond tijdens de pogingen, belendende perceelen door dynamiet in de lucht te laten springen, om aldus uitbreiding van den brand te voorkomen. De schade wordt op een half millioen dollar geraamd. De groote parade, waaraan 20.000 perso nen deelnamen. Donderdagmorgen is in de vroegere hippodrome van Parioli een groote parade gehouden, waaraan 20.000 personen deelnamen: Onder het spelen van de muziek marcheerden de troepen voorbij de tribune, waarop de leden van de, koninklijke familie en de gasten hadden plaats ge nomen. Behalve het garnizoen van Rome namen vijf infan- terieregimenten aan de parade deel, o.a. het 92e uit Turijn, dat door den kroonprins persoonlijk werd ge commandeerd. Ook fascistische militie en de veilig heidspolitie namen aan de parade deel. Bijzonder de aandacht trokken de koloniale troepen, vooral de kameelruiters in hun schilderachtige uni formen. Vliegertroëpen vlogen caroussel boven het parade- veld. Niet minder dan 300 vliegtuigen naderden in een driehoek vliegende tot dicht bij de tribune om vervolgens vijf boven elkaar liggende kringen te for- meeren. De onderste kring werd gevormd door zware bombardeervliegtuigen en daarboven vlogen in steeds wijder wordende kringen lichte bombardeervliegtui gen, verkennings- en jachtvliegtuigen. Het rond wer velende caroussel bood een imposanten aanblik. Grootsche receptie in de paleizen van het CapitooL Groote recepties zijn gehouden in de drie paleizen van het Capitool het Scnatorenpaleis, het Museumpa leis en het Conservatorenpaleis welke voor dit doel met elkaar in verbinding waren gebracht en feeste- fijk versierd Van den toren van het Capitool waaide de Italiaansche v'ag, van het Senatorenpaleis de Bel gische vlag en van het Museumpaleis en het Conser vatorenpaleis de vlaggen van Rome De balcons en vensters van de paleizen waren met gobelins getooid en geillumineerd Bovendien waren het Forum Ro- manum, het plein voor het Capitool met de kerk San ta Maria, de binnenplaatsen van de Capitools-palei- zen en de Tarpei3che rots prachtig verlicht. De stoet met de leden der koninklijke families van Italië en België defileerde door de zalen van de drie Capitools-paleizen en werd in de ronde zaal van het Influenza, Griep en Koorts; Rheumaflek' Hoofdpijn en Kiespijn ^828^ Wettig beschermd tegen Vervalst tten tegen Vervalschlngea Pril» <0 ca 75 ct Bl) Apoth v> DrogUfca Senatorenpaleis ontvangen door de leden van de An- nunciato-orde; de president van Senaat en Kamer, het diplomatieke corps, de ministers en den secretaris generaal van de fascistische partij. In aansluiting daarmee woonden de deelnemers, die aan de vensters hadden plaats genomen, een schilderachtig schouwspel bij op het Forum Roma- num, 't welk een bruiloftstoet in het oude Rome voor stelde. Vervolgens vormde zich de stoet opnieuw en defi leerde door de zalen der paleizen, waarmede de re ceptie was geëindigd. Na het diner dat Donderdagavond ter eere van het jonge echtpaar in het Quirinaal werd gegeven, bega ven de leden der Italiaansche en Belgische Koninklij ke familie zich naar het balcon, terwijl de gasten zich op de raamterrassen verzamelden, vanwaar zij het prachtige vuurwerk in oogenschouw namen, dat op 2 K.M. afstand op den Januculus-heuvel werd gegeven als einde van de feestelijkheden. De terugkeer van de Belgische koninklij ke familie. Koning Albert, koningin Elisabeth, de prinsen Xeo- pold en Karei en prinses Astrid zullen Zondagochtend half negen uit Rome per extratrein te Brussel-Noord arriveeren Deze aankomst zal niet geen enkele plech tigheid gepaard gaan De Koning en de Koningin zullen zich onmiddellijk naar het slot te Laken be geven terwijl prins Leopold en prinses Astrid ver moedelijk naar Oostende doorreizen, waar het prin sesje Josephine Charlotte zich sedert enkele dagen bevindt. HANDGRANAAT TUSSCHEN KINDEREN ONT PLOFT. V. D. verneemt uit Praag: Te Schönau bij Ned. Titschein werd door een groep kinderen bij het spelen een handgranaat gevonden. Op 'n gegeven oogenblik ontplofte het projectiel, met het gevolg, dat twee der kinderen op slag werden gedood, terwijl twee anderen zwaar letsel bekwamen. De gendarmerie stelt een onderzoek in naar de her komst der granaat. STRIJD TUSSCHEN EEN POPE EN ZIJN GEMEENTE. In Marosberettye in Zevenbergen was de Grieksc'n- orthodoxe geestelijke Simedrean al sinds maanden op voet van oorlog met zijn gemeente. Op een Zondag versperden de geloovigen hem den toegang tot de kerk en mishandelden hem zoo, dat hij zich met moeite door de vlucht kon redden. Op den tweeden Kerst dag werd Simerean's huis in brand gestoken en ge heel vernield. De dorpspolitie had reeds lang de over plaatsing van den geestelijke gecischt. Echter kon het kerkbestuur tót dusverre niet tot een besluit ko men. Het resultaat is, dat thans 130 familiën de Grieksch-orthodoxe kerk verlaten hebben en tot het katholicisme zijn overgegaan. Vrachtauto bij Sloten in de Ringvaart van de Ha"- t emmermeer gereden. Moeder en zoon jammerlijk om het leven gekomen. Een derde inzittende in ernstlgen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Donderdagmorgen te ongeveer kwart voor tien uur ls •en vrachtauto door den afsluitboom van de brug over de Ringvaart, van de Haarlemmermeer bij Sloten te water gereden. Van de drie inzittenden zijn twee personen verdronken De derde kon gered worden. De auto kwam van de Badhoevelaan in de Haarlem mermeer, waar de chauffeur, de 38-jarige tuinder P. v. d. Voort, wonende in den Lutmeerpolder zijn vader en moeder gehaaid had, om deze naar zijn huls te brengen. Omtrent dit noodlottige onge»val worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld: De tuinder, die in de Lutkemeer woont, waa Donder dagochtend met zijn vrachtauto naar de groentemarkt te Amsterdam gereden. Met den ledigen wagen was hij teruggekeerd, niet echter naar zijn woning, maar naar het huisje van zijn ouders In de Badhoevelaan, vooraan in de Haarlemmermeer. Hij haalde zijn ouders af en de oude man en vrouw namen plaats naast hun zoon bij de stuurinrichting, welke ln een gesloten cabine was ge plaatst De heer P. van der Voort wilde vermoedelijk naar zijn woning rijden en moest de brug bij het dorp Sloten over. Zij stond evenwel open, de afsluitboomen waren dicht. De auto reed de brug op en tegen den boom aan. De boom hield niet, week uit en de auto dook voorover de Ringvaart in. De bruggewachter en de opvarenden van een binnen schip, dat vlak bij de brug lag, schoten onmiddellijk toe. Van de auto stak slechts een klein stukje boven water uit, De drie inzittenden zaten, zoo bleek het, nadat de auto naar den kant waa getrokken, niet meer in de cabine. De vader, J. van der Voort, en de zoon kwamen na enkele oogenblikken boven water. De helpers slaagden erin den vader op het droge te halen. Hij was nog bij bewustzijn. De zoon verdween voor men hem had kunnen berei ken, opnieuw ln de diepte; hij verdronk. Van de moeder werd niets meer gezien. De vader ls naar het huisje van den bruggewachter gebracht en daar van droge kleeren voorzien. Hij bleek ook nog eenlge lichte wonden te hebben opgeloopen. De vader, die ruim zestig jaar ls, Is daarna per auto van den G. G. D. naar een der Amsterdamsche Zieken huizen vervoerd. Inmiddels waren agenten aan het dreggen en tegen half elf is het lijk van den zoon opgehaald, op de plek waar de auto te water was geraakt. De reddingwagen van de Amsterdamsche brandweer rukte aan, maar het voertuig bleef buiten actie, daar de auto naar den overkant van de vaart was gesleept en de zware wagen niet de brug over kon. Het had trou wens geen doel de auto snel op te halen, want het was zeker, dat hij ledig was. Hoe het mogelijk ls, dat de auto door den boom is ge reden, zal wel een raadsel blijven, want P. van der Voort, die aan het stuur zat, is overleden. Het was helder weer, het zicht op den Ringdijk ls zeer goed en als de brug open staat is dat duidelijk waarneembaar. De boomen zijn bovendien stevig en kunnen een stootje verdragen. Het is niet onmogelijk, dat de bestuurder tot vlak voor den boom heeft willen rijden en op het laat ste oogenblik een verkeerde beweging heeft gemaakt De overleden tuinder was gehuwd en vader van vijf kinderen. De auto is ongeveer twaalf uur met touwen op den dijk getrokken. De wagen had betrekkelijk weinig ge leden. De' afsluitboom was finaal stuk gereden en ongeveer bij het steunpunt afgeknapt De vader is opgenomen ln het O. L. Gasthuis. Hij waa reeds vóór het ongeluk niet gezond en heeft veel water ingekregen, zijn toestand is zorgelijk. Ook het lijk van de moeder gevonden. Later wordt gemeld: Nadat de politie voortdurend had gedregd, ls het lijk van de vrouw Donderdagmiddag circa drie uur opge haald, op ongeveer twintig meter afstand van de plaats, waar de auto in de vaart was gereden. Naar vernomen wordt, was de toestand van den heer J. van der Voort die bij het auto-ongeluk te Sloten is gered, Donderdagavond tamelijk goed. Onzichtbare handen, die zolderraampjes openen, waarachter in een bleek gelaat vurige oogen schitteren of misschien ook verbeeldt men het zich alleen maar. Dezer dagen is de anders zoo moedige Schiedamsche- dijk beangst geweest voor een spook, dat naar men allerwegen had geconstateerd, door een zolderraampje verscheen boven een café. Men zag, hoe dat raampje werd geopend. Er verscheen een hoofd met gloeiende oogen en men ontwaarde een witte gedaante. En op zolder bolderde het, alsof men er met een sleeperswagen reed. Kortom, het spookte op den dijk, en de strijd baarsten van zijn bewoners beefden. Inspectietochten werden ondernomen met en zonder politie, en op een van de expedities 's avonds laat schrokken de vermetelen, die zich op zolder hadden gewaagd, dusdanig, toen één van hen rapporteerde, dat een witte gedaante voorbij zweefde, dat zij uit louter drang tot lijfsbehoud de eenlge vrouw, die zich met de mannen naar den zolder had gewaagd, onder den voet hebben geloopen. Oploopjes en orde-verstoringen het gevolg. Men kwam om het spook, maar keerde zicli tegen do politie. Over deze kinderachtige historie, die alleen maar tot relletjes leidt, en waaraan de volksmenigte in Rotter dam zoo langzamerhand behoefte schijnt te krijgen, le zen we ln de N.R.Ct het volgende: Misschien dat diep in zijn binnenst nog een enkeling uit veraf gelegen streek nog niet zoo heel zeker ervan overtuigd, dat spoken niet bestaan, maar bewoners van de grootste havenstad van het rijk achten zich verre boven spookgeschiedenissen verheven en hooghartig halen zij de schouders op, als een enkele maal berichten over spookverschijningen ln de bladen verschijnen. De tijd, waarin men toch ndg wel wat huiverig was, als men langs het Rotterdamsche spookhuis kwam was dat niet in de buurt van de Zalmhaven? ligt al var achter ons. Neen, in een stad, die zichzelve, ondanks zooveel, graag wereldstad noemt, gelooft men natuurlijk niet meer aan spoken. Maar als er geruchten opduiken, dat het in een pand aan den Schiedamschen dijk niet pluis is, dat er een geheimzinnig wezen ia, dat een zolder dreunen doet door stevige stappen van ongeziene voeten, dat zolderraampjes opent en sluit met onzicht bare hand, dat met vurige oogen in bleek gelaat blikt achter hetzelfde zoldervenster, als er wordt verteld, dat de bewoners zijn gaan kijken, wie toch dat lawaai op hun zolder maakte, maar dat zij niets hebben kunnen ontdekken, dat een in allerijl samengestelde knokploeg erop uit is getrokken, maar dat deze hals over kop is gevlucht, toen men een witte gedaante zag zweven en als men hoort van rammelende ketenen en vage geluiden, van bange kreten en angstaanjagend gestom mel, dan trekken vele Rotterdammers er toch op uit, om naar 't spook te kijken. Het heet dan, dat zij gaan kijken naar de menschen die om het spook komen en die uit lachen, maar de stemming in de menigte, die natuurlijk niets verdachts te zien krijgt wordt hoogst nerveus. Er ontstaan onloopjes, de wildste ge ruchten doen de ronde, men loopt heen en weer en voornamelijk dringt men samen vpor het bedreigd® pand. Er waren er Donderdagavond zooveel, dat da tram niet meer door kon rijden. De politie heeft inge grepen met gummistok en blanke sabel, zoodat er raka en pijnlijke klappen vielen, om voor het verkeer ruim baan te maken. Onder het publiek waren veel opge schoten jongens van het slag van hen, die twee jaar geleden op den Goudschen singel relletjes hebben ver oorzaakt. Men kwam om het spook en keerde zich tegen de politie. Bij de pogingen de orde te herstellen, heeft de politie enkele keeren heel krachtig ingegrepen. Tegen elf uur werd het weer bedaard en lag de Schiedamsche dijk rustig voor zoover deze straat met haar wereld- reputatie op dat uur rustig pleegt te zijn. Een bekend Nederlander-Amerikaan heen gegaan. Uit -LakewaUs (Florida) meldt Reuter het overlijden van den bekenden Nederlander-Ame rikaan Eduard Bok. Uit zijn levensloop. Uit het korte bericht hierboven blijkt reeds, dat deze merkwaardige man want dat laatste zal blijken uit hetgeen hieronder volgt van Hollandsche afkomst' was, hetgeen hij zich altijd gaarne herinnerde en deze aanhankelijkheid door schenkingen aan het land zijner geboorte betoonde. Edward William Bok werd In October 1889 te D e n Helder geboren, doch reeds als kind van zes Jaar is hij met zijn ouders naar Amerika getrokken. Daar moest hij al heel vroeg in zijn eigen onderhoud voorzien. Toen hij tien jaar oud was begon hij als glazenwasscher, werd daarna doopjongen, llmonadeventer, om op der tienjarigen leeftijd al3 telegrambesteller bij den tele graafdienst terecht te komen. Edward was zeer leer- gierig en schafte zich een encyclopedie aan.aOeze en cyclopedie werd de grondslag van zijn ontwikkeling. Later schreef hij brieven aan de vooraanstaande per sonen, wier levensbeschrijving hij had gelezen, en had het geluk van enkelen hunner, Longfellow, Tennyson, president Garfleld, antwoord te krijgen. Hij trad ook in persoonlijk contact met de door hem bewonderde personen en bereikte door zijn verworven betrekkingen bet secretariaat van den milllonair Gould. Zoo klom hij hooger en hooger en uit een bescheiden milieu voortgekomen, wist hij zich tenslotte op te wer ken tot een vermogend man. Van 1884 tot '88 oefende hij het vak uit van steno graaf, Reeds op 18-jarlgen leeftijd redigeerde hij de Brooltlyn-Magazine. Van 1886 tot '91 was hij de leider van The Bok Syndicate Press, maar zijn groot vermo gen vergaarde hy als hoofdredacteur en eigenaar van The Ladies' Home Journal (18891919). Bok heeft uit den aard der zaak veel geschreven, hij heeft ook zeer veel geschreven over zich zelf; en van zijn boeken zijn er een of meer ln het Hollandsch ver taald (o.a. The Americanization of Edward Bok). Een maal arrivé beijverde hy zich een openbare figuur te

Schager Courant | 1930 | | pagina 13