STOOMTRAM SCHAGEN-WOGNUM. LANGENDIJK. SINT PANCRAS. HOOGWOUD. WIERINGEN. WIE^INGERWAARD. SINT MAARTEN. ZUPE. ANNA PAULOWNA. Uit onze omgeving. Gemengd Nieuws. nlslaw. Het was ook Stanlslaw, die te weten kwam wat Gerda In Parijs deed en Stanlslaw nam Die tri ch mee naar de speelzaal van Soherdinsky. In een onderboud met Stanlslaw hoort Gerda dat de gehate Barones von Berne met Dletrich verloofd la en dat haar dochtertje ook in Parijs vertoeft onder de •hoede der Barones. Dit doet Gerda besluiten met Dle trich te flirten, hetgeen haar zoo goed afgaat, dat .Dietrlch tenslotte zijn liefde bekent. Alvorens het mas ker af te werpen, hoort zij Dietrlch uit Hield hij van zijn vrouw? Dietrlch antwoordt met een beslist neen en vertelt haar dat hij Gerda dien avond naar Weenen liet vertrekken cm alleen te kunnen zijn met de Ba rones. Thans maakte Gerda een einde aan het spel door te zeggen wie zij werkelijk is. Zij wenscht hem veel •geluk met barones van Berne en in de veilige zeker heid, dat uit vrees voor schandaal niemand haar zal dwarsboomen, neemt zij haar kind mee naar Harris en vertrekt met hem naar Amerlk.a Vfeeschkcuringsdienst. Commissie-vergadering. Vergadering van do Commissie van Uitvoering van den Vleeschkcuringsdienst in den Kring Barsingerhorn. Aanwezig de volledige Commissie. Na opening door den Voorzitter worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Van het gemeentebestuur van Schagen is bericht in gekomen, dat het voor f 750 deelneemt in het reserve fonds. De geldleening van f 125.000 is Ingaande 2 Jan. 1930 gesloten tegen een rente van 5 pet. en een koers van 100 bij de N. V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. De begtooting voor 1930 wordt vastgesteld. De adjunct-directeur, de heer Rempt, zal worden be last met de gezonde keuringen en de keuringen der noodslachtingen in de gemeenten Winkel, Nieuwe Nie- dorp en het dorp Oude Niodorp. De gemeenten Den Helder, Anna Paulowna, WIcringen Heerhugowaard en Schermerhorn zullen zich bij de ver- workingsinrichtlng aansluiten. Het Rijksbureau voor Zuivering van afvalwater, advi seerde tot een meer doorgevoerde zuivering van het afvalwater, dan door den technicus van de commissie van do inrichting, was ontworpen. Daar in den zomer in het polderwater nagenoeg geen ververaching plaats heeft, achtte het Bureau het ont worpen plan, waarbij het afvalwater werd gesteriliseerd, onvoldoende. Hierdoor werd wel verkregen, dat ziekteverwekkende bacteriën werden gedood, maar de ohemische verontrei nigingen ondergaan weinig verandering. Door de stil stand van het water zou dit aanleiding geven tot water verontreiniging, waardoor het ongeschikt zou kunnen worden voor drinkwater voor het vee, schrobwater enz. en het hinder zou kunnen geven tengevolge van stank- verspreiding. De ontworpen installatie waarborgt een volledige zui vering, waardoor het afvalwater zal afvloeien als een kleurlooze, reukloeze en heldere vloeistof, welke noch op zichzelf, noch na loozing, in het openbare water hin der zal kunnen veroorzaken. De Commissie besloot, hoewel deze installatie een be langrijk bedrag zal vorderen, waarop niet gerekend was, het advies van het Rijksbureau op to volgen. De geheele inrichting beoogt hygiënische verbetering, en er moet dus ook in dit opzicht aan alle eischen wor den voldaan. Tot slager aan de verwerkingsinrichting wordt be noemd de heer J. W. Quax te Zijdewind. EUPHONIA HERBOREN. De Gemengde Zangvereenigng, die tegenwoordig etaat onder leiding van den heer Jac. Jansen, heeft weer den naam aangenomen van „Euphonia". Dat wekt oude en aangename herinneringen op aan de dagen dat Schagen op musicaal gebied zooveel moois presteerde. Welnu, wij hebben thans weer veel hoop op de toekomst, goede, neen uitmuntende lei ding kan ongoveer alles brengen. Maardan moet er ook op alle wijzen gesteund worden. Niet alleen dat de leden cr de schouders onder moeten zetten, dat er nog veel meer nieuwe leden moeten komen, maar ook onze burgerij moet steunen. En dat kan, omdat U aanstonds gevraagd zult worden om dona teur te worden tegen f 1.50 per jaar. Dat doet men natuurlijk allemaal. Vöcr een koopje twee mooie concerten en bovendien de steun die men aan deze voor Schagen onmisbaie vereeniging geeft. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. Alkmaar, Is de volgende circulaire verzonden aan do ingeschrevenen der Ka- mor in de belanghebbende Gemeenten. L. S. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar, meent goed te doen, zich tot U te wenden in verhand met het plan tot opheffing van de stoomtram Schagen— .Wognum per 1 Februari a.s. Het komt haar n.1. voor, dat de opheffing van deze tram voor de betrokken streek (evenals die van Scha gen naar van Ewijcksluis) ernstige nadoelen met zich zal brengen en daarom zal zij het zeer op prijs stel len vóór 16 Januari aA Uw oordeel daaromtrent te mogen vernemen. Volgens de meening der Kamer komt de opheffing bovenal ONTIJDIG. Het aanleggen van de te verwachten Rijks- en Pro vinciale wegen, zal vermoedelijk nog slechts enkele jaren duren; evenals het aanleggen van de geprojec teerde kanalen. Eveneens met het oog op de droog making van de Wie.ringermeer en do groote werken in dezen polder in de naaste toekomst, acht de Ka mer de opheffing op dit oogenblik zeer te betreuren, daar het gemis aan ecne goede verbinding voor door gaand verkeer zicli ongetwijfeld ernstig zal doen ge voelen. Bij een evcntuecle opheffing van de lijn Schagen— Wognum, zal de stoomtram Schagen naar van Ewijck- Huis daarvan ook veel nadeel ondervinden, omdat zij aan de Nederlandsche Spoorwegen een belangrijk •bedrag zal moeten betalen voor de overname van «en stuk van de trambaan Schagen—Wognum, waar door ook het bestaan van deze tram ernstig wordt bedreigd. Daarom moet o.i. al het mogelijke worden gedaan, om te trachten de exploitatie voor een nader met de Nederlandsche Spoorwegen overeen te komen aantal |aren to doen voortzotten. In verband hiermede zou de Kamer gaarne zien, dat. do onderhandelingen tusschen de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, Gedeputeerde Staten, Ge meenten en Waterschappen worden hervat op de ba sis, dat door een voorstel tot schenking van de des tijds gegeven voorschotten eene regeling ten alge- meene nutte tot stand worde gebracht. Derhalve stellen wij het zeer op prijs Uw oordeel te mogen vernemen over de onderstaande vragen. Indien uit de antwoorden de wenschelijkheid tot het behoud op do door de Kamer gedachte wijze dui delijk mocht blijken, dan zal zij gaarne trachten het gewenschte overleg spoedig tot stand te brengen. Vertrouwende Uw antwoord zoo spoedig mogelijk, doch In elk geval vóór den IScn dezer te mogen ont vangen. V ragen: ie. Acht U voortzetting van de exploitatie gewenscht? Zoo ja, op welke gronden? 2e. Acht U het van géon belang, dat er getracht wordt de tram te behouden? Zoo ja, waarom niet? RAAD SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Vrijdag 17 Januari 1930, des namiddags te kwart voor zeven uur. Punten van behandeling: 1. Mededeelingen van den Voorzitter. 2. Stemming over voorstellen, waarover de stem men hebben gestaakt. 3. Ingekomen stukken en adressen: Proces-verbaal opname boeken en kas van het Grondbedrijf. Provinciaal Blad, houdende jaarwedderegeling van B., S en O. Verzoek van het Comité der vcreenigingen vai» B. en S. in de kantons Hoorn, Purmererid, Alk maar en Schagen om instemming te betuigen aan een adres, betreffende wijziging Bezoldi gingsbesluit 1928. Adres Schager Bestuurdersbond betreffende hei classificatie der gemeente. Adres Schager Bestuurdersbond, betreffende bouw arbeiderswoningen. Adres Schager Bestuurdersbond, betreffende te werkstelling georganiseerden, enz. Adres P Slotemaker e.a., betreffende het vast houden van honden. Adres Bestuur Werklieden in Overheidsdienst e premicvrij pensioen. A« O. Rotgans e.a., betreffende stichting van Zaterdagavondmarkt, enz. Adres G. de Hoop, Opzichter van het Rietbosch, om vacantietoeslag. Verzoek niet over te gaan tot demping van de Laansloot. Vei zoek Bestuur „Algemeen Belang" betreffende openbaarmaking van plannen en voorstellen van Burgemeester en Wethouders. 4. Voorstel tot onbewoonbaar-verklaring van een woning. 5 Voorstel tot vaststelling van een Verordening, houdende verbod tot verbouw van enkele soor ten aardappelen. C. Voorstel tot onteigening van het gedeelte van het perceel Rotgans, noodig voor de Heerenbosch- Btraat. 7. Benoeming Commissicn. 8. Bepaling plaats voor den bouw van een nieuwe O. L. School. 9. Vaststelling navorderingskohier Hondenbelasting. Schagen, 9 Januari 1930. De Burgemeester, J. CORNELISSEN. Kort verslag van de wijkverpleegster T3.C.-hulsbezoek- ster over het jaar 1929: Ziekenbezoek: In 1929 werden aan 115 patiënten 2656 bezoeken gebracht; In 1928 was het eindcijfer 2236. T.B.C.-huisbezoek: Voor t.b.c.-huisbezoek stonden 1 Jan. 1929 26 huisgezinnen ingeschreven, in den loop van dit jaar kwamen er 18 huisgezinnen bij; afgeschreven door overlijden en vertrek 4; Onder toezicht zijn 1 Jan. 1930 40 huisgezinnen. Aan deze 44 gezinnen werden voor verpleging 126 bezoeken gebracht en voor huisbezoek 443, voor maatschappelijk werk 1 bezoek. Uitgezonden werden naar een Sanatorium 6 patiënten; naar een ziekenhuis 1 patiënt; naar de Vacantiekolonie 3 patiëntjes; deze laatsten op kosten van het Centraal Genootschap afd. Langendijk. Uitgeleend werd aan 21 personen 44 artikelen; en wel 10 ledikanten, 9 llgtcnten, 5 ligstoelen, 3 kamerschermen, 3 stel matrassen, 3 thermometers en 11 sputumpotjes; 3 maal had ontsmetting van lijf- en beddegoed plaats, 2 maal woningverbetering. De cijfers van t-b.c.-hulsbezoek en bestrijding toonen aan dat t.b.c. helaas geen onbekende ziekte aan den Langendijk is. Hoewel thans 40 gezinnen staan Inge schreven, zullen er waarschijnlijk nog wel meerdere ge zinnen en patiënten zijn, waar huisbezoek en controle gewenscht Is. Waar t.b.c. een ziekte Is, die het liefst moet worden voorkomen, of bij aanvang krachtig moet worden bestreden, en elke patiënt met open tb.c. een bron van Infectie Is voor zijn omgeving, is huisbezoek nuttig en noodig. We vernemen, dat men In kringen van de Zieken fondsen nog niet al te best weet, waar men aan toe is, nu met 1 Maart de Ziektewet in werking treedt Ons werd meegedeeld, dat er onderhandeld wordt, om de fondsen ln zijn geheel onder to brengen by een erkende Bedrijfsvereeniging. Voor de vaste en deels ook voor de losse arbeiders is er weinig reden meer, bij het zieken fonds aangesloten te blijven, daar op grond van de Ziektewet minstens 80 pCt van het loon wordt uitge keerd. Kan de arbeider zich de weelde veroorloven, ook lid van de Ziekenkas te blijven, dan zal zijn uitkeering meer bedragen dan het loon, wat toch nog geen over vloedige weelde is, gezien de bescheiden loonen. Ver schillende werkgovertjes en zelfstandigen kunnen het risico van het derven van Inkomsten tydens ziekte nog gevoegeiyk door het Ziekenfonds laten dragen. Intusscheri vernemen we, dat de voorwaarden bij Be- dryfsvereenigingen gunstiger zyn dan by de Zieken kassen. Door de nieuwe salarisregeling voor Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers is Broek op Langendijk bovenaan komen te staan en wel in de 4e klasse, Oud karspel en Zuidscharwoude zyn ln de 2e klasse aange land. Het aantal Inwoners loopt weinig uiteen, de ge meenten hebben dezelfde belangen en behoeften, zoodat de door Ged. Staten ingevoerde regeling ontstemming heeft gewekt onder de betrokken ambtenaren en o.i. niet ten onrechte. Voor hetzelfde werk. dat door men- schen met dezelfde capaciteiten wordt verricht, moet niet zoo'n belangrijk verschil ln belooning worden gege ven. Buitengewoon veel arbeid moet er op 't oogenblik besteed worden met het schoonhouden der ln de boeten opgeborgen wlnterkool. We vernamen, dat er arbeiders en tuinders zijn, die van 's morgens 4 tot 'a avonds 10 uur in de schuur staan, ten einde by te blyven met bet omleggen der kool. Buitengewoon lange werktijden wor den er de laatste weken gemaakt Het slechte weer en de groote voorraden stapelgroenten vormen de voor naamste factoren van deze buitengewone omstandig heden. Zou men ook voor de werkers in het tulnders- bedryf niet eens een verkorten werkdag voorschrijven? De stand van den kolfmatch is op 't oogenblik zoo, dat de A-klasse van Concordia boven aanstaat met de B.-klasse van Op Maat De A-klasse van deze kolfclub staat momenteel op no. 3. De spelers van klasse B slaan meer punten dan die van de A-klasse, waarom het niet buitengesloten is, dat er wyziging zal moeten worden gebracht in de samenstelling dezer klassen. Intussehen wordt de einduitslag onder de kolfbroeders aan Lan gendijk met spanning tegemoet gezien. Ofschoon de omzetcyfers aan de veilingen ons nog niet precies bekend zyn, kunnen we wel meedeelen. dat dpze aanmerkelijk lager zullen zijn dan verleden jaar. Men verwacht ongeveer een zelfden achteruitgang ais in De Streek, waar de om»et aan de rrcentevelüng van rond 4 millloen daalde tot rond f 3.260.000, alzoo met ongeveer 20 pCt. ZUIDSCHARWOUDE. By den heer Vlug staan de Primula's op 't oogenblik in vollen bloei. Voor bloemenminnaars een groote aan trekkelijkheid. Aan Langendijk zijn intussehen veel bloe menliefhebbers. doch op dezen tijd van 't jaar zien ze deze bloempjes liever nog niet. Zelfs de sneeuwklokjes mogen nog wel wat wegblijven. Al die bloemen in Ja nuari zijn het duidelijke bewys van een zochten winter dien de bewoners op 't oogenblik best kunnen missen. Voortdurend worden In deze gemeente kassen byge- bouwd, de een van grooter, de ander van kleinere af meting. Tusschen Boven- en Benedenweg, ten westen van den Benedenweg, en in het byzonder langs het Koe- dijker pad zyn er reeds een groot aantal verrezen,. Als weldra het nieuwe loop- en rijwielpad zal zyn gelegd, worden er naar alle waarschuniykheid nog meer ge bouwd. Over 't algemeen is de uitkomst der glascultuur zeer bevredigend geweest. Dat aan Langendyk deze cul tuur nog niet meer wordt beoefend, schynt 't voor te leggen in het feit, dat men daar over het water zou moe ten bouwen, zoodat men de kassen niet in z'n onmiddel lijke nabijheid had, wat, door Inwerking van verschil lende omstandigheden, moeilykheden met zich brengt St. Pancras heeft alles voor, Langendyk zeer veel tegen de glascultuur. Ongetwyfeld worden de voorwaarden voor deze teelt daar gunstiger, als de weg door het Geestmer Ambacht zijn beslag zal hebben gekregen. Ter secretarie dezer gemeente zyn inlichtingen te ver krijgen over een gevonden rijwielplaatje met etui. Op 3 Februari 1930 za! te Amersfoort by het 21e Re giment Infanterie voor eerste oefening worden ingeiyfd de dienstplichtige van de lichting 1930 dezer gemeente, genaamd Pieter Kuiper. By onderhandschen verkoop Is het burgerwoonhuis, eigendom van den heer K. Stroet in het Zuidend alhier, overgegaan op den heer D. Aartman, veerhouder, wo nende in het Noordend ln deze gemeente. Het werk aan den sluisbouw te Den Oever werd in verband met den spertijd, bij electrische stroomafname, des namiddags om 4.15 uur het werk beëindigd. Nu deze maatregel is opgeheven, wordt thans doorgewerkt tot 4.45 uur. Van 's Gravenhage is naar hier overgeplaatst de heer W. Fokkema, als werktuigkundig opzichter by de di rectie der Zuiderzeewerken. Donderdagavond vergaderde de Bond v. Staatspen- sionneering, onder leiding van den heer H. Limpers. Aanwezig 9 leden. Voorzitter betreurt by de opening de geringe opkomst en doet eenige mededeelingen omtrent hot voornemen van het Hoofdbestuur om een film te laten maken, waarvan de kosten f 5000 bedragen. Straks komt in verband hiermede een voorstel. De notulen worden na voorlezing vastgesteld. Jaar verslag en verslag fedeiatievergadering worden belden door den heer Kok uitgebracht. De rekening van den penningmeester, nagezien door de heeren H. Sijbrands en W. van der Ham werd in orde bevonden. Eerstge noemde deelt mede, dat de ontvangsten hebben bedragen met inbegrip saldo '28 f 92.37, f 325.07, uitgaven f 236.63. saldo f 88.44. Den penningmeester, den heer Hoogland, wordt dank gebracht voor zijn uitstekend beheer en de commissie voor de gedane moeite. Voor de te houden fcderatlevergadering wordt als afgevaardigde benoemd de heer H. Kok en ais plaatsvervanger de heer J. Hoog land. Ook wordt nu reeds een afgevaardigde benoemd voor de alg. vergadering omdat onze afdeeling wegens geringe belangstelling slechts eenmaal per Jaar een vergadering houdt. Voor deze vergadering worden de heeren H. Sijbrands en H. Kok gekozen, resp. als af gevaardigde en plaatsvervanger. Alsdan zal door afge vaardigde by de verkiezing van leden voor 't Hoofd bestuur den heer R. Sissing van Groningen naar voren worden gebracht Volgt bespreking Propaganda. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, den heer Dorhout weer te vragen met lichtbeelden. Deze spreker is bij een vorige byeenkomst uitstekend bevallen. Ook wordt ter sprake gebracht om een tooneelclub te laten komen, doch ge vreesd wordt, dat de kosten wel wat hoog zyn. De vraag wordt gesteld of in onze eigen afdeeling geen personen genoeg zyn, om een tooneelstukje, b.v. „Zwoe gers" op te voeren. Wanneer dit b.v. voor dezen keer eens In de zaal van Schenk gedaan werd, zouden er waarschyniyk personen genoeg zyn. Over het voor en tegen wordt nog wat gediscusseerd, waarna goedge vonden wordt om eerst een avond te houden met Dor hout. Voor een eventueel tweeden avond kan 't bestuur nog eens zien. Ten slotte komt de film van 't Hoofdbestuur. Zooals gezegd, zyn de kosten f 50C0. Het Hoofdbestuur geeft f 1500, zoodat er door de afdeelingen f 3500 zou moeten worden bUeongebracht. Wanneer voor elk lid b.v. 5 cent werd geofferd, was de zaak in orde. In onze afdeeling werd althans besloten 200 X 5 oent is f 10.uit de kas disponibel te stellen. Rondvraag nihil, waarna sluiting volgt. Met de verkiezing van den polder Valkkoog, zijn deze verkiezingen in Westfriesland afgeloopen. Ge noemde polder herkoos tot Molenmecstcr de heer A. Wit Kz. te Valkkoog en tot Hoofdingeland de heer J. Glas te Stroet, Sint Maarten. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 8 tot en met 10 Januari 1930. Geboren: Anna Eliese Gertrud, dochter van Willem Jacob van Loenen en Martha Luise Klaus; Wilhelmus, zoon van Nicolaas Boersen en Anna Kooyman. Ondertrouwd: Cornells Kossen, 21 jaar, grof smid en Maartje Bulk, 24 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Zype; Joannes Jacobus Pot, 47 jaar, caféhouder te Medembiik, en Maria Gerarda Ligthert, 47 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Naar wij vernemen ls de Noorder Molenvaartsweg tusschen Middenweg en Zandvaart voor voertuigen ty- deiyk afgesloten in verband met de wegverbetering. Ten bate dezer gemeente is een bedrag van t 400. aan gewetensgeld gestort De bouw van de woningen voor J. de Jager, te Den Helder en W. de Jong te Zype, welke ingevolge de Landarbeidcrswet zullen worden gebouwd, ls opgedra gen aan A. A. Schouten, aannemer, alhier. Een gedeelte van het woonhuis van den heer C. oj 't Veld zal veranderd worden in kruidenierswinkel. De verbouwing zal door aannemer R. Daalder wor den uitgevoerd. VAN EWIJCKSLUIS. Vrijdagmorgen is P. K. uit Breezand In een sloot aan de Van Ewycksluis geraakt en vermoedelyk in den mod der gestikt De heeren C. Smit en Polet, die hem von den, hadden den ongelukkige even van te voren nog gezien, zoodat de dood heel spoedig moet zyn ingetreden. Hoewel door beiden direct kunstmatige ademhaling werd toegepast en ook de dokter vlug ter plaatse was, mocht het niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Als tragische byzonderheid kunnen we nog melden, dat men Juist van Breezand uit onderweg was om den man van de Van Ewycksluis te halen en naar zyn woning to vervoeren, zoodat. als men even eerder met de auto was aangekomen, het ongeluk niet gebeurd zou zyn. KOUDEGOLF IN CHINA. Te Hankow 100 koelies doodgevroren. Volgens een bericht van de .Associated Bress" heerscht te Hankow een buitengewone koude. Ongeveer 100 koe lies zijn doodgevroren. DE WERKELOOSHEID IN DE V. S. Drie millioen. Naar uit New York wordt gemeld, bedraagt, volgens mededeelingen van den voorzitter der vereeniging van Amerikaansche arbeidsbureaux. het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten 3 millioen. EEN BITTERTJE IN VASTEN VORM. Naar verluidt zyn de Amerikaansche ambtenaren, die voor de stipte naleving der prohibitie-wet te waken heb ben, tot de ontdekking gekomen, dat reeds geruimen tyd aanzienlijke hoeveelheden tabletten ingevoerd worden, die niets anders dan „alcohol in vasten vorm" zyn. De Amerikaansche bladen meenen, dat de regeering tegenover dezo nieuwe sluwheid der dranksmokkelaars wel radeloos zal staan, daar ze toch niet van haar amb tenaren kan verlangen, dat ze by elke tablet, die Inge voerd wordt, zullen onderzoeken, of ze al dan niet alco hol bevat. Spoorwegongeluk in Britsch-ündië. BIJ EEN BOTSING 12 PERSONEN GEDOOD EN 13 GEWOND. Reuter meldt uit New Delhi: By een botsing tusschen een exprestrein en een goe derentrein bij Chutterbuckganj zijn, volgens een tele gram uit Nieuw-Delhi, zes menschen gedood en veertien gewond. De goederentrein viel om en versperde de iy- nen. Een later bericht meldt: Uit nadere byzonderheden, die thans over het ongeluk ontvangen zyn, blykt dat twaalf menschen opgekomen en dertien gewond zijn. De locomotief van den express-trein werd op de an dere locomotief geworpen en de bagage-wagen en de passagiersrijtuigen werden in elkaar geschoven. Autobus in de Newa gestort 13 MENSCHEN VERDRONKEN. V.D. verneemt uit Kowno: Naar v!t Leningrad wordt gemeld, ls daar Donderdag een e is, waarin 24 arbeiders zaten, in de Newa ge stort personen werden gered. De overige dertien inzittenden worden vermist Sensaüonesl gevecht op esa kerldiof. Tussohen politie en grafschenners. De bandieten met handgranaten bewerkt. Drie ervan neergeschoten. Uit Riga wordt gemeld: In Serbigal by Walk heeft zich Woensdag een sensa tioneel gevecht afgespeeld tusschen politie en misda digers. Het was de politie ter oore gekomen, dat verscheide ne inbrekers bezig waren de <5f> plaatselijke begraaf plaats opgestelde doodkisten van de baronnenfamilie Wolf open te breken. De politie begaf zich onmiddeliyk naar de kapel, waar zij inderdaad een aantal Inbrekers bezig vonden met hun sinister werk, blijkbaar in de hoop goud en sieraden te vinden. Toen de misdadigers zich ontdekt zagen, openden zij het vuur. Het gelukte de politie dekking te vinden. Hierop ontspon zich tusschen beide partyen een re gelmatig vuurgevecht, dat den geheelen nacht duurde. De inbrekers schijnen een groote voorraad munitie te hebben gehad. De politie had versterking gekregen. De kapel kon worden omsingeld, waarna de politie verschei dene handgranaten in den kelder, waar de bandieten zich verschanst hadden, wierp. Tegen den ochtend deden dezen een poging door de omsingeling heen te breken. Hierby werden twee hun ner neergeschoten, terwijl het den overigen gelukte ln het duister te ontkomen. De vervolging werd onmiddel lijk opgenomen. Na een kort vuurgevecht werd toen nog een derde misdadiger neergeschoten, die de leider bleek te zyn van een sedert lang bekende dievenbende, die de geheele bevolking van de omgeving geterroriseerd had. Verder bleek, dat de bandieten den kelder hadden in gericht, en daar, behalve meubels een groot aantal In brekerswerktuigen en wapenen hadden opgeslagen. Met yver wordt thans de bende nagezet. Theaterontploffing te Philadelphia. Een groot deel van het gebouw verwoest. Talrijke gewonden. V.D. verneemt uit Londen: Naar uit Philadelphia in de Vereen. Staten wordt ge meld hebben in het Globe-theater Donderdagavond 2 ontploffingen plaats gehad die door brand gevolgd werden. Door de ontploffing werd een groot deel van het theater verwoest Tot op 1 K.M. afstand werden de vensterruiten vernield. Volgens de tot nu ontvangen be richten zijn 18 personen gewond van wie eenlgen levens gevaarlijke Twee arbeiders worden vermist. Het aantal gewonden nog grooter? Nader wordt uit New-York gemeld: De berichten omtrent de ontploffingen te Philadel phia luiden tegenstrijdig zoodat het aantal gewonden thans tusschen de 30 en 60 wordt opgegeven. De meeste slachtoffers waren personen, die van hun werk of kantoren huiswaarts keerden en door weggeslin gerde stukken steen getroffen werden. De ontploffingen werden door acetyleen veroorzaakt. By de eerste ontploffing steeg een geweldige steek vlam op en werden groote stukken steen in de lucht ge slingerd GELDIGE REDEN I (Lustige Biaettec.) Wat voer jij daar uit? Ik hal mjn inbrekers werktuig vergeten.

Schager Courant | 1930 | | pagina 16