Schaper Courant POSTER'S» Zaterdag 11 Januari 1930 Derde Blad. FEUILLETON. VERTELLINGEN. I g Ail U Ai Brabantsche brieven. jorkomtn rr O! die Rugpijn! X RugpijnNierenPillen BOERDERIJ en XEEHOUDERIJ Boekhouden voor landbouwers en veehouders. f 200.— f 4.870.- 73ste Jaargang. No. 8593 "SST Ulvenihout, 7 Januari 1930. Menier. 'k Blijf gère op d'hogte van m'nen tijd; da's zo'n bietje de plicht van 'nen mensoh en ok van 'nen boer, (da zeg ik zoo, omdat er altij nog men- schen zijn, die beweren, da- d-onzen-lleveneer drie le vendige schepsels ee ge schapen: n.1. den mensch, 't biest en d'n boer), en daarom lees ik nogal veul de kraant, al zeg ik 't zei vers. Nouw weet ik wel asdat er genogt van die gladja nussen rondkuiëeren, die mee 'n gezicht waar de glad digheid mee dikke druppels afdrupt, beweren da ge sjuust nikske lezen mot as ge 't allemaal presies en sjuust weten wilt, maar zoo kunde wel deurriddeneeren en nie eten omdat de piepers en d'n blomkool in d'n essetee groeien! Of omdat d'n bakker die 't brood bakt, wel 's aan z'nen laat ik zeggen: rug krabt, maar as ge zóó veur oew gezondheid gestejen zijt, dan zoude wel 's dood kunnen gaan van loutere hiegejeene; wa gij? Waant hiegejeene eten mee 'n vet sauske van ge- kokt water, daar word-ok nie mollig van, amico! Lot dus d'n bakker zoo nouw en dan maar 's krabben, ee? Maar ik geraak van m'n sjapieter. Wa 'k zeggen wouw is ditte: Keb nog nooit zooveul in de kraanten over de Driekoningen gelezen as deus leste dagen! En... nooit zoo weinig van gemorken as de leste jaren. Keb die mannen nooit zoo goed gekend en nooit zooveul van geweten as sjuust nouw, nouw ze om zoo te zeggen as 'nen pier zoo dood zijn! Jajaja, schudt nouw maar nie mee oewen kop, 't is zoo! Zemmen ze as Zundag afgeschaft, deurgestript en, araico, ge mot weten da ze bij ons, Brabaanders, van ons hekstra Zundagen af motten blijven! Wemmen er altij heel veul g'ad en wemmen ze altij best gewaardeerd. En op zo'nen dag as giesteren, as ge dan 's morgens 't kelenderblaaike afscheurt en daar staat dan zoo maar tegoeëertrouw 'n 6 op, mee roojen verf gedrukt, zooas alle Zun- en fiestdagen en onder die rooie zes staat dan „Driekoningen" nouw, ik kan oew zeggen jong, dat gë dan da rooie zeske zoo op oew nuchtere maag, net aan staat te kijken as 'n kwietaan- sieke da ze verstaampen om te betalen! As 'n kwaai postje. En nouw motte nie denken, amico, da'k over dieën enkelden Driekoningen leg te murmereeren, neeë, 't is maar as veurbeeld veur wat er deuzen eersten tijd nog meer aan ons broek gezet wordt Eerst nog 'nen hekstra Zundag, d'n Maria-Licht- mis en dan... kèk, da's heelgaar veur mijn om uit m'n vel te vliegen, d'n Vastelavon d! 'k Wil dus maar zeggen: d'n eersten tijd pakken we ieveraans naast. Nouw schrijven me d'r allemaal over! Vruuger werd er nie over gesmoest, maar dan dejen me-n-et. Maar genogt: 't is nie, olleen mee die drieko ningen waar me zooveul van lezen na da me ze zoo goed als dood emmen laten gaan. 't Kom-d-onder de beste fermilies veur da ge wor ge prezen as ge 'nen meter zaand op oew test het zitten en as 't Ieiën kan nog 'nen klei d'r bovenop waar ze mee gouwen letters oewen verjaardag in emmen gas hakt mee 't jaar da g'op de wereld kwam en 't jaar da-ge-'r onderkroop. Da kom méér veur! Kern er eenen gekend, amico, 'nen verver en 'nen besten verver ok, en gij kent 'm ok wel, al is 't ollee- nlg maar van naam, maar dieën mensch schoot z'n eiges heel jonk veur z'nen kop omda ze'm zo'nen hon ger lieten lijen. Honderden schilderijen eet ie gemokt, honderden! En as ze'm bij z'n léven veur één doekske hadden betaald, ééntje maar, wa ze nouw stuk veur fltuk veur al z'n schilderstukken betalen, ollee, dan had ie heel z'n leven kunnen rentenieren en verven veur z'n plezier. Net as mee 't paleis van Volksvlijt indertijd. Nooit hee-g-et zóó kollesaal gerendeerd as toen 't afgebraand was. Zoo zijn de menschen nouw eenmaal. As kleine kin- derkes. Gif ze 'n poppeke en ze zullen er net zoolaank aan leggen te trekken en te plukken, tot er 'n gat in komt en al 't zagemeel d'r uitstroomt. En as 't kinneke dan nikske aanders overhoudt as 'n leeg geloopen frutje dan zet 't 'n keel open as 'n kamerlid, omda-d-et pop peke kepot is! Dan zouw 't, zoo klein as 't is. al alles willen geven om de zagemelen-ziel weer in 't poppeke te blazen, maar nie noodig horre. 't Poppelijk over schotje is nog net goed genogt veur d'n mesthoop. Zóó is 't in de wereld. Nie aanders. Eerst gooien ze d'n prefeet mee steenen en as ze'm morsdood gegooid emmen dan hakken ze'n staandbeeld veur 'm, waarteugen de menschen nouw en dan 'nen kraans en de hondjes ook 't hunne neerleggen. t *s misschien gin schoon gedacht van me, maar keb t gevuul da zo'n staandbeeld mee 't zelfde idee wor neergezet, as waarmee 'nen rijken vrek wel 's 'n aal- moeske weggift. Nie om 'nen èrmen donder te helpen, maar om 't bij z'n eigen goed te praten dat ie zeivers zooveul en dieën èrme zoo weinig bezit Zooveul as koopmanneke speulen aan de deur van onzenlieveneer en dan perbeeren zoo weinig meugelijk te geven veur geen asdat-ie veromkrijgt Maar genogt, laat ik daar nie verders over fielese- feeren, 't helpt toch nikske as ik da-d-allemaal al zeg en neerpotlooi. 't Is maar 'nen boer die 't allemaal zeet. En om geleufd te worren motte gin klompen aan- emmen, maar slobberkousen. En nie de waarheid zeg gen, maar liegen da-ge-'t zeivers geleuft En... zo'n bietje doen of ge nouw en dan wa gek bent As ge beroemd en dus geleufd wil worren, dan motte b.v. op oew dartlgste jaar 'n boekske schrijven waar roew eigen op oew veftigste veur zjeneert. n Beeld hakken mee 'nen vierkaanten kop en twee ollfantenpooten en d'rop zetten: „Vrouwelijk schoon". Nen kelner mee 'n stapel vuile borden omverloopen en 't gerinkinkel op muziek zetten en 't stuk noemen: «meiregen**. 'Nen ouwen Pool schilderen die in z'nen baard krabt en er onder zetten: „Stil leven". Dartig jaren laank eiken avond op 't tooneel oew ■toeltje te ver van de piejano afzetten en dan de ple- Jano bij 't stoeltje schuiven, dartig jaar laank, in heel Zoo gauw hebt U kou gevat, m ss» lastig zijn de gevolgen. Neem W steeds een naarWybert-tabletten. de wèreld, en as ge dan van oew eigen kotst, veur da „nummer" tienduuzend gulden vragen! En 't stuk noemen: „Grok". Kek, dan worde geleufd. Dan staan de kraanten vol over oew wijsheden. Amico, 'k zouw oewen kraant vol kunnen schrijven mee al die gekke dingeskes, wat dan hier op neer komt: hoe gekker hoe schonder. De menschen willen knollen veur citroenen emmen, b'alleve van mijn! Maar da komt, denk ik, net as ik ierboven al zee: omdat 'k nie mee slobber kousen achter d'n gruuntelwagel loop, maar doodgewoon op klompen. Maar 'k zouw er nie verder op deur-zeeveren, h'èk al gezeed en daarom: basta. Ge rokt er heelegaar van in de tyèèr as ge 't allemaal op d'n keper bekèkt en amico, dan trek ik er liever uit en gaai 't laand op. Zooas giesteren mee dieën driekoningen ook. Trui had me gezeed asda me deur onzen stook henen rokten en toen hè'k 'm efkes 'n haandje gegeven. Keb 'nen boom kepotgezaagd, hij sting toch dood laangs d'n sloot, en emmen nouw 'n schuur mee blokken en stronken waar ik gemakkelijk 'n end mee deur d'n winter schèrel. De kolen zijn zoo gatsammes duur, dan gooi 'k maar wa blokken op 't vuur. En nie olleen duur, maar de mudjes zijn teugeswoorig zoo klein van stuk da-ge'r maar veuls te veul noodig hèt om geregeld 'n potje mee rooie wangeskes onder de plattebuis te kunnen houwen. 'k Ben nie bang van de kouw, maar as 'k thuis zit, amico, dan mot ik de wèrrnte over m'nen rug vuulen kruipen. Da-d-houdt er d'n rimmeltiek zo'n bietje-n-uit as ge altij buiten in weer en ginweer werken mot Maar 't was dan onder 't zagen en hakken op d'n erft, da me al die gedachten deur m'nen kop spokten. En toen 'k dan 's middagges 't laand opgong, ollee toen vuulde-n-ik weer zekerheid. Verdijd, amico! As ge 'nen heelen tijd in 'n gekkenhuis zouw zijn, dan zoude aan oew eigen gaan twijfelen. As ge dan „Napoleon" teugen- kwam, mee 'n hoofdkussel dwars op z'n gekke test en mee een haand op 'nen rug en d'aandere in z'n boeze roen en as ge dan „goeiemèrgen Napoleon" zouw zeg gen en ge kreeg veur aantwoord: „deuze pieremieden blikken eeuwen op oew neer" en as ge dan goed keek en die pieremieden waren de potjes onder de bedden, ollee, dan zoude in oewen lach schieten. Maar as „Ceasar", mee da laken om z'nen nek en die twee dooie graniums in z'n lokken op oewen „goeien- dag Cees", z'nen duim omlaag zouw steken en zeggen: veur de leeuwen mee dieën gek", kek, dan zoude in de knoop gaan geraken mee oew harsepan en pas as ge buiten kwam, dan zoude weer rustig asem kunnen halen en begrijpen da g'oew bietje verstaand, zoo goed en zoo kwaad 't dan ok zijn moog, nog bij me- kare had! Rugpijn kan een waarschuwing zijn, dat uw nieren verzwakt zijn. Om de ellendige last te doen verdwijnen en pijn te verlichten, dient gij de oor zaak van de kwaal weg te nemen en de nieren te versterken. Nieraandoeningen komen voor op eiken leeftijd en de eruit voortkomen de kwalen en ziekten als rugpijn, uri- nekwalen, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen, hoofdpijn en gra veel kunnen door tijdig ingrijpen worden vermeden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wor den door tal van menschen aanbe volen als een uitstekend middel. Reeds jarenlang zijn zij welbekend en wor den zij over de geheele wereld gebruikt. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. 't Was dan ok 'n opluchting toen 'k m'n boerenkool- tjes weer zag staan, 't Winterkoren zag „werken" en de stilte van de bosschen kon heuren in 't gerausch van de hooge dennen! Ochirrekes, wa was 't allemaal toch schoon! Wilde geleuven, amico, da'k efkes docht da-d-et veur- jaar was? 't Graslaand da leet er nog zoo gruun bij, zoowijd as ge kijken kun of 't al Méért is. De locht sting hoog en blaauw en liet 't zonnelicht van deuzen helderen dag over 't laandschap schijnen, da-d-et veur oew oogen te beven lag in 't felle licht lijk *n pas geboren, nakend kernijntje ln de nuchter heid van d'n dag. De zonbeschenen witte kwakken van wolken gaven d'r licht weer trug in de zuiveren pla- katen die op 't graslaand leggen te plekken van d'n overvloedigen rengel die me d'n lesten tijd g'ad emmen. Licht, licht ieveraans! Zóóveul licht da-d-ons durpke mee 't meulentje en de kerketoren en de daken van huizen en hooibergen er deur verwaasden. 't Was lijk 'n pèrlemoeren stadje da-d-eel ver weg teugen d'n he mel aanhong. En de Mark, die as 'nen krakeling deur m'n gras laand slingert, 't was één zuiver en al zuiver, waar d'n hemel z'n eigen in spiegelde. En as er 's 'n windeke kwam golven uit de donkere, peinzende bosschen, ge dragen op de dennengeuren, dan kwamen er duuzenden 8triemekes in de plassen waaruit muljoenen zonnestraal tjes kltsig omhoogpiekten da-d-et water uit oew oogen liep van al da veule lioht. En 'n paar gekke kraaien, die op 't pinnekesdraad van houten timmeringen in 't laand opvlogen in sierlijke bochten, d'r eigen uit groote hogten vallen lieten en mee 'nen schreeuw op éénen meter van d'èèrde weer op doken, die kratsende kraaien die wieren stapelgek van deuzen schoonen Driekoningendag... Amico, ik schei d'r af. M'n velleke is staampvol, dus veul groeten van Tx*ui en, as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRé. TIENDE LES. Winstberekening. Alzoo hebben we in de vorige lessen gevonden, dat de totale inkomsten van dit belangrijke bouwbedrijf hebben bedragen f40523.13. Hierin is evenwel begre pen een post van f 400, die onder „Privé" is geboekt, en welke niet tot de bedrijfsontvangsten behoort, zoo dat de zuivere ontvangsten van het bedrijf f 40.123.13 hebben betragen. Als totale uitgaven vindt men een bedrag van f 30.8023.21, waaronder echter weer f 1516.50 voor privé is begrepen, zoodat de uitgaven voor het bedrijf f29.346.81 bedragen hebben. Hieruit blijkt dus, dat er f 10.776.32 meer ontvangen is dan uitgegeven. Mag men dit bedrag nu als zuivere winst besc louwen. In geen geval. Veronderstel n.1. eens, dat in eon ze ker jaar veel vee is aangekocht en weinig verkocht, dan zullen de uitgaven in dat jaar hoog zijn, zoodat het verschil tusschen uitgaven en ontvangsten wel heel klein zal zijn. En toch zijn de uitgaven voor aan gekocht vee niet als verlies te beschouwen. Men kan dus alleen tot een zuivere winst komen door do waar deverandering van den inventaris na het einde van een boekjaar te combineeren met het verschil tus schen ontvangsten en uitgaven. We zijn dus wel ge noodzaakt om den inventaris te herzien en opnieuw in overeenstemming te brengen met de werkelijkheid na een jaar boekhouden. Wanneer men eenmaal een inventaris heeft, is het herzien daarvan niet zoo heel moeilijk. Men zal daarom goed doen, een apart boek als inventarislijst te gebruiken, om daarin achter el kaar de inventaris bij te werken. Voor onzen schrif telijken boekhoudcursus kan de vroeger gemaakte in ventarislijst van dit bedrijf als uitgangspunt dienen. We hebben daarin dan maar enkele wijzigingen aan te brengen. Voor het goede begrip zal ik de nieuwe inventarislijst hieronder volledig vermelden. Echter moet ik daarbij nog een opmerking maken. Dezer da gen hoorde ik: die boekhoudlessen zijn wel aardig, maar de getallen zijn niet juist. We hebben niet zulke dure paarden enz. Zoo'n opmerking is er glad naast. In mijn voorbeeld van boekhouden heb ik dc prijzen der artikelen maar noodig als materiaal. Het is geenszins mijn bedoeling om daarmede iets te de- monstreeren of te bewijzen, 't Gaat in het geheel niet om de bedragen als zoodanig, doch wel om de manier om daarmede te werken om daarmede boek te hou den. De nieuwe inventaris zal er aldus uitzien. Over de afschrijvingen heb ik het noodige al reeds vermeld. Onroerend goed. 30 H.A. bouwland a f2250 f67.500.— 15 H.A. weiland f1750 f26.250. Nieuwe draineering, kostprijs, zie uitgaven onder kolom 13 f 710. Schuur, stallen en wagen schuur, waarde 1 Mei f30.000 bijgebouwd, kostprijs f 2.000 afschrijving 2 f 640 f 31.360. 3 arbeiderswoningen f 6.000 afschrijving 2 f 120 f 5.880.— f 131.700.— Werkpaarden. Lot, merrie, 11 jaar afschr. f45 f455 Marie, merrie. 8 jaar f 45 f 605 Fluit, ruin, 10 jaar f50 f550 Oscar, ruin, 6 jaar f 50 f 700 ^Mifi'a, merrie, i3 jaar f40 f360 Lies, merrie, 12 jaar f45 f405 Cora, merrie, 9 jaar f 65 f 735 Merza, merrie, 10 jaar f 60 f 615 f 4.425.— Jonge paarden. 2 merrieveulens f180 1 hengstveulen f 75 1 jaarling merrie f200 1 tweejarige bruine merrie f350 1 tweejarige vosmerrie, gestorven f 1 driejarige vosruin, Cesar f500 f 1.305. Dekhengst. Cezar de Bazan, afschr. f 1000 Rundvee. Melkkoeien: Kee, verkocht Bet, 5 jaar Witkop, 8 jaar Bics, 6 jaar Frida, 2 jaar Handelsvee. 10 1^-jarige vaarzen 4 1-jarige ossen 2 1-jarige vaarzen 5 2-jarige vette vaarzen 5 kalveren Varkens. 1 drachtige zeug 2 loopvarkens Pluimvee. 75 kippen 10 eenden 12 ganzen 2 kalkoenen f 4.000.— f250 f250 f250 f250 f275 f 1.27; f 2.250.— f 600.— f 320.— f 1.500.— f 250.— f 200.— f 450.- f 150.— f 20.— f 48.— f 10.— f 228.- Werktuigen. Dorschmachine afschr. 8 f 48.— f552. Motor afschr. 10% f 50.— f450.— Graanmaaier afschr. 10 i 35.— f315.— Grasmaaier afschr. 10 I 10.— f 90.— Zaaimachine afschr. 6 f 9.— f141.— Hooischudder afschr. 8 f 6.— f 69.— Hooihark afschr. 5 f 3.f 57. Cultivator afschr. 10 f 5.— f 45.— Wanmolen afschr. 5 f 3.— f 57.— Stroosnijder afschr. 10 f 4.50 f 40.50 Bietenmolen afschr. 8 f 4.— f 46.— Wiedmachine afschr. 10 f 16.— f 144. f 193.50 Wagens. 3 wagens afschr. 4 1 kar afschr. 4 1 kleine wagen afschr. 4 f 4.— f 96.— 1 rijtuig f200.— I 25.20 f 2.006.50 f 18.— f432.— f 3.20 f 76.80 804.80 Ploegen. 4 ploegen afschr. 5 f 23.75 f451.25 6 eggen afschr. 4 f 9.60 f230.40 1 rol blok afschr. 4 f 1.20 f 28.80 3 sleeën afschr. 0 f 3.60 f 56.40 1 sleeper afschr. 6 f 0.60 f 9.40 8 paardentuigen f 640.— klein gereedschap f260.— f 1.676.25 Znivelgereedschap Centrifuge afschr. 6 f 7.20 Tuimelkarn afschr. 5 f 3. 4 eminors 2 bussen Zeven, teilen, enz. f 112.80 f 57.— f 12.— f 10.— f 20.— Vruchten: 200 H.L. Bravo's 50 H.L. erwten 60 H.L. haver 5 H.L. gerst 50 H.L. tarwe f 10.20 f 1000.— f 750.— f 300.— f 40.— f 480.— >70. Vorderingen; Geleverd 100 H.L. aardappelen Aandeelen Coöp. fabrieken: 10 aand. suikerfabriek 5 aand. vlasfabriek f 1000.- f 500.— f 1500.— Totaal der bezittingen f 157522.35 Schalden: Hypotheek f 60000. 2 maanden rente hypoth.kb i 500. Rekening wagenmaker f 64. Rekening smid f 35. Rekening zadelmaker f 24. f 60G23.- Totaal vermogen in het bedrijf f 96899.35 Ziezoo, nu schieten we op. In ons bedrijf komen we nu tot de volgende winstberekening: Ontvangsten f 40123.13 Uitgaven f 29346.81 Meer ontvangen dan uitgegeven Inventaris 1 Mei f 95807.— Inventaris 1 Mei daaraanv. f96899.35 f 10776.32 f 1092.35 Waardevermeerdering Bedrijfswinst over het afgeloopen jaar f 11868,67. De mogelijkheid bestaat natuurlijk ook, dat de uit gaven gruoter zijn dan de ontvangsten, of dat de waarde van den inventaris achteruit gegaan is. Om te doen zien, hoe in een dergelijk geval de winst be rekend wordt, volgen hier eenige voorbeelden. Ie Voorbeeld: Ontvangsten Uitgaven Meer uitgegeven dan ontvangen Waardevermeerdering inventaris f30000.- f33000.- f 3000.- f 5000.- Bedrijfswinst f 2000.— 2e Voorbeeld: Ontvangsten Uitgaven Meer uitgegeven dan ontvangen Waardevermindering inventaris f30000.- f33000.- f 3000.- f 1000.- Bedrijfsverlies f 4000.— 3e Voorbeeld. Ontvangsten Uitgaven Meer ontvangen dan uitgegeven Waardevermindering inventaris f33000.- f30000.- f 3000.- f 5000.- Bedrijfsverlies f 2000.— 4e Voorbeeld. Ontvangsten Uitgaven Meer ontvangen dan uitgegeven Waardevermindering inventaris f33000,- f30000.- f 3000.- f 1000.- Bedrijfswinst f 2000.— Nog andere variaties zijn mogelijk, doch uit boven staande voorbeelden blijkt voldoende de methode van berekening in ieder voorkomend geval. Een moelijkheid kan er nog liggen in de inventari satie van het vee. Daarom wil ik er het onderstaande nog aan toevoegen. Het aantal werkpaarden is met 1 stuk vermeerderd, nl. het paard Messa, dat op 18 Juni aangekocht is. zooals uit het uitgavenkasboék weder blijkt. In de jonge paarden zijn de volgende veranderingen gekomen- Van de op 1 Mei aanwezige veulens is op 16 Sept. een veulen verkocht, zoodat thans nog 1 jaarling aanwezig is. Op 28 April is een tweejarig paard verkocht, dat op den vorigen inven taris als jaarling voorkwam. Bovendien is kort vóór Mei nog een tweejarig paara gestorven. Omdat hier van niets uit het kasboek blijkt, is dit op den inven taris vernield, natuurlijk zonder waarde, met de bij voeging gestorven. Dit is geschied om later te kun nen nagaan, waar het paara gebleven is Van de drie jaarlingen op 1 Mei aanwezig, is dus thans nog slechls een tweejarig paard over Verder is op 19 Juli nog een tweejarig paard verkocht, dat op den vorigen inventaris ook als tweejarige voorkwam, zoodat van de toen aanwezige twee 2 jarige paarden thans nog één driejarig paard, op den inventaris voorkomt. Als controle op het aantal kan men de volgende op stelling maken: Aanwezig op 1 Mei 14 stuks Aangekocht l stuks Geboren 3 stuks Verkocht Gestorven 18 stuks 3 stuks 1 stuks 4 stuks Aanwezig op 1 Mei 14 stuks Dit aantal komt overeen met het op den inventaris vermelde aantal. Op dezelfde wijze is het op den inventaris voorko mende rundvee te controleeren. Van de melkkoeion is een koe verkocht, terwijl een der jonge vaarzen bij de melkkoeien is gevoegd. Verder zijn een aantal ossen en vaarzen verkocht en gekocht, hetgeen in het kasboek is te vinden. Bovei dien zijn nog 4 kalveren geboren Als controle op het aantal stuks kan weder, een opstelling gemaakt werden als volgt: Aanwezig op 1 Mei 27 stuks Aangekocht 18 stuks Geboren 4 stuks Verkocht Aanwezig op 1 Mei 49 stuks 18 stuks 31 stuks

Schager Courant | 1930 | | pagina 9