Alltlttl Bitlis- Mmtmiit- LaMMlal Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. PROVINCIALE BOND VAN RUNDVEE- FOKVEREENIGINGEN IN NOORDHOLLAND. LORD KENDAL'S TWEEDE VROUW Kinderen PUROL Ingezonden Stukken. Donderdag 16 Januari 1930. SCHAGER 73ste Jaargang No. 8596 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEER BLADEN. De 52e algemeene vergadering van dezen bond werd Woensdag 15 Januari 1930 in het Parkhotel te Hoorn gehouden. Voorzitter de heer B. Kleijn Cz., Assendelft, secretaris de heer E. Koster Dz., Berkhout. De Voorzitter heet den aanwezigen welkom, ln het bij zonder den burgemeester van Hoorn, die door zijn aan wezigheid blijk geeft belangstelling te hebben in onze beweging. Spr. zegt dat het afgeloopen jaar met zwarte letteren in de analen van ons landbouwleven kan worden neer geschreven. Gaf 1928 hoop dat aan den crisistoestand eenigszins een einde, was gekomen, helaas heeft 1929 deze verwachting den bodem ingeslagen. Over de geheele linie was dat jaar een teleurstelling, en men zou bijna wanhopen en geen vertrouwen meer stellen in een te komen verbetering. Spr. wijst er op, dat ook over den landbouw veel wordt gesproken, zelfs te Geneve, maar de landbouwers zullen zelf hun boontjes wel moeten doppen. En het zal zaak zijn om zoo goedkoop mogelijk te produceeren, wat voor ons dan beteekent, den vee stapel zoo rendabel mogelijk te maken. Met den wensch dat deze dag gewijd zal zijn aan de belangen van onzen bond, verklaart spr. de vergadering voor geopend. De zeer uitvoerige notulen worden door den secretaris gelezen, ze worden onder dankzegging goedgekeurd Ingekomen stukken. Naar aanleiding van ingekomen stukken wordt mede gedeeld, dat bij enkele candidaatstelling de heer P. Sta pel Cz. gekozen is als bestuurslid van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Van de vereeniging „Het Landbouwhuis" is een schrij ven ingekomen dat voor het in het leven roepen van een propaganda-consulentschap de voorloopige toezeg ging tot finantieele bijdragen onvoldoende is. Van do 'algemeene organisaties onthielden de Hollandsche Maat schappij van Landbouw en de R.K. Diocesanen Bond zich, terwijl van de zuivelcontrolestations niet dien steun verleenden als verwacht werd. De instelling zal dus worden opgeschort totdat door meerdere belanghebben den de bèhoefte wordt gevoeld. Het Kon. Ned. Landbouwcomité zal trachten dat in de andere provincies geen tentoonstellingen zullen worden gehouden op 10 en 11 September, de dagen waarop de groote fokveedag te Hoorn zal worden gehouden. Op 10 September zal te Hoorn de algemeene vergade ring van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw worden gehouden. Benoemingen. Tot lid van de commissie voor den coöperatieven aankoop van den bond, wordt bij acclamatie herkozen de heer A. Keesman te Wieringerwaard, die de benoe ming aanneemt Voor de benoeming tot afgevaardigde voor het Ne- derlandsch Rundvee Stamboek wordt voor het bestuur FEUILLETON door META SIMMINGS. HOOFDSTUK Hl. DR HERIOT VERZENDT EEN TELEGRAM. Buiten in het zonlicht aarzelde Dr. Heriot even tus- schen twee denkbeelden of hij naar huis terugkeeren zou, waar zijn alleenzijn elk oogenblik blootgesteld stond aan patiëntenbezoek, of door gaan naar zijn club, waar de rookkamer op dit uur zoo verlaten was als de woestijn. Hij besliste ten gunste van zijn club en toen hij er heen slenterde, nog altijd met het air van den man, wien het zeer goed gaat in de wereld, verbleven zijn ge dachten met intense bitterheid bij de vrouw, wier huis hij zoo juist verlaten had. Hij trad de club binnen, en ontving eenige brieven van den portier in de hall; hij gluurde om den hoek van de rookkamer, maar trok zich haastig terug toen hij een of twee bekende gezichten ontdekte. Boven in de groote zitkamer, die uitzag op Green Park, was hij ge lukkiger, deze was leeg en hij zuchtte van verlichting; slechts twee dingen trokken hem aan voor het oogen blik: eenzaamheid en iets te drinken. Hij bestelde wat en ging toen bij een van de groote ramen zitten om zijn brieven te lezen. Een of twee waren van geen belang; hij wierp er een achtelooze blik in en legde ze daarna opzij voor latere beantwoording. De vierde was waar schijnlijk een rekening te oordeelen naar formaat en druk; hij lei hem onder de armleuning van zijn stoel, dat kon wachten. Met zijn donkere oogen klaarblijkelijk gevestigd op de zacht-wuivende takken van de met jong groen be dekte boomen in het park gaf Felix Heriot zich over aan ingespannen denken. Zijn vooruitzichten waren waarlijk eenvoudig genoeg. Hij had geld noodig, noodi- ger dan hij het ooit in zijn leven gehad had. En er was maar één bron vanwaar het te verkrijgen was van de vrouw, die Anthony Kendal echtgenoote noemde. En wat, als ze hem in den steek liet? Maar ze mocht hem alet in den steek laten. Hun belangen waren onafschei delijk samengeweven. Hij herzag den toestand voor de honderdste maal. aanbevolen de heer A. Ruijter te Oosterblokker en de heer E. Dz. Govers, Alkmaar als plaatsvervanger. De aanbevolen heeren worden benoemd. Als afgevaardigde voor het Kon. Ned. Landbouwco mité wordt door het bestuur aanbevolen de heer E. Kos ter Dz. te Berkhout, als plaatsvervanger de heer Jb. Kaan Kz., Wieringerwaard. Ook deze beide personen worden als zoodanig be noemd. Als voorzitter moet aftreden de heer B. Kleijn Cz., te Assendelft Voor deze benoeming zijn benoembaar de bestuursle den D Laan, Berkhout; W. Jimmink Hz., Noord-Zijpe; K. Metselaar, Twisk; E. Dz. Govers, Alkmaar; A. Ruijter Oosterblokker; Jm. Blaauboer Kz., te Schagen, terwijl de vice-voorzitter de heer Jb. Kaan Kz., Wieringer waard, voor een eventueele benoeming niet in aanmer king wenscht te komen. Benoemd wordt de heer Jm. Blaauboer Kz. te Schagen, met 39 van de 50 uitgebrachte stemmen. De begrootte g. In behandeling komt de begrooting voor 1930. Ze wordt aangeboden tot een bedrag van f 2120.waarbij de omslag van de leden-veehouders is uitgetrokken op 10 cent per melkkoe, de contributie teruggebracht van f 2.50 op f 1.50 per lid-fokker. De heer Jb. Kooij Cz., Nieuwe Niedorp, informeert of de bijdrage voor de najaarsveemarkt te Hoorn moet blijven voortduren, terwijl Schagen er langzamerhand buiten blijft De secretaris zegt dat Schagen nimmer een bijdrage heeft ontvangen. Met de markt te Hoorn is het zoo ge steld dat derden-belanghebbenden voor deze markt een subsidie aan den Bond verstrekken en een eventueel te kort wordt omgeslagen over de balanghebbenden. Dit gebeurt ook te Schagen, alleen gaat van Hoorn alles over den bond, maar buiten de bondskas om. De begrooting wordt ongewijzigd goedgekeurd. Het doel en de inrichting van den te honden Grooten Centralen fokveedag in Noord- Holland. Door den heer Ir. L. de Vries, rijksveeteeltconsulent wordt ingeleid, „doel en inrichting van den op 10 en 11 September a.s. te Hoorn te houden Groote Centrale Fok veedag in Noord-Holland, van de organisaties voor de Rundvee-, Schapen-, Varkens- en Geitenfokkerij. Spr. wijst er op dat de vroeger gehouden tentoonstellingen tot doel hadden het maken van reclame, terwijl lang zamerhand getracht werd een beeld van den stand der fokkerij in een bepaald gebied te geven, en tenslotte als een leerschool werd bedoeld. Zoo is men tenslotte geko men tot een fokveedag Spr. wijst op het groote verschil van tentoonstelling en fokveedag, op hetgeen het maken van goede reclame vereischt. Waar echter leering vooropstaat kan reclame niet Het was zeker, dat hij al de kaarten van dit spel des levens in zijn handen hield. Iris Chaloner, zijn nicht had onschuldigerwijs bigamie gepleegd, toen ze Anthony Kendal trouwde, de man, die gedurende haar veronder stelde weduwestaat even trouw voor haar gediend had als Jacob voor Rachel; en hij, Felix Heriot was de eenige in de wereld, die haar geheim kende Hij alleen wist, dat Richard Challoner, kreupel en half verlamd, nog leefde; hij alleen, kon Chaloner te voorschijn bren gen en de wereld haar wettigen echtgenoot toonen. En toch daagde ze hem uit! Van het oogenblik, dat hij de waarheid ontdekte, had hij haar gedreigd en afgezet. Hij had haar flink doen bloeden, hij was heelemaal niet van plan, dat te ont kennen maar Kendal's inkomsten waren dan ook enorm. Hij had er niet aan gedacht, dat de tot waanzin gedreven half-hysterische vrouw haar toevlucht moest nemen tot honderden exentriclteiten om de ontzagge lijke sommen te kunnen verantwoorden, die ze van haar man vragen moest. Hij had er evenmin rekening mee gehouden, dat de roest van doorloopend bedrog de ban den die man en vrouw verbonden, aanvreten zou. Plotseling haalde hij zijn schouders op. Er was maar een ding te doen, wanneer Iris weigerachtig bleef hij zou haar met Challoner confronteeren. Dat zou haar heldhaftigheid wel matigen, veronderstelde hij. Maar het was een wanhopig middel en een waar hij niet veel voor voelde, gedwongen te worden het doe te dienen. Dan, met het gezicht van een man, die een onplezie rig onderwerp ter zijde legt, strekte hij zijn hand naar den brief, die naast zijn glas was blijven liggen. Hij keek nieuwsgierig naar het handschrift op de goedkoope en veloppe. „Wat is dat?" mompelde hij. „Het lijkt wel een vrou wenhand... een anonyme mededeeling, denk ik." Hij opende den brief gretig. Hij bevatte een goedkoop velletje schrijfpapier, waarop met een krassende pen en verbleekte inkt geschreven was. „12 Marsham Street, Battersea. Donderdagavond Lieve Oom Felix, Ik schrijf dit naar uw club, en van mijn laatsten over- blijvenden stuiver heb ik een duplicaat gezonden naar Norfolk Street. Vergeef mij als-u-blieft, dat ik u lastig val, maar ik ben in groote moeilijkheden. Eenige maan den geleden verloor ik mijn betrekking bij Lady Godol- phin door ziekte en sinds mijn ontslag uit het zieken huis heb ik vergeefs mijn best gedaan om een nieuwe te vinden. Over een week heb ik uitzicht op iets, Maar in dien tijd, o, ik weet niet hoe ik het u zeggen moet, weet ik niet, waarvan ik leven moet. Met mijn kamer huur ben ik ten achter, en mijn hospita maakt zich na tuurlijk bezorgd. Kunt u me misschien voor dezen tijd een paar pond leenen? Ik zal u dadelijk terug betalen, voorop staan. Op een fokveedag geldt het het aanschou welijk onderwijs van de hoogste fokwaarde. Leering en reclame zijn feitelijk twee tegenstrijdige zaken, maar er kan een compromis tusschen beiden worden gesloten. Spr. bespreekt dan zij die het materiaal leveren, de fokkers dus en verdeelt die dan in eerste-klas-fokkcrs, die ten aanzien van het bereikte peil ver uitblinken, aan wien wij hebben te danken den wereldnaam, die zij hebben weten te veroveren. Deze kleine groep dient daarom zooveel mogelijk te worden gesteund. Maar die groep moet ook niet, om enkele rijksdaalders meer, hun stieren voor het buitenland verkoopen. Naast deze groep eerste-klas-fokkers hebben we de grootere groep fokkers, die zorgen voor aanvulling en verbetering van eigen bedrijfsmateriaal. En deze groep geeft een goed beeld van den algeir.eenen stand der fokkerij en inzen dingen door deze groep moet zooveel mogelijk worden toegelaten. Geen vrije aangifte evenwel, omdat met het oog op reclame de meest excellente dieren zullen wor den aangeboden en voor de meeste fokkers is dat niet noodig. Groeps-exposlties moeten dan ook naar voren komen. Spr. behandelt in verband met het gesproke ne het vraagprogram voor den fokveedag te Hoorn, en het beoordeelingssysteem der jury. Hij verwacht, dat de inzendingen 1%-jarige stieren en 2V6-jarige stieren voldoende zal zijn, maar helaas de inzending oudere stieren niet, een bewijs dat het belang van de syste matische fokkerij niet wordt begrepen, of tenminste niet in toepassing wordt gebracht. Het doel van den fokveedag is het maken van re clame voor het Noordhollandsche fokvee en daartoe zijn verschillende maatregelen getroffen. Maar tevens is alle aandacht geschonken aan het bieden van een goede leerschool, wat uit het programma voldoende blijkt. Het bestuur zal alles doen om den fokveedag te Hoorn te doen slagen, maar moet de uiteindige resul taten in handen der fokkers leggen. Spr. hoopt dat allen zullen medewerken om die fokveedagen tot glorie rijke dagen voor onze Noordhollandsche rundveefokkerij te maken. Applaus. Waar nog een enkele wijziging in het programma wordt verzocht, meent de Voorzitter dat het program ma in voldoend overleg is samengesteld en discussie daarover kan dan ook niet worden toegelaten. De najaarsveemarktkeuringen te Schagen en te Hoorn. Door den secretaris wordt verslag uitgebracht van d eze n ajaar s veemarkt-keu ringen. Deze keuringen zijn in het belang van den afzet der fckdieren en zijn dan ook in het belang van alle leden. Het is geen beletsel, dat er verschil bestaat tusschen de aangeboden dieren, men dient er aan te denken, da* fokvereenigingsvee. ook vee is, maar het is beter. Wel zal het nog aanbeveling verdienen of nog andere zaken ohder het oog dienen te worden gezien, spr. noemt bijv. of centrale verkoop noodig zal zijn, misschien een vei ling, en of het wel juist is, dat het vee in het najaar wordt verkocht. Spr. behandelt, na deze algemeene beschouwingen de gehouden veemarkt-keuringen. Het resultaat to Schagen was gunstig, de uniformiteit uitstekend, beter dan te Hoorn. De rondvraag. De afgevaardigde van de afdeeling Hauwert komt nog eens terug op wijziging van het programma van den fokveedag en wel wat no. 23 betreft. De fokkers hebben geen uitspraak kunnen doen. Spr. zoodra ik een betrekking heb..." Heriot's oogen sloegen de rest van den brief over en rustten op de onderteekening Uw liefhebbende nicht CELIYY GERARD." Zijn mond vormde een glimlach. „Zou daar iets in zitten?" dacht hij lachend. Hij kneep den brief tot een bal samen en liep de kamer door naar het vuur om hem daar in te gooien, maar toen hij zijn hand reeds ophief om het te doen, sloop een ongewoon medelijden in zijn hart en hij liet den brief in zijn zak glijden. „Arm kind!" mompelde hij. „Ik zou slechter kunnen doen dan haar een kleinigheid te zenden. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan, en hoe dan ook, ze is een bijzonder knap meisje!" Het stond waarschijnlijk in de sterren geschreven, dat hij de heeren die hem van den drempel der rookkamer verjaagd hadden, niet ontkomen zou. Toen hij naar be neden ging, kwam hij van aangezicht tot aangezicht met hen te staan. Het was onmogelijk te ontsnappen en tot zijn onuitsprekelijke ergernis was hij gedwongen met hen te blijven lunchen. Toen hij eindelijk en ten laatste de club verliet, was het laat in den middag en het weer geheel veranderd. Een zacht regentje viel neer en de rijweg van Picca- dllly glom vettig onder een laagje lentestof door regen en verkeer veranderd in een dunne gele modder Een huurkoetsier in de rij tegenover hem, hief zijn zweep op, en Heriot knikte. Hij keek van uit zijn hansom met genoegen naar de drukte en haast om hem heen; het boek der Londensche straten was er een, waarin hij nooit falende verstrooiing vond. Toen de hansom de hoek van Pall Mali naar Norfolk Street omdraaide, had Heriot een kort visioen van een chique auto prachtig bestuurd, die in snellen vaart den hoek van Haymarket omkwam. Dat was zijn eenige welbewuste herinnering, daarna had hij een verwarden Indruk van een plotseling hevig remmen der auto op het glimmende plaveisel, een duizelig wentelende bewe ging, het geronk van een motor en een heftige botsing, die hem spartelend tusschen de wielen van zijn eigen voertuig smeet In minder dan een oogenblik echter stond hij op zijn voeten op het trottoir, gekneusd en verschrikt, maar bij zijn volle bewustzijn. Vlak voor zijn deur was een on geluk gebeurd; hij was als man en dokter te verstan dig om zoo'n gelegenheid voorbij te laten gaan, zelfs indien hij de auto niet herkend had, wanneer hij zich tenminste niet erg vergiste. Een leelijk ongeluk leek het ook; de auto was om geslagen door het hevige remmen en de inzittende van de auto, een dame, lag eronder. De chauffeur werd al bewusteloos, naar het scheen, in de hall van Heriot's vallen cn bezeeren zich dikwijls, en bet wiegekind heeft vaak last van roode of ge smette huid. DU verzacht en geneest men met Doos 30» Tube 80 ct. wil bepalen dat het groepen zullen zijn van dieren door de leden zelf gefokt. De Voorzitter zoowel als de heer Jb. Kaan wijzen er op, dat de kwestie van alle kanten is bekeken en de heer Kaan deelt mede, dat een groep van fokkers zelf voorkeur zal hebben. De heer Ir. de Vries wijst nog eens op zijn inleiding en speciaal waar spr. gewezen heeft op het compromis. De heer Bisschop, burgemeester van Hoorn, dankt namens zijn gemeente voor het besluit om de fokvee dagen te Hoorn te houden en zegt gaarne alle mede werking toe en hoopt dat 1930 voor alle aanwezigen een beter jaar moge zijn en dat de fokveedagen daartoe mede aanleiding zullen zijn Met een vriendelijk woord richt spr. zich tot den scheidenden voorzitter. De heer Jb Kaan Kz. dankt eveneens, namens be stuur en leden, den voorzitter voor alles wat deze voor den bond heeft gedaan en doet een beroep op zijn ver dere medewerking. De heer Kuhn, Voorzitter van de Provinciale Com missie wijst op de goede samenwerking tusschen den Bond en die Commissie en hoopt dat die samenwerking moge voortduren en dankt den voorzitter voor diens persoonlijke samenwerking. De Voorzitter dankt wederkeerig voor de vriendelijke woorden tót hem gericht en voor de medewerking op de vergadering ondervonden, bovenal bestuursleden en adviseerende leden en den secretaris. Sluiting volgt. St_ Pancras, 14 Jan. 1930. Aan de Redactie van de Schager Courant te Schagen Geachte Redactie. Ondergeteeke'nde verzoekt U beleefd een klein plaats je in Uw blad, waarvoor bij voorbaat zijn dank. Reeds eerder heb ik in Uw blad gelezen, dat U inge zonden stukken, betreffende voetbalwedstrijden, niet meer doet plaatsen, doch in dit geval verzoek Ik U een uitzondering te maken. Het betreft hier het verslag van den wedstrijd D.T.S. IHSchagen III, in Uw blad van 14 Jan. Tot mijn ver bazing las ik, dat de scheidsrechter uit St. Pancras, en dat was ik, niet was opgekomen. Nu wil ik even den schrijver van bovenbedoeld verslag, dat uit Oudkarspcl kwam, mededeelen dat ik den heer Brussel kennis had gegeven dat ik voor Zondag 12 Jan. verhinderd was. Dit is door mij gedaan op Maandag 6 Jan., dus vroeg genoeg. Het ligt niet in mijn aard de vereenigingen waarvoor ik als scheidsrechter ben aangesteld, te düpee- ren. Het had mij aangenaam getroffen als de schrijver van bedoeld verslag, rechtstreeks mij had geschreven, dan inplaats, een minder vleiende recensie in de Schager Courant U, meneer de Redacteur, nogmaals dankend verblijf ik Hoogachtend, R. KOELEMEIJ, huis binnen gedragen. Hij had geen tijd voorbij laten gaan met zich bekend te maken. „Ik ben dokter, en dit is mijn huis! Breng hem daar tinnen!" verklaarde hij kort. Zijn hart klopte met pijnlijke onregelmatigheid. Hij had zich niet vergist, toen hij de auto meende te her kennen, en de inzittenden van de auto. De dame, die onder de auto lag, was Iris Kendal; Iris Kendal in zijn handen door een streek van het looze fortuin. Ge kwetst misschien, maar hoe licht dan ook, hij besloot, dat het zijn schuld niet zijn zou, als ze zijn huis niet verliet met een beter begrip van hun verhouding dan ze dezen middag had. Hij droeg haar in zijn eigen armen in zijn chiquc- gemeubileerde spreekkamer, nadat men haar onder de overblijfselen van de auto weggehaald had. „Zoo zacht als een vrouw!" zeiden de omstanders. Maar al spoedig waren er geen omstanders meer om naar de groene deur te staren en de dichtgesloten gordijnen. Heriot kende ten volle de macht van de politie en de over macht van een zilveren sleutel. Binnen in de spreekkamer stond de verpleegster met het witte mutsje, die altijd klaar moest staan, hem ernstig aan te staren overd e divan heen, waarop zacht ademend het lichaam van de gewonde vrouw lag. „Een leelijk geval, dokter!" zei ze met gesmoorde stem. „Ik weet niet wat ik ervan denken moet. Ze is erg ver brand ook!" Heriot schudde zijn hoofd terwijl hij zich over de divan boog. Toen gaf hij eenige vlugge bevelen met een hel dere doch zachte stem, terwijl zijn smalle bekwame banden druk aan het werk waren. Bijna twintig minuten heerschte er onafgebroken stilte in de kamer. Onmiddellijk daarop verliet de ver pleegster de kamer en liet Dr. Herriot alleen met zijn patiënt. Vijf minuten later volgde de dokter haar cn sloot de deur zachtjes achter zich dicht. Hij zag doods bleek en veegde 2ijn voorhoofd af met het gebaar van een man, die plotseling doodop is. Terwijl hij zich in zijn eigen kamer terugtrok ontbood hij eerst nog een bediende. Hij keek den jongen man ernstig onderzoekend aan en gaf hem daarna een tele gram. „Je moet dit telegram voor me verzenden vanuit het kantoor Charing Cross," zei hij. „Neem een rijtuig en maak groote haast. Hier zijn tien shilling voor het rij tuig en het telegram, de rest is voor jezelf." Toen liet hij den jongen zelf uit en keek hem na, zoo als hij daar de straat uit rende. Dan ging hij terug naar de spreekkamer en stond naast den divan, waar een vrouw, die hem gehaat en gevreesd had, wit en stil ter neer lag. Voor altijd buiten het bereik van haat en vrees. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1