BEERHUGOWAARD. BARSINGERHORN. ZÏJPE. Nagekomen Berichten. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Dcodelijke mishandeling. Auto bij Oudkarspel te water. Het einde der Haagsche Conferentie. Auto door stoomtram aangereden. Gemengd Nieuws. Bescherming van den Franschen landbouw. Dwaze moeders. Spr. zou zich dus kunnen voorstellen dat er in dat vak steramen zouden opgaan, die een meer georgani- seerden handel wilden. De tweed vraag van den Ir. Smeding betreft de keu ze van de gronden, de vraag wat is bollengrond. Kr is een tijd geweest dat gezegd werd, dat de zandgrond (Breezand) bijzonder geschikt was en de ontwikkeling van de cultuur wijst ook in die richting. Men ziet er een uitbreiding, waaruit men kan concludeeren dat de geschiktheid van den grond toch blijkbaar vr- goed is. Heeft men nu niet een omschrijving van cij fers omtrent de eischen aan den grond te stellen? Heeft men niet getracht de mechanische samenstel ling die de grond voor deze cultuur behoeft in een bepaalde lijn aan te geven? Met verwondering bijv. ziet spr de ontwikkeling van deze cultuur in Fries land, waar de grond toch zeer ondoorlatcnd is en daarom de akkerbouw wordt toegepast. En als spr. dan nagaat dat de heer Volkersz ons verteld heeft dat de grond doorlatend moet zijn, dat de water voorziening voortreffelijk moet zijn, dan zou men toch denkon, dat het zeker nogal wat kan lijden. De conclusie dat 2 Ko. keukenzout, wat neerkomt op 20.000 Ko. per H.A., duidt aan dat de teelt, wat zoutgehalte betreft, nogal wat kan hebben. Spr. heeft eens gelezen, dat in de streek van den heer Volkersz geklaagd werd over verzouting van het boezemwater. Legt de heer Volkersz daar misschien verband tus- schen? Tot slot zegt spr., dat we door de mededeeling van den heer Volkersz en door hetgeen we op het doek hebben gezien, een schitterende indruk hebben ge kregen van het werken van Prof. Blauw, die ook verbonden is aan onze Landbouw Hoogeschool te Wageningen. Spr. herinnert aan de noodkreet over de inrichting der gebouwen, de credieten en de onvol doende bewegingsvrijheid van da hooglecraren en om nu verbetering te verkrijgen zal de georganiseer de landbouw alles moeten doen om het request van den Senaat der Landbouwhoogeschool, dat kilome ters ver in de doofpot is geraakt, weer op te rapen. Applaus. De heer Ir. Volkersz zegt, dat de organisatie van den handel inderdaad voortreffelijk is eniemand die buiten den handel staat, zal zich erover verwon deren dat de handel niet meer gecentraliseerd is, omdat op die wijze wel veel kosten vermeden zou den worden. Immers bij honderdtallen steken zij bijv. over naar Amerika en bij 10-tallen ontmoeten zij el kaar '8 avonds in de groote steden, waar ze gezaliig bij elkaar zijn, omdat het alléén-zijn nu eenmaal ver veelt. En toch weten ze niet van elkaar af, hoe <le dag wordt doorgemaakt en beconcurreeren zij el kaar. En juist die concurrentie is de zeer sterke prikkel waardoor de verkoop zoo is toegenomen. Spr. wijst op het groote verschil in de diverse producten en ook op het feit dat als men eenmaal verkocht heeft dat nog niet wil zeggen dat men het geld don reeds binnen heeft. De persoonlijke relaties zijn oor zaak dat de afzet is uitgebreid. De centralisatie is ook in 't vak meermalen besproken, maar een elk heeft zijn eigen belangen en zijn eigen producten. Niet iedere Lu Reine is een La Reine en niet iedere William Pitt is een William Pitt. De keuze van den grond is een zeer teer punt, want een elk meent, dat zijn grond de beste grond is. In Breezand hebben verschillende firma's zich genesteld, later hebben zij zich wel weer teruggetrokken en weer later zijn ze er heen gegaan. Dat wil echter niet zeggen, dat de grond daar beter is dan in onze streek, al zal spr. ook het tegendeel niet zeggen. Bij orrs is het land prima en dat slaat dan meer op hyacinthen. Tulpen schijnt men vrijwel overal te kunnen telen, die worden ook bij ons wel op klei grond geteeld, al is het dan noodgedwongen om nauwkeurig, aan de hand van een analyse te zeggen, welke grond voor de bloembollencultuur geschikt is, is niet mogelijk Niet alleen de voedende bestanddeelen, maar alles tezamen moet geregeld een goed product geven, vvant één misgewas in een reeks van jaren kan iemand ruineeren. Bij ons verkrijgt men van de gronden jaar in jaar uit goede gewassen en die ervaring moe ten we elders nog krijgen. Of zou men denken dat men zóó maar f30.000 per H.A. zou geven. Bij ons kan men er geen grond meer bij krijgen en boven dien do hooge prijs van de hyacinth maakt het mo gelijk. Een vergelijk is niet uit te drukken in een analyse. En denkt u, zegt spr., dat als de grond min der geschikt voor de tulpenteelt blijkt, de eigenaar dat zal zeggen. De tijd zal leeren of de grond elders dezelfde kwaliteit heeft. Het gebruik van grond elders •heeft bijzondere bezwaren, men heeft er wel zelfstan dige bedrijven voor tulpenteelt gemaakt, om ze op die wijze loonend te maken en het oordeel is dat iemand, die ook elders een bedrijf heeft, verwisse ling van partijen heeft Over den ondergrond zij opgemerkt, dat wat de wa tervoorziening betreft, hij buitengewoon reageert op water. Er moet voldoende ontwatering zijn, maar ze ker ook geen gebrek aan water. In onze streek wórdt een goeden toestand van den bodem gedurende den winter verlangd, als het land het water niet laat schieten, krijgen we een slecht gewas, wij moeten ons peil richten naar het winterpeil. Zou dus in Friesland de waterstand gunstig zijn? Wat het zout gehalte betreft, onze grond is zoo dorolatend, dat alles verdwenen is, wanneer tot planten wordt overgegaan, zelfs een gift van 2 kilo per M2. Wat het onderzoek van Prof. Blauw betreft, spr. heeft er zeer zeker de waarde voldoende aan toege kend en om het wetenschappelijk werk te kunnen steunen, wekt ook spr. op de organisatie te steunen. Niet alleen in het belang van d6 landbouwkundige instituten, mar bovendien in dal van de Landbouw Hoogeschool te Wageningen en spr. hoopt dan ook inderdaad dat do opwekking van den heer Smeding daartoe zal lijden. De Voorzitter zegt, dat het van het bestuur van de Vereeniging van Oudleeringen een goede daad is geweest om het vandaag behandelde onderwerp te doen belichten en vooral als dat dan gedaan wordt op een breedvoerige en enthousiaste wijze als door den heer Volkersz is gedaan. Op een dergelijke manier te zijn voorgelicht, daar danken wij den heer Volkersz hartelijk voor, zijn voordracht en zijn persoon zul len bij ons allen in dankbare herinnering blijven, fitor. dankt ook de pers, die vandaag een drukke dag had, den heer Waiboer voor het bedienen van de lantaarn en voorts de belangstellenden voor hunne aanwezigheid. Spr. hoopt dat deze dag vruchtbare resultaten zal brengen en wekt op om de volgende cursusvergadering, op Woensdag 29 Januari te bezoe ken en sluit de vergadering. Uit goede bron vernamen we, dat de kaasfabriek „Vita Nova" zal worden verkocht. Mede kwam ons ter ©ore. dat hierover onderhandelingen loopende zijn met de Coöp. Zuivelfabriek „Excelsior". Bond voor Staatspenslonneering De jaarvergadering der afd. werd gehouden in het lo kaal van den heer A. Rus. Door den Voorzitter, den heer S. Brugman werd do vergadering geopend, met een woord van welkom en den wcnsch, dat de besprekingen en besluiten in het belang zullen mogen zijn van de afd. en den Bond. De door den heer Grootes gelezen notulen werden on der dankzegging goedgekeurd. Mede bracht de secr. verslag uit van de in Febr 1929 goed geslaagden propaganda-avond. Hierna kwamen de ingekomen stukken aan de orde, welke hoegenaamd geen aanleiding gaven tot eenige discussie. Door den penningmeester, den heer P. Hittema werd vervolgens voorgelegd de rekening over 1929. Deze ving aan met een batig saldo, groot f 121,52, terwijl de overige Inkomsten ln totaal bedroegen f 136.92, wat te tezamen vormt een bedrag van f 258.23, de totale uitgaven bleken te hebben bedragen f 133.67, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 124.56. Nadat de rekening na gezien en met hare bescheiden was vergeleken door de heeren Brouwer en Ploeg, rapporteerde eerstgenoemde, dat alles in orde was bevonden. Onder dankzegging aan den Penningmeester werd de rekening goedgekeurd. Aan de orde werd nu gesteld de bestuursverkiezing. Aftredend de heeren D. Grootes, P. Hittema en D. de Boorder Dezen werden met op een na algemeene stem men herkozen en namen de benoeming aan, waarmee de Voorzitter de vergadering meende te mogen felici- teeren. Vervolgens kwam in bespreking het houden van de propaganda-avond. Door den Voorzitter werd meegedeeld, dat het bestuur had besloten aan de ledenvergadering voor te stellen, ditmaal weer een propagandaavond te houden. Algemeen verklaarde men zich daarvoor. Hoewel de Bondsprekers steeds uitstekend hebben voldaan, achtte het bestuur het toch niet ongewenscht eens wat anders te geven. Voorgelezen werd een recensie over het optreden van Mej. Kroes uit Bergen voor verschillende afdeelingen van den Bond. Waar door deze dame ook wel iets ge geven kan worden van propagandistische waarde, ge voelt het bestuur er wel voor haar eens uit te noodigen. Voorts kon worden meegedeeld, dat door leden van het. thans in rust zijnde tooneelgezelschap Harmonie is toe gezegd een éénacter te willen opvoeren, terwijl dan verder de avond gevuld kan worden met muziek en gemeenschappelijken zang. In overleg met den heer Rus zou de avond gesteld worden op 15 Febr., of in dien dit bezwaar mocht opleveren voor mej. Kroes, op 8 Febr. Nadat, op verzoek van het bestuur, mej. Wit toezegde nog eens een lied te willen dichten en de voorzitter op zich nam enkele woorden te spreken ter propaganda, vooral voor de jongeren, verklaarde de vergadering met het voorgestelde te kunnen instem men. De heeren Slikker en Kooij namen op zich, nader met mej. Kroes een bespreking te houden. Op voorstel van den her Brouwer zal getracht wor den in den loop des jaars een clubje jongeren te vor men, dat op onze propaganda-avond en iets ten beste zou kunnen geven. In beginsel werd besloten, gezien het succes van het vorige jaar, dit jaar weer een rij toer te houden met „de oudjes", en daarvoor samen werking te zoeken met de afd. Veenhuizen. Hierna werd door den heer Grootes nog verslag uit gebracht der 27 Oct. j.1. gehouden federatie-vergadeing, tewijl nog besloten werd f 20 beschikbaar te stellen voor de film: een bedrag is hiervoor reeds gereseveerd, het restant hoopt men te vinden uit den verkoop van het nieuwe lied. Door den voorzitter werd de vergadering gesloten met de beste wenschen voor het welslagen van den propaganda-avond. KOLHORN. Het sloopwerk van den duiker in den Westfrleschcn dijk en het aanvulenl met grond nabij de Strijkmolens te Kolhorn, is gegund aan den heer J. Mulder te Schoorl. SCHA G E RB R U G. Naar we vernemen, zal door de operette-vereeniging „Euphonla" alhner op 16 en 23 Februari a.s. een uit voering worden gegeven. Opgevoerd zal worden de oer- komische operette „Madame Sherry". Wij verwachten, dat deze operette veel publiek zal trekken. DONDERDAG 23 JANUARI. NED. HERV. KERK te: Barslngerhorn, nam. 7 uur, Ds. Van Loon. TEGEN DE LANTAARNPAAL. In den nacht van Maandag op Dinsdag had op het Noord alhier een aanrijding plaats. De heer B. alhier, naar huls terugkeerend, botste met zijn auto tegen een lantaarnpaal, met als gevolg, dat de auto nogal averij opliep en naar Smit's garage moest worden gebracht tot herstel. BOERDERIJ AFGEBRAND. 10 stuks vee in de vlammen omgekomen. Gisteren is te Pleegste de kapitale boerderij van den landbouwer Reimerts in vlammen opgegaan. Tien stuks vee kwamen hierbij om, twee moesten worden afgemaakt. De motorbrandspuiten uit Raalte konden weinig uitrichten. Alles was laag verzekerd. ALASTRIM. Twee gevallen te Hilversum. Te Hilversum is in het huisgezin van een gemeen tewerkman bij twee kinderen, een jongetje van an derhalf jaar en een meisje van zeven jaar, alastrim geconstateerd. De kinderen zijn op last van den di recteur van den G. G. D., dr. Planten, dadelijk naai de barakken overgebracht. HEERENBOERDERIJ AFGEBRAND. Door de technische beveiliging kon het hoornvee gered worden. Te Herveld bij Eist (G.) is hedennacht de nieuwe kapitale hecrenboerderij „De Moordakkers" afge brand. Het hoornvee werd gered door de technisehe beveiliging der stallingen. De geheele boerderij ligt tegen den grond. De motorbrandweer van Eist is ter assistentie geroepen, maar kwam door den mist te laat op de plaats van het onheil Een stuk van het heerenhuis is behouden. De boerderij behoort aan dr. Van der Hoeveen te Nijmegen, Alles was verze kerd. De oorzaak is onbekend. Een oude man met een stoel doodgeslagen. De dader tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gistermorgen stond voor de rechtbank te Arnhem te recht de 38-jarige arbeider T. uit Nijmegen, die op 19 November van het vorige jaar den 72-jarigcn van Varsseveld, die bij hem inwoonde, met een stoel zoo danig op het hoofd sloeg, dat deze kort daarna over leed. Hij werd vervolgd en stond gistermorgen wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende, terecht. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachte zijn slachtoffer liefderijk in zijn huis had opgeno men en hem trouw had verzorgd. Deze was echter buitengewoon twistziek en opvliegend van aard. Op den bewusten avond had hij zich weer onhcusch te gen T. gedragen. Het is tot een woordenwisseling ge komen, waarna de oude man een stoel greep en daar mee T. bedreigde. T., doorgaans kalm van aard, kon zich waarschijnlijk niet meer beheerschcn, greep eveneens een stoel en sloeg den ouden man daarmede dood. De subs. officier van justitie, cischte een gevange nisstraf van twee jaar. De verdediger pleitte vrijspraak, subs. voorwaarde lijke veroordecling. De rechtbank begaf zich in raadkamer en besliste, dat, daar gebleken is, dat voortzetting van de pre ventieve hechtenis niet noodzakelijk is, de verdachte in vrijheid zal worden gesteld. Vonnis 29 Jan. a.s. Vrachtauto van het P.E.N. met zeven ar beiders er op in de Waudmeer te water. Vijf gewonden. Gistermiddag geraakte een vrachtauto uit Halfweg, waarin zeven arbeiders van het Provinciaal Elcc- trisch Net gezeten waren, in de Woudmeer te Oud karspel te water, doordat de chauffeur de macht over zijn stuur kwijtraakte. De auto kwam op den kop in een sloot terecht. Vijf arbeiders werden gewond. Na verbonden te zijn door dr. Vogelenzang, werden zij met een auto naar Halfweg teruggebracht. DE MIST. De scheepvaart op den Nieuwen Water weg gisteren stil gelegd. Uit Rotterdam wordt gemeld: Den geheelen dag is gisteren de mist zoo dicht ge weest., dat de scheepvaart op de rivier de Nieuwe Maas geheel is stil gelegd. Er is geen schip binnenge komen, zoodat gisteravond een twintigtal schepen voor den Nieuwen Waterweg lagen te wachten. De „Batavier 111", die te Hoek. van Holland is blijven liggen, was gisteren in den vooravond nog niet te Rotterdam aangekomen. De vertrekkende „Batavier" zou wachten tot de mist zou zijn opgeklaard. De veren hebben den geheelen dag stil gelegen. Een telegram van H. M. de Koningin aan Jaspar. H. M. de Koningin heeft het volgende telegram ge zonden aan den heer Jaspar, president van de Inter nationale Conferentie van 's-Gravenhage. „Z. Exc. den heer Jaspar, president van de Inter nationale Conferentie, 's-Gravenhage. Uwe Excellentie dank zeggende voor de uitdruk king der gevoelens, welke Gij Mij wel hebt willen mededeelen uit naam van de gedelegeerden, ter Con ferentie bijeen, verzoek Ik U, Mijne oprechte geluk- wenschen te aanvaarden op het oogenhlik, waarop de werkzaamheden van de Conferentie tot een zoo ge lukkig resultaat hebben geleid." w.g. WILHELMINA. Snowden zeer voldaan. Reuter meldt uit Londen: Snowden zeide, bij zijn terugkeer uit Den Haag geinterviev dat hij zeer voldaan en dat de resul taten zijn achtingen hadden overtroffen. Spreken de over lelijke schadevergoedingen zeide hij er zeker vau e zijn, dat de bereikte overeenkomsten definitieve bevredigende regelingen zouden verschaf fen voor deze langdurige moeilijkheden. WTELRIJDSTER BEKNELD GERAAKT. Gisterenmiddag omstreeks half twee is op den Haag- weg te Loosduinen een ongeluk gebeurd, dat geluk kig nog goed is afgeloopen. Een automobilist kwam met zijn wagen uit de richting van Loosduinen en stopte bij de Ilamaerkli- niek daar hij een stoomtram hoorde aankomen, maar deze tengevolge van de mist niet kon zien. Hij zette zijn wagen echter niet voldoende aan den kant en toen de stoomtram passeerde, drukte een treeplank van de tram den wagen opzij, deze schoof tegen 'n anderen auto, welke er naast geplaatst was. Ongelukkigewijze bevond zich tusschen beide auto's een dame op de fiets, die bekneld geraakte. Gelukkig bekwam zij slechts gering letsel. Invoerrecht op haver en aardappelen. Voor aardappelen verhoogd van f 30 tot f 60 per wagon. Volgens mededeeling van ir. A. Sevenster, rijksland- bouwconsulent, te Parijs, is het Fransche invoerrecht op haver verhoogd van 15 tot 21 francs per 100 Kg. en dat op aardappelen van 3 tot 6 francs per 100 Kg. De verhoogingen treden onmiddellijk -in werking. Do gevolgen. De landbouwkundige medewerker van het „Hsbl." tee kent hierbij aan:: Frankrijk maakt wat den aardappel-invoer betreft, verschill tusschen „oude" en „nieuwe"', d.w.z het hief tot dusver 3 francs per 100 Kg. bruto, behalve van 1 Maart tot 31 Mei; in die periode moet 15 francs per 100 Kg bruto worden betaald, uitgezonderd aardappelen van den vorlgen oogst. Deze bepaling slaat dus op de Zuid- Europeesche aardappelen. Bovendien moet bij invoer nog een z.g. surtaxe d'im- portation worden betaald van 2 pet. der factuurwaarde, bij welke het bovenbedoelde invoerrecht daartoe wordt opgeteld. Deze surtaxe moet ook een Fransche boer be talen, wanneer hij aardappelen verkoopt. Of nu ook het invoerrecht voor „nieuwe" (lees: Zuid- Europeesche) aardappelen gedurende Maart, April en Mei zal worden verdubbeld, 13 nog niet bekend, naar de Fransche handelsdelegatie te Den Haag mededeelde, doch dat is voor ons land niet van direct belang. Verder wijzen wij er op, dat in de eerste elf maanden van het afgeloopen jaar ons land in totaal voor een bedrag van precies f 3 millioen of wel rond 63 mlllioen Kg. naar Frankrijk uitgevoerd heeft. Hiervan was juist twee derde gedeelte klei-aardappelen, de uitvoer van poters bedroeg 9 millioen Kg. voor f 590.000 In het jaar 1928 gingen naar Frankrijk 55% millioen Kg. voor f 2.7 millioen, waarvan 2 millioen Kg. poters voor f 140.000. Wanneer men dus eens aanneemt, dat in het loopende jaar wederom ongeveer 60 millioen Kg. aardappelen naar Frankrijk zullen worden uitgevoerd, dan zal er dus f 180.000 aan invoerrechten méér worden geheven! De verhooging van het Fransche invoerrecht op haver met 40 pet. kan ons betrekkelijk koud laten, want in 1928 Jiebben wij naar dat land slechts uitgevoerd 195 ton zaaihaver voor f 25.000 en voor het afgeloopen jaar geeft de statistiek zelfs geen cijfer voor Frankrijk. Frankrijk moge dan als afzetgebied voor onze aard appelen niet die beteekenis hebben als België en Duitschland, die resp. 191 en 163 millioen Kg. betrokken tegen Frankrijk 63 van de 495% totaal, toch bedroeg onze Fransche export 12.7 pet. van het totale uitvoer- kwantum, dus meer dan het achtste gedeelte, zoodat een verdubbeling van het invoerrecht voor onzen export wel degelijk van belang is. Naar de waarde van de uitgevoerde aardappelen ge rekend, betrok Frankrijk in 1929 rond 151 pet. van het totaal. Al bij al is het, vooral in dezen tijd van crisis, verro van prettig, wanneer een invoerrecht wordt verhoogd, vooral als „verschijnsel". Op een „wapenstilstand" wijst het in elk geval nog niet... Voor de pooters is een verheoging met 30 ets. niet zoo erg, maar wat de consumptie-aardappelen betreft staat het anders. Ook is de kans niet uitgesloten, dat België, de groote leverancier van Frankrijk, minder gaat uitvoeren, hetgeen dan weer van invloed zal kun nen zijn op onze export naar België. Groot tumult in een Berlijnsch kinderge sticht. Razende moeders door de poli tie tot bedaren gebracht. Het Berlijnsche kindergesticht, dat is opgericht op het vroegere militaire oefenterrein Zossen, is Zondag het tooneel geweest van een groot tumult. Zaterdagavond had een in het gesticht verpleegd patiëntje roodvonk gekregen, terwijl zich bij een anr der kind verschijnselen voordeden, die in eenzelfde richting wezen. Ten einde besmetting te voorkomen, liet de verant woordelijke dokter volgens de ,D. Allg. Zt.", beide kinderen dadelijk overbrengen naar een kinderkli niek, terwijl hij bezoek aan het „Kinderheim" ver bood. Nog dienzelfden Zaterdagavond werden brief kaarten aan de ouders van de kinderen gezonden, met mededeeling van den toestand en de verzeke ring, dat het kind van de aangeschrevene gezond was. De meeste ouders ontvingen hun briefkaart, Zon dagmorgen vroeg. Maar niettemin meldden zich Zon dagmiddag toch ongeveer zestig personen aan het ge sticht aan. Aan de poort werd hun de toestand uit eengezet en werd gewezen op de noodzakelijkheid van de genomen maatregelen. De besprekingen ver liepen eerst heel rustig, totdat eenige vrouwen grof en onhebbelijk werden, terwijl enkele mannen over het hek klommen, in den tuin drongen en stecnen door de ruiten wierpen. Een stoker, die tusschcnbei- de wilde komen, werd mishandeld. De woedende vrouwen verschaften zich toegang lot liet gesticht, en zelfs werd een kind met geweld dooi- de ouders meegenomen. Een dokter beproefde nog de menschen te kalmeeren, door hun de kinderen voor een ven ster te vertoonen. Maar ook dit vermocht niet de op gewonden ouders tot bedaren te brengen. Tenslotte moest de politie worden ontboden om de razende moeders met geweld uit het gestichi te verdrijven. SPOORWEGONGELUK. VJD. verneemt uit Oldenburg: Op het spoorwegtraject VarelBodenkirchen is een trein tengevolge van den dichten mist door een onveilig signaal gereden en op een goedertrein geloopen. Er wer den 13 personen gewond, waarvan 2 ernstig. Het op- ruimingswerk heeft eenige uren in beslag genomen. ONTPLOFFING IN EEN MACHINEFABRIEK. V.D. verneemt uit Stockholm: In de machinefabriek Atlas Diesel te Sickla (Zweden) is gistermiddag een ernstige ontploffing geschied, ten gevolge waarvan 2 personen gedood en 3 zwaar gewond werden. Door onbekend gebleven oorzaak sprong een motor in de mcutageloods, waar ruim 100 werklieden aan het werk waren, uit elkaar. Een meesterknecht werd door den hevigen luchtdruk 15 meter ver wegge slingerd en kwam op een anderen arbeider terecht. Bei den Hepen ernstig letsel op. De overigen werden door de in het rond vliegende machlnedeelen getroffen en kregen voor het grootste deel lichte kwetsuren. In iet fabrieksgebouw werd aanzienlijke schade aangericht. GROOTE BRAND OP KRETA. Do stad Canea gedeeltelijk verwoest. Uit Canea (Kreta) wordt gemeld: Een deel der stad Canea is door brand verwoest. De schade bedraagt verscheiden tientallen millioe- nen. OVERSTROOMINGEN IN DE VER. STATEN. Bittere kou verergert den toestand. Uit Memphis (Tennessee) wordt gemeld: Tengevolge van overstroomingen in het dal van de rivier de St. Francis, waarvan de dijken op 10 plaatsen bezweken zijn, zijn meer dan 250 gezinnen ten Z.-O. van Big Lake in Ai-kansas van de buitenwereld afgesloten. In Holcombe (Missouri) staan de wegen onder water. Door de bittere koude wordt de toestand in de over stroomde gebieden nog verergerd. BOSCIÏBRANDEN IN AUSTRALIË Een dood* tal van gewonden. Reuter meldt uit Perth (Australië): In West-Australlë woeden over een groote uitgestrekt held hevige boschbranden. Er is een doode en cr zijn tal van gewonden. De schade is aanzienlijk. EEN GOED GEWETEN. In een dorp in Berkshire was een man aangeklaagd zijn hondenpenning vervalscht te hebben en deswege stond hij voor de assisen te Abington terecht. Tusschen den rechter en den verdediger ontspon zich een zeer langdurende juridische twistvraag, die eindelijk voor den verdediger gewonnen scheen. De rechter sprak den man n.1. vrij en zeide, dat hij kon gaan. De man bewoog zich niet en toen een veldwachter op hem afgezonden werd om hem nogmaals zijn vrijspraak mee te deelen, bleek de man vast ingeslapen te zijn en van de heele bewijsvoering geen woord gehoord te hebben. EEN NEGER GELYNCHT. Volgens oen bericht uit Mexico is te Yatapec in den staat Morenos een neger door de bevolking gelyncht op grond van de beschuldiging, dat hij twee kleine meisjes zou hebben gedood en opgegeten.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7