Raad Anna Paulowna. gebeurt ook wet, aat meisjes, die met goed gevolg de Universiteit hebben gevolgd bij het toetsen als onge schikt uitvallen. Do wondere zorg van ©en kat voor haar kleintjes. Door de geweldige hitte, welke er momenteel te Natal heersc'nt, had een groote mambaslang den koelen cementen vloer van een winkel verkozen boven zijn gewone verblijfplaats. De winkelier was echter van dezen gast niet gediend en sloeg de slang dood. Maar dit was niet alles; in den winkel huisde ook een kleine poes met haar kindertjes. Ook zij had een hekel aan de slang en toen de winkelier deze had doodgeslagen, pakte zij het ondier bij den kop en sleepte het op straat, hetgeen een ware krachtprestatie voor het kleine dier was. Maar dit was haar nog niet ver genoeg, want telkens probeerde de kat den afstand tussehen haar familie en do slang te vergrooten. Eindelijk kwamen een paar kaffers de kat te hulp en sleepten de slang weg. Vergadering op Woensdag 29 Januari 1930, des mid dags 2 uur Voorzitter de heer Lovink, burgemeester, secretaris dc heer Keizer. Aanwezig alle leden. De Voorzitter zegt bij de opening der vergadering het volgende; In deze eerste vergadering in 1930 heet ik de Jleorcn hartelijk welkom. Het afgeloopen jaar was in vele opzichten voor deze gemeente een goed jaar, doch ook had het zijn schaduwzijden, die voor som mige ingezetenen zelfs nog wel zullen nawerken. Sprak ik de laatste jaren van een optimistische stem ming, omdat dio tijden zich toen voor'deze gemeente hadden gekenmerkt als zeer voordeelige jaren, voor al wat betreft de bloembollencultuur, thans staan vele ingezetenen er wel iets minder gunstig voor. De lange enmaarbij zeer strenge winter was vooral voor de bloembollencultuur, maar ook voor veel landbouwgewassen, noodlottig. Groote partijen bloem bollen bleken vernietigd, terwijl sommige lanlbouw- gewassen ton koste der aanvankelijk verwachte op brengst opnieuw moesten worden ingezaaid, terwijl tenslotte de lage prijzen van de aardappelen, kool en granen do ongunstige bedrijfsresultaten nog ver hoogden. I)e gezondheidstoestand der bevolking liet over het algemeen niets te wenschen; het inwonertal steeg tot boven de 5000. Voor nieuwe woonhuizen, bloembollenschuren, e.d. werd in 1929 bijna 3/4 millioen gulden aan bouwkos ten besteed en waren prijzen van f 4 per M2. voor gunstig gelegen bouwterrein geen 'uitzondering. Waar snelle groei van een gemeente belangrijke uitgaven voor de algemeens kas meebrengt, verkeer den wij in de gelukkige omstandigheid, dat onze ge meente financieel in een gunstige positie verkeerde. Tot verbetering van wegen en straten werd aan don Anna Faulownapolder een subsidie toegekend tot een bedrag van f25000 De samenstelling van Uwen Raad onderging geen verandering en bleef de onderlinge verstandhouding, zoowel als de samenwerking tot zegen der gemeen schap voortreffelijk. Voor Uw aller steun en vriendelijke medewerking waardoor gij mijn Taak steeds zeer verlicht. m»ir i}- erkentelijk. Ook dank ik de Pers voor hare geregelde tegen woordigheid en haar onpartijdige voorlichting. Ook dit jaar zullen weer belangrijke vraagstukken om behandeling vragen, naar zuinigheid zal' daarbij dienen te worden gestreefd, doch niet ten koste van hygiëne en volkshuisvesting. Ik besluit met den wcnsch, dat dit jaar U allen zal brengen geluk in Uw huis, geluk in Uw werk en geluk in den arbeid, welke gij hier in het belang der gemeente op U hebt willen nemen en verklaar ik deze vergadering voor geopend. (Applaus.) Nadat Voorzitter na het lezen der notulen eenigo inlichtingen had gegeven en een kleine wijziging des hoeren Keuris was aangebracht, werden ze goedge keurd. Mededeelingen. Voorzitter doet. daarna de volgende mededeelingen: a. bij beschikking d.d. 13 dezer, no. 70, is een voor schot aan deze gemeente verleend ingevolge de be palingen der Landarbeiderswet van f7000.— ter uit betaling aan twee landarbeiders (J. de Jager en W. de Jong) tot bekoming van oen plaatsje; b. voor dc toegezegde bijdragen voor kas en ga rantiefonds van de te Enkhuizen te houden Zuider- zcevisscherijtentoonstelling is een dankbetuiging in gekomen; c. do heer G. *t IInrt heeft zijne benoeming tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim aange nomen; d. dc heeren P. List en C. van Genderen hebben hunne benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur aangenomen. e. het besluit tot het aangaan van een tijdelijke goldleening, groot ten hoogste f 16500—, is door Ged. Staten goedgekeurd, d.d. 30 December j.1., No. 84; f. dc Directie der Ncd. Spoorwegen hoeft bericht, dat het vooralsnog niet nootlig wordt geacht de be staande verlichting van het station Anna Paulowna en de stopplaats Breezand door een electrische ver lichting te vervangen; De hoeren Kuiken en Keuris noemen den toestand wat dc verlichting betreft, zeer slecht en Voorzitter deelt mee, dat B. en W. er eveneens zoo over den ken en nog eens een poging tot verbetering zullen doen. g. ingekomen is het besluit van Gedeputeerde Sta ten tot herziening van de jaarwedden van do Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers; h. bij Kon. Besluit van 19 Octobcr 1929, zijn ver nietigd forensenaanslagcn, opgelegd aan P. Kramer, H. M. Ruijsenaars Hz. en A. van der Voet; De heer Koorn zegt dat het hem een blaar van 't hart is dat aanstonds de forensenbelasting wordt afgeschaft. Op deze wijze is het geen doen. De men sehen genieten van alles in de gemeente mede, maar willen niet betalen, het is diep treurig. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ook geen reizen meer naar Den Haag zullen maken. i. ingekomen zijn de rekening over 1928 en de be grooting over 1930 van den keuringsdienst voor Wa ren in het gebied Alkmaar, j. bij besluit van Ged. Staten, d.d. 30 December 1929, is de beslissing ten aanzien van de begrooting 1980 verdaagd; k. hij besluiten van hetzelfde college, d.d. 15 Jan. j.1., zijA eveneens verdaagd de beslissingen omtrent do ingezonden verordeningen betreffende liet gemeen telijk grondbedrijf en het beheer van dat bedrijf; 1. bij brief van 15 Jan. j.1., verzoeken Ged. Staten enkele wijzigingen aan te brongen in dc hiervoor ge noemde verordeningen; De verordening Grondbedrijf wordt met algemccnc stemmen gewijzigd als gewenscht wordt. m. door den heer Commissaris der Koningin is gevraagd te willen mededeelen of bezwaar bestaat tegen opheffing van het Rijksontvangerskantoor in deze gemeente; Voorzitter deelt mee dat alles gedaan wordt om «Ie opheffing te voorkomen. B. en W. hebben zich ge richt tot de Middenstandsvereeniging, Afd. Land bouw, Bloembollencultuur cn Veilingsvereeniging. De beide eersten hebben hun motieven tegen opheffing kenbaar gemaakt. De laats'en hebben nog geen ant woord ingezonden. B. en W. mecnen, dat het niet alleen zeer lastig cn onaangenaam voor de burgers zal zijn als het kan toor mocht worden opgeheven, maar ook schade zal meebrengen voor het Rijk zelf. Immers als hier een ontvanger is zal deze met toestanden der mcnschen op de hoogte zijn, hij zal wat de inning betreft zijn maatregelen kunnen nemen en dat zal het binnen komen der belastingen zeer bevorderen. Ook de in specteurs der belastingen zelf denken niet hetzelfde over deze zaak. Verschillende heeren uiten zich in dezen geest, dat zij het niet B. en W. eens zijn. De lieer Komen is dat ook eens, maar meent dat men niet moet treden in de techniek der wet, niet moet spreken van bezuiniging. Opgemerkt wordt dat bedoeld wordt dat wat het Rijk wellicht bezuinigd, ofschoon dat nog lang niet vaststaat, door de particulieren in allerlei vorm zal moeten worden betaald. Dat is, aldus de heer Rezel- man, zich niet bemoeien met den technische dienst, maar iets dat de belangen van het algemeen raakt. n. procesverbaal van gehouden kasverificatie bij den Gemeente-ontvanger; o. na gehouden aanbesteding is de levering van schoolbehoeften, enz., opgedragen aan de fa. P. do Lange te Deventer, en van de bcnoodigdheden voor het onderwijs in de nuttige handwerken aan de da mes DekkerBlom cn A. Schenk. De heer J. Speets te Breezand heeft bedankt als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wegens vertrek uit de gemeente. B. en W. zullen uit zien naar een geschikten opvolger. Dc commissie tot wering van schoolverzuim heeft haar jaarverslag uitgebracht. Er is 9 maal verga derd. 26 personen zijn voor de commissie geroepen, 7 kinderen hadden geoorloofde, 39 ongeoorloofde ver zuimen. 2 kinderen zijn ambtshalve ingeschreven. Het verzuim is gebleven in dalenden lijn. Voorzitter brengt de commissie dank. De Malaria-commissie heeft eveneens haar verslag cn rekening ingezonden. Er is f20.87V& tekort; 931 huizen zijn bezocht; 287 behandeld. Met algemeene stemmen wordt het tekort verleend. Naar aanleiding van een missive van Ged. Staten, wordt de Bouw- en Woningverordening gewijzigd cn opnieuw vastgesteld. Het betrof de bepaling dat de erkers niet buiten de rooilijn mogen worden gebouwd als deze aan de straatgrens ligt. De heer Van der Ham acht het wenschelijk, dal zoowel de Politieverordening als de Bouw- en Wo ningverordening in haar geheel worden herzien en gedrukt. Voorzitter zegt dat er van het eerste reeds een con cept is, het tweede is reeds met den inspecteur der Volksgezondheid besproken. Arbeiderswoningen in den Oostpolder. De afdeeling van den Landbouw had een adres in gezonden om ook in den (h>stpolder arbeiderswonin gen te bouwen. Voorzitter zegt dat dit is besproken met de Woning- bouwvereeniging, die meerfde dat er in den Oostpol- dcr geen vraag naar woningen was. B. en W. zullen dit adres nu om advies naar die vereeniging zen den. Een adres. Van den fotograaf Schipper is een adres ingekomen, waarin wordt meegedeeld, dat hij 146.49 schuldig is over electrischcn aanleg. Dit bedrag acht adressant te hoog en wordt bereidverklaring van betaling aan geboden na een deskundig onpartijdig onderzoek. Voorzitter deelt zeer uitvoerig mee hoe deze zaak zich heeft toegedragen, dat met Schipper alle cle mentie is gebruikt, dat de heer Braaf er ettelijke malen is geweest om met hem te overleggen, dat hem aangeboden is afbetaling in de kleinste termijnen, enz. Tenslotte moest afsnijding van het net volgen. De heer Koorn deelt het een en ander mee, wat spr. in deze zaak is overkomen en dat terwijl eerst ge- eischt werd door den verloofde van de dochter van Schipper, dat Jonker het werk zou opnemen, werd toen Jonker zich bij dezen vervoegde om mee te gaan om het werk op te nemen, meegaan geweigerd. Ook de heer Keuris deelt uitvoerig mee wat spr. in deze met Schipper heeft besproken, met als re sultaat, dat Voorzitter zegt, dat Schipper als een pa tiënt is behandeld en het adres voor kennisgeving werd aangenomen. De heer Van der Ham had een schriftelijk verzoek ingezonden om in deze zitting een interpellatie te mogen houden over het leggen van den weg, cou pure, Kooi, en het loon dat voor dat werk wordt uit betaald. Dit werk wordt door den Polder uitgevoerd en is door de gemeente gesubsidieerd met 50 der kosten. Het verlof wordt verleend en zal de interpellatie volgen na afhandeling der agenda. Gemeentelijke ophaaldienst. Aan de orde is het voorstel van B. en W., om een dienst in het leven te roepen tot ophalen van huis vuilnis en beer. Voor storting te gebruiken stortbuis en beltterrein der gemeente Helder; aan te schaffen een vorvoerauto; te houwen een woning met garage a.d. Noorder Molenvaartsweg; een oproeping te doen van sollicitanten voor chauffeur-werkman, loon f25.-- cn vrij wonen; voldoende materiaal aan te schaffen, enz., enz., alles reeds uitvoerig in ons blad van j.1. Zaterdag gemeld. Den Helder eischt als vergoeding f200 per jaar en verbindt zich voor 10 jaar, maar Anna Paulowna kan elk jaar van het contract af. Als door omstandighe den de kosten hooger worden, zal Anna PauoNvna ook meer moeten betalen. De heer Kuiken is voor dc-zen dienst, de toestand vooral te Breezand is zoo slordig, dat er iets moet gebeuren. Het aanbod van Helder is zeer aanneme lijk, als wij het zelf moesten inrichten, zou het nog moer moeten kosten. Voorzitter noemt den toestand onhoudbaar. Do heer Jonker vraagt of het stukje grond wel ge schikt is als bijv. de auto met vuil eens een nacht moet overstaan. Voorzitter zegt dat dit nooit zal gebeuren, onvoor zicnc omstandigheden uitgesloten. B. en W. achten het terrein zeer geschikt De heer Van der Ham zegt, dat ook zijn fractie het voorstel toejuicht Ook de houding van Helder is zeer sympathiek. Spr. vraagt of de schatting van de huis huur niet wat hoog is. Voorzitter zegt, dat eerst dient afgewacht wat de kosten van bouwen zullen zijn. Ook B. cn W. ach ten f5.wat hoog. Dc heer Kuiken informeert hoever de dienst zich uitstrekt. Spr. meent dat de hoeren zichzelf wei kun nen redden. Spr. wil geen onnoodige kosten. Voorzitter zegt, dat allen die last van hun vuil hebben, dit mee kunnen geven. Spr. meent dat het niet zoo erg zul loopen. Als er eens éénmaal per week wordt rondgereden langs sommige wegen, is het wol voldoende. Heeft men een heelo vracht, dan is extra betalen de boodschap. De heer Komen wijst op het z.g.n. industrie vuil, daarvoor moet men f 2.50 betalen. Maar hoe moet het nu met dc kleine winkeliers, die het een en ander hebben mee te geven. Voorzitter zegt, dat de f2.50 wordt betaald voor een heele vracht. Wat losse rommel etc. kan men meege ven cn wordt een bonnetje afgegeven hoeveel men heeft te betalen. De practijk zal ons spoeidg leeren welk tarief er noodig is. Er zal, zegt Voorzitter, nu streng op worden gelet, dat men het vuil niet overal neergooit. De heer Komen neemt met genoegen van deze mede- deeling acte. De heer Rezelman vraagt, of meegeren van het vuil dan verplichtend kan worden gesteld. Voorzitter; Dat niet, maar men zal het niet overal mogen neergooien als tot dusverre geschiedde. Men mag het zelf wel een Tijd bewaren, maar moet het dan worden weggehaald, moet het worden betaald. De heer Koorn oordeelt, dat het met den dienst niet zoo hard zal loopen. De chauffeur-ophaler zal geen volle dagtaak hebben en zal deze zich ook voor ander werk disponibel moeten stellen. IJeze man wordt immers ook niet voor vast aangesteld? Voorzitter zegt, dat dit alles de bedoeling is van B. en W. De heer Van der Berg wil voor de mcnschen die het moeilijk kunnen betalen, eenige consideratie voor het betalen der emmers, die f3.50 kosten. Voorzitter wil ze desnoods in termijnen laten be talen, maar betaald moeten ze worden. De heer Jonker vraagt, of B. en W. een bepaald merk auto op het oog hebben. Voorzitter zegt van ja, cn de heer Stammes licht toe, dat met het oog op het meer soepele bij groote vrachten een zescylinder noodig is. De heer Jonker vraagt, of de auto niet in de ge meente kan worden gekocht. Voorzitter is daar wel voor als het kan. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorzitter feliciteert de gemeente met dit wijs be sluit en dankt Den Helder voor haar goede nabuur schap. Schoalgeluaanslagan. Van de heeren C. Rezelman, H. Leek en P. Verver is het verzoek ingekomen om ontheffing of vermin dering van hun aanslagen in het schoolgeld. Allen voor. Toelating leerlingen Buitengewoon Onder wijs Helder. Van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs is het verzoek ingekomen om de gelegenheid open te stellen, c'at kinderen uit deze ge meente kunnen worden toegelaten tot de school voor buitengewoon lager onderwijs te Ilelder. B. en W. zijn met de commissie van oordeel, dat kinderen met zeer beperkte vermogens, welke hot on derwijs in de lagere klassen der gewone lagere school niet kunnen volgen, niettegenstaande de extra moeite en zorg van het onderwijzend personeel, niet op die school thuisbehooren. Ze zijn een rem voor de andere kinderen, terwijl zij zelf een minderwaardigheidsge voel krijgen, wat de resultaten nog slechter maakt. Het ware voor zulke kinderen, in de eerste plaats in hun eigen belang, maar ook in het belang van de school en de betreffende ouders, veel beter, dat zij in een milieu werden bijeengebracht, waar volop reke ning kan worden gehouden met hun beperkte ver mogens. Hiertoe biedt de school voor buitengewoon lager onderwijs te Den Helder gelegenheid. Uit van de hoofden der scholen ontvangen opga ven blijkt, dat ook in deze gemeente kinderen zijn, die voor het bezoeken van bedoelde onderwijsinrich ting in aanmerking komen. Het spreekt vanzelf, dat een nader onderzoek, ook geneeskundig, zal moeten volgen of het oordeel der schoolhoofden juist is en ook of de ouders tot medewerking bereid zijn. B. en W. hebben zich overtuigd, of de gemeente Den Helder bereid is de kinderen uit deze gemeente toe te laten. Blijkens brief van Burgemeester en Wet houders dier gemeente bestaat daartoe de gelegenheid op gelijke voorwaarden als gelden voor kinderen uit hun gemeente. De gemeente Anna Paulowna zal ech ter bovendien voor eiken leerling hebben te betalen aan de gemeente Den Helder ecne vergoeding tot een gelijk bedrag als de gemiddelde overblijvende kosten por leerling voor de gemeente Den Helder bedragen. De gemeente Anna Paulowna zal tevens voor het vervoer der leerlingen naar Den Helder moeten zor gen. Daarvoor zal door hen naar een geschikte gele genheid worden uitgezien. Voorzitter zegt, dat er 13 kinderen zijn die er voor in aanmerking komen, 8 op school Kleinesluis, 1 school Oostpolder, 3 school Breezand en 1 R.K. school. De heer Kuiken verbaasd zich over het groote aan tal dezer kinderen te Kleinesluis. Dat valt spr. niet mee en pleit niet voor Kleinesluis. (Gelach.) Voorzitter zegt dat hierbij kinderen zijn, die van elders zijn gekomen van andere scholen, die het nu maar eens in Kleinesluis probeeren. De heer Kuiken: Het valt een beetje erg op. Spr. vraagt naar de te verwachten resultaten. Voorzitter deelt mee, dat hot hoofd dezer school voor buitengewoon lager onderwijs te Helder aan stonds hier komt om den Raad voor te lichten. Spr. deelt nog over het vervoer mee, dat dc heenreis naar Helder zal kunnen geschieden met de bus van Prins, die te 8.05 te Ewijcksluis komt en nu den polder zal doorrijden. Terug met de bus van 3 uur uit I-Iclder van Naastepad. Prins vraagt fl.25 per kind en per week, Naastepad, hoewel nog niet gevraagd, zal wel hetzelfde vragen, dus wordt het f2.50 per week. Dit beloopt in een jaar f1200. De heeren voelen wel, zegt Voorzitter, dat als B. en W. niet dachten dat er goede resultaten met dit onderwijs waren te bereiken, dat zij er zulk een groot bedrag niet voor zouden over hebben. Deze kinderen moeten echter geholpen worden. En dat de ouders ook het groote belang inzien, blijkt wel hieruit, dat allen er voor zijn om hun kinderen naar Helder te zenden. De heer Kuiken acht het vervoer wat hoog. Voorzitter betwist dit en meent dat f 6 voor een reis naar den Helder, niet te veel is, te meer waar voor de kinderen de plaatsen opengehouden moeten worden. De heer Komen vraagt voor R.K. kinderen den zelfden steun der gemeente als zij gezonden zouden worden naar de een of andere R.K. inrichting, die zich met zulk onderwijs beijvert. Voorzitter zegt, dat dit vanzelfsprekend is. De heer Keuris en ook nog andere heeren zeggen dit voorstel zeer toe te juichen. Inmiddels komt het Hoofd derschool uit den Hel der en gaat de raad in comité. Na deze bespreking en heropening der vergade ring besluit de raad met algemeene stemmen om hot voorstel van B. en W aan te nemen. De heeren Van der Ham en Keuris brengen zoowel de schoolcommissie als B. en W. hulde voor hun op treden in deze. Benoeming. Tot leden der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, worden herbenoemd de af tredende leden de heeren J. A. Tromp en C. Kooiman. De beide heeren worden met algemeene stemmen herbenoemd. Op de voordracht stonden verder de heeren Van Keerde en B. Raap. Verhooging Jaarwedden. Door den heer J. Baken, ontvanger tevens le amb tenaar ter secretarie is een adres tot den Raad ge richt, houdende verzoek tot regeling zijner jaarwed 'e in laatstgenoemde betrekking zoodanig te wijzigen, dat bij combinatie met de betrekking van gemeente ontvanger de jaarwedde zal bedragen f 1600.—, zon der eenige periodieke verhooging in plaats van f 1400, en wel te rekenen vanaf 1 Januari j.1. B. en W, stellen voor op dit verzoek gunstig te be schikken en wel, omdat, indien de combinatie van de betrekkingen niet zou hebben bestaan, ongetwijfeld reeds eerder door hen een voorstel bij den Raad aan hangig zou zijn gemaakt tot verhooging van de jaar wedde van den len amtbenaar ter secretarie. Do toeneming der bevolking, met ais gevolg ver meerdering van werkzaamheden, zouden daartoe vol doende aanleiding hebben gegeven. Doch ook dc ver hooging van de jaarwedde \an den secretaris van f3200 tot f3800, zou daartoe een reden zijn geweest. Immers is dc bestaande jaarwedderegeling gebaseerd op het z.g. driekwartstelsei en zou bij handhaving daarvan het maximum der jaarwedde moeten zijn ge bracht op f2850. In vergelijking met andere gemeenten uit onzï omgeving, waar dezelfde combinatie bestaat, wordt dc betrekking van len ambtenaar Irr secretarie in deze gemeente dan ook laag bezoldigd. Immers geniet le ontvanger-ambtenaar der gemeente Bergen, welke gemeente in de jaarwedderegeling van Burgemees ters, Secretarissen en Ontvangers nu een klasse hoo ger staat dan deze gemeente, in laatstbedoelde func tie eene bezoldiging van f1850 tot f2250. en dc ont vanger-ambtenaar der gemeente Schagen, in gelijke klasse geplaatst als deze gemeente, eene jaarwedde van flCOO. Met de gevraagde verhooging wordt hier de even- genoemde salarieering nog niet bereikt. Voorzitter zegt, dat hij de bepaling van Ged. Sta ten omtrent de salarissen van Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers alleen voor de laatste het salaris f200 lager is g°worden als eerst was voorge steld. De heer Kuiken informeert naar het salaris van lc;i ambtenaar cn ontvanger. Voorzitter zegt over 2 jaar, als het maximum is be reikt, f2200 plus f 1400 is f3600. De heer Kuiken noemt dat eon heel goed salaris cn wijst er op, hoe bij deze benoeming van ontvan ger op 25 Juni 1926 een goed burger is gepasseerd, omdat in de combinatie ontvanger-le ambtenaar een voordeel voor de gemeente was gelegen. Als er nu steeds verhoogd wordt, ziet spr. niet veel meer van dat voordeel. Voorzitter becijfert dat als er niet gecombineerd was het salaris f 2850 was voor den len ambtenaar en nu f 1G00 wordt voorgesteld, dus nog een voor deel van f 1250. De heer Kuiken vindt den heer Baken een best ambtenaar, maar gezien den toestand in de ge meente, die verre van rooskleurig is, acht spr. ver hooging van salaris niet gemotiveerd. Er is menig burger die even hard moet werken, die lang dat sa laris niet heeft. Landbouw, bloembollenteelt, alles is slecht, dus zal het belastingpapier aanstonds ook niet meevallen. De heer Van der Ham acht het argument over den slechten tijd van geen waarde. Als er een goede tijd is wordt er geschermd met den slechten tijd die komen kan, dit zegt niemendal. Spr. wijst er op, hoe bij de begrooting is goedgevonden de salarissen voor B., S. en O., te bepalen als door Ged. Staten toen aange geven. Later is het voor den Ontvanger f200 minder geworden. De Raad had zich f200— hooger uitge sproken en de heer Van der I-Iani oordeelt dat de Raad aan die meening nu vast zit. Voorzitter beaamt dit en meent dat wat de heer Kuiken zegt, waar is, het salaris is goed, maar nog meer waar is dat er veel werk wordt verricht en B. cn W. meenen, dat de heer Baken met f 1100 als le ambtenaar te kort verdiend. De heer Van der Ham zag gaarne, dat in de toe komst B. en W. er eens hun aandacht aan gaven dat allo bijbetrekkingen niet steeds in dezelfde hand ko men. Op die wijze krijgt één man te veel werk. De heer Baken is nog secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur, opzichter begraafplaats, dito arbeidsbemiddeling, enz. Dat geeft niet zooveel in komsten, maar eischt te zamen tenslotte te veel van één mensch. Voorzitter is dat eens met spr. en ook de heer Ba ken voelt dat, maar dc Raad heeft hem zelf het ad ministrateur-schap van het Grondbedrijf opgedragen. Het is niet gemakkelijk geschikte werkkrachten te krijgen. Dc heer Kuiken zegt, dat de hoeren o zoo veel werk hebben, maar voor bijbaantjes zijn ze aLtijd te porren. De heer Keizer had ook hier moeten blijven en niet naar den overkant (polder) moeten loopen. Het zijn knappe menschen, daarover zal spr. niets zeggen, maar de baantjes willen ze graag hebben. Spr. meen de dat op dc seorctarie alles goed was ingericht, nieu we machines en dat op deze wijze het werk wel ge daan kon worden. Voorzitter zegt, dat de raad heeft goedgevonden dat de heer Keizer secretaris van den polder werd. Er zijn hier weinig ambtenaren en er wordt hard gewerkt. Spr. wijst op Bergen, waar een ambtenaar meer is, ofschoon het plaatsje niet grooter is. Ook te Wieringen is dat het geval. Wij zijn hier allen over het werk onzer ambtenaren tevreden. Na nog een korte bespreking wordt het voorstel van B. en W aangenomen met allen voor. De heer Kuiken verlangde geen stemming, omdat hij wel voelde dat het niet baatte. Plaatsjes Landarbeiderswet. Van de hoeren J. Raven en P. Meijer is een ver zoek ingekomen om een terrein van De Cércs tot ver krijging van een plaatsje als bedoeld bij de Landarbei derswet Voorzitter wijst er op, dat de bepaling in de voor waarden is ingelascht dat als binnen de 15 jaar het plaatsje aan 'n ander wordt overgedaan, nog 50 ct. per M2. aan de gemeente zal moeten worden betaald. Dit om speculatie te voorkomen. B. cn W. kunnen ont heffing verlecnen in bijzondere omstandigheden. De heer Komen wil liever dat de raad ontheffing kan verleenen. Voorzitter zegt. dat dit B. en W. ook volkomen goed is. Aldus wordt besloten en het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Verzoeken om voorschot. Ingevolge de bepalingen van de Landarbeiderswet is van de heeren J. Raven, P. Meijer, v. Diepen, Kus sen, Schra cn Landman een verzoek ingekomen ora een voorschot. Voorzitter zegt, dat de heer J. de Visser is afge voerd. Op voorstel van den heer Keuris gaat de raad in comité om de redenen van deze afvoering te be spreken. Na heropening wordt Jiet voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. De heer Van den Berg informeerde nog of met de nieuwe eischen die gesteld worden ten opzichte van spouwmuren enz., een huisje nog is te bouwen voor f 2500. Het land kost f 1500, dus hooger krfh de ge meente niet gaan, waai het maximum f4000 is. Voorzitter meent, dat de betrokkenen dan later zelf maar een schuurtje moeten bijbouwen. De ge meente mag niet hooger. De heer Van den Berg vraagt, of het nu niet met den inspecteur isc te bespreken om minder dan 1000 M2. te nemen, b.v. 800 M2. Voorzitter wil dit wel bespreken, vooral omdat de hoer Lubbert zegt, dat m het ziuden met 600 M2. go- tioegen wordt genomen. Bouwen arbeiderswoningen. Door de Woningbouwverecniging Anna Paulowna is verzocht: lo. om een voorschot uit de gemeentekas van ten hoogste f 116000.—n.1. voor aankoop van (len grond ten hoogste f21000— en voor het bouwen van zes en dertig arbeiderswoningen daarop ten hoogste f 95000.—. 2o. om voor bedoelden woningbouw aan haar over te dragen van perceel, Sectie K no. 866, den benoodig- den grond ter grootte van 10260 M2., tegen den prijs van f2.per M2. B. en W. zeggen in hun advies, dat niettegensaande de snelle toeneming van het aantal woningen in de gemeente, inderdaad groote behoefte bestaat aan de woningen, welke de vereeniging zich voorstelt to bou wen en dat binnen afzienbaren tijd niet is te venvacn- ten, dat van particuliere zijde in deze behoefte zal worden voorzien. Zij stellen dan ook voor om na ont vangst van den door de gemeente van het Rijk te vragen geldelijken steun: aan bovengenoemde ver eeniging het gevraagde voorschot van ten hoogste fllGOOO.of zooveel minder als in verband met den grondaankoop en met de uitvoering van do bouwplan non noodig zal blijken, uit de gemeentekas te ver strekken (voor aankoop ten hoogste f21000.— en voor het bouwen van 36 woningen ten hoogste f95000) on der door hen genoemdo voorwaarden. De aflossing van het grand voorschot zal moeten geschieden in 75 gelijke annuiteiten en voor het bouw- voorschot in 50 dito. Voorgesteld wordt om uit 's Rijks kas aan te vra gen een voorschot als hierboven genoemd en aan de

Schager Courant | 1930 | | pagina 6