VERMAKELIJKE KRONIEK Groot Gorthuikertburg, Hoofdstad van Opper-Kafferstein Gemengd Nieuws. E:n kranige redder. Ds gezondheidstoestand ran het Buitsche volk. Do zom«TT-onlngen. BIJ da rondvraag kondigt de heer Schermer aan, dat hy voJf de volgende vergadering met een voorstel zal komen om de verordening op de zomerwoningen te wy- zigen, omdat door de tegenwoordige verordening veel menschen worden gedupeerd ln hun jaarlijksche ver diensten. De Voorzitter zegt dat de raad weer spoedig by elkaar geroepen zal worden, voor het aangaan van een kas- geldleening. De heer Schermer is overtuigd namens de overige raadsleden te spreken als hy den Voorzitter en diens echtgenoote voor 1930 alle goedq toewenscht, Vooral de echtgenoote van den Voorzitter, die steeds aan de zijde van den Voorzitter staat als het de belangen der gemeen te betreft, en die in menig gezin dat hulp erlangt, zoo veel zon en licht wekt. De Voorzitter dankt voor deze woorden en zal zo gaarne aan zijn echtgenoote overbrengen. De heer Van Lienen had ook over de zomerwoningen willen spreken, n.1. om de verordening soepeler toe te passen. Als fatsoeniyke boeten tot zomerwonnigen wor den gebruikt, zou spr. geen proces-verbaal opgemaakt willen zien. De Voorzitter zegt dat afgewacht dient te worden wat d heer Schermer zal voorstellen. Hierna sluiting. VAN zorg vooreen goed£ spijsvertering door Bullrich-Zout Sinds lOOjaar onovertroffen bij moeilijke «pijsver- terine, maagpijnen cm 250 er. II. 0,60 Tabletten tl. 0,25 en tl 1.20. Slechts echt ln blauw^vernnKklpg met het portret van den uitvinder. Monsters ura is en franco van den hoofdvertegenwoordiger n ie 'ratn. /imstsröam-Otrst. Unnawisparltweg 18 govende wyze stonden geetaleerd 2, zegge twee, steenen nachtspiegels. 64 cent naar keuze. Eerst probeeren! Niet good, geld terug! Gegarandeerd lekvrij! Is het geen schande, zoo'n ergernis gevonde aanbledlngi Moeten we niet noodig... nee, weest u maar niet bang voor de rest... noodig aandringen op het instellen ven een etalagecommissie? In verband met al die commlssierazernij sneed me dezer dagen aan *n eenvoudige gepensioneerde ambte naar van de waterstaat, vroeger noemden we ze weg werkers, en die zei: Zeg, Dirk. ik las daar gister ln do krant over 'n kleine kemissie in Palestina, maar als ik zoover mot loopen, ga ik toch liever naar de Heilooër poort... Als je 't zoo lang mot...". Ik zei: Ja. man, 't wordt ons tegenwoordig met do vleigmachines toch maar niet gemakkeiyker gemaakt... ze willen alles van je vergen... Maar beter was het, als cr eens 'n com-ilssle werd ia- geeteld, die er voor kon waken, dat een eerzaam burger niet wordt opgelicht door deftige meneeren, met super de lux-auto's en bontjassen, zooals nu weer zoo dulde- ïyk a3n den dag is gekomen in die zaak tegen den millioencngoochelaar Sammy Lieberman! 'n Mooi onder worp voor Louis Davlds om 'n liedje op te maken, nu Koos Speenhof! z'n verslapte dichterkrachten in Sloe- berlnnd weer wat opkalefatert, en dan wil ik wel even ais gangmaker optreden. Ocd zal ons bewaren, voer zoo'n zwendeldammer bakaf faire: Het voor deze uitbreiding benoodigde credlet wordt zonder hoofdeiyke stemming verleend. De Voorzitter vraagt of voor meerdere uitbreidingen dan zal gelden het voorstel van B. en W, De heer Schermer zegt dat daar nader over gesproken kan worden. De Voorzitter: De heeren worden steeds royaler. De heer Van Lienen meent dat het wel tot uiting zal komen op het belastingbiljet. De heer Schermer wil iedere aanvrage op zich zelf beoordeeld zien. De raad stelt vervolgens vast een ontwerp-overeen- komst met de gemeente Warmenhuizen omtrent de gas levering en het onderhoud. De Voorzitter deelde hieromtrent mede, dat de 1 gister met den raad van Warmenhuizen en den gas- directeur een samenspreking hebben gehad, dat daar- by kwesties bestonden over het onderhoud en den duur van de overeenkomst. Over het onderhoud is men het eens geworden en B. en W. geven ln overweging den duur van de overeenkomst op 30 jaren te bepalen, wat door Warmenhuizen wordt goedgevonden. Ook de raa/l kan zioh er mee vereenigen. Voorts stellen B. en W. voor, om den heer S. G. Ryp- ma op te dragen, het nader voorbereiden, uitvoeren enz. van den aanleg van het gasbuizennet tegen een beloo- nlng van f 1000, alsmede te gelegener tyd een dage- lyksch opzichter aan te stellen tegen een belooning van ten hoogste f 40 per week. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Rijpma door bet gemeentebestuur van Warmenhuizen daartoe is ge machtigd. De mogelykheld bestaat, dat als half Febru ari de aanbesteding plaats heeft, voor 1 Juli het net en de weg in orde zijn. De opzichter zou zoo mogelijk tweeledig gebruikt kunnen worden, n.1. bij aanleg gas buizennet en weg. Te weinig stuwkracht? De heer Schermer zegt, dat ln de gemeente het ge mompel gaat, en spr. trekt zich daar niet veel van aan, dat de weg niet komt, want dat het gas voor gaat Spr. wijst erop, dat het de bedoeling is, dat beide werken gelijk opmarchoeren, en met het oog op moge- lyke vorst geeft spr. in overweging, alvast te zorgen, dat er een schip met steenen wordt aangevoerd. De «teenen zijn reeds in voorkoop. De Voorzitter zegt dat met die opmerking rekening zal worden gehouden. De heer Duin wyst erop, dat de weg te Camperduin, tot perceel-Wognum niet kan wachten en dat hij van de voorstelling, dat het werk voor 1 Juli klaar zal zgn, niet veel verwacht. De steenen hadden er al lang moe ten zyn en voor het gasbuizennet behoeft te Camper duin niet te worden gewacht, want daar kan het gas buizennet wel naast den weg worden gelegd. De Voorzitter merkt op, dat de heer Duin een open deur opentrapt, want de bestekken liggen reeds klaar. De hoer Duin: Dat is wel mogeiyk, maar steenen hebben we nog niet. De heer Bijl is ook niet zoo zeker, dat het werk voor 1 Juli klaar komt, maar te Camperduin zeer zeker, ook al kunnen we niet alle gasbuizen krygen, wat ook nog mogelijk is. De buizen zijn nog niet besteld. De heer Van Lienen zegt, dat B. en W. eerst moeten weten, waar de weg komt. De heer Schermer heeft zich erover verwonderd, dat hy nog steeds niets afweet van den aankoop der gron den. De Voorzitter zegt, dat B. en W. druk bezig zyn met bemiddelen over den aankoop van gronden. De heer Duin zegt, aat de raad dus straks weer alles kant en klaar vindt en niet anders zal kunnen doen dan ja te zeggen. Waarom worden die kwesties nu eens niet eerst In den raad besproken. De Voorzitter noemt dat het paard achter den wagen epannen en spr. oordeelt dat de heer Duin dan niet* veel begrijpt van het werk van B. en W. B. en W. werken hard. De heer Duin zegt, daar niet veel van te merken. De heer Schermer oordeelt ook, dat als er v^n B. en W. meer stuwkracht uitging, we verder waren geweest. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dus die pluim op hun hoed kunnen steken, dat zij te weinig stuwkracht hebben. Spr. sluit de discussiën. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. B. en W. stellen voor te bepalen, dat de gemeente aan hen, die van 30 Januari 1930 af tot het oogenblik waarop de hoofdbuis in 1930 vóór hunne woning wordt gelegd, alsnog daarop aansluiten, eene dienstleiding ter lengte van ten hoogste 10 meter kosteloos beschikbaar stelt. 2lj die voor 1 Januari besloten tot aansluiting, krijgen een gratis dienstleiding ter lengte van 15 meter. Goedgevonden. Voor den bouw van het gymnastieklokaal. Aan de c- de komt de voordracht van B. en W. om, ingevolge dr opdracht van den raad, van den heer M. J. Lou, kunstschilder alhier, als gemachtigde van den heer J. C. Heesterman, aan te koopen de kadastrale per- ceelen, sectie B. nos. 785, 770, 524 en 226 in de buurt schap Brengtdorp aan de Smeerlaan, met Inbegrip van de daarop staande woning, voor de som van f 5000, alsmede een vergoeding van f 1000 aan de huurders wegens afstand. De Voorzitter herinnert nog eens aan het schrijven van den Inspecteur van het L.O. maSr ook aan dien» vorig •schrijven, toen hij als zyn meening te kennen gaf, dat het R.K. schoolbestuur verplicht zou kunnen wor den gebruik te maken van een gemeentelijk gymnastiek gebouw. B. en W. hebben alleen gevolg gegeven aan de opdracht van den raad. De beer Kaag noemt het geen gelukkige oplossing, een stuk gxond, waar een huis op staat, en dat dus dure grond wordt. De Voorzitter zegt van 70 cent per M2. De heer Duin acht het perceel wel geschikt, maar als de gemeente haar eigen terrein gebruikte, gaf dat een besparing van f 5000, hoewel het gemeente-terrein zyn waarde ook heeft. De heer Gutter wyst op het bezwaar van Groet, om aan de Munnikenweg het gymnastieklokaal te doên bouwen. De heer Schermer vraagt of er gedacht is door B. en W. aan een centrale school en waar dat niet het geval is, merkt de heer Schermer op, dat hy de nieuwe school wel aan den Munnikenweg zou wensdhen en er naast een gymnastieklokaal. Voor het vervoeren van de kin deren, om het gymnastlekonderwys te kunnen volgen, zou gebruik gemaakt kunnen worden van een autobus, en de kosten daarvan zouden worden gedekt door de rentebesparing van f 5000. De heer Gutter acht het juist niet gewenscht, dat een gymnastieklokaal by een school staat en spr. wijst op de uitspraak van den raad in de vorige vergadering. De heer Stam wil zich vast houden aan het besluit van een gymnastieklokaal in het midden der gemeente. De heer Bijl houdt zich nog vast aan het idéé van het bijzondere schoolbestuur en verwacht dat dit be stuur in 't gelijk gesteld zal worden. Maar als het R.K. schoolbestuur niet ln 't gelijk werd gesteld, zou spr. de ln het voorstel van B. cn W. aangegeven oplossing de beste vinden. Het voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 2 stem men, tegen de heeren Kaag en Byi. Of z© ook rollen, de guldentjes. B .en W. stellen voorts voor, om op genoemde per- cee'.en een gemeentelyk lokaal voor vrije en orde oefeningen te stichten, met bijbehoorend te verharden terrein, volgens het ontwerp van den architect K. P. Zuurbier. De heer Gutter meent, dat de consequentie van het besluit van 19 December dit meebrengt De heer Schermer meent, dat de opzet te groot is en noemt de gebouwen te Den Helder en Schajerbrug. De Voorzitter evenwei deelt mede, dat rekening Is gehouden met de wettelijk voorgeschreven maten. De kosten met inbegrip van grondprya enz. zullen bedragen f 21900. De heer Byi wil wachten op de goedkeuring van Ged. Staten, want hij kan zich niet voorstellen, dat Ged Staten zullen goedvinden dat er ln deze gemeente 2 gymnastieklokalen komen. Ook dit voorstel van B. en W. wordt aangenomen -(tegen de heeren Kaag en Byi) en eveneens om aan genoemden architect op te dragen de verdere voorbe reiding, uitvoering enz., onder nadere goedkeuring. De verbreeding van het Achterpad. De volgende voordracht van B. en W. behelst het voorstel tot aankoop van grond ter verbreeding van het Achterpad tegen den prys' van f 1 per over te dragen perceel, der eigenaren D. Duin, C. H. Kager, D. J. Ka- ger en C. Beemsterboer, ten behoeve van woningbouw. De Voorzitter merkt op, dat het hier betreft een niet beharde weg, maar omdat het is een zandweg, kan de gemeente het onderhoud wel voor haar rekening nemen. De heer Stam merkt op, dat als de bewoners dan later maar niet op ?,ebarding aandringen, want nu willen ze zelf aan een niet-beharde weg bouwen. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. door DIRK DUY VEL Junior. RIDENDO DICERE VERUM.' Waar gy de rauwe waarheid biedt; Zoo doet het schertzend, Want... dan kwetst ge niet! XXIII. Nog meer zware beschuldiging aan het adres van vergane en vergeten gemeente- dictators. - Dirk durft hen de waarheid te zeggen, want ze kunnen niets terug doen. - Aan pap geperste en platgemangelde mede burgers. - Hel schilderachtige Clarissen bol werk schandelijk en nutteloos geschonden. - Een karakteristiek grachtje met gemeente- reinigingsproducten opgevuld. - Het ver- keersmonsler dat alle steden mooi- en na tuurschoon wegvreet. - Alles vernield en vertrapt ter wille van een vormenloozen vui- len gasketel. - Het vernielingswerk der van dalen ongestoord voortgezet. - De eene stom miteit op de andere gestapeld. - Nog voor 1000 jaar voldoende gasfabricage - Ze kijken niet verder dan hun luchtkoker lang is. - De kleine Dirk Duivel het wonderkind van Groolgortbuikenburg. - Het blauwoogige, blondlokkige en nalneuzige stadsorakel niet geraadpleegd. - Salomo zittende op de urn der faecatien en bespelende de harmonica. - De kleine wonderkooter spreekt. - Gebre ken van de stedelijke schoonheidscommissie. - Dirk is mal op officieele commissien. - Aan een danscommissie wordt gewerkt. - Van verwachting klopt hun hart. - 0, m'n lieve zwartkopvoel deres naar mijn hart klop. - Het dansorkest in een boerebedstee. - Schandelijke expositie in de etalagekast. - Alweer uitzicht op een nieuwe commissie. - Palestina was hem te ver uit de buurt. - Wat kreupelrijm tot besluit. - Goed bedoeld inderdaad, maar wat slecht in de maat. - Aan alle goedgeloovlge Opperkafferstelner Geleken, die prijzen wat de heeren wyzen, voorspoed en geluk ln den vetten varkens handel! Ik heb het, welbeminden, zoo ge u nog *-• 1 zult herinneren (en als ge 't vergeten zyt, zult ge daarvoor ook niet gevierendeeld, opgehangen of levend verbrand worden), de vorige week nogal tamelyk taai gehad over de zonden myner Grootgortbuikenburger vroede voorvaderen en deze gelukkig voor hen, allemaal dooie stadsbestuurderen en volksvertegenwoordigers in heftige bewoordingen en ongekuischte taal, waarby ik me altijd het lekkerste gevoel, onbeschroomd en onbevreesd, want ze kunnen me immers toch niks meer doen, ver weten, dat zij op hoogst onverantwoordeiyke en roeke- looze wyze, zooals in de dagvaarding staat als 'n mede burger aan pap gereden, of als 'n eerstdaags onver- krygbaar Zuiderzeebotje platgestreken wordt, hebben gespeeld en geklad met het gemeenschappelyk eigen dom der burgers, het schoone bolwerk en vestgedeelfce naby het Zeglis, maar ik moet tot myn leedwezen er nog byvoegen, dat dit stadsbestuuriyk vandalisme he laas niet het eenige is. wat ik aan deze eigengerech tigde oude snurkers uit Grootgortbuikenburgs prijs- kletsclub van die dagen, heb te verwyten Punt. Want het wordt tyd, ik ben m'n asem byna kwyt Niet minder treurig toch is de manier, waarop het even eens byzonder mooie en door een kunstenaarsoog be keken, nog veel schilderachtiger en onvervalscht oud- stedelyk van oudtyds genoemde Clarissen-bolwerk grootendeels hebben verknoeid en vernield. Het pitto reske sluisje, waaronder het Geèstwater door vloeide, ruw en onoordeelkundig weggebroken, het aardige steenen trapje, dat men kon afdalen om op do Molen buurt te komen, ook al grootendeels verslonden door het alles wat oud, rustig en mooi is In een historisch stadje wegvretende verkeersmonster, opgeruimd als 'n vet jasje of 'n verfrommelde oude kapothoed, het Geest- water, dat wel vervuild was en stonk als een rottend nylpaard, dichtgeplempt met gemeentereinigings-afval, opleverende een totaal waarde- en nutteloozen grond- aanwlnst, zonder te beproeven of door een behooriyke zuivering en degeiyk onder houd, Jaren lang ver zuimd, ook een de stadschoonheld onaangetast latend behoud kon volgen en dat alles... waarom? Om er 'n groote, lompe, smerige, oog en omtrek ontsierende gas ketel neer te plakken! De kroon op het toppunt van onbenulligheid en gemis aan schoonheidszin, reeds aan gevangen door het bouwen van een vleze en onoog lijke gasfabriek, stank, kwalm, roet en kolenstof ver spreidende op een punt, voorbestomd om eenmaal den belangrijken verkeer»- en toegangsweg te worden tot en langs do stad, 'n hoofdverkeeraweg wat betreft de ver binding tot de welvarende polderstreken, zich uitstrek kende tot Hoorn en Amsterdam. Een groote, spuug-leelljke gore gasketel, die men later, toen alles daar al hopeloos bedorven was, weer moest verplaatsen, 'n paar honderd meters verder op een toenmaals onbebouwd welland, thans volgesmeten met weinig aantrekkeiyke burgerwoonhulsjes. En toen nog weer later bleek, dat het gasbedryf niet meer kon voldoen aan de afname, heeft men de heele mikmak, gasfabriek, ke1®! en de duvel en z'n oude memmele tegen den grond gekwakt en heeft men ver op den Helderschen weg 'n gebouw van lichtbedryven, kostende honderd-duizenden zilverlingen opgericht, van zoo'n omvang, alsof we nog minstens 1000 jaren op kook gas vergast zullen worden. Misschien destyds ook al weer 'n gebrek aan inzicht ln de steeds uitbreidende macht der electrlciteit, maar gebrek aan ln- en voor uitzicht schynt een erfeiyke kwaal by onze elkander opvolgende stedeiyke regeerders te zyn. Ik, die de begaafdheid heb ontvangen, ook aan wal het schip te kunnen besturen, had zonder twyfel beter en helderder ln die toekomst van Groolgortbuikenburg en de steeds meer uit de windselen der geheimenis ont hulde kennis der natuurkrachten, kunnen linken cn mijn lieve geboortestad voor heel wat stroppen on schoonheldsverprutsing kunnen bewaren. Maar er was niemand hier, die ooit myn advies heeft gevraagd. Wie dacht ooit aan het blauwoogige. blondlokkige wonderkind, ln zyn blauwbaaien onderbroekje, dat rustig ln zyn kinderkiebeltonnetje zat, of op het potje zittende aan zyn kinderharmonica de eerste toonen ontlokte van het destyds zeer populaire lied: Aan den oever van een snellen vliet, Een treurend meisje zat, En ze weende en eohreide al van verdriet, Het gras met traantjes nat! En als ze dat lieve knaapje, luisterende naar den melodlschen naam van Dlrkie, zouden gevraagd heb ben: Kind, wat moeten we doen in al deze ontstelte- nissen en beroerdlgheden? Dan zou deze wonderkooter zonder twijfel zyn mees terlijk harmonicaspel en het treurende meisje aan de oevers van een snellen vliet hebben onderbroken en de wachtende schare hebben gezegd: Mannen, vrienden, broeders van Grootgortbulkenburg, laat 1e niet kisten, omgord uwe lendenen, sta op en be noem een schoonheidscommissie, eisch dat men niet lichtvaardig en nutteloos vernlele en vernletige het schoone erfdeel uwer vaderen en dwing hen om uit te schryven een plebisciet, 'n referendum, of wat begrij- peiyker gesmoesd, een volksstemming, waarbij gij zelf kunt beslissen over het behoud of de verbrijzeling uwer historische stadsmonumenten! Zie je, dat zou dit kleine wyze wonderknaapie, met zyn blauwe oogen, blonde lokken, luisterende naar den naam van Dlrkie, hen hebben gezegd en zyn woord <ou zyn gevallen als hot zaad op een vruchtbaren akker en misschien zou veel onheil en nuttelooze baldaden tegen de aesthetlek en historie zyn voorkomen. En nu ik het toch heb over schoonheidscommissie, wil ik er meteen byvoegen, dat ik de schoonheids-com missie van Grootgortbulkenburg byzonder apprecieer, alleen is er een by, die scheel kykt en 'n ander die niet ruiken kan en eeuwig sukkelt aan een verstopte neus en daardoor komt het dat er soms aan de uitspraak wel eens wat hapert, waarover later. Maar anders ben Ik dol op commissien. De bioscoop- pommlssle annex centrale keuring Is 'n reuze-instituut. Het zedeiyk peil van ons Opperkafferstelner volk is sinds die gezegende Instelling reeds belangryk ver hoogd! Nu krijgen we ook eerstdaags 'n danscommis- sle, nou wordt het heelemaal goed. Ik ken 'n paar ouwe dansmeesters ln Grootgortbulkenburg uit den tijd van Bochel Bruin, die dansles gaf op den hooizolder en 'n beroemde polka had gecomponeerd met woorden van ouwe meester Pastoor: Een twee, drie vier vyf zes Bochel Bruin geeft dansles, Een twee, drie vier vyf zes zeven Bochel Bruin heeft les gegeven! Nou, deze bejaarde horlepypers, die niet zoo best meer mee kunnen sloffen, zitten te vlassen om ln die dans- commlssie te mogen worden opgenomen. Je moet niet uitvlakken, als je in zoo'n commissie zit, komt er vast wel 5 van de laatste slag by on ze kunnen het by die moordende concurrentie met die voorname „maltre cles danses" gediplomeerd door het Europeesch dansinstituut te Genêve, natuuriyk niet meer voormekaar boksen. Ik sprak nog 'n ouwen boeren-dansmeester uit de Eg- mondermeer, die vroeger 'n matjedor was ln het onder wijs van bevallige en elegante Kafferdansen zooals: de Poetjee, de Roiger ln 't bosch (buitengewoon aantrelc- keiyk). de dubbele blaadjes (ook sierUjk), 't Hollende peerd, (vol vuur en leven), de Horlepyp, was gelyk do Kofa: slaat alles. Dit landelijke danswonder hield er ook 'n byzonder be- grijpeiyke en origlneeie methode op na om zyn leerlin gen de verschillende figuren duldeiyk te maken. Het onderwys werd verstrekt In de achterkamer van 'n boerenstulpje, dus veel ruimte was er niet en om ze nu goed aan hun Ietwat ongeslepen verstand te brengen, wanneer zo moesten omdraaien, zong hy op de maat van de uit één bejaarde fiedel bestaande dansmuziek: Jol met Je kop nel de bestee toe, En jol met je kont nee 't kassle! Deze geniale slappebeenenafrlchter uit den tyd dat de kopboter nog 7 stuivers de kop kostte, flaste ook al op 'n benoeming in de ln te stellen danscommissie. In hoop ondertusschen maar dat de commissie er komt En er moeten nog voel meer van die commissien komen om ons vaderland er moreel weer bovenop te helpen! Liep lk toch dezer dagen niet voor de groote etalage kasten van de firma Romulus en Remus en zag lk daar niet, diep blozend en tot myn groote verontwaardiging, dat daar op zeer indecente, schaamteloozo en aanstoot Die goocheme Salomon Liebermann wordt op de bruine boonen getracteerd. De „schatrijke" paardenkoopman is 'm met 29 pop saldo naar Engeland gesmeerd. De Heeren advocaten en adviseurs smul len van 'n fasantenboutje... Maar de ongelukkige aandeelhouders by- tcn op het welbekende... houtje. Des lands „beste" Kamer zegt aalvend» Laat die Sammy, die advocaten e* aan deelhouders maar smullen en schransen..* Wy stellen meer belang in het veredelen van wulpsche en lichtzinnige dansen. D. D. Jr. Met levensgevaar 8 kinderen uit het water gehaald, die door het ijs waren gezakt. Wolf! meldt uit Klattau: In de nabijheid van Janowitz kwamen zes kinderen die op het ijs speelden, in het water terecht. De toevallig voorbij komende timmermansknecht Franz Polcar snelde de kinderen te hulp, doch zakt* zelf ook door het ijs. Met zijn vuisten sloeg hij toesi het ijs stvjlc en be reikte zoo langzamerhand de kinderen. Drie maal ging hij in het ijskoude water en slaagde er in «Ho zes te redden. Toen de ouders der kinderen, die inmiddels ook naar de plaats des onhcils waren gekomei, den red der wilden bedanken, was deze reeds verdwenen. Sterftecijfers buitengewoon gestegen. Achteruitgaande geboortecijfers. In den Pruisischen Landdag is ernstig gesproken over den gezondheidstoestand van het Duitsche volk. De woordvoerder van het centrum wees eroR. dat de sterftecijfers in het jaar 1929 buitengewoon zijn 'ge stegen, terwijl de geboortecijfers zeer zijn afgenomen. In Berlijn en ande-re groote steden zijn moer sterfge vallen dan geboorten vastgesteld. Wanneer de me dische kun t niet zulk een hoog peil had bereikt, al dus spreker, zouden wij reeds over het algemeen een uitstervend volk zijn. Minister I-Iirtsicfer bevestigde een en ander in hoofd zaak en verklaarde, dat het tijdstip, waarop de be volking zich niet meer vermeerdeut, doch stil blfjtt staan en afneemt, bij verdere ontwikkeling van do huidige omstandigheden, z.i. niet veraf meer kan zijn. De geboortecijfers zullen in het bijzonder dal®*, wanneer de tijdens en na den oorlogstijd geboren „lichtingen" den huwbaren leeftijd bereikt hebben. Er zijn reeds statistici, die berekenen, dat over 10 tot 20 jaar het bevolkingscijfer van Duitschland on der de 60 millioen gedaald zal zijn. BOERIN DOOR KNECHT VERMOORD. De echtgenoot aanstichter van de daad. Wolff meldt uit OMcnburg: De boerenknecht Johannes Ludtmann uk Alten-Aih£ heeft bekend de boerin Ludtmann, die geen famnie van hem is, met een bijl te hebben doodgeslagen, waarna hij het huis in brand h§eft gosjoken. De knecht is tot de daad aangezet door den man der boerin, die in het algeheele bezit wilde komen van het land en het huis zijner vrouw, die 20 jaar ouder is dan hij. POGING TOT MOORD. Verdachte tot 8 jaar veroordeeld. Aneta meldt uit Somarang: De Raad van Justitie alhier heeft den hexer v. d. W., die in het Tjandi-hotel alhier een poging tct moord deed op don heer W. van Zuyl'en, lid van de Wees- en Boedelkamer, veroordeeld tot e®n vangenisstraf van acht jaar, onder aftrek van d<n tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. De officier van Justitie heeft hooger beroep aange- teekend. De eisch' was vijftien jaar. AUTO SNELLER DAN TREIN. Een Britsche auto heeft dezer dagen den bektnden „train blue die van St. Raphaël ann de Riviera naar Galais rijdt, geslagen. De afstand per trein bedraagt ongeveer 1400 K.M. Vier jonge Engelschcu hadden de weddenschap aangegaan. Twee staptten in den luxetrein, de twee anderen in hun auto. Op hetzelfde oogonhlik reden ze van SL Raphaël weg. Toen de trein to Calais aan kwam, stond de auto ui voor het station. Hij was 20 minuten eerder aangck'omenl

Schager Courant | 1930 | | pagina 15