Schier Courant Naord-Hollandsclie van S. KROM De esre-promotie van Prinses Juliana. helder Waschgoed Vijfde Blad. Wenscht gij s Tot eeredokter in de letteren en wijsbegeerte. Binnenlandsch Nieuws. Na den kindermoord bij Rotterdam. Zware brand in een graanmalerij. De inbraak in de Lambertuskerk te Hengelo. A. C. MELCHIOR 40 jaar dokter. Gemengd Nieuws. Winterweer op komst? Nieuwe reeks misdaden te Chicagc. Zaterdag 1 Februari 1930 73ste Jaargang. No. 8605 tegen billijke prijzen? Zend dan Uw w a s c h naar de ALKMAAR. Ban academische plechtigheid te Leiden. Hartelijke toespraak van den promo tor. „Uitnemende ijver, lust tot onder zoek, helder begrip en oorspronkelijkheid van geest". Gisteren is het een gewichtige dag voor de Leid- sche universiteit geweest. Immers, aan een harer leer lingen, H.K.H. Prinses Juliana is gistermiddag na een studie van ongeveer 2H jaar aan deze universi teit, het eere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend. De jaren die de prinses als studente te Leiden heef: doorgebracht zullen voor haai onveigetelijke jaren zijn. Immers in volkomen vrijheid en als een echte meisjes-studente heeft zij gedurende haar studenten tijd zich onder haar studiegenooten bewogen. Dit bleek nog dezer dagen bij de lustrumfeesten, toen zij arm in arm met andere meisjesstudenten in optocht door Loiden's straten trok. Het vertek van de prinses naar de Uni versiteit. Eorm was de belangstelling hedenmiddag om 3 uur in den omtrek van den Stille Rijn. toen de Prin ses daar, uit de woning van haar studievriendin, mej. Roosenboom in den voori haar gereed staanden hof- landauei stapte, welke bespannen was met wit-be- pluimde paarden, de kleur van de faculteit van let- diploma vermeldt een uitnpmenden ijver, lust tot onderzoek, helder begrip en ten slotte oorspronkelijk heid van geest. Aan deze hartelijke woorden voegde prof. Iluizinga er nog vele hartelijke toe, waarna hij dan Hare Ko ninklijke Hoogheid het doctors-diploma overhandigde, waarop de Prinses een woord van dank sprak tot den Senaat. Nadat nog de reétor-magnificus een slotwoord had gesproken, werd de plechtigheid voor geëindigd ver klaard. Na de plechtigheid. Na de sluiting van de plechtigheid verlieten do Prin ses en haar paranymphen de Senaatskamer, vooraf gegaan door den pedellus maior, In de gang werd aan Prinses Juliana een bnuquet aangeboden door Hen- riotte van Eysinga. Toen begaven de Prinses en haar paranymphen zich naar het Klein Auditorium, waai de Jonge Doctor verwelkomd werd door de dames Van Eysinga, Vogel en Krom en door 'n aantal vrou welijke studenten, onder wie de leden van de jaar club en van het dispuutgezelschap der Prinses, Weldra kwamen ook H.H.M.M. de Koningin en de Koningin-Moeder en Z.K.H. de Prins naar het Klein Auditorium. Nadat eerst de vorstelijke personen en daarna allen, die de plechtigheid in de Senaatskamer hadden bijgewoond, de Prinses hadden geluk ge- wenscht, werd de thee gebruikt. De Senaat trad daar bij als gastheer op. De vorstelijke personen onderhiel den zich met verscheidene der aanwezigen. Na het vertrek van Hare Majesteiten en Z.K.H. den Prins, begaf de Prinses zich met haar paranymphen per rijtuig naar het clubgebouw der V.V.S.L. Sluiting van de Instructie spoedig te ver wachten. De instructie tegen W. Visser, die er van verdacht wordt op 9 October van hot vorig jaar in den polder Blijdorp bij Rotterdam de 10-jarige Marietje van O. te hebben vermoord., zal spoedig gesloten worden, zoo mogelijk over één of twee weken. Er wordt nog ge wacht op enkele rapporten, waarvan de indiening ech ter eiken dag tegemoet gezien kan worden. Ook hoopt men nog den briefschrijver D. B. te vinden, die kort na den moord de politie te Rotterdam aanbood voor f 1000 aanwijzingen te geven, die spoedig tot de aan houding van den dader zouden leiden. Hoe dit ook zij, in elk geval zal binnenkort de rechter-commissaris met zijn werk gereed komen. Vermoedelijk zullen er dan n<>g wel enkele maanden overheen gaan, alvorens met de behandeling voor de rechtbank aangeVangen kan wor den. 11ET „VOLKSGERICHT" TE ZUIDLAREN. De rechtbank te Assen veroordeelde gister dertien personen uit de gemeente Zuidlaren, die in den avond van 5 October hadden deelgenomen aan het zoogenaam de „volksgericht" door te zamen met vereende krach* en geweld te plegen tegen de bij L. Timmer in gebruik zijnde woning, allen tot f 50 boete, te vervangen door een maand hechtenis en voor de minderjarigen te vervan gen door een maand tuchtschool. Drie verdachten wer den vrijgesproken. INBRAAK TE RIJSWIJK, Ecu aanmerkelijk bedrag aan gold gestolen. Donderdagavond ongeveer half elf toen een bewoonster van een perceel aan den Geesibrugweg te Rijswijk thuis kwam, bemerkte zij, dat aan de achterzijde van de wo ning door indrukken van een ruit toegang was ver schaft. Bij onderzoek bleek dat verschillende kasten overhoop waren gehaald en dat een aanmerkelijk bedrag aan geld was ontvreemd. Sieraden, tafelzilver en dergelijke werden onaangeroerd gelaten. OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG GEDOOD. Ernstig ongeval te Duivendrecht. Gistermorgen om ongeveer half elf is te Duivendrecht op den onbewaakten overweg overreden en gedood de heer V., oud naar schatting 33 jaar, en wonende aan de Keizersgracht te Amsterdam. TUSCHEN DE BUFFERS. Rangeerder doodgedrukt Gistermorgen heeft op Staatsmijn Wilhelmina te Heer len een doodelijk ongeluk plaats gehad. De rangeerder P. Bloemen uit Wittem geraakte bekneld tusschen de buffers van de wagons. Hij werd naar de verbandkamer overgebracht, waar hij spoedig overleed. De ongelukki ge was 26 jaar oud, gehuwd en vader van een kind. DE MOORD TE VOORBURG. De eerepromotie van H.K.H. Prinses Juliana aan de Leldsche Universiteit heeft Vrijdagmiddag plaats gehad. H.K.H. verlaat het huls aan den Stillen Rijn om zich naar het Universiteitsgebouw te begeven. teren en wijsbegeerte. Tegenqyer de prinses namen plaats haar beidt studievriendinnen de dames jkvr. De Brauw en Michelin, die als haar paranymphen fungeerden. Tegen half vier arriveerde in auto's de geheele Ko ninklijke familie: de koningin, de prins en de ko ningin-moeder. Zij werden door de groote menschen- menigte, die op de been was, hartelijk toegejuicht. De promotieplechtigheid. In de Senaatskamer van de Universiteit had ver volgens de plechtigheid plaats. De rector-magnificus, prof. dr. H. W. van Wijk, opende op üe gebruikelijke wijze de plechtigheid, waarna hij de prinses toe sprak en eveneens de koningin, den prins en de ko- gin-moe Ier, Tegen de laatste zei de rector, dat deze feestdag voor haar wel een zeer bijzondere beteekenis had, omdat zij zonder twijfel terugdenkende aan de jaren, toen Zij Hare wijze leiding gaf aan de opvoe ding onzer Koningin, bij voortduring zulk een warme belangstelling heeft getoond ook voor de opvoeding en voor de studie van haar kleinkind, die thans haar voltooiing bereikt. Koninklijke Hoogheiu! Op weloverwogen gronden heelt de Leidsche Senaat in zijn vergadering van 26 November 1929 besloten, U het eere doctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte te vertcenen. 'Ihans is de decaan van die faculteit, welke het voorstel hiertoe dor i, de hoogleeraar Iluizinga, gemachtigd, U op de g Lelijke wijze met die waardigheid te bekleeden. Promotie en toespraak door den promo tor prof. Huizinga. Y. gaarne aanvaard ik de taak, aldus prof. Hui zin, u, mij door den rector magnificus der universiteit opgedragen, uit kracht dan van de bevoegdheid ons bij dc wet toegekend. Overeenkomstig het besluit van den senaat van 26 November 1929 verklaar ik U, Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina, Prinses van Oranje Nassau, her togin van Mecklenburg, te bevorderen tot doctor in de lettoren en wijsbegeerte. Ten bewijze hiervan zal U het diploma, door den rector en secretaris ondertee kend en met het grootzegel der universiteit bevestigd, worden ter hand gesteld. Vervolgens gaf de hoogleeraar, een meer persoonlijk woord tot de jongste doctor richtende, een overzicht van de studie der Prinses aan de universiteit, waarbij hij opmerkte, dat in de doctorsbul, die aan de Prinses wordt aangeboden, te lezen staat, welke de eigen schappen van geest en aanleg zijn geweest, die den senaat in de Prinses het meest hebben getroffen. Hst De toespraak van prinses Juliana waar mee zi) de Senaat dank zeide. Hieronder volgt nog de toespraak, waarmede de prinses den Senata dank zeide voor den haar ver leenden graad: Het zij mij vergund, zeide zij ongeveer, u, rector magnificus, en u, prof. Huyzinga. dank te zeggen voor de tot mij gesproken woorden en u tevens groo- ten dank te brengen voor zulk een bekroning van mijn studiejaren. Op deze wijze zijn nu voor altijd de banden, die mij aan deze academie binden, be stendigd. Ook dank ik u voor de tegemoetkomende *n kiesche wijze, waarop u allen mij als studente behandeld hebt Dankbaar ben ik de hoogleeraren, die mij de tentamina afnamen en die mijn studie geleid hebben ben ik allen erkentelijk. Het studen tenleven mocht ik in al zijn bekoring meeleven. Het feit. dat mij het eere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend werd, trof mij bijzonder, want de letteren hebben op mij stteds een groote aan trekkingskracht geoefend. Ik stel dit doctoraat dan ook zere op prijs en het legt mij ook voor de toe komst een verplichting op, die ik hoop mij waardig te betoonen, terwijl dit doctoraat ook voor mijn toe komstige taak vele vruchten moge afwerpen. Steeds zal ik met genoegen daaraan terug denken. Geestdrift bi) de bevolking. Hoe de Leidenaars meelepfden met deze bijzondere promotie kwam vooral tot uiting bij den korten rij toer, dien de prinses door de stad hield Op de Aal markt, de Vischbrug en de V*schmarkt kon men over de hoofden der menigte wande'en. Het geduld van de talrijke toeschouwers is ech ter tijdens de plechtigheid op zware proef gesteld. Maar men bleef wachten cn bij het vertrek van de ko ninklijke familie, omstreeks half vijf, heeft men haar weer op hartelijke wijze uitgeleide gedaan. En weer kwam het tot een uitbundige ovatie toen prin- sese Juliana temidden van de hoogleeraren aan het Rapenburg verscheen. Langs de overzijde, omstuwd door een geestdriftige menigte, rcec de prinses met haar beide paranimfen in het hofrijtuig met de wit- bepluimde paarden terug naar den Westkant, naar het clubgebouw van de V.V.S.L., waar cle nu oud- clubgenooten van prinses Juliana, de fleurige, vroo- lijke bent van Leidsche meisjesstudenten, „de jonge doctor'1 met het gebruikelijke „lo Vivat-' begroetten. Een revolver gevonden. Door de politie te Leldschendam is, naar vernomen wordt, in de Broeksloot bij de Blackhorstlaan te Voor burg een revolver opgedregd, Dit wapen wordt in ver band gebracht met de moord op v.d. Drift. Hierdoor is men in het vermoeden gesterkt, dat de daders uit Den Haag afkomstig zijn. GRIEZELIGE VONDST. Bij graafwerk twee geraamten ontdekt. Donderdagmiddag deden de arbeiders, die op het ter rein van Ankersmit's Katoenfabrieken te Deventer be zig waren met graafwerk, daarbij een griezelige vondst: zij stuitten n.1. op twee nagenoeg gave geraamten van menschen. De politie, van een en ander op de hoogte gebracht, stelt een nader onderzoek in, daar de moge lijkheid natuurlijk bestaat, dat men met de sporen van eenig misdrijf te doen heeft. Te Oost-Knollendam. Groote voorraden verloren gegaan. Gisternacht omstreeks 4 uur is brand uitgebroken in de aan de firma P. Kay te Amsterdam toebehooren- de graanmalerij, staande te Oost-Knollendam, gemeente Wormer. Snel grepen de vlammen om zich heen en het duurde niet lang, of het kapitale pand stond in lichte laaie. De inmiddels gealarmeerde brandweer van Wormer en Wormerveer waren spoedig op het terrein van den brand aanwezig met zes motorspuiten; twee uit Wormer en vier uit Wormerveer, die met twaalf 3tralen het vuur bestreden. Tegen 7 uur had men het vuur bedwongen en kon de brandweer grooterideels inrukken. Met uitzondering van den graansilo is het geheele ge bouwencomplex door den brand vernield. Verzekering op beurspolls dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Groote voorraden graan zijn ver loren gegaan. Nog een vierde verdachte aangehouden. Gevolgen van sensatie-Iectuur. In verband met de inbraak in de St. Lambertuskerk te Hengelo heeft de politie nog een vierde persoon in gerekend, n.1. zekeren T. v. d. V. De politie veronderstelt thans de geheele bende te pakken te hebben. Uit het ingestelde onderzoek is verder nog gebleken, dat gearresteerden ook debet aan de de vorige week gepleegde Inbraak in een boerderij van ten V. Terwijl een zuster van ten V. wakker werd en alarm maakte, zijn de inbrekers op de vlucht gegaan. Omtrent de gepleegde inbraak in het Technisch Han delsbureau, hebben de daders bekend dat zij een geld kistje in het water hebben geworpen, dat eenige vracht brieven en geldswaardige papieren Inhield. Het kistje is Donderdag door de politie opgevischt De vier jongens hadden een „club" gevormd, waarvan een hunner tot penningmeester was gepromoveerd. Uit het onderzoek Is voorts nog gebleken, dat vooral de jongsten onder hen tot hunne verkeerde daden zijn gekomen door het lezen van sensatle-lectuur. De vier personen zijn thans op transport gesteld naar Almelo om daar voor den Officier van Justitie geleid te worden. Zooeven, enkele uren voor het afdrukken van onze courant bereikt ons het bericht dat onze plaatselijke geneesheer A. C. Melchior, vandaag 40 jaar dokter is. Zeven-en-dertig jaar is Melchior te Schagen genees heer geweest, daarvóór 3 jaar in Noordwolde. Het spreekt vanzelf, hoewel alles er blijkbaar op is gezet dat deze dag onopgemerkt moest passeeren, dat wij niet kunnen nalaten den jubilaris hartelijk ge luk te wcnschen met dezen feestdag en onze wnnr- deering uit te spreken voor het vele en goede dat hij heeft gedaan. Wij die Melchior al zooveel jaren ken nen en weten op welk een wijze hij zijn ambt waar neemt, met welk een liefde hij bezield is voor zijn „vak", kunnen tevens ongeveei beseffen wat hij in die 40 jaar voor de menschheid is geweest. Wie thans onzen 71-jarigen dokter nog gadeslaat en ziet met welk een' jeugdigen ijver en opgewektheid hij nog zijn patiënten (op welk uur van len dag of nacht ook) bezoekt en naloopt, moet wel bewondering hebben voor dezen man. Wars van alle groot- of gewichtigdoenerij, in allen eenvoud en oprechtheid geeft deze dokter zich aan zijn patiënten. En juist daarom is zijn verschijnen aan menig ziekbed voor zoovelen een opbeuring en steun. Van zijn persoon straalt levenskracht uit! Zijn prettig woord, zijn gulto lach, als 't kon, brach ten zijn patiënten opbeuring; maar ook zijn ernst en groote zorg in uren van gevaar en benauwenis, zijn rust en zekerheid waar het t stellen zijner diagnose en behandeling betrof, hebben ons hem altijd doen zien als een man van groote kennis en veel weten, naar wien ons vertrouwen uitging En aan het kraambed is onze „pil" niet te overtreffen, daar vinden zijn opoffering en zorg zijn weerga niet. Hon derden kleine wereldburgers hebben met zijn hulp 't eerste levenslicht aanschouwd. Wij moeten het bij deze enkele woorden laten, de tijd van afdrukken dringt.maar laat het onzen dokter gezegd zijn, dat een schat van goede wen- schen hem, ons aller vriend Melchior, hoe weinig bekend zijn jubileum ook moge zijn vandaag nog zul len bereiken, als zoovele bewijzen van ons aller dankbaarheid en uiting van onze gevoelens, van hoogachting en hartelijke vriendschap. Dat hij levehiep, hiep, hoera!!! In Noord-Europa is strenge winter ingeval len. wat zullen de eerste dagen voor Ne derland brengen? De filiaalinrichting van het K.N.M.I. te Amsterdam meldt: Tot voor eenige dagen scheen het alsof de ginter ner gens wilde doorkomen maar thans komen z^-f. peraturen voor in Finland en Noord Scandinavië. Gister morgen meldde Sodakyla (Finland) 31 gr. C. is 24 gr. F. en Ablsko 23 gr. C. is 9 gr. F. De koude strekt zich verder Zuidwaarts over Scan dinavië en Oost-Europa uit Ons land ligt al eenige daggen in of nabij het over gangsgebied tusschen vorst en dool. Thans ligt over den Oceaan een diepe lage druk; over Finland een ta melijk goed ontwikkeld hooge drukgebied. Welke van deze twee druksystemen en bijbehoorend weer bij ons de eerstvolgende dagen de overhand zal krijgen is niet te zeggen. De eerste twee maanden van dezen winter zijn geken merkt door hooge temperaturen. De positieve afwijking voor ona geheele land voor 's morgens 7 a 8 uur bedroeg over December 2.4 gr- C., over Januari 3.2 gr. C. Zware sneeuwval in het SilezJsch gebergte. V.D. verneemt uit Breslau: Het observatorium Krietern deelt mede, dat het Don derdag ln den namiddag in het Silezisch gebergte is be gonnen te sneeuwen en dat de sneeuwval nog steeds voortduurt, terwijl de temperatuur tevens onder nul daalde. In de dalen ligt een laag sneeuw van 6 d 10 e.M., ter wijl op de hooger gelegen plaatsen een laag sneeuw is gevallen van 20 a 30 cJM. De mogelijkheden tot het beoefenen van wintersport zijn hierdoor belangrijk verbeterd. In het Westen van het Reuzengeberkte ligt zelfs een laag sneeuw van 75 c.M., waardoor men hoopt, dat een einde is gekomen aan de slechte wintersport-verhoudin gen, waarvan zeer veel schade werd ondervonden. Ook ln het Zwarte Woud. Na vele weken van droogte heeft het thans in het Zuidelijk deel van het «jZwarte Woud flink gesneeuwd. In het gebied van den Feldberg is 30 c.M. sneeuw gevallen. Ook ln het Reuzengebergte heeft het gesneeuwd. In de dalen ligt ongeveer 12 c.M. sneeuw. Gistermorgen vroor het in de hoogere gebieden 8 graden, ln de dalen 0. Donderdag is ook in Saksen de temperatuur sterk ge daald. Gisternacht bij 1 d 2 graden vorst heeft het ln geheel Saksen flink gesneeuwd Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 8 cAl. hoog. Uit alle wintersportplaatsen wordt gemeld. Sneeuwstorm in Amerika. V.D. verneemt uit New York: Washington en een groot deel der omgeving van de hoofdstad zijn geteisterd door een sneeuwstorm, zooals ln acht jaren niet meer is voorgekomen. Binnen zeer korten tijd lag de sneeuw 30 tot 50 cJJ. hoog. Het ver keer langs de wegen van Vlrginla y Maryland is bijna geheel gestremd. Gebouwen door bomaanslag totaal ver woest Uit Chicago wordt gemeld, dat daar Donderdag we der een bomaanslag is gepleegd, de vijfde binnen 30 uur, welke een gebouw, waarin een groothandel in kruidenierswaren was gevestigd, totaal verwoestte. Er werden acht personen gewond en vele. huizen in de omgeving ernstig beschadigd. De schade wordt op 100.000 geschat. In de Chineesche wijk viel een lid eener misdadi- gersbende bij het verlaten van zijn club in een hin derlaag. Twee onbekenden losten een aantal scho ten op hem, waardoor hij doodelijk werd gewond. Verder werden twee personen in een auto doodge schoten gevonden.

Schager Courant | 1930 | | pagina 21