- De Wereldreis van - Dicky en Dirrekie Durf Raad Rr. op Langendijk. Hooge leeftijden in de oudheid. Dinsdagmiddag half 4 vergaderde de raad van boven genoemde gemeente ten raadhuize onder voorzitterschap van den EdelAchtb. heer P. Slot Secretaris de heer Scheltus. Aanwezig zijn alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met een w^kom aan de leden en gaat voor in gebed. Hierna worden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en na een voor de pers onverstaanbare op merking van den heer Koedijk, vastgesteld. Aanwezig is het proces-verbaal van opname van kas en boeken. In kas was en moest zijn een bedrag van f 854.03%. Van Ged. Staten was de goedkeuring ingekomen op het in de vergadering van 21 Oct. genomen besluit tot het aangaan van een tijdelijke geldleening, groot f 25000 Van de kroon was de goedkeuring ingekomen op de in dezelfde vergadering vastgestelde schoolgeldheffing en de heffing van het kaaigeld, resp. voor 2 en 5 jaar. Bericht ingekomen van Ged. Staten, dat teveel is be taald voor de keuringsdienst voor waren te Alkmaar, een bedrag van f 44.85, wat bij de volgende betaling zal worden verrekend. Bericht van Ged. Staten ingekomen dat deze gemeente Cijfers, waarvan echter de be trouwbaarheid in twijfel moet worden getrokken. Hooge leeftijden van honderd en meer jaar zijn bij de menschen zeer zeldzaam. Overbekend is de hooge leeftijd van Methusalem, die den aanvalligen leeftijd van 969 jaar bereikte; Abraham leefde 175 jaar, Isaac 180, Jacob 247, Jozelf 110, Mozes 120 jaar. Onder de wijsgeeren der oudheid bereikte Xenophilus den ouderdom van 108 jaar; Doemonac die van 110 jaar; Epimenides leefde, volgens de historie 157 jaar; Georgias 108, Democritus 109 en Zcno 100 jaar. Ook onder de artisten waren er verschil lende, die een zeer hoogen leeftijd bereikten, zooals b.v. Lucceia, die in haar 112e jaar nog te Rome tooneel speelde; Galeria Gapioia werd na haar 80-jarig tooneel- jubileum nog belast met de begroeting van Pompejus en nam later eveneens actief deel tijdens de feestviering van de kroning van keizer Augustus. In Frankrijk bereikte de beroemde Marion de Lorme, naar men beweert, den ouderdom van 107 jaar. Merkwaardige leeftijden verhaalt de geschiedenis er nog vele andere. In het graafschap York in Engeland stierf in 1670 Henry Jenkins, die den respectabelen leeftijd bereikte van 169 jaar. Op 12-jari- gen leeftijd had hij deelgenomen aan den slag bij Flod- denfield. In 1715 stierf een Pool Jan Bovin, die 175 jaar was geworden. Hij liet eenige kinderen na van over de honderd jaar. De Noor Dahnenberg was op 111-jarigen leeftijd nog in dienst bij de Engelsche Marine. De dienst begon hem toen wel wat zwaar te vallen, waarom hij zijn ontslag vroeg, waarna hij in het huwelijk trad. Toen hij 130 jaar was stierf zijn vrouw; hij wilde nu voor de tweede maal trouwen, maar werd afgewezen. Zijn land genoot Joseph Durrington die in 1797 bij Bergen over leed in den ouderdom van 160 jaar, was gelukkiger. Hij was meermalen getrouwd en liet een jonge weduwe met verschillende kinderen achter. Toen hij stierf was zijn oudste zoon 103 jaar en zijn jongste negen jaar. Het re cord in Europa werd behaald door zekeren Gillaur Mac Crain, die in 1755, volgens getuigenis van zijn laatste geneesheer, precies 2 eeuwen oud was. De oudste leeftijd, welke bekend is, is die van een neger, die 210 jaar oud moet zijn geworden. In Engeland, Zweden, Noorwegen en Denemarken treft men de meeste voorbeelden van hoo De kunst om lang te leren. Hoe mom oud wordt, dat weten allen die oud zijn. I)o meeste menschen willen echter niet oud zijn, maar wel oud worden. Maar hoe wordt men oud? Deze vraag is zeer algemeen en in den loop der tij den is reeds zeer veel hierover geschreven, maar een oplossing voor dit vraagstuk is nog niet gevon den. Wel worden er verschillende levensregels ge geven. De levenswijze, de aard der bezigheden, de gewoonte van lichaamsbeweging, het landleven, enz. «1 deze omstandigheden oefenen een grooten in vloed op den levensduur uit. Als men de geschie denis der kluizenaars en kloosterlingen nagaat, die een strengen leefregel volgen, en een beschouwend leven leidden, merkt men op, dat velen van hen een hogen ouderdom bereikten. Voor liet hereiken van een hoogen leeftijd worden verschillende raadgevin gen gedaan. Vele oude menschen beweren, dat zij hun leeftijd danken aan het feit, dat zij altijd ma tig geleefd hebben, nooit rookten of alcohol gebruik ten en nimmer koffie dronken. Anderen daarente gen schrijven hun ouderdom toe aan het dagelijk- srhe gebruik van alcohol en aan het vele rooken. De statistieken hebben' bewezen, dat de gemiddelde le vensduur van gehuwde lieden hooger is dan van de ongehuwden; maar daartegenover staan weer ouden van dagen, die het celibaat aansprakelijk stellen voor hun leeftijd. Het zal een lastige kwestie zijn uit te maken wie van heide partijen gelijk heeft, als men er ooit in slaagt dit vraagstuk op te lossen. Dok de vraag, hoe oud een mensch kan worden, is altijd druk besproken geworden, niet alleen in den tegenwoordigen tijd, maar ook vroeger. Ruim 100 jaar geleden maakte de geleerde Hufeland in zijn werk getiteld „Kunst om het inenschelijke leven te verlengen" deze gevolgtrekking, dat een mensch ge boren wordt met een organisatie, welke hem ge schikt maakt om twee eeuwen te leven. Zijn stelling steunde hierop, dat een dier achtmaal zoo lang leeft, als het noodig heeft om op te groeien. Daar een mmsch eerst op ongeveer 25-jarigen leeftijd geheel volwassen is, is hem dus ook door de natuur een leeftijd van tweehonderd jaar toebedeeld. Andere vodraanstaande onderzoekers, zooals Flourens en Metschnikow verkondigen de meening, dat de ge middelde leeftijd van een mensch 100 jaar is, mits hij zich weet te behoeden voor infecties van aller lei aard. Een hooge leeftijd is volgens sommigen ook te danken aan het dagelijksch gebruik van yoghurt, waaraan men dan ook den hoogen leeftijd der Bulga ren toeschrijft. Hierbij zij echter opgemerkt, dat het z.g. bacterium bulgaricurn, dat hier in de yoghurt voorkomt slechts een aanverwante bacterie is, van die welke men in de Bulgaarsche yoghurt aantreft. Opmerkelijk is het ook, dat zij, die in de koolteerpro ductie werkzaam zijn, een opvallend hoogen ouder dom bereiken, evenals de arbeiders in de azijnfa- brieken. Veel opzien baarde de verjongingstherapie van Prof. Veronow te Parijs, die door zijn methode de mcnschelijke levensduur tot HO jaar wil uitbrei den. Maar het bewijs hiervoor heeft hij nog niet ge leverd. Als men echter lang wil leven, moet men niet voor een ultkeering voor het onderhoud van een weg In aanmerking komt Van den Inspecteur der Dir. Belastingen bericht dat aan kwade posten over het jaar 1930 is geraamd een bedrag van f 1080. Ingekomen het Prov. Blad met de regeling der Jaar wedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Deze gemeente is gehandhaafd in de 4de klasse. Ook is ingekomen het rapport van de Langedijk-com- missie en 'een dankbetuiging Vhn het Drankweercomité voor de verleende subsidie. Voorzitter stelt voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Zuijdam merkt naar aanleiding van het Prov. Bald op, dat het advies van de raad, om terug plaatsing naar de derde klasse is afgewezen, zoodat dit eigenlijk geen zin heeft gehad. De heer Kamp vraagt- of het de bedoeling van den heer Zuijdam is, dat er niets meer tegen te dóen is, wat bevestigend wordt beantwoord, zoodat het advies van den raad dus van nul of geener waarde is. De heer Zuijdam zegt, dat Ged. Staten geen rekening hebben gehouden met de toestanden die er hier heer- schen. Als er meer eensgezindheid in den raad was, zou er meer kans van slagen zijn geweest. De heer Koedijk zegt, dat wij wel kunnen adviseeren het geeft toch niets, wij zijn zeker te laag. Er zijn er, die boven ons regeeren en die schijnen het beter te weten als wij. Het is een algemeene regeling, waarbij geen rekening is gehouden met de plaatselijke toestan den hier. Als straks het Rijk van de salarissen be taalt, hebben wij er niets meer mee noodig. Beschouwd naar de plaatselijke omstandigheden zijn de salarissen Voor elck wat wils. gen ouderdom aan. De Engelschman Thomass Parr werd geboren te Shropshire in 1403 en stierf in 1555. Toen hij 152 jaar oud was, werd hy door den graaf van Surrcy aan Koning Karei I voorgesteld, die hem vroeg, hoe het kwam, dat hij zooveel ouder was geworden dan andere menschen. Thomass Parr antwoordde hierop, dat hij steeds veel minder gegeten had dan de andere menschen. De koning wilde hem een gunst bewijzen en noodigde hem uit met hem te dineeren. Dien nacht stierf de oude man aan indigestie. Zijn lijk werd op bevel van den koning bijgezet in de Westminster Abdij. De Deen Drakenberg werd 146 jaar en stief in 1772. Hij had 91 jaar als matroos gediend en was gedurende 15 jaar als slaaf bij de Turken geweest In ons vaderland, Duitschland, Zwitserland en Frankrijk zijn dergelijke buitengewoon hooge leeftijden niet bekend. Al kunnen wij voor de juistheid van deze geschiedkundige verhalen instaan, toch zouden wij de betrouwbaarheid van het verhaal zelve niet gaarne voor onze rekening nemen. De meeste verhalen van hoogen ouderdom uit vroeger tijden zijn immers apocryph. Immers toentertijd bestond er geen behoorlijke burgerlijke stand en was een be trouwbare controle dus uitgesloten. Een andere moei lijkheid voor de beoordeeling van de juistheid dezer fei ten schuilt in de tijdrekening. Volgens sommigen be reikte b.v. Methusalem „slechts" den leeftijd van 225 jaar, omdat volgens hen het toenmalige jaar op drie maanden berekend werd. Onze ontnuchtering zal echter nog grooter zijn, als wij vernemen, dat volgens anderen Methusalem maar 79 jaar oud is geworden, aangezien men in de oudheid rekende met „maanjaren". Die maan jaren van 29% dag elk, vormden later met vijf tegelijk nieuwe jaren, genoemd naar de vingers van de hand. Daarmede gerekend werden Abraham 72 en Isaac 74 jaar oud en Jacob 73. Eerst de Egyptenaren hebben onze „echte" jaren van 12 maanden ingesteld. Dergelijke hooge leeftijden komen echter maar weinig voor. Volgens de jongste statistieken heeft van de acht millloen men schen slechts één de kans om honderd jaar te worden. Het is eigenaardig, dat men de meeste honderdjarigen aantreft in landen, waar een groot aantal analphabeten voorkomt. Zoo telde men in Bulgarije bij de volkstelling in 1920 445.8 honderdjarigen op één millioen inwoners en in 1926 320.4. Bij de vermindering der analphabeten verminderde ook het getal honderdjarigen. niet dansen. Dr. Tigerstedt van de Universiteit te Helsingfors heeft verschillende proeven genomen om na te gaan hoeveel energie er bij het dansen ver spild wordt. Hij kwam tot het resultaat, dat bij het dansen van een wals oen hoeveelheid warmte ver bruikt wordt, welke voldoende is om 5 L. water van vier graden tot het kookpunt te brengen. De char leston vergt meer kracht dan noodig is om tien hoo rnen te vellen. Ook de andere dansen vorderen een enorme energie. Het leven in een groote stad is ook zeer nadeelig" voor het bereiken van een hoogen leeftijd. Levensverlenging door onthoofding, zooals de Fransche natuurvorscher Prof. Prériers, na 18 jaren proefneming bij vele dieren heeft ontdekt, zal vej- boedelijk bij de menschen wel niet opgaan. Hoe wordt men oud Prof. R. Josselin de Jong be weert dat 't physiologisch neerkomt op 'n teruggang, een overheersching van afbraak van weefcellen te genover den opbouw. Stanley Hall spreekt van hot passeeren van den levensmeridiaan. Dr. P. Glas ka rakteriseerde het onlangs op de vergadering van Zuid-Hollandsche predikanten zeei juist: „Alles komt eigenlijk aan op de wijze, hoe het subject staat te genover het verschijnsel, dat zich ia hem voltrekt.' Wat men ook voor dit doel doel, steeds moet de geest de beschermer zijn van het lichaam. Iemand, die raad geeft betreffende de levensverlenging en alleen het lichaam beoogt, vervult slechts een deel van zijn tank. Diep in het zieleleven zetelt de levenskunst. Opgeruimdheid, zelfkennis en tevredenheid zijn de grondslagen van gezondheid en leven en zijn teg»- lijkertijd een machtige steun om het inenschelijke leven te verlengen. Deze meening was ook een vriend van „Rannali toegedaan, waarover deze laatste in het ..Laatste Nieuws" schrijft. Zijn vriend had veel philosophie geleerd, en zegde, dat hij uit al zijn bergen boeken «naar één filozofie had onthouden, dewelke ongeveer luidde als volgt: „Weet ge wat ons keldert? Ver driet en mislukking. Maar niet het groote verdriet of de felle mislukking, want die komen om de tien jaar. Wat ons vernietigt, dat zijn de kleine verdrie ten en mislukkingen van eiken dag; de kleine prik kelbaarheden: de slnmeurige slapheden; de onge gronde krieweligheden: de prikjes van gewone spel den; de tureluurschheden; de geregelde wantrou dlgheden; het automatisch herkauwen van pessi mistische woorden, opgeraapt links of rechts of in het centrum. Voeg daarbij, leerde voormelde vriend, de ongeremde zenuwachtigheden en haaslighetien en vliegerijen: de zorg om aldoor meer geld te verdie nen voor zotte nietigheden of nietige ijdelheden. Al dus sprak die filozofische vriend, aldus verkwisten wij onze leefkracht en verslijten wij ons geluk, in ge mopper en gebrom, in het berekenen van wat had kunnen zijn en dat niet is en in het begroeten van een glimlach door een norschheid, vnn een streeling door een stomp. Leer lachen, besloot mijn vriend en g.ï wordt zeer oud." En ik geloofde hem zeer. zijnde hij zeer ernstig en zijn woorden zeer schoon. Ik denk nu aan hem terug. Hij is voor één maand gestorven. Hij was drie en dertig jaar. Ilannah zijn vriend vergat er aan toe te voegen, dat hij een uuto niet had zien aankomen, doordien hij was verdiept in een van zijn filozofische boeken over de methode om lang te leven. voldoende. Het Is echter niet gewenscht er verder op in te gaan. Voorzitter zegt, dat men het hem ten goede moet houden, maar als medebetrokkene wil hij zijn meening niet in het openbaar zeggen. De heer Koedijk zegt naar aanleiding van het rapport der Langendijk Commissie, verheugd te zijn, dat de zaak is afgedaan. Voor kennisgeving aangenomen. Van de vereen. „Het Belang der Jeugd" een verzoek om een verwarmd en verlicht schoollokaal ter beschik king te willen stellen voor een aanl8 meisjes te geven handwerkcursus. Door elk der meisjes wordt f 2.bij gedragen. Een onderwijzeres krijgt f 75 vergoed. Verzocht wordt het verschil bij te dragen. Besloten wordt dit alles toe te staan. De heer Kamp dankt B. en W. namens de vereen. „Het Belang der Jeugd." Ingekomen is een verzoek van een commissie uit 4 kantons van de vereeniging van Burgemeesters en Se cretarissen, om adhaesie te betuigen aan den Minister van O. K. en W. en de Tweede Kamer, met hun adres om de opheffing der classificatie te verkrijgen. B. en W. stellen voor hier niet op in te gaan, hier is toch de vereen, van Ned. Gemeenten het aangewezen lichaam voor. Aldus besloten. Hierna wordt behandeld het in de vorige vergadering aan de betreffende commissie ten onderzoek gezonden bezoek van den heer S. Kossen om een luivel te mogen bouwen over gemeentewater, hetwelk na toelichting door den heer Oijevaar wordt toegestaan voor een huur van f 2.50 per jaar, tot weder opzegging. Ook wordt besloten een stukje water aan het bestuur der Chr. school te verkoopen voor f 1 per M2. De vraag van den heer Kamp, of de schoeiinig door het Bestuur der school wordt betaald, wordt door den Voorzitter bevestigend beantwoord. Hierna is aan de orde het adres van de vereen. Sohut- tevaer, om een betere laad- en losplaats te verkrijgen aan de Prins Hendrikkade,De laadplaats behoeft zoo wel verbeterfng te water als te land. Tevens zou er behoefte zijn aan een parkeerterrein. B. en W. kunnen niet sympathiseeren met dit adres. Als er een betere laadplaats moest komen zou die toch binnengaats komen. B. en W. stellen voor er niet op in te gaan en afwijzend te beschikken. Na eenige discussie wordt aldus besloten. Ingekomen is een verzoek van de vereeniging tot de behartiging der Maatschappelijke belangen van Zenuw en Zielszieken om als lid toe te treden. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend beschikt. Voorstel van B. en W. om f 100 beschikbaar te stellen voor het Provinciehuis en cent per inwoner voor de aankleeding van het gebouw van de Vereen, van Ned. Gemeenten. Conform besloten. Nu is aan de orde: Benoemingen. Ie. een lid voor de schattingscommissie, waarvoor wordt gekozen de heer Jb. Ven, die zijn benoeming aan neemt. Als lid van het Burg. Armbestuur wordt herkozen de heer C. Spaans, terwijl als lid van de commissie van toezicht op het L. O. wordt herkozen de heer C. Ooije- vaar, welke zijn benoeming aanneemt. De Commissie tot wering van het schoolverzuim treedt geheel af. Door de vacature van den heer Zaal stelt de Voorzitter voor, met de benoeming van een plaatsver vanger voor den heer Zaal nog een vergadering af te wachten, daar er nog geen andere hoofdonderwijzer is. Benoemd worden alle aftredenden, n.1. de heeren W. P. IJtsma, J. Smak, G. Glas en K. Huibers. De voordracht voor de betrekking van hoofdonder wijzer aan de O. L. school is in overleg met een Inspec teur van het L. O. te Alkmaar, als volgt gesteld: 1. J. v. d. Graaff, onderwijzer te Helder 2. J. Meijer, te Ho- breede. Oosthuizen; 3. E. J. Jongman te Ebbenbroek, Ambt Heddenberg. De heer J. v. d. Graaff te Helder wordt met algemeene stemmen gekozen. De Voorzitter stelt voor den benoemde een telegram te zenden. Spr. spreekt den wensch uit, dat dit een ge lukkige keus mag zijn. 83. De morgen breekt san De warme Italiaansche zon koestert de hec'.e natuur... De nevel verdwijnt, het wordt een stralende dag. Maar in de auto wordt nog altijd getukt Gerrlt heeft het koud gekregen en zijn beenen binnen boord gehaald. Wie het karretje zoo ziet staan heeft geen flauw vermoeden, dat er passa giers in zijn. Daarom vindt Giacomo Ganeffi, de gras maaier, die bij het krieken van den morgen naar zijn werk gaat het geval verdacht Aan wie kan die mooie, fonkelnieuwe auto wel toebehooren? Ze is totaal on bekend in deze streek. Giacomo komt naderbij en ziet 84. Giacomo sluipt behoedzaam naar het voorwiel en haalt voorzichtig den steen weg. De auto blijft nog slaan, maar het kleinste zetje kan haar nu in bewe ging brengen. Hij hangt nog aan een zijden draad, zingt Giacomo half binnensmonds... Don geeft hij een duwtje tegen de auto en dadelijk komt er beweging in... Eerst langzaam, maar de snelheid neemt hand over hand toe: Seg. leg nou niet te sappele an het se- gaorcklzzle, klinkt Gerrits slaperige stem. Maar heele- maal wakker wordt hij niet. De auto heeft nu al een razende vaart, die ieder seconde nog grooter wordt. DE OPTIMIST. (Esquella.) Vallende man: Het vervelendste. is, dat ik geen sleutel heb. Hoe kom ik er nu weer in? Voorzitter deelt mede, dat als tijdelijk hoofd ls be noemd de heer Groentjes van Hoorn en dat juffrouw Oudshoorn is ontslagen. De rondvraag levert niets op. De Voorz" *"r spreekt de volgende rede uit: 'jne Heeren, Wij zijn a het einde van onze werkzaamheden geko men en voor ik deze vergadering sluit, nog een enkel woord. Het zijn slechts enkele uren welke ons nog schei den van klokke 12, waarmede dit jaar weer beëindigd is. Terug ziende op dit bijna afgeloopen jaar, kunnen we niet bogen op wat men In de wandeling noemt een „goed jaar". De hoofdzaak van ons bestaan in deze ge meente is de tuinbouw en over het algemeen valt niet te roemen over de financieele resultaten daarvan. We blijven echter de hoop nog vestigen op een groote voorraad van den blnnengehaalden oogst. We weten uit de ervaring dat het hiermee zeer wonderlijk kan gaan en we behoeven dus daarom den moed nog niet geheel op te geven. Overigens is het haast weggezonken jaar er een ge weest welke blijvend genoemd zal worden. De koude in Februari van dit jaar is zoo buitengewoon geweest, dat dit niet licht vergeten zal worden. Als we daarbij in aanmerking nemen dat de enorme hoeveelheid ijs op normale wijze is weggedooid, zonder dijkbreuken of overstroomingen in onze lage polderlanden te veroor zaken, dan verdient dat zeer zeker bijzondere vermelding Ook is onze zomer zeldzaam schoon geweest en kunnen we daarvoor dankbaar zijn. Ten opzichte van ons College is er dit jaar geen ver andering gekomen: we werden allen bij het leven ge spaard en mochten ons in een redelijke mate van wel stand verheugen. Verschillende onderwerpen vroegen Uwe en mijne belangstelling en een reeks van beslis singen zijn hier genomen., We kunnen er ons niet op beroemen, dat hier veel wordt gesproken; of we hierin te kort schieten en of de behandeling der zaken daaron der lijdt, zou ik niet durven beweren. Ik ben er van overtuigd, dat de belangen onzer gemeente bij U veilig zijn. Bij de wisseling van dezen jaarkring, het eindigen van 1929 en bij het begin van 1930 wensch ik U allen Gods onmi «baron ugan tos: evermn i-r.np ilr—JQjfrv 2a. gen In voor het jaar dat staat te komen over onze ge- heele gemeente met al hare inwoners. Hiermede sluit ik deze vergadering. de twee langslapers en de ééne langslaapster. Dat is zooiets als een slaapkamer in de open lucht, grinnikt de grasmaaier. Dan valt zijn speurend oog op den steen, die voor het linkervoorwiel geschoven is... en in het brein van signor Giacomo komt dadelijk een zeer on deugend plan op. Ik zal die nlaffers eens even wakker maken, zegt hij bij zich zelf... Ze zullen denken dat ze op de kermis zijn en in de lichtschommel zitten... Wat gaan ze een heerlijk reisje maken... en ze be hoeven de motor niet eens aan te draaien! Honderd kilometer per uur... zelfs des neltrein houdt ze niet bij... Giacomo heeft pret voor tien. Het zal me benieuwen, schatert hij, waar dat stel wakker wordt., 't Zal wel een paar verdiepingen lager wezen dan hier... Ja, de auto heeft al een angstige vaart... Ze vliegt recht op het kleine dorpje toe... Daar hebben de menschen net hun morgenboterham gegeten en maken zich gereed cm naar bet veld te gaan. Wat zullen ze dadelijk schrik ken, als ze die leege auto zien aankomen! Als zij b*j- geloovig zijn denken ze vast aan spoken op klaarlichten dag. En... als er maar geen ongelukken gebeuren... Want niemand houdt het stuur van de auto vast...

Schager Courant | 1930 | | pagina 26