Mager Courant K. Blaauboer HET KANAAL DICHTBIJ SCHAGEN. Vierde Blad. Plaatselijk Nieuws. Vergadering van de Middenstanders. 8 SCHAGEN. Zaterdag 8 Februari 1930 73ste Jaargang. No. 8609 Besprekingen over de a-s. Middenslandsten- toonstclling. Be drie leden van de Win kelweekcommissie van het vorige jaar be danken voor een nieuwe benoeming. Har telijke woorden aan het adres van den heer Schene by zyn heengaan als 1ste secretaris. Een dankbetuiging aan den Minister voor diens toegezegden steun aan de "Westfriesche Kanaalplannen. Donderdag hield de Schager Handeldrijvende en ïn- dustrieele Middenstandsvereeniging een druk bezochte vergadering in het loksal van Mevr. de Wed. L. Zwaag ■des avonds 8 uur. Bij de opening spreekt de voorzitter de heer Schnialz er zijn genoegen over uit, dat er voor de agenda zooveel belangstelling bestaat, en spreekt de beste wenschen uit voor het jaar 1930. De heer G. Koning leest de notulen van de 2 vorige vergaderingen welke onder dankzegging mede aan den 2den secretaris, den heer M. C. Tuinman, die niet aan wezig is, worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen doet de voorzitter en kele mededeelingen, waarbij spr. o.m. het „heengaan" van de tram SchagenWognum memoreert. Ingekomen stukken en mededeelingen. Uit de ingekomen stukken en mededeelingen teekenen we het volgende aan. Van het Gemeentebestuur van Schagen is een schrij ven ingekomen in antwoord op de.vraag van de ver eeniging met betrekking tot het verplaatsen van de bioscoop van den heer Schinkel op kermisdagen. Het contract met den heer Schinkel is nog verbindend voor 1930 en 1931; daarna zal het een en ander onder de oogen worden gezien. Van den heer Krimp is het verzoek ingekomen dat het Bestuur der Vereeniging zich met B.' en W. in ver binding zal stellen, om ongedaan te krijgen hun op ver- aoek der Schager IJsclub uitgevaardigde verordening aan de schippers te verbieden het ijs te verbreken wanneer dat een dikte heeft van 5 c.M. Allen voor om in deze op te treden, wanneer het zoo ver Is. Voor zoover de ingekomen stukken niet zijn behan deld, worden ze voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter doet vervolgens mededeeling, dat hij den heer Niel van de Philipsfabrieken op bezoek heeft ge had, die hier een propaganda-avond wil geven ten aan zien van etalage-verlichting. Het bestuur heeft afge sproken dezen avond, die bijzonder interessant belooft te worden, op 20 Februari te houden, het geen algemee ns instemming verkrijgt. Verder heeft de heer Preijer van Krommenie het Be stuur een buitengewoon aardige attractie voor de a.s. Winkelweek aan de hand gedaan, welke reclame daar reusachtig was ingeslagen. Jaarverslag. De heer J. H. Schene, 1ste secretaris, leest dan het 24ste jaarverslag voor, waaruit blijkt, dat het de Ver eeniging goed gaat, maar dat steeds voor oogen moet worden gehouden, dat Schagen het speciaal van de bui tengemeenten moet hebben, dus dat het bezoek uit den omtrek aan Schagen zooveel mogelijk moet worden be vorderd. Met betrekking tot de te stichten Zaterdagavondmarkt wordt gehoopt, dat deze aan de gestelde verwachtingen zal voldoen. De premie van de puiglas-verzekering zal beduidend worden verlaagd. Tenslotte hoopt de samen steller dat het a.s. jubileumfeest van de Schager Mid- denstandvereeniging op prettige wijze zal worden her dacht. Het is bij deze gelegenheid dat de voorzitter den heer Schene toespreekt, nu deze niet langer meer 1ste secre taris van de vereeniging zal zijn. Spr. memoreert dat de heer Schene 20 jaar bestuurslid van de vereeniging is geweest, waarvan 18 jaar 1ste secretaris. In dien tijd heeft de heer Schene zich een vol-ijverig en bekwaam secretaris getoond, waarvoor hem alleszins een woord van lof en dank toekomt. (Hartelijk Applaus). Onder nog meer applaus wordt de heer Schene later op voorstel van het bestuur tot lid van verdienste benoemd Itckening en verantwoording van den pen ningmeester. De heer A. M. Kossen, penningmeester, brengt verslag uit over den finantieelen toestand van de vereeniging, welke er volgéns spr. goed voorstaat. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf op een be drag van f 1329,631£. Het voordeelig saldo is f 862.64^, waarin een bedrag van f 395.39 aan reserve zit voor het a.s. jubileumfeest. Bij dit laatste komen nog een paar bedragen, zoodat voor dit doel een totaal bedrag van f 550 ter beschikking zal komen, waarbij ais het moet nog wel iets uit de kas kan worden bijgevoegd en voor dit laatste zou de heer Kossen dezen avond de mach tiging van de vergadering willen vragen, welke later bij de rondvraag wordt verleend. De commissie, belast met het nazien der rekening, bevindt alles in de beste orde, zoodat de 2de penning meester onder dankzegging voor zijn gehouden beheer wordt gedechargeerd. Bestuursverkiezing. Bij de daarop volgende verkiezing van 5 bestuurs leden, periodiek aftredend de heeren Ch. H. Th. Schmalz, C. Roggeveen, en A. M. Kossen (herkiesbaar), en 2 vacatures wegens bedanken van de heeren J. H Schene en M. C. Tuinman, worden de aftredende heeren herkozen, die hunne benoeming weer aannemen, ter wijl de heeren G. de Boer en D. Raat worden gekozen, waarvan de eerste de benoeming aanneemt. De heer D. Raat bedankt en werd in diens plaats benoèmd de heer K. Leguit, die aannam. Benoeming Wlnkelweckcommissie. De 3 leden van de Wlnkelweekcommis3ie van het vorige jaar. de heeren Mr. Buiskool, M. Wisselcerke en A. M. Kossen, moeten alle 3 tot hun spijt voor een even tueels volgende benoeming bedanken. ï*e heeren zijn niet van hun eens genomen besluit terug te brengen, zoodat tot stemming van 3 nieuwe leden wordt over gegaan, nadat eerst nog de heer D. Rotgans had voor gesteld om het werk door het Bestuur in samenwerking met alle leden te laten doen. Dit kan echter bij de vergadering geen steun vinden, omdat het moeilijk uitvoerbaar zal blijken te zijn. *TOUP£ HOLrtORM Tisïtvï5 '*<3£cinonri-. nARlft6riüiiSn jr flAA RTL/1 Mituwt we.ae.tt ONTWOCPEtt HANAAl. riEJT ZI/TAK n AAR.3CHA6tf1, BtSTAANOe WL6Ü-I oe Kt»"» *"'T WAO/ aïaaxossSs ttfl VOOR 3CMA©E.N euN3Tl©E.« LOOP VAM H £T ONTWORPE.N KAMAAU De heer P. Rezelman, gemeente-opzichter te Schagen, verzoekt ons aan de hand van boven staande, door hemzelf ontworpen schets, opname van het volgende: Naar aanleiding van de verschillende publica ties, welke van tijd tot tijd in de Schager Courant hebben plaats gehad aangaande de wegen en ka- naalplannen, meen ik goed te doen de burgers van Schagen door deze schets bekend te maken met de ligging van de toekomstige kanalen en wegen, zooals ik deze uit die verschillende berich ten heb gehaald, terwijl ik op dezelfde kaart heb aangegeven, hoe èèn en ander naar mijn meening zou moeten zijn, wil het in het werkelijk belang van Schagen zijn. De tot nu toe gepubliceerde plannen acht ik minder in het belang van Schagen en mijn doel is door deze schets met toelichting het publiek er op te wijzen, dat die plannen gewijzigd moeten worden, en dat het hoog tijd wordt om hiervoor de noodige stappen te doen, daar men anders, zonder voldoende rekening met de belangen van Schagen te houden, tot uitvoering der minder ge- wensohte plannen zal overgaan. Ik ben het met den heer Raat volkomen eens, dat het kanaal dichter bij Schagen moet komen, zoodat een zijkanaal niet noodig is. Uit de schets blijkt, hoe ik mij den loop van het kanaal denk. Door dit kanaal om te leggen, zooals door mij be doeld wordt, spaart men ten eerste de kosten van een duur zijkanaal uit. De lengte van het hoofd kanaal blijft vrijwel hetzelfde en de omlegging brengt zeker niet veel extra kosten mee. Dit punt levert dus zeker besparing op. In de tweede plaats wordt een omslachtige en ongewenschte vaart door een zijkanaal van en naar Schagen opgeheven. Ten derde: alle schepen, die het kanaal beva ren, passeeren Schagen, en kunnen in de haven aanleggen, dus een groot economisch belang voor Schagen. Ten vierde: de haven kan aangelegd worden tusschen het kanaal en de Laagzijde ten Westen van de spoorlijn. Deze plaats is in alle opzichten beter, omdat, uit industrieel oogpunt beschouwd, alles, zoowel aan groot vaarwater als aan spoor weg komt te liggen. Bovendien is een daar aan gelegde „haven met alle hoeken der gemeente te verbinden. Als het ware een centrumhaven. Ten vijfde het gevaar van nederzettingen op het kruispunt door den heer Raat bedoeld, wordt ver meden. Uit de schets blijkt volgens mij duidelijk' dat een omlegging van het hoofdkanaal vlak langs Schagen slechts voordeelen en geen nadeelen heeft vergeleken bij een zijkanaal. Nu wat betreft de wegen. Deze moeten zoo dicht mogelijk om de kom van Schagen gelegd worden, zooals op de schets is aangegeven. Alle verkeer komt dan in Schagen, en hebben wij minder ge vaar te vreezen dat het verkeer langs Schagen gaat en alle voordeelen van een dergelijk verkeer zal missen. Voorts zou ik nog willen opmerken, dat in het belang van Schagen en het geheele wegen- en ka- nalenplan de aansluiting van den Rijksweg vanaf Friesland over Wieringen met den Rijksweg langs het Noord-Hollandsch Kanaal plaats moet heb ben, bij de kruising van het nieuwe kanaal met het Noord-Hollandsch Kanaal, dus angeveer bij de Stolpen. Aldaar zal dan tevens de nieuwe brug worden gebouwd. Ik hoop, dat degenen, die invloed kunnen uit oefenen op de wegen- en kanalen-plannen aan dit ontwerp aandacht zullen willen schenken en dat dit plan bij de bevoegde autoriteiten eenigc over weging waard geacht mag worden. MEUBELREPARATIES. MEUBELSTOFFEERDER». MARKIESREPARATIES. Laat dit werk doen voor de seizoendrukte daar is. Jt Bij de nu volgende stemming •wordt alleen de heer P. Boonacker gekozen, die de benoeming aanneemt. De heer D. Rotgans, die vervolgens wordt gekozen, zegt echter tot zijn spijt te moeten bedanken en waar door andere uitverkorenen reeds bij voorbaat voor een even- tueele benoeming wordt bedankt, wordt besloten, de samenstelling der Winkelweekcommissie tot een vol gende vergadering uit te stellen. De bijdrage aan de Winkelweekcommissie voor 1929 wordt verhoogd met f 25 en bedraagt thans f 50. De a.8. Middenstandstentoonstelling. Gelijk met het 25-jarlg bestaan van de Vereeniging op den 26sten Juli a.s. zal een Middenstandstentoonstel ling worden gehouden in samenwerking met de beide andere plaatselijke vereenigingen Algemeen Belang en Hanze. De bedoeling is, dat het een Electricitelts-, Middenstands- en Huishoudbeurs wordt, waarbij voor zitter alle Middenstanders opwekt door zooveel mogelijk in te schrijven, hun beste medewerking te verleenen. Op verzoek van den heer Trapman, die meent, dat aan deze tentoonstelling totnogtoe zoo weinig bekend heid is gegeven, licht Mr. Buiskool het een en ander toe, waarbij spr. opmerkt, dat het een tentoonstelling wordt als 3 jaar geleden, maar zoo mogelijk grootscher en succesvoller. De nieuwste snufjes zullen er geëxpo seerd worden en daadwerkelijk in beweging worden gebracht, opdat de menschen zullen kunnen zien, wat ze koopen kunnen. Reeds 13 binnen- en buitenlandsche firma's hebben ingeschreven, zoodat het wel iets goeds zal worden, en waarbij ln alle opzichten de belangen der Schager winkeliers voor oogen zijn gehouden, door voor die firma's een groote oppervlakte te reserveeren. Er ontspint zich dan een levendige discussie over den prijs der stands en of het niet mogelijk geweest was, dat deze tentoonstelling alleen door Schager Mid denstanders was georganiseerd. Dit laatste zal echter geenszins gemakkelijk blijken te zijn, want er ls behalve de risico, ook veel werk en technische leiding aan ver bonden. Wanneer uit de gevoerde besprekingen tenslotte vol doende is gebleken, dat de Schager Middenstand in de eerste plaats komt, kan de vergadering er zich algemeen mee vereenigen, dat met de organisatie op denzelfden voet wordt voortgegaan als nu reeds gebeurd is. De samenstelling van een feestcommissie voor het a.s. jubileum wordt met algemeen goedvinden aan het be stuur o"ergelaten Reeds over tyd. Het Is inmiddels reeds over 11 uur geworden, zoodat voor een .Inleiding over de Ziektewet door Mr. Buis kool de tijd ontbreekt Deze inleiding zal nu echter in de Schager Cou rant worden opgenomen en aan de gelegenheid om vragen te stellen zal worden tegemoet gekomen, doordat men deze schriftelijk kan richten aan Mr. J. A. E. Buis kool te Schagen, welke deze dan wel zoo vriendelijk zal zijn in de Schager Courant te beantwoorden. Op voorstel van den heer Trapman wordt bij accla matie besloten het volgende telegram aan den Minister van Waterstaat te zenden: De Handeldrijvende en Industrieele Midden standsvereeniging te Schagen, in vergadering bijeen, nam met blijdschap en ingenomenheid kennis van de toezegging van Uw Excellentie ©m zich in beginsel bereid te verklaren te willen bevorderen door toekenning van een Rijks bijdrage voor den aanleg van een belangrijk gedeelte der ontworpen kanalen ln West-Fries land, waaronder ook het kanaal KolhornScha genStolpen. De welvaart en vooruitgang van gansch West-Friesland en van Schagen en omgeving ln het bijzonder zullen met de uitvoering der Ka naalplannen ten zeerste worden gediend, waarom wij dan ook gaarne Uw Excellentie hulde brengen voor Uw krachtig en energiek streven in deze. Nu toch over de kanaalplannen wordt gesproken, vraagt de heer Wissekerke of het geen aanbeveling zou verdienen eens besprekingen te houden ln verband met de plaats, waar het kanaal gegraven zal worden. De heer Bulskool stelt spr. hierin gerust, door op te merken, dat reeds in die richting voorbereidingen zijn getroffen en Algemeen Belang hiervoor een vergadering zal uitschrijven. Vervolgens richt de vice-voorzltter, de heer Joh. Rot gans eenige waardeerende woorden tot den heer Schmalz, die wederom bereid is gevonden het voorzit terschap van de vereeniging op zich te nemen, met wel ke woorden van waardeering de vergadering op harte lijke wijze haar instemming betuigt De heer Schmalz dankt voor de hem gebrachte hulde en maakt tevens van de gelegenheid gebruik om den heer M. C. Tuinman bij diens heengaan als 2de secre taris te bedanken, voor hetgeen hij voor de vereeniging heeft gedaan, waarna sluiting volgt AUTO-ONGELUK. In den laten avond van Woensdag geraakte de heer V. alhier aan den Purmercnderweg in den Beemster met zijn auto tegen een boom. Met een vrij belang rijke beschadiging liep bet engeval af, de reis naar Schagen kon met dezen wagen echter niet voortgezet worden. De heer V zelf kwam er gelukkig goed af. Donderdag is de verongelukte auto per reddingswa gen van de firma Blaauboer en Kossen naar Schageu gebracht. HET DOODVONNIS WORDT VOLTROKKEN. Maandag 10 Februari wordt onder leiding van den heer Overdijk, opzichter bij de Nederlandsche Spoor wegen, standplaats Schagen, een begin gemaakt te Wognum met het opbreken van de tram Schagen- Wognum. JAARFEEST. Donderdagavond vierden de Chr. Jongedochters, Jongemannen en Knapenvereeniging in lokaal „Be thel" haar jaarfeest. De voorzitter opende de bijeenkomst met gebed, na vooraf een gedeelte van Predikei te hebben gelezen. Vervolgens kwamen de jaarverslagen aan de beurt, waaruit bleek, dat alle vereenigingen zich in toene- menden bloei mogen verheugen. De voorzitter hielcl thans een inleiding over „Ons Beginsel". Spr. zette uiteen dat alle vereenigingen moesten aanvaarden Gods onfeilbaar Woord en dat zij niet Christus moes ten zien als een edel mcnsch, maar als Gods Zoon. Dat is het eenige ware bcginsei, dat de grondslag is voor al het jeugdwerk. Eenige voordrachten en sa menspraken werden vervolgens afgewerkt, waarna een taart werd verkocht, door een der bezoekers ge schonken, die f8 opbracht. Eenige inleidingen, nl. „Iets over het N.J.V." en „Eenige Godsdiensten in Indic". werden gedaan, ter wijl ook nog eenige samenspraken werden afge werkt. Verschillende malen zorgden nijvere dames- handen voor thee, koek en brood. De avond had een vlot verloop en het was vroeg in den morgen toen het einde daar was. BOUWEN. De architectuur van het nieuwe huis van mevr. Wed. Stuij-de Moor, dat in het Heerenbosch zal wor den gebouwd, is opgediagen aan den heer Chr. Dek ker alhier. WAARNEMEND HOOFD. De heer M. T. Roep, vroeger alhier, thans onder wijzer te Hilversum, is daar benoemd tot waarne mend Hoofd der school. EEREVOORZITTERSCHAP. Aan den Burgemeester dezer gemeente, den heer J. Cornelissen, is door het comité der „E.M.I.H.U.", die van 2631 Juli alhier gehouden wordt, het eere voorzitterschap aangeboden, dat door hem is aan vaard. Wij vernemen voorts, dat er Vrijdagmorgen voor stands der plaatselijke firma's alhier zeer groote animo was, zoodat de beschikbare ruimte nu reeds bijna geheel is verhuurd. CONGREGATIëN. De 800 congregatiën in Nederland voor R.K. meis jes en vrouwen zijn weer met één congregatie ver meerderd. In de R.K. parochie alhier heeft een pater Jezuit over de oprichting eenige inleidende bespre kingen gehouden, waarna tot oprichting werd over gegaan. De zegenrijke invloed der congregaties op het katholiek leven harer leden werd in de bespre kingen duidelijk uiteengezet, vandaar dat onze R.K. plaatsgenooten gaarne aan den roepstem der kerk gehoor gaven en ook hier tot stichting van een congregatie zijn overgegaan. COMPOSTVERKOOP. Voor enkele dagen had in onze gemeente de ver koop plaats van de straatmest, compost. Verschillen de tuinders van Schagen en uit den omtrek waren van de partij. De hoeveelheid bedroeg ongeveer 200 MS., terwijl de gemiddelde prijs f 1.75 was. Wij vernamen van deskundigen, dat de kwaliteit beter was dan die van verleden jaar. De groot9tc partij werd toegekend aan de gebroeders Kaaij, don heer Hartland, den heer G. Bruin te Waarland en andere bouwers uit Schagen of zijn omtrek.

Schager Courant | 1930 | | pagina 11