ZOETE SINAASAPPELEN Binnenlandsch Nieuws. Dankbetuiging van Prinses Juliana. Brutde diefstal op het Haarlemsche postkantoor. Ernstig arbsidsongeluk te Utrecht. Een schietpartij te Rotterdam. Twee veulens door don trein gegrepen Fa. D. HARTLAND Een brutale oplichting. Brutale roofoverval te Woudenberg. fRhevmatiek Kloosterbalsem Wie heeft de b.owning? Twse matselaars gestikt Gemengd Nieuws. Het verzet tegen de geeselstraf in Engeland. Slachtoffer van haar liefdadigheidszin. BILLY BOO. AAN KATWLJKS BEVOLKING. Da burgemeester van Katwijk, de oudminister van Justitie, dr. J. Schokking, heeft de volgende proclamatie tot de bevolking van Katwijk gericht: „H. K. H. Prinses Juliana heeft mij bij haar vertrek uit de gemeente hare hooge tevredenheid te kennen ge geven over de wijze, waarop de bevolking van T*"~*wijk haar het verblijf in deze gemeente aangenaam 1 ge maakt en heeft mij opdracht gegeven haren beste dank daarvoor aan u over te brengen en te zeggen, dat H. K. Iï. met de aangenaamste herinneringen aan haar ver blijf in deze gemeente zal denken. „Tegelijkertijd heeft de prinses mij medegedeeld, dat zij, vernomen hebbende van den reeds lang gekoesterden wensch der bevolking om een gedenkteeken te bezitten ter nagedachtenis van de mannen, die tijdens de gevaar volle oorlogsjaren op zee hun leven hebben gelaten, door het beschikbaar stellen van de benoodigde fondsen, een spoedige uitvoering daarvan mogelijk wilde maken, zoo dat daartoe kan worden overgegaan. „Overtuigd van de groote waardeering, waarmede deze mededeeüng door u zal ontvangen worden, heb ik H. K. H. daarvoor onzen diepgevoelde» eerbiedigen dank ge bracht" EEN VREEMD AVONTUUR TE AMSTERDAM. Bewusteloos en bestolen. Een 31-jarige electricien deelde aan de politie van het bureau Singel te Amsterdam mede, dat hij in den avond van 5 dezer om pl.m 11 uur in een café aan het Thorbeckeplein is geweest en daar eenige con sumptie heeft gebruikt,. Hij schijnt daar het bewust zijn te hebben verloren; hij weet althans niet meer wat er toen gebeurd is. Toen hij bij kennis kwam. 'bemerkte hij, dat hij in het portaal zijner woning lag, en ontdekte, dat hij een zilveren cigai ettenko- ker, inhoudende pl.m. f130 en een loterijbriefje ver miste. Een houten bakje met f 1000 verdwenon. Van den dader geen spoor. Een buitengewoon brutale diefstal is Woensdagmiddag in het postkantoor te Haarlem gepleegd. Omstreeks half zes heeft een onbekende man kans gezien, vermoedelijk door zich over de afrastering bij een der loketten heen te buigen, een houten bakje met f 1000 te ontvreemden. Het geld bestond uit 500 zilveren guldens en 200 zilveren rijksdaalders. De diefstal is gepleegd in de buurt van de loketten voor ouderdomsrente aan de zuidzijde van het postkan toor, grenzende aan de Raaks. Op deze plek heeft men bordpapier aangebracht, teneinde de werkzaamheden van de juffrouw, die belast is met het incasseeren van alle binnengekomen gelden, aan het oog van het publiek te onttrekken. De juffrouw was omstreeks half zes uit haar afdeeüng gegaan om trommels met bankpapier in de brandkast te bergen. Het bakje met f 1000 stond toen nog op het steenen muurtje onder de ijzeren afrastering Toen zij vier minuten later terugkwam, ontdekte zij dat het bakje met geld verdwenen was. Dadelijk heeft zij hiervan aangifte gedaan bij haar chef. Op het oogenbük, dat de diefstal werd gepleegd, was er in het postkantoor geen zaalwachter; deze neeft van 4 tot 6 uur schafttijd. De dief zal hiervan op de hoogte geweest zijn; men neemt aan, dat men te doen heeft met een listig weioverwegen plan. Het is niet onmogelijk, dat er een handlangster in het spel is. Een besteller heeft omstreeks 5 uur voor het be wuste loket een man met een juffrouw gezien; een uitvoerige beschrijving van den man kon hij echter niet geven. Door de politie wordt een ijverig onderzoek Ingesteld, maar totnogtoe is van den dader nog geen spoor ontdekt Leuning van een balcon gebroken. Drie personen nrar beneden getuimeld en ern stig gewond. Te Utrecht is Donderdag een ernstig ongeluk gebeurd aan de Vondelkade. De familie Van Dijk zou gaan ver huizen en werd bij deze bezigheden geholpen door de vijftigjarige juffrouw Simons en den twee- en-twintig jarigen knecht Van den Noort. Toen de heer Van Dijk met beide laatstgenoemden een buffet, dat getakeld werd, naar binnen wilde halen over de leuning van het balcon, brak deze af, met het noodlottig gevolg, dat alle drie omlaag stortten. Juffrouw Simons kwam met het hoofd op een betonnen vloer terecht; de heer Van Dijk had Inwendige kneuzingen en was Duiten kennis terwijl de knecht aan de polsen werd gewond en even eens het bewustzijn verloor. De echtgenoote van den heer Van Dijk had het onge luk gezien en was zóó ontdaan, dat zij de woning uitliep om hulp te gaan halen, daar zij zelf niet In staat was dit te doen. De drie slachtoffers die allen buiten kennis waren, zijn overgebracht naar de rijkskliniek. De toestand van juffrouw Simons is zeer zorgwekkend, evenals die van de belde andere gewonden. Bij mej. S. bleken de hersenen bloot te liggen, terwijl zij uit vijf groote wonden in den schedel bloedde. Zij verkeert in zeer emstigen toestand. De heer Van Dijk had verschillende ribben gebroken en den linkerpols zwaar gekneusd. De knecht is er feitelijk nog het beste afgekomen. De dader voor de Rotterdamsche recht bank. In de buurt achter den Hillevliet te Rotterdam Is het op 18 December heet toegegaan. De caféhouder A. P. S., In wiens café het herhaaldelijk lawaai en herrie was, zoodat de politie moest ingrijpen, heeft het dien dag wel meer dan bont gemaakt. Een paar dagen te voren had zijn vrouw, die van den man heel wat te verduren had gehad, hem verlaten en was naar haar moeder teruggegaan, die ergens In de Schildstraat woonde. S. had het dien dag op een drinken gezet en Is wat erg roekeloos met een revolver omgesprongen. Eerst had hij in het café van een collega, Van Til, het wapen afgevuurd, daarna was hij naar de woning van zijn schoonmoeder gegaan, had daar twist gezocht, met het gevolg, dat hij de deur was uitgezet Van het portaal af had hij toen door de deur een schot gelost dat door den boezelaar van een schoonzuster was gegaan. Daar na op straat had verdachte het te kwaad gekregen met de politie, die inmiddels door of namens den caféhouder Van Ti! gewaarschuwd was. Twee agenten in burger hadden verdachte, die steeds met zijn revolver dreigde, aan den ecnen kant Ingesloten en twee rijwielagenten aan de andere zijde. Drie van de vier belegerde agenten hebben, ten einde verdachte te ontwapenen, op hem ge schoten. Elf maal is er van den kant van de politie ge vuurd. Een paar schoten moeten verdachte geraakt heb ben. Nog altijd hinkend en gesteund door veldwachters trad hij Donderdagmiddag de rechtszaal binnen, waar hij zich voor zijn daden had te verantwoorden. Het O. M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van 1% jaar. De verdediger van den verdachte, mr. C. C. Arnold, drong op een voorwaardelijke veroordeeling aan. Uitspraak 18 Februari. Vermoedelijk bU oen onbewaalctten overweg op de rails gekomen. Woensdag zijn op de spoorlijn HengeloZutfen twee veulens van den landbouwer Worgel uit Wiene door den trein, welke om 1.07 te Goor aankomt, gedood. Vermoedelijk zijn de dieren uit een weide losgebroken en bij een onbewaakten overweg op de lijn gekomen. De dieren liepen eerst eenige honderden meters voor den trein uit en zijn toen ongeveer 200 meter vóór den wachtpost Wiene met de machlno in aanraking geko men, waardoor zij In een sloot terecht kwamen. Een der dieren was direct, het andere kort daarop dood. De politie stelt een onderzoek in. UITVOERING VAN DE ZUIDERZEEWERKEN Levering van 24 yzeren sluisdeuren. Uit Den Oever wordt gemeld: Door de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken is aanbesteed het leveren en stellen van veer tien Ijzeren sluldeuren voor de schutsluis te Den Oever iWierlngen) en van tien ijzeren sluisdeuren benevens tien rloolschuiven voor de groote schutsluis cp het Kornwerderzand, een en ander ten behoeve van de kunstwerken in den afsluitdijk. Ingekomen waren 23 biljetten, waarvan 11 van on waarde. De laagste inschrijfster was de Ned. Febriek van Werktuigen en Spoorwegmaterleel „Werkspoor" te Am sterdam voor f 2G0.800. ONZE PRIMA kosten 7 cent per stuk. HOOGZIJDE 20. ONGELUK IN EEN SCHEIKUNDIG LABORATORIUM. Twee studenten gewond. Woensdagmiddag was de 25-jarlge 9tudent J. K. in het pharmaceutisch laboratorium aan de Hugo de Groot straat te Leiden bezig met het nemen van proeven met een platina naald en een fleschje pictrinezuur. Doordat het fleschje oververhit werd, sprong dit uit elkaar, met het gevolg dat de student aan gelaat, armen en handen gewond werd. De student E., die in zijn nabijheid stond, werd door glasscherven aan de keel gewond. Beiden zijn naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar zij zijn verbonden. De Geldersehe Credietvereeniging te Gro ningen voor ruim f 5000 benadeeld. De Geldersehe Credietvereeniging te Groningen Is het slachtoffer geworden van een brutalen oplichter. Dins dag 28 Januari vervoegde zich aan de bank een man, die een kwitantie aanbood ten laste van de zuivelfabriek Roden, afgegeven door de firma Woudenberg, fabriek van zuivelmachines te Amsterdam, op de achterzijde voor een bedrag van f 5430 betaalbaar gesteld bij de Geldersehe Credietvereeniging en voorzien van een stempelafdruk van de zuivelfabriek Roden, waaronder een handteekening stond. Aangezien deze handteekening veel geleek op die ran den directeur der zuivelfabriek, den heer Annema, die bij de bank wel bekend Is, en het betaalbaar stellen met handteekening en stempel op deze wijze wel meer plaats vond, maakte de onderdirecteur van de bank, die den man te woord stond, geen oogenbük bezwaar, het geld uit te betalen, wat dan ook gebeurde. Doch Vrijdag 31 Januari, bij de afrekening bleek, dat de zuivelfabriek geen zaken had gedaan met een firma Woudenberg te Amsterdam en deze firma In het geheel niet bekend Is; voorts, dat stempel en nandteekening van den directeur valsch waren. De vermoedelijke dader te pakken. Zaterdagmorgen werd de Groningsche recherche met dit feit ln kennis gesteld. Na een paar dagen van ener giek werken is het haar gelukt, den vermoedelijken dader op te sporen. Haar eerste werk was, den drukker van de valsche kwitantie en den fabrikant van het valsche stemepl op te sporen. Dezen werden gevonden te Leeuwarden. Van daar leidde een spoor naar Drach ten, en toen bleek dat de te Drachten wonende ver dachte in briefwisseling had gestaan met de zuivel fabriek te Roden. Woensdag werd te Drachten de 48- jarige J. M. gearresteerd als verdacht, bovenbedoelde valschheid ln geschrifte te hebben gepleegd. Hoewel hij ontkent, meent de recherche voldoende bewijsmateriaal te hebben verzameld Hij ls vandaag vla Leeuwarden naar het hoofdbureau te Groningen vervoerd. Gebleken ls, dat M., die den laatsten tijd ln finan- cleele moeilijkheden was, de afgeloopen week groote betalingen heeft gedaan en o.a. twee bankbiljetten van f 1000 heeft gewisseld. Het onderzoek wordt voortgezet Twee mannen met maskers voor en met den revolver ln de hand dringen de wo ning van een landbouwer binnen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is te Woudenberg een brutale overval gebeurd. Bij den landbouwer Van Egdom werd aan de deur geklopt. Toen de landbouwer de deur opende, drongen twee mannen met revolvers gewapend en voorzien van zwarte maskers, het huis binnen. Zij eischten gijjd; aanvankelijk ontkende de landbouwer geld in huis te hobben, doch onder sterkere bedreiging gaf Van Xg- dom den mannen 500 gulden. Nadat zij dit gald hadden opgestreken, verdwenen zij na te voren te hebben gewaarschuwd geen politie- hulp in te roepen, aangezien de geheime bende, waartoe zij behoorden, zich dan zou wreken. Ook zou een ieder, die het huis, dat door hun kornuiten was De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eikei arbeid, 1 ls nog weinig bekend. Maar de ervartng heeft geleerd, dat masseeren met Akkers Kloosterbalsem in staat ls. de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijtl „Geen goud zoo goed" omsingeld, zou verlaten, worden doodgeschoten. Ech ter had een der dochters, van den landbouwer, een nog jeugdig meisje kans gezien om te ontsnappen. Zij begaf zich in doodsangst, niet anders denkend dan dat haar vader door do indringers was doodgescho ten, naar den rijksveldwachter en daa/op naar den gemeenteveldwachter. De rijksveldwachter Petersen ging onmiddellijk op pad 1-1 ij kwam weldra twee personen tegen, u, rijwielen gezeten zonder licht. De veldwachter ge laslte hen af te stappen, waaraan de mannen geen gevolg gaven, integendeel versnelden zij hun vaart. Petersen begon daarop een achtervolging en vuurde tot viermaal toe zijn revolver op de vluchtelingen af üooï een ongeluk kwamen de mannen na eenigen lijd te vallen en Petersen kon heiden daarop met zijn revolver in bedwang houden. Geholpen door den gemeenteveldwachter Tekelen- burg, uie inmiddels ook v.ischenen was, werden zij in verzekerde bewaring gesteld Bij onderzoek bleken ue daders te zijn zekere V uit Austerlitz en E. uit ^ïuis ter ileide, jongelieden van 19 en 17 jaar. Beien ueohen reeds bekentenissen afgelegd. ORDEYEESTOLift IN DEN GEMEENTERAAD. i maanden tegen een Raadslid gsëischt. L-e procureur generaal van het Gerechtshof te Leuwaruen heeft gisteren tegen het communistisch raadslid 11. Hoitink van Hoogkerk wegens versto ring van de openbare orde tijdens een raadsvergade ring en wegens verzet tegen de politie viei maanden gevangenisstraf gecischt Do sluipmoord bij Voorbuig. De burgemeester van, Leidschedam, gemeente Stompwijk, verzoekt namens den rechter commissaris te s Gravcnhage opgave en inlichtingen, wie na 1 Januari jl. al dan niet langs particulieren weg in het bezit gekomen is van een klein model brow ning, fabrikaat Fabrique Nationale, kaliber 6.35. Voor inlichtingen, welke leiden tot het opsporen van bedoeld revolver zal een belooning worden uit gekeerd ten bedrage van ten hoogste f 200, te beoor- deelon uoor genoemden rechter-commissaiis. Ver volging van den bezitter wegens overtreding der vuurwapenwet behoeft niet te worden gevreesd. Bij e«n open bok mei gloeiende kolen ga- slapen. V.D. verneemt d.d. Donderdag uit Aarle-Rixtel: Twee metselaars M. de Geer en N. van Schijndel, wonende te Niste'lrode, waren gisteren begonnen om een boerenhofstede te Lieshout te verbouwen. Zij bleven des nachts in de hofstede slapen en hadden een geimproviseerde kachel (een bak met gloeiende kolen) laten branden. Hedenochtend ongeveer negen uur ontdekte men beide mannen in de hofstede, ge stikt in de kolendamp. Zoowel De G. als Van S. wa ren getrouwd en ieder was vader van drie kinderen. De verslagenheid in Nistelrode is groot. MACHINIST OP LOCOMOTIEF DOOR BEROERTE GETROFFEN. Uit Berlijn wordt, gemeld: Donderdagmorgen had op den Wannsee-spoorweg een merkwaardig incident plaats. De machinist van een rijdenden trein kreeg plotseling een beroerte en zonk ineen. De stoker greep onmiddellijk in en bracht den trein tot stilstand. Daarna waarschuwde hij den machinist van oen rangecr-locomotief, die den trein naar het Potsdamer Bahnhof bracht. De ziek gewor den machinist werd naar het ziekenhuis overge bracht. De geneesheer moest echter constateeren, dat inmiddels tengevolge van een hartverlamming de dood was ingetreden. In antwoord op eenige vragen nopens de wensche- lijkheid van afschaffing der geeselstraf de tien of meer slagen met de beruchte „kat"' naar aanlei ding van den dood van een veroordoelde, die vorige week over een hooge balustradp is gesprongen, liever dan beneden in het gerechtsgebouw 20 slagen met de kat te ontvangen, zoide minister Clynes, dat deze straf iets onteerends had, maar daarom ook alleen werd toegepast op misdadigers die door bijkomendo laf heid eigenlijk niet beter vei dienden. De minister zeide dat in Engeland sterk het gevoel heerscht dat voor zekere klassen van misdadigers de ijfstraf als afschrikwekkend raiddel goed werkt Hij wilde echter, zoodra zich een goede gelegenheid voor loet, gaarne de quaestie van afschaffing in overwe ging nemen. In antwoord op een andere vraag zcide Clynes dat n 1028 in Engeland en Wales 30 personen boven 21 aar slagen hadden ontvangon en drie personen tus- ;chen 16 en 21 jaai. Hij heeft niet de macht eenigen vorm van straf, welke ook, te verbieden zoolang deze ij de wet is toegestaan De minister xeide dal hij in overweging zou nemeri iet vraagstuk aan een commissie van onderzoek v ;or .e leggen. Pianoleerarcs te Berlijn met een sjaal geworgd In haar woning gevonden. Wolff meldde Donderdag uit Berlijn: De pianoleerares Margarethe Zimmer werd heden in haar woning aan de Steinmetzstrasse 53 ver moord gevonden. Het schijnt, dat zij met een sjaal geworgd is. In de woning was alles overhoop ge haald: er hcerschte de g ootste wanorde. De ver moorde, een vrouw van 49 jaar, stond als zeer lief dadig bekend. Het schijnt, dat zij vaak bedelaars en andere arme menschen mee naar huis nam om hun voedsel en wat geld te geven. Men vermoedt dan ook, dat een dezer personen de leerares heeft vermoord. Prof. Strauch, die het lijk van de vermoorde on derzocht heeft, veronderstelt, dat min .18 twee per sonen de misdaad hebben gepleegd. de politie is deze meening toegedaan, daar ei dibaar veel gestolen en meegenomen is. Verdacht is voorts de omstandigheid, dat gisteren tegen den avond een caféhouder in de buurt der woning van de leerares werd opgebold dor een onbe kende, die hem zeide, eens te gaan zien, wat bij de leerares was gebpurd Men vermoedt, dat degene, die opgebeld heeft, iets met de misdaad uitstaande had. Een andere caféhouder deelde laat op den avond mode, dat hij twee jongemannen tegen half tien met manden uit de woning van de leerares hoeft zien ko men. Het is niet onmogelijk, dat dit de daders waren. VLIEGONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Wolff meldt uit Dusscldorf: Op het vliegveld alhier is Donderdagnamiddag de lecrlingvlieger Hans Kspenlaub, broer van den beken den vliegtuig-bouwer Gottfried Espcnlaub, bij een oefen vlucht van een geringe hoogte neergestort. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan een vlicgfout. NOG GROOTER SNELHEID IN DE LUCHT! Naar de Londensche draadlooze dienst meldt, zal binnenkort een poging gedaan worden om het snel heidsrecord in de lucht van 357.7 mijl por uur, dat in Septembcrdoor eskadercommandant Orlebar te Calshot is gevestigd, te verbeteren. Orlebar heeft zijn record gehaald met do Supemia- rine Rolls Royce S 6. De nieuwe poging zal gedaan worden met de Gloster Napier 6, die gebouwd was voor den wedstrijd om den Schneiderbeker, maar die tengevolge van een defect aan den motor in Septem ber niet mee kon doen. Het euvel is nu hersteld. De poging om liet record te breken, zal nu gedaan wor den te Felixstowe. TYFOON TEISTERT DEEL VAN SIAM. Zes dooden. V.D. verneemt uit Londen: Uit Bangkok wordt gemeld, dat een gedeelte van Siam zwaar geteisterd is door een tyfoon. Vooral een gebied van ongeveer 50 K.M.2 had zwaar van den tyfoon te lijden. Drie mannen en drie vrouwen wer den tijdens het woeden van den tyfoon gedood. Voorts werden 9 olifanten en 363 stuks vee gedood, terwijl 7260 huizen werden verwoest. Op de kust werd boven dien een aantal schepen beschadigd. DRIE VROUWELIJKE ZENDELINGEN IN CHINA ONTVOERD. Tijdens een boottocht overvallen. Reuter meldt uit Sjanghai: Op 3 Februari j.1. zijn drie vrouwelijke Finsche zendelingen, terwijl zij per boot op reis waren van Tsjangsjoe naar Kianfou, door roovers gevangen ge nomen en weggevoerd. Bllly vond het luik in den vloer zeer zwaar en heel moeilijk op te tillen. Doch ten slotte ge lukte het hem, met behulp van Jerry, het luik te openen en toen zetten hij en Jerry zich aan het werk om de pakken en zakken uit den kel der op( den grond te leggen. Het was een zeer moeilijk werk, zoodat hun ruggen pijn deden en hun handen zeer gevoelig waren. Doch het gelukte hun alle zakken, op één na, op te halen. En toen... plotseling gebeur de er iets verschrikkelijks. kijken, zagen zij een van de roovers met een revolver ln de hand. Bllly*8 handen vlogen onmiddellijk boven het hoofd, maar Jerry had geen handen, bleef stok stijf staan, met knikkende knieën en denkende, dat hun laatste uur was geslagen. „Zoo, ia dat jullie spelletje," zeide de roover, nou, voor Ik jullie het hoofd afschiet, moeten jullie weer eens ijverig aan het werk gaan en alle zakken weer brengen naar de plaats, van waar jullie ze hebt weggenomen." Bllly en Jerry hadden te gehoorzamen. Het ls verschrikkelijk, wat zou er nu gebeuren?

Schager Courant | 1930 | | pagina 13