Alitntu Kiens- S. KROM Alkmaar. DE SCHAGER MESSEN. Oberstdorf. HEERENBAA! Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomcnd nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.GS. Losse nummers 6 cent. ADVERTFN* TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bpwijsno, .inbegrepen) (ïrontere letters worden naar plaatsruimte berekend* Zaterdag 8 Februari 1930. i a 11 i DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. Wij zijn tegen den oorlog allemaal. Door onze schuld zal er geen oorlog meer losbar sten nooit meer. Om het oorlogsgevaar tot een minimum te beper ken zullen we geen redelijk middel onbeproefd la ten geen enkel. Dat er met giftige gassen en doodende bacteriën gestreden zal worden, zullen we niet dulden onder geen beding. Aanvallen op non-combattanten (gewone burgers, geen soldaten) zijn natuurlijk verboden onder el- ken vorm, ook die van uithongering. Als we duikbooten en oorlogsvliegtuigen al niet heelemaal afschaffen, dan zullen we ze toch alleen loslaten op oorlogsschepen, op forten, munitiefabrie ken, enz. reken daar maar vast op! We zullen, in één woord, den oorlog humaniseeren, dat wil zeggen: menschelijk maken! Lach alstublieft niet. We trekken er op uit om elkaar te vernietigen. Wij vallen niet aan, volstrekt niet! Hij valt aan en wij verdedigen ons slechts: we kunnen ons toch niet als lammeren laten slachten! Hij, onze vijand, zegt natuurlijk in zijn land, dat wij de aanvallers zijn en hij do aangevallene, zich toch niet zonder verweer kan laten kisten. Enfin, we trekken op elkaar los, beide partijen even onschuldig in eigen oogen, en op humane, mensche- lijke wijze, trachten we elkaar naar de andere we reld te helpen. Misschien zijn we Christenen en werden onze wa penen gezegend door priesters van dezelfde kerk, al thans door volgelingen van denzelfden Nazarener. Ons doel is met het leven, maar de dood met slechts cïeze keus: Dood ik hem niet, dan doodt hij mij. Ons beider streven en ons beider troost is; We doen het humaan! Brisant-granaten, dit in wijden omtrek alles in stukken rijten, wat ze treffen. Gewone bommen, die de schuilplaatsen doen instor ten en levend begraven, wie zich daar veilig waan- den. Mitrailleurs, die secties tegelijk wegmaaien, zoodat er niemand overblijft om aan de familie thuis te mel den hoe schoon men den heldendood is gestorven. O, het is alles schrikkelijk humaan. Het druipt van menschelijkheid, pardon, van menschenbloed! Een slachting is het, soms op kilometers afstand: wij zien den vijand niet, hij ons evenmin. Öf we liggen vlak bij elkaar, elk in zijn eigen loop graven, en we bestoken elkaar met handgranaten. We kennen elkaar niet, verstaan elkaar niet en heb ben feitelijk geen enkele reden om elkaar naar het leven te staan. We gehoorzamen maar aan de groot machten, die veilig zitten verscholen, Wij denken niet, wij doen maar, wat we in het gewone leven niet zouden willen en niet zouden durven: moorden! We denken niet. Reeds Frederik de Groote van Pruisen moet heb ben gezegd: Als irJjn soldaten gingen denken, bleef er geen man in het gelid! En Clemenceau, die Frankrijk ter „overwinning leidde, verklaarde: „Ik heb te veel gezien en weet te veel. Als ik mijn memoires zou pubïiceeren, zou niemand meer in den oorlcg trekken, ook niet al verkeerde zijn vaderland in gevaar." Een van de dingen, die Clemenceau weet, is bijv. dit,, dat de wapenfabrikanten van vriend en vijand elkaar niet bestookten on dat Engelsche schepen ma terialen aanvoerden, welke den Duitschers de midde len verschaften om hun vijanden, dus ook de Engel- schen, te vernietigen. Trouwens, dit is geen verschijnsel van deze tijden. De verhalen gaan immers dat reeds in onzen be roemden tachtigjarigen oorlog de Noord-Nederlan ders handel bleven drijven met de Zuid-Nederlan ders, ook in oorlogsmateriaal Toen als r.u gold de wijsheid: Geld stinkt niet- Ook niet, al kleeft er bloed aan, van vijand of vriend. Of dat ook humaan is? Laten we ons zelf en anderen toch niets trachten wijst te maken. Moord blijft moord - ook als hij geschiedt, op bevel en er is slechts één middel tegen: Geen oorlog meer, doch rechtspraak, tusschen'de volken, zooals die er reeds is tusschen* menschen. Dus: Vrede door recht. Daarbij alleen kan menschelijkheid, humaniteit ge waarborgd zijn. De goederen behoeven niet meer genummerd te worden. Elke wasch maakt afzonderlijk de geheele behandeling door. Een legende door M. VISSER. Smid Lucas in de Molenstraat Had rijken kinderzegen. Als 's middags 't etensklokje sloeg, Dan zaten er wel negen. Rijk was hij niet, maar braaf en goed, Tevreden met zijn leven En met zijn vak, dat hem zijn brood Voor heel 't gezin mocht geven. De messensmid hielp ook naar kracht Waar armoe werd geleden. Hij zei: „God gaf als hoogst gebod, Help armen voeden, kleeden. 't Werd winter, nat en koud en guur, Men zag niets langs de straten Dan slechts één man. Het dorp scheen voorts Van ledereen verlaten. De man zag schraal, was koud en nat En moe. Licht had hij veel geloopen. Vast kon hij in een Christenplaats Op hulp en bijstand hopen. Hij klopte aan, dan hier, dan daar Om onderdak of eten. Maar telkens werd hem voor den neus De deur boos toegesmeten. Hij nadert Lucas' smederij. De vuurgloed lacht hem tegen Zou hier beschutting voor hem zijn Voor kou en wind en regen? In de fotopagina van ons num mer van Donderdag gaven we reeds een paar aardige kiekjes van de bekende wintersportplaats Oberst dorf in de Beiersche Alpen temid den van zon en sneeuw. Zooals de lezer weet, hebben Koningin Wil- helmina en Prinses Juliana deze plek uitgekozen om er een paar weken door te brengen. De Reichsbahnzentrale für Reise- verkehr schrijft over Oberstdorf het volgende: Het is een van de heerlijkst ge legen plaatsjes van het Beiersche Allgau en tevens een paradijs voor de beoefenaars van de wintersport. Het is gelegen op een boogte van ongeveer 843 M. in Zuid-Beieren. Het ligt verscholen in een dal, dat geheel is omgeven door machtige bergen. In de 'onmiddellijke nabij heid van het stadje vindt men prachtige heuvels en uitstekend onderhouden wandelwegen. Het klimaat van Oberstdorf is zeer gunstig. Geen stad in Duitschland, waar de sneeuw zoo rijkelijk valt en zoo lang blijft liggen en waar tevens de zon zoo heerlijk schijnt. Zeldzaam fraai zijn in den winter de omliggende besneeuwde bosschen Bij goed weer is hier 's winters meestal geen wind te bespeuren en daar de zonnestralen sterk en lang tot in het dal binnendringen en bovendien de lucht zeldzaam zui ver is, kan men hier ook in de wintermaanden een prachtige vacantie doorbrengen. De gemeente waakt er voor, dat zelfs bij sterken sneeuwval de straten en de wandelwegen der omgeving open blijven. Vlak bij het stadje aan den Karatsbüchel, op de Wanne, aan den Dummelsmoos en bij het 1400 M. hoog gele gen Alpenhotel Schönblick kunnen minder geoefen de skiloopers den tijd verdrijven. Prachtige ski tochten kunnen meer geroutineerde sportslieden on dernemen van tal van heerlijk gelegen punten uit de omgeving, zooals den Nebelhorn, den Daumen, den Fellhorn, den Hohen Ifen, enz. Springschansen vindt men aan den Faltenbach en aan het Alpenho- tcl Schönblick. Rodelbanen en meren voor schaat- Hij licht de klink. „Kom binnen, man," Luidt vriend'lijk Lucas' nooden, ,,'t Is buiten koud," en bij het vuur Werd hem een plaats geboden. ..Waarheen" vroeg Lucas „voert je weg. Man, langs zoo slechte wegen?" „Ik moest" zei hij „in Haarlem zijn, Maar 't liep me vreeslijk tegen. Het waait zoo hard en 't wordt te laat Vrees ik voor verder reizen. Zou U mij, zij 't voor éénen nacht, Een slaapplaats kunnen wijzen?" „Wel zeker, vriend, met brood er bij, Je hebt vast niet gegten. Mijn vrouw hgeft, waar er zooveel zijn, Voor jou ook wel wat eten." Des andren daags vertrok de man. „Smid" zei hij „luister even: Eer Ik vertrek wil ik je als dank Dit vat als koelvat geven. Je koelt er alle messen in; Dat geeft het mes zijn waarde. Een beter staal dan 't uwe, smid, Vindt nergens men op aarde." Eer Lucas tot bezinning kwam Verbazing sloot zijn lippen Liet snelle vlucht zijn vreemden gast Plots aan zijn vraag ontglippen. Smid Lucas maakte het beste staal. Zijn Schager messen vonden bekendheid en verkoopgebied iin lof ver in het ronde. Smid Lucas werd een rijke man En kwam tot hooge eere. Hij bleef den arme steeds een steun En hulp naar Christus' leere. senrijders vindt men overal. Sleetochten kunnen wor den ondernomen door een romantische streek naar Burgsau, Einödsbach, Spielmannsau, Oytal en naar het Walsertal. Oberstdorf bezit een keur van uitstekende hotels cn pensions. In het geheel kunnen er ongeveer 3700 vreemdelingen worden ondergebracht. Het wintersei zoen duurt er van midden December tot midden Maart. Van zeldzame schoonheid zijn de wandelingen, dio van Oberstdorf uit kunnen worden ondernomen door het opperste dal van den Iller. Een tocht van twee uur brengt naar de Breitachklamm, een van de fraaiste grotten van Beieren. Van den hoogst gele gen uitgang der grot is het Oostcnrijksche dal van den Walser, met zijn schilderachtige kleederdrach- tcn, in weinige minuten te bereiken. Zelfs de minst geoefende klauteraar kan tochten ondernemen naar den 2224 M. hoogen Nebelhorn. Weldra zal de Ne belhorn ook kunnen worden bereikt met de langste zweefspoor van Europa. Hij stierf en op het oogenblik Dat hij van d'aard ging scheiden Viel Lucas' vat in stukken neer; Verloren waren beiden. Geen messensmidse laat zich meer In 't oude Schagen hooren; Mèt Lucas ging ook dit bedrijf Ter plaats allengs verloren. In de 17de eeuw was Schagen bekend om zijn messenslijperijen. Vele smeden vervaardigden ze en vele molens polijstten ze en slepen ze scherp. Da Molenstraat draagt er den naam nog van. Op 1 Aug. 1661 vaardigden de Staten van West-Friesland nog een scherp plakkaat uit tegen het naslaan van het Schager merk op door anderen gemaakte messen. ECHTE FRIESCHE 20'50ct.perons (ook in Vi onjen,'/j ponden en ponden) 'T Jraapf llur IVbikeiur tt pafye O'S

Schager Courant | 1930 | | pagina 1