SchagerCourant De Nieuwe Ziekïewet Tweede Blad. Ingezonden Stukken. Uit onze 'Omgeving. WIERINGERWAARD. BARS1NGERH0RN. Z IJ P E. ANNA PAULOWNA. Zaterdag 8 Februari 1930. 73ste Jaargang. No. 8609 door Mr. J. A. E. BUISKOOL. De nieuwe Ziektewet is reeds op 1 Augustus 1929 in werking getreden, uitgezonderd enkele bepalingen, welke eerst op 1 Maart a.s. van kracht zullen wor den. Dit zijn juist de bepalingen, waarop het aankomt, zoodat men dan ook in het algemeen kan zeggen, dat practisch op 1 Maart a.s. de wet zal gaan wer ken. Deze ziektewet grijpt nogal in de verhouding van werkgever en werknemer. Waar deze wet, een zeer groote groep van burgers raakt, zal ik in dit artikel de voornaamste bepalingen in het kort bespreken. Ik kan niet te veel in finesses treden, maar hoop toch die punten te belichten, waarop het in de practijk het meest aankomt. De Ziektewet is e"n sociale wet. Haar doel is den arbeider te verzekeren tegen de nadeelige gevolgen van ziekte, voorzoover het betreft zijn finantieele om standigheden. Dus tegen loonderving. Wie vallen nu onder deze wet? Of anders gezegd: Wie moeten verzekerd zijn tegen ziekte-gevolgen? Alle arbeiders, die in loondienst eener onderneming werken en minder dan f3000.— per jaar verdienen. Deze definitie zegt veel meer dan men, en vooral de leek, bij oppervlakkige beschouwing wel vennoedt. Het komt vooral aan op de woorden: arbeider loon dienst onderneming. Voorts geeft de wet ©enerzijds beperkingen, anderzijds breidt zij uit. Een algemeene definitie is derhalve niet te geven, maar de bovenstaande omschrijving acht ik wel zóó dui delijk, dat wij bij een bespreking van de aangehaalde woorden gemakkelijk kunnen aantooncn, wie en wat bedoeld wordt in deze wet. Arbeider is ieder, die in een ondergeschikte positie zijn arbeidskrachten praesteert in dienst van een an der. Dit levert verder geen moeilijkheden op, mits men voor oogen blijve houden, dat men dit woord ar beider in deze wet moet opvatten in de bovengegeven definitie, dus dat hij in dienst van een onderneming moet zijn. Hierover straks. Een werkgever valt dus buiten de wet. Wie is werkgever? Ieder, die aan het hoofd staat van een eigen of eens anders bedrijf, of zooals de ziektewet zegt: die een of meer arbeiders aan het werk heeft in een bedrijf. Een werkgever kan dus zelf ook weer in loondienst zijn van een onderneming. Ook al ver dient hij minder dan f3000.per jaar, dan nog valt hij buiten deze wet, want in den zin dezer wet is hij werkgever. Een voorbeeld verduidelijkt wellicht deze stelling. Een directeur van een kleine naamlooze vennootschap, die met ander personeel werkt, verdient f2500.per jaar. Hij is werkgever in deze wet, en geen arbeider, a) is hij zelf ook in dienst der N.V. en verdient hij minder dan f3000.per jaar. Hij heeft de leiding en heeft anderen onder zich, en is dan in deze wet zelf geen arbeider. Thans het woord loon. De arbeider moet loon ver dienen. Een volontair valt er dus buiten. Onder loon wordt in deze wet verstaan: elke uitkeering, als vergoeding voor verrichte arbeid, of tijdens staking door den patroon betaald. Ook fooien, extratjes, enz., als dit maar verband houdt met den arbeid van den geen, die in dienst der onderneming is. Dus geen fooien voor extra werk buiten het bedrijf om. Klee ding, voeding, inwoning worden onder loon gerekend. Men berekent dit naar de geldswaarde. Onderricht of onderwijs telt daarentegen niet mee voor loon. Naar dit alles wordt de premie betaald. Provisie is ook loon. Het begrip loon levert wel geen moeilijkheden meer op. In dienst van een ander. Beslissend is hier het Burgerlijk Wetboek. Er moet dus sprake zijn van een dienstbetrekking. Er moet dus een zekere gezags verhouding zijn. Een accountant, advocaat enz. ver richten ook werk voor een onderneming en worden daarvoor ook betaald, genieten salaris, dus loon. Maar zij zijn niet ondergeschikt, staan niet in egn ge zagsverhouding, waarvan zij de mindere partij zijn, die de bevelen moet opvolgen. Zij hebben hun zelf standigheid behouden bij hun werkzaamheden voor den lastgever. Bovendien is hun werken slechts tij delijk. Zij vallen er buiten. Nu het woord onderneming. Allen, die niet in dienst van een onderneming zijn, vallen er buiten, !b.v. een dienstbode, tuinman, huisknecht. Deze ver richten persoonlijke of huiselijke diensten, geen zake lijke diensten voor het bedrijf als zoodanig. Het per soneel van een dokter, een advocaat, een notaris valt er eveneens buiten. Een notaris enz. heeft geen bedrijf, geen onderneming, maar een beroep, een ambt. Men ziet, dat het niet gemakkelijk is om een defi nitie te geven van wat nu eigenlijk een onderneming is. Ik zou geneigd zijn alle winstbcoogendo inrichtin gen op gebied van handel, nijverheid en industrie als ondernemingen te betittlen Er blijft evenwel ruimte, en daarom geef ik voorbeelden, vertrouwende, dat door de verschillende gevallen de lezer zelf zal kun nen aanvoelen, wat de wet heeft bedoeld. Een mili tair in werkelijken dienst valt er dus ook buiten. Ook hier spreekt men niet van een onderneming. Zooals ik boven reeds meedeelde, zijn er zoowel uit breidingen als beperkingen van het wettelijk begrip. Een patroon laat zijn personeel het werk aannemen. Ze zijn dan niet in loondienst zou men zeggen. De wet heeft voorzien, dat er steeds meer z.g. aannemers zouden komen op alle mogelijk gebied, en heeft daar om bepaald dat allen, die in aangenomen werk ar beid verrichten, dat feitelijk niet anders dan arbei- derswerk is, toch onder de wet vallen. Evenzoo bij werkverschaffing. Men kan hier moei lijk spreken van een onderneming, die winst be oogt. Toch heeft de wet deze categorie uitdrukkelijk onder haar bepalingen gebracht. Dit zijn dus uitbrei dingen. Evenzoo de z.g. thuiswerkers, die men veel al in het kleermakers- en sigarenbodrijf aantreft. Zij zijn er speciaal ondergebracht om alle twijfel af te snijden Deze bevoegdheid is aan de Kroon verleend, en reeds op deze categorie toegepast. Nimmer zal echter iemand, die uitsluitend persoon lijke of huiselijke diensten verricht, onder de wet ge bracht kunnen worden. Voor de losse arbeideis is een beperking. Zij vallen alleen onder de wet, wanneer zij langer dan twee dagen in dezelfde weck bij denzelfden patroon wer ken. Een ajgemeene maatregel van bestuur zal dit nog nader regelen. Nog een tweetal beperkingen: ten eerste zij, die minder dan f 0.40 per dag verdienen (komt dit nog voor?), en ten tweede diegenen, die bij den aanvang der dienstbetrekking ongeschikt of minder geschikt tot werken zijn. Vooral voor deze laatste groep is deze bepaling goed, daar dezulken toch steeds moei lijk werk vinden, en dit nog lastiger zou worden, wanneer de patroon nog extra premie voor hen zou moeten betalen Van belang bij deze twee groepen is nog, dat zij op eigen verzoek erbuiten gesteld kun nen worden. Zij mogen daaraan wel denken. Onder groep 2 vallen ook vrouwen, die een gezinsvermeer dering verwachten op het oogenblik, dat zij in een dienst treden Zijn zij reeds in dienst, wanneer de blijde gebeurtenis wordt verwacht, dan is er reeds premie betaald, en blijven zij verzekerd en krijgen ziektegeld. Nog wil ik opmerken, dat er geen verschil bestaat in leeftijd, en ook niet in geslacht Mannen cn vrou wen, jongens en meisjes staan volkomen gelijk. Ik geloof hiermee het „wie?" uitvoerig te hebben beantwoord. Behoudens de hierboven meegedeelde uitbreidingen en beperkingen vallen dus onder deze wet: alle ar beiders, die in min of meer vasten loon-dienst van een onderneming zijn en niet meer dan f3000.per jaar verdienen. Hij moet dus in ondergeschikte positie ar beiden, loon verdienen, in welken vorm ook, en die arbeid moet gepraesteerd worden in een onderne ming, dus geen beroep, ambt of huiselijk werk be treffen Laat een particulier in eigen beheer een huis bouwen, dan vallen de bouwers wel onder de wet, want zij verrichten arbeiderswerk, en zijn er daarom speciaal ondergebracht krachtens bevoegdheid van de Kroon. We zullen thans nog een korte verklaring geven van de uitkeering in geval van ziekte, de wijze van verzekering en de premie en klassenindeeling. De uitkeering, ingeval van ziekte, bedraagt 80 van het dagloon. Volgens de wet is dagloon: niet hetgeen de verzekerde verdient, maar dat wat ge lijksoortige arbeiders voor gelijksoortig werk gemid deld verdienden in de week voorafgaande aan de ziekte. Men heeft het dus nog ingewikkelder gemaakt. Naar dat gemiddeld loon wordt de uitkeering van 80 bepaald. Dit geldt alleen vooi de uitkeering, niet voor de premie. De premie wordt wel berekend naar bet werkelijk verdiende loon. Dit in de wet toege paste systeem vind ik niet fraai, en ook niet juist. Het is hier echter niet de plaats om verder daarop in te gaan. Men boude in de practijk echter goed reke ning met die definitie van „dagloon" bij de uiktee- ring Volgens de wet blijft loon boven f8.per dag buiten rekening. De uitkeering wordt betaald vanaf den derden dag na de ziekte-aanvang tot hoogstens 6 maanden. De Zondag telt niet mee, dus men krijgt uitkeering voor 6 werkdagen. Een moeilijke vraag is hier: wanneer is er sprake van ongeval en wanneer van ziekte? Dit is van veel belang, daar men in het eerste geval /alt onder de ongevallenwet, en in het iweede geval onder de ziektewet. De grens is moeilijk te trekken, en de wet geeft daarom geen definitie. Ieder geval zal op zichzelf beschouwd moeten worden. De verzeke ringsraad beslist. Ilc raad iederen verzekerde aan om zich in geval van twijfel terstond op ongevallenuit- keering te beroepen. Daarop moet binnen 8 dagen be slist worden. Is binnen 8 dagen geen toestemming gevolgd, of niets vernomen, dan is volgens de wet dit als weigering op te vatten. Men wende zich dan direct tot de ziekte-verzekering, welke zal moeten oetalen, daar ongeval volgens de wet zelf in dat ge val (althans voorloopig) is uitgeschakeld en geen strijd over ongeval of ziekte kan worden gevoerd ten nadeel van den verzekerde. Belangrijk is nog het feit, dat ziekte niet behoeft te zijn ontstaan in de uitjefening van het werk Ook een verschil met ongeval. Ziekte tengevolge van opzet of onzedelijkheid kan weigering van uitkeering tenge volge hebben. Evenzoo niet naleven der voorschriften. Thans de vraag: waar moeten de arbeiders verze kerd worden? Men kan tweeërlei vorm kiezen: hetzij bij de Zie kenkas van den R. van Arbeid, hetzij bij een erkende Bedrijfsvereeniging. De laatste gaat voor, d.w.z. de Raad van Arbeid treedt slechts aanvullend op, zoo dat men ambtshalve bij die ziekenkas wordt inge schreven, wanneer men zich niet bij een erkende be drijfsvereeniging heeft aangemeld. De verzekering is en onderlinge. Er zijn verscheidene bedrijfsvereenigin- gen. Hierover kan ik verder niet schrijven, daar ik dan buiten het bestek van dit artikel zou gaan. Ge noeg zij, dat die bcdrijfsvereenigingen volkomen ver trouwd zijn door de van hooger hand uitgeoefend wordende controle en de zware eischen, waaraan zij moeten voldoen. Zij hebben bij den R. v. A. dit voor, dat zij niet ambtelijk zijn, en goedkooper. Inlichtingen over bedrijfsvereenigingen verstrekken wij gaarne aan ieder, die daarvan meer wil weten. Een belangrijk ding is de premie. De premie voor de ziekenkassen bij den R. v. A. is kortgeleden vast gesteld bij Kon. besluit. Men heeft daarbij een indee ling in 3 klassen toegepast, en de premie in iedere klasse afzonderlijk bepaald. De klassenindeeling is geschied naar het min of meerdere gevaar voor ziek te in een bepaald bedrijf. In klasse 1 behooren alle bedrijven, die niet met name zijn genoemd in klasse 2 of 3. In klasse 1, dus de .klasse met de minste ziek tegevaren, betaalt men 2,3 van het totale loonbe drag als premie. In klasse 2, waartoe 28 met name genoemde bedrijven zijn gerangschikt, is de premie bepaald op 3,4 van het totale loonbedrag. Tot klasse 2 behooren de navolgende 28 bedrijven: ce- mentbedrijven, glasblazen, vensterglas en spiegel- glasbedrijf, steenhouwers en steenzagers, buskruit en andere ontplofbare stoffen, chemische fabrieken, kaar senmakers, kunstmestvervaardiging (zwavelzuur er bij) en handel daarin, kunstvuurwerk, lakstokerij-, vernisstokerij en verffabriek, lijm- en galatinemakers- bedrijf, oliën en vetten, bedveeren of kapok-fabriek, bontwerkers, cokesfabriek, appendages, bouten-, klink nagels-, moeren-, brandkasten-, kachels-, ijzeren meu belen en vorowerpen v. plaatijzer-aanmaak, galvano- plastische inrichtingen; metaalgietcrij, moffelarijen, verzinken-, vertinnen-, vernikkelen, slijpen en po lijsten van metaal of ijzer, ijzergieterij, zink- en zink-, werken, suikerrafinaderij (kandij). Hier is het gevaar voor ziekte grooter, en moet dus meer premie worden betaald. In klasse 3 betaalt men 4.9 van het totale loon bedrag. Tot deze klasse behooren het mijnbedrijf en de hoogovenbedrijven. In deze bedrijven is het meeste gevaar voor ziekte en dus de hoogste premie. Hoe berekent men nu de premie? Naar het totale loonbedrag van alle verzekerde arbeiders in dat be drijf per jaar. Beslissend voor de premieberekening is dus niet de aard van het werk van iederen arbei der, maar hot bedrijf van den werkgever als geheel. De premie is dan verschuldigd voor het totaal loon bedrag, dat die werkgever aan zijn gezamcüjke arbei ders heeft uitbetaald in een jaar, cn het percentage wordt beheerscht door den aard van dat bedrijf. Eenige voorbeelden mogen deze voorschriften verdui delijken! Een werkgever heeft een metaalgieterij als bedrijf. Hij valt dus in klasse 2, en moet 3,4 pre mie betalen over het gezamenlijk uitbetaald loon, d.w.z. voor het kantoorpersoneel in zijn bedrijf betaalt hij ook 3,4 al heeft dit personeel geen meerdere ziektekans dan ander kantoorpersoneel b.v. in klasse 1. Een aannemer is niet in klasse 2 en ook niet in 3 genoemd. Hij valt dus in klasse 1, premie 2.3 Hij betaalt dit percentage voor al zijn arbeiders, of zij timmeren of op kantoor zitten, doet niets ter zake. Nu kan zich het geval voordoen, dat in één onder neming feitelijk 2 verschillende takken van bedrijf worden uitgeoefend. Ziehier een voorbeeld: Een Naaml. Vennootschap exploiteert een metaal gieterij en heeft tevens een verkoopinrichting in ijzer waren. De metaalgieterij valt in klasse 2, dus premie 3,4 terwijl de verkoop van ijzerwaren in klasse 1 behoort, dus premie 2 3 Nu wordt niet afzonder lijk voor de twee takken van bedrijf premie berekend, maar het percentage wordt bepaald naar die klasse, waarin het grootste loonbedrag is betaald, b.v. stel in de afdeeling metaalgieterij (klasse 2) is uitbetaald f 10.000 aan totaal loon, en in de afdeeling verkoop van ijzerwaren (kl. 1) f 15.000.— aan loon per jaar. In de verkoopsafdecling is dus meer loon uitbetaald, klasse 1 was dus grooter, en hot percentage in beide takken is 2.3 Was in de metnalgieterij meer loon uitbetaald dan in de verkoopafdt-eling, dan was het andersom geweest, dus over beide liniën 3,4 Alles, wat hier over premieberekening en klasse- indeeling is meegedeeld, geldt alleen voor den Raad van Arbeid. De bedrijfsvereenigingen kunnen daarvan in menig opzicht afwijken, mits de positie niet slecli- ier wordt. Gevolg hiervan is, dat de bedrijfsvereeni gingen lagere premies gaan heffen.Mij zijn reeds pre mies in klasse 1 bekend van 1.6 dat is dus bijna i '/0 minder dan in kl. 1 van den Raad van Arbeid. Een cn ander is bij alle bedrijfsvereenigingen echter nog niet volledig uitgewerkt, maar een lagere pre mie-heffing staat wel vast. Tot slot een mededecling over de vraag: wie be taalt de premie? In het algemeen moogt U aanne men, dat de werkgever verplicht is alle opgaven te doen, alle inlichtingen te verstrekken en alle voor schriften na te leven. Hii is het, die de premie be taalt, maar hij is gerechtigd de halve premie op den arbeider te verhalen tot een maximum van 1.15 (d.i. de helft in kl. 1 van den R. v. A.). Daarboven mag geen verhaal op het Iron van den arbeider plaats vinden. Dit verhaal op loon berekent de werk gever weer collectief, d.w.z. over het totaal uitbe taald loon, maar hij mag bij iedere loonsbetaling van iederen arbeider aie max. 1 15 inhouden van het loon. Waarom berekent hij het dan collectief, d.w.z. over al het loon van een geheel jaar? Dit moet hij doen, omdat van belang is het percentage, dat hij mag inhouden. Voorbeeld: die metaalgieterij annex inrichting tot verkoop dus naast elkaar in één onder neming zoowel, klasse 2 als klasse 1. We hebben ge zien, dat het grootste loonbedrag het percentage be paalt.. Stellen we nu, dat in de metaalgieterij het. meeste loon is betaald, dus in klasse 2, derhalve 3.4 voor alle arbeiders. Nu mag hij toch niet meer dan 1.15 verhalen, zoodat hij zelf veel meer dan de helft der totale premie betaalt, ja zelfs wel 2/3 gedeelte om 1/3 gedeelte. Hij moet dus het totale loonbedrag en het percentage weten om zijn verhaal te kunnen bepalen. Hij kan dat dan weer voor iede ren arbeider per week omrekenen. Ik meen hiermee te hebben voldaan aan den taak, die ik mij gesteld had, gezien het verzoek, dat tot mij was gericht Ik wil eindigen met iederen werkgever op te wekken, om de vragenlijsten naar waarheid in te vullen, daar men anders in groote moeilijkheden zal geraken, gezien de strenge straffen, welke op het verschaffen van valsche of onjuiste gegevens zijn ge steld. Voorts geve hij steeds de noodige inlichtingen, wanneer deze worden gevraagd, en hij denke er aan, om ieder ziektegeval terstond op te geven aan het bestuur zijner bedrijfsvereeniging of den Raad van Arbeid, al naar gelang hij bij den eerste of den laat ste verzekerd is. Ik ben bereid om de tót mij ge richte vragen te beantwoorden, voor zoover mij dat mogelijk is, mits deze vragen schriftelijk aan nuj worden opgegeven en zoo kort mogelijk. Ter genist- stelling van de „bevreesden" diene, dat ik als advi seur der Middenstandsvcreeniging deze vragen zonder kosten zal beantwoorden, en dat deze beantwoording zal geschieden onder letter van den vrager, en wel in de Schager Courant, welker Redactie daarvoor bereid willig plaatsruimte heeft toegezegd. Men richte de vra gen dus per brief aan mij, en het antwoord wordt in de Sch. Crt. gegeven. Uit den aard der zaak kunnen we hiermee niet onbepaald vortgaan, en zal ik dan ook alleen die vragen beantwoorden, welke vóór of uiterlijk op -20 Februari a.s. in mijn bezit zijn. Scha gen, 7—2—1930. Haringhulzen, 6 Febr. 1930. Geachte Redactie, Uw blad van Dinsdag bevatte een bericht omtrent toe lating van een volontair tot de openbare lagere school te Haringhulzen. Waar tot op heden, Donderdag, noch bij het Gemeen tebestuur van Barslngerhorn, noch bij de betrokken personen daaromtrent Iets naders bekend ls, verzoek ik uw correspondent met dergelijke berichten wat voor zichtiger te zijn, zulks om misverstand en onaangenaam heden te voorkomen. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, J. BAAS. H. d. S., Haringhuizen. De Regenmaker" doet zijn best. 't Succes komt misschien later; Maar „Henco" maakt voer Uwe wasch Het zachtste regenwater. De sinds jaren bestaande schilderszaak van den heer P. Visser Jz. aan de Nieuwesluis is overgegaan aan den heer A. Braaf Tz. Het is o.i. van den heer Braaf goed gezien om deze zaak over te nemen, vooral in verband met de a.s. werkzaamheden in den Wieringer- meerpolder. Goed succes zij den heer Braaf toege- wenscht. Vrijdagavond vergaderde de afd. Wieringerwaard van de Holl. Mij. van Landbouw in het lokaal van den heer H. van der Woude, onder leiding van den heer Daan Kaan. Aanwezig 23 leden. Bij de opening zegt voorzitter, dat deze vergadering In hoofdzaak is belegd naar aanleiding van een verzoek van het Gemeentebestuur, om advies inzake voor wrat ziekte vatbare aardappelsoorten. De notulen welke door den heer D. Sleutel worden voorgelezen, worden onveranderd onder dank vastge steld. Onder de ingekomen stukken bevond zich o.m. een circulaire van de centrale piuimveecommissle. Voor zitter is met 't bestuur van meening, dat dit voorloopig hier nog niet van toepassing is. Van het Hoofdbestuur een circulaire inzake het voe ren van aardappelen. Er bestaat een commissie, welke bemiddelend optreedt om uit dc bouwstreken aardappe len te transporteeren naar veehouders als voeder. Ook is een circulaire over rattenver elging ingeko men. In verband waarmee de heer P. J. Visscher mee deelt, dat bij een landbouwer in den Groetpolder hier mede een schitterend resultaat ls bereikt. Niet minder dan 250 ratten waren daar gedood. Ook doet tie heer Visscher eenige mededeeiingen over een gehouden exciirsie naar Halfweg, alwaar men een bletenbladdrogerij heeft bezichtigd. Ook is een lijst van sprekers Ingekomen. Het bestuur wil dit aanhouden tot den herfst, aangezien het nu al wat laat wordt. Dit is ook het geval met een circulaire ovir boekhoudcursus, welke later zal worden behandeld. Het bestuur vindt het boekhouden een zeer goede zaak. In verband met een ingekomen vragenlijst over de pachtwet, zegt voorzitter, dat deze kwestie al zeer veel stof heeft-doen opwaaien. Het H.B. vraagt om qua af deeling één lijs op te zenden. Het bestuur vindt 't prac tisch moeilijk uitvoerbaar om die 21 gestelde vragen te beantwoorden. Het bestuur heeft zich inmiddels met deze zaak bezig te houden. De vergadering kan goed vinden, dat het bestuur dit zal afwerken. De rekening van den penningmeester (de 39ste van den heer P Schenk) nagezien door de heeren V. de Wit en Cor Waiboer, werd ln orde bevonden. Ontvangsten met inbegrip van f 21.44 saldo vorig jaar waren f 365.64, uitgaven f 349.21, alzoo een saldo ad f 16.43. De reke ning wordt onder dank goedgekeurd, terwijl ook dank wordt gebracht aan de commissie voor hare bemoeiin gen. Van het Gemeentebestuur is een verzoek Ingekomen, om advies, Inzake het invoeren van een bouwverbod voor aan wratziekte vatbare aardappelsoorten. Voorzitter zegt. dat over deze kwestie te Alkmaar ook reeds een vergadering is gehouden, alwaar alle cf- deelingen waren uitgenoodlgd. De heer P. Visser geeft eenige inlichtingen over het op die vergadering be handelde. Na eenige bespreking wordt besloten aan de gemeente te adviseeren om een gemeente-verordening in te voeren; het betreft een viertal soorten. Verder wordt op voorstel van den beer P. J. Visscher besloten tevens te adviseeren om dit jaar als overgangs jaar te nemen. Het verbod wordt wel een algemeen be lang geacht. Volgend punt is bespreking over aanleg van proef velden in 1930. Voorzitter deelt mede, dat vorig jaar een commissie is ingesteld, bestaande uit de heeren P. J. Visscher, Jb. Sleutel en Daan Kaan. Door deze com- misele zijn bemestingsproeven gehouden. In '29 is van 9 stukken weiland en 7 stukken bouwland grond opge zonden, alzoo 16 monsters. Daaruit is gebleken, dat van 't oude weiland 5 eenlgszlns zuur waren. De overige waren bijna allen goed kalkhoudend. Dit onderzoek geeft natuurlijk geen geheele zekerheid en de commis sie stelt zich voor op deze manier door te gaan. Het werkplan bestaat in de eerste plaats uit aanleg Rijks- proefveld, wat over 5 jaar loopt; dit betreft een on derzoek of na 't gebruik van stikstof 't land ook gebrek heeft aan andere meststoffen en ook op wei- en bouw land controleveldjes aan te leggen. Er volgt nog een breedvoerige bespreking over diverse bemestingsproe ven. De heer P. J. Visscher doet aan de hand van het ste nografisch verslag uitgebreide mededeeiingen over de gehouden vergadering te Bodegraven. Tevens wordt door den heer Visscher verslag uitgebracht van de ge houden vergadering van Holl. Noorderkwartier. Bij de rondvraag brengt de heer P. Visser ter sprake vruchtwisseling en zou gaarne zien dat, wanneer iemand iets bijzonders ondervindt, dit aan het bestuur mede te deelen. De heer V. de Wit geeft iedereen den raad al het water uit het land te houden, terwijl de heer Jb. Kaan Kz. nog vertelt, dat hij in Anna Paulowna prach tige reslutaten heeft gehad door haver te bemesten met super en kalksalpeter. Bij de sluiting betuigt de voorzitter zijn dank voor de prettigo bespreking en aan de pers voor zijn aanwezigheid en hoopt voor 't vervolg een finke opkomst Aan den zeemillcien der lichting 1927 uit deze ge meente L. de Graaf, ls uitstel van opkomst voor her halingsoefeningen verleend tot 27 October 1930. Aan den heer G. Kistemaker Jz. te Wieringer waard is door B. en W. onder bepaalde voorwaarden, vergunning verleend tot het spannen van draden boven den openbaren weg te Nieuwesluis in deze gemeente ten behoeve van de radio-distributie. Van 10 tm. 28 Februari en van 5 t.m. 16 Maart a.a. zal in de kolfbaan van den heer A. de Graaf alhier een 50-slagenwedstrijd worden gehouden in 3 klassen. Dat deze wedstrijd veel belangstelling moge trekken. KOLHORN. Naar wij vernemen, zal de sociëteit alhier op 22 Fe bruari a.a. haar jaarlijkschen feestavond houden in de zaal van den heer S. Kuiper. HAREN GHUIZEN. Het huis, bewoond door den heer D. Duinker en eigendom van den heer A. Schenk Jz. is bij onderhend- schen verkoop overgegaan aan den heer P. Wardenaar, die voornemens ls naast de woning een timmermans werkplaats te bouwen. GEMEENTE BARSINGERHOItN. Ingeschreven gedurende de maand Januari 1930. Geboren: Arie, zoon van Theodorus Johannes Klos en. van Grietje de Vries. Ondertrouwd: Jan Timmerman, oud 28 jaren, chauf feur, wonende te Hoorn en Ariaantje Wagenmaker, oud 27 jaren, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn. Getrouwd: Geene. Overleden: Reindert Mantel, ond 66 jaren, echtge noot van Neeitje de Boer. Trijntje Roggeveen, oud 78 jaren, weduwe van Willem Oudt. Nicolaas Dubbelman, oud 72 jaren, echtgenoot van Aaltje Coster. Loop der bevolking over de maand Januari 1930. Ingekomen: H. Span van Menaldumadeel, H. Dccrn- kamp van Belllngwolde, W. Bos van Wieringcn, C. P. Bunders van Amsterdam, P. A. Bak uit Frankrijk. A, S. de Clcrck van Callantsoog. Vertrokken: S. H. Koopman naar Alkmaar, M. Th. Bergman naar Amsterdam, Wed. J. Butter naar Ncord- scharwoude, J. L. H. J. Westenberg naar Den Helder, J. Raven naar Alkmaar, G. Eakker naar Zijoa, E. Krap naar Zijpe, M. Delver naar Koedijk, M. Spaans naar Alkmaar, J. Visser naar Andijk, I. Plantinga naar Nieuwe Nledorp, J. C. van Hemert en gez. naar A?srn- delft Van de 58 personen, die zijn ingeschreven voor den dienstplicht, lichting 1931, hebben niet minder dan 29 vrijstelling wegens broederdienst aangevraagd. De opening van de nieuwe openbare lagere school te Schagerbrug zal plaats hebben op Woensdag 12 Fe bruari a.s. Des middags na 2 uur zal do school voor be langstellenden te bezichtigen zijn. Het aanbrengen van een beplanting op het terrein, voor lichamelijke oefening bij de nieuwe school *e Schagerbrug is opgedragen aan den heer D. Kruit te Schagen. SCHAGERBRUG. De harddraverij-vereniging „De Voorwaarts" alhier heeft wederom de goedkeuring verkregen tot het hou den eener verloting. Er zullen 8000 loten worden uitge geven. —SCHAGERBRUG. Naar we vernemen, heeft mej. wed. J. Rademaknr alhier haar woning onderhands verkocht aan den heer K. Bos, veehouder te Burgerbrug. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 31 Jan. t.m. 6 Februari 1930. Geboren: Simon Jan, zoon van Picter Jan Renooij en Elisabeth Rotgans. Edith Nelly, dochter van Gerardus Jacobus Pannekeet en Maartje Mosk. Elisabeth Maartje, dochter van Cornelis Gerardus Jacobus van Leeuwen en Elisabeth Hardebol. Jacoba Maria, dochter van Sjoerd George Stavenuiter en Christina Dlevera van Koningsbrugge. Grietje Marle, dochter van Willem Muntjewerf en Bartje Maria Hartman. Ondertrouwd: Jan Engelhart, oud 27 jaar, sluisknecht te Velsen en Teetje Vriendjes, oud 25 jaar, zonder be roep, te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Jannetje Krult, 74 jaar, weduwe van Ja- cob Schilder. Aagtje de Groot. 62 jaar. echtgenoote van Pieter de Waard. BREEZAND. Donderdag 6 Febr. gaf de Chr. Muziekvereeniging „So- li Deo Gloria" haar eerste uitvoering in het Evangelisa tiegebouw, waarvan de opkomst vrij goed was. De bij eenkomst werd geopend door den Voorzitter, den heer J. Hooijmijer door te laten zingen Psalm 68 vers 10 en gebed, waarna hij Psalm 89 voorlas. Daarna heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom en gaf de leiding over aan den Directeur den heer J. P. Mosk.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5