SchagerCourant LORD KENDAL'S TWEEDE VROUW Derde Blad. De St Janskerk te 's-Hertogenbosch. Boekhouden voor landbouwers en veehouders. Moderne Bril, goud-doublé Fa. Gebr. ROTGANS, Hoogzijde E16, Schagen. Zaterdag 8 Februari 1930. 73ste Jaargang. No. 8609 Het is dit jaar 600 jaar geleden, dat de groote of St. Janskerk te 's-Hertogenbosch werd voltooid; de bouw van deze kerk had ongeveer vijftig jaar geduurd. De Kerk werd gebouwd tegen een kapel van de H. Maagd, waarin zich een miraculeus Mariabeeld bevond. Waarschijnlijk werd deze kapel in de nieuwe kerk op genomen, daar het noordergedeelte der kerk nog steeds O.L.V. Kapel wordt genoemd, waarhejn het boven genoemde Mariabeeld ls overgebracht. Daar de grond, waar de fundamenten moesten wor den gelegd, los en moerassig was, werden onder de gronslagen gezouten ossenhuiden gelegd, zoodat men een stevige laag verkreeg, waarop het groote en zware ge bouw kon worden opgetrokken. Dit bracht natuurlijk aanzienlijke kosten met zich mede, zoodat wel eens beweerd wordt, dat het onder den grond gemetselde evenveel gekost heeft als het overige bouwwerk. De kerk is in den vorm van een kruis en in den gotischen stijl gebouwd. Het gebouw rust op 150 pila ren, waarvan er vijftig aan elk der beide zijgangen staan en de overige in het groote koor zijn geplaatst De kerk heeft drie hoofdingangen: aan de Noord-, de Zuid- en de Westzijde, terwijl er later nog twee kleinere zij-ingangen zijn gemaakt. De drie hoofdingangen zijn van ruime en hooge portalen voorzien en rijk versierd met beeldhouwwerk. Oudtijds was dit tvotsche kerkgebouw versierd met twee torens, een ter Noorder- en een ter Westerzijde. De Noordertoren vooral was zeer merkwaardig. De bouw van dezen toren v:n.-: in 1523 door Bouwmeester Poppel begonnen en in 1526 voltooid. De toren was bijna geheel van hout en had drie omgangen, waarvan men een prachtig vergezicht over de stad had. Boven op de spits stond een koperen beeld van den H. Jo- hannes Evangelist, dat 150 pond woog. Het uurwerk bestond uit twee groote en achttien kleinere klokken. Dit prachtig stuk bouwwerk werd echter bij den grooten brand van 1584 geheel vernield. Bij dezen brand werd ook de Westertoren zwaar beschadigd; deze is later echter gerestaureerd. Zoodra men onder het torenportaal is doorgegaan, bevindt men zich in de kerk onder het groote orgel. In de linkerzijde der kerk bevindt zich de Doopkapel, welke door een hek van de kerk is afgesloten. In de Doopkapel staat een prachtige koperen doopvont, welke in 1492 is gegoten. Het deksel is als een toren bewerkt en van alle zijden versierd met beeld- en snijwerk. Naast de O.L.V. Kapel is een kast in den muur, waar in zich het bekende kunstwerk „Het Oordeel" bevindt, hetwelk in 1513 door den smid Soerendonck werd ver vaardigd. Toen dit werk nog onbeschadigd was, be stond het uit een aantal beweegbare beeldjes, voor stellende de drie koningen, die den Zaligmaker hun hulde bewezen, voorts twee engelen met bazuinen. Als zij op de bazuinen bliezen, gingen twee deuren open en zag men den Zaligmaker ten oordeel komen, vergezeld van de heiligen, terwijl de dooden uit hun graven op stonden. Vervolgens zag men den Heiland zich tot den verdoemden keeren en hen tot de hel verwijzen, waar op zij dadelqk door de duivels naar den afgrond werden gesleept, terwijl de uitverkorenen met den Zaligmaker en de heiligen opstegen ten hemel. Dit kunstwerk ls altijd zeer beroemd geweest, doch werd in 1634 groo- tendeels verwoest en ls eindelijk na verloop van tijd geheel vervallen. Rondom het middenvak der kerk loopen twee om gangen. De preekstoel is geheel in zijn vroegere schoon heid bewaard gebleven; het torenvormlge bovenstuk van den kansel klimt tot een ontzettende hoogte op en is geheel in overeenstemming met het trotsche kerk gebouw. He koor is zeker wel het meest bijzondere deel van de geheele kerk; het is ruim 100 voet lang en 42 voet breed. Het koor is door een marmeren hek van het overige gedeelte der kerk gescheiden. Ofschoon de kqgk veel heeft geleden, vertoont zij ech ter nog op veel plaatsen de sporen van haar vroegeren luister en rijkdom. In den loop der eeuwen is de kerk door verschillende rampen getroffen. Zoo werd zij in 1410 door een hevig onweer zwaar beschadigd en in 1419 FEUILLETON 16. door META S1MMINGS. „Iris,"mompelde Kendal, „de nacht heeft ons beiden bal sem gebracht. Hoe ontzettend verstandig van je om te weigeren gisteravond definitief over de zaak te beslis sen." C- „Ja," zei ze, „de nacht heeft me balsem en moed ge bracht. Ik had gisteravond niet den moed je de waarheid te vertellen, nu heb Ik die voor je opgeschreven. Lees het en wees zoo mild in je oordeel als mogelijk is. De hemel weet. dat de weg, dien ik ingeslagen heb, niet dien van mijn eigen keuze was. Het is tot nu toe een doornig pad voor mij geweest." Ze icikte hem bij deze woorden een brief over. Met een haast onmerkbare aarzeling boog Kendal zich tot haar over en nam hem aan. „En dit is je bekentenis? De bekentenis waarover je me schreef toen ik in Parijs was. Op mijn ernstig verzoek weigerde je toen me die te geven, weet je nog wel? En nu geef je mij haar uit eigen vrijen wil, niet?" „Het is de bekentenis en nog meer," zei Cecily ernstig. „En het handelt over Colloner?" „Indirect handelt het ook over Chalonner ja!" Nog altijd met zijn arm om haar schouder frommelde Kendal het papier in mekaar. „Ik weet alles, wat ik verlang te weten alles wat ik weten moet!" zei hij en met een vluggen zwaai smeet hij het verfrommelde papier in het vuur. Met een kreet van schrik boog Cecily zich naar voren om het uit de vlammen te reddoné Maar hij greep haar handen in de zijne en trok haar aan zijn borst. Machte loos lag ze daar en op dat moment zag ze opeens de waarheid voor zich opdoemen, een waarheid, die het heldere daglicht scheen uit te dooven ze had hem lief. Met een gil rukte ze zioh los. „Weet je wat je gedaan hebt?" riep ze heesch. „O, hoe kun je zoo blind zijn. Kun je niet zien wat ik ben. zelfs zonder dezen brief te lezen? Kun je niet zien, dat ik niet ben..." Ze hield plotseling op en sprong overeind. In de deur- openirg, met een zegenenden glimlach op hen neerziend stond Fellx Heriot „Er ls maar één voorwaarde één verzoek eigenlijk bijna geheel vernield. Dé beeldenstorm, welke in 13WS losbrak en waarbij zoovele kunstschatten over het ge heele land verloren gingen, heeft ook in de St Jan ontzettend veel schade aangericht Altaren, beelden, schilderijen, ornamenten en alles wat eenigszins waarde had, werd geroofd of in dolle drift vernield. Nauwelijks was zij dien aanval ontkomen, of een he vige brand vernielde in 1584 den grooten toren met een gedeelte van het dak en koor. Ook bij de belegeringen van 1601 en 1629 had de kerk veel te lijden en in eerst genoemd jaar moesten de plechtigheden in de kerk worden gestaakt Eindelijk werd zij in 1722 en 1745 nogmaals door brand aangetast Dat de St Janskerk een voorname plaats bekleedde onder de kerkgebouwen van Nederland, blijkt wel uit haar geschiedenis, daar zij reeds in 1336, zes jaar na haar voltooing, tot collegiale kerk werd verheven en werd een kapittel opgericht van 30 kanunniken met een koordéken, terwijl zij in 1559 door Paus Paulus IV tot kathedrale of bisschoppelijke kerk werd verheven. In het jaar 1566 werd de kerk door de Hervormden Ingenomen, doch kwam in 1568 weer terug aan de R.K., die haar behielden tot 17 September 1629, toen zij weer opnieuw aan de Hervormden overging. Bij een decreet van Napoleon van 8 December 1S11 werd de kerk weder aa.n de Katholieken teruggegeven. In 1853 werd de Mariakapel geheel gerestaureerd en op 2 Febru ari 1854 werd het wondervolle beeld in plechtige pro cessie weer naar de kerk teruggebracht waaruit het bij de capitulatie van 1629 was verwijderd geworden. In 1870 werd de groote schildering in den torenwand aan gebracht, welke deze geheel vult. In Juni j.1. werd bij Pauselijk Breve de Kathedrale Kerk van St Jan ver beven tot den rang van „Kleinere Basiliek" welke titel slechts zeer zelden verleend wordt BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ In de laatste les hebben wij becijferd uit de ens ten dienste staande gegevens, dat op het rundvee een verlies was geleden van 295.48 gld. en daarbij de op merking gemaakt, dat deze rekening al wel aardig nauwkeurig is, maar zeker nog niet aan ons doel be antwoordt, dat we ons bij den aanvang stelden om van elk onderdeel de winst- en verliesrekening te kunnen samenstellen. In bedrijven toch waar veel melkkoeien worden gehouden, zal het zijn nut kun nen hebben, het resultaat van het melkvee en het bandelsvee afzonderlijk te berekenen. Een eerste ver- eischte daartoe is, dat de kosten van beide groepen afzonderlijk worden genoteerd. Wanneer we de ver schillende uilgaven, die in het kasboek in de kolom „Onkosten Vee" voorkomen, nader beschouwen, dan zal blijken, dat sommige van deze uitgaven recht streeks ten laste van het melkvee zijn te brengen en andere rechtstreeks ten laste van het handelsvee. Echter zijn er ook een aantal kosten, die voor heide groepen tezamen dienen. Deze laatste zullen dan we der in een bepaalde verhouding over het melkvee en het handclsvee verdeeld moeten worden, hetgeen b.v. kan geschieden in verhouding van het aantal stuks van beide groepen. De weidekosten zullen eveneens in verhouding van het aantal stuks vee verdeeld kunnen worden, terwijl verder zoo nauwkeurig mogelijk moet worden aange toond, welk krachtvoer in den winter aan het han delsvee en welk a,an het melkvee wordt verstrekt. Wat de opbrengsten betreft, moet men er op letten, dat de melkkoeien ook kalveren voortbrengen, die weder bij de groep handelsvee ingedeeld worden, ter wijl bij het handelsvee ook van een opbrengst sprake is, als een jong rund overgaat naar de groep melk koeien. Een voorbeeld van een verdeelde winstbere kening volgt hier: Melkvee. Voorraad 1 Mei Loon dienst bode Karawieltjes centrifuge Assurantie Dekgeld Veearts Lijnkoeken Algemeene on kosten 5/35 X f908 Mangels Weidekosten 4/34 X f 1855.47 Kosten hooien 5/35 X 82.94 Afschr. centri fuge en karn 2-jarige vaars f1250.— 4.50 10.— f 129.70 f 138.88 f 218.28 f 11.85 f 10.20 f 275.— Melk en boter f 821.— Verkochte koe f 3-40. Hooi 5/35 X f 35 f 5.— Geboren 5 kal veren Voorraad 30 April f 150.— f 1275.- Totaal f2591.— Telling linker zijde f2289.41 Winst f 301.59 Totaal f 2289.41 Als toelichting kan hierbij nog het volgende wor den opgemerkt. Nadat uit de kolom „Onkosten Vee' van het kasboek, die kosten worden uitgehaald, welke direct ten laste van een der beide groepen te brengen waren, bleef daarvan nog een bedrag van f908.over, dat over beide groepen is verdeeld in verhouding van 5 tot 30. Eerder is immers al reeds opgegeven, dat gemiddeld 35 stuks vee aanwezig geweest is, waarvan gedurende den winter, waarin het grootste gedeelte van deze algemeene kosten gevallen is (loon, oppas- je oom mag van dit alles niets weten. Je hebt hem toch al niet in het vertrouwen genomen?" Dat was wat Anthony Kendal tegen haar zei, toen Heriot hen ten slotte weer alleen gelaten had. Cecny*s gelaat gloeide toen ze de halve waarheid zei, die Ken- daJ bevredigde: „Ik heb hem niet In mijn vertrouwen genomen. Ik denk dat hij wel de laatste mensch ter wereld zou zijn, wlen ik mijn vertrouwen zou schenken." Ze dacht aan Heriot met een feilen haat. Zijn plotse linge aanwezigheid hier scheen wel een proef te zijn voor de alwetendheid waarop hij altijd zoo pochte, en waarmede hij haar biecht eensklaps verstoord had. „Ik ben geloof ik, op een zeer gelukkig moment ge komen," zei hij tegen Cecily. „Een liefhebbend en dank bare echtgenoot bij de hand. Heb je 3-1 geprobeerd hem wat af te zetten? Ik ben verschrikkelijk om mijn com missieloon verlegen, lieve nicht!" Cecily had hem met beloften tevreden gesteld en hij was boos en ontevreden naar de stad terug gegaan, zon der zelfs op de lunch te wachten. Hij was alleen maar gekomen om de duimschroef wat vaster aan te draaien. Schaamte en verdriet had hij achter zich gelaten, maar niet langer vrees. Sinds ze op het punt stond om Anthony Kendal de waarheid te vertellen, sinds hij op de een of andere on doorgrondelijke manier van Challoner's bestaan wist en sinds ze vrijuit met hem bad durven spreken over de vreeselijke ontmoeting van gister in de herberg, „het einde der Wereld", sinds dat moment wist ze, dat er van vrees geen sprake meer was, wanneer Fellx Heriot er gens in betrokken was. Rustig lag zq in haar bed over de gebeurtenissen van den dag na te denken; daar hoorde ze een licht geritsel aan de deur van de kleedkamer. Cecily hief haar hoofd op en luisterde scherp toe. „Iris!" het was Kendal's stem. ..Ik wist niet of je al In bed was, maar ik zou je graag nog eyen spreken." Cecily aarzelde even, maar dan gleed ze uit haar bed, ging naar de deur en deed haar open. Kendal stond daar, over zijn bruin gezicht lag een grauwe tint. „Ik heb eens nagedacht." zei hij op den drempel staan blijvend. „Ik zie in wat een zelfzuchtige kerel ik geweest ben. hoe ik mijn geluk vóór alles gezet heb zelfs voor jouw goeden naam je tegenzin voor publiciteit, al die particuliere gewetensbezwaren ik had hier niet moeten komen, en ik moet hier zoo gauw mogelijk vandaan. Maar eerst ga ik naar Mayporth om Chal om hem op te zoeken. We moeten weten hoe zijn houding tegen over ons is, vóór we iets doen kun nen. Hij nam haar handen. „Liefste, ik hou zoo van je. Ik wil alleen maar doen wat Jou geluk bevorderen kan. Je moet alles rustig aan mij over laten..." son) 5 melkkoeien waren. De weidekosten zijn ver deeld in verhouding van 4 tot 30, daar we gedurende den zomer slechts 4 melkkoeien hebben gehad, tegen gemiddeld 30 stuks jong vee. Omdat het hooi in den winter gebruikt wordt, hebben we de kosten van het hooien weder verdeeld in verhouding van het aan tal stuks, dat in den winter aanwezig was. In ieder geval blijkt uit de nadere specificatie dat niet het melkvee het verlies heeft bezorgd op het rundvee, al kunnen we een winst van f 301 59 op vijf koeien tot een twijfelachtige winst rekenen. Het groote verlies moet dus gekomen zijn van het han delsvee. Laten we dat dan ook eens nog aanhalen uit de boeken. Handelsvee. 40.40 30.— 2.90 Voorraad 1 Mei Veearts Molenaar Genees middelen Kosten leveren vee Commissieloon Alg. kosten 30/35 X f908 Lijnkoeken 50 Hl. gerst Weidekosten 30/34 X f 1855.47 Kosten hooien 30/35 X f 82.93 Aankoop vee Geboren 5 kalveren Totaal f 10617.07 Telling rechterzijde f 10020. 1 10.50 f 5.— f 25.— f 778.30 f 580.— f 450.— f 1637.19 f 71.08 f2550.— Verkoop vee f 4845.- Hooi 30/45 X f35 f 30.- 2-j. vaars melkkoe ge worden f 275.- Voorraad 30 April f 4870.- Totaal f 10020.— Verlies f 597.07 Dit verlies heeft de winst op het melkvee te niet gedaan en is mede oorzaak dat het totale verlies be draagt van het rundvee f295.48. Immers f597.07 is precies f295.48 f301.59 Een dergelijke rekening kunnen we opzetten voor de varkens. Kijk maar: Varkens. Voorraad 1 Mei f 540. Aankoop varkens f 80. Voeder: Mais f 180.— Aardappelen f 20.— Gerst f 117. Erwten f 120. Verkoop f 460.- Eigen verbruik f 210.- Voorraad f 450- f 1120.- Telling linkerzijde f 1057.— Winst f 63.— Ter toelichting het volgende: Hetgeen aan de var kens van eigen gewassen wordt opgevoerd, wordt weder aangeteelcend en tegen verkoopsprijs ten laste der varkens gebracht, terwijl hetzelfde bedrag bij de diverse gewassen als opbrengst wordt vermeld. Het houden van varkens was hier een zeer onbe duidend onderdeel van het bedrijf, vandaar, dat bij de verdeeling van de algemeene onkosten van het ge heel bedrijf, volgens de opstelling, geen algemeens kosten ('rukken. Zoodra echter hei houden van var kens een meer belangrijk deel van het bedrijf gaat uitmaken, zal een gedeelte der algemeene onkosten ook ton laste der varkens gebracht moeten worden. Volledigheidshalve kan men ten slotte ook nog op gelijke wijze het resultaat berekenen van kippen, eenden, enz. Zooais ze daar in zijn armen lag, haar gezicht tegen zijn schouder, een oogenblik vervuld van het heerlijke gevoel van vrede dien de omarming van sterke armen de liefhebbende vrouw geeft, kwamen er woorden van haar lippen, die al uitgesproken waren voor ze zich re kenschap gegeven had van hun beteekenis. „Tk geef mijn leven in jouw handen. Handel met me zooals Jou goeddunkt met hem en met mij..." Een oogenblik nog hield hij haar zoo vast, dan duwde hij haar zachtjes van zich af en liet haar alleen. HOOFDSTUK XXIII. OPNIEUW „HET EENDE DER WERELD." Toen Anthony Kendal den afstand aflegde, die West- garth en Mayporth scheidde, had hy geen oogen voor de schoonheid van het landschap aan zijn linker- en niet voor de grootschheid van de zee aan zijn rechterkant. Hij liep vlug door, zijn hoofd gebogen en zijn schouders als onder een rwaren last gebukt „Ik heb gemakkelijk genoeg gezegd, dat ik den bruut aan zou pakken. Maar hoe zal ik het in 's hemelsnaam klaar spelen. Hij heeft ons in den val en niemand weet misschien beter, dan hijzelf hoe goed." De deur van de herberg stond als gewoonlijk wijd open. Kendal stapte de hall binnen en keek om zich heen Niemand te zien, ook niet achter het buffet en in dc ka mer van de huishoudster. Maar net toen Kendal op het punt stond aqn onderzoekingen verder voort te zetten, ging dc deur van de zitkamer open en de boerenlummel die den spot van Betty Lumsöen opgewekt had, kwam naar buiten slenteren. Op het gezich van Kendal was hij vol aandacht „Er woont hier een Mr. Challoner, niet waar?" „Nee, mijnheer." „En eergisteren was hij nog hier. Een invalide." „O, u meent Mr. Mornlngton. Die is hier niet meer!" „Wat?" „Hij is plotseling ziek geworden dienzelfde.n dag en Mrs. Gilder heeft om zijn vrienden getelefoneerd." „Hij ls plotseling ziek geworden?" herhaalde Kendal ongeloovlg. „Ja mijnheer," knikte de Jongen, „en zijn vrienden zijn gekomen. Een dame en een heer, zijn zuster en broer, dacht ik; en ze hebben hem meegenomen met de auto." „Een zieke meegenomen in een auto?" „Ja, mijnheer, hij kon niet meer met den trein." Charles was werkelijk niet zoo dom als hij er uitzag. Als hij eenmaal van wal gestoken was, was hij zeer goed in staat een begrijpelijk verhaal te doen. ,Mr. Mornington's broer ls dokter, mijnheer en hij bracht een speciaal soort van auto mee en bracht den armen man r aar het St Thomas-hospitaal. Het was de eenige manier waarop ze hem vervoeren konden hij zwart en gevlamd overtrokken compleet met ronde glazen 6.50. Gediplomeerd Opticien. Het aangewezen adres voor Goede en Goedkoope Optiek. Alvorens over te gaan tot het opgeven van eenige vraagstukjes voor de liefhebbers wil ik even een cor respondentie afwerken met den heer P. R. Sz. te Scho.orl. Genoemde heer maakt een opmerking over mijn berekening van grootte der boerderij. In ons voorbeeld was de boerderij hemelsbreed 50 H.A. bouwland en 20 H.A. weiland. Daaruit taxeerde ik de grootte van de boerderij zoaiensveld op 45 H.A. en 18 H.A. De heer R. maakt de opmerking, dat als men een boerderij koopt, men daarbij toch ook de slootcn en vaarten koopt voor de helft Zeker, dat is waar, maar aangezien slooten en vaarten niet boteeld kun nen worden, kunnen wij deze t< i moeilijk mee laten tellen als wij een berekening maken van de algemeene onkosten per H.A. Deze algemeene kosten slaan al leen op het aantal bunders dat men kan betelen. Ze ker, de wal en slootkanten vergen veel onderhoud; daarom zal een stuk land met veel slooten en vaarten doorsneden een grooter bedrag hebben aan algemeene onkosten dan een vierkant stuk land zonder sloot o( greppel, als we tenminste alleen deze factor op hel oog hebben. Het onderhoud van walkanten en grep pels is duur zeker, maar mag zeker niet verwaar loosd worden. 'kl-Ieb eens een landbouwer tot zijn arbeiders hooren zeggen 't was iemand die van die leuke zegswijzen had jongens, zei hij, doe goed je best op de walkanten langs de sloot; houdt die goed schoon, want wat daar groeit is voor mij. Wat mid den op den akker staat is voor d.?n landheer. Wat de kwestie van die koe betreft, die koe is dus gelukkig terecht. Zij is verkocht. Daarom mag in den inventaris geen bedrag meer achter Keetje staan; dit bedrag is immers vermeld in het kasboek voor ont vangsten. En nu ten slotte de vraagstukjes: 1. Waarom gebruikt men voor het noteeren der ontvangsten en uitgaven een kasboek, dat tabellarisch is ingericht? 2. Waartoe dient het loonboek? 3. Een landbouwer heeft op de gewone wijze een bedrijfswinst berekend van f6974.13. Bij het nazien van kasboek en inventaris blijkt echter, dat hij eenige fouten heeft gemaakt, en wel: le. Hij heeft verzuimd uit de rekeningen van de ambachtslieden de bedragen voor het huishouden te lichten, hetgeen in totaal een bedrag van f85.74 uit maakt. 2e. Bij het verbruik van eigen vruchten heeft hij geen rekening gehouden met de waarde der ver- hrufkte groenten en fruit, hetgeen op f 100 geschat wordt. 3e. De aflossing op de hypotheek f 1000 komt niet in het kasboek voor, hoewel er bij het opstellen van den inventaris wel rekening mede is gehouden. 4e. Een vordering wegens verkochte iarwe k f425, komt op da eindinventaris riiet voor. 5e. De gekochte benzine is steeds geboekt als on kosten voor het bedrijf, terwijl hij van deze benzine ook gebruikt heeft voor zijn particuliere auto. Hij schat dat verbruik op 300 L. k 16 cent. Bereken de juiste winst. Vraagstuk 4 Bij het begin van het jaar heeft het. aanwezige rundvee een waarde van f 6000. In den loop van het jaar wordt vee verkocht voor een bedrag van f4500 en bijgekocht voor een bedrag van f 5400. Volgens het kasboek hebben de onkosten voor het vee f 729 bedra gen, terwijl het aandeel van de weidekosten voor het veo berekend is op f1532. Van eigen vruchten is ver der voor het vee gebruikt: 15 H.L. boonon k f 18.— en bieten voor een waarde van f180 Er is melk en boter verkocht voor een bedrag van f700.terwijl bovendien voor een bedrag van f200 melk en boter voor eigen levensonderhoud gebruikt is. Op het einde van het. jaar is de waarde van het aanwezige vee f 8900. Stel met deze gegevens de winstberekening samen van het vee. Vraagstuk 5. In de boekhouding worden afzonder lijke rekeningen gehouden voor het handelsvee cn het melkvee. Hoe boekt men de volgende gevallen op beide rekeningen; 1. Er wordt een kalf geboren, waaraan een waarde van f25 wordt toegekend. 2. Een jonge vaars, ter waarde van f225, wordt bij de melk koeien gevoegd, 3. In een zekeren tijd is 450 L. mekl k 8 cent aan jonge kalveren verstrekt. Antwoorden worden ingewacht voor 15 Febr. bil de Redactie Schager Courant. Goed denken en zuiver redeneeren, hoor, S. V. was zoo ziek en er was zoo'n haast bij. Maar hij stierf onder de operatie. Mrs. Gilder kreeg vanmorgen het te legram, mijnheer." Kendal greep zijn stok steviger vast Het zweet pa relde op zijn voorhoofd. Hij gaapte Charles aan met een blik, die even stompzinnig was als die van den dommen lummel. Hij had geen woorden meer tot zijn beschikking om de vraag te stellen, die op zijn lippen brandden; zijn hersens en zijn tong wogen als lood. Eindelijk en ten laatste gelukte het hem, uit te bren gen: „Maar wat is er dan toch zoo plotseling gebeurd?" „Mr. Mornington. die al verlamd was, kreeg een nieu wen aanval van een beroerte." Maar nu was klaarblijkelijk de bron van zijn weten schap uitgeput, tenminste Kendal kon niets moer uit hem krijgen. Hij bedankte hem en bestelde een glas brandewijn. Hij dronk het in een slok uit. Toen belde tay en vroeg Mrs. Gilder te spreken. Deze had echter maar weinig toe te voegen aan de inlichtingen van haar bediende. Zoo mogelijk was ze nog terughoudender. „Werlteiyk, Sir Anthony, ik weet niet meer, dan ik u verteld heb," zei ze. terwijl ze haar ongeordend kapsel levendig schudde. „Mr. Mornington was, zooals u al zijn vriend wel weten zult, vreeselijk verminkt. Het is een zegen voor hem dat hij gestorven is. Hy was een last voor zichzelf en anderen. Een blok met hersens, zooals öe dokter dikwijls zei." „De dokter." Kendal hief zyn hoofd op. ..Hoe heette die? Ik zou graag iets meer weten omtrent de laatste oogenblikken van myn vriend." „Dokter Harcourt van Bloomsbury", zei Mrs. Gilder vlug. Maar terwijl ze sprak viel Kendal's oog op het tele gram dat tusschen hen in lag. De naam van het kan toor vanwaar het verzonden was, sprong vanuit het dun ne papier met beteekenisvoJIe beduldenis in zijn oog. „Waterloo Place, W." Hy staarde op dezen plaatsnaam en een vreemd voor gevoel ontwaakte in Kendal's hersens. Wa.s Felix Heriot hierby betrokken? Heriot, wiens invloed op Iris hy zoo dikwijls vervloekt had; de man, dien hy wantrouwde en verachtte? Dergelijke, schijnbaar ongegronde antipa thieën hebben altijd een ge rechtvaardigden grond. Hy stond op en legde de toppen van zijn slanke bruine vingers op het telegram. ,Jk dank u,", zei hy, zijn oogen strak op Mrs. Gilder's rond gezicht gevestigd. „Ik ben u zeer verplicht. Ik ver onderstel, dat ik me tot Dr. Heriot wenden moet voor verdere inlichtingen omtrent Mr. Challoner's dood?" Mrs. Gilder's oogen beantwoordden zijn blik even stand vastig. Op haar gezicht was noch verwondering noch verwarring te lezen. „Mr. Mornington, mijnheer!" vor- beter'1* ze kalm.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9