Waarnaar men luistert ANNA PAULOWNA. -y Gen óesfajzen/oqg LANGENDUK Gemengd Nieuws. De „vloek van den Pharao". Verdacht van landsverraad. werken. Al was het alleen om reclame voor hun zelf te maken. De visschers hebben tot op heden veel te weinig voor hun belangen gedaan. De Generale Com missie handelt volgens spr. totaal verkeerd. Spr. haalt het volgende voorbeeld hierbij aan. Een visscherman heeft een nieuwe kostwinning noodig. Daarvoor Is noo- dig b.v. f 2000. De Generale Commissie begint te zeggen: kan je het niet doen met f 1800. Dan zegt ze: je hebt zelf nog f lïoo.dus u kan krijgen f 600. De visscher begint zijn nieuwe bedrijf, maar heeft dan op die manier veel te weinig geld omhanden, en wat is het gevolg: zie eens het geval met een paar Urker visschers, de wel bekende gevallen, doordat ze te veel beknibbeld waren, konden ze niet voldoende besteden voor een goed Noord zeeschip en kochten tweedehands oude rommel en naar de maan zijn ze. Niet alleen de staatsgelden welke ge leend zijn, maar ook hun eigen geld is weg, dus het gevolg is dat ze met al de hulp er slechter van zijn ge worden. Past nu vooral op, dat u het zelfde niet gebeurt, Vraag ook niet te veel, maar neem niet wat onvoldoen de is. Wees dus op uw hoede en organiseer, en laat de schadeloosstelling naar behooren uitvoeren. Spr. zou bijv. f 2.50 per lid en dan met een rechtskundig persoon aan het werk gaan. Willen andere vereenigingen hierin medewerken, is het zooveel te beter, dan toch zou spr. vooral hier op Wlerlngen dit reeds gezegde uitvoeren. Hierop zijn de meeste aanwezigen van meening, dat het financieel niet zal medevallen. Bij de rondvraag vraagt S. ten Bokkcl of de contri butie, naar aanleiding van het gesprokene verhoogd zal worden. Voorzitter is van meening eerst te moeten spreken met andere vereenigingen. De heer Gelder dringt er nogmaals op aan om actie te voeren en zegt tevens dat het in de bedoeling ligt in het. Amstelmeer zoet watervisch uit te zetten, en als de proef goed slaagt zal daarna in het IJselmeer als dat eenmaal is afgesloten, ook zoetwatervisch worden ingebracht. Dus ook met het oog daarop zou spr. te' meer er op aandrin gen actie te voeren op goede schaderegeling, zij het ook geheel zelfstandig. J. ten Sokkel vraagt nogmaals over contributierege ling op andere wijze, en Voorzitter is van meening daar nu niet over te beslissen en eerst dit geval met het cen traal comité te bespreken en zoo mogelijk dan samen tn werken. Dan wordt gevraagd hoe te handelen als men nu reeds wordt gevraagd naar een bewijs of men in. de Wieringermeor mag visschen. Voorgesteld wordt een oud concent te Tonen, zoolang het nieuwe er niet is.Dan vraagt J. Breed door wie dc pachtrechten in de Wierin- germeer moet worden betaald, door de vereeniging, of door de visschers welke er in visschen. De bedoeling zal wel zijn dat elke visscher, welke in de meer wil vis schen. zijn deel betaald. Hierover wordt echter niet beslist, want het is nog niet bekend, welk deel van de f 200 D.E.T.V. zal moeten betalen. M. J. Bakker beklaagt zich over de wijze, waarop hij de dupe is geworden van een, zijns inziens onrecht, aangedaan door de M.U.Z. Spr. had zijn schip verhuurd aan de M.U.Z. Zij hebben het schip weg laten drijven en is verloren gegaan. Door de discussiën daaruit voortge vloeid, is spr. en ook zoons uit hun betrekking ge raakt, en noemt het een diep treurige toestand. Een be klag ingediend bij de Generale Commissie gaf niet veel daar zij hem verwezen naar de deurwaarder. Zoo is ook de vergadering van meening, daar spr. als vergoeding f 1000 heeft ontvangen. Spr. zegt nog daarbij dat de M.U.Z. het schip hadden verzekerd voor f 2000, dus een zeer te betreuren hande ling. Het bestuur zegt echter toe, dat de Secretaris met spr. persoonlijk zal trachten nog aan de zaak te doen wat te doen is. Verder niets meer aan de orde zijnde sluit voorzitter de vergadering met hartelijken dank voor de trouwe op komt en aangename besprekingen. In het bijzonder wordt dank gebracht aan den heer Gelder voor zijn toe lichtingen, en spr. mag hopen dat ook hieruit leerstof is te putten. Zaterdag 22 Febr. 1930 had ten overstaan van No taris Obree.n des nam. 8 uur, in Hotel de Haan, Hip- polytushoef ten verzoeke van de erven nu wijlen P. Koorn Jzn. te Westerland, Noorderbuurt, de 4e open bare verkooping plaats van de volgende onroerende goeden: 1. Jaap Mekkerskrocht aan Normerweg, 88.70 A., 10. Zoutland, Westzijde, 55.40 A., 11. Zoutland Oostzij de, 51.10 A.; kooper D. Wiegman Pzn voor f4590. 2. Krocht bij Bertus Keijzer, 75,69 A., kooper C. Koorn P. Jzn. voor f1950. 3. Zaad Westzijde aan Noorderweg, SI.40 A., 4. Zaad Oostzijde aan Noorderweg, 1.03.10 H.A,. kooper W. de Jongh Jzn. voor f4630. 5. Hendrik Havenskrocht aan Noorderweg, 28 A., 18. Wngemakerskrocht Zuidzijde, 91.60 A., kooper Anth. Keijzer Pzn., voor f3260 6. Hendrik Havensven, Westzijde Maske, 75.10 A., koopers P. Ivooij Jzn. en C. Vermeulen Jzn., voor f 1475.—. 7. Kleine Ventje, 49.50 A.; 8. Grooteven beoosten perceel 7, 88.80 A.; 12. Hollebalg, Koningsweg, 49.25 A., koopers minderjarige kinderen Mulder voor f4330. 9. Trien Potsven, Oostzijde Maske, 86.20 A., koo per E. Huijbers voor f 1450. 13. Ventje benoorden Kooijbosch, 51.80 A., kooper 1). Hlaauboer voor f 1050. 14. Ploegkrocht in lielter Krocht, groot 66.40 A.; 15. Kleine Krocht in Belter Krocht, groot 44 A.: 16. Groote Krocht in Heiter Krocht, groot 71.20 A.; koo per Jb. Wagemaker Nzn. voor f 4265. 17. Wagemakcrskrocht. Noordzijde groot 50.90 A., koopers J. Timmerman en T. C. Timn: mian, voor f 1510.-. Totaal opbrengst f28510.—. Op de boerderij van mej. Wed. I). N Mulder te Polder Waard Nieuwland, geraakte de heer J Bakker Jz. met zijn pink bekneld in de stroopeis van de al daar werkende dorschmachine. Overbrengen naar het ziekenhuis té Alkmaar werd noodzakelijk Êeacht, Na behandeld te zijn, kon hij weer naai huis terug- keeren, waar Dr. de Groot de verdere behandeling zal waarnemen. De gemeente-arbeider Jb. Smit is bij het snoeien der hoornen op bet Kerkplein te Hippolytusboef uit een boom gevallen en bekwam daarbij een hoofd wonde en eenige ontvellingen. S. kon hierdoor zijn werk niet meer doen en moest rust nemen voor on- bepaalden tijd. Daar S. ook over pijnen jn den rug klaagde. Zoo wij later vernamen, gaat de getroffene weer vooruit, zoodat we zullen hopen, hem aanstonds weer aan het werk te zien. Voor een stampvolle zaal ging jl. Zaterdag de film „Wij Houwen", in Concordia, uitgaande van den Alg. Ned. Bouwvnknrbcidorsbond afd. Wieringen. De afdeeling heeft hiermede buitengewoon veel succes gehad. Zaterdag 22 Februari hield de R K. Volksbond zijn tweeden feestavond in bet lokaal van den heer S. Veerdig te Ilippolyiushoof, die geheel bezet was met gelaVigslellcnderi. De geestelijke adviseur opende deze bijeenkomst met de Christelijke groet en heette allen hartelijk welkom en sprak zijn voldoening er over uit dat zoovelen zijn opgekomen en hoopte verder dat de leden en niet-leden een plezierigen avond mogen hebben en verzocht dan om gezamenlijk het strijdlied te zingen. Hierna begon men met de afwer king van het fooneelstuk „liet Vierde Gebod", top- neelspel in drie bedrijven, door J. N Wesseling, op gevoerd door 8 leden, wat op schitterende wijze is volbracht. Er waren momenten dat btj sommigen de tranen langs de wangen rolden. Maar dan kwam Pietje de boerenknecht met zijn grapjes, dat de zaal in een lachsalvo uitbarstte. Er mag niet anders van gezegd worden, dat het niet heter had kunnen zijn. Een langdurig applaus was den dank voor rie mede spelenden. Na het einde van het stuk dankte 1e G.A. den spelers namens alle- afwezigen voor hun mooi WOENSDAG 26 FEBRUARI 1930. Hilversum (1875 M.) 10.00 Morgenwijding, 12.00 Politieberichten, 12.15 Mid dagconcert, 2.00 Platen, 3.00 Naaicursus, 4.00 Studie- muziek voor piano, 5.00 Tafelmuziek, 6.00 Tijdsein, 6.30 Platen. 6.45 Italiaansch, 7.15 Idem, 7.45 Politieberichten, 8.Ó0 AVRO-Radiotooneel, Studio-opvoering van „Nora" van Ibsen; Platen. Hulzen (298 ML, na 6.00 uur 1071 M.) 8.15 Morgenwijding. 10.30 Concert, 11 Platen. 11.30 Har moniumbespeling, 12.30 Middagconcert, 2.00 Concert, 2.45 Christelijke lectuur, 3.15 Concert, 4.00 Kinderuurtje, 6.00 Radio-techniek, 6.30 Koersen, 6.40 Technisch praatje, 7.10 Cursus verbetering gezang in huls, 7.45 Bestuurs- mededeellngen, 8.10 Concert Arnhemsche Orkestvereenl- ging, 9.10 Voordracht „De Biecht" 9.30 Concert, 10.10 Nieuws, Platen. Zeeson (1635 M.) 9.20 Klassieke tafereelen, 11.20 Platen, 1.20 Idem, 2.00 Kindertooneel, 3.05 Voor de vrouw, 3.50 Concert, 8.00 Concert, 9.00 Concert, Dansmuziek. Daventry Jr. (479 JVI.) 1.50 Licht concert, 5.35 Kinderuurtje, 7.00 Cabaret, 8.50 Militair concert, 8.05 Voordracht, 10.35 Nieuws. Londen (1553 M.) 1.20 Licht concert, 2.50 Schoolradio, 3.45 Licht klassiek concert, 5.35 Kinderuurtje, 7.00 Haydn-kwartet, 8.30 ,.Le Roi d'Ys", Opera van Lalo; 11.25 Dansmuziek. Weenon (516.4 M.) 2.50 Nieuws, 4.35 Kinderuurtje. 5.35 Voetbalsport in Oos tenrijk, 6.05 Esperanto, 8.35 Concertavond. Hamburg (372 M.) 12.35 Schooluitzending, 1.35 Concert. 3.50 De onbekende Millöcker, 4.50 Sprookjes, 5.30 Concert, 6.20Carnavals- gebruiken, 7.20 Rond om den contrabas, 9.50 Actuee'.e afdeeling, 10.10 Dansen. Langenlierg (473 M.) 6.20 Morgenconcert, 9.35 Platen, 11.30 Mechanische mu ziek, 12.25 Concert, 2.20 Voor Jonge Meisjes, 4.50 Ves perconcert, 6.35 Arbeidersuurtje, 7.30 Meesters der ope rette, 8.20 Leven van dezen tijd, dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.20 Concert, 6.50 Platen, 8.20 Uitzending Beurstheater. Radio-Paris (1725 M.) 12.50 Platen, 4.05 Concert, 6.55 Concert, 8.20 Concert, 9.05 La Traviate van Verdi. gegeven spel en sjirak dan tot de aanwezigen om de les welke hierin zit te leeren, nl. „Eert ti^v vader en moeder", ten uitvoer te brengen, wat helaas in dezen tijd maar ai te licht wordt vergeten. Spr. sloot deze bijeenkomst met de Christelijke groet. De muziek van de Kleine Kapel zorgde voor afwisseling. Alzoo oen succesvolle avond voor den R.K. Volksbond, afd. Wieringen. VAN EWIJCKSLUIS. De afdeeling Anna Paulowna van den Jeugdbond voor Onthouding hield Zaterdagavond in de zaal van den heer W. Waiboer een openbare bijeenkomst, waarbij als spreker zou optreden de heer Herman Stekelenburg van Utrecht. Deze bijeenkomst mocht zich, ondanks bij zondere omstandigheden, die hierop gunstig inwerkten, toch in een flink bezoek verheugen. En dat was zeer tereoht, want voor hen, die de bijeenkomst bezochten, is deze avond tot een zéér, zéér mooie geworden. De Voorzitter, de heer M. Swierts, opende met enke'.e korte woorden, waarin hij de opgekomenen en den spre ker een hartelijk welkom toeriep en zich verheugde over den groei, die de afdeeling Anna Paulowna den laatsten tijd heeft meegemaakt. Daarna volgde samenzang der J.v.O.-leden, die ach- tereénvolgers „De Jonge Onthouder", „De Pinkster blom" en „Wij zijn Jong" lieten hooren. Het volgende punt van het programma was een mu zieknummer, waarbij de J.v.O.-leden "Jan Ay (viool) en mej. Jane de Vos (plano) een vijfdeelige Sonatine van Fr. Schubert en Le cygne (De Zwaan) van Saint Saëns ten gehoore brachten. Op welke wijze dat geschiedde, kunnen slechts diegenen juist doorvoelen, die deze twee jongen menschen wel eens"" samen hebben hooren mu- slceeren. Dan was het woord aan den heer Stekelenburg, die begon met er op te wijzen, dat velen der aanwezigen niet juist om de propaganda-reden zouden zijn geko men, maar om het andere dat daarnaast gegeven wordt. Spr. vindt dat niet erg, maar hoopt toch, dat zijn rede iets zal kunnen bijdragen om de opgekomenèn te treffen. Na dan gewezen te hebben op de verschillende hoogtepunten, die als treffende momenten in het leven der J.v.O.-ers achterblven (het kampeeren, congressen, enz.) en de kameraadschap, dit onder de leden onder ling bestaat, komt spr. op de argumenten, welke tegen aansluiting bij de J.v.O. worden aangevoerd, die zich voornamelijk culmineeren in „Er wordt door de drank bestrijders overdreven" en „Het is niet zoo erg noodig meer!" Deze belde tegenwerpingen zijn in wezen één. Spr. zou tegen beide argumenten willen wijzen op het drank misbruik, dat er thans nog is, terwijl hij tegen het iaat- ste aanvoert, dat, waar het matigheidsgepredlk niets uithaalde, de onthouding juist tot vermindering vau drankgebruik heeft geleid, terwijl diezelfde onthouders- beweglngij paraat zal dienen te staan, opdat het ge- wonnene weer niet opnieuw verloren gaat. Spr. geeft dan eenige cyfers over Rotterdam, ver kregen van het Consultatiebureau voor Drankzuchtigen aldaar, waaruit blijkt, welk een zee van leed de alcohol nog over een stad als Rotterdam uitstort en hoeveel tienduizenden nog als slachtoffers der drankellende (di rect of Indirect) kunnen worden beschouwd. In meer dere of mindere mate geldt datzelfde natuurlijk even eens voor de overige deelden van ons land, wat ons duidelijk wordt, als wij de cijfers van het drankver- bruik voor ons land beschouwen, (meer dan 350 mil- lloen gulden per jaar) De J.v.O. meent, dat de beste strijdwijze'hiertegen is: wegneming van de oorzaak van het kwaad, door de alcohol uit het jonge leven weg te bannen. Spr. wijst ook op de afstomping, welke het alcohol gebruik tengevolge heeft en haalt In dit verband pro fessor Forel, een Duitsch geleerde, aan, die alcohol als hersenvergif beschouwt, dat de scherpte der zin tuigen afslijt. Terwille van veiligheid in fabrieken en werkplaatsen, waar alles soms van een enkele op de juiste tijd gedane handgreep afhangt ^en mede ter wille van een veilig verkeer, dient eveneens het alcoholver- bruilc op de meest scherpe wijze te worden bestreden. Spr. weet wel, dat het alcoholisme niet het eenige is, dat bestreden dient te worden. Ook andere vraag stukken bestormen het individu, maar de jongeren kunnen nog niet alles doen. Op lateren leeftijd kunnen zij zich ook aangorden tot het oplossen van andere pro blemen. Maar het is juist dc jeugdbeweging, die naast haar oogcnblikkelijk doel, de geheel-onthouding, tevens de jeugd opvoedt tot trouwe kauleraadschap en aldus de jeugd sterk maakt voor den grooten levensstrijd, die komende is. Op die wijze beteekent de Bond ook tets voor de jongeren, zoowel als deze Iets voor den Bond kunnen beleekenen. Het eigene der jeugd is, haar éigen en anderer leven gelukkig te maken. Welnu, de Jeugd bond zet haar grenzen wijd uit en vraag niet naar Godsdienst of politiek, maar wil de jongeren tot men schen maken, die met een groot cn vast geloof in de toekomst op hun levensweg verder gaan. Er wordt wel eens gesproken over verwildering der jeugd, maar als deze verwildering er is, dan is het de Jeugdbeweging, en niet in de laatste plaats de J.v.O., die dit tegen kan gaan. Twee paden staan open, het oude platgetredene, dat altijd beloopen is en het nieuwe, dat de Jeugdbeweging bezig is zich te banen. Welken kant zult gij heengaan? Laat, bij de beantwoording dezer vraag, niets of niemand u weerhouden, doch durf u zelf te zijn, door de woorden van Dirk Witte: „Mensch, durf te loven!" tot de jouwe te maken! Dan zal die stap je lelden tot een mooien en nobelen Bond!" Luid applaus. Na het uitspreken van deze rede, werden wij nog ver gast op een zeer varieerend en uitgebreid programma, waarbij declamatie, muziek, z.g. „aangoklccde liedjes", jeugddansen en zang elkander in bonte afwisseling op volgden. Om hier alles weer te geven, zou ons te ver voeren, laten wy er dus mee volstaan, met te zeggen, dat de declamatie, eerst van mej. Alie Pranger, daar na bij „Het Geutenspel" of „Koning Alcohol over wonnen" van de dames Annie en Alie Pranger, mej. Knijnsberg on Jan Pranger zeer goed werd weergegeven, dat de aangekleede liedjes zeer in den smaak vielen en zéér zeker vart vindingrijkheid getuigden, dat Jan Aij en mej. Jane de Vos hunne muzieknumers weer voor treffelijk speelden, dat de jeugddansen zeer goed wer den uitgevoerd en als altyd weer aangenaam aan deden en dat de zangnummers goed klonken en met overtuiging werden gezongen. Alles bijeengenomen een bijzonder rijk en tot in de onderdeelen goed uitgevoerd programma. De voorzitter sprak daarna nog de hoop uit, dat het gehoorde voor de jongeren aanleiding tot aansluiting bij de J.v.O. mocht zijn en voor de ouderen een aan sporing om zich als donateur der afdeeling op te geven, waarna hij met een woord van dank voor de goede op komst de bijeenkomst gesloten verklaarde. Men geve kinderen bij spijsverteringsstoornis sen de zeer zacht wer kende Foster's Maagpil- len. Zij helpen uitstekend. £0.65 per flacon. NOORDSCIIARWOUDE. De jaarlyksche feestavond van de afd. Oudkarspel Noordscharwoude van den Bond voor Staatspensionnee- ring heeft Zaterdagavond plaats gevonden in het lokaal van den heer J. de Bakker. De zaal was overvol, zoodat velen met een staanplaats genoegen moesten nemen. Diverse spreuken getuigden van het doel dezer avond, de propaganda voor het premievrij staatspensioen. Muzikale medewerking werd verleend door de heeren Stammes en Van Twuijver met viool en piano, wat de stemming er al direct inbracht. Het was tegen acht uur dat de Voorzitter de heer Ohr. Olthoff eenige woorden van welkom sprak, in het bijzonder aan de vele aanwezige ouden van dagen. Ver der een hantelijk woord van welkom aan den burgemees ter van Oudkarspel met zijn echtgenoote en aan den af gevaardigde van Barsingerhorn, alsmede aan de heeren musici, de tooneelisten en pers. et is zeide spr., nog steeds niet gelukt na een strijd van 28 jaren het staats pensioen te veroveren. Daarom mag niet eerder gerust worden of dit moet bereikt wezen. Het is een eerste Christenplicht te helpen het staatspensioen te verbrei den. Dat dit hier nog niet wordt begrepen, bewijzen ons de landen Engeland en Denemarken, waar het door de Christenen wel wordt verstaan. Met een opwekking aan hen die nog geen lid zijn, om zich aan te sluiten, verklaarde spr.dezen avond voor geopend. (Applaus). Hierna werd door de tooneelvereen. „Het Kleine Too- neel" de bekende komedie in drie bedrijven „Overschotje" opgevoerd, gevolgd door de eenacter „Baas boven Baas" van Defresne. Het spel was zooals wij van dit gezelschap gewoon zijn, uitstekend te noemen, boven het gewone dilettantisme. De grime werd keurig verzorgd door den heer Ridderik- hof van Hoorn terwijl de tooneelaankleeding gratis ver strekt werd door de Fa. C. van Zijl te Oudkarspel. Tijdens de pauze verkreeg burgemeester Wijnveldt nog het woord, die in de eerste plaats dankte voor de be- grooting vfn den voorzitter. Hoewel met de laatste ver kiezingen zeide spr., het staatspensioen nog niet veroverd is, is er toch een lichtpunt, n.1. de nieuwe salarisrege ling van burgemeesters en secretarissen, waardoor de gemeenteambtenaren in het genot gesteld worden van premievrij pensioen. Spr. brengt een woord van hulde aan den gemeenteraad van Oudkarspel, die in z'n j.1. Vrijdag gehouden vergadering besloten heeft aan alle gemeenteambtenaren premievrij pensioen te verleenen. Spr. wekt de aanwezigen op om in groote getale toe te treden tot den bond opdat dit zijn terugslag zal vinden op het stembiljet. Met een woord van dank aan het be stuur en een driemaal hoera aan het „Kleine Tooneel" waar allen mee instemmen, eindigt spr. zijn sympathieke toespraak. (Applaus). De Voorzitter dénkt voor de gesproken woorden en hoopt dat velen gevolg zullen geven aan den oproep om lid te worden. By sluiting bracht spr. nog een woord van hulde aan het eene raadslid (de heer Kwadijk) van Noordschar- woudo die in den gemeenteraad alleen gepleit had voor vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting voor dezen avond. Hiermede was het einde gekomen van dezen uit stekend geslaagden propagandaavond. Woensdagavond zal een openbare vergadering van den raad dezer gemeente plaats vinden, des avonds te 8 uur Voor den feestavond van de Langendijker Winkeliers vereniging ter gelegenheid van het 25-jarlg bestaan, welke Woensdag 26 Maart a.s. zal plaats vinden, kan men aan het bestuur opgeven, met hoeveel personen men geïntroduceerd wenscht te worden. De leden voor wien dit geldt, mogen niet meer dan twee personen boven 16 jaar medenemen. LANGENDUK De afd. Langendijk van den A.N.G.O.B. besloot, een tweetal voorstellen voor de algemeene vergadering van de N.H.P.C. ln te dienen en het Jaarfeest te houden op 22 Maart in samenwerking met de afdeelingen der Ncd. Vereen, en van don J.G.O.B. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat door de caféhouders alhier een adres aan den raad is gericht, waarbij is verzocht het maximum-aantal vergunningen op 4 te bepalen, vooral op grond van de overweging, dat bij het tegenwoordige aantal van 2 de weduwe van een overleden vergunning houder zou worden gedupeerd. ZUIDSCHARWOUDE. Bij de tweede en laatste ontmoeting van de damclub Den Helder en Zuidscharwoude was de uitslag 1816 in het voordeel van Den Helder. De wedstrijd had Zondag plaats in het lokaal van den heer Kramer alhier. Het 20ste slachtoffer na de opgravingen van het graf van Toetankhamen. De „vloek van den Pharao" is thans weer het onder werp van alle gesprekken der Londensche society, zulks in verband met het feit, dat de oude lord Westbury, uit smart over den dood van zijn zoon en erfgenaam, een einde aan zyn leven heeft gemaakt, door uit zijn aan de 7de verdieping van een der groote huizen in het Westen van Londen gelegen woning te springen. De zelfmoord van dezen bekenden aristocraat, zegt een N.T.A.-telegram uit Londen, heeft in de Londensche krin gen zooveel te meer opzien gebaard, omdat hij het oude bijgeloof aan den „vloek van den Pharao" verlevendigd heeft, een vloek, waarvan men meent dat hij ieder treft die de rust van de Pharoh's in hun graven in het Dal der Koningen stoort of met zulk een rustverstoorder in betrekking staat De zoon en erfgenaam van Lord Westbury die secre taris van Howard Carter den leider van de opgravingen van het graf van Toetankhamen is geweest is in No vember gestorven. Men vond hem dood in zijn kamer in de Bath Club waarheen hij zich gezond en wel had be geven. In kringen waar men aan „den vloek van den Pha- raoh" gelooft, zijn na den zelfmoord van Lord Westbury nog eens allen opgenoemd, die naar hun meening door het noodlot van hun deelneming aan de opening van het graf van Toetankhamen achterhaald zijn. Het zijn: Lord Carnarvon, die het geld voor de opgravingen ver schaft heeft en eenige weken na de opening van de graf kamer stierf; verder Archibald Douglas, die de Roent- gen-foto van de mummie van den Koning maakte; prof. Lafleur van de McGill-universiteit, die het graf bezocht had; Evelyn-White, die zelfmoord pleegde en een mede- deeling achterliet, waarin hij verklaarde te gelooven dat de vloek hem achterhaald had; de Fransche ar- chaeoloog Benedite en zijn collega Casanova, die aan het onderzoek hebben deelgenomen; kolonel Herbert, de zwager van Lord Carnavon, die by de opening van het graf is geweest; de Amerikaansche spoorwegmagnaat Jay Gould, die kort na een bezoek met Lord Carnavon aan het graf, aan longontsteking overleend: prins Ali Fahmybei, een rijk Egyptenaar, die in geheimzinnige omstandigheden doodgeschoten werd, kort na zijn bezoek aan het graf; zijn particuliere secretaris die hem verge zeld had en kort daarna stierf; juffrouw* Greely, een dame uit de Amerikaansche groote kringen, die, nadat zij het graf bezichtigd heeft, in Amerika zelfmoord pleeg de; dr. Carter, die bij de opening van het graf heeft meegeholpen en later bij een auto-ongeluk omkwam; voorts zes Fransche onderzoekers, en journalisten, die toetankhamen's graf beschreven hadden, Lord Westbury, die de twintigste doode van de lijst is, heeft verscheidene brieven achtergelaten, van welke er, volgens het telegram van het N.T.A. agentschap, een begint met de woorden: „Ik kan den vloek niet langer verdragen." Natuurlijk zal echter de beslissing van den gerechtelijken lijkschouwer, zooals altijd voor zelfmoor denaars, luiden: „Zelfmoord, tijdens tijdelijke krankzin nigheid." De zelfmoord van den ouden Lord had bijna nog iemand het leven gekost. Hij viel van een hoogte van 70 voet vlak naast een schoonmaakster neer, die de stoep van het huis deed. Hij wordt nu in den titel opgevolgd door een 15-jarig kleinzoon. Diens moeder heeft her haaldelijk verklaard dat zij niet aan den vloek van den Pharao gelooft en voert daarvoor als bewijs aan dat zij haar dochter Ngfertari genoemd heeft, naar de ge malin van Toetankhamen, Een onderzoek tegen de Dnltsche firma's Krnpp en Thijssen. Naar uit Berlijn gemeld wordt, hebben de bevoegde autoriteiten een onderzoek geopend tegen de firma's Krupp en Thysscn die zich aan landverraad en oor- logsverraad zouden hebben schuldig gemaakt. Als getuigen in deze zaak zijn reeds gehoord dr. Keiler, hoogleeraar in de katholieke theologie aan de uni versiteit te Freiburg, prof. Hauser en N. O Lehmann Russbiildt, een Berlijnsch pacifistisch publicist. Deze laatste had eenigen tijd geleden een boek uitgege ven, getiteld „Die blutige internationale Riistungsin- dustrie" en enkele zijner beweringen in dit boek hebben aanleiding gegeven tot een onderzoek tegen de genoemde firma's. Volgens Lehmann—Russbüldt zou de firma Thyssen tijdens den oorlog aan de Ne- derlandsche infanterie Schutzschilder (borststuk ken?) hebben verkocht voor 68 mark, terwijl de Duit- sche militaire autoriteiten voor dezelfde waren een prijs van 117 mark hebben betaald. Krupp zou inter nationale patenten voor het fabriceeren van gra- naattondels aan Engeland hebben afgestaan. Voorts werd in het boek beweerd dat veel ooriogsmaterieel tijdens den oorlog dor de firma's Krupp en Thyssen naar Nederland en Zwitserland is geleverd hoewel beide firma's wisten dat dit materieel verder aan de vijandelijke staten zou worden verkocht en daar zou worden bestemd voor het vervaardigen van wape nen ter bestrijding van Duitschland en zijn bondge- nooten. De aanleiding tot de aanklacht. Van gezaghebbende zijde, zoo meldt het W B. uit Leipzig, wordt hier het volgende medegedeeld: Het is juist, dat bij den advocaat-generaal een aanklacht is ingediend tegen Krupp en Thyssen, en wel door een Duitscher in het buitenland, op grond van een voordracht die prof. dr. Keiler (e Zurich heeft ge houden: Dr. Keiler heeft bij zijn verhoor verklaard, dat hij op grond van eigen ervaring niets wist, maar zijn mededeelingen had gedaan op grond der reeds ge- ruimen tijd geleden verscheren brochure van Leh mann, niet met het doel om de firma's Krupp en Thyssen van landsverraad te beschuldiger, maar om aan te toonen, hoe de nationale bewapeningindu strieën onderling zijn samengeweven. De advocaat- generaal moest aan de aangifte natuurlijk gevolg ge ven, maar in het belang van het onderzoek kan omtrent de stappen, welke ziln gedaan, niets worden medegedeeld. VUURWERKONTPLOFFING. Twee vrouwen gedood. Uit Parijs: In een fabriek voor de vervaardiging van vuurwerk te Le Mans had heden een ontploffing plaats. Een zaal, waar elf vrouwen arbeidden, stort te in. Twee vrouwen kwam om het leven.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2