SchagerCourant VERKOUDEN ABDU5IR00P Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Zaterdag 1 Maart 1930 73ste Jaargang. No. 8621 Vierde Blad. FEUILLETON. 1 VERTELLINGEN. Brabantsche brieven. Eerst alleen't\ ABDU5IROOPBONBON5 Mijnhardt's Zenuwtabletten Uit onze Omgeving. Z IJ P E. SCHOORL. Ulvenhout, 25 Febmarl 1930. Menier., Keb 'n nuuwke veur oew, jonk, waar ge van zult staan te zien! D'n Tiest is aan 't vrijen. Zoo ziede toch: d'r is gin panneke of 'r past 'n dek- seltje-n-op! Waant wie had da nouw ooit kunnen den ken, amico, dat da blaauw stekelvèrkske nog 's mee 'n frummes veur d'n dag zouw komen. Al laank hadden me in de gaten dat 'r mee hum 't een of aander nie kousjer was. Dat er wa-d-aan ha perde; dat ie wa-d-in z'n schild voerde da me nie weten mochten. Hadden me 's Zondagsmergens wa-d-heultjes gescho ten op de boogschutterslclup, dan was ie mee van d'eer- sten die 'm smeerden. En 't was teugeswoorig 'n witte raaf as le 's middags z'n propke kwam leggen ln de „Gouwe", terwijl ie zo'nen liefebber was van 'n potje kaartspel motte weten! Totdat veur 'nen dag of veertien gelejen Fielp, onzen bakker, zee: „waar zit dieën sallemaandersche Blaauwe toch teugeswoorig," waant me kwamen 'nen maat tekort begrepte. „Die is lillekers vangen!" riep er eenen van de bul- jèrt. „Eèèè...?" vroeg ik, „wa bedoelde daarmee?" „Wil ik jullie 's wa vertellen?" dee d'n Fielp toen heel geheimzinnig ten toen boog ie z'n dik vollemaans gezicht 'n end naar veuren over 't tafeltje, „wil Ik jullie 's zeggen wa'k dank...!" „Ollee, bal gehakt," weerde d'n Joep 'm af, ge zit zoo-wa-d-in m'n citroentje te kwel len,» „d'n Tiest ls aan d'n sohèrel," gong Fielp deur zonder z'n eigen wa van d'n Joep aan te trekken. „Da besta niet." schudde-n-ik-mee m'n kop, ,da's kwaadsprekerij!" „Kwaadsprekerij? Kwaadsprekerij?" viel d'n bakker ■uit en z'nen kop wier eens zoo rood als altij, „kwaadspre kerij?" en toen sloeg ie mee de platte haand op 't ta feltje, dat de pilskes en de citroentjes van d'r geloof vielen en toen haa'k d'n Fielp sjuust waar 'k 'm emmen wou. „Ja," zei ik. „da's konkeldefoes!" En Tc riep d'n kas telein om nog 's vol te doen. De aanderen kwammen bij ons staan, om ons tafeltje- n-aan 't raam, iyaar wij altij zitten te proppen, achter zo'n blaauw horreke. „En ik verassereer oew," wond d'n bakker z'n eigen op, „ik geef oew op 'n briefke da ze d'n Tiest aan d'n haak slaan'" En bij elk woord douwde-n-ie mee z'n vetten duim op 't tafelblaaike of ie centen uittelde. „Gin een wijf op heel de wereld, da zo'nen veugelver- schrikkert trouwt," zee d'n Joep ongeloovig. frDe zou dan toch nog lillek in oew oogen kunnen druppen, Joep," zee d'n bakker weer.. „D'n Blaauwe knept 't katje in den donkerte en 'n katje... 'n katje..." en toen streek d'n Fielp 's mee z'n worstvingers langs z'n kinnebak „nouw 'k zal nie veul zeggen, maar waar guilie allemaal wel 's ln zouw willen knijpen." „Witte dan wie 't is?" riepen z'allemaal tegelijk. „Da zal ik nie weten," dee d'n Fielp heel veurnaam En toen richtte-n-ie z'n eigen heelmaal op, keek ons een veur een aan en zee: ,,'k bregn er toch zekers zeivers eiken dag m'n brood." Toen kwas d'n Tiest binnen. „Ge zouw 'n dubbeltje geven om jouw teugeswoorig 's te zien, Blaauwe," zee d'n Joep. „Goeie-middag samen," groette-ni-e zoo kalm as ge'm zelden heurt. „Kijken wie gift," en meteen visehte d'n Fielp de kaar ten uit de piaskes citroen-mee-suiker en pils. „Blaauwe wa bende weer laat, me zitten al 'n haalf uur op oew te wachten," en meteen nam d'n Fielp eerst 'n slokske veur ie de kaarten deelen zou. „Keb d'n Kruisweg nog ge daan na 't Lof." hekskezeerde d'n Blaauwe droog en daar schoot me d'n bakker in z'nen lach, amico, dat z'n slokske citroen teugen 't raam kledderde en in 't blaauwe horrekes-gaas hong. Ja, jong, d'n Blaauwe en d'n Kruisweg, houw me vast! Wa-d-is dieën Tiest dieën Zundaggemiddag genomen, amico. Toen me-n-allemaal pasten en gongen „vrouwe®" toen haalde d'n Tiest 'r drie binnen mee d'n lesten slag en da kostte-n-'m vier spie. „Ge kom-d-één wijf te kort, Blaauwe." knipoogde d'n Joep en daar barstte-n-allea weer in 'nen lach amico, gelachen da-me-cmmen ge daan, neeë gescheurd emmen me! Toen d'n Fielp weer: „troost oew eigen maar Tiest, ongelukkig in 't spel, gelukkig in de liefde!" Maar d'n Blaauwe dee net of ie gek was! Die kaaier- de ieveraans dwars overhenen en dronk heel kalmkes 'n paar pilskes. „Wa bende gij aan 't bier gesukkeld, Tiest?" vroeg ik. ,.'n verliefd hart is dorstoig, ee, troela!" zee d'n Joep die drie azen had. „Ollee, wie heet d'n vierden aas, wie is "d'n troela?" „Ikke," bromde d'n Blaauwe, die gin beste kaarten had. „Ja, wie zal aan- ders d'n troela zijn, ee?" riep ze van de buljèrt en zwaar plonsden de keujen teugen d'n vloer van de speu- lers om 's uit te lachen. Wa-d-emmen me'n leut g'ad, amico, om da blaauw stuk fréten. Maar ondertusschen wiesten me nog niks. D'n bak ker wouw verders nikske uitlaten om ginnen klaant te verspeulen; maar hij hiew bij hoog en bij laag vol, da- d-et mee d'n Tiest zóó was. De bewijzen kwampen dan ok van alle kaanten. D'n Joep had zeivers gezien dat d'n Tiest z'n blaauwe ste kels had laten afhakken bij d'n barbier. „En da nie olleen," verraaide d'n Joep, „hij hee z'n eigen zelfs 'n scheike laten knippen!" Janus d'n veldwachter had 'm gefrappeerd op heeter- daad (da's Janus z'n ljjfwoord) veur de etelaazje van 'nen goudsmidswinkel in de stad, terwijl d'n kastelein van de „Gouwe Koel" beweerde, dat ie een van z'n beste klaanten aan 't verspeulen was mee d'n Tiest Ons pus torke wiest 'r ok meer van. Waant toen 'lc 'm zoo laanks m'n neus weg zee: „heddet al g'eurd menier pustoor, van d'n Blaauwe," toen viel ie deur de maand, deur te zeg gen: „tut-tut-tut. gij heddet toch ok gedaan Dré." ,,'t Is dus waar?" lachte-n-ik. „Waate?" schrok le van z'n eigen. „Dat d'n Tiest mee trouwplannen rondloopt in z'n blaauwen test." ,,'k Wit van niks, horre," zee ons pustorke toen ineens en hij wapperde mee z'n blaa^ke, dunne haand je, zoo zeemelappig op-en-neer, da-d-lk 't mijne d'r wel van docht Ik zeg oew, de bewijzen stapelden mee d'n dag op, maar ginmensch, die nouw wist wie da knappe wefke was, zooas d'n Fielp z'n eigen uitgelaten had. En die zee 't nie, bang as ie was 'nen klaant te verspeulen. En hij val nog liever van z'n geloof ok al lopt le dan mee 't kerkezakske dan dat ie 'nen klaant lot tip pelen, zooda me dus mee z'n allen op 't dooie spoor gin gen. En wie denkte die 't geval opgelost hee? Wie!? Trui! Zoo ziede toch ee mee dieven motte dieven vangen. Ginnen manskerel die 't wefke ontdekken kos, in gin weken. Trui lapte-n-'t 'm in in éénen dag. Van de week op 'nen mergen gong d'n Tiest over d'n weg en toen zee Trui zoo: „wa-d-is er toch mee d'n Blaauwe? Ge heurt of ziet 'm nie meer. 'k Heur jouw zoo niks meer van 'm vertellen uit de „Gouwe" en ok z'n monika hè'k in gin weken g'eurd! Is er wa mee 'm?" En toen hè'k Trui verteld wat er allemaal gedocht wier en wat 't veur protjes gongen van m'nen kamme- raad. „En mee wie?" vroeg Trui. „Da-d-is 's sjuust," zei ik, „mee wie?" „Oh, zoow", pelsde Trui haardop, „zoozoow, dan zum- me da-d-'s efkes uitzuuken, daar mot ik 't mijne van emmen!" Ziezoo, docht ik, nouw is d'n Blaauwe verloren. En lk gong mee d'n gruuntenwagel op weg. 't Was koud, vinnig! 'k Trok er mee d'n Blek gèèf van laanks. 'sMiddagges was er nog al wat te doen op d'n hof, zooda-<l-a!les bij mekare d'r nog al steuvig aangepakt wier dieëën dag en 't geval van d'n Tiest me heelgaar deur m'nen kop gong. 'k Was 's avonds blij, da'k weer 's efkes rust had bij de plattebuls mee m'n kraantje en m'n pepke en 't bakske troost da glee er ln as 'n zuut woordeke bij 'n verliefd wefke. 'k Was sjuust gekomen aan de marktprijzen van 't vee, toen Trui ineens zee: „Witte wie 't zijn zal?" „Wa z(jn zal, wie zijn zal", bromde-n-ik o'n bietje, waant d'r is niks oo aampetant as da'z-oew bij oew lektuur in oew rede vallen. „Die mee d'n Tiest, ge wit wel," en meteen kneep Trui één oog dicht en leunde over de plattebuis as 'n tooverheks die de toekomst gaat veurspellen. Ik Iüsterde mee al m'n ooren. „Witte wa-d-ik vandaag zoo gedocht em?" vroeg Trui lankzaam en nadrukkelijk, d'r en bril op 't puntje van d'r drupneus zettende. „Nouw?" vroeg lk, „zeg 't dan gatsamme!" „Aantje Bogers!" 'k Heurde de klok tikken; Dubbel-één (ons witte poes mee d'r twee zwarte vlekskes op d'ren buik) snorren; ln de plattebuis heurde-n-ik 't vuur zakken... „Das nog zoo gek nie," doóht ik haardop; „neeë Trui da's nog zoo gek nie, wa ge daar zegt. Aantje kan best 'nen vent gebruiken op d'r gedoeike en mee d'r drie Jonk, maar heur Is efkes, is d'ren rouwtijd al om?" En toen lichtte Trui d'ren schort op, zocht in d'ren zak en hiew me 'n dods-beeleke veur m'n oogen. dan een dikke keel, daarna een schorre hoest. Neem toch dadelijk Akkers Abdijsiroop, welke de vastzittende slijm doet loskomen, de ziektekiemen ver wijdert en Uw hoest ln den aanvang kan verdrijven voordat Gij het slacht- offer wordt van een AfCttFD'5 telkens terugkeerende chronische bronchitis. Voorde Borst Flacons: 11.50, (275,14.50 Iet* Nieuwi! Voor onderweg Het is gelukt Abdijsiroop 60 cent te „stollen" met behoud p. doos van alle genezende bestanddeelen tot „Kek," zee ze, „da-d-em ik er sjuust veur opgezocht. Gradus Bogers ls alweer 'n groot jaar dood, d'n sukke- lèèr en da-d-is natuurlijk de geheimzinnigheid van Aan- tjes en Tieste en da val me erg mee van d'n Blaauwe; heel netjes! Niks van te zeggen." .Neemaar, as ik er nouw nog 's goed over denk, Trui dan... zisset! 'k Herinner me nouw as d'n dag van giesteren da d'n Blaauwe teugen Sundereklaas bij Aan- tjes is wiesten slachten en dat ie me nog zee: „Schoon pront wefke da-d-Aantje. 't Zouw zunde zijn as daar ginnen vent op afstapte!" En toen em ik 'm nog ge- zeed mee 'nen gekken slag: „Stapte gij er op af, Tiest," maar toen gooide-n-ie da zóó wijd weg, en zee: „stikte gij de laamp maar aan! Trouwen is niks veur mijn; leve de vrijheid." „As ze da zeggen," zee Trui, „zitten z'al aan den haak! Let er op: Tiest en Aantje worren 'n paar. En as ie ze krijgen kan mee z'nen blaauwen rattenkop en z'n veftig Jaren en z'nen vèrkensteelt, dat ie ze dan maar gaauw nlmt ok. Aantje hee'n schon gedoeike, 'n stuk of drie schoone inelkbiesten, 'nen wèrmen stal en goel voer, veur dieën zwerver. En as ie 't gelapt kan krijgen en hij doe-g-'t nie, dan is le gin scheet veur z'n neus wèèrd" en toen borg Trui d'r dokkement, 't dodsbeeleke, weer ln d'ren zak bij d'n onmeugelijken inventaris die daar altij in zit En amico, heddet over d'n duvel, dan trapte op z'nen stèèrt daar kwam sjuust d'n Tiest binnen deur 't achterhuis. „Navend samen," zee-t-ie, „koom 't gelegen?" „Kom binnen, hoe later op d'n avond, hoe schonder volk," vriendelijkte Trui da Tiest er niks van begreep, „ga zitten, 'n bakske koffie Blaauwe??" „Da's goeie," zee-ie, „gère, waant da-d-ontbrikt er nog al 's aan as g'as vent altij alleen bent." Trui knipte 'n ogske naar me, knikte of ze zeggen wouw: „Nouw??" Maar verders kwammen me nie. Me waren al aan 't tweede kommeke en 't zoovelste pepke en d'n Blaauwe begos al naar de klok te kijken om op te stappen en zuchtt-n-'s. „Heurt hum 's zuchten." nam Trui 'm dalek waar, „dard-eb lk jouw nog nooit beuren doen!" Toen lachte de Tiest 's wlttekes. „Is er wa, Tiest?" vroeg ik vaderlijk. Hij keek toen in z'n pepke, knikte en bromde: Gebruik hiertegen de Zenuwstillendo en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. „Jah! Ja d'r is wa. Ge zul me meschlent 'nen flapdrol vlndeh, maar 'k loop mee gekke dingskes onder m'n pet." „Of veur 't eerst van oew léven mee verstaandIge," snapte Trui en ze keek 'm deur d'r ooghorkes heel fel aan. De Tiest schrok er 'n bietje van en toen zee-t-Se „guilie weten 't geleuf ik al, is nie?" en om de beurt keek le ons allebei 'n bietje lachend aan. En toen, amico, toen... toen snapte-n-ik pas veur 't eerst hoe glad die Trui van me is. De ze slim was in veul dingen, da wiest Ik, maar zóó! Mee 'n dood-doodonschu!dlg gezicht en zoetsappig stem- meke of ze 't zeivers nie gebeteren kon, zee ze: „Oh ge bedoelt datte mee Aantjes, Tiest?" En da viel d'n Blaauwe zóó raauw op z'n maag. da z'n oogen al tien keer „ja" hadden gezeed, veur ie 't zcl- vers wiest. Ik docht da'k brook van 't lachen. Tc Sloeg in m'n alterasie mee m'n haand op de gloeiende kachel en d'n Tiest z'nen mond die gulpt-n-open da-d-et er allemaal van tochtte Eindelijk mork ie dat le d'rin was getippeld. „Maar daar raaien guilie ok maar naar," riep ie, „daar wiesten guillie ok niks van!" en hij schuierde-n- is deur z'n blaauwe stekel-lokken. ..Om d'n dooien dood nie, verassereerde Trui die dr prooi nie meer los wou laten, „dochte da me da-d-al nie laank wiesten. Blaauwe?" En as ik oew 'nen goeien raad mag geven," en toen wier d'n Tiest heel sjeerjeus, as ik oew 'nen heelen goelen raad mag geven „Ja, ollee," vroeg ie. „Doen!" zee Trui „Ge ben nouw veftig jaren, de gekste streken zulde zoo zuutjesaan wel kwijt zijn, anders rokte ze nooit meer kwijt! hier wieren Trui d'r oogen groot „en Aantje is as wedeuwvrouwke van d'r eipen wel verstaandig al schil ze twintig jaren mee oew, mensch 'n aander zouw z'n vingers afbijten om nog zo'n wefke te kunnen krijgen; pak et vast!" Triest zat maar te knikken. Toen sloeg ie mee z'nen vïist op z'nen knie en zeee: ,,'k doei 'tl" En hee Trui dalek de flesch op tafel gezet en emmen d'r alvast eentje op genomen mee z'n drie-kes. Maar me meugen er nog n'.et verders over praten, eerst mot Aantje uit de rouw zijn. Dus amico, alles in vertrouwen, horre. Hou-d-oewen moei. Van de rest de bruiloft en zoo, mee Mei denk ik. heurde nog wel! Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRé. HET WITTE KRUIS. Algemeene vergadering van de afd. ZijpeCallantsoog van Het Witte Kruis, op Dinsdag 25 Februari 1930, des avonds te 7.30 uur, ton huize van J. Broer te Schager- brug. Tegenwoordig 12 leden Voorzitter de heer J. de Moor; Secretaris de heer J. A. de Boer. Na opening der vergadering door den Voorzitter, volgt lezing en goedkeuring van de notulen van het verhan delde in de vorige vergadering. Mededeel in gen en ingekomen stukken. Circulaire van den Alg. Secretaris van Het Witte Krul3 d.d. Januari 1930, betreffende periodieke aftreding als leden van het Hoofdbesutur van de heeren Boeker, Bos en Dlbbits. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter doet eenige mededeelingen omtrent de conferentie, welke het bestuur onlans heeft gehad met het Bestuur der afd. „Petten" van Het Witte Kruis, in verband met het verzoek van laatstegenoemde afdee- ling om bij de afd. „ZijpeCallantsoog" te worden inge lijfd. De heeren van Petten willen het magazijn aldaar behouden. Wy hadden daartegen wel eenlg bezwaar, zegt spr. Blijft het magazijn te Petten bestaan, dan ls het niet onmogelijk, dat ook de ingezetenen van andere dorpen om een magazijn zullen vragen, wat vele bezwa ren met zich mee zal brengen. Als overgangsmaatregel zou het bestuur de te Petten aanwezige verplegingsar- tikelen aldaar willen laten, doch niet aanvullen. Het ls dan een kwestie van eenige jaren. Het Bestuur der afd. Petten zal dit idee nog nader ln een ledenvergadering dier afdeeiing doen bespreken en om met het resultaat dier bespreking in kennis stellen. Dit dienen we dos af te wachten. i zegt spreker. De heer van der Sluys zegt, dat de afd. Petten vermoe delijk wel op haar standpunt zal blijven staan. In ver band met het door den Voorzitter genoemde bezwaar, dat ook andere dorpen om een magazyn zullen vragen, wijst spr., er op, dat Petten reeds een magazijn en eenlg materiaal heeft, terwijl de andere dorpen dat niet heb ben. De Voorzitter merkt op, dat 't Zand vroeger ook een magazijn heeft gehad, doch later opgeheven is. We zullen het antwoord van Petten moeten afwachten, zegt spreker, alvorens een beslissing te kunnen nemen. De Voorzitter brengt vervolgens ter sprake het in de vorige vergadering door den heer Van der Sluijs naar voren gebracht idee om een subsidie aan de gemeente Zijpe toe te kennen in de kosten van de wijkverpleging. Spr. zegt, dat het Bestuur voorstelt hier niet op in te gaan. De heer Van der Sluijs had reeds gevoeld, dat er wei nig animo voor zyn voorstel zou bestaan. Immers, was het door het Bestuur gunstig ontvangen, dan was het wel als een afzonderlijk punt op de agenda vermeld ge worden. Spr. vindt het geen bezwaar, de gemeente Zijpe een subsidie toe te kennen in de kosten der wijkverple ging. Over de hoegrootheid der te verleenen subsidie, valt te spreken. De heer 'Breebaart vraagt, of de heer Van der Sluijs Callantsoog beschouwt als een deel van ZijpeCallant soog of als een aanhangsel van Zijpe. De heer Van der Sluijs merkt op, dat Callantsoog goed onder dak is door met Zijpe vereenigd te zijn. Dit dient door Callantsoog gewaardeerd te worden. Op het gebied van Witte Kruis-zaken profiteert Callantsoog er van dat ze met Zijpe vereenigd Is. De heer Breebaart zegt, dat ZijpeCallantsoog als Witte Kruis één gebied is. Het gaat niet op, een ge deelte van dit gebied een subsidie te verleenen, waarvan het andere gedeelte niet kan profiteeren. Op een desbetreffende vraag van den Voorzitter zegt de hee rVan der Sluijs geen voorstel tot subsidieering te zullen doen, aangezien hij wel merkt, dat het niet aan genomen zal worden. Rekening tb.c.-commissie. Daarop wordt de rekening der plaatseiyke tuberculose commissie van 1929 ter tafel gebracht. De ontvangsten bedragen f 1629.91, en de uitgaven f 1771.73, nadeelig slot f 141.32. De heeren G. van der Sluijs en C. Schagen worden aangewezen deze rekening na te zien. Bij monde van eerstgenoemde wordt medegedeeld, dat alles ln de beste orde is bevonden en dat de Commissie tot goedkeuring adviseert. Aldus wordt besloten. De heer De Moor merkt nog op. dat dit nadeelig slot belangrijk kleiner was geweest, indien men niet verplicht was geweest een nota van meer dan f 100, over het jaar 1928, in deze rekening te verantwoorden. De heer De Boer, voorzitter der t.b.c.-commlssle, dankt de heeren Van der Sluijs en Schagen voor het onderzoek en den heer De Moor als secretaris-penning meester, voor het goede beheer. Rekening der afdeeiing „Zijpe-Callnntsoog". Vervolgens wordt door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan. Over het dienstjaar 1929 hebben de ontvangsten bedragen f 2966.68 en de uit gaven f 1904.83, batig slot alzoo f 1061.85. Een commissie, bestaande uit de heeren L. Bestevaar, W. den Hartog en H. A. Wilbers had een en ander na gezien en alles in de beste orde bevonden. Overeen komstig het advies van deze commissie wordt besloten de rekening goed te keuren. De voorzitter dankt de commissie voor het onder zoek en den penningmeester, den heer Blaauw, voor het goede beheer. Eegrootingcn voor 1930. Daarna worden de begrootingen voor het jaar 1930 In behandeling genomen. De begrooting der plaatselijke tuberculosecommissie wordt in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 2415, terwijl de begrooting van de afd. „Zijpe-Callantsoog" van Het Witte Kruis in ontvangst en uitgaaf wordt vastgesteld op een bedrag van f 2792.85 met een post van f 510.85 voor onvoorziene uitgaven. De vergoeding voor den penningmeester werd verhoogd van f 40 tot f 80, die voor den secretaris werd bepaald op f 25 per jaar. Jaarverslagen. Vastgesteld wordt het door den Secretaris opgemaakt jaarverslag der afdeeiing „Zijpe-Callantsoog" over 1929. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: Het aantal leden der afdeeiing bedroeg op 1 Jan. 1929 1020, en ver minderde ln den loop van het jaar tot 1019. In 1929 werden 2 bestuurs- en 2 algemeene vergaderingen ge houden, welke laatste zeer slecht bezocht was. Met de tuberculosebestrijding werd voortgegaan. Twee huls bezoeksters, n.1. mej. Kuilman en mej. Meurs, waren gedurende het geheele jaar werkzaam. Het magazijn verkeert in goeden toèstand. Het mate riaal voor ziekenverpleging werd op de gewone wijze aangevuld en voor de leden der afdeeiing beschikbaar gesteld. Van het materiaal werd ln 1929 197 maal ge bruik gemaakt. Een zlekenllchter, welke zeer goed be valt, werd aangeschaft. De ligtenten waren bijna voort durend In gebruik. Goedgekeurd werd het verslag van de plaatselijke tb .c.-commiss! e. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: Door de belde wijkverpleegsters-huisbezoeksters werden ln 27 gezinnen 372 bezoeken afgelegd. Er werd druk gebruik gemaakt van de verplegingsartikelen. Een nieuwe lig- tent werd aangeschaft Eenmaal werd beddegoed ter ontsmetting opgezonden naar de ontsmettinginrichting te Alkmaar. Een geval van woningverbetering kwam voor. Aan een gezin werd het geheele jaar, wegens ziekte der vrouw, financleele steun verleend voor hulp ln het gezin. Aan andere gezinnen werden versterken de middelen verstrekt. I^ondvrang. De heer Van Loenen zegt, dat onlangs te Petten een lezing is gehouden over tuberculosebestrijding. Een ze kere Smit uit Alkmaar heeft er gesproken. Spreker heeft er een kwakzalverij in gezien en vraagt of hot niet op den weg van de afdeeiing van Het Witte Kruis ligt hieromtrent een onderzoek in te stellen en wanneer blijkt, dat het Inderdaad kwakzalverij is, hiertegen te waarschuwen. De Voorzitter meent, dat het meet op den weg der Justitie ligt, een onderzoek in te stellen. Daarna sluiting, waarbij de Voorzitter de vergadering dankt voor de aangename besprekingen. ST. MAARTENSBRUO. Wij verwijzen belanghebbenden naar de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin een muziek en zang avond wordt aangekondigd in de zaal van den heer Ko men, de toegang is geheel vrij. Donderdagavond vergaderde in het lokaal van den heer Kaaaenbrood te Katrijp de afdeeiing Schoorl van het Witte Kruis. Het bezoek was goed te noemen. De vergadering werd geleid door den ondervoorzitter, Baron von Fridagh, welke zijn leedwezen uitsprak, dat de voorzitter, de heer Heringa, zijn onslag had genomen. Een schrijven van dezen heer .was bij de Ingekomen stukken. De notulen en jaarverslag van den secretaris, den heer Tromp, werden in dank aanvaard, terwijl bij de ingekomen stukken ook een verslag aanwezig was van de Vereeniging voor Gezinsverpleging in de classis Alkmaar. Naar aanleiding van een vraag uit de vergadering of de verplegingsartikelen voldoende gemerkt zijn, antwoordde de depothouder, de heer Mosk, dat een bonncnstelsel voldoende voorziet in de zekerheid dat het materiaal behouden blijft Voorbeelden zijn er nog niet gelukkig niet zegt de voorzitter, doch het bestuur zal overwegen om de grootere stukken te waarmerken.. Uit de rekening van den penningmeester, den heer Kaag bleek, dat de ontvangsten f<581.36, de uitgaven f591.7(1 hadden bedragen, met dus een kas op 31 De cember ad f 89.60. De rekening werd door een com missie onderzocht en accoord bevonden. De rekening van de afdeeiing T.B.C.-bestrijding sloot met een batig saldo van f91.20. De ontvangsten bedroegen f 1161.75 en de uitgaven f 1070.55. Ook deze rekening werd onderzocht en accoord be vonden. Beide rekeningen werden door de verga dering aanvaard. Hierna werd de begrooting voor 1930 ad f742.10 in ontvangst en uitgaaf, met ft 1010 voor onvoorzien goedgekeurd. Ook de begrooting voor de afdeeiing T.B.C.-bestrijding met een sluitcijfer van f 1609.20 en f70.01 onvoorzien, werd door de vergadering aange nomen. De heer Mosk bracht verslag uit als afgevaardigde van de algemeene vergadering van het Wiite Kruis in Amsterdam. De voormiddag was zeer geani meerd; na de lunch kwam reglementsherziening aan de orde. doch men kwam, doordat juristen toe vallig van meening verschilden, niet verder dan tot artikel 6. De voorzitter dankte den heer Mosk en gejpofde dat hij de aangewezen man was om onze afdeeiing ook dit jaar te vertegenwoordigen. Hij kan dan 't werk helpen vorvolgcn, aanvangende met, artikel 7. Hierna was aan de orde het voorstel van het Be stuur om als gevolg van de onlangs gehouden lezing van Dr. Stieler. te komen tot oprichting van een onderafdeeling: huisverzorging: Algemeen kon men sympathiseeren met bet bestuursvoorstel en wen! tot oprichting besloten. Een concept-reglement werd aangenomen na enkele wijzigingen cn men besloot

Schager Courant | 1930 | | pagina 13