Holl. Maatsch. van Landbouw Anna Paulowna. Gemengd Nieuws. Daar was geen woord Fransch bij! Een wonderlijke brief aan de „school juf vrou". Het hoofd van oen openbare school voor voorberei dend onderwijs te Amsterdam, mevrouw Zürchcr— Grocneveld, had aan de moeder van een der school kinderen een schriftelijk vertoog gericht over den toestand van verwaarloozing, waarin het kind op school pleegde te verschijnen. In antwoord hierop mocht zij den volgenden ouderlijken brief ontvan- t,.n: - „Hoogachtent Schooljuf vrou Met Deze laat ik uw weten dat Zuster Groenevelt Voor zichtig moet we zen wat zc Zegd met verwaarloze dan zal ik haar Een Verwaarloze klap op haar Wang geve Mijn Kin deren zijn niet verwaarloos zoo Zal Menig Kind nog lopen. Er zijn wel Erger die er vies uitziencn dus Wees voorzichtig Wat je zegt Andere kom ik zelf aan school. Uw Hoog Achtend GROENEVELT Vader W. P. S. NOODLOTTIGE ONVOORZICHTIGHEID. Een vrouw iu brand gevlogen. x/e 64-jarige wed. V. te Beverwijk, beging de on voorzichtigheid een brandend petroleumstel bij te vullen. Het toestel vloog in brand, met het noodlottig gevolg, dat ook de lcleercn der vrouw vlam vatte-n. De vrouw rende, luid gillend de straat op, waar door het vuur nog aanwakkerde. Toen het dan ook aan ijlings ter hulp gesnelde omwonenden gelukte met behulp van jassen het vuur te dooven, had het slachtoffer reeds zeer ernstige brandwonden beko men. In hoogst zorgelijkcn toestand werd zij naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Later wordt gemeld, dat het slachtoffer aan de be komen verwondingen is overleden. AUTOBOTSING TE TILBURG. Een der bestuurders in het ziekenhuis opgenomen. Woensdagavond doofde de heer D. uit de Trouw- laan te Tilburg bij het passeeren van een auto op den Boschweg dc lichten van zijn wagen, waarmede hij in tamelijk snelle vaart uit het bosch huiswaarts keerde. Hij bemerkte daardoor den voor hem uitrij- denden vrachtauto der fa. de K. uit Tilburg niet en reed daar boven op. De wagen van den heer D. sloeg over den kop, de bestuurder werd er uitgeslingerd en kwam onder den wagen terecht. Met moeite gelukte het hem daaronder vandaan te halen. De heer D., die over hevige pijn in de zijde klaagde, werd ter observatie naar het ziekenhuis gebracht. Zijn mede passagier, de heer II., bekwam geen letsel. Donderdagavond hield de afdeeling Anna Pau lowna van de IIoll. Mij. van Landbouw een algemee- ne vergadering in Veerburg. De heer C. Rezelman, voorzitter, sprak een wel komstwoord tot alle aanwezigen en in het bijzonder tot den heer 11. Koning Jr, Landbouwkundige van het Kalkstikstofbureau. die uitgenoodigd was, een lezing te houden over kalkstikstof en de toepassing er van. De secretaris, de heer N. Raap, wordt vervolgens uitgenoodigd, tot het lezen der notulen van de vorige vergadering. Deze worden onder dankzegging goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken is er in de eerste plaats een schrijven van de Middenstandsverecniging, die nogmaals wil trachten verbetering te krijgen van de verlichting van wachtkamers en perron van het station Anna Paulowna. De afdeeling betuigt haar in stemming met dit werk door het verzoekschrift, dat ingediend zal worden, te laten teekenen door het bestuur. Naar aanleiding van een brief van het hoofdbe stuur, zal bet afdeelingsbestuur er nogmaals op aan dringen, dat niet volstaan wordt met het geven van inlichtingen alleen, maar dat wat reeds eerder ge vraagd is, door het hoofdbestuur beklag ingediend •wordt bij de arbeidersorganisaties over de wijze, waarop deze de premiebetaling der ziekteverzekering toegepast willen zien. Hot Hollands Noorderkwartier verzoekt op te rich ten een cursus voor goed melken, Men acht dit voor deze streek niet van zoodanig belang, dat stichting van zoo'n cursus gewensclit geacht kan worden. In een schrijven van de heeren Volder en Leijen bieden deze aan alle kunstmest thuis te bezorgen, te gen 12Vi cent per 100 Kg. (voor Anna Paulowna en Wieringerwaard). Doen genoemde vrachtrijders dit werk, inplaats van eiken landbouwer voor zich af zonderlijk, clan vervalt het wachten bij het schip en behoeft men niet te betalen voor extra ligdagen van het vaartuig. Enkelen schijnen liever zelf te willen rijden, anderen vinden den prijs wat hoog en ten slotte wordt gestemd over de vraag of dit werk aan besteed moet worden (er kunnen nl. wel meer gega digden zijn i aar de stemmen staken, komt men tot geen beslis*; men zal nog eens een en ander be spreken en er up een volgende vergadering op terug komen. Het hoofdbestuur verzoekt een statistiek te maken van de gewassen in deze streek verbouwd, om een overzicht te krijgen over de verspreidng van de ver schillende rassen, de waarde van een ras voor de praktijk en om te zien welk het meest gebruikt wordt. Het bestuur voelt er veel voor, maar vindt de taak moeilijk. De heer P. Kooiman acht dit eigenlijk een opgaaf, die bij de gemeente thuis hoort, maar op vorstel van den heer Raap gaat men er toch mee accoord, dat het bestuur een vragenlijst zal opmaken voor 1929 en 191)0, die aan de leden gestuurd zal worden. Aan de hand van een schematisch overzicht brengt de heer Raap verslag uit over het gerst proefveld Verleden jaar en dit jaar zijn nl. op aansporing van de N.V. Heinekens Bierbrouwerij proeven genomen met 9 soorten gerst Wat opbrengst aangaat (kwali teit zoowel als kwantiteit) bleek de Princessegerst zoo wel in Anna Paulowna als in Waard en Groet het uitstekend te doen. De Deensche stond daar vrijwel gelijk mee en de verschillen tusschen Anna Paulowna en Waardpolder waren gering De Princessegerst is •löer geschikt voor de brouwerij, mits ze goed droog en voldoende kiemkrachtig is. Vaak heeft de inland- nche gerst een te hoog vochtgehalte. En wel moet in aanmerking genomen worden, dat de proeven onder zeer gunstige omstandigheden genomen zijn en ze ker heeft de Princessegerst het nadeel van gauw te legeren, maar daar staat tegenover, dat de Heine kens Brouwerij meer betaalt voor goede kwaliteit van deze soort gerst dan een ander, die geen voorkeur voor een of andere soort heeft. Voorzitter dankt den secretaris voor zijn verslag over de gehouden proeven en de gegeven toelich tingen. De heer R. L. Waiboer heeft van Prof. Broekema een verzoek gekregen nog een andere dan de reeds geprobeerde soort te willen verbouwen en van deze nieuwe, Duitsche soort, zal de heer J. Waiboer een proefveld van pi.m. 5 II.A. bezaaien. Naar aanleiding van punt 4 van de agenda, de regeling van de afname van de verbouwde gerst door de bierbrouwerij, geeft de heer P. Kooiman verschil lende inlichtingen. De Heinekens Brouwerij vindt, dat de oude manier te veel werk eischt, door monsteronderzoek, briefwis seling met de verschillende leveranciers, enz. Zij wil voortaan opkoopen van één persoon of lichaam. De aangeboden partijen moeten minstens 30.000 Kg. (la ter werd ook gesproken van 10.000 Kg.), raszuiver en van gelijkmatige kwaliteit zijn: Wat de raszuiver heid aangaat zal in den regel een verklaring van een landbouworganisatie noodig zijn. De brouwerij zal dan, zoo wordt op een vraag van den heer J. Geer- ligs medegedeeld, over een bezwaar van een weinig te hoog eiwitgehalte heen stappen en wanneer men, zoo is de heer R. L. Waiboer van meening, niet te jong dorscht en de gerst eerst op ruiters zet, dan be hoeft men voor te groot vochtgehalte ook niet bang te zijn. Den heer Kooiman wordt verzocht, zich, daarin bijgestaan door een te benoemen commissie, te be lasten met de controle en zij, die voor de brouwerij willen verbouwen, kunnen daarvan opgaaf doen bij den heer Kooiman, waarna een en ander geregeld kan worden. Voorzitter bedankt den heer Kooiman voor zijn inlichtingen. Bij de rondvraag informeert de heer Schenk of het touw al aanbesteed is. 't Zal gebeuren De heeren Schenk en Geerligs vragen, hoe het staat met de bemiddeling van het hoofdbestuur voor den afzet van aardappelen. Het bestuur wacht op gaven af. Op een vraag van den G. Geerligs, hoe men aan moet met de verschuldigde premie volgens de ziekte wet, deelt de secretaris mee, dai in den Haarlem mermeerpolder het zoo gerégeld is, dat de vaste ar beiders zich zelf verzekeren vooi de eerste drie da gen en voor de 20 en de landbouwers dan de volle premis betalen. Ook over de losse arbeiders wordt gesproken. Voorzitter wil tenslotte geen bepaald voorstel doen. Het is een belangrijk vraagstuk, hoe de betaling zal geschieden en daar dit niet op de agenda staat, zal het in-de vergadering van de Landbouwonderlinge, die 1 April gehouden wordt, ter sprake gebracht worden. Ook een vraag van den heer Geerligs over den prijs, te betalen voor het aardapj elrooien zal niet nu, maar in «en volgende vergadering behan deld worden. De heer Raap laat nog c-cn monster, op eén nieuwe manier bereide chili zien, van iets hoosrer percen'age dan de gewone, maar niemand stelt prijs op levering. Dan krijgt de heer Koning het woord voor zijn le zing. Met het oog op het reeds gevorderd uur. moet hij zich beperken en behandelt zijn onderwerp aan de hand van twee serie's plaatjes. Hij vertelt van de fabricage, de eigenschappen, tijd van aanwending en de waarde van de stikstof in den vorm van kalkstikstof. De bereiding van kalkstik stof gaat eigenlijk in 4 trappen en wel: le. uit kalksteen wordt ongebluschte kalk ge maakt; 2e. uit deze ongebluschte kalk maakt men carbid; 3e. afscheiding van zuivere stikstof uit de lucht, in z.g. Linde-apparaten; 4e. deze stikstof l.-idt men in-de fijngemalen car bid, waaruit kalkstikstof ontstaat.. Vervolgens wordt deze ger«li«\i, in welken vorm ze in Nederland op de markt kotni. De kalkstikstof bestaat uit 20 stikstof, 60 kalk, 12 koolstof, wat olie en voor de rest uit een weinig chloorcalcium. lizer cn alumïniumoxyde. Uit de voorstelling, die spreker geeft omtrent de omzettingen, welke moeten plaats vindon, alvorens de stikstof van de kalkstikstof door de planten kan worden opgenomen, blijkt, dat de voorwaarden voor een goede werking voor deze gronden zeker aanwe zig zijn. Het betrekkelijk weinig g«*bruik moet. volgen? spre ker, geweten worden aan de onbekendheid van het product, waarvan de boer vaak niet veel meer af weet, dan dat het lastig is uit te strooien. Spreker wijst hierbij op de wijze, waarop het strooien het beste gebeurd, nl. door middel van kunstmest strooiers en vestigt in dit verband de aandacht op enkele goede werken, o.a. de goedkoope „Schraot- zer", „Voss", „Tank" enz. Bij aanschaffing hiervan over het kalkstikstofbu reau wordt een belangrijke korting gegeven. Als voordeelen van de kalkstikstofbemesting worden ge noemd: le. de lage prijs. 2e. het hooge kalkgehalte, die vaak een gunsti- gen invloed uitoefent op de structuur van den grond. Ook op den stand van bieten en klaver schijnt deze kalk een gunstigen invloed te hebben. Tevens geeft kalkstikstof in den regel stevig stroo, hetgeen van belang is voor het verkrijgen van goed zaaizaad. Verder kan van de kalkstikstof zeer doelmatig ge bruik worden gemaakt om veel onkruidkiemen en onkruidplanten te dooden, hetgeen bij de teelt van bieten, uien, enz. van groot belang geacht kan wor den. Een en ander wordt breedvoerig uiteengezet. Betreffende den tijd van aanwending wordt het volgende opgemerkt. Voor bieten, blauwmaanzaad en dergelijke fijne zaden minstens 3 weken vdór het zaaien, daar hierop meestal nogal groote kwantum» worden aangewend Voor aardappelen bij voorkeur minstens 2 weken voor het poten. Voor grassen kan ze op de zwaardere gronden wel gelijktijdig met het zaaien worden gegeven. Op grasland geve men tot ca. 250 Kg. per Hectare in den laten herfst of in het vroege voorjaar (eind Februari). Het gras moet in elk geval droog zijn en er mag geen vorst in den grond zitten. Tegen deze voorschriften is het vorig jaar op gras land vaak gezondigd met nadeelige gevolgen Voor wintergranen beveelt spreker aan gedeeltelijk kalkstikstof in den herfst te geven, aan te vullen zoo noodig met nitraat in het voorjaar. Hierna gaf de spreker nog een overzicht van de re sultaten verkregen met kalkstikstof, gedurende de laatste jaren, waarbij speciaal de aandacht wordt gevestigd op de gunstige resultaten bereikt bij bieten en aardappelen. Spreker beantwoordt dan nog eenige vragen, voor namelijk de onkruidvernietiging, door de kalkstik stof, betreffende. Voor een proef om de vernietigende werking na te AL TE FLINK. (Fliegende Biëïter.) Uw oom Is reeds negentig en nog goed bij 7 O. ia. hij speelt eiken avond schaak. Is hij lichamelijk ook nog flink? 'k Zou 't denken. AU hij niet wint, ilaat hij zijn tegenstander met het schaakbord op 't hoofd. Ruwe Huid - - Ruwe Handen PUROL Ruwe Lippen gaan op muur, die tusschen reeds opgeschoten erw ten staat, wil hij gaarne een kwantum van deze mest stof gratis beschikbaar stellen. Naar aanleiding van een vraag, gesteld do3r eon gast ter vergadering, een student van de landbouw- hooge school, die hier voor de praktijk bij den heer J. Waiboer is, deelt hij nog mee, zelf eenigszins sceptisch te staan over de werking op grasland, maar dat minder goede resultaten waarschijnlijk meestal toegeschreven zullen moeten worden aan het feit, dat het gras niet volkomen droog was Verder zegt sprc ker nog, dat door het oliën, vergiftiging van den met het uitstrooien belasten persoon practisch ge sproken niet voorkomt, maar dat het zeker aanbe veling verdient niet te gaan zaaien als men wond jes aan de handen heeft en dat het gewensclit is een stofbril op te zetten. De heer Rezelman dankt den spreker en hoopt dat zijn lezing resultaat mag opleveren voor hei bureau, dat hij vertegenwoordigt, maar vooral ook voor den landbouw. Hiern» volgt sluiting GEEN GE VA'il SI). (Lustige Biëtter.) Vader, ik slikte het appeltje door. dat ik voor moeder wilde bewa'en. HemelDoet het pijn O, ne?, ik kauwde het etrst goed. De internationale communisten-actie. Maatregelen der Grieksclie rogeerlng. De Gricksche regeering heeft zeer strenge maatrc gelen genomen in heel het land. om elke poging to communistische betoogingen op 28 dezer tegen te gaan. Te Salonilci heeft ric politie communistische pro clamaties in beslag genomen. Zuid-Slaxdërs ver oord oeld. Ven eenige maanden tot twintig Jaar gevangenisstraf. Uit Rome wordt gemeld: Een speciale rechtbank heeft een aantal vonnissen geveld tegen verscheidene in staat van beschuldiging gestelde Zuid-Slavische communir-ton of irredentisten Deze vonnissen varicercn van eenige maanden tot twintig jaar gevangenisstraf. Twee der veroordeelden stonden terecht, beschuldigd van spionnage voor een vreemde mogendheid. Werliloozenbotooglngen In de Verecnig- de Staten onder communistische leiding. Reuter seint uit New York: In verschillende steden hebben Donderdag-* onder communistische leiding werkloozenbetoogingeri plaats gehad. Te Los Angeles trokken 3000 mannen cn vrou wen naar het stadhuis met banieren waarop s ond: „Weg met het kapitalisme; wij willen werk". Zij werden verspreid door een politiemacht van 300 man, die traanverwekkende gassen bezigde. De politic te Chicago arresteerde tijdens een groote werkloozcnbc- tooging 135 mannen en vrouwen. Te Seatlle en te Boston arresteerde de politie de leiders van soortgelijke betoogingen. De communistische actie in Oostenrijk. Propaganda in een kazerne. V.D. verneemt uit Weenen: Onder verdenking in de kazerne te Stockerau re- volutionnaire vlugschriften te hebben verspreid, zijn niet minder dan 45 communisten gearresteerd. Twee hunner zijn ter beschikking der justitie gesteld. WAPENDIEFSTAL IN EEN KAZERNE TE LEIPZIG. 30 machinegeweren en 170 geweren ont vreemd. Bij een inbraak in de kazerne van het infanferie- regimont van de rijksweerbaarheid to Leipzig-Goh- litz blijken bij onderzoek ongeveer 30 machinege weren en 170 infanterie-geweren te zijn gestolen. De wapens zouden in totaal 70 centenaren wegen, zoodat minstens twee automobielen noodig geweest zijn om ze te vervoeren. De wapens waren naar de „Leipziger Volkszei- tung" verder meldt, in een gebouw buiten h< t ka- zcrneterrcin ondergebracht. Dit gebouw werd tot voor korten tijd door een schildwacht bewaakt. Deze post werd echter ingetrokken. De bewaking geschiedde voortaan op gezette tijden door een bewaker. Dien tengevolge konden de dieven hun auto's tot voor het magazijn brengen en met den zwaren last beladen. Gezien het groote getal gestolen wapens, moeten ze ongetwijfeld geruimen tijd noodig gehad hebben, om de wapens op te laden. Deze mededeelingen zijn ech ter nog niet officieel bevestigd. DE ONRUST IN INDO-CHINA. RevolutionnaLr arsenaal ontdekt. Reuter seint uit Hanoi: De Agence Indopacifique deelt mede, dat de politie in het dorp Khalam, in de provincie Nienan, een huis heeft ontdekt, dat tot een waar blokhuis was ge maakt. De sous-chef van het district, die de revolu- tionnaire bewoging leidde, werd, tezamen met 25 an dere personen, gearresteerd. Bijna allo opstandelingen, die deelnamen aan den aanslag op Vinh Bao zijn in hechtenis. DE VLOOTCONFERENTIE. MacDonald optimistisch. Reuter seint uit Londen: In antwoord op in het Lagerhuis gestelde vragen wees MacDonald er op, dat de tegenwoordige politiek der regeering de eventueele verdwijning van de slag schepen beoogt door middel van een internationale overeenkomst, doch dat Groot-Brittannië geen stap verder kan gaan dan wat de andere mogendheden bereid zijn te doen. Op de vraag of hij rekende op het tot stand komen van een internationale overeen komst tot ontwapening ter zee, antwoordde hij: Stciligl AANSLAG OP EEN SPOORWEG. Door kinderen gepleegd. Naar uit Weimar Donderdag werd gemeld, is te Bad Suiza in Thüringen door kinderen een aanslag op den spoorweg gepleegd. Zij hadden een groote ijzeren staaf op de rails gelegd en die bovendien met steenen bezwaard. Een lorrie, die de lijn controleerde, ontspoorde, doordien men de hindernis niet tijdig be merkte. De inzittenden werden uit de lorrie geslin gerd en licht gewond. Een reizigerstrein, die kort daarop passeerde, kon nog tijdig tot stoppen worden gebracht. ONTROUW DIRECTEUR. Iüet GOO.OOO mark verdwenen. V.D. verneemt uit Dusseldorf: Sinds Vrijdag van de vorige week is de directeur van de Commanditaire Vennootschap, Paul Lien- kaemper, handel in kabels te Dusseldorf, spoorloos verdwenen. Naar thans is vastgesteld, heeft hij verscheidene fir ma's in het Rijnland en West falen tot een totaal-be drag van ongeveer 600.000 Mark benadeeld. Verschillende firma's zouden hierdoor in financieel© moeilijkheden zijn geraakt. De waarde der bezittingen van Lienkaomper be draagt niet meer dan 100.000 Mark. De justitie stelt een onderzoek in. ONLUSTEN OP GUADBLOUPE. Stakers doen ccn aanval op een militair de'.achcment. Uit Parijs wordt gemeld: De minister van koloniën mankt bekend, dat zich itakingson lusten hebben voorgedaan op Guadeloupe, waar ccn adjudant, commandant van een detache ment van enkele manschappen, dat een fabriek be waakte en door 150 gewapende stakers werd aange vallen, last gaf tot schieten. Een staker werd gedood, drie anderen werden gewond. Twee gendarmes, een soldaat cn de adjudant werden van te voren door de stakers gewond. Het parket stelt een onderzoek in. ONDER EEN LAWINE. V.D. verneemt uit Parijs: Twee bergbeklimmers zijn in het Frarsche gedeelte der Pyreneön door een sneeuwlawine bedolven. Het gelukte één vnn beiden zich na ingespannen pogin gen te bevrijd cn hulp te halen voor zijn vriend. Do sneeuwmassa's lagen echter zoo hoog, dat het niet gelukte den tweeden bedolvene te vinden. DRAADLOOZE IN DEN TREIN. Dpzer dagen is in de couranten vermeld dat in de treinen op de lijn ParijsRouaan drnadloozè instal laties waren aangebracht ten behoeve van de rei zigers. Thans is het aantal treinen, die van radio-toestel len zijn voorzien, met twee toegenomen; de ochtend- irein uit Parijs naar Havre en de avondtiein uit Havre naar Parijs. Nu zullen volgen de treinen Pa rijsCherboure, Parijs—Brest en ParijsTrouville in den zomer). Er wordt veel gebruik gemaakt van de gelegenheid om gedurende do reis muziek te hooien en met «le buitenwereld in contact te blijven. Op het traject Parijs— Havre en omgekeerd worden ongeveer 200 koptelefonen per dag gehuurd. De prijs bedraagt vijf francs, hetgeen dus oc-n ontvangst van 1009 francs ex tra voor de spoorwegmaatschappij beieekcnt. De taebtrijd in België. Wetsontwerp aangenomen tot vcrvlaam- sching van de Genischc Hoogeschool. De Belgische Kamer nam met 151 tegen 10 stemmen cn 6 onthoudingen het eerste artikel van het wets ontwerp tot vervlaamsching van de hoogeschool van Gent aan. Derhalve zal te beginnen inet liet acade miejaar 1930/1931 het onderwijs aan dc Gcntsche hoo geschool in de Vlaamsche taal worden gegeven. „English-spoksn Bezorgdheid onder de Porijzenaars over de groote vorderingen van de Engelsche taal in Frankrijk. Tal van Parijzenaars maken zich ernstig bezorgd over de groote vorderingen, welke het gebruik der Engelsche taal in Frankrijk, voornamelijk te Parijs, maakt. In verscheidene bioscopen worden de bijschriften der films zoowel in het Fransch als het Engelsch gegeven; in de music halls verdwijnen de Fransche schetsen uit de revues, daar de meerderheid van het publiek ze toch niet verstaat. Reeds heeft een Pa- rijzenaar opgemerkt, dat hij zijn Engelsche studies 'savonds met behulp van de lichtreclames voortzet! Intusschen zijn duizenden jonge Franschen druk bozig om Engelsche cursussen to volgen, niet zoozeer uit het verlangen om de taal te kennen dan wel uit commcrcieele overwegingen. De groote magazijnen vragen n.1. in den regel slechts personeel, dat het En- gelsch machtig is. Hoe zeer er met het bezoek van Engelsche en Ame- rikaansche toeristen en het verblijf van Angel-Sak sische studenten rekenning wordt gehouden, blijkt uit het feit, dat cr regelmatig in het Louvre- en liet Luxemburg-museum lozingen over kunstgeschiedenis worden gehouden in de Engelsche taal. Tal van jeugdige Amerikanen, die te Parijs kunstgeschiedenis studeeren of er schilderen en beeldhouwen, volgen deze cursussen, welke bovendien ook door vele jonge Fransche kunstenaars, die zich in het Engelsch wil len bekwamen, worden bijgewoond. HOE ZIJ HET WIST. (Bulletin.) Vrouw Jansen: Hoe hou le die twee lingen uit elkaar? Vrouw Pletersen: Ilc steek miio vinger in Jan's mond en als hij bijt, dat weer ik, dat het Henkie is.

Schager Courant | 1930 | | pagina 19