SchagerCourant =3 sport VAN ZONDAG Waarnaar men luistert 2 Uit onze Omgeving. Woensdag 5 Maart 1930. 73ste Jaargang. No. 8623 Tweede Blad. Een goedgeloovig mensch. Hooggeplaatst ambtenaar te Rotterdam wordt het slachtoffer van eenige gerouti neerde sluwe oplichters, die hem voor een 7 8 duizend gulden weten af te zetten. Een hooggeplaatst ambtenaar te Rotterdam, met een bij zijn ondergeschikten spreekwoordelijk ge worden medelijdend hart is het slachtoffer gewor den van eenige geroutineerde, sluwe oplichters, die hem zeven a achtduizend gulden met hun mooie verhalen hebben weten af te zetten. Op een goeden voor het slachtoffer wel zeer kwaden dag weet zekere A. tot hem door te drin gen en hem niet zijn gladde tong wijs te maken dat hij, A., kunstschilder is, aldus lezen we in de N.R. Crt. A. heeft een opdracht voor een ets, maar het geld om een etsplaat te betalen bezit hij niet en zijn opdrachtgever durft hij, uit angst de opdracht te verliezen, geen voorschot te vragen. De ambtenaar wordt week, A. die in zijn lange loopbaan, die hem zeker 30 a 40 keer met de politie en verschillende keeren ook niet de justitie in aanraking heeft ge bracht, een fijne neus voor die dingen heeft gekre gen, dikt zijn verzoek nog wat aan en het eind van het lied is, dat hij met f150 de deur uitstapt, met de vermaning er bij, niet meer terug te komen, want de ambteiiaar-maecenas is in geenen deele van plan verder te gaan. A. laat zijn slachtoffer echter niet zoo spoedig los en komt, als de herinnering aan de f150 wat vervaagd is, opgetogen bij zijn beschermer binnenvallen om clien zijn dank te betuigen. Hij is er nu heelemaal bovenop en heeft dank zij de goed uitgevoerde opdracht er t$l van bestellingen bij ge kregen. A. noemt klinkende namen uit den Haag en Rotterdam, en brengt zelfs een mijnheer Koek de Lor- raine of de la Reine over de spelling is men het niet eens geworden in het vuur, een millionair te Heemstede wonende, die onder curateele staat. Het eind van het lied is dat de goedhartige kunstbe schermer weer afschuift. En zoo herhaalt het liedje zich telkens cn telkens weer. Ter versterking van de positie van A. in het hart van den ambtenaar wordt deze zoo nu en dan opgebeld, nu eens door zekeren' mijnheer B. van de Mathenesserlaan, dan weer door gezegden millionair, dio beiden den geldschieter prij zen om z.jn goede daden: hij heeft een mensch gered en hem aan de kunst en het leven weergegeven. Eén van de laatste keeren, dat A. geld wist los te krij gen, dreef hij de brutaliteit zoo ver, zijn vaderlij ken vriend mee te deelcn, dat hij op het oogenblik uit het koninklijk paleis in den Haag opbelde en di rect naar hem toe zou komen. Binnen drie kwartier had A. aan zijn belofte vol daan en stond hij voor den ambtenaar, wien hij mee deelde per hofauto uit de residentie te zijn gekomen en daarcjpoj- den weg zoo vlug te hebben afgelegd. Don volgenden morgen moest hij op het Loo schet sen gaan maken, hij was uitgenoodigd een Noorsche reis mee te maken van de hofhouding, maar moest dat afslaan, bergen schilderde hij niet, dat viel bui ten zijn genre. Trouwens de invitatie voor de Noor sche reis was niet de eenige uitnoodiging die hij had, een van de grootste Rotterdamsche reeders wilde hem mee hebben op zijn jacht op een tocht naar de Middellandsche Zee. Alles bij elkaar heeft de vriendschap met den schilder onzen hooggeplaatsten ambtenaar, die dit samenweefsel van verdichtsels niet doorzien heeft, vijf a zes mille gekost. Daarmee was hij er evenwel nog niet. Behalve mijnheer Koch de la Reine, wiens rol gespeeld was door Frans K., een bekenden oplichter en inbreker, behoorde tot het kringetje ook mijnheer B. uit de Mahenesserlaan, in werkelijkheid een oude bekende van politie en justitie uit de oude binnenstad. Toen A. zijn deel te pakken had, werd van tactiek ver anderd. B. begon zijn vriend A. bij het slachtoffer verdacht te maken, hem af te schilderen als oplich ter en afzetter en deed zich zelf ook als slachtoffer van de trucs van.A. voor. Had de ambtenaar f5000 er bij verspeeld, hij, B. had f6500 in A.'s handen moe ten achterlaten. B. was een kleine reeder, had di rect f 800 nooiiig, maar zou ze wel weten los te krij gen, als mijnheer de ambtenaar ze niet wou voor schieten. Inderdaad kwam B., toen deze niet toe schietelijk bleek, enkele dagen later met fSOO terug. Zóó uit Antwerpen, hij had A. daar gezien, die van zijn amice, den gelikten millionair f 13.500 der waar devolle Wabash aandeelen in hoeveel Rotterdam sche zwendelzaken hebben die waardelooze Wa bash al geen rol gespeeld? waren beleend, met f 1000 zou B. zo weten los te krijgen, en dan sprong hij zelf en mijnheer de ambtenaar er keurig uit. In derdaad liet de gemoedelijke geldschieter zich bepra ten en gaf de duizend gulden. Waarvan hij nooit meer een cent heeft terug gezien. Toen het eenmaal zoover was, is de zaak de poli tie ter oore of liever onder de oogen gekomen en die heeft ingegrepen. Ze heeft de hecrcn A. cn B. eens duchtig aan den tand gevoeld en zooveel bewijzen gekregen, dat beiden in voorloopige bewaring zijn gesteld. Bij haar onderzoek cn dat is het mooie van het geval was ook nog een derde man gear resteerd, dien men er niet zonder reden van ver dacht, bij de oplichtinig betrokken te zijn. Deze man is, toon er niet genoeg bezwarends tegen hern was, in vrijheid gesteld. Het eerste, wat hij deed, toen hij weer op vrije voeten was, is zich tot den hoogge plaatsten ambtenaar wenden om zich over zijn con fraters te beklagen. En het is hem inderdaad gelukt het hart van den heer S. voor den zooveelsten keer te vermurwenen een rijksdaalder als schade loosstelling machtig te worden. Van het schilder- en etswerk van A. heeft de po litie een staal achterhaald, liet is een naar een prentbriefkaart vervaardigd aquarelletje van de Ba tavier voor de kade, een schilderijtje zooals er vol gens een expert, dien de politie er voor alle zekerheid bij gehaald heeft, dertien in een dozijn gaan. Over den naam van den vervaardiger, een man, die naar zoo n prentbriefkaart eerst vijf en twintig luchten verft en dan de vijf en twintig scheepjes er onder krabbelt, had A. op ongeholpcn manier zijn eigen naam gezet. De gedupeerde ambtenaar had eerst weinig zin, een aanklacht in te dienen en verder bekend te laten worden, dat hij zich zoo duchtig bij den neus had la ten nemen, maar de politie heeft er hem van over tuigd, dat het niet aanging zulken zwendel van een paar zoo geraffineerde oplichters ongestraft te laten. De Papegaaienziekte. Fabelachtige omvang van de Duitsche papegaaienhandel. Jaarlijksch worden er tiendui zenden lorre's ingevoerd- Oor zaak waarom men in Duitscli- land een invoerverbod niet aan gedurfd heeft. Prof. Heymann te Berlijn geeft in een Duitsch tijd schrift van 1 Febr. een overzicht van het papegaaien- vraagstuk. De schrijver vond in Brehms „Tierleben" reeds de ver melding van het feit, dat er vroeger steeds een zeer groote sterfte was onder de papegaaienconvooien op reis van hun warme vaderland naar het kille Noorden (50 pet). Speciaal de grijze Afrikaansche papegaai (psit- tacus erithacus) zou bijzonder moeilijk te acclimatisee- ren zijn, terwijl deze vogel de beste „spreker" is en als zoodanig bijzonder geliefd. Tegenwoordig is door verbe tering der hygiënische toestanden aan boord der trans portschepen deze sterfte belangrijk verminderd. De sterke stijging der passageprijzen voor de Lorre's heeft echter tot smokkelen door de bemanning aanleiding ge geven. De hygiënische toestanden zijn voor de gesmok kelde papegaaien uit den aard der zaak op reis veel slechter dan voor de volgens de regelen der kunst ver voerde. De groote Duitsche importeurs (Duitschland was voor den oorlog het middelpunt van den invoer in Europa van „wilde beesten" enz.) hebben het papegaaientrans port keurig georganiseerd. Bij voorkeur worden in één kooi slechts enkele ten hoogste 5 tot 10 dieren ondergebracht. De tweederangs importeurs herbergen wel 50 en meer vogels in één kooi. De heer Neunzig (hoofdredacteur van het bekende Duitsche vogeltijd schrift „Die gefiederte Welt" schatte de gemiddelde sterfte na aankomst gedurende de eerste 46 weken van deze tweede groep op ongeveer 10 pet. Dergelijke groote transporten zijn natuurlijk uit een oogpunt van over brenging van ziekte bijzonder gevaarlijk veel gevaar lijker dan van enkele afzonderlijke vogels. Voor deze groote transporten komt de dure en gevoelige grijze Afri kaansche papegaai (psittacus erithecus) niet in aanmer king, wel de goedkoopere Zuid-Amerikaansche groene amazone papegaai (chrysotis amazonicus en de „Blau- stern-amazone" of chrysotis aestivus) die in groote ge tale uit Brazilië (minder uit Argentinië) wordt uitge voerd. Onder de Duitsche vogelhandelaars schat men het aan tal te Hamburg geimporteerde „Amazonen" op 10.000 per jaar, voorts 30004000 grijze papagaaien, waar dan nog aan „gesmokkelde dieren" 300—400 Amazonen en 10001500 grijze papegaaien bijkomen. Dat is alleen voor Hamburg. Voor Berlijn wordt het aantal per jaar ge- importeerde dieren geschat op 50006000 Amazonen, 20.000—30.000 Zuid-Amerikaansche „Sittlche", 8000—10.000 Wellensittische, 3000 Indische „.Sittiche", 400—500 grijze papegaaien, totaal 40.00050.000 papegaaien, de uit Au stralië geimporteerde „Wellensittiche" nog niet eens in begrepen. Die Australische Wellensittiche worden trou wens tegenwoordig op groote schaal in Duitschland, Frankrijk en Japan gefokt en weer geexporteerd, spe ciaal naar Amerika, om dan weer gedeeltelijk als buiten- landsche papegaaien in Duitschland te worden ingevoerd. De schrijver geeft nog cijfers omtrent den jaarlijk- schen omzet van één Berlijnschen papegaaienhandelaar, die 8000 dieren bedroeg! Daar waren behalve de boven genoemd soorten ook nog kleine „Graukopfpapageien" uit Madagascar, Afrikaansche dwergpapegaaien uit Au stralië en den Maleischen archipel ingevoerd „Kaketoes" en „Mohrenkopfpapageien" bij. Dat geeft wel een beeld van den omvang van den Duitschcn papegaaienhandel en maakt het begrijpelijk DONDERDAG, 6 MAART. Hilversum (1875 M.) 10.00 Morgenwijding: 12.00 Politieberichten; 12.15 Mid- dagmuziek; 2.00 Platen: 3.00 Huisvrouwenhalfuurtje; 3.30 Platen: 4.00 Ziekenuurtje; 5.30 Dinermuziek: 6.30 Gramofoonplaten6.45 Landbouwhalfuurtje; Ziektebe strijding onder de bloembollen (Prof. Van Slogteren); 7.15 Fransch: 7.45 Politieberichten; 8.00 Platen; 8.15 Abonnementsconcert Concertgebouw A'dam; 10.30 Cor- nelis Kodelban en zijn orkest. Huizen (298: na 6 uur 1071 M.) 815 Morgenconcert; 10.00 Dameskoortje; 10.30 Zieken- dienst; II Chr. Lectuur; 11.30 Platen; 11.45 Landbouw- halfuurtje; 12.30 Middagconcert; 2.00 Uitzending voor scholen; 2.45 Fraaie handwerken; 4.00 Ziekenuurtje; 6.00 Orgelconcert; 7.40 Maleisch; 8.10 Uitzendavond. Lezing over „Meisjes van Vroeger en Nu"; Concert. Zeesen (1635 M.) 11.20 Platen: 3.05 Vrouwenuurtje: 3.50 Concert; 7.20 „Kyritz-Pyritz", vroolijk spel; 10.20 Dansmuziek. Daventry Jr. (479 M.) 12.50 Liederen; 1.50 Licht Concert; 5.35 Kinderuurtje 6.20 Vioolsoli; 7.50 Symphonieconcert; 8.45 Poezie van nu ea vroeger; 9.20 Militair Concert; Nieuws. Londen (1353 en 356 M.) 4.05 Concert; 5.20 Preek; 5.35 Kinderuurtje; 7.00 So naten van Beethoven; 8.20 Concert; 10.05 Voordracht; 11.05 Dansmuziek. Weenen (516.4 M.) 2.50 Middagconcert; 4.20 Sprookjes; 7.10 Wat brengt de Weensche Voorjaarsmes?; 7.20 Lezing van Karl Kneidiger; 8.00 „Medea"; Avondconcert. Hamburg (372 M.) 12.25 Concert; 3.35 Vroolijke Middag; 5.15 Concert; 7.20 Kyritz-Pyritz; 9.50 Actueele Ultz.; 10.10 Concert; Nacht muziek. Langenberg (473 M.) 6.20 Concert; 9.35 Platen; 10.50 Schoolultz.; 11.30 Mech. Muziek; 12.25 Concert; 3.45 Boekenuurtje; 4.50 Concert; 7.20 Avondconcert; 8.20 Luisterspel: „Dans om Geld"; Concert, Brussel (509 M.) 5.20 Dansmuziek; 6.50 Platen; 8.20 Concertgebouw Am sterdam. Radio-Paris (1725 M.) 12.50 Platen; 4.05 Concert; 6.55 Platen; 8.20 Concert N. H. V. B. 2e Klasse. Wieringerwaard probeerde wat ze kon om de 100 punten vol te krijgen. Daartoe was een 13—1 zege op II.R.C. 4 noodig. Zoover kwam het echter niet. Het werd 9—1, waarmee de Wieringerwaarders hun fraaie seizoen keurig besloten Helder 4 wachtte te vergeefs op Anna Paulowna, dat echter niet op kwam. Het gevolg is een tientje boete en 2 verlies- punten. Nog even de tanden op elkaar Anna Paulow na. Sparta 2 venveeVde zich goed tegen J.V.C. Een 2—2 gelijk spel is een fraai resultaat. Wieringerwaard 18 15 1 96—30 32 Breezand 17 12 2 3 66—29 26 J.V.C. 16 10 1 5 6440 21 D.O.S.K.O. 17 8 4 5 64—42 20 Sparta 2 17 6 2 9 41—62 14 Succes 2 16 6 ■0 10 56-44 12 Texel 2 16 5 0 11 3254 10 Helder 4 15 4 2 9 30—54 8 Anna Paulowna 13 3 1 9 27—65 5* H.R.C. 4 13 2 1 10 11—73 5 Helder 4 en Anna Paulowna elk 2 verliesp. 3e klasse. De ontmoeting Breezand 2—Helder 5 werd door afwezigheid van den scheidsrcehter vriendschappe lijk gespeeld (3—2). K. N. V. B. Purmersteijn staat definitief onderaan, daar ze met 4—1 door Meervogels geslagen werd. A.P.G.S. won met 61 van O.S.V. Helder verloor met 10 thuis van K.V.V.. De stand is nu: Volewijckers 18 14 2 2 70-31 30 Kennemers 17 12 3 2 54—37 27 O.S.V. 18 11 2 5 61—33 24 A.P.G.S. 18 8 4 6 53-47 20 Helder 17 7 1 9 45—60 15 Q.S.C. 17 5 4 8 32-40 14 K.V.V. 18 6 2 10 29—36 14 Meervogels 18 5 3 10 41—62 12 Assendelft 17 4 3 10 4157 11 Purmersteijn 18 3 2 12 39—66 8 4e klasse. D.T.Sè is door een 54 nederlaag tegen Ornaje Zwart uitgeschakeld. Laatstgenoemde heeft nu de lei ding, doch Zaandijk, dat met 7—0 van S.C.A. won, heeft de beste papieren. Neerlnndia liet zich met 50 door R.C.A. slaan en dus wisselden beiden om. De stand is: Oranje Zwart Zaandijk D.T.S. 14 10 2 13 10 1 14 9 2 2 52—23 2 44—21 3 60—32 Helder—K.V.V., 0—1. Deze wedstrijd is tamelijk onbeduidend geweest, daar het hier tusschen twee partijen ging, die niet veel meer te winnen of te verliezen hadden, werd er vaak slordig en lusteloos gespeeld. Het Helder-elftal verscheen als volgt in 't veld: Kenter Schotting Van dc Wal Amersfoort Mulder Schreuder S'oen Janmaat De Boer Burgers Bakker Men ziet dus, dat de elftal-commissie 't backstel van Helder II, dat op Texel schitterend gespeeld had, .ren kans had gegeven om zich in de plaats te stel len van het oude duo: Janmaat-Bodenstaf. De rechts back was nu verhuisd naar zijn oude rechtsbinnen plaats, waar hij bij Helder I in debuteerde. Voorts was De Boer, door de verhindering van Ort op de midvoorplaats gekomen en was Spigt vervangen door Schreuder, terwijl Veen weer eens als rechts buiten geprobeerd werd. Wat het spel van de verschillende linie's in dezen wedstrijd betreft, het volgende: Kenter heeft weer eens een goede partij te zien gegeven. Hij was zeker en zijn juist op tijd inloopen heeft Helder eenige tegenpunten bespaard. De beide achterspelers, hoe wel elk op zichzelf niet beter dan de vorigen, vol deden als stel beter. Was men vroeger door één back „heen", dan stond men meteen voor den doelman. Nu werd dit vaak voorkomen, doordat Schotting en Van der Wal èn elkaar prachtig begrepen èn zeer snel waren. Van de twee kan Van der Wal wel op den besten wedstrijd terugzien, alleen moet hij niet te onbesuisd zijn. De middenlinie was voor tweeder de onvoldoende: alleen Amersfoort was 3e klasse, Mulder was veel te lusteloos en Schreuder vaak niet op de plaats, waar hij zijn moest. De voorhoede was in één woord droevig; nu Ort er niet was, bleef deze linie zonder schot, daar Burgers ook al hulpeloos was. Over K.V.V. valt niet veel te vertellen. De keeper heeft zijn ploeg voor een nederlaag behoed; wel kreeg hij niet veel moeilijk werk, maar wat op hem afge zonden werd, had hij ook. 't Backstel was zeer slecht en zou hij een betere voorhoede dan die van Helder zeker gefaald hebben. Nu ging 't nog vaak zonder gevaar. In middenlinie en voorhoede waren geen bij zonderheden te ontdekken. Alles was matig 3e klasse. Als de scheidsrechter om 2.30 uur beginnen fluit, stelt Helder zich tegen wind op. Het blijkt al dade lijk dat deze zeer hinderlijk is, vooral bij 't hooge spel dat beide partijen spelen. Het laag aangeven van den bal werd bijna niet toegepast. In 't eerste kwartier al krijgt Heldor vele kansen, daar de K.V.V. achterhoede met de zon recht in 't gezicht raar staat te schutteren. De keeper werkt echter op volle kracht, bij een gevaarlijken aanval redt hij drie keer achter een languit vallend, door den bal in 't veld terug te stompen. Eén keer komt de paal hem bij zijn werk steunen. Maar met den stevigen wind m den rug, weet de hevig punterendeK.V.V. backlinie 't spel te verplaatsen eiï hoewel K.V.V. langzamerhand in de meerderheid komt, heeft Kenter over 't algemeen weinig te doen. Schotting komt er na een paar for midabele missers meteen in en Van der Wal kopt alles wat te raken is. De K.V.V. voorhoede werkt zichzelf tegen, door kort samenspel te geven, dat Kenter zoo nu en dan noodzaakt om uit te loopcn, wat hem goed afgaat. Een mooi schot onder de lat van den K.V.V.-midvoor weet hij over te werken. Veel spanning is er niet, 't spel blijft meestal op het middenveld met veel gepunter en gepeuter. Als ria rust aanbreekt zijn we nog even ver als bij hot begin. Na de thee wordt het spel wat levendiger. Men kan niet van een Helder-overwicht spreken, al krijgt de K.V.V.-doelman meer en moeilijker werk dan zijn collega aan den anderen kant. Voor 't ko mische element in de partij zorgt een beetje heel zwaar gebouwd speler, die ingevallen is voor den linkshalf; hij verkrijgt dadelijk den naam „Came ra' en vergast 't publiek, dat geen al te mooi voetbal te zien krijgt, op eenige staaltjes van de soliditeit van zijn speklaag, door de hardste ballen op zijn buik op te vangen. Hij schijnt voor de vleugel Veen- Janmaat een ware magneet, zoodat van dezen kant nu heelemaal geen gevaar meer dreigt voor de K.V.V.- veste. Burger pingelt telkens vreeselijk en op Bak ker wordt veel te weinig gespeeld. Toch doorstaat de K.V.V.-doelman hachelijke momenten, daar Hel der nu de meerdere is en hem genoeg te doen geeft. Twee maal achter elkaar breken Bakker en Burger mooi samenspelend door alles heen, maar bij den eersten aanval schiet Bakker wel voorbij den uitloo penden keeper, maar ook voorbij 't doel cn de twee de maal als Burger den doelman kwijt is en voor een gapende open goal staat, maar nog naast ko gelt. Vlak daarop een aanval van K.V.V., mooi drie hoekend gaat het binnentrio alles voorbij en Kenter wordt onhoudbaar op eenige meters afstand gepas seerd (01). Nog een kwartier is er te spelen en nog kan de achterstand ingehaald worden, maar Helder schijnt dat niet te begrijpen, er wordt tenminste niet pittiger gespeeld. De spil loopt een beetje mee te draven en schijnt er alleen even den smaak van beet te hebben, maar als een knal van hem door een muur van K.V.V.'ers wordt tegengehouden, is de moed er weer uit. Daarop komt het machtige slot. De Boer loopt door de K.V.V.-verdediging heen, geeft een hoog boogschot, dat vlak over de lat gaat, maar het idéé geeft of -er een doelpunt gemaakt is. Da scheidsrechter wijst naar 't midden, maar wordt direct bestormd door de verontwaardigde K.V.V.'ers, en als „Carnera" zich in 't gesprek mengt, schijnt de leider overtuigd te zijn en herroept zijn beslissing, Nu is alle pit bij Helder, voor zoover aanwezig, er uit en men laat K.V.V. aan 't woord. Dit genot wordt door de laatste niet lang gesmaakt, daar de scheids rechter even na het voorval einde fluit. waarom men in Duitschland verbod van invoer niet aangedurfd heeft Een der sprekers op een openbare vergadering die aan dit vraagstuk gewijd was, liet zich zelfs zoo uit: beter eenige tientallen dooden aan papegaaienziekte dan oeconomisch ondergang van... 700 papegaaienhande laars! Heymann geeft dan verder een zeer uitvoerig en fraai overzicht van de ziekteverschijnselen bij mensch en dier. In de literatuur van de laatste maand (dat zal half Dec. tot half Januari zijn geweest) heeft hij 164 ziektegevallen met 54 sterfgevallen gevonden (d.w.z. onder menschen). Deze cijfers zijn on- dertuschen meer dan verdubbeld. Het gaat dus niet aan van een zeldzame verwikkeling die slechts als curiosum belangstelling verdient te spreken. Als maatregelen, die ter bestrijding ln aanmerking komen, noemt hij: Internationaal verplichte aangifte van ziektegevallen, invoerverbod zoolang ln het uit voergebied een epidemie heerscht» regeling der over- zeesche papegaaientransporten, quarantaine der geïm porteerde dieren, controle op de papegaaiensmbkkelanj aangifte en afzondering van zieke papegaaien, die des kundig geobserveerd, behandeld en bestudeerd moeten worden, deskundige opruiming van doode dieren, ont smetting der kooien, volksvoorlichting... Z IJ P E. PETTEN. Zondagavond traden te Petten in café Vriesman „De Maskerspelers" uit Bergen op. De belangstelling was matig. De Bergenaren hadden zich geen gemakkelijke taak gesteld met de vertolking van Charles Kennedy's „De Dienstknecht in het Huis". Dit spel is anders, dieper en schooner dan zijn Amerikaansche herkomst doet vermoeden. Elk der in dit stuk optredende per sonen is een symbool. De bisschop van Lancashire ver beeldt het meest grove materialisme, Mary is het zinne beeld van de spontane kinderlijke onbevangenheid, terwijl we ln den bisschop van Benares zien het sym bool van de broederschap, de liefde, die uit eindelijk zegeviert over alle menschelijke kleinheid, die den do minee zijn diep gezonken broer erkennen doet en vader en dochter tenslotte ln elkaar's armen voert. Margarctk* >^eijboon?. schraal van dit zedenspel, dat bijna geen enkele zin zonder beteekenis en diepe strek king Is. Inderdaad. En hiermee is dan tegelijkertijd ver klaard, waarom „Dc Maskerspelers" in sommige op zichten tekort moesten schieten. De beeldrijke taal vraagt een kracht van zeggen, een declamatorisch talent, die beschaafde dilettanten als zij zijn, De Maskerspelers toch niet allen bezitten. Het meest hebben we bewon derd het knap beheerschte spel van den man van het riool, van Mary, het Inwonend nichtje van den dominee en van den Bisschop van Lancashire; van de overigen geldt in meer of mindere mate, wat we boven schre ven. Verder heeft 't ons bevreemd, dat men Rogers, de mannelijke hulp van Manson, door een dame liet uit beelden. Intusschen deze kleine bemerkingen doen niets af aan het feit, dat De Maskerspelers ons een genotvoilen avond hebben verschaft en 't verlangen hebben ge wekt nader met hun werk kennis te maken. BURGERBRÜG. Zondag j.1. gaf de gymnastiekvereeniging „Zijper Sport club" een uitvoering in de zaal van den heer Langen- dijk. Bij de opening werd den directeur, den heer VV. Keesman uit Schagen, voor zijn ijverig, volhardend wer ken en de beste leiding, welke hij steeds onze Vereenl- ging toedraagt, een souvenir aangeboden. Laat dit voor hem een aansporing zijn dit voetspoor te blijven volgen en in de toekomst met niet minder ijver en beleid de vereeniging blijven steunen, temeer waar zij in moei lijke tijden zooveel bijstand verlangt, en laat het tevens voor hem een bewijs van waardeering zijner leerlingen jegens hem en zijn arbeid zijn, weet zeker de vriend schapsband strakker zal doen aansnoeren, gedenk het Fransche gezegde: les petlts cadeaux entretients 1'aml- tié". Het program werd aangevangen met een Paardoefc- nlng voor heeren. We hebben ons er naar genoegen in mogen verbeugen en gezien dat door oefening en wils kracht veel verkregen kan worden, zooals dit nummer ons heeft doen bewijzen. Flink zoo heeren, gewoonlijk niet zoo sterk in paardturnen. waart gij thans in besten vorm en gaaft werkelijk iets goeds te zien. De vrije- oefeningen der meisj-s werden zeer keurig en vrij uit gevoerd. Vrije oefeningen der heeren getuigde van goed werk. Jammer, dat deze oef. door slechts 6 heeren kon en moest worden uitgevoerd. Een meer ge\*uld tooneel mot zulke krachten geeft beslist een beter effect, vormt een mooier geheel, ofschoon op de afwerking dezer oef. van nogal zware stof, door dit zestal, niets viel aan te mer ken. Blijft uw beste beentje voorzetten en weldra zult gij uw werken nog zelf beloond zien en door de jongere generatie bekroond worden. Hoogbrug der dames. Aardig dames, werkelijk goel geamuseerd hoor. Ook voor uw correctheid en zuiver tempo een boogje.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5