Naar de communistische wereldrevolutie? Marktberichten. De communistische bedrijfscouranien in Duitschland. De overstroomingen in Zuid-Frankrjk. uitbreken van den oorlog reeds een gebroken man met bloeddrukstoornissen, degeneratie van de hartspier, ar- terioscierose. galblaasontsteking met leverstuwing. Ten gevolge van lichamelijk lijden leed hij aan besluite loosheid, vc eidheid en neerslachtigheid. Van Von Bülow kan h-.'. zelfde gezegd worden. In 1890 had hy»een schildklieraandoening gehad. Hij was doof, leed aan slagadcrverkalking en kort voor den oorlog had er een opmerkelijke verandering van zijn geestesgesteldheid plaats. Hij was zeer spoedig vermoeid, werd vergeetach tig en eenigszins querulant Hij kon evenmin den toe stand overzien en werd daardoor besluiteloos. Lauen- stein leed aan de ziekte van Basedow; h\j was spoedig vermoeid apathisch en kon zich slechts met alcohol op de been houden. Hensch, overigens een begaafd veld heer, leed kort vóór den slag aan de Marne aan c'nole- cysitis en wordt ons als melancholisch geschetst. Dit wa ren de mannen, die den slag hadden te leiden, zoodat het niet te verwonderen viel, dat het noodige „élan" ont brak. Met behulp van alle beschikbare documenten, brie ven enz. worden ons de verschillende toestanden ge schetst, terwijl krijgskundige kaarten een en ander toe lichten." De schrijver is de meening toegedaan, dat de militaire keuring, zoowel geestelijk als lichamelijk, bovenaan be hoort te beginnen. KROONPRINSES ASTRID VAN BSLGIë. In blijde verwachting. Een B. T. A.-bericht uit Brussel meldt, dat kroon prinses Astrid in September a.s. haar tweede kind verwacht. DE KONINGIN VAN ZWEDEN. Toestand hopeloos. V.D. verneemt uit Rome: De toestand van de koningin van Zweden d.d. gis ter is zoo ernstig, dat de koning gisteren den gcheelen dag aan het bed der koningin heeft doorgebracht. De Italiaansche koninklijke familie wordt op verzoek voortdurend van den toestand van de zieke op de •hoogte gehouden. In de villa Svczia, waar de Zweed- sche koninklijke familie vertoeft, is een telefoon-in stallatie aangebracht, waarmee men directe telefo nische verbinding met Stockholm heeft. ONGEWONE WARMTE OP IJSLAND. V.D. verneemt uit Kopenhagen: Uit Reijkjavik wordt gemeld, dat sedert de laatste dagen in IJsland een ongewone warmte heerscht, waardoor veel ijs en sneeuw is gaan smelten en gro te overstroomingen zijn ontstaan. In het Zuid-Westen van IJsland moesten de bewoners van boerderijen op vele plaatsen met booten gered worden. Tal var paarden en schapen zijn verdronken. Dn hooivoorraa 1 is in de meeste, gevallen door het water bedorven of verloren gegaan. ~"LGISCHE GRENSVERDEDIGING. Een fonds van 500 millioen fr. Minister de Broqueville is voornemens een ontwerp in te dienen tot oprichting vas een Bijzonder Fonds voor de grensverdediging. Daartoe zou een crediet van 400 tot 500 millioen •worden aangevraagd. Doel is de kosten van de vesting werken daaruit die tusschen Maaseik en Aarlen ge bouwd zullen worden, te bestrijden. DE MOORDEN TE DUSSELDORF. De brief in beslag genomen. Wolff meldt uit Berlijn: De door de communistische „Frciheit" dezer dagen gepubliceerde z.g. „Morderbrief, die door do redactie van het blad aan den leider van het Sexual wissen- echaftlichem Instituut, rir. Hirschfeld was toegezon den, werd gistermiddag door de recherche op la-=t van het O. M. te Dusseldorf in beslag genomen en naar Dusseldorf opgezonden. Dr. Hirschfeld heeft tegvn dezen maatregel geprotesteerd, daar hij als modieus tot geheimhouding verplicht is. Het heet, dat hi| pen onderzoek wil uitlokken, of de politie tot het nemen van haar maatregel bevoegd was. Dr. Hirschfeld staat overigens op het standpunt, dat de 16 pagina's lange brief een mystificatie is. BROEK OP LANGEND IJK. 4 Maart. Roode kool le soort f 4.609.30. 2e soort f 37.90, gele kool f 4.608.70, Deensche witte kool f 12, uien f 1.10 1.20, grove uien f 1.501.60, drielingen f 11.20, bie ten f 1.10—1.50, peen f 1.20—1.30 per 100 Kg. Aanvoer: 145000 Kg. roode kool, 125000 Kg. gele kool, 148000 Kg. Deensche witte kool, 5700 Kg. uien, 5475 Kg. bleten, 3225 Kg. peen. WARMENHUIZEN. 4 Maart. Roode kool le soort f 4.109.20, 2e soort f 3.608.20, gele kool lo soort f 5.408.10, 2e soort f 4.906.60. witte kool le soort f 0.901.70, 2e soort f 0.601, drielingen f 0.50, uien f 1.10—1.30 per 100 Kg. Janvoer: 125475 Kg. roode kool, 33200 Kg. gele kool, 69625 Kg. witte kool, 2725 Kg. uien. NOORDSCHARWOUDE, 4 Maart. Bravo's f 1.60, uien f 1.10—1.30, drielingen f 0.70—1.10, peen f 0.90, peen kleine f 0.90, roode kool f 4.609.60, gele kool f 6.609, Deensche witte kool f 0.902.30, kroten f 2.40 per 100 Kg. Aanvoer: 1100 Kg. aardappelen. 2700 Kg. uien, 1500 Kg. peen, 279400 Kg. roodo kool, 66600 Kg. gele kool, 205400 Kg. Deensche wite kool, 400 Kg. kroten. PURMEREND, 4 Maart. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas: 14 st. fabriekskaas f 43, 3 st. boerenkaas f 44, per 50 Kg. In totaal 17 stapels, wegende 11000 Kg. Han del goed; 609 Kg. boter f 1.85—2.35 per Kg. Vee. 398 stuks runderen, w.o. 230 vette f 0.201.15 per Kg., 158 st. melk- en geldekoeien f 150350. handel ma tig; 10 stieren; 38 paarden f 100200, handel vlug, 11 vette kalveren f 1.4(1—1.50, handel stug, 1200 stuks nuch tere kalveren slacht f 1632, fok f 1138, handel vlug, 311 vette varkens voor de zouterij f 0.740.78, voor de slacht f 0.760.80, per Kg. handel vlug, 82 magere var kens f 3060, handel matig, 152 biggen f 2634, handel vlug, 595 schapen f 3052, overhouders f 2536, handel matig, 9 bokken, piepkuikens f 1.25--2.75, kipeieren f 4.15—5.15, eendeieren f 4.25. COOP. VER. CENTR. EIERVEILING G. A. in Hotel „Paradijs". Aangevoerd 68635 stuks eendeieren f 4.304.40, 129057 stuks kipeJeren, 70—80 Kg. f 6.80—7, 65—66 Kg. f 4.90— 5.90, 63—64 Kg. f 4.90—5.60, 60—62 Kg. f 4.60—5.20, 58— 59 Kg. f 4.50—5, 56—57 Kg. f 4.40—4.70, 53—55 Kg. f 4.20 —4.50, 50—52 Kg. f 3.90—4.20. Oude kippen f 1.602.70, jonge hanen f 1.802.70 per st. EIERVEILING. PURMEREND. 4 Maart. (in het gebouw der afslagvereeniging). Aanvoer: 34761 stuks kipeleren kw. A f 4.20—5.10, 275 stuks kw. B f 3.504, kipeieren broed f 4.806.80, 4624 stuks cendeieren kw, A f 4.40. AMSTERDAM. 4 Maart. Zeeuwsche bonten f 1.502, id. blauwen f 1.902.10, id. bravo's f 1—1.25, id. eigenheimers f 11.10, id. blauwe poters f 1,251.50, id. bonte poters f 1.251.50, id. Beve landers f 0.901, IJpolder eigenh. f 0.901, id. bravo's t 1—1.20, ld. Bevelanders f 0.90—1. Anna Paulowna zand f 1.50—2, Hillegommer zand f 1.50—2, Drentsche eigen heimers f 1.051.40 per HX„ winter malta f 1113, per 100 Kg.. Flakkeesche eigenh. f 1.10—1.20, Spuische eigen heimers f 1.101.20, per H.L., Uien Zeeuwsche roode ex portuien, goedgekeurd door den Plantenziektenkundigen dienst f 5—5.50 per 100 Kg. Zooais men weet hebben de communistische partijen in alle landen het systeem van cellenvorming toegepast. Nu hebben in Duitschland alle bedrijfscellen reeds kort na de oprichting van de communistische partij in Duitschland de opdracht gekregen om bed rijf scouran ten uit te geven.^Slechts in enkele gevallen echter waren de ze bevelen stipt opgevolgd. Er waren cellen, welke slechts eenmaal per jaar een bedrijfsblad uitgaven. Hier in is echter in den laatsten tijd een merkbare verande ring gekomen. Zoo steeg bet aantal bedrijfsbladen voor de maand Juli 1929 blijkens opgave van de „Betriebs- zeitungsbarometer", een regelmatig door de communis tische partij uitgegeven blad ter controle en aanvulling van de partijgangers, het aantal uitgegeven bedrijfs couranien mede in verband met de anti-oorlog-campagne tot 477 tegen ongeveer 180 in de maanden Maart en April van het vorige jaar. Het beste waren vertegen woordigd Berlijn-Brandenburg met 50 pet, de havenge bieden met 20 pet, Thürlngen met 8 pet, en het Ruhr- gebied met 6 pet In dezen tijd. had ook juist een con trole van Moskou plaats door de EKKI. Het EKKI-be- richt meldt dienaangaande: „Naar haar kwaliteit en kwantiteit nemen de bedrijfsbladen van de Duitsche Communistische Party de eerste plaats in na die van de Russische Party. Ook in de allerlaatsten tijd blqft die opleving stand houden, speciaal door de controle en de aanmoediging van het centraal comité van de Duitsche Communistische Party. Een der doeleinden, waarom deze bedrijfsbladen worden uitgegeven is wel de vervanging van de groote communistische bladen, wanneer deze van hooger hand worden verboden. Evenals In de maand Mei by het verbod van de „Rote Fahne" constateerde men ->p het einde van het jaar 1929 by het verbod van de „Hamburger Volkszeitung" een vermeerderde uitgave van bedrüfsbladen, zoodat de communistische hetze te gen het kapitalisme niet onderbroken wordt door inbe slagname van de groote communistische bladen of an der ingrijpen van hooger hand in de redactie van deze bladen. Het doel van de communistische bedrijisbladen. In de aanwyzingen aan alle „Agitrop-leden" wordt van de bedrijfsbladen gezegd: „De bedrijfscourant is ons scherpste wapen in de agitatie van de massa". De be drijfsbladen geven de toestanden en gebeurtenissen in de bedrijven weer en moeten het kapitalistische uitbui tingssysteem in al zyn geledingen brandmerken en de kapitalistische uitbuiters en hun reformistische, chrls- teiyke en fascistische handlangers als vyanden van het proletariaat ontpoppen. De beperking tot de bedrijven is echter niet voldoende. De voornaamste opgave, tevens de grootste moeiiykheid is het verband weer te geven tus3chen de verschillende gebeurtenissen, welke in de bedrijven plaats vinden en de groote politieke gebeut» tenissen, en vraagstukken. De bedrijfscourant moet aan de hand van de bedrijfspraktyk aan de massa toonen, hoe de burgeriyke, trustkapltalistische, sociaal-fascis tische politiek hun uitdrukking vinden in het dagelijk- sche leven in de bedryven door een steeds stygende li chamelijke uitbuiting en neerdrukking van de massa, in een groeiende politieke onderdrukking en geestelyke kneveling van het proletariaat. De bedrijfscourant moet dan het klassebewustzyn en den strijdgeest van de mas sa versterken, het vertrouwen in de communistische par tij doen groeien en door een voortdurende, nooit ver flauwende werf-actie nieuwe leden voor de partij en nieuwe lezers voor de communistische dagbladen en voor de partij-literatuur winnen. Het EKKI-bericht zegt o.a. van de bedrijfsbladen: „De bedrijfsbladen bereiken onmiddellyk de breede lagen van de arbeiders, die onze groote partijbladen nog niet zien, en daarom moeten zy nog meer dan de groote bladen vermyden, om lange eentonige stukken te geven. De bedryfspers moet de kunst verstaan om behalve door de Inhoud ook door het uiterlijk de opmerkzaamheid der lezers te trekken. Hier mede Is tegelykertyd het verschil aangegeven tusschen de bedryfspers en de dagbladpers. Volgens de commu nistische party moeten de bedrijfsbladen zoo lang moge- lyk wettig worden uitgegeven, maar de medewerkers, de herkomst van het materiaal en de plaats, waar zy sa mengesteld worden, moeten geheim blijven. Als verant- woordelyk redacteur moet iemand optreden, die niet als gevaariyk communist bekend staat. De uitgifte der communistische bedrijfscouranten Daar de bedryfscouranten selchts verkoopbaar mate riaal moeten leveren is de communistisch party er zeer sterk op tegen, dat de leidende personen in de verschil lende districten zelf de redactie ter hand nemen. Men is er voor bevreesd, dat de communistische party zelf gecompromitteerd wordt bij eventueele huiszoekingen door de politie. De districtsleiding mag wel aanwyzlngen geven en desnoods het eerste nummer vervaardigen, maar verder moeten de cellen zelf het werk ter hand nemen. De communistische party streeft naar een goed gefundeerde technische uitrusting van het party kader en systematische scholing van de leden der cellen in het vervaardigen van couranten, ais ook de politieke ontwikkeling ter verbetering van den inhoud der bladen. De communisten moeten er tot het uiterste op voorbe reid zyn, dat de vyand van de arbeiders, de onderne mer, en zyn trawanten nooit kunnen vaststellen, waar de courant is geschreven, waar zy is gedrukt en wie voor de verspreiding heeft zorg gedragen. Het bedryf wordt zoo ingericht, dat zoo mogelijk voor den dag van de uitbetaling der loonen by de poorten van de fabrie ken strooibiljetten worden uitgedeeld, waarin een nieu we bedrijfscourant wordt aangekondigd, waarby de ar beiders dan tevens worden aangemaand den volgenden dag hun stuiver of paar centen gereed te houden om een blad te koopen. Op den uitbetalingsdag zelf wotdt een beschermingsdienst ingesteld voor de verkoopors. om den verkoop niet in de war te laten sturen door de politie of anti-communisten. De financiering geschiedt op het oogenblik meestal door de opbrengst van den verkoop, waarby dan wordt gerekend, tot 60 van het werkvolk een courant koopt. Natuuriyk worden al dus niet alle kosten gedekt, speciaal niet de aanschaf- fingskosten van het materiaal. Hiervoor krijgen de cellen provisie van den verkoop. Bovendien heeft de communistische party alle cellen bevolen, om pers-fondszegels uit te geven (maandelijks één of meer dubbeltjes). Om zeker te zyn van een be tere en meer regelmatige uitgave van de bedrijfscouran ten, is de volgende verordening gemaakt: In iedere bedryfeel is een lid verantwoordelijk voor de financie ring en het drukken van de couranten (verkoop van de persfondszegels, aanschaffing van apparaten, papier, platen, inkten, ruimte, waar ze kan worden gedrukt). Een tweede lid Is verantwoordeiyk voor het verzamelen van de gegevens voor de courant en voor haar inhoud. Bovendien worden op het oogenblik in de communis tische partij „Bedrijfscouranten en arbeiders-correspon denten-commissies" ingesteld, welke den druk van de fondszegels, de aanschaffing van de benoodigde appa raten en de controle op de regelmatige uitgave van de couranten ter hand zullen nemen, en die tevens poli tieke, organisatorische en financieele leiding zullen ge ven. Overal is dus het streven merkbaar, om de bedrijfs couranten in grootere oplage en vaker te doen vcrschy- nen met het doel, de cellen tot grootere activiteit aan te zetten, en haar werk beter te kunnen controleeren, de massa nog meer en speciaal in de bedryven op te hitsen, en haar strijdlust op te wekken en te versterken, en daarmede bij de verscherping van de politiemaatre gelen en de mogeiyke onwettig-verklaring van de party zelf, een zeker functionneerend, centraal geleidsystcem van bladenuitgifte te hebben, om de massa steeds ver der te kunnen beïnvloeden en de partyleuzen aan de arbeiders kenbaar te maken. Spionnagedienst door de com munistische bedrijfscellen. De comunistische partij heeft aan alle agitprop- leiders als plicht opgelegd, zorg te dragen voor een goed ingerichten informatiedienst in alle afdeelin- gen van de bedrijven door communistische of sym- pathiseerende vertrouwensmannen, de zoogenaamde arbeiders-correspondenten. Het hoofddoel hiervan is, aan de cellen het noodige materiaal voor hun agita tie en hun bedrijfsbladen aan de hand te doen. Hier bij spreekt echter ook nog iets anders een woordje mee, want ook van de bedrijfscellen als de laagste en voornaamste der organisatie-trappen van de com munistische partijen verlangt Moskou een onmiddel lijke tegenprestatie voor zijn veelzijdige ondersteu ning van het werk van alle aanhangers van de derde internationaie voor de wereldrevolutie. Er is geen plaats op de wereld die over zulke enorme middelen beschikt om in de meeste bedrijven, bureaux parlementen en commissies van alle landen haar onderhoorige, betaalde agenten en spionnen te on derhouden. Moskou heeft echter in de communisti sche organisatie zoo'n organisatie van onbetaal- d e vertrouwensmannen, die belangrijke en minder beteekenende dingen zien en berichten kunnen, zoo dat uit de vele enkele feiten een duidelijk beeld van politieke en economische zaken kan worden ge vormd. Hiertoe wordt aan alle communisten bevo len, in hun werkkring goed rond te zien, en het ge ziene en gehoorde onverwijld aan de cellenleiders te melden. Hiervoor is de Aitprop-leider verantwoorde lijk. De communisten moeten aan hem de sterkte en de arbeidsmethoden van de tegenstanders, de sociaal democraten, de christelijke organisaties, enz. berich ten. De vertrouwensmannen moeten de tegenstan ders, die de cellcnleiding tegenwerken, en uit het bedrijf willen verwijderen, opsporen. Of arbeiders- sport-vereenigingen en andere vereenigingen in de bedrijven aanwezig zijn en hoe groot deze zijn, moet de cellenleiding weten, om hiermede eventueel reke ning te kunnen houden en op haar beurt de hoofd personen van de communistische partij in te lich ten. De communistische partij verkrijgt aldus een vol ledig en zeer betrouwbaar beeld omtrent haar tegen standers in het geheelc rijk. Maar de leden van de communistische .cellen en de andere vertrouwens- inenschen moeten ook mededeelingen doen over zui vere zakelijke dingen, als bijvoorbeeld wat en hoe veel op een bepaalde plaats wordt geproduceerd, welke machines worden gebruikt, hoe het werk ge organiseerd, enz. Om aan de eenvoudige partijgangers over deze, niet direct met de propaganda samenhangende vra gen een goed begrip te geven, kwam Moskou op het denkbeeld, om een voortdurende briefwisseling van de bedrijfscellen met haar Russische kameraden in te richten om wederzijdsche inlichtingen te geven over den socialistischen opbouw in het „proletariërspa radijs" en den toenemenden „revolutiezin" van de niet-Russische arbeidersmassa. Ook de bij alle niet- Russische arbeiders gewekte vrees voor een nieuwen oorlog moest de arbeiders opwekken, om in alle be drijven te zoeken naar „oorlogsvoorbereidselen van de bourgeoisie". De hoofddoeleinden van de zooge naamde anti-oorlogs-compagne van 1 Augustus 1939 waren slechts: le. de inrichting van zooveel en zoo betrouwbaar mogelijke spionnage- en sabotage-cen- tra, in alle voorname bedrijven, voornamelijk in den bergbouw, de metaalindustrie, de chemische en elec- trische bedrijvon en de verkeersorganisaties, welke centra bij opstand onmiddellijk in werking kunnen treden, en 2e. de versterking van den inlichtingen dienst van de communistische partij ten gunste van Moskou. Duidelijk wordt dit doel weergegeven in een rondschrijven van een district der Duitsche com munistische partij van 14 Augustus 1929. „De sociaal-democratische en burgerlijke pers verspreidt in den laatsten tijd meer dan ooit de dolste leugens over de sovjet-unie. Niets is beter geëigend, om deze leugens te weerleggen, dan een gedachtenuitwisseling met de Russische ar beiders. De anti-oorlogscampagne biedt de beste gelegenheid, om aan de Russische arbeiders te toonen, hoe de Duitsche arbeiders strijden tegen den dreigenden oorlog tegen de Sovjet-Unie en wat zij zullen doen, om de Sovjet-Unie tegen de imperialistische aanslagen te beschermen. Van den anderen kant is het van onschatbare waar de, wanneer de Duitsche arbeiders door de eigen woorden van de Russische arbeiders hooren van het werk van den socialistischen opbouw, voor namelijk van het vijfjarenplan en de gevolgen hiervan. Schrijft den Russischen arbeiders over Uw politieke en bedrijfswerkzaamheid, over Uw strijd in de bedrijven, en Uwe demonstraties, enz. en voegt hierbij bedrijfsbladen, enz." Deze briefwisseling is zeer eenvoudig. De cel stuurt den brief via de bevoegde districtleiding. In den eer sten brief moet worden aangegeven de juiste plaats en de naam van het bedrijf, de aard van de produc tie, de personeelssterkte, het bedrijfs- en politieke vereenigingsleven, de loon- en arbeidsverhoudingen, het werk en de resultaten van de communistische cellen, enz. Het antwoord van de Russische cel komt langs denzelfden weg terug. De internationale ge- dachtenwisseling zal een zeer bezielende factor zijn voor het politieke en organisatorische werk van el- ken bedrijfscel. Niet altijd behoeft de briefwisseling langs een grooten omweg te gaan. Ons zijn gevallen bekend, dat Russische handelscommissies bij onder handelingen met buitenlandsche bedrijven voor hun samenkomst met de buitenlandsche onderhandelaars eerst een vertegenwoordiger van bedrijfscel bij zich ontboden. Van hem kregen zij zeer juiste gegevens over de productie, arbeiders-organisaties, loonen, enz., om den volgenden dag goed ingelicht en tot groote verrassing en schade van het buitenlandsch bedrijf te kunnen onderhandelen. Even belangrijk is natuurlijk deze berichtendienst, om een grondslag te verkrijgen voor ophitsing van de massa. Als 'n bedrijfsleider of werkbaas te streng optreedt, als 'n ongeluk gebeurt, dat zijn allemaal gebeurtenis sen die ontevredenheid opwekken, welke uitgebuit moeten worden om haat op te wekken tegen de maat schappelijke orde en den wil te doen rijpen deze om ver te werpen. De uitbuiting van deze gebeurtenissen geschiedt door „eigen agitatie" op de werkplaats, in net schaft-uur, op den weg van en naar het werk door de agit-troepen. Dit is ook welkom materiaal om aan het centraal comité van de communistische partij te zenden, die het afdrukt in het doorloopend verschijnend communistisch partijblad. De arbei ders-correspondenten dragen er zorg voor, dat het in de dagbladpers komt, alsook in de bedrijfscourant. Over alles waakt de Agitprop-leider, wiens taak het is, om dergelijke gebeurtenissen goed uit te buiten, speciaal in de bedrijfsbladen. BEZOEK AAN HAAS EN BOOG AZIJNFABR1EKEN TE HAARLEM. f)e Haas en Boogazijnfabrieken blijken voor studie doeleinden gaarne bezocht te worden door diverse scholen, waaronder natuurlijk wel in de eerste plaats de diverse huishoudscholen. Onlangs nog bezocht door de huishoudschool (e Roermond, bezichtigden 14 dagen geleden de leerlin gen der Landbouwschool en opledingsschool Leera- ressen Landbouwhuishoudonderwijs te Posterholt uit Limburg, de Haas en Boogazijnfabrieken, onder lei ding van Moeder Overste, benevens eenige leeraren. Verleden week was de N.V. Nieuwe Huishoud school Gabriël MetsuMrnat te Amsterdam Z., op bezoek met 12 leerlingen, onder leiding van een leerares. Het wetenschappelijk ingericht bedrijf, waarbij te zien is, hoe de azijnfabricatie geheel volgens rein cultuurmethode geschiedt, ondervindt van den kant der bezoekers groote belangstelling. De toestand kritiek. Verscheidene slach- offers. In aansluiting op hetgeen wy reeds In ons nummer van gister meedeelden over de overstroomingen in Zuid- Frankrijk, wordt nog uit Montauban Tarn-en-Garonnc) gemeld: De voorstad Vlle Bourbon staat onder water; te Sa- piac zijn oude huizen ingestort en men weet niet of daarbij menschen zyn omgekomen. Te Albaredos is een oud echtpaar verdronken. In de dorpen rond Montauban Is de toestand kritiek. Verscheidene soldaten zijn het slachtoffer van hun plicht geworden. Te Montauban zit men zonder drinkwater, gas, eleo- triciteit en is men afgesloten van de wereld, daar de spoorweg onberijdbaar Is. Uit Villeneuve wordt sterken was van de Lot gemeld, die allerlei wrakstukken meevoert. De streek van Tolouso ook geteisterd. Het B.T.A. meldt uit Toulouse: Tengevolge van de regens der jongste dagen, die gepaard gingen met het smelten der sneeuw, hebben zich tal van ernstige overstroomingen voorgedaan, o.a. in de streek van Villemur, waar zy den omvang van een ware catastrofe aannemen. De bewoners, die gedurende den nacht door de snelle stijging van het water werden verrast, verlieten hun huizen zonder Iets mee te nemen, In een fabriek van duurzamo levensmiddelen zyn 600 arbeiders van de buitenwereld afgesneden. Tal van huizen stortten in, terwyl enkele bruggen door het wa ter werden meegesleurd. De bewoners van Villemur zijn geheel geisoieerd. Het water blijft stijgen. Te Carcasfionne. Onder den indruk der regens is de tunnel van Berriac by Carcassonne, op de lijn BordeauxCettes ingestort Het vervoer der reizigers geschiedt per autobus. Alarmeerende berichten. Uit Montuban wordt gemeld: De was van het water houdt aan: de verwoesting neemt toe. Do wijken Toulousain en Gasseras zyn getoeel overstroomd. Te Eaplac stort het eene huis na het an dere in. Te Moustier is een reddingboot tegen een muur verbryzeld, waarbij twee menschen omkwamen. De door do overstrooming geschapen toestand is zonder precen- dent in het departement van do Lot. Uit Albl wordt bericht, dat er tengevolge van de over strooming zes menschenlevens zyn te betreuren. Uit Toulouse wordt bericht, dat de toestand te Ville mur nog steeds kritiek is. De lage stad staat geheel blank, Tal van huizen zyn er ingestort. Te Montauban zyn Maandagavond om negen uur meer dan twintig huizen ingestort. To St Antonin zijn twee jonge lieden verdronken. In do buitonwUken is do toe stand hoogst critiek en de materieeio schade kan nog onmogclyk worden geschat. In de onmiddellyke nabijheir van Catres zijn twee per sonen verdronken. De brug by Frecheville is vernield, waarby een auto met de inzittenden werd verzwolgen. Maandagavond om elf uur was de telefonische gemeen schap met Montauban van alle kanten gostoord. Volgens de Echo de Paris zouden er te Castres twin tig menschen verdronken zyn. Sedert 1875 niet zulk een ramp. V.D. verneemt uit ParUs: Sedert 1875 heeft men zulk weer als thans in het de partement Tarn heerscht niet meer gehad en de water standen der rivieren zyn hooger dan dc hoogste standen die men sedert 1875 heeft gehad. Het dorp Laczé is zoo diep overstroomd, dat nog slechts het dak van een we verij. het hoogste gebouw van het dorp, boven water uit steekt. Te Mazamet hebben de aan de Arnette gelegen fabrieken groote schade opgeloopen. Zeer groot zyn de aangerichte verwoestingen te Saint Amans. O.a. werd het kerkhof overstroomd en door het water omgewoeld, zoodat de doodkisten In de omgeving ronddrijven. Te Sulpice werd een hangbrug weggeslagen en wordt de kerk door het water bedreigd. In het departement der oosteiyke Pyreneeën is het spoorwegverkeer tusschen Narbonne en Perpignan afge broken. Op sommige plaatsen werden de rails geheel weggeslagen. Laatste berichten: Schaden van 10 en 20 millioen francs. Uit Albi wordt nog gemeld: De overstroomingen hebben overal in het departement Tarn groote schade aangericht De stad Castres staat geheel onder water. Er zyn zeven huizen Ingestort De schade wordt op tien millioen francs geschat. Te Maza met wordt de aangerichte schads op twintig milüocn francs geschat Twee spooriynen, die uit Albi gaan, zyn afgesneden. De overstrooming van het gebied aan de Garencs neemt zeer groote afmetingen aan. In het departement Tarn alleen wordt de schade op 30 millioen francs geschat. Honderdduizend francs als eerste hulp. Uit Parus: Tardieu deed een som van 100.000 francs ter beschik king stellen van de vijf overstroomde departementen bij wyze van eerste noodhulp. De minister van Openbare Werken en de ondersecretaris van het presidentschap van den Ministerraad vertrekken naar Montauban. Ettelijke slachtoffers. In het departement Tarn zyn naar gemeld wordt zes dooden te betreuren. Te Lavour zijn talryke fabrieken verwoest, de lichtvoorziening is opgehouden. Het water van de Tarn Is thans dalende. De schade In de verschil lende departementen wordt op honderden millioenen geschat. By het reddingswerk zyn een officier, twee on derofficieren en vier soldaten omgekomen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7