SchagerCourant K VERMAKELIJKE KRONIEK De overstroomingen in Zuid-Frankrijk. Zaterdag 8 Maart 1930 73ste Jaargang. No. 8625 Vierde Blad. FEUILLETON. VERTELLINGEN. Brabantsche brieven. VAN Groot Gortbuikenburg, door DIRK DUY VEL Junior. Hoofdstad van Opper-Kafferstein Een zondvloed gel ij k. - Ulvenhout. 5 Mèèrt 1930. Menier, Lot ze altlj zeggen wa ze willen, amico, maar daar gaat toch maar niks boven 'nen bonk leut! Leut...?! Ha! Ik kan d'r pap van schraansen, jonk! Dat de klonters laanks m'nen kin nebak kweilen. Deus schoone, vruuge veurjaarsdagen, as 't zonne- ke d'èèrde baajen lot in éénen overvloed van gouwen licht en zalige wèrmte; in deus dagen, die ge op zou willen frèten mee gulzig heid as de hooge blaauwe lochten over de heele schep ping strak gespannen staan as éénen gewaldigen balde- kijn waaronder 't zonnekoninginneke troont in gouwen luster: as daaronder d'èèrde te broeien leet, lijk 'n poes- ke in blije verwachtings; as de vruchtbaarheid dieën azuren hemel uit komt huiveren da g'oew spieren vuult zwellen, oew bloed vuult kloppen teugen oew vel aan as dan de veugeltjes nie ophouwen te schateren in de hooge boomen die te bersten staan van de laauwe, krach tige sappen die as bruischend bloed omhoog stijgen de zwellende takken in; in 't kort, as eel de natuur te lachen staat, bezopen van vruchtbare krachten, ollee, is leut-emmen dan zonde? Lachen dan kwaad? As de Lente-n-oew bij oew kladden pakt da-d-oew bloedajers bonzen teugen oewen halsboord aan, oew oogen rood worren van pure zattigheid, as ge vleu gels aan zouw wenschen om dieën blaauwen hemel teu gen te fladderen om onzenlieveneer te bedaanken veur al 't zuut dat ie mee schandalige overvloeden op de we reld lot kwatsen is leut-emmen dan gin plicht, soms? Plicht ja, maar van deuze soort as da ge verplicht bent van oew schoone, frissche en blaanke bruid te hou wen ,te houwen van d'r da ge gek worren zouw, zukke plicht ja, die ok alweer zoo sodemearels leutig is! Amico, ze kunnen zeggen en leggen te zeeveren zoo- veul as ze willen; ze kunnen mijn mee d'r sjagrijnige moelbakkeseen 't teugengestelde komen wijsmaken; ze kunnen mee veul schondere woorden as ik em de ieze- grimmigheid bezingen; ze kunnen mee 'nen zwarten stropdas teugen d'r strot aan onzen lievenheer z'n goeie gaven veurbijgaan, of ze die nie zien willen om 'm zoo te bedaanken... ik, ik pak m'n haanden vol mee dieën wèrmen, zwarten èrde, waar 't léven in te kloppen leet en ik houw 'm onder m'n neus om z'n broeiige geuren te kun nen ruuken tot in de leste puntjes van m'n longen, om 'm dan weg te gooien in wijen bocht om efkes te kunnen vuulen hoe gadvernolles rijk ik ben. Waant tienduuzend volle wagens van da smeujig zwarte goedje is nog maar 'n vliegenstrontje uit d'n rijkdom om ons henen, en 'n olifaantenditootje van m'n eigen bezittings. Amico, 't veurjaar zit me in m'n zielement. 't Hee me te grazen, jonk. 'k Zouw willen worstelen in 't wèrmo graslaand mee d'n een of aanderen reus, mee m'n pèèrd zoo noodig, dat er de putten van in d'n grond kwamen, 'k Zouw 'nen muur omver kunnen douwen, waant 'n nuu- we bloed en nuuwe kracht, die alles wa leeft nouw in gegoten, in gepèrst wordt, da-d-is ok over mijn gekomen, 'k Zouw willen daansen, springen en sjouwen mee alle wefkes van Ulvenhout. Een bij d'r vodden pakken en omhoog gooien as 'nen ketsenbal van illestiek, tien, twintig keeren...... De natuur mokt oew wild vandaag. 'Nen gloed van heilig licht omkraanst de heele wè- reld. 'n Waas van stralen-zon haangt er over alles. Tot aan d'n gezichtsender toe, over de kruinen van de bosschen, laangs de twijgen en struiken, over slooten en de Mark, over de huizekes en d'n meulen, iver- aans omstraalt 't veurjaarslicht, de dingen van de wè- reld in spik-spik-splunternuuwen gloed of er Ier of daar 'n poort van d'n hemel open is gewaaid en 'n heilig licht naar buiten stroomt over alle menschen en dieren, over heel de schepping! 't Schijnt af van de glaanzende huiën van m'n bers tens-gezonde melkbiesten die lui van 't veule goed, vad sig van voldaanheid, te lodderoogen leggen teugen 't werme zonneke. 'n Nuuwe licht da plekt op m'nen pèrdje, da z'n huid te schokken leet van instroomende krachten: z'nen mond te schuimen van groote verwach tings; z'n keel te hinneken begint as de prikkelende locht z'n groote neusgaten kietelt, as ge die locht in z'nen krachtigen haals ziet stroomen da z'n ajers onder de glaanzing van z'n gladde vel op-en-neer tikken!' 't Veurjaar is aan 't komen. jonk. 'n Wonderschoone koningsfee is 'alles aan 't betooveren. D'r geuren laten los van d'r gazige, blaauwige sluiers en de windekes die komen gevaren over de bosschen 't is of ge deur die fee wordt aangerokt mee d'r kouwe, zachte haanden die oew efkes bestreelen. Eén fee? Neeë duuzenden zweven er deur de lochten mee d'r tooverstokskes en kloppen ieveraans 't leven wakker. Ze daansen In rijen in zwevende vlucht, 't Is Carneval in de natuur! Leve de leut. die gin schaande-n-is. Over heel de wèreld trekt de Prins uit da feeënrijk de straten deur en wekt mee z'nen tooverstok 't plazier tot leven. Rollen de serpetienen af in ritselend lawijd deur de zalen, die daveren van meziek, in trillende bochten, zijgend op de draaiende gekskes en gekkinnekes in d-'r spuische kleedij achter vonkende maskes. 't Nuuwe leven da komen gaat schokt 'r in d'r ziele- mentjes dat d'r harten bonzen en ze zat woiren van de l«?ut! 't Priemt er deur d'r lijf tot in d'r klokhuis. En ar de monden lachen onder 't heimelijke masker, mon den droog van 't gekken én van 't hossen, van 't zingen en van 't hijgen, dan is 't léven één groote lust om ge leefd te worren. Dan krieuwelt 't in oewen nek, dan schokken oew schouwers, dan zie-d-'t loven bewegen deur* rose ge kleurde brllleglaskes. Nogeens: leve de leut! En schaande wie er kwaad van denkt of sprikt. En as d'n aanderen mergen de locht weer blaauwig openscheurt, 't zonneke-n-oew weer teugenlacht, dan zicde teugen 't hemelsblaauw de gekkinnekes weer lachen. Dan ziede de wangenkuiltjes onder 't masker weer verdiepen en heurde-t-klokske kleppen van de kerk da-d-oew roept om 't krüske te komen halen. Efkes ziede dan dieën stokvisch van 'nen küster aan 't klokketouw bungelen en ge schiet in 'nen lach dat de musschen uit de takken vliegen. Die gekkinnekes en d'n küster... maar dwingend blijven de klokskcs luien, luiën over oew laand, over 'n dürpke, luiën over de da ken en 't is of de klaanken van de zon komen. Ze klateren deur de locht steeds en tellekes en zetten glorie bij aan deuzen schoonen mèrgen, die aan 't ontwaken is in gouwer en gouwer licht, da wazig over d'èèrde krupt in spulsch beweeg van schaduws. En alty luiën de klokskes nog. Ze luiën d'n klaanskes diep de bos schen in, ze luiën ze ver over de Mark, hoog over dc huizen, ieveraans en ieveraans luiënen luiën ze maar waant me motten komen, deur d'n prachtigen mèrgen naar 't Huis van die Klokskes, die nie ophouwen te roepen mee luiënd ge-bam. 't Is assie-Woensdag. D'n passie is begonnen... 't Hong in de lochten van de leste dagen. Me gaan ons eigen veurbereiën op 't nuuwe leven, op Paschen, da-d-op zal staan uit 't ouwe da stèrven gaat... En killekes vaalt de trieste stemming van 't plechtig kerkske op oewen bast as ge deur de poorten binnen komt. Knlpoogend flakkeren de kerskes deur 't tochten van de piepende deuren die open-en-dicht draaien, on ophoudelijk. Zwaar weegt de locht van wierook-daampen die blaauwig deur de ruimte krinkelen in oew longen. Efkes nog schiet 'n flltske van d'n Vastelavend deur oewen kop, efkes..., veur 't lest, op 't mement as d'n wijwater- druppel over oew veudhoofd biggelt Stroef knoersen de stoelpooten over de groote vloertegels; versterft 't bel- leke van d'n altaar; slist de küsted z'nen sloffengang over d'n vloer en zijn er duuzend dingskes die oew zoo bekend zijn da ge thuis bent. Thuis van feestend lawijd aa-d-eel ver weg is nouw. Thuis ok van d'n gouwen mèrgen die buiten teugen de muren schijnt Strak en frisch van de mergenlocht spant oew vel over oew gezicht in deuze wierookruimte en blozend* stikt 't rose, heilige gezicht van ons pustorke af, teugen z'nen glaanzend witten kazuivel en 't zuiver van z'n zijen haren .En haandig veegt ie mee z'n dümpke de krüske3 op de veurhoofden van knielende boeren en boerinnen en worren ze'r aan herinderd da ze van assie zijn gemokt en tot assie zullen verom keeren. Ja, d'n passie is begonnen; d'n groote vasten. Amico, me gaan d'n „stillen" tijd weer in. Gin bruiloften en pertijen, gin festen d'eerste zes weken. Stillekes kruip 't nuuwe leven naar veuren. In ruste en heilige meditasle mot 't gedijen na ai de leut en uitbundigheid die me gemokt emmen. En as 't dan zoo deur mag blijven gaan, as 't zonneke lekker schijnen blijft, de Mèèrtsche bui-kes nouw en dan kostelijk neerkledderen op de ontvangende èèrde, as alles zocht en werm en sappig dijen gaat onder de lochten die 't groot gebeuren van 't nuuwe leven achter d'r verbergen, dan zal er strak 'nen Paasch te vieren zijn, gruun en fonkelnuuw, stralende in 't gouwen licht dat er uit den hemel weer zal neertrillen op 't fiest van d'Opstaanding, de fiktorie over 't ouwe. En gaan me nouw de eikes bewaren in d'n vasten om ze mee tientallekes te nekken en te butsen op da schoone fiest da weer te wachten staat. Kom, ik schei d'r af. 't Is wellekes gewiest en laat ik nouw nie over d'eiers beginnen, waant dan komt er van al m'n veurnemens gin piezeltje terechte... Amico, veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toe a voe DRé. RIDENDO DICERE VERUM! Waar gij de rauwe waarheid biedt; Zoo doet het schertzend, Want... dan kwetst ge niet! 28. Eet postkantoor te Groolgortbuikenburg wordt verder bezichtigd. - Groote consterna tie onder het dienstdoend personeel. - Dou- arière Klesser sjanst met Hein Postzegel. - Professor Knapzetijdig eere-president van de Nat. Federatie van dc fraters van de slappelip. - Eeredoctor Petrus Stroop esq. bijgenaamd: Le Hoi de Epouilter wordt ver wisseld met wijlen Haspoetin. - Van Dirk Duivel, hoewel gekroond met lanwerdrop- bladen wordt gëen notitie genomen. - Hel postkantoor voorheen en thans. - Twee lo ketten die aan twee ambtenaren lectuur en maf gelegenheid boden. - Het telegraafkan toor home training voor verstijfde vetkal- venkooplui- Het ministerie van waterstaat rijwielpaden, post-, telegrafie- en radiobe doening. - Huichelaars en leugenaars. - Het postkantoor fc Grootgortbuikenburg de leer school van de deugdbeoefening. - De cliën ten als grafzerken op een rijtje. - Belasting ambtenaren belast met het kweeken van zachtmoedigheid en gulheid bij de belasfing- betalenden. - Heerlijke attracties tot tijdpas- seering geboden. - Weegmachine, 24 uren- klok, zelf bijgeschilderd door den directeur, die van de schildersacademie te Breda met ontslagbrief je ongeschiktsuccesvol is weg gezonden. - Schitterend verlichte reclame zuil met barometer. - Je komt in een net hemd en gaat heen in 'n bontjekker. Dienst neming in het leger der zolderkonijnen ver leidelijk voorgesteld. - Le Hoi de Epouiller wil dienst nemen als bokspringer, doch wie hem ruig niet wil, zal hem kaal niet verove- Het aantal dooden stijgt steeds hooger Duizenden menschen nit hun huizen verdreven en van alles beroofd. Hart verscheurende tooneelen speelden zich af. De overstroomingsramp, welke Zuid-Frankrijk heeft geteisterd, heeft aan een groot aantal menschen het leven gekost, terwijl de schade aan gebouwen, wegen, bruggen, enz. globaal op drie tot vierhon derd millioen frans wordt geschat. Het ondergeloopen Tarn-dal biedt een ontzetten- den aanblikeen zondvloed gelijk! Er is geen ri vier meer, er zijn geen huizen meer, er is slechts een onafzienbaar watervlak, waarop meubels drijven, wagens, landbouwgereedschappen. De huizon zijn tot den bodem geslecht. Telkens weerklinkt een dof gedreun, wanneer opnieuw een gebouw door water ondermijnd, instort. De zwaar geteisterde stad Montauban. Uit Montauban, de zwaar geteisterde stad in het departement van Tarn en Garonne, wordt gemeld, dat daar, volgons een eerste balans, niet minder dan honderd-cn-vijftig menschen bij den watersnood het leven hebben verloren. Er zijn vijfhonderd huizen ingestort en tweeduizend menschen moeten onder steund worden. In de dorpen in de buurt zijn vijftien menschen omgekomen en vele huizen ingestort. Volgens een bericht uit Toulouse zou het aantal dooden voor de stad Moissac, eveneens in Tarn-en- Garonne, tweehonderd bedragen. Dit bericht schat het aantal ingestorte huizen in de streek van Mon tauban en Moissac op duizend. Als een tragische bijzonderheid wordt uit het over stroomde gebied gemeld, dat een arbeider, die meer dan honderd menschen van verdrinken heeft gered, ten slotte zelf bij zijn reddingswerk is verdronken. Nu het water valt. Men schat het aan tal dooden op 700. Fantastische cijfers worden er gemeld omtrent het aantal menschen, dio bij de overstrooming het leven zouden hebben verloren. Zoo meldt het N.T.A. dat het „Petit Journal" becij fert, dat het aantal slachtoffers behalve de 200 dooden in Moissac en de 100 dooien in Montauban,*in de omliggende dorpen meer dan 400 bedraagt, zoodat dit een totaal aantal van 700 dooden zou opleveren. Waarop deze becijfering steunt zegt het blad niet. Des te verder het water in de overstroomingsgebie- den valt, des te meer springt de buitengewone om vang van de ramp in het oog. De streek van Moissac is wel het zwaarst getroffen. Hiervandaan wordt ook het hoogste aantal dooden gemeld. Talrijke families zijn dakloos. Uit andere streken luiden de berichten niet gunstiger Er hebben zich hartverscheurende ta- fcreelen afgespeeld, daar kinderen moésten aanzien, dat hun ouders, en ouders dat hun kinderen verdron ken, zonder dat zij er iets aan konden doen. Vele in woners, die aan het reddingwerk deelnamen, moesten dit met den dood bekoopen. De materieele schade is voorloopig nog niet te overzien. Of het getal van 700 dooden, dat genoemd wordt, juist is, is evenmin vast te stellen, maar, gezien de van overal binnen komende berichten, zal het wel niet overdreven zijn. Oppervlakkig geschat, zijn er in heele overstroo- mingsgebied meer dan 10.000 dakloozen. Het terrein van de ramp. Wat er aan voorspoed en schoonheid door de overwel digende watermassa's ten onder ging. De „Figaro" bevat een beschrijving van het zoo zwaar geteisterde gebied. Er blijkt uit dat in het ge heel zeven departementen in Zuid-Frankrijk zijn ge troffen, het ernstigst het dep. Tarn. De ramp vond haar oorsprong in het gebergte van Cévennes in de dep. Gard en Tarn. Vooral op de bergketen van Espinousse, op de Montagne Noirc en het plateau van Sidobre hadden de lawines zich ge vormd. Zij vloeiden langs de nauwe ravijnen in de richting van de Hérault, de Aude, de Aveyron en de Tarn, vormden groote watermassa's, die stroom den met wilde kracht naar de vlakten, alles op haar weg meeslepend. In de jongste weken lag de sneeuw hoog op de bergen van Lacaune (dep. Tarn), en te Murat werd een sneeuwlaag van verscheidene meters hoogte ge signaleerd. Op bepaalde punten was do dikte der gletschers, welke niet de minste houvast boden, on peilbaar. Indien het, zooals gewoonlijk, zou hebben 'gevroren, zou later het smelten van de harde sneeuw eonige weken hebben geduurd on slechts een onbetee- kenende was van het water hebben veroorzaakt. Doch ditmaal stak de wind met groote kracht op, gepaard gaande met lauwe regens, zoodat de overvloedige sneeuw binnen enkele uren was gesmolten. In één nacht van Zondag op Maandag wier- pon de diluviaanscho wateren zich op de hellingen der bergen „welke ontboscht zijn ten gevolge van de zorgeloosheid van bepaalde exploitanten, die sedert den oorlog koortsachtig uit zijn op speculaties" (zoo schrijft de „Figaro"), steeds aanzwellend door het water uit alle stroomen der rotsige dalen. De Agout, een groote zijrivier van dc Tarn, gevoed door de Thoré, de Durenquc en de stroompjes der steenach tige dalen, heeft gehuchten en dorpjes opgeslokt, is Brassac en Roquecourbe binnengedrongen, en heeft in haar warrelende branding tal van fabrieken, die sedert dertig jaren in steeds grooter getale aan haar oevers waren verrezen en waar duizenden arbeiders, die niet weten wat werkeloosheid is, in spinnerijen arbeid vonden, meegesleurd. De Agout, die over een afstand van twintig kilo meter in het gebergte 5 600 meter daalt, onderbro ken door stuwdammen en afwateringskanalen, kwam met de woede van een cycloon te Castres aan. Zij sleepte de Vieux-Pont mede, welke weerstand had geboden aan de groote was van 1875, bereikte de stra ten, overstroomde gebouwelf, banken en magazijnen, en vernielde eeuwenoude huizen, waarbij menschen im den vloed verdwenen. En de modderige stroo men, die ontzaglijke wrakstukken, eeuwenoude eiken, doode dieren en vernield huisraad meedroegen, wier pen zich daarna op de vlakte, de weverijen van Saix en de nieuwe hrug van La Crémade twee jaar geleden ingewijd meesleurend. Bij Saint Sulpice wierp do Agout, na Lavaur te hebben overstroomd, zich in de Tarn, de groote, door haar vaak moorddadige woedo beroemde rivier, waardoor de vernielende watermassa nog werd ver groot. Het slot was dat dc geheele streek van Tarn werd verwoest, of overstroomd; Montauban, waar tal van redders hun arbeid met den dood bekochten; Yillemur, dat bijkans vernield is; Mazamet en Saint- Amans, omver geworpen door de in normale tijdon zoo vreedzame Arnette; Labruguière, welks voorspoed in het manufacturenbedrijf met één slag is te niet ge daan; verder de gehuchten en wijngaarden op den zuidelijken rand van het gebegrte; de entrepots van de Aude en de Hérault. die nu tot werkloosheid zijn gedoemd, door don grooten nood, welke ook Bézicrs en Narbonne niet heeft gespaard twee plaatsen, die minder geteisterd werden door de verwoede kruis tochten der dertiende eeuw dan door de hevige wa teren van een twaalftal regendagen ren. - Van het postkantoor via de Engel Halff s versche vischwinkel naar de boven zaal van het Wapen van Grootgortbuiken burg:. - Een gekroonde mosterdpot met de zinspreuk: Salus populi, suprema tex iste. - Wat in Hoog-Opperkaffersteinsch vertaald beicekenl: Te groot voor 'n luier en te klein voor 'n kruipbroekie. - Geen esperanlo-les aan de bestuurders en chauffeurs van vuil niskarren en faecalieën luxe motorrijtuigen - Nieuw stedelijk telegramadres: Gro-Go- bu-ke-bu. - Wat de eierveiling niet vermocht zal hopelijk dc piepkuikenmarkt schenken. - Piepkuikens kunnen worden vervangen door „uilskuikens'. - Van dit artikel nog groole voorraad aanwezig. - De graanmarkt de toekomstige lekvrije schuilplaats bij don derbuien. - De vervallen viscli markt, in de toekomst een modelinrichting. - Zout-, brak en zoel waterbassins. - Het vroolijlc vischver- maak. - Aquarium met uitgestorven Zuider- zeevisrh- A ieuwsfe zoölogische attractie. - Lange Kees Sier en Bart Engel directeuren. - Lilzending van carnavalsgenoegens uil G.G.B.B., sluiten af op tcchinsche en poli- lioneele bezwaren. - Een ingenieus en lumi neus idee. - Uitzending van koeiengeloei kalvcrengebulk, geitengeblaat en varkens- geknor per kortegolf. - Nieuwste uitvinding- Sounds of markets for cattle. - Geen enkel zendstation de primeur. - Iedere kat krijgt 'h graatje. - Met een jallobbes van Dirk tot afscheid. Beminde flaneurs van Schagen's Elite- boulevards Heil zegen en gezondheid! Overtuigd als ik ben. lieve kinderen des lichts, dat ge onze vorige les niet zult hebben vergeten en ik U alzoo heb verlaten in het Postkantoor van Grootgort buikenburg, zullen we onze avonturen en kunstbeschou wingen in dit belangwekkende interieur nog een oogen- blikkie gezellig voortzetten met uw permissie. Laat ik u dan zeggen, dat het mü in hoofdzaak door de voor stelling van mijn doorluchtig gezelschap gelukte heel wat sensatie In dit eerwaardig milieu te verwekken. De douarlêre Klesser bracht door haar niet te ver moffelen lichamelijke bevalligheid kennelijk verwarring en verlegenheid teweeg in het corps dienstdoende com miezen en assistenten. Vooral het nog altijd tusschen hangen en wurgen hangde raadslid Hein Postzegel, kwam merkbaar onder den indruk. Professor Knapzetijdig, die zich als eere-president d'-r nationale federatie van eervol gepasporteerde broeders van de slappe lip van Ommerschans en Krententuin, in de ambtenaarswereld populair heeft weten te maken, werd met passenden eerbied begroet. Eere-dokter Stroop, die men heeft vereerd met den veelzeggendon titel: Le Roi de Epouiller, vrij en meer zoetklinkend vertaald „De Pietenkoning" en wiens artistiek ver waarloosd uiterlijk hem deed gelijken op de dezer dagen uit zijn graf opgestanen monnik Raspoetin, werd door de beoefenaars der Russische cultuur, die juist heden zoo merkbaar en sympathiek naar voren dringt met een bijgeloovigen eerbied gadegeslagen. Onnoodig er bij te voegen, dat van uw onderdanigen dienaar, hoewel nog omkranst met de lauweren van het eere-doctoraat, ge plukt uit een leege dropkist weinig of geen notitie werd genomen. Mijn illuster gezelschap bleek ten zeerste ingenomen te zijn met de comfortabele Inrichting van het Postkantoor, die zoozeer afweek van het armelijk interieur van dit rijksfiliaal 'n halve eeuw geleden, toon in het eerlijk samen met de registratie en kadaster ge deelde gebouw, de geheele inrichting kon bogen op 2 loketjes, waarachter twee ambtenaren hun traditioneeie slaapje afwisselden met het lezen van de 3 maal weeksch verschijnende Grootgortbuikenburger Begrafenisbode. Thans is in de nieuwe zaak het aantal loketten belang rijk vermeerderd, vooral omdat ook het telegraafkan toor, vroeger op de ,4e verdieping van den Waagtorcn gestationneerd, ten dienste van rheumatische vette- kalven-kooplui. thans in dit, volgens de hoofdambte naren op het ministerie van Waterstaat, dat gemaks halve ook belast is met het toezicht op de rijwielpaden, post-, telegraaf- en radio-aangelegenheden (we kunnrn natuurlijk voor elke klapscheet niet 'n minister benoe men) ruimschoots aan alle behoeften voldoende Port- palels ls ondergebracht. Nu, alle Grootgortbulkenburgers zullen het dan ook roerend met mij eens zijn, en als dat niet zoo is. ver klaar ik hen tot groote huichelaars en leugenaars, dat de bediening boven alle critiek is verheven. De om standigheid dat soms 'n 20 bezoekers als rijen graf- steenen op 'n verlaten kerkhof geduldig hun beurt staan af te wachten, terwijl de ambtenaren de uitgaan de postverzending staan klaar te maken, mag hier niet worden aangeroerd. Het is de bedoeling van het Rijk, dat zich geheel heeft toegelegd op aankweeking van allu diverse soorten Christelijke en maatschappelijke deug den bij onze staatsburgers, dat de Grootgortbulken burgers en andere sufferts, geoefend worden in geduld en lijdzaamheid, evenals de belasting-ambtenaren spe ciaal zijn „belast" met het zaaien van het zaad der zachtmoedigheid, door middel van aanmaningen, dwang bevelen en executies. En om die talrijke in gedulds- training verecnigde schare begustigers aangenaam bezig te houden, wordt hun gepresenteerd 'n automatische weegmachine, waarop ze kunnen controleeren, hoeveel ze gedurende het wachten aan het wissel-, spaarbank en zegelloket in gewicht zijn afgevallen. Voorts een eigengemaakte 24 uren klok, om te zien hoeveel uur ze daar hebben staan wortel schieten.. Een verlichte re clamezuil met sierlijke barometer, die hen kan inlich ten. hoeveel maal het weer in dien tijd van aangenaam toeven op het postkantoor veranderd is. Het gebeurt meermalen, dat je in 'n nethemd en 'n flanellen sportbroek binnen komt en vóór je geholpen bent, je vrouw je een wollen borstrok en je winterjas komt brengen. En als je dan door het oneindinge staan tot volslagen wanHöop bent gebracht, dan lokt je oen schittorende reclameprent in helblauwe kleuren om dienst te nemen als marinier, ook wel zolder-konijn ge noemd door oneerbiedige spotters met 's Konings rok en kun je met ouwe Koos Speenhoff zingen: Vaarwel Merie, ik mot je gaan verlaten, Ik heb geteekend bij de zeesoldaten Ik hoop en het zou me leed doen indien ik niet ge slaagd was. lieve lekkere luisterlummels, dat ik u een behoorlijk beeld heb ontworpen van de voordeelen en genoegens, die gepresenteerd worden op het Grootgort buikenburger postkantoor en die zelfs eere-dokter Stroop er toe gebracht hebben, dienst te nemen bij de marine. Ik geloof echter niet dat hij wordt goedgekeurd, daar hij niet voornemens is zijn apostoiischen haardos op het altaar van Bellona ten offer te brengen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 13