De Roode Donderdag. BILLY BOO. 111 De Winkelsluitingswet, We zullen dus nu het postkantoor, dat we alleen als belangstellende toeristen hadden bezocht, zoodat we geen drie uur noodlg hadden om weer in het frisscho aroma van Engel Halff's versche kabeljouwenmagazijn te komen, dankbaar en voldaan verlaten en ons nog eenlge oogenblikken genoegelijk bezig houden met een aantal gewichtige gemeentelijke voorvallen de revue te laten passeeren. In de weer ijselijk gewichtige raadsbijeenkomst van vrije en vroede geesten is besloten geen esperantocureus te geven aan de bedienaren der gemeentereiniging. Zij behoeven zich niet aan de vreemdelingen te identifi- ceeren, daar de lieflijke reuk hunner deugden hen reeds voorafgaat. Hebben de ingezetenen van „GroGobukenbu' (nieuwste telegramadres) tot hun diepe teleurstelling vergeefsch gehoopt op belastingverlaging door de oprichting van een eierveillng, thans is die hoop opnieuw verlevendigd door de vestiging van een piepkuikenmarkt, die enor me voordeden belooft en het marktwezen in nieuwe banen zal leiden. Het marktartikel is dan ook voor uit breiding vatbaar en Is men niet bevreesd, dat er bij onvoldoende Inzending in Grootgortbulkenburg nog „uilskuikens" genoeg zullen worden gevonden, om de markt zonder stagnatie voort te kunnen zetten. Tot meerdere veiligheid en bevordering der gezondheid der marktbczoekers die hier altijd bijzonder worden ge waardeerd, zoolang ze de politieverordeningen en ande re voorschriften ten dienste van moreele en lichamelijke orde en netheid niet overtreden, heeft men besloten, de graanmarkt met een passende, door schoonheidscom missie toegestane overkapping te voorzien. BU regen achtige dagefi hoopt men op een verdubbeld bezoek vah vreemdelingen die hun paraplule hebben vergeten. Plannen, ten dool hebbende moderniseering der in ver val geraakte vischmarkt, zullen eveneens weldra den raad der gemeente bereiken. Men stelt zich voor het maken van doorstroomende bassins met zoet-, brak- en zout water, waar de cliënten hun geliefde jodonponen of steenkarper geheel vrij naar keuze, zelf kunnen ophengelen. Indien de kosten niet te hoog worden, denkt men ook nog over een deskundig bestuurd aquarium, alwaar de eerstdaags onverkrijg bare Zuiderzeevisch: ve.sche en harde bokkem, gekook te garnalen, geba.kken bot en braadspiering, kan worden aangekweekt. Lange Sier van Volendam en Bart Engel van Hoorn, zullen dan als directeuren worden voorge dragen. Waar ten slotte uitzending der radio van car- navalsiawaaj door het ontbreken van een behoorlijke maskerade in Grootgortbuikenburg, daar de deelnemers zich niet verkleed op straat mogen bevinden en de sluiting door de politie is vastgesteld op den aanvangs tijd, niet doenlijk is, heeft men zich voorgenomen, de uit muzikaal oogpunt zeer belangwekkende en harmo nieuze klanken, door koeien, kalveren en varkens ont wikkeld op de groote veemarkten, in de microfoon op te nemen en geheele beschaafde wereld door te zenden onder den titel: Sounds of the Grandgortboukenborough markfct for cattle. Ten einde geen heibel te krijgen of afbrekende critiek zullen de diverse markten, worden uitgezonden door de A.V.R.O. en de K.R.O., terwijl als oproeper zal optreden de explicateur von de V.A.R.A., mijnheer Westbroek. Om in de terminologie van de markt te blijven, wordt alzoo de „geit" en de „kool" ge spaard. Met een kushandje, Dirk. D. Jr. In verschillende groote wereld steden botsingen tusschen poli tie en communisten. Verschei dene dooden en gewonden- Donderdag hebben in verschillende groote steden ter gelegenheid van den door de communisten aangekon- digden „Rooden Donderdag", betoogingen plaats gehad, waarbij het hier en daar tot een ernstig treffen tusschen politie en communisten is gekomen. Rumoerige dag te Berlijn. Vooral te Berlijn waren uitgebreide veiligheidsmaat regelen getroffen, welke de communisten blijkbaar wel wat hebben afgeschrikt. Alleen' op de Bülowplatz, voor het gebouw van het communistische orgaan, de „Rote Fahne"' ging het Donderdagmiddag om half twee tus schen politie en communisten warm toe. Gedurende den gehelen ochtend waren er communisten in kleine groep jes voorbij het gebouw getrokken. Om half twee veree rt igde.n zich de groepjes voor het gebouw, waar men de Internationale zong en waar voormannen de menschen toespraken. Ongeveer 50 politieagenten, die In de zijstra ten patrouilleerden, werden geconcentreerd en kregen bevel de menigte uit elkaar te v drijven. In een looppas en met hun gummistokken in de hand gingen zij tot den aanval over. De betoogers vluchtten luid gillend en tie rend in de zijstraten en In weinige minuten was de BÖlowplatz ontruimd, De politie trad echter al te hard handig op en tal van voorbijgangers kregen flinke klap pen met den gummistok. Dit heeft tengevolge, dat zelfs gematigde bladen niet al te best zijn te spreken over de houding der agenten. Van de verdere aangekondigde actie is niet veel te recht gekomen. In de stad viel er van betoogers nlet3 te merken, alleen viel het op, dat er meer politieagenten op straat waren dan anders. Tegen den avond stak het verzet echter weer op en kwam te Charlottenburg de politie, door een troep van 300 a 400 betoogers bedreigd, zoo in het nauw, dat zij met 3cherp moest schieten. Zij slaagde erin een. aantal betoogers uiteen te drijven, maar twee van hen werden neergeslagen. Zij zagen zich verplicht van de revolvers gebruik te maken. Vier personen werden géwond, o.a, een chauffeur van een vrachtauto, die juist voorbij reed. Volgens latere berichten zouden twee der gewonden zijn overleden. In het geheel werden 14 agenten gewond; 200 personen werden Ingerekend. Te Neuköln is met een ontplofbare stof een aanslag op een tram gedaan. De ontplofbare stof, waarschijnlijk kruit, vloog in de lucht zonder schade aan te richten In het geheel zijn naar de politie mededeelt. 73 men schen gearresteerd. Er zijn 11 gewonden geteld. Op een hoek van de Friedrichs- en de Leipzigerstrasse moest een agent uit zelfverweer schieten en trof een demonstrant in de buik. Op de Weddingplatz werden 2 polltie-agenten door boksbeugels zoo ernstig gewond, dat zij naar een ziekenhuis vervoerd moesten worden. Op den hoek van de Münz en de Alte Schönhauser strasso hebben demonstranten gepoogd een barricade op te richten van steenen en straatlantoorn. Toen de politie opdaagde, vluchtten de belhamels, Twee dooden te Hallo. Te Halle ls het herhaaldelijk tot botsingen gekomen tusschen communisten en politie. Tot twee maal toe poogden de communisten een optocht te organiseeren. Toen de politie de tweede maal ingreep, werd zij aange vallen. Een aantal agenten raakte onder de voet. Een agent, die zijn kameraden te hulp snelde, was genood zaakt te vuren en doodde daarbij 2 demonstranten. Rustverstoorders op de Lelpziger Messe. In Saksen en Silizië heeft de politie niet veel moeilijk heden met de betoogers gehad. Op de messe te Leipzig had de politie echter onophoudelijk werk, om de rustver stoorders die zich onder de beursbezoekers gemengd had den, te verwijderen. Op verscheidene plaatsen werden ruiten ingegooid, o.m. in het gebouw van de sociaal-de mocratische Lelpziger Volkszeiting. Er zijn ruim 30 per sonen ln hechtenis genomen. Te Maagdenburg werd de toestand 's avonds gevaar lijk, toen er een opstopping ontstond ln de Jabokstrasse. Een politieagent werd door dertig communisten mis handeld. Tenslotte werd de straat ontruimd. Te Dresden en Chemnitz werden communistische -bla den in beslag genomen, waarin tot ongehoorzaamheid aan de beschikkingen van de regeering werd opgewekt Do georganiseerde rustig verloopen. .gevechtsdag" to Parys De comundsten hadden voor Donderdag te Parijs den „gevechtsdag" georganiseerd. Alle takken van openbare en particulieren dienst te Parijs en omgeving function- neerden gewoon. Slechts in de metaalbedrijven, de bouwvakken en on der de arbeiders, die aan de Métro werken, waren eenige afwezigen. In de omgeving van de groote fabrieken werd een strenge ordedienst gehandhaafd. Slechts werden tien arestaties gemeld vaon personen die oproerige kreten slaakten of biljetten aanplakten, waarin de bevolking opgewekt werd om de straat op te gaan, om te betoogen. De ordedienst beeft de pleinen en kruispunten opgeruimd, waar taxi's én autobussen opzettelijk het verkeer befemmerden. Om 3 uur was het verkeer op de verschillende punten weer normaal. In Londen zoo goed als geen incidenten. De „roode Donderdag" ls te Londen zoo goed als zon der incidenten verloopen. Alleen een optocht van onge veer 500 werkloozen maakte een kleine wandeling door de stad, „onder geleide" van de politie, die eerst hande lend optrad, toen de demonstranten naar Mansion House wilden optrekken om c „n onderhoud aa nte vra gen met den lord-mayor. Toen eerst zijn er enkele harde klappen gevallen, waarbij zes mannen en een vrouw door slagen met den gummistok gewond werden. Na korten tijd was de rust daarop weergekeerd. In de Vereenlgde Staten. Uit New York wordt gemeld: Op Union Square heeft een betooging plaats gehad, waaraan ongeveer 75.000 personen deelnamen. Dozijnen sprekers voerden van vorschilende tribunes het woord. Uit volle borst werd de Internationale gezongen. Te Boston zijn zeven arrestaties gedaan, 17 te De- trolt, 20 te Pittsburgh. Te Detroit moest de politie een half uur vechten voor zij een menigte van honderd duizend menschen verspreid had .Er zijn twaalf gewon den. Ook in ons land. o.a .in den HMaag had ter gelegenheid van den Inter nationalen Werkloozendag een demonstratie plaats, Het terrein was nu vol leven, maar tot nu aan toe had Billy geen enkel stukje wild kunnen be machtigen. Maar, omdat hij zoo buitengewoon licht was op zijn grijze merrie, was hij de an dere berijders vooruit gerend, en had zelfs den graaf en de gravin achter zich gelaten. En dan plotseling, vooraan, met de honden vlak achter zich, zag hij het wild. Het was een groot majestueus hert met een groot gewei, en toen Bllly hem zag, zonk de moed hem in de schoenen. Maar het hert was nu in gevaar, want zijn krachten waren geheel uitgeput, en Billy voelde veel medelijden met het arme achtervolgde dier. „Stop!" gilde Bllly, terwijl hij voor de andere trachtte te komen. „Stop!" laat hem loopen, honden dat jullie zijn. Schiet hem niet dood! Dat ls niet mooi van jullie!" Het spreekt van zelf, dat de honden, noch de jagers er ook maar de minste acht op sloegen. Maar toen herinnerde Billy zioh zijn amulet, en haalde het vlug uit zijn zak. „Himpy-ha-ha!" fluisterde hij. „Red assieblleft het arme hert, want de honden zullen het be slist dooden!" En wat gebeurde? Toen Bllly zijn amulet wreef, verdween het hert als bij tooverslag en de hon den stonden stil met hun staarten tusschen hun pooten en de jager viel bijna van zijn zadel van verwondering en schrik. Kan je je de verwondering van den man voorstellen? waarbij Lou de Visser vanaf het bordes van het Volks gebouw enkele honderden demonstranten heeft toege sproken. Van eenlge botsing met de politie is hier echter geen sprake geweest en na een ordelijke op tocht door de stad werd de stoet op het Oranjeplein ontbonden. Donderdag is de Kamer beginnen met de behande ling van het wetsontwerp tot regeling van de winkel sluiting. Dc eerste spreker, de heer Van Rappat-d, vraagt zich eerstens af of dit wetsontwerp in verband met het lib'erale beginsel, wel onmisbaar is en meent dat de wetgever hier te diep ingrijpt in de vrijheid van het individu, dat verzet geboden is, Hier wordt niet gelet op het algemeen belang maar staart men zich blind op het groepsbelang, Het is niet de taak van den wetgever, eenvormig heid te brengen in de concurrentie. De belangen van de groote groep ongeorganiseerden zullen worden op geofferd aan die van de georganiseerden. De kleine winkelier mag niet arbeiden, ook al wil hij het. Den grooten magazijnen mag het niet te lastig worden gemaakt door de kleine winkeliers. Lichamen als Dc Bij en korf hebben reeds een reuzen-voorsprong en nu moeten de kleine winkeliers ook nog vroeg sluiten ten voordeele der groote bedrijven, En dat heet ge lijkwaardigheid in concurrentie. Dit is een aanslag op den middenstand, die het toch reeds zoo zwaar te verantwoorden heeft, Er wordt geheel voorbijgezien, dat voor de eene groep de ochtend-, voor een andere de middag-, voor weer een derde de avonduren de beste zijn, En is het ook niet eigenaardig, dat allen, die zich pro of con tra de winkelsluiting uitspraken, geen oogenblik re kening hebben gehouden met de belangen der koo pers? Is het noodig, dat er een rijksregeling komt? Dc voorstanders zeggen: ja, want de bestaande verorde ningen scheppen rechtsonzekerheid, die door een rijksregeling moet worden weggenomen; de tegen standers zeggen: neen, want hier is geen rechtsonge lijkheid, de gemeenten kunnen het best de belangen harer ingezetenen dienen. Naar spr.'s oordeel zijn do gronden vóór een wettelijke regeling niet gewichtig. Er wordt gewezen op het bezwaar, dat aan elkaar grenzende ge-meenten niet altijd gelijke regelingen hebben, doch dit is een theoretisch bezwaar, dat bo vendien te ondervangen ware door het maken van regelingen door kringen van gemeenten in onderling overleg, Voorts betoogde, spr., dat na het Werktijden besluit een Winkelsluitingswet niet noodig is, dat zij in ieder geval nog had kunnen wachten, Hij meent, dat dan waarschijnlijk zou blijken, dat ze niet noo dig is, Spr. wijst vervolgens op verschillende fouten van de wet. Kleine kunstwinkeliers moeten sluiten, de venters gaan met de winst strijken. Op seizoenplaat sen, badplaatsen geeft Zondagsluiting een groote schade. De grensbewoners zullen hun verteringen over de grens maken. Deze verstrekkende maatregelen zijn niet noodig en spr. wijst op de enquête van de winkeliers in Den Haag, waaruit bleek dat reeds 66 der winkels Zondags sloot, 25 waren er tegen, maar deze kun nen juist den verkoop niet missen. Op het platteland, waar de kerkgangers na den dienst hun inkoopen doen is Zondagssluiting zeer ongewenschte. Over het avondsluitinguur zijn de meeningen in den Middenstand verdeeld, spr. noemt 9 uur. De heer Van Hellenberg Hubor (r.k.), gaat de ge schiedenis na en meent dat het verzet tegen de win kelsluiting eerst is gekomen na het in het leven roe pen der gemeentelijke regelingen. Spr. is voorstan der van de rijksregeling. Er is thans zelfs reden de invoering te bespoedigen om aansluiting te krijgen aan het werktijdenbesluit Het wordt voorgesteld als of het gaat om bescherming van de economisch sterken, doch dat is een verkeerde voorstelling. De winkeliers kan men verdeelen in drie categorieën; de eerste categorie van winkeliers met zooveel perso neel dat zij kunnen rouleeren; de tweede categorie zijn de winkeliers, die met weinig personeel werken; de derde categorie zijn de winkeliers die zonder per soneel werken. De tweede categorie nu heeft de win kelsluiting het meest noodig; van bescherming van de economisch sterken is dus geen sprake. Zij zou in een zeer onbillijke verhouding tot dc groote zaken ko men indie er geen rijksregeling kwam, en zij ten gevolge van het werktijdenbesluit toch vroeg zouden moeten sluiten, terwijl de winkeliers zonder per soneel den winkel open zouden kunnen houden. Spr. uit zich tenslotte ook voor Zondagssluiting. De heer Smeenk (a.r.) betoogt, dat mr. Talma zich terecht op het standpunt heeft gesteld, dat de Rogec- ring niet blind mag zijn voor de gevolgen der wet telijke maatregelen voor de bedrijven. Toch zijn er sterke principieele gronden voor dit ontwerp aan te voeren. Het gaat hier niet om de aantasting van den individueelen arbeid, want dit wordt niet aangetast. Het gaat hier om de inperking van de bedrijfsvrij- heid en die mag worden beperkt volgens spr., al is dat ook in strijd met het doctrinaire liberalisme. Wie een bedrijf begint treedt toe tot een bedrijfsge- meenschap, waarin de houding van den een invloed heeft op de gedraging van anderen. De vragen van opening en sluiting van winkels mogen dan ook niet door ieder individueel worden beantwoord. De z.g. vrijheid hfeeft geleid tot dwang. Door onwil van enkelen waren anderen gedwongen hun winkel open te houden Het was volkomen terecht dat de overheid ingreep om dien dwang weg te ne men. Waar zij dat deed zijn de winkeliers in groote meerderheid met de sluitingsverordeningen ingeno men. Maar moet er nu, waar er hoe langer hon meer gemeentelijke verordeningen komen, nog een rijkswet tot stand worden gebracht? Spr. beantwoordt deze vraag bevestigend op gron den van practisch beleid. Spr. behandelt daarna de gemaakte uitzonderingen in dit wetsontwerp en meent dat het aanbeveling ver dient die uitzonderingen zooveel mogelijk te beper ken. De heer Snoeck Henkemans (c.h.) acht. het niet zoo gemakkelijk zijn houding tegenover dit wetsont werp to bepalen. Een groot bezwaar is hot toch wol, dat het ontwerp een nieuwe stap is in de richting van overheidsingrijpen in dc vrijheid van het be drijf en de vraag mag gesteld worden of daarvoor de gronden in voldoende mate aanwezig zijn. De vraag is of de overheid mag ingrijpen in de vrijheid om gelijkheid te brengen in de concurrentie-voorwaarden. Als men dien weg opgaat is er nooit een eind aan. Spr. zou er zich krachtig tegen verzetten als alleen op dien grond het ontwerp werd ingediend. Het is niet juist, dat het wetsontwerp moot worden aange nomen omdat het werktijdenbesluit is afgekondigd, want lang voor er een werktijdenbesluit of een Ar beidswet was, was reeds een winkelsluitingswet in overweging. Andere redenen, van gezondheid en re delijkheid, zijn krachtiger argumenten. Nu is er nog een ander bezwaar, n.1. dit, dat dit een materie is, die zich bijzonder leent voor regeling door den gemeentelijken wetgever. En wanneer het alleen ging om de winkelsluiting, des avonds, dan zou spr. niet gelooven, dat er gronden waren voor een rijkswet Maar het ontwerp regelt ook de Zon dagssluiting. Omtrent de avondsluiting bestaan reeds zooveel verordeningen, dat men gerust kan zeggen, dat het ontwerp zich aansluit bij wat door de zeden O.flO Tabletten (1.0,25 en fl. 1,20. Slechts echt in blauwe verpakking met het portret van den uitvinder. Monsters gratis en franco v. d. vertegenwoordiger R de Bruin. Amsterdam Oost. Unnaeusparfi weg 16 in ons land reeds is voorbereid. Daarbij wordt in art. 9 aan gemeentebesturen dc vrijheid gegeven af te wijken van de wet in bijzondere omstandigheden. Daarom meent spr., dat het. ontwerp aanbeveling ver dient Het is niet juist, dat het ontwerp, voor zoo ver de Zondagssluiting betreft, de Zondagswet over bodig maakt. Het is juist voor ons volk van belang, dat op den Zondag de stempel van christelijken Zon dag blijve gedrukt. De heer Lingbeek (Herv. Ger. St. P.) noemt deze wet tweeledig, deze wet regelt de Zondagssluiting en de sluiting op andere dagen. Het is tegelijk een christelijke wet en een sociale wet. Spr. bewondert dat niet en had liever dat de regeering kwam met een andere Zondagswet, open en vrank. Spr. wil de Zondagsrust, maar vraagt of winkelsluiting 's avonds gewenscht is Spr. noemt practische bezwaren: de wet dwingt nl. ongelijken om gelijk te zijn. Zij stelt voor een kapper gelijke regelen als voor een krui denier en heeft dezelfde bepalingen voor een kruide nier op het dorp als voor een groote zaak in Den Haag. Het ontwerp is van alles, maar het is nog niet alles. I)e heer I. H. J. Vos (lib.) betoogt, dat de strijd ora de winkelsluiting veel van zijn actualiteit heeft ver loren tengevolge der gemeentelijke verordeningen. Waar 't ontwerp den gemeenten de bevoegdheid geeft af te wijken van de wet, wordt erkend dat een wet telijke regeling niet juist is. Spr. meent, dat de ver ordeningen in de groote steden wel ongerept zullen Mijven en dat de wet vooral voor het platteland zal gelden. Men kan vierderlei belang onderscheiden: dat van de bedrijven, van de werkgevers, van de werknemers en van de consumenten, over welke laatste groep hier nog geen woord is gerept. Het belang der bedrijven brengt mee, dat de over heid zich niet alleen bepaalt tot sociale voorschriften en lasten, maar dat zij ook regelen stel$ voor een goeden gang van zaken in de bedrijven. Het belang van de werkgevers brengt dit ook mee evenals het belang van den consument. Het oeconomisch leven eischt. organisatie ook volgens het liberale beginsel. En nu meent spr., dat vooral in dezen tijd iedere dag meer om organisatie vraagt. Maar wat doet de over heid voor het distributief bedrijf? Bevordert zij dat? Alles wijst erop, dat inplaats van een progressieve een regressieve ontwikkeling plaats heeft. Allerlei kleine arbeiders worden door werkloosheid naar het middenstandsbedrijf gedreven. De middenstand wordt kapot gemaakt door het marginale bedrijf, dat niet aan behoorlijke eischen voldoet. En het is een be lang van den middenstand, dat er zekere rainimum- eischen gelden voor een middenstandsbedrijf. Deze wet heeft volgens spr. te enge grenzen, zij zal ruimer moeten zijn, zoodat zoowel de belangen van stad als platteland daaronder vallen kunnen. Het werktijdenbesluit heeft al veel last meege bracht en ontslag van velen en men zal zich ook nu moeten afvragen: wat zullen de gevolgen zijn? Als de kleine winkels openblijven, ziet spr. daarin geen gevaar voor de groote zaken. Spr. behandelt daarna enkele wenschen der Jood- scbe winkeliers, voor wie het onmogelijk is een deel van den Vrijdag, den geheelen Zaterdag en Zon dag zijn zaak gesloten te houden. De heer Drop (s. d.) acht het bezwaar van vrij heidsbeperking niet zeer gewichtig, daar de aan drang tot winkelsluiting, vooral is voortgekomen uit don drang tot eperking van den arbeidstijd der win kelbedienden, die dikwijls zeer lang was. Maar bo vendien is de actie voor winkelsluiting, vooral in de laatste jaren van veel wijdere beteekenis geworden. De winkelsluiting is niet alleen voor de winkelbe dienden, maar ook voor den kleinen handeldrijven- den middenstand van groote beteekenis gebleken, Voor hem is zij het eenige middel gebleken om hem te beschermen voor de ongebreidelde concurrentie. Zonder wettelijke regeling is een bevredigende toe stand niet te verkrijgen. Wat hier wordt voorgesteld is niets bijzonders; in tal van landen is reeds wettelijke winkelsluiting inge voerd en ons land kent reeds vele gemeentelijke ver ordeningen. Men kan zeggen, dat deze materie ge schikt is voor gemeentelijke regeling, maar men ver geet, dat vele plaatsen, tengevolge van de gemeen telijke indeeling, dicht op elkaar zitten en ver zwakking van een gemaakte regeling noodig is met het oog op de naburige gemeente. De kwestie van Zondagsluiting wil spr. alleen be zien uit het oogpunt der wenschelijkheid van een vrijen rustdag voor iedereen. Evenwel wanneer art. 2 van de Zondagswet wordt gehandhaafd, dan zal iedere bepaling van het aan hangige ontwerp in strijd zijn met dit artikel. Een tweede opmerking, die spr. wil maken is deze, dat er geen gelijkheid is voor winkeliers en venters. Op dit punt behoeft het ontwerp verbetering. De heer Visscher (a.r.) acht het ontwerp noch noo dig, noch mogelijk. De groote verscheidenheid in het maatschappelijk leven in verschillende deelen des land maakt één regeling voor het geheele land onge- wenscht. Men zou ten hoogste kunnen voorschrij ven, dat iedere gemeente een regeling moet treffen. Naar spr. s oordeel moet het volksleven niet dan wanneer de nood daartoe dringt, in een keurslijf worden gewrongen; noodeloos worden allerlei volks gewoonten aangetast. In vele streken bestaat de ge woonte, dat de boeren uit den omtrek op een dag in de week des tivonds naar het dorp komen, om er hun inkoopen te doen, zich te laten scheren en de dorpsnieuwtjes te bespreken. Door alles meer en meer in een keurslijf te wringen wordt de sociale wetge ving niet populairder.Het wordt een peuterwerk, waarbij de groote lijnen verloren gaan. Men behoort deze materie over te laten aan de gemeentebesturen. Een bittere teleurstelling is het ontwerp ten aan zien der Zondagsluiting. Het is een streven om ieder een tevreden te stellen. Men mag toch van een wet ook eischen, dat zij haar beginsel hooghoudt en door voert. Men zegt, dat het uitgaat van de Zondagswet, maar laat allerlei uitzonderingen toe. Men mag van wege de Arbeidswet des morgens geen versch brood eten, en spr. heeft er vrede mee. Maar waarom mag men des Zondags dan wel versch banket koopen, dat voor de gezondheid veel schadelijker is dan versch brood. Volgens spr. moet de geheele rechterzijde tegen dit wetsontwerp protesteeren. Spreker zou bereid zijn zijn stem aan het ontwerp te geven indien winkel sluiting op Zondag werd doorgevoerd voor alle zaken, die genotmiddelen verkoopen. De heer Bakker (c. h.) hoewel een regeling nood zakelijk achtende, kan deze regeling niet bewonde ren. Vooral in het Noorden des lands is de winkel sluiting in vrijwel alle gemeenten bij verordening geregeld en het was beter de regeling aan de ge meenten over te laten, desnoods met inachtneming van door de wet te stellen normen. Voor spr. zou er dan ook liaast reden zijn om tegen het ontwerp te stemmensen in spr.'s fractie zijn er dan ook, die een zeer gereserveerde houding ten opzichte van het ont werp aannemen. Wanneer door het aannemen van amendementen de regeling van de Zondagsluiting zeer zou worden verslecht, zou spr. tegen moeten stemmen. De heer Braat (platt.) meent, dat van het ontwerp de burgers de dupe worden. Denkt men dat, wan neer op een dag geen sigaren worden gekocht, die

Schager Courant | 1930 | | pagina 14