Sanap irm- Gevatte Koude Uit onze omgeving. KOEGRAS. WARMENHU1ZEN BARSINGERHORN. WIERINGERWAARD. ANNA PAULOWNA. LANGEND IJ K „G r o e n t e n c u 11 u u r" Z IJ P E. WIERINGEN SC H 00 RL. Influenza, Griep en Koorts; Rheumatiek Hoofdpijn en Kiespijn Wettla beschermd tabletten Wettig beschermd tegen Vervalschtngen - Bij Apotk OrogUtea schade den anderen dag wordt ingehaald? Een wet telijke regeling zal clandestien verkoopen in de hand werken. Wanneer men luistert naar de klachten over de Bakkerswet, waardoor de menschen geen versch brood kunnen eten, mag men zich wel eens beden ken alvorens men verder gaat. Het publiek wordt de dupe en daar mag men toch wel eens rekening mee houden. (Zie vervolg 2e Blad.) JULIANADORP. Algemeene vergadering van de Begrafenisvereeni- ging „De Laatste Eer" te Koegras. Donderdagavond werd bovengenoemde vergade ring gehouden in het lokaal „De Blauwe Keet" van den heer P. Kossen. Volgens de presentielijst waren aanwezig slechts 13 leden. De voorzitter, de heer J. Kossen, stelde tenslotte voor, om toch maar te be ginnen, daar er lang genoeg gewacht was op de le den, doch die niet verschenen en alzoo voor de zoo- veelste maal blijk geven, van het niet medeleven met deze vereeniging. Gezien het kleine aantal aanwezi gen hoopt spr. toch op aller medewerking om door zakelijke besprekingen het belang van deze vereeni ging te dienen, en te trachten het daarheen te lei den dat over het komende jaar een even gunstig re sultaat zal kunnen worden bereikt, zooals dat de beide voorgaande jaren het geval is geweest. Spr. wenscht geen lange speech te houden, de diverse ver slagen zullen een en ander wel nader openbaar ma ken, hij heet thans de aanwezigen welkom en ver klaart de vergadering voor geopend, en verzoekt den secretaris, den heer K. Veul, de notulen te willen le zen, dewelke zonder op- of aanmerkingen onveran derd worden vastgesteld. Vervolgens wordt het jaarverslag over 1929 uitge bracht, hetwelk wij, daar het niet erg uitgebreid is, hier in zijn gehfeel laten volgen: M.H. Het is de ge woonte om als de jaarvergadering gehouden wordt, dat er ook een overzicht over het afgeloopen jaar wordt uitgebracht. Nu is er voor zulk een verslag ook stof voor de samenstelling daarvan noodig en die ontbreekt nu, zoodat dit verslag heel kort zal zijn. Het jaar 1929 is wat de fananciën betreft, weer gunstig geweest, waarover straks meer. Gehouden werden 1 algemeene en 3 bestuursvergaderingen. En kele kleine voorzieningen kregen hun beslag. Het bestuur en het personeel onderging eenige verande ring. De contributie voor het fonds bleef hetzelfde. De rouwkoets werd eenmaal verhuurd. Er hadden in 1929 7 begrafenissen plaats, 2 van leden en5 van niet- leden. Twee begrafenissen kwamen ten laste van het fonds. Op 1 Januari 1929 bedroeg het ledental 168, 1 ging er af, 4 kwamen er bij, zoodat er op 1 Januari 1930 171 leden waren. In het fonds waren op 1 Januari 1929 110 gezinnen met 357 leden, eraf gingen 2 ge zinnen met 8 leden, er bij kwamen 5 gezinnen met 20 leden, zoodat er op 1 Januari 1930 113 gezinnen met 369 leden in het fonds waren, waarmede voorts dit verslag besloten wordt. Ten aanzien van dit verslag worden geen nadere inlichtingen gevraagd en voorts den samensteller daarvan door den voorzitter dank gezegd. Het punt mededeelingcn was spoedig afgewerkt, daar deze er niet waren. Volgt rekening en verantwoording over 1929. Van te voren waren deze bescheiden reeds nagezien door de heeren I. J. Gaakeer Pz. en A. Speur, en alles in volmaakte orde bevonden. Eerstgenoemde fungeerde als rapporteur en deelde de volgende cijfers mede: Ontvangsten: saldo van 1928 f 68.34. contributie over 1929 f506.18, storting aandeelen 1929 f 42.50, begrafe nissen in 1929 f 627.50. Totaal ontvangsten 11244(5®. Uitgaven: Onkosten begrafenissen f569, bodeloon f 50.61, assurantie f 13.23, onderhoud f 59.65, belastin gen f2.36, porto enz. f 12.88, salaris bewaarder f45, rente f 64.89, aflossing f 325, totaal uitgaven f 1142.62. Saldo over 1929 f 101.90. Nog af te lossen aan de Boe renleenbank f1200. Door een lid werd gevraagd, of er een verplichte af lossing is, waarop de voorzitter den vrager uitvoerig antwoordt en zegt als destijds alle inteekenaren en leden hun plicht hadden gekend, deze zaak reeds ja ren tot het verleden had behoord, maar nu velen tegenover de vereeniging hun plicht hebben ver zaakt, zit het bestuur nog steeds voor een groot be drag dat bij de Bank moet worden aangezuiverd. Dat is nfet de schuld van het bestuur, doch van dat soort leden die alleen rechten kennen en geen plichten. De vrager is hiermede volkomen tevreden gesteld, en wordt de rekening over 1929 van den penning meester, den heer K. Bregman, onveranderd goedge keurd en penningmeester en commissie dank ge zegd voor gehouden beheer en controle. De contributie voor het fonds wordt voor het jaar 1930 bepaald op de bekende bedragen en wel voor het le lid van een gezin f2.50. het 2e fl, het 3e f0.75, het 4e f 0.50 en het 5e lid f 0.25 per jaar. Dus f 5 per gezin van 5 personen per jaar. Meer dan 5 leden in een gezin, zijn de meerderen vrij. Minder dan 5 le den, dan wordt de contributie bepaald per jaar met weglating van onder af berekend. En voorts kan men tot den leeftijd van 50 jaar lid worden voor genoemde premies daarboven gelden de volgende verhoogingen: 5059 jaar 25 60—69 jaar 50 en 70 jaar en ouder 100 verhooging van de hierboven genoemde premies. Voorts moet ieder, die lid van de vereeniging wenscht te worden, één of meer obligatiën, hetzij van f 10 of van f25 nemen, naar keuze, welke in 5 achtereenvolgende jaren mogen worden volgestort. Bij de bestuursverkiezing is aan de beurt van af treden de heer H. Veul, welke zich door zijn eigen drukke werkzaamheden niet meer voor. een herbenoe ming disponibel stelt. Tot stemming overgaande, wordt met 8 van de 13 uitgebrachte stemmen tot bestuurslid gekozen de heer C. van Bodegraven, wel ke deze benoeming aanneemt Nu volgt de rondvraag, waarbij een lid vraagt, waarom de contributie in 2 keer gehaald \yordt, daar dit toch in 4 keer moet. Een ander meent dat er wel zijn, die dat in 4 keer gehaald willen zien. Tot heden is er slechts éen be kend die dat wil en wordt dat ook gedaan, dus het woord meerderen is overdreven. Diegenen die dat willen, kunnen zich dan wel kenbaar maken. Thans zijn er 2 die zich daarvoor aanmelden. Een ander lid zegt dat men degenen die in 1 of in 2 keer betalen, daarin niet moet tegenwerken, die willen dat zelf, en het zou dwaas zijn dat te veranderen. De eerste rond gang zal in het laatst van deze maand plaats heb ben. Verder komen nog eenige vragen van diverse leden naar voren, welke alle door den Voorzitter worden beantwoord of later in het' bestuur zullen worden besproken. Een bestuurslid deelde mede, nog een nieuw lid te hebben aangeworven, en meent voorts dat dit do plicht is van elk lid en niet zooals de overgroote meerderheid meent, alleen een plicht voor het be stuur. Het blijkt vaak, zegt spr., dat juist degenen, die alles en alles van het bestuur gedaan willen heb ben, hun van alles op de schouders laden, juist zelf als zij iets op zich genomen hebben, slechts matig of in het geheel niet uitvoeren. Neen, zegt s;u\, wij moeten allen onze schouders er onder zetten cn dan blijft ook het succes niet uit. Verder is er niets meer aan de orde en zegt de voorzitter dank voor de gehouden besprek-:igen, die naar hij verwacht in de belang van de v ;reeniging en leden zullen zijn, en sluit hiermede de" vergade ring. Onmiddellijk na deze vergadering ging het bestuur over tot het verdeelen van de functies en wel met den volgenden uitslag: J. Kossen, voorzitter, C. van Bodegraven, secretaris, K. Bregman, penningmeester, Jn. dg Graaf, vice-voorzitter en II. J. Spanjaard alge meen-adjunct. Voorts werden hier nog een paar huishoudelijke za ken geregeld, waarna sluiting volgde. Toen hedenmiddag(Vrljdag) de gemeentewerkman, de heer J. Vreeker. zich naar zijn werk begaf aan de Oude- wal, viel hij plotseling voorover op den weg neer, W3t door enkele personen werd gezien. Dr. van Hesteren, die juist ter plaatse was, verleende de eerste hulp en kon slechts den dood constateeren. Naar wij vernemen leed de man aan een hartkwaal. Sluisverpachting te Schoorldam. Aantal inschrij vingsbiljetten 3 stuks, t.w.: L. Groot voor f500, J. Spaans voor f813, H. Drevers voor f832, allen wo nende te Schoorldam. Gegund aan den hoogsten in schrijver. Het bouwen van een nieuwe 8-retortsoven aan het Gasbedrijf is opgedragen aan de N.V. Vereenigde Chamottefabrieken te Geldermalsen. Deze firma was de laagste van de zeven inschrijvingsbiljetten. Wegens het plegen van niet nader te noemen hande lingen met zijn minderjarige kinderen is A. v. L. over gebracht naar het gerechtsgebouw en aldaar in voor- loopige arrest gehouden. Aan den dienstplichtige, J. Helder, van de lichting 1931 is een jaar uitstel van opkomst voor eerste oefe ning verleend. Aan S. de Geus, timmerman, alhier, is ingevolge de hinderwet vergunning tot het oprichten van een hout bewerkingsinrichting te drijven door een electromotor van 4 P.K. In het gezin van K. W. te Schoorldam is een geval yan roodvonk geconstateerd. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Ingeschreven gedurende de maand Februari 1930. Geboren: Antonia Hendrika, dochter van Joh. Groot en A. M. van Lierop; Lust je, dochter van Doede Boots- ma en A. Jeensma. Ondertrouwd: Cornelis Huibers, oud 35 jaren, tuin bouwer, en Barbara Kalek, oud 24 jaren, zonder beroep, belden wonende alhier. Johannes Groot, oud 25 jaren, hoofdonderwijzer, en Maria Elizabeth de Koning, oud 25 jaren, onderwijzeres, beiden wonende alhier. Getrouwd: Cornelis Huibers en Barbara Kalek, alhier Overleden: Geene. Door den Hoofdinspecteur van den Arbeid in het 6e District der Arbeidsinspectie te Haarlem is onder be paalde voorwaarden aan de N.V. Hollandsche Betonmaat- schappij vergunning verleend om tot en met 1 Novem ber 1930 om werk te doen verrichten door pl.m. 100 mannen van 18 jaar of ouder gedurende 10 uur per dag en 55 uur per week, zulks ten behoeve van den bouw vaa een sonuitsluis. te Kolhorn. Bij gelegenheid van de laatste bijeenkomst van de nutsvereeniging „Ontspanning na arbeid" welke in den loop dezer maand in de zaal van den heer P. Schenk wordt gehouden, zal door eenige oud-leden van D.E.V. een mooi tooneelstuk worden opgevoerd, getiteld: „Le vensdwang". terwijl muziek en voordrachten het verdere gedeelte van den avond zullen vullen. Het belooft alzoo weer een mooie avond te worden. BREEZAND. Donderdagavond reed de heer Jb. Borst, uitwijken de voor een paar fietsers en daardoor zijn bocht te klein nemend, tegen de palen van het electrisch licht, die op den hoek van den Verlengden Meer weg en de Zandvaart staan. Hoewel slechts de zij kant van den wagen een der palen raakte, knapte deze toch door. Het gevolg was, dat enkele huizen in den omtrek verstoken waren van stroom. De di recteur van het electrisch bedrijf en de lijnwerker waren echter spoedig ter plaatse en dra brandde weer overal het licht. De heer H. Pennekamp alhier, verwierf het leider- diploma van het K. N. Gymnastiekverbond. BROEK OP LANGEND IJK. Lezing over de „Cultuur van Tulpen". Openbare vergadering van de tuinbouwvereeniglng „Groentencultuur" op Woensdag 5 Maart, in café „Markt- zicht" te Broek op Langendijk. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen en den spreker en spreekt zijn blijdschap uit over de groote belangstelling. Als spreker treedt op de heer Van Egmond van Lisse met het onderwerp „De cultuur van tulpen". Spr. merkt op, dat hier toenemende belangstelling voor en uitbreiding van de bollencultuur is. Zal het bollenbedrijf rendabel zijn, dan is kennis van de cultuur noodzakelijk. Allereerst behandelt spr. de verschillende soorten die er zijn. De gewone vroege tulpen zijn in 1550 In ons land ingevoerd. Ze zijn afkomstig uit den Ealkan, waar ze in het wild werden aangetroffen. Na de dwaze tulpenhandel van 1637 is men begonnen de tulpen, te veredelen en heeft men door kruising nieuwe soorten verkregen. Van de vroege tulpen kennen we de Duc van Tol-soorten en verschillende enkele en dubbele soorten. Gebroeid, kunnen de vroege tulpen in 14 dagen in bloei zijn. Darwln-tulpen zijn 50 jaar geleden door den heer Krelage uit Noord-Frankrijk in ons land ingevoerd. Voor vroege broei zijn ze niet geschikt. Rembrandt- tulpen zqn tulpen met gebroken kleuren. Er zijn varië teiten met gestreepte bloemen. Handelswaarde hebben ze niet Leliebloemige tulpen zijn een kruising van Dar- win en late tulpen. Ze hebben een wijde bloemkelk en slappe stengel. Kunnen niet best worden geforceerd. Mendel-tulpen zijn een kruising van Duc van Tol en Darwin-tulpen. Ze hebben de groei-eigenschap van de Darwin en de vroege broei-eigenschap van de vroege tulpen. Men verwacht dat in de toekomst de beste soorten de vroege tulpen zullen vervangen. Spr. raadt de aanwezigen aan, Indien ze willen begin nen met Mendel-tulpen, alleen goede handelsoorten te koopen. Triumph-tulpen zijn een kruising van vr»ege en Darwintulpen. Ze broeien niet zoo vlug als Mendel- tulpen, doch groei en grootte zijn beter. Het is een goede handelstulp en kenmerkt zich door sombere tin ten. Breeder tulpen zijn in Amerika zeer gewild. Wor den ze daar gekweekt op zonnige plaatsen, dan komen ze tot hun volle waarde. In ons land komen ze niet tot hun recht. Ze hebben meest donkere kleuren. Ideaal-tulpen, een kruising van vroege en Darwin. Er zijn veel soorten in edele kleuren, zuiver wit, rose en licht blauw. Robust-tulpen, een kruising van vroege en Darwin. Ze hebben groote bloemen en heldere kleuren Of ze voor broeien geschikt zijn is nog niet aangetoond. Speciale tulpen worden geïmporteerd uit Rusland, waar ze in het wild In de steppen worden gevonden. Het zijn kleine tulpen en geleken, ook wat de kleur be treft. meest op onze vroege tulpen. Verder zijn er nog Bizarre-tulpen als uitloopers van gewone en Parkieten met grillig gevormde bloemen. Ze bezitten geen handelswaarde. Vervolgens behandelt spr. de teeltwijze. De bol van een tulp is gerokt ln tegenstelling met een knol die mas sief i3. De tulp is een één-jarig bolgewas, de nieuwe boi groeit uit het hart van de oude. Bezien we een bol van buiten naar binnen dan zien we eerst een bruine huid, dan 4 a 5 vleezige rokken, van binnen de spruit en klister, die weer een nieuwe bol vormt. Onderaan vin den we de schijf waarin alle deelen zijn ingeplant De voortkweekerlj geschiedt voornamelijk langs ongeslach- telijken weg. De groei van een bol staat nooit stil. Wan neer ze in de schuur worden bewaard, vormt zich on deraan de schijf een wortelrand. Van een tulp zijn de eerste wortels de beste. Voorzich tigheid bij de behandeling van de bollen is dus elsch, wordt de wortelrand beschadigd, dan wordt de groei be lemmerd. De tulp groeit op verschillende grondsoorten, ze groeit niet langer dan een jaar op dezelfde grond en moet dus ieder jaar van akker verwisseld worden. De grond moet voldoende los zijn, ongeveer een voet diep. De bedden bij voorkeur niet langer dan 10 M. Voor een goede waterafvoer moet de akker Iets rond liggen. Op kleigrond is kunstmest de beste bemesting. De diepte van zetten regelt zich naar de grondsoort, 12 C.M. zal hier misschien de gewenschte diepte zijn, waarbij dan later nog een laagje turfmolm over de bedden. Het aantal bollen per regel regelt zich naar de grootte. Tulpen moeten niet te dun staan, als ze vol groeid zijn, moeten ze elkander raken. Zijn ze in bloei, dan moeten de dwalingen en dieven worden verwijderd. Dieven komen voor zoowel in vroege als Darwinsoorten We kennen twee ziekten bij de tulpen, n.1. de kwade grondziekte en de stekerziekte of vuur. De kwade grond- ziekte komt hier nog niet voor, maar wel in de bollen streek. Kenmerk van de ziekte is dat de bollen wel wor tels schieten, doch niet boven den grond komen; Het vur dat hier ook voorkomt, komt hoofdzakelijk voor bij soorten met hooge bollen met gesloten punten. Het verdient aanbeveling bij de grootste bollen van die soor ten voor het zetten de neuzen af te snijden. Ook het hardhandig behandelen van tulpen- op het veld, zoodat de bladen gekneusd worden kan vuur veroorzaken. Treedt vuur op, dan groeien de bollen niet verder. Om besmet ting te voorkomen moeten de zieke bollen met de grond worden verwijderd. Het snijden der bloemen moet geschieden als de steel zoo lang mogelijk gerekt is. De steel sterft het eerst van boven af. Hoe langer steel, hoe langer levensduur. Twee dagen voor het afsterven groeien de bollen even veel als 2 weken in het voorjaar. Afgesneden bloemen en later het afval van de bladeren moeten van de ak ker worden verwijderd en om besmetting van ander land te voorkomen ook niet te water worden gegooid. Na rijpheid worden de bollen gerooid, direct schoon gemaakt en gesorteerd en koel bewaard. Voor de teelt op kleigrond is stoken niet noodig. Enkele vragen worden nog door den spreker beant woord. Na een woord van dank aan den spr. sluit de Voorzit ter de vergadering. NOORDSCHARWOUDE. Vrijdagmiddag geraakte het zoontje van den heer Minnema alhier, spelenderwijze te water, nabij de fa briek der Fa. Verburg. De heer J. Keeman begaf zich onmiddellijk te water en wist het knaapje al zwemmende te redden. NOORDSCHARWOUDE. Sinds het vertrek van den heer P. Zuidscharwoude naar Zeist, is aan het postkantoor alhier nog steeds geen vaste ambtenaar aangesteld, wat zijn oorzaak vindt in het gebrek aan woningen. Reeds eenlgen tijd is ten post kantore werkzaam de heer L. Davidson van Venhuizen. Van een vaste ambtenaar schijnt echter nog steeds geen sprake te wezen. NOORDSCHARWOUDE. Als tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school Is be noemd mej. Groenland van Alkmaar. NOORDSCHARWOUDE. De A. R. kiesvereeniging vergaderde in de consistorie der Geref. kerk. Na opening en voorlezing der notulen werd door den heer M. de Groot een inleiding gehouden over: „Het karakter onzer partij." Hierop volgde een aangename discussie. NOORDSCHARWOUDE. Voor de Geref. Jongelingsver. „Timotheus" trad als spr. op Ds. R. J. v. d. Veen van Leimuiden, met als on derwerp „Jeugd en Levensbeschouwing." Spr. schetste het verschil tusschen wereldbeeld en we reldbeschouwing om zich verder te bepalen tot de le vensbeschouwing. Toch heeft laatstgenoemde, vooral op den jongelingsleeftijd kenmerkt dit zich, verband met de wereldbeschouwing, daar deze beschouwing den vasten vorm begint aan te nemen. Het geheel was een mooie rede, die met alle aandacht werd gevolgd. De dienstplichtigen E. Roozing en F. W. de Waard, beiden van de lichting 1930 en wonende te Petten, zijn opgeroepen om op 1 April a.s. te worden ingelijfd bij het le Reg. Huzaren te Amersfoort. BURGERBRUG. De heer Jn. Struijf Jz. is benoemd als koster der Doopsgezinde kerk aan de Burgervlotbrug, welke func tie met 1 Mei door hem aanvaard zal worden, BURGERBRUG. Door de Commissie belast met de regeling der op 7, 8 en 9 Nov. a.s. te houden Fancy-fair werd alhier eene bijeenkomst gehouden. O.a. is besloten op 19 Maart a.s. een vergadering te houden met dames, welke hare diensten beschikbaar stellen, om alsdan onderling de functies te verdeelen. Naar het zich laat aanzien bestaat hier voor het hou den eener Fancy-fair nogal belangstelling. De wensch er bijvoegende dat de burgerij en vooral de neringdoen den door het schenken van luxe- en andere voorwerpen er toe zullen bijdragen, dat er op bovengenoemden data's voor een elk een schitterend feest op til staat BURGERBRUG. De heer P. de Boer Ezn., alhier, Is voornemens een nieuwe boerderij te laten bouwen door den heer K. Bou- wes, eveneens alhier. SCHAGERBRUG. Het plaatsen van bliksemafleiders op de nieuwe school te Schagerbrug is gegund aan den heer W. den Hartog te Sint Maartensbrug. 't ZAND. Naar we vernemen zal de heer J. Louwe te Stolpen zich vestigen te 't Zand ln een door hem te bouwen nieuwe burgerwoning, waarvan de bouw is opgedragen aan de firma Schrieken en Jongejan alhier. SINT MAARTENSBRUG. Het bouwen van een nieuwe woning voor rekening van den heer A. Bakker te Schagerbrug, is opgedragen aan den heer P. Doorn alhier. STOLPEN. Naar we uit goede bron vernemen zal de heer P. Dekker te Harenkarspel aan den Schlldersweg alhier, voor rekening van het R.K. Genootschap te Sint Maarten een nieuwe arbeiderswoning bouwen. PETTEN. Na een inleiding van den heer G. W. Groothof uit Den Helder vereenigden de vrij talrijke Vara-leden te Petten en Zuid-Zijpe zich tot een afdeeling van de Vara, met als voorloopig bestuur de heeren J. Bellis, G. Hollander en J. P. Geensen. 'T ZAND. De „Hollandia" Hollandsche fabriek van melkproduc ten en voedingsmiddelen betaalde aan haar leveranciers te 't Zand c.s. voor de door dezen over de maand Febr. geleverde melk f 9.12 per 100 L. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 1 tot en met 6 Maart 1930. Getrouwd: Arie Eriks, 24 jaar, veehouder en Reinsina Alberta Buijl, 20 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Zijpo. Bij gehouden aanbesteding voor het omrasteren met hekwerk e.d. om het Succes-voetbalterrein werd inge schreven door S. Blaauboer voor f 145.00; P. Doves f 149.en J. C. Klein voor f 159. Behoudeps goedkeu ring door de algem. vergadering is het werk gegund aan S. Blaauboer zijnde de laagste inschrijver. De oouw der woonhuizen aan de Kliefstraat voor re kening van B. H. Kraan alhier is thans opgedragen aan J. C. Klein. Bij de onlangs gehouden aanbesteding was de gunning aangehouden. Succesnleuws voor a.s. Zondag. De gouden-kruis-wed- strijden van a.s. 2k>ndag zullen niet doorgaan. Doordat spelers uit de kampende elftallen mede moeten spelen ln den proefwedstrijd N.H.V.B. tegen Hollandia. Succes III zal spelen tegen Breezand II. te Ana Paulowna. Suc ces 1 en 2 zullen zoo mogelijk thuis tegen elkander uit komen. De Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging „Draagt elkander lasten", vergaderde Donderdagavond te Groet ln het lokaal van den heer Marees. De voorzitter, de heer Wognum, verklaarde bij de ope ning, dat het jaar 1929 ons een goede vooruitgang had bezorgd. Was er bij de oprichting nog wel eens angst voor een mlnedr goed slagen, thans bleek de vereeniging voldoende te zijn ingeburgerd. Het ledental groeit, de kasmiddelen stijgen! Die werkt bemoedigend en geeft kracht. De notulen van den heer J. Stam Mz„ secretaris, wer den evenals diens jaarverslag, onveranderd en onder dank aanvaard. Uit dit jaarverslag bleek de rustige en gezonde werk wijze der vereeniging benevens den bloei. Het ledental was gestegen van 441 tot 510. Een vooruitgang van 69 dus. De heer P. Greeuw had den bestuurszetel van den heer J. Kreijgsman Ingenomen. Het verslag wijdde woorden van dankbaarheid voor 't vele goede, dat de heer Kreijgsman had gedaan. Zesmaal was de hulp der vereeniging ingeroepen voor patiënten in de ziekenhuizen en 129 ligdagen zijn daar door vergoed. De penningmeester, de heer J. W. Schoone, deed hier na zijn financieel verslag. Het saldo van 1928 bedroeg f 547.35, de contlbutles in 1929 f 607.18. Inleggeld van nieuwe leden f 9.35. Totaal f 1163.88. Aan verplegings- kosten was betaald f 378. Aan bodeloon f 50, aan admi nistratieve en andere kleine uitgaven f 20.44%, totaal f 448.44%. Er was dus een saldo van f 715.43% en een vooruitgang in 't afgeloopen jaar van f 168.08%. De heer Jb. Boschman gaf als lid der commissie van onderzoek een gunstig advies. De vergadering keurde <ie jaarrekening goed ën de penningmeester oogstte dank De heeren J. Stam Mz. en J. Hoogland werden met bijna algemeene stemmen tot bestuursleden herbenoemd. Een dankbetuiging van den heer B. Haring was inge komen voor de juiste en goede uitbetaling bij de ziekte van zijn kind. De oommissie van onderzoek voor 1930 zal worden gevormd door de heeren F. Gutker, S. van Twuijver en Jb. Boschman. Hierna werden de plannen besproken voor vergoeding van eventueele operatiekosten. De voorzitter deelde mede, hoe dit punt vorig Jaar reeds was besproken, en ln portefeuille bleef doordat de federatie dergelijke plannen had. Deze plannen loopen echter op niets uit. Er wordt nergens meer van gehoord en Schoorl is dus weer op zichzelve aangewezen. Het bestuursidee, door den secretaris nog toegelicht, werd aangenomen. De strekking daarvan is, dat zij die zich wenschen te dekken tegen operatiekosten, dub bele contributie, d.w.z. extra nog eens 3 ets. per week betalen. Men krijgt dan vergoed voor eiken ligdag f 3. welke dienen zullen voor betaling der operatiekosten. Het totaal bedrag der uitkeeringen mag echter de kos ten niet overtreffen: bij toetreding van een 30 a 40-tal leden zal de zaak loopen. De heer Groothoff doet hierna verslag als afgevaar digde van de federatievergadering, genoegzaam door de bladen bekend gemaakt. Vervolgens werd een Bestuursvoorstel aangenomen om de functies van secretaris en penningmeester in één persoon te vereenigen. De heer Stam bepleitte dit idee van centralisatie, het welk veel dubbel werk zou opheffen. Den heer Schoone werd deze functie opgedragen, ter wijl de heer Stam eervol en onder dank werd ontheven van zijn functie als secretaris. Een bestuursvoorstel om den nieuwen functionnaris f 40 vergoeding te geven, vond bestrijding bij den heer P. Kos, die meende dat we elkanders lasten hebben te dragen zonder daarvoor te moeten worden vergoed. Men moet wat voor elkaar en voor de goede zaak overhebben. Spreker zou zich schamen hiervoor geld te accepteeren. De heer Stam belichtte de andere zijde van de medaille ook de voorzitter deed dit er werd over gestemd, en het idee van het bestuur werd aangenomen met 16—6 stemmen. De bods, de heer Delver, krijgt een salarlsverhooging van f 10 en verder z^l dit salaris automatisch met f 2.50 per jaar stijgen, indien het ledental met 25 is vooruit gegaan. Op voorstel van den voorzitter zal, ter aanmoediging van trouw bezoek, op de eerstvolgende ledenvergadering een verloting worden gehouden. Bij de rondvraag bleek, zulks naar aanleiding van een vraag van den heer P. Kos, dat er nog een verslag vaa een federatievergadering moest worden voorgelezen. Er waren toen een paar andere heeren dan den heer Groot hoff afgevaardigd. Het verslag was echter niet actueel genoeg meer om te worden voorgelezen. Echter bleek het den voorzitter, dat er nog meer afgevaardigden moesten worden aangewezen en dit ge beurde dan ook. Tot de volgende ledenvergadering ziin de heeren Huiberts, Krult, Gutker en Lensink afgevaar digde of plaatsvervanger. De heer Dulnmeijer wees nog op de noodzakelijkheid van 't hebben van bewijsjes van het bestuur, indien een patiënt naar 't ziekenhuis gaat. Men weet dan wel, dat een bewijs van den dokter noodig is, doch men zij er ook goed van doordrongen, dat men aan 't ziekenhuis ook een tweede biljet moet toonen, te verkrijgen bij alle bestuursleden. De voorzitter beaamde zulks. Dit biljet is dienstig om 't ziekenhuis te overtuigen dat de vereeniging ie ligkosten betaalt Aan de ziekenhuizen zal worden gemeld dat zulk een biljet beslist geëischt moet wor den, wil men recht op vergoeding der kosten krijgen. Na nog enkele dingen te hebben besproken, sluit de voorzitter.

Schager Courant | 1930 | | pagina 15