Lap^ndijker Groenten-Centrale. Spierpij Kloosterbalsem De algemeene vergadering van de Langendijker Groen- tenoentrale, bond van Tuinbouwvereenigingen, geves tigd te Broek op Langendijk, werd Donderdag 6 Maart 1930 te-Hensbroek gehouden, in het lokaal van den heer Mantel. Het vergaderlokaal was door deze afdeeling in een bijzonder pak gestoken, pronkten op de tafeltjes de bloemetjes, bij den opgang van het tooneel waar be stuur en gasten gezeten waren, had de afdeeling Hens broek voor een aardige attentie gezorgd, n.1. een ver siering van tuinbouwproducten. Alle aangesloten vereenigingen waren vertegenwoor digd, te weten, de afdeelingen Heerhugowaard, Koedijk, Oterleek. De Schermer, Scherijierhorn, Hensbroek, Broek op Langendijk, Zuidscharwoude, St. Pancras, Ur- sem, De Rijp en Omstreken, De Rijp L.T.B., Heerhugo waard L.T.B. en St.-Pancras-Zuid. De openingsrede. De Voorzitter, de heer S. de Boer Kz„ sprak er in zijn openingswoord zijn genoegen over uit, dat de afge vaardigden zoo volledig mogelijk opkomen, wat een be wijs is van aller belangstelling. In 't bijzonder heet spr. dan welkom den heer Slot, burgemeester van Broek op Langendijk, den heer Balk, secretaris der Provinciale Commissie, den heer Dirkmaat, betaalmeester, de hee- ren Wagenaar en Kramer, afgevaardigden van Koop handel, den heer Van Die, keurmeester, den heer Kei zer, onze dagelijksche man aan de veiling, zooals spr. hem noemt, den heer Kooiman, burgemeester van Koe dijk en de pers, die vandaag als gast tegenwoordig is. Het seizoenjaar 1929-1930 zal weer spoedig ten einde zijn en kunnen wij onze rekening opmaken. Ik vrees dat veleri zulle sluiten -met een nadeelig saldo en dat is wel te bekeuren. Toch moeten wij voorwaarts omdat wij de wetenschap hebben dat ieder jaar een ander beeld geeft. In slechte tijden wordt er nog al eens gezocht naar middelen om het bestaan zekerder te maken. Spr. wijst op de reclame die gemaakt wordt en waar door meer afzetgebied is verkregen en daardoor heeft het ons groote voordeelen bezorgd. Ook is het misschien wel goed om een wijziging te brengen in ons bedrijf. Het zal zeker aanbeveling verdienen om zich niet zoo afhankelijk te stellen enkel van de winterproducten. Wij hebben al vele pioniers onder onze leden, die liet hebben aangedurfd om producten onder glas te telen en ook zijn er velen óie reeds een gedeelte van hun bedrijf voor bloembollen gebruiken en ik geloof dat beide cultures tot heden goede resultaten hebben afge worpen. Ook voor deze producten is de prijs wisselvallig, maar toch komt men tot een betere bedrijfszekerheid, omdat men niet afhankelijk is van één cultuur. Ook is voor onze bedrijfszekerheid een eerste voor waarde, dat wij onze producten zoo goed en zuiver mogelijk aanvoeren. Het vorige jaar hadden wij een punt op onze agenda waarin voorgesteld werd om al onze goede producten ie veilen onder het merk van het U.C.B. Dat voorstel werd goed ontvangen en is met algemeene stemmen aangenomen. Het veilen onder het merk heeft met de bloemkool goede resultaten gehad, d.w.z. dat het zich in den prijs uitdrukte. Ook met de winterkool gaat het thans heel goed, om dat kool geveild onder het merk U.C.B. een goeden prijs opbrengt. Het sterkst kwam dit naar voren met de deensche witte voor verzending naar Amerika, kool zonder het merk bracht steeds beduidend minder op dan de kool die het merk kon dragen, zoodat er dan ook veel kool onder het merk is geveild. Voor den uitvoer naar Amerika, het land dat zoo gaarne iets vindt op onze ingevoerde producten, om dan maar een reden te hebben om de grenzen voor zoo'n product te sluiten, is het jammer, dat er nog geen al gemeene controle op den uitvoer is. Het is thans nog mogelijk dat een koopman kool ver pakt voor Amerika onder het merk en ook kool verpakt van minder goede kwaliteit, ja zelfs soms slechte kwa liteit. Door die zendingen bestaat de mogelijkheid, dat dan de export naar zoo'n land verloren gaat, wat zeker schade veroorzaakt. Het is voor onze tuinders wel treurig, dat dit nog bestaat, maar het actieve bestuur van het Uitvoer Con trole Bureau zal wel al het mogelijke doen opdat zoo iets niet meer plaats kan vinden en wanneer dat niet mocht gelukken, dan zal zeker de regeering wel een handje helpen. Het verstrekken van bonnen, waarvoor wij het vorige Jaar ook een punt op de agenda hadden, om die na een zekere datum niet meer te verstrekken, hetgeen ook aangenomen is, is zeker veelzijdig besproken, waar dan ook reden voor was. Wij moeten niet anders kunnen en weten, als dat wij met onze producten naar de veiling moeten en niet anders. De handelaren, al waren die er oorspronkelijk niet voor, hebben zich al aangepast aan het koopen op de veiling, maar met de wi nterproducten hebben de tuin ders zich nog niet aangepast. Het is voor den koopman buitengewoon moeilijk of laat ik liever zeggen onmogelijk, om in de eerste maan den, vooral December en Januari een goede wagon kool op de veiling te koopen: als daar nog eens in voorzien werd, waren wij zeker op den goeden weg. Goed£ producten moeten de wereld in, vooral in het begin van de campagne, dat geeft reclame, en dat zal de vraag naar ons product bevorderen. Als heugelijk feit wil ik hier mededeelen, dat thans bet loop- en fietspad KoedijkSint Pancras in wording "gr- brengt nog hulde aan wijlen burgemeester Kooi- die zoo zeer geijverd heeft voor de totstandkoming Vap '~eze verbinding en hoopt ten slotte dat de afge vaardigden wel doordacht hunne gedachten naar voren zullen brengen. Ingekomen stukken. Naast enkele berichten van verhindering, was een schrijven van de Provinciale Commissie ingekomen, om in verband met de wratziekte de aardappelsoorten Bra vo, Kampioen en de Wet uit te schakelen en deze soor ten door onvatbare soorten te doen vervangen, met name door de Bevelanders. De notulen worden goedgekeurd. Het jaarverslag. Van het door den secretaris uitgebrachte jaarverslag hebben we in ons no. van 18 Februari j.1. zeer uitvoe rige mededeeling gegaan. Naar aanleiding van dit verslag vraagt de heer Wit, Broek op Langendijk, om volgend jaar uitvoerige mede deeling te doen van de wijze waarop de reclame door het Centraal Bureau wordt gevoerd. Aan dit verlangen wordt onmiddellijk door den Voor zitter voldaan. Voor 1929 was voor reclame een bedrag van f 69.000 beschikbaar. In het binnenland had de Teclame plaats door de bekende boekjes, platen aan de stations, lichtbakken, tramreclame, op tentoonstel lingen, door proefzendingen o.a. op de Parijsche mark ten. Dankbaar wordt gewaagd van de belangrijke bij drage ad f 10.000 door de Provincie Noordholland. Spe ciale reclame werd gemaakt voor meer gebruik van aardappelen. Ook in het buitenland werd op veelzijdige ■wijze reclame gevoerd. Waar de heer Balder opname van dergelijke mededee- lingen in het jaarverslag opgenomen wenscht te zien, wijst burgemeester Slot op de mededeelingen in „De Tuinderij". De heer Kloosterboer, St.-Pancras, deelt mede, waar om hij als bestuurslid van de L.G.C. had bedankt. Hij had zich daartoe verplicht geacht om een persoonlijke kwestie. Het jaarverslag wordt goedgekeurd. Rekening en Verantwoording. Volgt rekening en verantwoording van den penning meester. Het financieel beheer was gecontroleerd door den accountantsdienst van het Centraal bureau van de veilingen en alles accoord bevonden, zoodat geadviseerd wordt den penningmeester voor zijn accuraat beheer te dechargeeren. De balans geeft een totaal bedrag aan van f 107.341.24, de exploitatierekening een bedrag van f 39.543.90, met een bruto-saldo van f 7354., welk bedrag werd aange wend voor afschrijvingen. De heer De Vries, St.-Pancras, vraagt om voor de on derhoudskosten de werkzaamheden meer te verdeelen onder de vaklieden uit de andere gemeenten. Wat de kosten der rondvaart betreft, wil spr. er de aandacht op vestigen, dat de rondvaart meermalen geldt voor eerste klas protectionisten. De heer Zwetsman, Koedijk, vraagt over enkele pos ten inlichtingen. De Voorzitter denkt dat verdeeling van de onder houdswerken moeilijk zal zijn uit te voeren. Wat de rondvaartkosten betreft, er wordt wel dege- geselecteerd. In het afgeloopen jaar heeft er een rondvaart plaats gehad met Denen. De heer De Vries meent dat eenige verdeeling van de werkzaamheden voor het onderhoud wel mogelijk !s. Voor de grootste werken is aanbesteding wel mogelijk. Meermalen zijn Duitschers rondgevaren en die hebben ons geëxploiteerd. De commissie, met het nazien der rekening bracht een zeer gunstig rapport uit. De rekening wordt goedgekeurd onder dankzegging aan den penningmeester. De volgende vergadering van de Langendijker Groen- tencentrale zal te Zuidscharwoude worden gehouden. Een bestuursvoorstel. Door het Bestuur wordt voorgesteld om ten hoogste 1/10 *fo van den omzet beschikbaar te stellen voor re clame. Van dit bedrag wordt de helft besteed voor de algemeene reclame, de andere helft is voor de buiten gewone reclame, waarvan de provincie maximaal f 10.000 beschikbaar stelt. Algemeen goedgevonden. De voorstellen van de vereenigingen. „De West" te Koedijk stelt voor: om. „De Vierbond" te reorganiseeren of op te heffen. Het is het gevoelen van „De West" dat „De Vierbond" niet volledig aan zijn doel beantwoordt. Prae-advies van het Bestuur: Het Bestuur achth et 't best om de regeling te houden zooals ze thans is. doch-dat de besluiten die genomen worden, gelijktijdig worden ingevoerd. De Voorzitter merkt op, dat er van reorganiseeren niet gesproken kan worden;' zeer gemoedelijk worden de zaken daar besproken, al komt men niet altijd tot overeenstemming. Ook bespreking met „Koophandel" heeft dan plaats. De heer Zut. Koedijk, wijst op de voorstellen van vorig jaar en die niet uitgevoerd zijn geworden. En de kans om onze voorstellen weer niet uitgevoerd te krijgen, is weer groot Spr .noemt de bonnenkwestie, waarin de L.G.C. in den Vierbond is teleurgesteld. De Voorzitter herinnert aan de wijze waarop het bonnenstelsel tot stand is gekomen. En als eenling kan de L.G.C. daar maar niet van afstappen. Noch de 3 andere vereenigingen, noch „Koophandel" gingen met het besluit t.a.v. het bonnenstelsel van de L.G.C. mee. Maa!r daarom behoeft de Vierbond niet opgedoekt te worden. De heer De Vries, St.-Pancras, zegt dat wij gehouden zijn aan de statuten; „de Vierbond" daarentegen is een losse organisatie. De heer Kramer, St.-Pancras, ziet wel het nut van „De Vierbond" in. Alle 4 veilingsvereenigingen hebben gemeenschapsbelangen en om die te dienen is „de Vier bond" noodig. Spr. wil hem dus niet opheffen, maar eerder versterken. Dat ons besluit t.a.v. het bonnen stelsel niet door „de Vierbond" is bekrachtigd, is jam mer en heeft ons teleurgesteld, vooral waar aan den Noord zooveel over dat bonnenstelsel werd geschermd. De heer Visser, bestuurslid L.G.C., oordeelt dat de vergadering vorig jaar het besluit onvoldoende had ge nomen, omdat het bestuur niet gewezen had op de overeenkomst met „de Vierbond". De heer Zwetsman Sr., Koedijk, beaamt dat de L.G. C. zich moet houden aan de overeenkomst met „de Vierbond". Den Vierbond te versterken, ontraadt spr., want het is nu reeds öioeilijk tot overeenstemming te komen. Besluiten van een organisatie als de L.G.C. die nen niet steeds tegengehouden te worden. Slechts bij hooge uitzondering dient afgeweken te worden van de besluiten der L.G.C. In een motie wil spr. dit tot uit drukking doen komen. De Voorzitter onderschrijft dien laatsten wensch. Onze besluiten zijn steeds afgescheiden van „de Vierbond" uit gevoerd. Laten we blijven trachten door gemoedelijke bespreking iets bij „de Vierbond" te bereiken. De heer Slot, burgemeester van Broek op Langendijk, erkent dat „de Vierbond" feitelijk geen organisatie Is. Maar de vereenigingen hebben vele gelijke belangen, die daar besproken worden en spr. adviseert dien toe stand te handhaven. De he»r Zwetsman Jr., Koedijk, zegt, dat „de West" toch het prae-advies van het Bestuur niet kan accep teeren. We moeten er voor waken, dat „de Vierbond" besluiten van de L.G.C. teniet kan doen. De heer Kramer zegt dat als we onze besluiten ge handhaafd willen zien, we den Vierbond eenige zeg gingskracht dienen te geven. Het gaat niet op, dat onze besluiten maar afgewezen worden door den Noorder- marktbond. Het resultaat van de besprekingen is, dat het prae- advies van het Bestuur wordt aangenomen, slechts in enkele uitzonderingen zal afgeweken worden van de be sluiten, genomen door de algemeene vergadering van de L.G.C., zooals ook altijd is gehandeld. Het tweede voorstel van „De West" te Koedijk luid», om geen witte meer te snijden. „De West" toch is van oordcel, dat het niet snijden van witte kool, gezien de laatste twee jaar, geen be lemmering is voor een goeden handel. Het Bestuur acht het 't best om de regeling die het vorig jaar door „De Vierbond" genomen is, te handhaven De Voorzitter merkt op, dat als de L.G.C. dat wil, de vereeniglng zich in dezen van „De Vierbond" kan afscheiden. Spr. ontraadt dat echter, en releveert de regeling die thans bestaat. Het is een zeer soepele re geling, die op de vier veilingen bestaat. De heer Zwetsman Sr. te Koedijk, licht de bezwaren, die ook 2 jaar geleden golden, nader toe. Als „Koophandel" ons besluit niet aanvaardt, zijn we niet op het doode punt, ons besluit is krachtig genoeg. Gesneden kool geeft geen zuiver beeld van de partij. Rondige kool is geen koopvernietigend gebrek. De Voorzitter zegt dat het snijden van de witte kool een vrijwillig besluit was. Goede overeenstemming met „Koophandel" is ook t.a.v. dit punt gewenscht. Er zijn jaren dat de witte kool zoodanig is dat ze voor de fa brieken niet te gebruiken is. Het voorstel van „De West" wordt in stemming ge bracht, het wordt verworpen met 383 stemmen voor 926 stemmen tegen en 100 stemmen blanco. De oude re geling blijft dus bestaan. Hierna wordt gepauzeerd en begeeft de vergadering zich naar het café van den heer K. de Boer, waar de gemeenschappelijke maaltijd wordt gebruikt. Aan onge veer een 200 tal personen wordt een utlmuntend maal aangeboden, een gezellig strijkje was aanwezig en de woorden van lof door den voorzitter aan hospes en be dienden gebracht, was wel verdiend. Te kwart over tweeën werd de vergadering heropend. „De West" stelt voor de bepalingen voor het veilen onder U.C.B. te bespreken. De Voorzitter merkt op dat er geen toelichting bij het voorstel is. De heer Zwetsman Jr., wijst op de ontevredenheid van de aanvoerders toen bekend werd gemaakt dat goede kool onder het U.C.B. moest worden aangevoerd, want dat het anders doorschot was. Op een willekeurlgen dag is die regeling aangekondigd, niet bij het begin van de veiling voor de winterkool. De aanvoerders staan nog vreemd tegenover het veilen onder het U.C.B.-merk en het trekt de aandacht dat het onder dit merk geveilde product zoo weinig prijsverschil aar.gc.it. Spr. vraagt waarom uien onder het merk moeten v/ rden geveild, de eischen die de kooplieden er aan stellen, zijn ver schillend. Hoe moeten in het algemeen de producten zijn. De Voorzitter antwoordt dat voor de winterkool nog niet op he U.C.B.-merk was gelet De verplichting om onder het U.C.B.-merk te veilen, is zoo soepel mogelijk toegepast en ingevoerd omdat een handelaar op een be paald moment een verklaring moest overleggen. Toen werd veilen onder het U.C.B.-merk noodig. Met U.C.B.- bloemkool was er een belangrijk prijsverschil, met de kool niet zoo sterk, maar toch wordt met U.C.B.-kool wel een hoogeren prijs geconstateerd. Als alle goede kool onder het U.C.B. merk werd geveild, zou het prijs verschil zich nog beter uitdrukken. Ons eenigste red middel is te verladen onjier controle, we moeten onze producten zoo serieus mogelijk aanvoeren. Niemand die onder het U.C.B.-merk heeft geveild, heeft teleurstelling daarvan ondervonden. Het bonnenstelsel. Het vierde voorstel van „De West" te Koedijk is om na 31 December geen bonnen meer te verstrekken. „De West" acht uitvoering van het verleden jaar genomen besluit gewenscht. Praeadvies van het Bestuur: Het bestuur is van mee ning dat het uitvoeren van het besluit „Geen bonnen meer" als éénling zeer onvoorzichtig zijn zou, omdat gezien de aanvoer, de koopman niet voldoende op C- veiling kan koopen, en wij dan In allerlei moeilijkhed zouden komen. Aan dit punt wordt verbonden het voorstel van „De Tuinbouw" te Sint Pancras, dat het besluit der alge meene vergadering van 1929 „Na 1 Januari geen bonnen meer" direct worde uitgevoerd. Sinds verleden jaar is er niets veranderd in de ver houding van de L.G.C. tegenover „De Vierbond" en „De Tuinbouw", begrijpt daarom niet waarom het bestuur van de L.G.C. verleden jaar volkomen met het voorstel accoord ging en thans bezwaren maakt. Door het bestuur wordt voor het prae-advies gewezen naar het vorige voorstel. De Voorzitter merkt op dat de vergadering natuurlijk zou kunnen besluiten om het bonnenstelsel af te schaf fen, afgescheiden van „De Vierbond". In Januari zijn van de 600 wagens bonnen verstrekt voor 26 wagons; in Februari van 800 wagons, 56 wagons onder bonnen. Spr. vreest groote moeilijkheden om geen bonnen meer af te geven want de leden verkoopen anders niet over de vei ling. Een andere regeling zou dan moeten worden ge troffen. De heer Madderom, Sint Pancras, meent dat de bon nen wel gemist kunnen worden, er zal evengoed wel kool aan de veiling komen. Als er geen bonnen worden ver strekt, is men op de veiling aangewezen. De heer Hoogland, bestuuslid, deelt de vrees van den Voorzitter niet, onze leden zullen wel niet naar een an dere veiling gaan. Als geen bonnen worden verstrekt, zal er wel eenigen strijd ontstaan met „Koophandel" maar spr. denkt dat het wel weer spoedig ingeburgerd zal zijn. De Voorzitter zegt dat de handel niets liever wil dan koopen aan de veiling, maar dan moeten wij zorgen dat er producten worden aangevoerd. Wel zal er kans zijn dat de handel zijn orders zal verleggen naar andere vei lingen. Met den handel zal er geen strijd worden gevoerd, maar we zullen op onze leden aan moeten kunnen. De handel moet niet bij de leden kunnen koopen, de tijd voor uitsluitend verkoop over de veiling schijnt nog niet rijp te zijn. De heer Zwetsman Jr., blijft aandringen op afschaf fing van de bonnen en oordeelt dat het bestuur voldoen de pressie op zijn leden kan uitoefenen, dat verkocht wordt over de veiling. Laten we dus het bonnenstelsel afschaffen en aan den Noordermarktbond op loyale me dewerking aandringen. Daar worden de bonnen reeds in beperkte mate verstrekt. De heer Wagenaar, Koophandel, zegt dat deze zaak al meermalen hier is besproken, maar wil er nogmaals op wijzen dat als er in den aanvang van het seizoen niet gezorgd wordt voor meer aanvoer van goede kool, de bonnen niet gemist kunnen worden. Als er geen bonnen meer worden verstrekt, wordt evengoed uit de hand ver kocht, maar geschiedt het niet over het betaalkantoor. Dat doet de handel niet, maar de tuinbouwers. Als geen bonnen worden verstrekt, zal er zeker een conflict met „Koophandel" ontstaan, de tegenwoordige regeling im mers is met Koophandel getroffen. Spr. wijst ook op de vele slechte kool die naar het buitenland gaat. De heer Tromp, Heerhugowaard, houdt een pleidooi voor afschaffing der bonnen, er zijn zelfs bestuursleden die hun kool uit de hand verkoopen. Spr. meent dat dit fraude is,en daar moeten we achterheen zitten. De Voorzitter zegt dat zulke feiten moeten worden medfegedeeld. Als 'de bonnen worden afgeschaft, zal er veel werk komen voor de besturen der afdeelingen. De heer Zwetsman, die. vandaag zoo ijvert voor de af schaffing der bonnen, deelt mede dat hij zelf verkoopt op bonnen en de Voorzitter oordeelt dat dit bewijst dat de menschen voor de voorgestelde regeling nog niet rijp zün, laat men zeil dan het voorbeeld geven. De heer Balder vreest voor het uit elkaar raken van de organisatie, als het voorstel wordt aangenomen. Voor- en tegenstanders voeren nog het woord. Tot stemming overgaande wordt met 703 stemmen voor en 626 stemmen tegen besloten de afgifte van bonnen te handhaven. 100 stemmen werden blanco uitgebracht. De heer Kramer, Zuidscharwoude, raadt aan een re ferendum te houden onder de leden. Verschillende personen trachten de besprekingen over deze zaak nog eens te openen, maar de Voorzitter gaat over tot behandeling van het volgende agendapunt. De koolverzekering. „De West" te Koedijk stelt voor: om te komen tot een onderlinge koolverzekering tegen brandschade, uitgaan de van de L.G.C. Een dergelijke onderlinge verzekering zal voor de leden een groot voordeel zijn. In zijn prae-advies zegt het bestuur dat wanneer blijkt dat meerdere vereenigingen hieraan willen meedoen, het Bestuur het 't beste acht, dat uit de vereenigingen een commissie wordt gevormd, welke de zaak onderzoekt en uitvoert. De Voorzitter acht het wel mogelijk dat een goedkoo- pere regeling is te treffen. Door den heer Visser, Koedijk wordt het idee van „De West" nader toegelicht. Het prae-advies van het Bestuur wordt aangenomen. Voor den ouden dag. „De Toekomst" te Zuidscharwoude stelt voor: Dat het bestuur der L.G.C. zal onderzoeken in hoeverre het mogelijk is om te komen tot het vormen van een fonds tot pensioenneering der tuinders. Zij tracht dit doel te bereiken: le. Zij onderzoekt hoeveel georganiseerde tuinders de aangesloten vereenigingen tellen. 2e. Hoeveel tuinders jaarlijks zouden afvloeien wan- stijve spieren dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maakt: Akkers ,,Gee,i goud zoo goed" neer het pensioen werd uitgekeerd na 15 jaar georgani seerd tuinder te zijn geweest. 3e. Daarna schrijft het bestuur een prijsvraag uit voor dengene, die met het beste voorstel komt, hetwelk tot uitvoering kan worden gebracht. Ook ten aanzien van dit voorstel luidt het prae-advies van het bestuur, om indien het blijkt dat meerdere ver eenigingen er voor gevoelen, uit die vereenigingen een commissie wordt gevormd, welke de zaak onderzoekt en uitvoert. De Voorzitter wijst op de kosten, in 1909 is de onge vallenverzekering gesloten voor de arbeiders in het tuin bouwbedrijf, welke verzekering later ook mogelijk is ge maakt voor de tuinders, maar van welke gelegenheid weinig gebruik is gemaakt. Onder de veehouders is ook reeds een strooming voor pensioeneering. De heer Kramer, Zuidscharwoude, wijst op de alge meene poging om verzekerd te zijn voor den ouden dag. Spr. wil de zaak organisatorisch behandeld zien, een po litieke strekking heeft het bij spr. niet. Er is toch wel geld voor een onderzoek, dat is toch niet te veel ge vraagd. Vele tuinders hebben een duistere toekomst. De Voorzitter zegt dat het niet gaat om de kosten van onderzoek, maar het gaat om de medewerking. Zal die er in voldoende mate zijn. Spr. heeft gegevens voor zich, waaruit blijkt dat een dergelijke verzekering wel moge lijk is. De heer De Vries, St. Pancras, wil een pensioenfonds vormen door de L.G.C. zelf. Maar laten we eerst een commissie vormen. De heer Kramer, Zuidscharwoude, meent dat de L.G.C. het best het onderzoek kan instellen. De Voorzitter zegt dat de L.G.C. zich toch tot de se cretarissen van de afdeelingen moet wenden. De heer Butter, Koedijk, wil een motie aanhangig ma ken, en kenbaar maken bij de regeering dat de moge lijkheid wordt geopend, dat voor hen, die den leeftijd hebben overschreden, om tot de invaliditeitswet toe te treden, die gelegenheid alsnog wordt gegeven, tot den leeftijd van 75 jaren. De Voorzitter ontraadt zich tot de regeering te wen den, die is niet zoo goedkoop. De vergadering besluit dat het onderzoek door het be stuur van de L.G.C. wordt gedaan. Do tulpenveiling. De Voorzitter deelt mede dat de veiling van tulpen verleden jaar geslaagd is, er zijn goede prijzen besteed. Op verzoek zijn een paar leden van de afdeeling Langen dijk van Bloembollencultuur in de commissie opgenomen Op 14 Februari is een voorveiling gehouden, er was groote aanbieding, veel koopers en uitstekende prijzen zijn besteed. Op 14 Maart zal ec weer een voorveiling worden gehouden en verwacht wordt dat er weer vele koopers aanwezig zullen zijn, omdat ze de bleombollen van onze klei nogal wenschen. Is er meer kool dan ooit? Neen! Door den betaalmeester den heer Dirkmaat, wordten be langrijke mededeeling gedaan over den voorraad kool op vandaag en op 8 Maart 1929 en 1927. Van roode kool is de voorraad op vandaag 292 wagons, in 1929 263 en in 1927 330, van gele kool vandaag 342, in 1929 600, in 1927 515, van witte kool op vandaag 594, in 1929 244, in 1927 341, van uien op vandaag 89 wagons, in 1929 47, in 1927 60; van peen op vandaag 22 wagons, in 1929 19; in 1927 18 wagons. Totaal op vandaag 1339 wagons, op 8 Maart 1929 1173, op 8 Maart 1927 1264 wagons. Houdt men rekening met het feit dat het vandaag 6 Maart is en met den afzet van deze 2 dagen verschil, dan zullen er op 8 Maart evenveel wagons zijn dan op 8 Maart '27 en blijkt de bewering dat er thans meer kool dan ooit is onjuist te zijn. En do doorsneepryzen. De heer Dirkmaat heeft ook de doorsneeprijzen verge leken van de maanden Januari en Februari in de jaren 1928, 1929 en 1930. In Januari 1928 was de doorsneeprijs van een wagon roode kool f 1410, 1929 f 576; 1930 f 395; gele kool f 855 in 1928, f 374 in 1929, f 418 in 1930; witte kool respectievelijk f 490, f 542, en f 155; uien f 1375, f 1018, en f 178; peen f 617, f 414 en f 175. In Februari roode kool f 1720: f 1022, en f 513; gele kool f 1140, f 650, en f 597; witte kool f 405, f 991 en f 159; uien f 1435, f 1038 en f 125, peen f600, f 437 en f 160. De rondvraag. De heer Jb. Kramer, Zuidscharwoude. brengt hulde aan den heer Kloosterboer voor alles wat deze voor de tuinbouworganisatie heeft gedaan. De heer Jb. Kloosterboer vestigt de aandacht op de verwaarloozing van de fusten, die in sommige gevallen schijnt plaats te vinden. De heer Hoogland, bestuurslid, geeft in overweging de vaartuigen by het spoor practisch vast te leggen. De heer Ealder, Broek op Langendijk, komt terug op de opmerking van den Voorzitter dat alle export van minderwaardige product verboden moest worden. Spr. vraagt waar we dan met de tweede soort producten naar toe moeten. Voorts had spr. op de agenda verwacht, een punt over de sorteering van aardappelen. Zal straks de U.C.B. weer bepalen welke voorwaarden er t.a.v. de sorteering worden gesteld, zonder dat de tuinbouwers er in gekepd zijn? De Voorzitter zegt, met dien verboden export het oog te hebben gehad op Amerika, dat zoo streng toeziet, en met 2 brillen op poogt iets te vinden, om de grenzen maar voor onze producten te sluiten. Over de aardap- pelsorteering staat nog niets definitiefs vast, zelfs in den handel is men nog niet tot overeenstemming gekomen. Dit jaar zal er wel niet veel van terecht komen, maar het zal ook niet gebeuren zonder de leden er in te ken nen. De heer Wagenaar, Koophandel, hoopt dat de goede verstandhouding zal blijven bestaan, maar hoopt ook dat het artikel „bonnen" niet meer op de agenda voor volgende vergaderingen zal voorkomen. De heer Kooiman, burgemeester van Hensbroek, spreekt er zijn genoegen over uit dat dit „congres" van tuinbouwers in zijn gemeente is gehouden, deze verga dering getuigt dat er groote spirit in den tuinbouwers is en spr. roemt de voortvarendheid van het bestuur, dat op tijd de bakens weet te verzetten. De heer J31ot, burgemeester van Broek op Langendijk, beaamt dat de leden gelegenheid zullen krijgen zich uit te spreken over de aardappelsorteering, heeft met ge noegen de belangrijke besprekingen gevolgd en felici teert de Voorzitter met de wijze waarop de vergadering is geleid en dankt hem ook voor hetgeen hij als dage lijksche leider van de veiling verricht. De Voorzitter dankt op zijn beurt Burgemeester Slot voor den steun dien de tuinbouw van hem ondervindt, ook als Voorzitter van het marktbestuur. Door den heer De Vries, St. Pancras, wordt nog een opmerking gemaakt over de door den betaalmeester te verstrekken opgaven aan de belastingautoriteiten en daarna gaat de Voorzitter over tot sluiting van de ver gadering.

Schager Courant | 1930 | | pagina 23