SchagerCourant Tweede Blad. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Gemengd Nieuws. De schilderijendief gepakt Een standbeeld voor Miss Pankhurst. Groot-admiraal Von Tirpitz.f De Duitsche rijksbank-president ril aftreden. Toestand van de wolindustrie in Engeland. Ernstige mi jngasontp] of f ing in België. Groote petroleumbrand in de Ver. Staten. Marktberichten. HEEREN-BAAO Binnenlandsch Nieuws. Rechercheur De Jong niet gehandhaafd. Een Nederlandsch wereldrecord. Het in cultuur brengen van den WieringermeerpDlder. Zaterdag 8 Maart 1930. 73ste Jaargang. No. 8625 Zitting van Vrijdag 7 Maart. DE COMPROMITEERENDE BRIEF. Met het hooren van den verbalisant agent Gerrit sen, werd heden voortbehandeld de in portefeuille ge houden zaak tegen den heer Cornelis St., eveneens verdachte in het met een handkar het Verdronken- oord in verboden richting berijdingsproces, waarin zijn medewerker v. d. V. bereids tot 2 gulden boete of 6 dagen was veroordeeld. De heer Gerritsen ver klaarde op zijn achtervolging van de bewuste hand kar duidelijk en voortdurend te hebben waargenomen dat Cornelis S. onverdroten meeduwde. Dit nu werd hardnekkig door S. ontkend. Hij had zich van alle medewerking de voortbeweging der bewuste hand kar, waarop twee ledige koolzuur-cylinders, zorgvul dig onthouden. De ambtenaar echter deed in zijn requisitoir de sensatieverwekkende mededeeling, dat van de vrouw van den veroordeelde verdachte v. d. V. een brief was ingekomen, waarin zij gewaagde van den jongen, die ook had meegeduvvd! Hiermede viel het verdedigingssysteem van Cornelis vrijwel in puin en werd gerequireerd f 4 boete of 4 dagen. De ver dachte slaakte hierop de verzuchting, dat er in Gods naam maar één bestuurder was geweest en werd toen tot f3 boete of 3 dagen veroordeeld. HAAR DANSLUST WAS HAAR LEEFTIJD VER VOORUIT. De 16-jarige jongejuffrouw Leentje K. te Alkmaar, wist ondanks zij den IS-jarigen leeftijd nog niet had bereikt, op Zondagavond 12 Januari haar niet te temmen danswoede te voldoen in de balzaal van den heer K. R., doch de immer speurende politie bleef dit geen geheimenis en het duurde niet lang of zoowel de ondernemer als de landslicvende jongedame wa ren met uitnoodiging om voor den kantonrechter te verschijnen, vereerd. Heden stond dan ook terecht de heer R., die beweerde onbekend te zijn geweest met den leeftijd van het meisje, wat echter door de moe der .mej. Trijntje K, krachtig weersproken werd. Ilem was nog vooraf speciaal verzocht er op te willen letten dat het meisje niet werd toegelaten. Gerequi reerd werd f 20 boete of 20 dagen, welke straf door den kantonrechter werd teruggebracht tot f 12. De heer R. deed de toezegging in hooger beroep te zullen gaan, een voornemen, waarvan de voordeden zcér twijfelachtig genoemd kunnen worden. DE SOCIALE BETEEKEN'IS VAN DE PERS ONOMWONDEN OFFICIEEL ERKEND. Op 21 November reed do 26-jarige naaister mej. Visscher per rijwiel vanaf Nieuwiandersingel den hoek om naar den Kennemerstraatweg, met het doel zich naar de Lindelaan te begeven. Zij nam behoor lijk de groote bocht rechts en reed naar de rechterzij- rit* van den straatweg, wat vreemd genoeg ook de bedoeling was van den te Amsterdam wonenden koopman Salomon N., die van richting Heiloo met zijn Rugbywugen eensklaps overstak naar de lin kerzijde van den weg, waardoor een aanrijding met 'de wiclrijdster niet kon uitblijven. Het meisje werd dan ook omver gereden en bekwam schade aan rij wiel en mantel, doch geen ernstig lichamelijk let sel. Natuurlijk lievig geschrokken, werd zij door eeni- ge toeschouwers, waaronder de heer N., die zich in alle opzichten als een sportief gentleman gedroeg, ingedragen hij den heer Witte, een naburige lunch room, om weer wat op verhaal te komen. Later 'bracht de heer Salomon N. haar in zijn wagen be hoorlijk thuis. Met de schaderegeling liep het ech ter minder glad van stapel. De heer N., die aanvan kelijk dacht er met een tientje af te komen, werd tenslotte aangesproken voor f 100. Er ontspon zich oen druk en misschien niet altijd bezadigd schriftelijk debat over de matericele beteekenis van de aanrij ding, totdat eindelijk de heer N. zijn pogingen tot minnelijke schikking staakte en besloot dan het oor deel van den kantonrechter maar af te wachten, wat achteraf beschouwd nog wel het verstandigste was. En was dan ook in verband met deze zaak dat de Kantonrechter ons verzocht er de aandacht op te ves tigen, dat in sommige gevallen door de benadeelden van hun recht tot het eischen van schadevergoeding een zeer onbescheiden gebruik wordt gemaakt. Boven door ons kortelijk gereleveerde strafzaak te gen den heer Salomon N. werd dan heden behandeld on door mej. Visscher, onder overlegging van haar in derdaad tamelijk gehavenden mantel, een eisch tot betaling van f 44.75 schadevergoeding ingesteld. De heer Sal. X. bcweerende feitelijk uit vrees de juffrouw aan te rijden, te veel naar links te hebben uitgehaald, noemde die schaderegelingskwestie een „vies" zaakje en dit de oorzaak, dat hij van de onder handelingen had afgezien. Torn was natuurlijk de aangifte door de benadeel de partij gedaan en het was opnieuw de Heer Ambte naar, die ons, als representant van de pers, bij 3e herhaling dringend verzocht de belanghebbenden aan te sporen met het doen van aangifte bij overtre dingen der motor- en rijwielwet niet het al of niet bevredigende verloop der schaderegeling af te wach ten, daar deze handeling heslist in het nadeel is van de verkeersveiligheid. De overtreding overigens van ernstigen aard ach tend, vorderde het O.M. tegen den heer N. f40 boete of 40 dagen, mot toewijzing der civiele vordering aan mej. Visscher tot een bedrag van f25. De heer X. werd daarop veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen met toewijzing der civiele vordering als in het requisitoir genoemd. Toen alles bedisseld was, verlangde een rijzig heer op de publieke tribunp, zich voorstellend als ver loofde van mej. V., het woord. Daar echter verloof den, welke aangename en respectabele positie zij ook bekleeden, nog geen bevoegdheid bezitten in open bare behandeling van strafzaken mee te discussiee ren, kon zijn verzoek niet worden ingewilligd DE OPVATTING VAN DEN VERDACHTE VOND GEEN STEUN. Op 20 Januari voerde de 41-jarige fruithandelaar IJsbert S.. fruithandelaar te Noordscharwoude, toen hij met zijn vrachtauto uit een zijweg van de Nieuw- poortslaan wilde rijden, een achterwaartsche ma noeuvre uit, die funeste gevolgen had, daar hij aan botste tegen een koek-bestelauto, door den heer Kor ver, filiaalhouder te Alkmaar, geheel rechts en ter zijde van de Nisuwpoortslaan voor den winkel van den heer Stokman geplaatst, waardoor deze wagen schade bekwam. De heer Sp. had een minder pessi mistische opvatting van de toegebrachte beschadi ging dan de heer Korver en schatte deze op 'n gul den of 5, doch de heer K. nam geen genoegen met deze taxatie en het bleek dan ook dat die schade be langrijk hooger was. Derhalve werd aangifte ge daan en verscheen de heer Sp., die vermoedelijk had verzuimd dien morgen zijn manicure te consultee ren, als verdachte voor den kantonrechter en verkon digde aldaar de meening, dat hij, hoewel hij de aan rijding niet ontkende, betwijfelde een strafbaar feit te hebben gepleegd. Zijn opvatting en toelichting bleek echter geen bijval te kunnen verwerven en werd hij veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen, terwijl de ci viele vordering ten bedrdge van f30, ingesteld dooi den heer Korver, niet wegens beschadiging van de koekauto, die aan zijn firma toebehoorde, doch ter zake daaruit vlooiende bedrijfsschade, 4 dagen ar beidsverzuim, door den kantonrechter werden toe gewezen. ONEVENREDIGE RECHTS BEDEELING. De 44-jarige daglooner Jan V. te Koedijk, verscheen heden niet voor de eerste maal voor den kanton rechter wegens overtreding van de wet op de leer plicht, aangezien hij er als verantwoordelijk papa niet voor had gezorgd, dat zijn 13-jarig dochtertje Jannetje vanaf 25 Nov. tot 21 December de 8ste kl. der O. L. school had bezocht. De goede man, al meer malen wegens deze nalatigheid veroordeeld, beriep er zich als naar gewoonte op, dat hij het meiske in zijn gezin met meerdere kinderen en een geregeld sukkelende vrouw, die reeds gedurende 3 jaar on der geneeskundige behandeling is en nu ten over vloede ook nog gezinsvermeerdering verwacht, on mogelijk kon missen. Thans gaat het kind weer ge regeld ter school, doch moet dan ook des morgens ten half zes reeds de veeren uit om de zwakke moe der in het huishouden te helpen. De verdachte be klaagde zich voorts over de zijn inziens onrechtvaar dige omstandigheid, dat hij steeds werd vervolgd en zekere heer Klaas Slotemaker, die een klein gezin heeft en zich ook aan een dergelijke overtreding schuldig maakte, steeds ongemoeid blijft. Vervol gens overlegde verdachte een exemplaar van de Alkm. Courant, waarin opgenomen een raadsverslag, waaruit kan blijken dat deze wijze van handelen door de autoriteiten de aandacht van den Raad heeft getrokken en een der Raadsleden deze kwestie ter raadstafel heeft gebracht. De heer kantonrechter schroomde niet, trots de aanwezigheid van den gevreesden persvertegenwoor diger, te deereteeren dat niet alles waar is, wat in de courant staat, doch niettemin hield Z. Ed.achtb. ten deze rekening met alles wat de comparant ter andere zijde als verzachtende omstandigheid in 't midden had gebracht, wat bleek uit de zeer clemente straf f2 boete subs. 2 dagen. Ultimo April is de leertijd van het meisje verstre ken, dus komt er definitief een eind aan die gezins misère. SCHRIFTELIJK VONNIS IN EEN VERZETZAAK. De heer Kantonrechter, uitspraak doende in de zaak contra C. A. R., melkveehouder te Heiloo, in verzet gekomen met rechtsbijstand van mr. A. Prins Jz., tegen een vonnis, waarbij hij was veroordeeld ter zake het voorhanden hebben ter aflevering van een op melk gelijkende vloeistof, verkregen uit de uiers van een koe, die niet behoorlijk van daaraan klevend vuil in casu koemest waren gereinigd en veroordeeld tot f30 boete of 30 dagen, veroordeelde opposant heden ter zake overtreding der desbetref fende artikelen van de Warenwet, het melkbesluit en de Keuringsverordening van de gemeente Heiloo, tot f 15 boete of 15 dagen, dus met wijziging van de qua- lificaties in de strafmaat. Te Brussel aangehouden. Naar uit Brussel wordt gemeld, is Donderdag de schilderijendief G. A. D., die onlangs in Zwitserland Duitschland, België en Nederland aan het werk is geweest, te Brussel gearresteerd. In zijn bezit werd gevonden een valsch paspoort op naam van Maurice de Sainte Croix. D. die bekentenissen zou hebben af gelegd, is 33 jaar oud en is te Montevideo geboren. Hij is voorloopig in de gevangenis te Sint Gilles te Brussel opgesloten. De Engelsche voorvechtster van het vrou wenkiesrecht. Reuter meldde Donderdag uit Londen: Baldwin heeft hedenmorgen het levensgroote standbeeld onthuld van mrs. Pankhurst, een der voor vechtsters in de beweging voor vrouwenkiesrecht. Later wordt nog gemeld: In de schaduw van de huizen van het parlement, dicht bij de plek waar ze bijna twintig jaar geleden werd gearresteerd bij het aanvoeren van een demon stratie voor vrouwenkiesrecht, werd heden het stand beeld voor mrs. Pankhurst onthuld. De plechtigheid werd verricht door Baldwin, denl eider der Conser vatieven, die woorden van lof sprak over het door zettingsvermogen van mrs. Pankhurst. Hij zeide: „Vele jaren ben ik haar tegenstander geweest, doch het lot viel mij ten deel haar arbeid te bekronen. Deze uiting had betrekking op de wet, waarbij de jongste regeering van Baldwin het kiesrecht uit breidde tot alle vrouwen van 21 jaar. Een groote me nigte vrouwen, waaronder ook, die op den voorgrond traden in de militante campagne der Suffragettes, woonden de plechtigheid bij. VLIEGONGELUK TE PRAAG. Bij de gelegenheid van een feestdag. Ter gelegenheid van den geboortedag van president Masaryk is Donderdag op den Burg een parade ge houden van het Praagsche garnizoen. Vliegers voerden tegelijk escadrille-vluchten uit. Daarbij zijn twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst. De 4 inzittenden zijn omgekomen. DE PAPEGAAIENZIEKTE. De aard van den verwekker vastgesteld. Uit Londen wordt gemeld: De artsen van het Londensche hospitaal hebben, na den verwekker -van de papegaaienzickte te heb ben geisoleerd, ontdekt, dat het een zelfde bacil be treft als bij de pokken, de mazelen en het mond- en klauwzeer vastgesteld worden kan. De bacil is zoowel bij menschel ij ke, als bij dierlijke ziekten met zekerheid vastgesteld. Een der hoofdfiguren uit den Dultschcn kei zerlijken „glorietijd" overleden. - De bouwer van de Duitsche slagvloot. (Zie ook de fotopagina in dit nummer). Donderdagmorgen is groot-admiraal Von Tirpitz in den leeftijd van bijna 81 jaren in het sanatorium Eben- hausei, in het Isardal, overleden. Met groot-admiraal Von Tirpitz is een der grootste fi guren uit den Duitschen keizerlijken „glorietijd" heen gegaan. Bij de ontwikkeling van de Duitsche vloot onder kei zer Wilhelm II heeft Von Tirpitz een leidende rol ge speeld. Het groote vlootprogram, dat tot 1917 liep. is tengevolge van den wereldoorlog nooit geheel voltooid. Met de politici uit die dagen heeft Von Tirpitz hopeloos overhoop gelegen. Was er eigenlijk gedurende, vóór en na den oorlog reeds groot verschil van meening nopens het karakter van Von Tirpitz, in 1924 toen de admiraal het eerste deel uitgaf van een verzameling documenten, op welker openbaarmaking hij een zeer twijfelachtig recht had. kwam zijn persoon in het midden van een hevigen strijd te staan. De geschiedschrijver Thimme viel hem heftig daarover aan, maar nog meer kritiek wekte het in 1926 uitgegeven tweede deel: „Duitsche politiek van onmacht in den wereldoorlog". In open brieven of brochures stel den vele door den admiraal aangevallenen zich te weer en oefenden hunnerzijds critiek op von Tirpitz. De voor- naamsten waren prins Lichnowsky, admiraal von Müller en generaal von Lyncker. Ook het oude verwijt dat von Tirpitz het juiste tijdstip om de duikbooten als aanvals wapen te ontwikkelen, heeft laten voorbijgaan is door den afgevaardigde Streeve nog in 1927 in den Rijksdag tegen hem uitgespeeld. In verband met het slotprotocol der Haag- sche conferentie. Wolff meldt uit Berlijn: De rijksbank-president, dr. Schacht, heeft aan de cen trale commissie der rijksbank meegedeeld, dat hij de noodigc stappen heeft gedaan, om vóór de beëindiging van zijn ambtstijd, zijn functie te kunnen neerleggen. Aanleiding tot deze ontslag-aanvrage is de opvatting van Schacht van het slotprotocol van 's Gravenhage. Dr. Schacht zal in ieder geval zoo lang in functie blij ven tto een opvolger kan benoemd worden. Loonsverlaging voor 200.000 arbeiders nood zakelijk geacht In een door lord MacMillan op verzoek van het En gelsche ministerie van arbeid uitgebracht rapport over den toestand in de wolindustrio in Yorkshire wordt de conclusie getrokken dat loonsverlaging beslist noodzake lijk is. Voor arbeiders in uurloon zou zij 9.25 pet en voor arbeiders in stukwerk 8.76 pet moeten bedragen. De werkgevers hadden loonsverlagingen van 15Vi tot 18*6 pet verlangd. De gemeenschappelijke industrieele raad; die uit werk gevers en werknemers bestaat, moet zich thans met dit gisteren gepubliceerde rapport bezighouden. Bij loons verlaging zijn 200.000 personen betrokken. Tien dooden, 11 gewonden. Uit Brussel wordt gemeld: Gistermorgen omstreeks half vijf heeft zich in de schacht Saint Charles van den kolenmijn Charbonnage du Bois du Cazier, te Marcinelle, dij Charleroi, in Bel gië, een geweldige mijngasontploffing voorgedaan. Tot dusver zijn er reeds tien dooden en elf gewonden, waar van er vier levensgevaarlijk zijn verbrand opgehaald. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Heyman, dc minister van arbeid en nijverheid, is naar de plaats vai» de ramp vertrokken. Nader wordt uit Charleroi gemeld: Er is een elfde lijk uit de mijnschacht bovengebracht en daar er een der mijnwerkers aan zijn brandwonden is overleden, zijn er nu reeds twaalf dooden. Een Inge nieur heeft gezegd dat de ramp waarschijnlijk niet aan ontbranding van mijngas is te danken. De installatie der Sinclair Keflning Co. te Pennsylvanië vernield. Het N.T.A. meldt uit New-York: De petroleumopslagplaats van de Sinclair Refining Cy in Pennsyllvanië, die 15 millioen gallon (60 a 70 millioen liter) kan bergen, is door brand vernield. Bovendien zijn op het terrein van de fabriek nog zeven hooge tanks door het vuur aangetast en in de lucht gevlogen. Alle gebouwen in de nabijheid van de opslagplaats ging- gen in vlammen op. EIERVEILING. SCHAGEN. 6 Maart. Aangevoerd 132743 kipeleren. 48—51 Kg. f 4.20. 52—54 Kg. f 4.10—4.30. 55—57 Kg. f 4.40—4.80. 50-60 Kg. f 4.60 —5.20, 61—63 Kg. f 4.90—5.40. 64—67 Kg. f 5.40—5.70. ongewogen wit f 4.405, ongewogen bruin f 4.805.70, klein f 3.704.30. 3478 eendeieren f 4.304.40. HOORN. 6 Maart 12 Stapels kleine fabriekskaas f 44, 1 stapel kleine boerenkaas f 42. Totaal aanvoer: 13 stapels, wegende 12025 Kg. Handel goed,. NOORDSCHARWOUDE. 6 Maart. Uien f 0.80—1.40, drielingen f 1.10—1.20, grove f 1.60, peen f 1.70—1.80. roode kool f 4.40—8.70, gele kool f 6.10 —8, Deensche witte kool f 1.102, kroten f 11.70 per 100 Kg. Aanvoer: 5000 Kg. uien, 1800 Kg. peen, 178200 Kg. roode kool, 56600 Kg. gele kool, 204800 Kg. Deensche witte kool. 2S00 Kg. kroten. NOORDSCHARWOUDE. 7 Maart. Uien f 1.60-1.80, drielingen f 0.30-0.90. peen f 150. peen kleine f 0.80, roode kool f 4.509.50. gele kool f 6.40 8.70. Deensche witte kool f 1.102, kroten f 11.10 per 100 Kg. Aanvoer: 3500 Kg. uien, 2600 Kg. peen, 107900 Kg. roode kool, 28800 Kg. gele kool, 183800 Kg. Deensche witte kool. 1000 Kg. kroten. WARMENHUIZEN. 6 Maart. Roode kool le soort f 4.308.20, 2e soort f 47.40, gele kool le soort f 5.807.40, witte kool le soort f 1.201.80, 2e soort f 0.90—1.20 per 100 Kg. Aanvoer: 82300 Kg. roode kool, 5200 Kg. gele kool, 32500 Kg. witte kool. WARMENHUIZEN. 7 Maart. Roode kool le soort f 4.608.30, 2e soort f 4.707.60, gele kool le soort f 57.80, 2e soort f 5.505.70, witte kool le soort f 1.101.90. 2e soort f 1.20, uien f 1, peen f 1 per IOC Kg. Aanvoer: 41600 Kg. roode kool, 7100 Kg. gele kool, 33100 Kg. witte kool, 650 Kg. uien, 1000 Kg. peen. ALKMAAR. 7 Maart. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 66 stapels wegende 54294 Kg. kaas, waarvan de prijzen als volgt: fabriekskaas kleine f 45, commissie f 41, boeren kaas kleine f 44.50, Handel vlug. ALKMAAR, 7 Maar.t Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 1080 H.L.'s aangevoerd als: 52 H.L. tarwe f 9,5010.50, 30 H.L. rogge f 7. 384 H.L. gerst chev. f 7—8, 417 H.L. haver f 4.507.50. jaarhaver f 8, 68 H.L. boonen, w.o. bruine boonen f 1014, citroen boonen f 25. duivenboo- nen f 13 -15.75, witte boonen f 26—31, 25 H.L. blauw- maanzaad f 35, 30 H.L. diversen; 74 H.L. erwten, w.o.: groene erwten «kleine f 9.50—11, grauwe erwten f16—21, alles per 100 Kg. handel goed. AMSTERDAM. 7 Maart. Zeeuwsche bonten f 1.402.10, id. blauwen f 1.75—2.10, ld. bravo's f 11.10, id .eigenheimers f 1—1.10, id .blauwe poters f 1.25—1.50, id. bonte poters f 1.25—1.50, id. Beve landers f 11.10, IJpolder eigenheimers f 11.10. id. bra vo's f 11.10, id. Bevelanders f 11.10, Anna Paulowna zand f 1.502. Hillegommer zandaardappelen f 1.502, Drentsche eigenheimers f 1.051.40, per H.L. Winter malta f 1113, per 100 Kg. Flakkeesche eigenheimers ECHTE FR1ESCHE 20-50ct per ons J 1ZSSS, -77 f 11.10, Spulsche eigenheimers f 11.10, per H.L. Uien Zeeuwsche roode export uien f 5—5.50 per 100 Kg. ALKMAAR. 7 Maart. Appelen f 13,90—18.20. witlof I f 5.60—8.80. II f 2.50 4.80 pêr 100 pond, boerenkool f 2.605.50, knolselderie f 12.40—18.20. per 100 stuks, bieten f 1.80, gele kool f 3.30 4.40. roode kool f 3.608.10, spruiten f 1026. uien f 1.40- -2, wortelen f 2.20 per 100 Kg., prei f 1.403.40, rabarber f 12—18. radijs f 2.60, selderie f 2.60, per 100 bos, spinazie f 1.732.01 per bakje. 8 pond. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Maart. Roode kool f 5.208.90, gele kool f 5.508.10, Deen sche witte kool f 1.30—2, uien f 1.101.30, grof f 1.30, drielingen f 1.101.20, bieten f 1.60, peen f 1.30 per 100 Kg. Aanvoer: 47000 Kg. roode kool, 54000 Kg. gele kool, 61000 Kg. Deensche witte kool, 3600 Kg. uien, 825 Kb. bieten, 2300 Kg .peen. Rijksrechercheur De Jong uit de Gies- sen—Nieuwkerhzaak thans passencon- troleur te Hoek van Holland. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig ver slag der Eerste Kamer over de begrooting van justi tie, heeft minister Donner o.m. gezegd, dat hij den Rijksrechercheur De Jong in verband met het gebeur de in de zaak van GiessenNiemvkerk heeft gemeend niet tc kunnen handhaven en hem administratief te werk heeft, gesteld. Naar vernomen wordt is De Jong geplaatst bij dc passen-kontrole te Hoek van Holland. Piet van Kempen, de „Koning der Zes- daagschc". De Zcsdaagsche wielerwedstrijd te Berlijn do 23ste is weer verreden. Voor Nederland is het een succes geworden. Dc overwinning is namelijk be haald geworden door den Hnllandschen renner Piet van Kempen, de „Koning der Zesdaag- sche", zooals hij wel genoemd wordt. Zijn par.ner was de Duitscher Ruschenhagen. De pogingen van hun talrijke tegenstanders om hen voor te komen, werden vooral door den superieur rijdenden Van Kempen onmiddellijk om hals gebracht. Er werden in 145 uur, die gereden zijn, in het ge heel 3421 K.M. en 700 M. afgelegd, d.w.z. dat de wiel renner dag en nacht door met. een gemiddelde snel heid van 23.fi K.M. pr uur heeft gereden. Piet van Kempen heeft met deze Rerlijnsche over winning zijn 16de zesdngen-ovenvinning bevochten en staat met dit aantal aan het hoofd van alle zes- dagen-cracks ter wereld. MacNamara, de Canadees, die jaren lang als het grootste fenomeen op dit ge bied gold, heeft het slechts tot veertien overwinnin gen in de zcsdaagsche wielerwedstrijden gebracht. AUTO VAN DEN DIJK GEWAAID. De Inzittenden zichzelf gered. Tengevolge van den hevigen wind is in den nacht van Woensdag op Donderdag om ongeveer 12 uur een luxe Ford-auto bij Gouda van den Rotterdam- schen dijk in de IJssol terecht gekomen. I)e inzit tenden, twee personen uit Rotterdam, maakten de buiteling van den hoogen dijk mede en geraakten eveneens te water. Zij slaagden er echter in zich ie redden. HET STADHUIS TE LEIDEN. Nieuwbouw met behoud van den ouden gevel. De Minister van Onderwijs, K. en W. deelt aan de Eerste Kamer mede, dat de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg na nauwgezette bestudeering tot de conclusie is gekomen, dat het mogelijk is ter plaatse van het oude raadhuis tc Leiden een nieuw te hou wen met behoud van den tc restaureeren ouden voor gevel. HET BERGER BOSCH. Een protestvergadering. Zooals wij reeds eerder bericht hebben, heeft de ge meente Beiden (N.-H.) plan om het Berger Bosch als natuurmonument aan te koopen; terwijl in de laatste zomerzitting van Ged. Staten van Noord-Holland een weg in het wcgenplan is opgenomen, loopend van „Dc Franschman" door het duingebied en het aan te koopen Bosch naar Duinvermaak te Bergen". Als protest tegen dit plan zal Maandag a.s. in „De Rustende Jager" te Bergen, op initiatief van een voorloopig comité, bestaande uit artisten en natuur minnaars, een vergadering worden gehouden. HET GESCHIL IN DEN ALXMAARSCHEN RAAD. De sociaal-democraat Van Drnnen wordt toegelaten. Naar wordt meegedeeld, heeft de Kroon inzake het raadslidmaatschap van den heer H. van Druncn be slist, dat deze moet worden toegelaten. Geslaagde demonstraties met een greppel - ploeg, die daarvoor moet dienen. De bfegreppeling van den toekomstigen Wieringormeer- polder, zoo lezen we in het „Hsbl." heeft reeds lang een punt van studie uitgemaakt van de proefpolder-com- missie der Zuiderzeewerken. Vooral prof. Ir. M. F. Vis ser, hoogleeraar te Wageningen. heeft zich voortdurend bezig gehouden met het vraagstuk, om een voldoend die pen greppel machinaal te trekken. Het éérst daarvoor noodige is een motorlier, waarmede trekkrachten tot 10.000 Kg. kunnen worden uitgeoefend. Een dergelijke lier is op zijn aanwijzingen aan het Instituut voor Land bouwwerktuigen en -gebouwen van de Landbouwhooga- school door den monteur Fries op uitnemende wijze ge bouwd, terwjjl verder de heer Matthüssen te Vaassen, een bekend greppelploegbouwer, in overleg met den hoogleeraar. een greppclploeg heeft geconstrueerd, spe ciaal voor kabeltractie en ingericht voor het maken van een greppel van 60 c.M. diepte, 85 bovenbreedte en 25 c.M. bodem. De beide werktuigen hebben thans met zéér goed re sultaat voor eenige leden der commissie en genoodigden gewerkt Er Kan op deze wijze een mooie greppel machinaal getrokken worden. De kabel heeft een doorsnee van 20 mM.; de benoodigde trekkracht varieert van 1000 Kg. in de lichtere gronden tot bij de 3000 Kg. in de klei." het geen. afgelezen kan worden op een aangebrachten trek- krachimeler; de opgebrachte grondmassa wordt op een afstand van 75 c.M. naar weerskanten neergelegd; de

Schager Courant | 1930 | | pagina 5