Melkvervoer Eikenh. Linnenkast Roofoverval te Rotterdam. Ernstig verkeersongeluk bij Epe. Moordaanslag te Rotterdam. Meer dan 100 dagen in gijzeling. TWEEDE KAMER. Plaatselijk Nieuws. Nagekomen Berichten. WINKEL Tornado in Amerika. De overstroomingsramp in Zuid-Frankrijk. TE KOOP: Hulp in ile Huishouding, Het Melkvervoer van Wijkl langs de Groote Sloot. een Gramofoon Cor Bakker Biljartliefhebbers. «nelheid bedraagt gemiddeld 15 meter per minuut De bedoeling der commissie Is, om den motorller ook te bouwen op daartoe in te richten zolderschuiten, zoo dat dan als voorbereiding voor het trekken van kavel- slootea greppels getrokken kunnen worden van tocht tot tocht, d.w.z. over 1600 M. lengte. Dat daarmede dan eindelijk het denkbeeld belichaamd in een Engelsch octrooi van 1839 zal worden verwezen lijkt, is wel eigenaardig. lïet lange wachten met de voorbereidingen voor hot in cultuur brengen van den VVierin- germeerpolder. „Langzamerhand gaat het op een schandaal lijken". Louwes bespreekt in zijn weekoverzicht in het orgaan der Overijsselsche Maatschappij den gang van zaken wat betreft het ln cultuur brengen van den N.W. Zuiderzee polder. Hij zegt o.a.: „Het blijkt, dat, terwijl reeds vrij groote oppervlakten van de Wieringermeer zijn drooggevallen, de Regeering practisch nog niets heeft verricht om de incultuurbren- ging voor te bereiden. Er zijn drie bekwame landbouw kundigen belast met de voorlooplge uitwerking eener begrooting en definitieve plannen, en dat terwijl met September vermoedelijk de geheele polder droog ligt (Smeding, Roebroek en Mesu). Ieder kind kan begrijpen, dat deze nalatigheid de kosten van de heele, financieel al zoo bijster weinig flo rissante Zulderzee-ondernemlng, nog vergroot en ver moedelijk aanzienlijk vergroot. Maar het wordt nog erger. Op 14 Maart 1929, dus op 14 dagen na een jaar geleden, heeft de commissie Vissering die de bestudee ring van de uitgifte der Zuiderzeegronden tot taak had, een brief geschreven aan den minster van Waterstaat, waarin een geheel plan tot stichting eener organisatie voor de incultuurbrenging, was vervat en waarin verder enrstig werd aangedrongen op de directe aanwijzing van een drietal personen, die de voorbereiding ter hand zouden nemen. Deze brief en dat wetsvoorstel zijn op 't oogenblik... in studie bij een sub-commissie van den Zui- derzèeraad, volgens een mededeeling van den heer E. Teenstra. lid van den Raad. In den loop van den herfst van het vorige jaar schijnt men aan het departement toch werkelijk tot de con clusie te zijn gekomen, dat er straks Zuiderzeegronden droog komen, en behalve aan de voorlooplge aanwij zing van bovenbedoelde drie personen, schijnt dit aan leiding gegeven te hebben tot een verwoeden strijd der departementen, wie nu straks het beheer van den Wie- ringermeerpolder zal hebben. Het is fraai, het is zoo erg dat het langzamerhand op een schandaal gaat gelijken". De grond komt droog! Dagelyks zakt het water met ZJ5 cJVI. Sedert vier weken werken nu de groote gemalen bij Medemblik en Den Oever om de Wieringermeer tot pol der te maken. In deze maand is er voortdurend gemalen; per etmaal zakt het water 2.5 c.M. Thans is de waterstand ongeveer 1.50 m. N.A.P. of, met andere woorden, op het oogenblik heeft de Wierin germeer een waterstand gelijk aan de laagste eb, die ooit is voorgekomen. Het resultaat van een maand malen Is echter niet alleen voor de deskundigen waarneembaar. Leekcn zullen kunnen zien, dat langs de kust reeds stuk ken grond zichtbaar worden. Ten Zuiden van Wierlngen vertonnen zich al eenige platen, die later, als dit meer een polder zal zijn, tot de natuurlijke hoogere ge deelten zullen behooren. Langzaam, maar zeker voltrekt zich de droogmaking van Neerlands jongsten polder. Een fabrikant door twee gemaskerde man nen overvallen en mishandeld. De voering van zyn vest losgescheurd om de portefeuille machtig te worden. Donderdagavond bevond zich een fabrikant uit Schle- broek in zijn fabriek onder een van de bogen van de viaduct aan do Vijverhofst'raat Zijn personeel was naar huls gegaan; hij werkte nog een weinig na. De voor deur was niet op slot Op een gegeven moment drongen twee onbekende mannen, leder met een masker voor, naar binnen. Een van hen hield een revolver gericht op den fabrikant. Deze vermande zich en sprak de indrin gers aan, maar zonder een woord te zeggen wierpen zij zich op den man, en om hem het schreeuwen te belet ten hield één van hen zijn mond dicht terwijl de ander met de vuisten in het gelaat van het slachtoffer sloeg. Vervolgens hebben zij het vest van den aangevallene opengetrokken, en na de voering te hebben losgescheurd, hebben zij de portefeuille gegrepen. Bovendien hebben zij een gouden horloge met een doublé-ketting gestolen. Daarna zijn zij vertrokken. Zij hebben den fabrikant achtergelaten, hevig aan het gelaat bloedende, Na eenige oogenblikken versuft te zijn blijven liggen, is hij bij een buurman de politie gaan waarschuwen. Spoedig kwamen eenige agenten ter plaatse, maar er was van de daders geen spoor te ontdekken. In de om geving van de fabriek is de portefeuille, waarin geen geldswaardige papleren aanwezig waren geweest, terug gevonden. De fabrikant is in het ziekenhuis aan den Bergweg behandeld, waarna hy naar huls kon gaan. DOODELIJK ONGEVAL. Wiel van een kar over het hoofd gekregen. Gistermiddag reed de landbouwerszoon A. H. te Ros bergen met een geladen kar op den Ettenschen steen weg en liep zelf er naast. Op een gegeven oogenblik schrok het paard van een passeerenden auto, Vermoede lijk doordat de jongen ln de leidsels verward geraakte, kwam hij te vallen en raakte onder de kar, w^rv^n hem een wiel over het hoofd ging, met het ongelukkig gevolg, dat hij haast onmiddellijk overleed. Mr. W. C. BOSMAN 70 JAAR. Een der meest bekende stadgenooten te Alkmaar, mr. W. C. Bosman, hoopt Maandag 10 Maart zijn zeventig sten geboortedag te herdenken. Dat mr. Bosman een man is aan wien stad en omge ving veel te danken heeft, kan zeker blijken uit een kort overzicht van zijn levensloop, waarin uitkomt wa; hij in zijn werkzame leven op organisatorisch gebied tot stand wist te brengen, aldus de „Alkm. Crt." Mr. W. C. Bosman werd geboren te Alkmaar 10 Maart 1860. Hij bezocht de lagere school en doorliep 4 klassen van de Hoogere Burgerschool. Hij veranderde toen van beroepskeuze, verliet de school en deed twee jaren later, zomer 1880, Staatsexamen. Na zijn studie te Leiden vol bracht te hebben, promoveerde hij met proefschrift in Mei 1885, waarna hij zich als advocaat hier ter stede ln Juni van dat jaar vestigde. Wielrijder tusschen vrachtauto en boom bekneld geraakt. Gistermiddag te ongeveer half vijf heeft op den Apeldoornschen weg onder de gemeente Epe een ern stig ongeval plaats gehad. Uit de richting Apeldoorn kwam een vrachtauto met aanhangwagen van de firma v. G. aldaar. Uit dezelfde richting kwam een luxe auto, die den vrachtauto wilde passeeren. Van Epe naderde op zijn fiets zekere Prins uit Apeldoorn Blijkbaar door de nadering van den luxen auto in de wjjr gebracht, stak P., dio rechts van den weg reed, plotseling den weg over om links te gaan rij den. Door deze manoeuvre geraakte P. tusschen den aanhangwagen en een langs den weg staanden boom bekneld. Zwaar gewond werd hij opgenomen en na voorloo- pig verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te Apel doorn overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. Uit getuigenverklaringen bleek, dat den chauffeur van den vrachtauto geen schuld treft. GEVAAR VOOR INSTORTING VAN EEN KERK. Door den myubouw. De parochiekerk te Chevremont (Kerkrade) heeft der mate van den mijnbouw te lijden, dat er gevaar bestaat voor instorting. Daarom moest tot ingrijpende restau raties worden overgegaan. De gewelven zullen alle wor den verwijderd en door gewelven in gewapend beton ver vangen worden. VERKEERSVERBETERING TE BERGEN. Naar de'„Alkm. Crt." verneemt, zal de stal op den hoek bij café „Duinvermaalc" Vrouwtje in Duin eerlang verdwijnen, waardoor een zeer hinderlijke en gevaar lijke verkeersbelemmering op den drukken Duinweg zal worden opgeheven. Op den Schiedamschen Dijk. Een Joego- Slaviër. schiet op een 18-jarig meisje en richt daarna het wapen tegen zich zelf. Gistermiddag om circa twee uur heeft zich in de „Venetië-Bar" welke inrichting is gelegen op den Schiedamschen Dijk, hoek Zwijncnsteeg, te Rotter dam, oen drama afgespeeld. De 34-jarige Joego-Slavicr V. M. Wukmirovic, heeft in de keuken van de bewuste inrichting op het 18- jarigc meisje A. de B., die als werkster bij de „Ve- netië-bar" in dienst is en met wie hij sinds eenige jaren in nauwe relaties verkeert, een revolverschot gelost, terwijl hij daarna het wagen tegen zich zelf keerde. Het meisje kreeg het schot in haar rechter bovenkaak, terwijl de vreemdeling zich zelf zwaar in het lichaam had gewond, en ineen zakte. Nadat het meisje bij een apotheek op de Leuveha- ven was binnengedragen bij onderzoek bleek dat de verwonding niei ernstig was, zij kon dan ook na ver bonden te zijn naar huis worden gebracht is de Joego Slaviër in zeer ernstigen toestand door een auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Cool- singcl gebracht Door het direct operatief ingrijpen heeft men den vreemdeling het leven weten te be houden. Zijn toestand was gisteravond dan ook niet ernstig meer. De dader van dezen moordaanslag heeft intussèhen reeds een volledige bekentenis omtrent het gebeurde afgelegd en erkende den hem getoonden revolver als zijn eigendom. Men heeft hier wederom met een liefdesdrama te doen. De afgeschoten kogels zijn in het café terug gevonden. Naar nog werd medegedeeld moet de vreemdeling in den loop van gistermorgen reeds meermalen het café hebben bezocht, doch telkens was zijn komst tevergeefsch geweest, aangezien het meisje zich niet vertoonde. Vragen van het kamerlid Duys naar aan leiding van een geval te Gouda. Het Tweede Kamerlid Duys heeft den minster van justitie de volgende vragen gesteld: Is het den minster bekend: dat zich op dit oogenblik een vader van vier kinderen in gijzeling bevindt op verzoek van een papierhandelaar een zekeren Dorgelo, uit Gouda, op grond van het feit, dat deze laatste van den eerste zou hebben te vorderen een bedrag van f 37.50, en dat deze gijzeling reeds meer dan honderd dagen heeft geduurd; dat de gegijzeld^, na zijn faillissement te hebben aan gevraagd ,ddt faillsement wegens gebrek aan actief zag opgeheven en daarna opnieuw gegijzeld werd; dat daarna de gegijzelde opnieuw faillissement aan vroeg, dit echter werd geweigerd op grond van het feit, dat er geen actief was en de man, die hier gegijzeld was, straatarm bleek te zijn? Is, indien deze feiten juist blijken, de minister niet van oordeel, dat ook hier weder uit blijkt, dat het In stituut der gijzeling niet meer is van onzen tijd, en is de minister bereid, een wetswijziging aanhangig te ma ken, waarbij, hetzij dit geheele Instituut wordt afge schaft, hetzij zoodanig wordt herzien, dat althans een gebruik ervan, als hier geschiedt, voor de toekomst onmogelijk wordt gemaakt? Vervolg van 4e blad. In de zitting van Vrijdag werd de behandeling over de Winkelsluiting voortgezet. De heer Mr. Oud zette zijn rede voort en bepleitte dat het onjuist is, wanneer het gaat om beperking van den arbeidsduur, er de gelijkmaking vap de con- currentie-voorwaarden worden bijgehaald. Voor spre ker geldt het oude argument, dat de winkelier meer vrijheid moet. krijgen, die hij voor zichzelf wensc.ht, doch niet krijgen kan door den invloed van buiten af. Het wordt voorgesteld, alsof den winkelier het wer ken wordt belet, doch deze voorstelling is er naast De winkelier mag zijn winkel niet open hebben op be paalde uren, maar hij mag ander werk doen ook in het belang van zijn zaak, zooveel hij verkiest. Wat de winkelsluiting betreft ziet spreker de voor- deelen van gemeentelijke regelingen en het is vol komen begrijpelijk, dat, wanneer men een nieuw ter rein betreedt, de regeling wordt overgelaten aan de gemeenten, doch wanneer deze regelingen toenemen, komt de Rijkswetgever. Spr. meent dat het rijk moet regelen, wel geeft de gemeentelijke regeling voordeden, maar ook nadeden, n.1. het verschil tusschen de gemeentelijke regelin gen. De plaatselijke regeling brengt ook moeilijkhe den de doeltreffende Zondagssluiting. En een zooda nige Zondagssluiting is in overeenstemming met wat het overgroote deel der bevolking wenscht. Men gaat meer en meer als recht voelen, dat ieder, die in deze maatschappij leeft, Zondagsrust behoeft. Deze Zon dagsrust is geen Zondagsheiliging. Wanneer men Zondagsheiliging in de wet zou brengen, betgeen wel niet zal gelukken, zou men iets opdringen, dat niet als een recht gevoeld wordt door ons volk. Wanneer de Zondagssluiting er eenmaal is, zullen de tegenstanders voorstanders worden. De heer Lockefeer (r.k.) juicht het ontwerp toe, dat hij beschouwt als een zeer groot sociaal belang, vooral voor den kleinen middenstander. Het is ook van economisch en hygiënisch belang. De heer Dis (St. Geref. Partij) wijst er op, dat bij een enquete te Amsterdam bij verschillende gelegen heden zeer vele winkeliers zich tegen vervroegde win kelsluiting hebben verklaard. Aan allen zonder on derscheid moet de Zondagsrust worden gegeven. In dien de Minister niet wil medewerken, dat de rust van den een wordt opgeofferd aan het vermaak van den ander, dan moet hij niet zoovele uitzonderingen toelaten. Spr. komt voorts op tegen de Roorasche Zon dagsheiliging, die zich handig aanpast aan de om standigheden. Spreker heeft bezwaar tegen het ontr werp uit hobfde van de uitzonderingen voor Room- sche heiligendagen en voor hen, die den rustdag op den zevenden dag vieren. De heer Van Wijnbergen (r.k.) betoogt, dat dit wets ontwerp zou meewerken om de winkeliers in de prak tijk de vrijheid te geven, die zij thans nog slechts theoretisch hebben. De heer Schokking (c.h.) vraagt zich af, of het een gelukkige gedachte is geweest de winkelsluiting in de week en de Zondagssluiting in één ontwerp op te nemen. Wat de winkelsluiting betreft staat spr. nog zeer aan den buitenkant van een algemeene regeling; deze materie behoort door den gemeentelijken wetge ver te worden geregeld. Wat echter de Zondagsslui ting betreft, hoewel spr, zoo krachtig mogelijk ook den socialen kant van de Zondagsrust zou willen ver dedigen, voör hem staat voorop de bevordering van de Zondagsrust in het belang van het Godsdienstige leven. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de heer Verschuur, beantwoordt de sprekers en zegt dat hij dit wetsontwerp con a. more verdedigt. Vanaf 1903 is er een opeenvolgende reeks van uitingen van sociale organisaties en instellingen, allen in dezelfde richting, spr. heeft die lijn voortgezet. Het aantrekke lijke in dit wetsontwerp is voor spr. tevens de Zon dagsrust, die aan duizenden en tien duizenden van het winkelpersoneel wordt verzekerd. In zooverre is het ontwerp een aanvulling van het werktijdenbe sluit. Het algemeen karakter van den Zondag zal worden versterkt in een zin, die allen voorstanders van Zondagsrust en Zondagsviering aangenaam moet zijn. Zonder de Zondagssluiting zouden smaak en pit voor spr. uit het ontwerp zijn genomen. Spr. noemt de winkelsluiting een middenstands- belang en zij wenscht haar en de invoering is ur gent met het oog op het werktijdenbesluit. Het winkelbedrijf wenscht tot een rationeelen slui tingstijd te komen. Waarom blijft de winkelier open? Waarom hebben de verschillende volken nog altijd hun legers op de been? Omdat zij anderen niet ver trouwen; en wanneer een macht zich boven de par tijen kan plaatsen, die zeide: weg met die gevaar lijke dingen, ik garandeer de rust en de orde, dan zou ieder dat kunnen toejuichen. Zoo is het ook met de winkeliers; allen vreezon allen en de macht, die daaraan alleen een eind kan maken, is de overheid. Men kan zeggen dat er alweer een verbod wordt ge steld, men kan spreken van een keurslijf spr. dacht dat er tegenwoordig niet veel meer van die dingen waren maar dat hebben we ook gehoord toen de verkeersagenten in de straten werden geplaatst. De rechtsgeldigheid van hun aanwijzingen is aange vochten, maar thans erkent toch ieder het nut van den verkeersagent. Spr. betoogt, dat er ook geen sprake is van be scherming van de middenstanders tegen zichzelf, doch van het wegnemen van de vrees van allen voor allen. De overheid helpt hier den middenstand te komen waar hij gaarne zou willen komen, doch door de tegenwerking van enkelen niet komen kan. De overheid bevordert hier niet de Zondagsheili ging, doch den rustdag in aansluiting aan de gewe tensopvatting van den dag des Heeren. Spr. behandelt vervolgens het standpunt der Israë litische winkeliers en meent, dat hun winkels een groot deel van den Zondag moeten openblijven. Wat de algemeene uitzonderingen betreft, spr. zegt, dat deze met behulp der Middenstandsorganisaties zijn ineengezet. Wat de grens- en badplaatsen betreft, wijst spr. op art. 9, dat gelegenheid schept met die plaatsen re kening te houden. Spr. gaat daarna de verschillende gemaakte op merkingen na en zegt tenslotte dat hij de hoop niet opgeeft dat zij, die meer voelen voor de economische en zij die meer voor de sociaal-ethische zijde voelen, eendrachtig voor het ontwerp zullen stemmen. Verschillende leden repliceeren, waarbij het nog tot een klein heibeltje komt tusschen de heeren Mer chant en Vos, waarbij de laatste kwajongen wordt genoemd, omdat hij Mr. Oud verweet, dat hij steeds de redevoeringen van zijn tegenstanders verdraait. De minister repliceert en tenslotte wordt, qverge- gaan tot de artikelsgewijze behandeling. De zitting wordt verdaagd tot Dinsdag als. HET CONFLICT GEëINDIGD. Zooals in een advertentie in dit blad wordt aange kondigd is het conflict tusschen het Schager Waar borgfonds van slachtvee en de Amsterdamsche gros siers opgeheven. TURNWEDSTRIJDEN. De jaarlijksche wedstTijden voor turnsters en turners van de Gymnastiekvereenigingen, aangesloten bij den Turnkring „Hollands Noorderkwartier", zullen gehouden worden op Zondag 16 Maart a.s., in het Nooröhollandsch Koffiehuis alhier. Er zijn 260 deelnemers(sters). Spoedvergadering van don Raad der gemeente Winkel, op Zaterdag 8 Maart, 1930, des namiddags 2 uui\ Agenda: Benoeming van een tijdelijk wethouder. Vergadering van de afd. Winkel van het Genootschap voor Kinder, Vacantie- en herstelllngskolonles, ten huize van den heer R. Laan alhier. De opkomst was slechts gering. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Door de secretaresse, mevrouw KosterEriks, wordt verslag uitgebracht over 1929, waaruit we aanteekenen, dat het ledental steeg tot 118. Een 6-tal kinderen waren uitgezonden, allen voor 1 maand naar Egmond aan Zee. Door subsidie van gemeente en kerk was dit mogelijk geweest, terwijl de ouders van één dér uitgezonden kin deren zelf de verpleegkosten betaalde. De pennlngmeesteresse, mevrouw Van Leersumvan Gulik, deed rekening van haar gehouden beheer. Nadat deze rekening door de dames T. Laande Haas en A. de VeerSchenk was nagezien en in orde bevon den, werd deze goedgekeurd met een woord van dank aan de penningmeesteresse voor haar beheer en de commissie voor haar onderzoek. De ontvangsten hebben bedragen f 401.84, de uitgaven f 313.64, batig saldo f 88.20. De aftredende leden van het bestuur, de dames T. var LeersumVan Gulik en A. de VeerSchenk en de heer Dr. J. G. A. Bosch, \yorden allen als zoodanig herbe noemd en nemen hun benoeming aan. Sprekende over uitzending ln 1930, wordt besloten, voor 5 kinderen plaatsing te vragen in Egmond aan Zee en voor 1 kind in Nunspeet. De contributie-afdracht aan het Hoofdbestuur wordt bepaald op f 5, terwijl f 5 zal worden geschonken voor de algemeene verpleging, bij de herdenking van het 25ste jaar der uitzending. Aan Gemeente en kerk zal weder subsidie worden gevraagd. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt. Het Mississippie-gebied geteisterd. Dooden en gewonden. In Louisiana en andere Zuidelijke staten in het ge bied van de Mississippie heeft een tornado in den nacht van Donderdag op Vrijdag groote schade aan gericht, Uit de betrokken streken komen tot nu toe nog weinig berichten binnen, daar veelal de telefo nische- en telegrafische verbindingen verbroken zijn. Het dorp Harris in Louisiana is vernield. Twee men- schen zijn omgekomen, terwijl meer dan dertig men- schen kwetsuren hebben opgeloopen. Uit Boyle (Mis- sissippi) wordt gemeld, dat er verscheidene dooden te betreuren zijn en een groot aantal personen ge wond is. Uit Gregory in Arkansas komt een soortge lijk bericht. Een later bericht meldt, dat in het Zuiden van de Ver. Staten cyclonen weer eens groote schade heb ben aangericht en ook eenige menschenlevens opge- eischt. Te Harris in Louisiana zijn twee negers om gekomen en 21 gekwetst, te Boyle, waar 15 huizen tegen den grond gedrukt werden zijn ook twee ne gers gedood en tien gewond. EEN TREINONGELUK IN DE VER. STATEN. Een aantal dooden en gewonden. Reuter seint uit Columbus (Georgië): Doordat in de nabijheid van Columbus het achter ste gedeelte van een passagierstrein te pletter liep op het voorste gedeelte, werden een bekend predikant en verscheidene andere personen gedood en een aan tal anderen gewond. MILITAIR VLIEGTUIG TE JAVA TE PLETTER GEVALLEN. Soldaat gedood, luitenant levensgevaar lijk gewond. Aneta seint uit Bandoeng: Een militair vliegtuig stortte te Kalidjati in een vrille neer en werd totaal vernield. De bestuurder, de le luitenant der infanterie J. Hoste werd zwaar gewond, terwijl de infanterist Hollebrand gedood werd. De heer Hoste werd per hospit^alvliegtuig naar het Militair Hospitaal te Tjimahi vervoerd en daarin opgenomen. Geconstateerd werd, behalve een kaak- fractuur, dat beide bovenbeenen verbrijzeld waren en de linkerbovenarm gescheurd was. Nog steeds bange uren. De plaats van do ramp een tooneel van ellende. Ofschoon het water ln Zuid Frankrijk op sommige plaatsen reeds zakkende Is, worden toch nog bange uren doorgebracht en moet nog herhaaldelijk alarm worden geslagen om de menschen voor doodsgevaar te waar schuwen. -Aan den-bovenloop van de rivier is de toestand nog steeds verontrustend. Het water heeft daar wegen en huizen overstroomd. Critiek is de toestand op het ïsle Saint George, waar de inwoners den wijk hebben moe ten nemen naar de daken hunner huizen, in afwachting van hulp. De vreeselijke drama's, die zich gedurende de laatste dagen hebben afgespeeld, worden eerst thans langza merhand bekend. Kinderen verdronken voor de oogen van de moeder. Grondbezitters, die have en goed te gron de zagen gaan, pleegden zelfmoord, terwijl voortdurend over de uitgestorven streken de hulpkreten van ver twijfelden weerklonken. De geheele streek, over een breedte van ongeveer 100 K.M., is in een groot meer herschapen,. Hier en daar steken enkele huizengroepen eenzaam uit het water op. Hoe Molssac werd geteisterd. Een tooneel van ellende. Nog altijd zijn er geen definitieve berichten omtrent het aantal slachtoffers bij de overstroomingen in het dep. Tarn. Nochtans krijgt men gelukkig den indruk, dat het cijfer 400 of 500 dooden wel wat overdreven ls, doch het is al ontzettend genoeg, b.v. in een plaats als Mois3ac 150 menschen het leven lieten. Dit alleen wijst er op, dat er van een ware catastrofe kan worden ge sproken. De verhalen omtrent den aanblik van het terrein van de ramp wijken ook ditmaal niet af van die, welke men bij soortgelijke gebeurtenissen steeds kan lezen: troos teloosheid, groote ontbering, verwoesting, vernietiging en rouw. Het grootste aantal slachtoffers is niet geval len door verdrinking, doch door het Instorten der hui zen, waaronder zij werden bedolven. Molssac werd nog zwaarder geteisterd dan Montauban. Maandagavond pas begon het water het stadje binnen te stroomen; er ont stond een schrikkelijke paniek en het werd een sauve qui peut. Reeds een kwartier later stond het water een meter hoog in de straten; een groot deel van de 8000 inwoners had zich bijtijds kunnen bergen, hetzij op den heuvel buiten de stad, hetzij op de daken der huizen. Dt laatste werd echter hun noodlot, daar zij bij het instorten der huizen onder het puin werden begraven. Thans, nu het stadje weer watervrij is, heeft men in één straat alleen dertig lijken gevonden. Onder een huis moeten zich nog veertien personen bevinden, zeven tot een zelfde familie behoord. Zestig gezinnen zijn dakloos en ongeveer tweehonderd hulzen zijn vernield. een platte Wagen met Schutten, een licht plat Wagentje, een beste gebruikte driewielde Kar, een gebruikte een-paards Egge. D. ANNES, H. Hugowaard (Noord). 1 Wegens ziekte der tegenwoordige, terstond gevraagdeen middelb. leeftijd, bij D. HAVERKORT, Breezand. Het bestuur der Coöp. Stoom- zuifelfabriek „de Dageraad" te BURGERBRUG, Zijpe, wenscht uit te besteden: Inlichtingen worden verstrekt bij den Directeur Joh. C. Bruin, Burgerbrug. Inschrijvingsbiljelten worden ingewacht vóór 15 Maart 1930. Te koop aangeboden: met 56 platen» voor spotprijs, bij Sj. DE BOER, Nieuwe Niedorp. Wieringerwaard. Agent: Ariël, Rudge Whitworth, Harley Davidson, A.J.S., D.K.W. Motoren. Komt U Zondag het nieuwe MONOPOL-BILJART bespelen. Beleefd aanbevelend, A. ZWAKMAN, Café „RUST en LUST", St. Maarten. TE KOOP: z.g.a.n. Aan hetzelfde adres: Wasch aan Huis vraagd. K. DOEKES, Dirkshorn.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6