ROODBAND - Onze prijzen zijn steeds de laagste. een nette Huishoudster GROENTEN EN FRUIT Zoo Boeiend als een Sprookje- Gratis Plaatje bij elk pakje Roodband L t\ZEEPPOEDER EN ZEEP TWEEDE KAMER. Advertentiën. Amerikaansch grenen tuindersramen. J. DE RUIJTER SCHAGEN. DAMES! Boekhandelv.h. Trapman Co. M. HOEP, dit prachtige album met gezichten van Mooi Jlolland en interessante beschrijvingen qjraag n^h Znoar N.V. WwcholmefhbrieJi Amersfbort merdame". Een uur voor het begin van de voorstelling verscheen de politie, die verbood, dat de premlere zou doorgaan. Naar later gemeld werd, berustte dit Ingrijpen van de politie op een verzoek van den generaal inten dant van den Kieler Stadsschouwburg, die verklaarde dat het publiek er geen belang bij had Asta Nielsen In het door haar gekozen stuk te zien optreden, daar dit niet in een artistieke behoefte voorzag. riLM-ALLEBLEL Van het Westelijk Front geen Nieuws. Niet minder dan 200 Dultsche soldatenuitrustingen, gedurende den oorlog door Duitsche soldaten gedragen, alsmede het bijbehoorende materiaal, zooals gasmaskers, loopgraven-scheppen, en kook-apparaten, zijn door Uni- versal aangekocht ten gebruike voor de film, bewerkt naar Remarque's boek „Van bet Westelijk front geen nieuws". De regie van genoemde rolprent berust bij Maxwell Anderson. Voor zijn plezier in de gevangenis. Mervyn Le Roy brengt eenigen tijd in een strafge vangenis (die te San Quentln) door, teneinde de toe standen ln zulk een inrichting te bestudeeren. Wanneer hij daarna begint met de opnamen van „Jailbreak" naar een roman van Dwlght Taylor, kan hij deskundig wor den geacht Het Spook van de Opera herleeft „Het spook van de opera" zal door Unlversal tot nieuw leven worden gewekt Deze maatschappij heeft namelijk de voornaamste medespelenden uit de film opnieuw ge ëngageerd, teneinde klank en dialoog aan de vroegere editie toe te voegen. De vernieuwde uitgaaf kan binnen korten tijd worden tegemoet gezien. Chaplin'g nieuwste film. Charles Chaplin's „City Lights" is driekwart voltooid. He', zal een stille film zijn met gesynchroniseerde mu ziek. Er wordt nergens in gesproken. Naast Charley zul len spelen Virginla Cherrlll en Harry Myers Film-souvenlers. Het leven gaat snel en in Hollywood lijkt het nog wel sneller te gaan dan ergens anders. Nauwelijks ls de eene film klaar of de andere is in wording er. er is voor poëtische mijmeringen geen tijd. En toch zijn er in Holly wood souvernlers uit de historie van de filmindustrie, plekjes, welke door een film bepaalde beteekenis hebben gekregen, dingen, welke het karakter van rellqulen heb ben aangenomen. Op den heuvel achter Unlversal City staan de resten van een eerbiedwaardige kathedraal en Lon Chaney kan er niet voorbij komen, zonder een wee moedigen blik op de resten van het bouwwerk le werpen Want Lon heeft mooie herinneringen aan deze kathe draal, welke eens de trots en glorie was van DE KLOK KENLUIDER VAN NOTRE DAME. Een klein eindje buiten de Metro Goldwyn Mayer studio's ligt een kaal plekje grond, waarop een vervallen boerderijtje siaat Het is de plaats, waar John Gilbert zijn beroemde kauw- gummi-scène met Renée Adorée in DE GROOTE PA RADE speelde en Gilbert heeft wel eens verteld, dal hij nooit die plek voorbij loopt zonder te denken de scène, die het begin van zijn glorievolle loopbaan vorm de. Dicht in de buurt staat nog een geweldige ossenkar en men kan er zeker van zijn, dat Greta Garbo, als zij toevallig eens de studio's door de achteruitgang ver laat, altijd even kijkt naar die ossenkar, omdat deze gebruikt werd in de eerste film, welke de Zweedsche ln Amerika maakte. Het eerste studio-orgel. In de Hal Roach-studio van de Metro Goldwyn Mayer is dezer dagen een groot concertorgel geplaatst, dat niet minder dan 25000 dollar kost. Deze studio is de eerste we.ke met een dergelijk orgel is uitgerust. Het is spe ciaal voor de muciseerende film geconstrueerd en ismede bestemd tot het geven van verschillende geluidseffecten Het orgel ls gebouwd aan het eind vau een der toonee- len maar het toetsenbord ls beweeglijk. Dit kan naar ieder punt van de studio verplaatst worden. Dit eerste atuüio-orgel heeft drie manualen en hot geluld is orge- veer even stork als dat van een orke3t van 50 man. Tot organist is benoemd J. Newton Yatei, een mvslcus, die de grootste Amenkaansche theaterorgcis bespeeld heeft en ;n alle opzichten een primus in zijn vak is. OF, BOODSCHAPPER. (Pages Gales.) Zi) tel me vlsch en olie te koopeo. Ik tal eco bllkle sardines balen van een kwartje, de test Is daa voor ol|. In de zitting van Dinsdag heeft de Tweede Kamer de behandeling voortgezet van het wetsontweerp re gelende de winkelsluiting. Zooals reeds gemeld, was Vrijdag reeds begonnen met de behandeling der artikelen en werd nu aller eerst gestemd over artikel 2, waarbij het als regel verboden wordt gedurende den Zondag en op andere dagen tusschcn s avonds 8 uur en 's ochtends 5 uur een winkel voor het publiek geopend te hebben. Tegen stemden de liberalen en de heeren Wijn koop (comm.) en Braat (plattel.). Hierna ving do Kamer aan met de behandeling van de verdere artikelen, waarbij op dezen algemeenen regel uitzonderingen of afwijkingen zijn toegestaan. Bij art. 3 verdedigt de heer Van Rappard (lib.) een amendement, strekkende om in koffiehuizen, restau rants, c.d., bohalve voor den verkoop van spijzen en dranken, ook voor dien van tabaksartikelen ten ge bruike ter plaatse, een uitzondering te maken. Spr. betoogt, dat het tot ontduiking van de wet zal voeren, indien men in een restaurant, na een diner te hebben gebruik, geen sigaren meer zal kunnen krij gen. Hij is er van overuigd, dat een kellner, wien om een sigaar gevraagd wordt, niet zal zeggen, dat hij die niet mag geven. De kellners zijn er happig op om sigaren te verkoopen. De heer Van llellenberg Hubar (r.k.) licht een amendement op dit artikel toe, strekkende om den verkoop van drukwerken in stations te verbieden op tijden, waarop de boekwinkels gesloten moeten zijn. Spr. vermag geen belang van eenige beteekenis te zien in de vrijheid om drukwerken in stations te ver koopen op die tijden. Wie Zondagslectuur wil hebben, kan er zich des Zaterdags van voorzien. De heer Van Dis g.) stelt een amendement voor, beoogende een algeheeie Zondagssluiting, behalve voor apotheken en sluiting op Zondag van alle open bare vervoermiddelen. De heer Smoonk (a.r.) bestrijdt het amendement- Van Rappard. Hij vreest voor ondermijning van de Zondagsrust. Tegen het verbod van automatenver- koop na sluiting heeft hij geen bezwaar. Hij bestrijdt voorts het amendement-Van Dis. De heer Kortenhorst (r.k.) wenscht de automaten buiten de wet te houden en juicht het amendement- Van Rappard toe, uit hoofde van het belang van den consument. De heer v. d. Bergb (s.d.) sluit zich aan bij den heer Van Rappard en verklaart zich tegen het amende ment van den heer llellenberg Hubar. De heer Oud (Vrijz. Dem.) geeft den heer Rappard in overweging zijn amendement te wijzigen door de invoeging van de woorden „en tabaksartikelen" in het begin van art 3c wordt de mogelijkheid gescha pen dat een lokaal wordt geopend, alleen voor het gebruik van tabaksartikelen ter plaatse, welk lokaal dan onder de uitzonderingsbepalingen zou vallen. Het zou voldoende zijn, de invoeging alleen te plaat sen in het slot van het lid. In de amendementen van HellenbergHubar ziet spr. een poging om de concurrcntie-voorwaarden ge lijk te maken, wat de bedoeling van het ontwerp niet is. Daarom is spr. er tegen. Wat het amendement-Van Dis betreft, betoogt spr., dat ook de heeren der anti-revol. partij steeds hun opvattingen over de Zondagsviering op den voor grond schuiven. Spr. eerbiedigt hun opvattingen, rnaar men moet nooit vergeten, dat wij hier in een land met een gemengde bevolking leven en dat een Zondagswetgeving altijd het karakter moet hebben van een compromis. Ook de heer Schokking (C.H.) bespreekt de ver schillende amendementen. De heeren Visscher c.s. hebben een araendement ingediend strekkende om den verkoop van dag- en weekbladen, die thans onder de uitzonderingen is op genomen, onder de bepalingen der wet te brengen. De heer Van Rappard brengt de redactiewijziging in zijn amendement hem door den heer Oud in over weging gegeven. Later wordt meegedeeld, dat de heeren Visscher c.s.. hun amendement hebben gewijzigd, dat de verkoop van dag- en weekbladen buiten den tijd waarop de winkels gesloten moeten zijn alleen op werkdagen ge oorloofd is. De besprekingen worden voortgezet, waarbij het een echt theologisch gepraat wordt over kerk en po litiek en de heer Van der Heide zegt, dat het debat langzamerhand is geworden een echt theologisch ba- chanaal. Om de Zondagssluiting nog uit te breiden daar gaan spr. en zijn partijgenooten niet mee. Wij wenschen geen enkele stap te doen naar het ideaal van den Engelschen Zondag, die geen Christelijke Zondag is, maar een puriteinsche Zondag, waaraan de gegoeden zich onttrekken door Zaterdags naar buiten te gaan, doch waaronder de arbeiders en mid denstanders lijden. Men moet zien hoe des Zondags om zes uur in de Londensche volkswijken een file van menschen zich voor de kroegrn verdringt, want deze gaan des Zondags om 6 uur voor één uur open. Het gaat er bij de rechterzijde om of Gods heilige wet ons verbiedt des Zondags te koopen. Dat is her haaldelijk beweerd, maar op welke gronden? In den Bijbel staat nergens voorgeschreven om den eersten dag van de week als een rustdag te beschouwen en dan naar de kerk te gaan. Uit teen enkele plaats in het N. Testament blijkt wel, dat het gewoonte was op den eersten dag bijeen te komen, maar meer ook niet. Geen woord van gebod. Wil men het gebod van den Bijbel opvolgen, dan houde men den Sabbath. Maar ook de practijk der eerste christenen was zoo niet, dat de Zondag beschouwd moest worden als een rustdag. Paulus reisde op Zondag. Wie iets weet over het leven van de christenen in de middeleeuwen, die weet, dat de Zondag voor hen een dag van vreugde, van ontspanning was. Kerkelijk was de Sabbath geen andere dag dan een gewone, de heiliging beteekende in de practijk niet anders dan het nalaten van zwa- ren, slafelijken arbeid. De hervormers hebben er pre cies zoo over gedacht. Het spreekt vanzelf dat Ds. Lingbeek, Ds. Kersten en later Ds. Zandt zooveel mogelijk de eerbiediging van den Zondag willen vergrooten. De Zondag moet zijn een dag Gods. Op Zondag stond Christus op uit het graf, op dien dag werd de H. Geest vervuld op het Pinksterfeest., op dien dag verscheen Christus aan zijn discipelen. Wij hebbon den dag des Heeren te vieren en van Godswege is het der overheid ge boden dien dag te heiligen. Het gaat niet op te zeg gen, dat de Zondag een dag zonder levensvreugde is. De minister zegt in zijn antwoord, dat hij van deze wet niet iets denkt te maken dat menigeen van den godsdienst zou afschrikken. En wanneer men op godsdienstig terrein zou zeg gen: deze eischen zijn absoluut, dan zou dat nog niet opgaan voor de overheid; de overheid en de wet heb ben rekening te houden met de realiteit. En iruen zou den godsdienst geen grooter ondienst kunnen doen dan een wet te maken, die niet past op de wer kelijkheid. Er moeten heel sterke redenen zijn om van den eenmaal practisch gevonden middenweg af te wijken. Ieder amendement moet spr. dan ook mm of meer ontraden. Spr. noemt de aanneming van het amendement van Dist funest voor de wet wat de practische uitvoer baarheid betreft. Wanneer men er rekening mee houdt, dat schepen niet zullen kunnen vertrekken omdat zij op Zondag de laatste victualiën niet meer zouderi kunnen inne men; dat zij, die niet zoo gelukkig zijn een vrouw te hebben en nog wel een vrouw, die goed koken kan, hun eten niet, zooals zij gewend zijn, van den kok kunnen betrekken; dat, wie onderweg is met een of ander vehikel, bijv. om zieken te bezoeken, dit aan den kant van den weg zal moeten zetten als op Zon dag zijn benzinevoorraad op raakt, waar gaan we dan heen als wij een dergelijke theocratische wetge ving zouden invoeren? Het am.-v. Rappard zou op grooten tegenstand stui ten bij de sigarenwinkeliers, zooals uit adressen reeds is gebleken. Spr. ontraadt de aanneming van het amendement Het eerste am.-v. Hellenberg Hubar besprekende, be* toogt spr. dat de spoorwegen tegen sluiting van de kiosken op Zondag geen bezwaar hebben. Het ver koopen van couranten langs de treinen blijft dan ge handhaafd. Spr. ontraadt het tweede am.-v. Hellen berg Hubar. Hierdoor zou de vrijheid worden beperkt en de ontwikkeling worden tegengegaan en niemand van ons weet waarheen de ontwikkeling van de auto maten nogeens zal leiden. Er is hier ook een zekere gelegenheid om te denken aan de belangen van den consument. Het amendement-Visscher zou in strijd komen met dc realiteit en getuigt niet van practischen zin. liet zou den verkoop van ochtendbladen op Zondag on mogelijk maken. Spr. moet het amendement dan ook ten sterkste ontraden. De bezwaren van den heer v. Hellenberg Hubar aangaande den verkoop van consumptie-ijs zijn niet denkbeeldig, doch spr. vraagt zich af of de werke lijkheid zoo zal zijn, dat de banketbakkers hun win kels open zullen houden alleen om ijs te verkoopen. Dit is een kwestie van de praktijk. Het am.-v. Dis wordt verworpen met 702 stem men. Het amendement-v. Rappard wordt verworpen met 4-i36 stemmen. Voor de Liberalen, S.D.A.P. hehalve de heer v. d. Houvon, V.D. cn de heeren Schouten a.r.), Kortenhorst (r.k.), Beumer (a.r.). Wijnkoop (comm.), Braat (p.b.) en Floris Vos (m.p.). De heer Schouten verklaart zich bij de stemming te hebben vergist Het eerste am.v. Hellenberg Hubar (verkoop van drukwerken in stations verbieden op tijden, waarop boekwinkels gesloten moeten zijn) wordt aangenomen met 4635 stemmen (rechts tegen links). Het am.-Visschcr- wordt verworpen met 63—17 stem men. Voor de anti-'rov., de S.S.P. en de heeren v. Vuu- ren (r.k.), Teulings (r.k.), Weitkamp (c.h.), v. Wijn bergen (r.k.), mej. Meijer (r.k.) en Schokking (c.h.). Het tweede amendement-v. Hellenberg Hubar wordt verworpen met 5127 stemmen. Voor de r.k., behal ve de heeren Kortenhorst, Fleskens, v. d. Mij?. Kamp- schöcr, Vos, v. d. Bilt, Loerakker, v. Voorst tot Voorst, Schaepman, de S. G. P. cn de A. R., de hoer Weit kamp (c.h.), mej. Grocneweg (s.d.a.p.) en de heer Drop (s.d.a.p.). Het artikel wordt aangenomen z. h. s. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, U het overlijden te berichten van onzen eenigen lieveling AR1E PIETER, in den ouderdom van 5 jaar en 2 maanden. Zijn bedroefde Ouders: J. BOONTJES. D. BOONTJES-Weij. Barsingerhorn, 11 Maart 1930. Te koop: Lange eiken palen, geschikt voor Bergroeden. Verder alle soorten palen. Grenen platen, 10 bij 23 c.M. tot 7 M. lang. (één ruiters). Eiken Brandhout, ook kort gezaagd. Te bevragen bij J. K0SSEN, Julianadorp. Dik vet ger. spek 5 pond f 2.50, 10 pond i 4.50 5 pond gem. spek f 2.50; 5 pond dikke bladreuzel f 2.755 pond zuiver gesmolten koevet f 2.25 3 pond paardengehakt I 1.00gekookte Rollade machinaal gesneden 35 ct. per hall pond; Gerookt vleesch 45 ct. per hall pondgekookte Schouder ham 24 ct. p. ons; Boterharamenworst 10 ct. p. ons. Aanbevelend, Terstond gevraagd: m.1. (P.G.) bij man met een zoon van 18 jaar, te 't Zand (N.H.). Br. onder letter M, bureau van dit blad. Wij hebben steeds groote voor raad van de nieuwste Fabrieksbieten en Voeraardappelen te koop, bij F. A. MELCHIOR, Groet polder, Winkel. Ook voor Kinderkleeding. Pa tronen kunt U ook bij ons bestel len. Schagen. BREEDE BLOEDWORST, machinaal gesneden, 12 cl. per ons. DIRK RAAT, Schagen. KOOPT UW bü Landbouwstraat D 81, SCHAGEN. FRUIT. Bananen per pond 30 cent Groote Sinaasappelen 8 voor 25 cent Zoete Stoofappelen 3 pond 25 cent Goudreinetten per K.G. 35 cent Citroenen 6 stuks voor 25 cent GROENTEN. 5 K.G. Uien voor 25 cent 5 K.G. Wortelen voor 25 cent Versche Spinazie per pond 15 cent Brusselsch Lof per pond 12 cent En vergeet niet onze versche Pinda's 20 ct. per pond en Noten 40 ct. per pond. Beleefd aanbevelend, M. HOEP. Elke verbruiker van Roodband Zeeppoeder en Zeep kan dit prachtige Album bekomen tegen den kos- tenden prijs 50 cents hetzij van den winkelier of direct van de fabriek. Het Album is fraai inge bonden en voorzien van open vakjes voor de plaatjes van Nederland, die wij ORATIS voor de Roodband verbruikers beschikbaar stellen. Het is een sieraad voor de boekenkast en van blijvende waarde voor Uzelf en Uw gezin. Bestel eerst het album. Begin dan met het sparen van de plaatjes, die zich in elk pakje Roodband Zeep of Zeeppoeder bevinden. Onder de vakjes In het Album zult U de bijbehoorende nummers vinden. U zult zoodoende plaatjes krijgen van de prachtige plaatsen die U steeds graag zoudt willen zien. De RoodbandproüucXtn die het wasschen gemak kelijker en het goed helderder maken, helpen ook thans bij het vervullen van Uw liefste wenschen door deze heerlijke plekjes in Uw eigen huis te brengen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2