Uit onze Omgeving. NIEUWE NIEDORP HOOGWOUD Streven naar een Algemeene Volksschool. Ingezonden Stukken. BILLY BOO. AFDEELING II. II.D.V.S. klom wederom iets door een 3—2 over winning op E.D.O. AFDEELING III. P.E.C. deed het beter dan Haarlem. Ze ontdeed zich, op vreemd terrein Jiog wel, van A.Z.C. (Zut- phen) met een ferme '4—0 overwinning. Enschede- sehe Boys wordt algemeen als sterker beschouwd dan A.Z.C., weshalve we een spannenden strijd tus- 8ehen de Zwolsche en Enschedesehe rivalen voor spellen. AFDEELING IV. N.O.A.D. en Eindhoven ontmoetten elkaar te Til burg. De wedstrijd, waarbij geen belang was ein digde in een 0—3 overwinning voor de thuisclub. PROGRAMMA N.H.V.B. ZONDAG A.S. 2e klasse: Succes 2H.R.C. 4. Kampioenscompetitie: Meervogels 2Helder 2. Gouden Kruis: Brcezand 1D.O.S.K.O. 1; J.V.C. 1 Sparta 2. 4e klusse: Sparta 3Alcmaria 6; D.T.S. 3Ber gen 3. „Alg. Sportblad". ANNA PAULOWNA. Voor de tweede maal was de beslissende match #m het kampioenschap van de 3e klasse vastgesteld. Werd voor veertien dagen den goeden gang van za ken verstoord door de afwezigheid van den scheids rechter, thans trachtte de gestadig neerdalende re genbuien roet in het eten te gooien. Beide partijen en ook de scheidsrechter voelden niets voor terrein- afkeuring, zoodat te ongeveer kwart over tweeën de elftallen van Breezand 2 en Helder 5 in het veld traden. Breezand won den toss en verkoos voor den wind. Zoo trapte II. op het gladde terrein af. Na en kele aanvallen kwam het overwicht aan Breezand, dat er aanvankelijk nogal opzat, zoodat talrijke cor ners er het gevolg van waren. Klerk genoot een speciale bewaking, waardoor de anders zoo gevaarlijke vleugel er niet veel meer van terecht bracht dan de linkerdito. Boven'dien was, mede dor de gladheid, het schot volkomen zoek; zoodoende werd het den Helder-keeper lang niet lastig genoeg gemaakt. Veel schieten doch niet in het wilde weg, zooals sommigen naderhand de den zou bij dezen keeper,' die midden in het doel- moeras niet veel vaste grond onder z'n voeten had, wel succes gehad hebben. Dat bleek nog duidelijk toen Tauber enkele ballen op doel richtte; een er van belandde volkomen buiten des keepers bereik tegen het kruispunt van paal en lat om vervolgens lood recht naar beneden te vallen en in den modder te blijven steken. Even later schoot dezelfde speler in moeilijke positie juist naast, terwijl de keeper op handen en voet in doel rond kroop. Geen greintje geluk hadden de geelzwarten dus. Op de langdurige overwichtperiode van Breezand, dat er lang niet ge noeg opzat, volgde een tijd van gelijkopgaand spel, dut tot de rust voortduurde. Ook Helder had nog ecnige minder gemakkelijke kansen voorbij laten gaan. Beide achterhoeden hadden geen zwaar werk aan het veelal kortzichtige spel van de voorlinies, die bovendien weinig daarwerkelijken steun van de halfs kregen. Zoo kwam de rust met den blanco stand. De tweede helft ging met een H.-overwicht in. Slechts enkele minuten was gespeeld, toen al bleek dat Breezand absoluut als los zand aan el kaar zat; wel verdedigden Van Teulingen c.s. voor wat ze waard waren, doch Helder kwam telken male terug en werd niet voldoende door de B.- •halflinie op de huid gezeten. Zoo kwam het dan dat een verre voorzet op den 1 [.-rechtervleugel beland de waar M. de Jong zich plotseling in staat gesteld zag een scherp schot te lossen, waar Mulder abso luut geen vat op had (01) Wij hadden gedacht dat deze koude douche op Breezand een aansporende werking zou uitoefenen, doch het bleef een gesuk kel. Alles werd alleen gedaan. Wel kwamen er legio corners, maar die werden zoo slecht genomen, dat geen er van benut kon worden. Even toch dachten we aan den gelijkmaker toen Klerk z'n bewakers voorbijgaande met een bal, uit een keurigen voorzet toegespeeld gekregen. Zelfs de backs rende hij voor bij. De knal volgde! Helaas, hij scheerde de lat. Groote verslagenheid heersclile er nu. Helder inte gendeel begon een vrij aardig spel te ontplooien, al dient gezegd, dat vooral het onberekende spel van Breezand hun daar volop gelegenheid toe gaf. Men wist zelfs nog een doelpunt te fabriceeren, dat op ecnigszins goedkoope wijze werd verkregen (0-2), „door een grove fout in de B.-achterhoede. Toen ging .de wedstrijd als een nachtkaars uit Met Helder in den aanval, nadat nog talrijke corners op het Hel- tler-doel waren genomen, blies Tichelaar voor de laatste maal. Helder 5 heeft de overwinning volko men verdiend. Ze speelde van twee het minst slecht. Door deze overwinning is Helder zoo goed als nog niet geheel kampioen. Breezand 2, dat slechts een gelijk spel behoefde te spelen, om zich definitief kampioen te kunnen noe men, heeft zich de kans, na het eerste elftal lee- lijk laten afnemen. Zou ze gewonnen hebben, dan ware het niet onmogelijk geweest dat Breezand 1 naar de eerste klasse was overgegaan. Volgend jaar beter jongens! A.s. Zondag de Gouden-Kruiswedslrijd: Breezand 1—D.O.S.K.O. 1 te Kleine Slu!s. WieringerwaardSucces 2. Wieringerwaard speelde Zondag op een zeer slecht veld voor de eerste ronde van 't Gouden Kruis te gen Succes 2. Met vier invallers heeft Wieringer waard zich niet slecht gehouden. Spoedig 'na het begin waren de roodb oeken het meest aanvallend, doch de Succes-keeper deed uit stekend werk. Toch moest hij na een kwartier zwichten voor een schot van Schenk, 1—0. Spoedig hierna was S. in den aanval, doch de W'waard ach terhoede speelde, ondanks dat bijna alle spelers op andere plaatsen stonden, eer. uitstekende partij. Zoo kwam de W'waard voorhoede weer in actie. De in valler-rechtsbuiten gaf een mooie voorzet, een knal en t is 2—0. Nog voor de rust verkleint Succes den achterstand, terwijl keepre Jimmink zoo verstandig was een penalty op goede wijze te keeren Na rust is W'waard veel sterker cn het woordt 41. Dan doet zich een onaangenaam incident voor. Twee spelers rennen op elkaar in en kunnen zich niet beheer- schen. Wijselijk stuurde de scheidsrechter beiden van het veld. Hierna doelpunt S. nog éénmaal cn met W'waard in den aanval komt het einde. O. ZOO I (Passing Show.) Oom: Zie goed uit naar de wormen Jantje, jantje: Als ik een appel eet mogen de wormen wel goed uitkijken naar mij. Onze plaatsgenoot, de heer H. J. Gerritsen, voorheen lijnwerker op de baan SchagenWognum, is heden tot standplaats als zoodanig aangewezen Heiloo. Algemeene vergadering van de Holl. Mij. van Land bouw, afd. Winkel, Nieuwe Niedorp en Omstreken in de „Prins Maurlts" alhier. De Voorzitter, de heer J. Lont opent de vergadering met welkom, en zegt dat het een machtig belangrijk onderwerp is, dat hedenavond besproken zal worden, en in de algemeene belangstelling staat der leden, n.1. „de Pachtwet". En geeft het tot op heden nog niet zoo heel veel, het is in ieder geval een goed begin om zoo verder te gaan. Het tweede onderwerp van de agenda is „bespreking ziekteverzekering. Spr. zegt met de ziektewet niet zoo goed op de hoogte te zijn. Maar hoopt niet te min dat ieder hedenavond zijn meening zal zeggen. En dat het op deze vergadering niet gebeurd als we van andere verga deringen hebben kunnen lezen, b.v. „Ontwerp niet ge- wenscht", maar waar geen enkel motief werd opgenoemd, Hierna leest de Secretaris, de heer A. Winkel de no tulen, welke met dank voor de keurige samenstelling worden goedgekeurd en geteekend. Uiting wordt gegeven van teleurstelling over het zeer verkort geplaatste verslag der vorige vergadering. Door de persvertegenwoordiger wordt meegedeeld, dat de voornaamste reden hiervan is geweest het te laat op sturen van de copie. De redacteur moest toen wel op dusdanige wijze de schaar erin zetten. Van het Hoofdbestuur is een verzoek ingekomen, cm elk uitkomend geval van mond- en klauwzeer aan hun op te geven, om zoo mogelijk oorzaak en bron zien op te speren. Ieder lid wordt verzocht zijn bevinding op te geven aan den Secretaris der afdeeling, welke dan voor door zending aan het Hoofdbestuur zal zorg dragen. Besloten wordt geen afgevaardigde te zenden, maar de vergadering van de Amsterdamsche vereeniging van Akkerbouwers, omdat de akkerbouwer in onze afdeeling sporadisch voorkomt Dan gaat Voorziter over tot bespreking der Ziekte verzekering. Enkele der voornaamste punten worden door hem naar voren gebracht, en waar noodlg, verdui delijkt en voorgelicht. Een en ander heeft een uitgebreide bespreking tot gevolg. Wie zich nog niet heeft opgege ven, wordt aangeraden, zulks te doen, waar anders auto matisch inschrijving door den Raad van Arbeid plaats heeft. En waar zeer waarschijnlijk de Landbouwonder- linge veel goedkooper zal werken als de R. v. A. geve ieder zich in eigen zoo spoedig mogelijk op. Het feit, dat door wen werkgever 50 pet. van de premie kan worden verhaald op den werknemer, wordt terdege onder de oogen gezien. Het voordeel, voor den een en 't nadeel voor den ander en andersom, is men het met el kander eens. De vergadering zag het liefst dat een uniforme rege ling kan worden getroffen voor de leden der Maatschap pij. Zulks blijkt echter nogal moeilijk. Er gaat een en kele stem op om deze 50 pet. aan den arbeider niet toe te geven, omdat er reeds zooveel wordt betaald, waarvan niets verhaald kan worden. Als er ter zijner tijd weder om een verzekering in het leven wordt geroepen, wordt het steeds erger. De Voorzitter deelt mede, dat reeds plannen bestaan, voor een nieuwe verzekering, n.1. verzekering voor werke loosheid. Ook gaan er stemmen op, om het de arbeider niet te laten betalen. Een benijdenswaardige betrekking is het toch al niet, en vergeleken bij de ambachtslieden is het loon toch ook niet overdreven hoog. Waar ten slotte geen uniforme regeling kan getroffen worden, wordt van deze kwastie afgestapt. Waar vanwege de ziekteverzekering bij een voorko mend geval 80 pet. van het loon wordt uitbetaald, wordt gevraagd, of de werkgever de eerste 6 weken verplicht is de 20 pet. bij te betalen. Hierop kan echter geen posi tief antwoord gegeven worden. Hierna wordt overgegaan tot behandeling der vragen lijst, ontwerp Pachtwet. Voorzitter zegt, dat al bestaat er kans op, radicale wij ziging door de Tweede Kamer, kan dit door de Eerste Kamer heel gemakkelijk worden geweigerd. Zooals het nu staat, geeft het nog niet veel, maar het is toch een verbetering, het vormt een rem om verhuurders misbruik te kunnen laten maken van verhuur. Op zeer duidelijke wijze worden door Voorzitter ver schillende toelichtingen gegeven. Het eerst wordt bespro ken het „continuatierecht". Het voornaamste voordeel hiervan is, dat het zekerheid aan den pachter geeft dat hij, als de pachttermijn is afgeloopen, weder kan inhu ren. Als de rechter (of een pachtcommissie) van cor- deel is, dat de pachter zijn verplichtingen niet behoorlijk is nagekomen, vervalt dit recht. Art. 1636 van het wetsontwerp, gefei den pachter het recht op tweemaal verlenging van den pachttermijn. Maximaal kan in twee keeren 10 jaren verlengd worden. Eenjarige pachters worden uitgeschakeld, zoodat het mogelijk ls, dat door het uitstellen van eenjarige pac'nt- contracten de bedoeling der wet wordt Ontgaan. Bij 2- jarige pachten zal de pachter twee maal twee jaren, is 4 jaren recht op verlenging hebben. Vraag 1. Is Uwe afdeeling van oordeel, dat de wetge ver aan de pachters een recht op verlenging van de pacht bient te geven?, wordt beantwoord, door de vergadering met „ja." De vergadering is voor een beperkt recht op verlenging maar minstens 10 jaar, en is er tevens voor om de pacht opnieuw te laten taxeeren, door een aangewezen pacht commissie of door den rechter. Bij werkelijke onredelijke opzegging is de vergadering voor vergoeding van een gedeelte der pachtsom door den verpachter. De vergoeding is te bepalen door de pacht commissie. Verpachting bij de wet voor een termijn van 7 jaren, wordt door vergadering te lang geacht. En zou gaarne een termijn van 4 jaar zien ingevoerd. De vergadering is van oordeel, dat de publieke verhu ringen moeten worden verboden. Hiervoor zou in plaats moeten komen, sollicitatie bij inschrijving. Hierna volgt bespreking: recht op vergoeding voor aangebrachte verbeteringen. De vergadering is van oor deel. dat den pachter recht gegeven moet worden op ver goeding voor aangebrachte verbeteringen. De "pachter is verplicht den verpachter toestemming te vragen. Noodzakelijko verbeteringen, waarvoor de verpachter geen toestemming geeft, acht de vergadering vergoeding ook niets meer dan billijk. Het remissierecht wordt van geen groot belang ge acht Wat vraag 10 betreft, zag de vergadering gaarne vast legging voor welke oorzaken een dwingend remissierecht in te voeren. Er wordt echter niet veel gevoelt, om ver goeding te elschen voor mindere opbrengst. (Er moet niet te veel gevraagd worden van den verpachter). De vergadering ls voor vraag 12, dat de verpachter is gebonden, aan het verpachte gedurende den pachttermijn alle noodzakelijke reparatien te doen, met uitzondering van de geringe en dagelijksche, welke ten laste van den pachter komen. Blijft de verpachter na schriftelijke aan maning van den pachter in gebreke, deze verplichting na te komen, dan is de pachter bevoegd, de reparatien op kosten van verpachter te doen verrichten en de daar voor zijnerzijds gemaakte noodzakelijke kosten met den pachtprijs te verrekenen. De vergadering is er voor, dat de pachtovereenkomst niet van rechtswege te niet gaat, door den dood van den verpachter of van den pachter. De vergadering vindt het eohter niet redelijk.dat hier de meest gereede erfgenamen het techt kan doen gelden en gevoelt echter veel voor overwinning van de pachtovereenkomst door de weduwe of de kinderen van den overleden pachter: of een fami lielid in de 2e graad. De vergadering kan zich wel vereenigen met officieele pachtcommissles als in het wetsontwerp bedoeld, maar ziet liever een landbouwkundige aan het hoofd hiervan, daa een jurist. Verder worden nog velerlei voordeelen en bezwaren der nieuwe pachtwet besproken. Voor oogen wordt ech ter gehouden, zooveel mogelijk de voordeelen voor den pachter, in 't oog te houden, maar 't toch, in geen ge val te ver te drijven, zood'at het moeilijkheden zou op leveren voor den verpachter. De opmerking wordt gemaakt door den heer Beers, dat niet gesproken is over afschaffing van strijkgelden bij openbare verhuring. Voorzitter licht toe, dat zulks hier tooh weinig voor komt, maar dat bij aanneming van afschaffing publieke verhuring zulks ook vanzelf ophoudt. Bij de rondvraag brengt de heer D. Wit, verbreeding der wegen in bespreking, voornamelijk het z.g. Modder- wegje bij Haringhuizen, om alzoo het vervoer per auto bus naar Schagen mogelijk te maken. Na bespreking wordt besloten, dat de secretaris een schrijven zal richten aan het Gemeentebestuur en Middenstandsvereeniging, en Banne Schagen, om voor dit doel dat volgens den heer Wit toch in"'t belang van Schagen is verschillende wisselplaatsen voor een beter verkeer aan te brengen. Enkele besprekingen worden nog gehouden omtrent den te houden cursus in 't melken, waarno voorzitter met een enkel woord de vergadering sluit. Een gloedvol betoog van Mr. P. J. Oud, gehouden te Hoogwoud. Vrijdag 14 Maart hield de Ver. Volksonderwijs een pro- paganda-avond, waar als spreker optrad Mr. P. J. Oud, met het onderwerp: „Openbare of Bijzondere School?" Voorts verleende medewerking de Zangvereeniging „Nieuw Leven" te Hoogwoud, dirigent de heer P. Kist. De heer P .Donker Jz. heette als voorzitter de aan wezigen welkom, in het bijzonder den geachten spreker en de Zangvereeniging met haar directeur. Na een paar nummertjes zang trad Mr. Oud naar vo ren en begon mede te deelen, dat hij zal verdedigen het goed recht van onze Openb. School. Spr. stelt op den voorgrond, dat hij over de openb. school niet veel nieuwe gezichtspunten zal vertellen, want in de afgeloopen tientallen van jaren is er reeds veel over dit onderwerp gesproken en geschreven. Dit neemt echter niet weg. dat het goed is om een pro pa gan da-avond als deze te beleggen om over de Openb. School van gedachten te wisselen. De Openb. School is reeds lang in de verdrukking ge raakt, het is noodzakelijk om met nieuwen moed te strijden om het verloren gegane terrein langzaam, maar zeker te herwinnen. Men moet zich allereerst goed re kenschap geven van de vraag: waarom Volksonderwijs opkomt voor de Openb. School en dat zij voorkeur ver dient boven de Bijz. School. Het woord „Openb. Sohool" zegt ons in de rechtskundige beteekenis niet voldoende. Spr. wensoht er deze definitie aan te geven: „De school, ingesteld en onderhouden door de Overheid". Sinds de L.O.-wet 1920 is er gelijkstelling van bijzonder en open baar onderwijs en worden deze beide onderwijsinrichtin gen bekostigd uit de kassen der Overheid, beter gezegd uit de kassen van Rijk en Gemeenten. De Openb. school wordt bestudeerd door de Overheid (de Gem. besturen), terwijl de bijzondere schoolbesturen belast zijn met het bestuur over de bijz. scholen. Volksonderwijs stelt op den voorgrond, dat de openb. school moet zijn de sohool, die is ingesteld voor alle kinderen van ons Volk. Men moet dus geen onderscheid maken in godsdienstige richtingen. De openb. school moet haar poorten open stellen voor de kinderen van alle gezindten. Ruim een halve eeuw geleden, was er in ons land een richting, welke streefde voor Openb. Scholen, zooals we, aldus spr., die niet graag zouden zien verrijzen. Toen was het de bekende staatsman Groen van Prlnsterer, de grondlegger van de tegenwoordige Anti Rev. Partij, die met den strijd van het onderwijs een begin maakte. Deze staatsfiguur was in der beginne voor- noch tegenstander van de bijz. school. Door hem werd gepoogd om de open bare School voor Katholieken, voor Protestanten en voor Joden. Was Gr. van Pr. daarin geslaagd, dan zou Volks onderwijs gezegd hebben, dat haar beginsel de nederlaag geleden had. Immers, dan zou men niet hebben een Ned. Openb. School voor alle kinderen van ons Volk. Ons ideaal is de algemeene volksschool. Waarom Volksonder wijs dit wenscht en dus vijandig staat tegen het begin sel, dat iedere godsdienstige richting een aparte school bezit, is gebaseerd op 2 hoofdredenen, t.w.. I. Een enkele volkschool voor alle kinderen is noodig, opdat het saamhoorigheidsgevoel van ons Volk niet ver loren zal gaan. Volksonderwijs erkent de noodzakelijkheid en wen- schelijkheid van het verschil van opvatting der diverse groepen van mensciien, doch men moet niet het gevoel verliezen, dat we elkander steeds noodig hebben om te streven de welvaart en de ontwikkeling op een hooger peil te brengen. Dat saamhoorigheidsgevoel bevordert ge, aldus spr., het best om te weerhouden de kinderen in diverse groepen te verdeelen. De tegenstanders pleitten voor afscheiding reeds op het bewaarschool- en voorbe reidend onderwijs. Dit kan toch niet anders dan verder felijk werken. Bij Volksonderwijs staat voorop, dat de school ls een opvoedings- en ontwikkelingsinstituut. Als de kinderen volwassen zijn, dan kunnen ze hun eigen le vensbeschouwing, godsdienstige en politieke richting zelf kiezen. De tegenstanders beweren verder dat de open bare school, zooals Volksonderwijs wenscht, een onchris telijke instelling is. Dit is immers geheel onjuist. Wij staan, aldus spr., met volkomen eerbied tegenover een of andere godsdienst, ook al deelen we die soms in het ge heel niet H. De taak van ons Schoolonderwijs is het geven van opvoeding en ontwikkeling aan de kindèren. Spr. be spreekt de enorme sommen gelds, die ieder jaar besteed worden ten dienste van het onderwijs, cn stelt de vraag of men nu wel waar voor zijn geld krijgt. Door versnip pering van scholen van diverse richtingen is ons onder wijsstelsel, dat in ons land in vergelijking met naburige landen, eenig in zijn soort is, zeer kostbaar. Om hieraan een einde te maken, stelt Volksonderwijs zich nu reeds 12 jaar op het standpunt, dat de eenige al gemeene volksschool zal zijn de openbare school. Spr. vertelt ons verder van de instelling van de comrtiissie Rutgers, in 1926, om een onderzoek in te stellen om de L. O. wet 1920 te wijzigen. Nog steeds wachten we op de resultaten van de arbeid dezer commissie. Spr. ziet de toestand op onderwijsgebied nog niet zoo somber In. Een goede zijde van de moeilijke positie, waar in de openbare school thans verkeerende is, is dat liefde en toewijding voor de openbare school met nieuwe kracht den laatsten tijd zijn ontwaakt. Ik heb, aldus spr., ver trouwen in ons volk. Indien de Nederlandsche bevolking de zienswijze van Volksonderwijs deelt, ja, dan is ons schoonste ideaa: verwezenlijkt. Een dankbaar applaus mocht de spreker in ontvangst nemen. Van de gelegenheid tot debatteeren werd geen gebruik gemaakt. Burg. Breebaart wijst op een onbillijke wets bepaling met betrekking tot het vergoeden van rente ten eeuwigen dage ad 6 pet. voor bijzondere scholen, in na burige gemeenten, waarop kinderen uit een andere ge meente school loopen. Mr. Oud zal aan deze zaak zijn aandacht t.z.t. wijden. Nadat nok eenige mededeelingen worden voorgelezen door den Secretaris, wordt de vergadering met woorden van dank gesloten. VERKIEZING POLDER ZIJPE EN HAZE- POLDER. Aan de Redactie der Schager Courant. Vergun ons s v.p. eenige plaatsruimte in Uw eerstuitkomend blad. M. Naar aanleiding van een advertentie in uw blad van Zaterdag 15 Maart 11. kunnen wij de kiezers mededeelen, alsdat dit misleiding is. Daarop komen voor K. Zeeman, J. Eriks, J. Rampen en J. v. d. Oord, doch dit is z.g.n. samenwerking met Egale- mentseigenaren en Contribuabele eigenaren. Doch door de Egalementspartij zijn in de verga dering van 22 Febr. 1930 candidaat gesteld de hee- ren H. Swan, H. Dignum en K. Zeeman en P. Vee ken tot reserve-candidaat. Inmiddels heeft de Con tribuabele partij de heeren H. Swan en H. Dignum overgenomen en daaraan toegevoegd de heeren J. Rampen en J. v. d. Oord, omdat die vier personen zich hebben uitgesproken voor het algemeen belang van den polder te willen werken, zonder zich te la ten beïnvloeden door partijbelang. Vele kiezers die willen werken voor het algemeen belang van den polder Zijpe en Hazepolder. Vol verwachting klopt ons hart. DE KERK EN DE BARTHOLOMEUSNACHT Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van den zin in het stukje van Astor „Geestelijk Leven" in uw nummer van 15 Maart, dat de kerk haar goedkeuring heeft gehecht aan deze menschenslachting, verzoek ik U beleefd het volgende te willen plaatsen uit „Apologie des Christendoms" van W. Devivier: „Zoo er één waarheid is, die op de meest afdoende wijze door de onwraakbaarste bewijsstukken uitge maakt is, dan is het wel deze, dat de Bartholomeus* nacht een louter staatkundige gebeurtenis was cn dat de godsdienst er niet het. minste deel aan gehad heeft, noch als voorwendsel, noch als radagever, noch als uitvoerder. Geen enkele kardinaal, geen enkele bisschop, geen enkele priester nam deel aan de beraadslagingen, waarin tot den moord werd be sloten en evenmin aan de uitvoering daarvan. Het is volkomen wara, dat paus Gregorius XIII op het bericht van deze gebeurtenis openbare godsdienst oefeningen deed plaats hebben om aan God dank te brengen, alsook dat hij zelf met een groot gevolg in bedetocht van de kerk van St. Markus naar die van den H. Lodewijk toog en een gedenkpenning liet maken; maar men weet, welke de ware en eenige oorzaak dezer handelwijze was. Het Fransche hof had n.1. den paus gemeld, dat een samenzwering, welke tegen den troon en het leven van Karei IX ge smeed was, op gelukkige wijze ontdekt en verhin derd was geworden. Deze zelfde mededeeling werd naar de verschillende gedeelten van Frankrijk en naar alle hoven van Europa gezonden. Later, toen de waarheid in al haar bijzonderheden bekend was geworden, gaf de paus in het openbaar zijn afgrij zen over de gepleegde misdaad te kennen." (Vetge- zet van Non nemo.) Met vriendelijken dank voor de opneming van dit stukje. NON NEMO. „Hallo" zeide de graaf, toen hij Billy zag. „Ik dacht dat je van je paard gevallen was, en je nek gebroken had". „Nog niet, dank U," glimlachte Billy Boo. „Mijn vrienden en Ik vonden de Jacht erg aardig, maar we zullen nu maar naar huis gaan, vindt U ook niet?!" O, maar je moet eerst nog een stukje met ons eten," zeide de graaf. Mijn bedienden kunnen ieder oogenbllk hier zijn met een lekker schoteltje, wil je nou niet blijven?" Een heele troep honden kwam op hem af, ze wilden hem bijten, en wierpen hem bijna tegen den grond. „Wat gebeurd er," schreeuwde hij, terwijl hij zich staande trachte te houden. „Hebben zij een vos geroken?" Maar het was de arme oude Jerry, die de honden hadden geroken, en Jerry liep wat hij kon, op de hielen gevolgd door den heelen troep. „Laat ze stil houden!" gilde Billen, terwijl hij verschrikkelijk bleek werd. „Laat ze stil houden! Laat ze stil houden! Blaas op je hoorn!" Maar ofschoon ze uit alle macht op hun hoorns bliezen, kwam alleen de gehoorzaamste van de honden terug. De anderen verdwenen met Jerry uit het gezicht Arme oude Jerry!

Schager Courant | 1930 | | pagina 10