GLIM Uit onze Omgeving. NIEUWE NIEDORP •iaiaiaiataiaiBiaiai*iaiaiaiBiaiBiaiaiaiataiaiai>i; ••itfttiaiaiBiaiaisitiaisisiMtafaiaiaiaiattiBrsratMiaia voor den tijd van twee Jaren. De overeenkomsten worden gesloten volgens bij het schrijven ontvangen concept, eventueel met weglating van eenigo artike len, afhankelijk van do wijze van aansluiting. Voorgesteld wordt de gevraagde goedkeuring en toestemming te verleencn. De overeenkomsten worden voorloopig aangaegaan voor 2 jaren. De gevraagd goedkeuring en toestemming wor den zonder hoofdelijke stemming toegestaan. De radio voorziening in do Moei beek. Aan én der verzoekers wordt de denr gewezen. Nieuw adres inzake de radiovoorziening van den Wateringskant en Moerbeek, ingediend door de hee- ren J. Zijp en T Grootes. Waar deze zaak in de vorige vergadering is afge daan, wordt geadviseerd dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer Borst vraagt, of de mededeeling van den heer Coops officieel is. Heeft deze officieele opme ting gedaan en wat heeft de aanleg naar de Lange re is gekost? Spr. kan zich niet voorstellen dat de Langereis zooveel minder zou kosten dan Moerbeek. De Voorzitter zegt, dat met deze vragen de bespre kingen van vorig maal worden heropend, terwijl er toch geen nieuwe gezichtspunten zijn. Spr zou wil len, dat het schrijven voor kennisgeving werd aan genomen. De heer Borst zegt. dat dit wel heel gemakkelijk is, maar misschien zijn ei gezichtspunten waardoor de menschen wel geholpen kunnen worden. Is er geen kans dat De Geus voor aansluiting zorgt? De Voorzitter zegt, dat de zaak van alle kanten behandeld en besproken is. Er moet toch een eind aan deze bespreking komen. De heer Borst, vraagt, of het niet op den weg ligt van B. en W. om te trachten tot een regeling te ko men. De Voorzitter zegt. dat B. en W. met pleizier me dewerking willen verieenen, maar adressanten dan niet anders nnn papiertjes schrijven, terwijl zij bij B. en W. moeten komen. De heer Gaijaard vraagt, of een schrijven aan de verzoekers is gericht, vermeldende het besluit van den raad. Bedoeld schrijven wordt voorgele».n en daarin wordt medegedeeld, dat B. en W. de helpende hand willen bieden. De heer Keesora vraagt, of de besprekingen voor De Geus geen aanleiding hebben gegeven de zaak met Coops te hespreken. De heer Wit vindt het de beste oplossing dat de bewoners van Moerbeek zich tot. den Voorzitter wenden met de vraag, of de Geus de aansluiting mag doen. De Voorzitter zegt, dat zij zich tot den minister moeten wenden en de minister vraagt dan hier om advies. Als het verzoek voor kennisgeving wordt aangeno men, is de heer Zijp, die in de radazaal aanwezig is, zoo verontwaardigd, dat hij zich tot den Voorzitter wendt, doch deze merkt op, dat de heer Zijp hier zijn mond dient te houden. De heer Zijp blijft even wel doorgaan zijn misnoegen te uiten en de Voor zitter wijst hem de deur. De heer Zijp evenwel maakt nog geen aanstalten tot vertrek en de Voor zitter wil den gemeente-veldwachter blijkbaar reeds doen waarschuwen, maar nu zegt. de heer Zijp de vergadering wel te zullen verlaten, doch het een schande te vinden, dat eon verzoek op een dergelijke manier om hals wordt gebracht. Vorig maal zijn on juiste gegevens verstrekt. En hierna vertrekt de heer Zijp en is de gemoedelijkheid weer in Niedorp's raadzaal weergekeerd. Voor een tweede leerkracht aan de Mosrbeekerschool. Een protest. Adres van de Oudercommissie te Moerbeek met verzoek met 1 Mei 1930 over te gaan tot de benoe ming van een onderwijzeres aan de Moerbeeker- school. Over deze zaak wordt het advies gevraagd van den Inspecteur L. O. Voorgesteld wordt dit onderwerp in de volgende vergadering in behandeling te ne men. Waar hieraan voor de gemeente groote financieels offers verbonden zijn cn het niet onmogelijk is, dat het aantal leerlingen zich nog wijzigt, is het nood zakelijk deze kwestie van alle kanten te bezien. In het adres wordt medegedeeld, dat op 1 Mei het aantal leerlingen 31 a 32 zal zijn cn dat dus het leer lingenaantal best tot 33 op te voeren is door bet verleggen van de schoolgrcns. De Voorzitter wijst op de groote officieele offers die gevraagd zullen worden aan de gemeentekas, indien tot dc aanstelling van een boventallige onderwijs kracht wordt overgegaan. Want gedurende 4 tellin gen zal het aantal leerlingen 33 moeten zijn, wil de gemeente aanspraak kunnen maken op de rijksver goeding. Misschien zijn er echter wel andere midde len om tot een oplossing te komen en daarom is ad vies gevraagd aan den Inspecteur. Misschien is het gewcnscht eens met de ouders uit de Moerbeek een vergadering te beleggen, grenswijziging zal ook niet erg aangenaam wezen. Maar misschien zouden er kinderen in de school te Lutjewinkel ondergebracht kunnen worden, of de oudste leerlingen uit Moerbeek F er fiets naar de school in de kom kunnen komen, n de volgende vergadering zullen B. en W. met voorstellen komen. De heer Wit wijst er op, dat hij vorigen zomer reeds over deze zaak heeft gesproken en hij toen de belangrijke uitgaaf met het oog op het geringe aan tal kindoren niet gemotiveerd achtte. Nu het aantal leerlingen echter zoo is toogenomen acht hij het niet langer gemotiveerd om 1 leerkracht voor 7 klassen te hebben. Als de wijk „de Boomen" erbij wordt ge nomen, zullen er 34 leerlingen zijn. Door het hoofd der school was er met den In specteur over gesproken en deze achtte het zeer juist dat een tweede leerkracht werd aangesteld. Spr. dringt op spoed aan, opdat 1 Me i een tweede leer kracht aanwezig kan zijn. De hoer Gaijaard is het met de lezing van den •teer Wit meer eens, dan met die van den Voorzitter. Meermalen hebben de heer Wit en spr. over deze zaak gesproken. Het aantal leerlingen is steeds groeiende en waar de geruchten ooit B. en W. wel eens zullen bereiken, oordeelt spr., dat B. en W. van daag wel hadden kunnen zorgen beslagen ten ijs te komen. Met verschillende hoofden van scholen heeft spr. deze kwestie besproken en spr. deelt mede het oordeel van een deskundige, die liever onderwijs geeft aan 40 leerlingen verdeeld over 3 klassen, dan aan 20 leerlingen van een eenmans-school. Wel is de heer Dun deskundige, maar spr. wil diens idéé maar uitschakelen, doch zijn teleurstelling uitspre ken over de handelingen van den heer Dun. Deze zou een oogje in 't zeil houden en waarschuwen als het misliep, aldus luidde de mededeeling van B. en W. en de. heer Dun is daarmee in gebreke gebleven. Al leen in het najaar is op onze vraag een verslagje in gekomen, een verslagje waar spr. niet graag op zou willen voortbouwen en wat spr. veel eerder had verwacht. Spr. wil dan ook ccn woord van protest laten hooren en oordeelt dat belofte schuld maakt. Dc heer Dun heeft in dezen zijn plicht verzaakt. Spr. is liet eens met den heer Wit, dat als de Raad het advies van B. en W. accepteert, er op 1 Mei geen tweede leerkracht zal zijn en dc zaak op de lange haan wordt geschoven. Als dat de bedoeling van B. en \V. is, dan zou spr. liever willen dat ze rond uit zeidon geen bedrag tot dit doel uit dt gemeen tekas disponibel te willen stellen, dan weten we waar we aan toe zijn. De Voorzitter zegt dat het niet de bedoeling is de zaak moedwillig te verschuiven. De heer Gaijaard: Het lijkt cr toch op. De Voorzitter wijst er op dat Moerbeek een plaatsje is waar door verhuizing van een paar arbeiders de situatie kan veranderen en er zijn ook andere din gen, die bekeken moeten worden. Het is een groot bedrag f1200 a f1300, wat met deze zaak gemoeid is. De heer Gaijaard geeft dat toe, maar als een ge deelte der kinderen van goed onderwijs verstoken is, zal de gemeente toch moeten ingrijpen. Spr. herhaalt dat er verleden iaar MaartApril door hem over ge sproken is en hoe de heer De Boer zelf erkende dat de toestand niet goed was te noemen. Ook in comité- vergadering is de zaak door den heer Wit ter sprake gebracht en is er op gewezen, dat het hoofd der school aan overwerk lijdt en men er zich niet over verwonderen moest als hij zenuwpatiënt werd. Dat moet om den persoon en om het onderwijs voorko men worden. Dat er met de ouders vergaderd wordt, vindt spr. goed, maar we moeten nu, spoedig spij kers met koppen slaan. De heer Kooij denkt, dat het verleggen van school- kringen ook wel op bezwaren zal stuiten. Spr. zou tot deze jaarlijks tcrugkeerende uitgaaf van f 1200 niet eerder willen besluiten dan nadat gebleken was dat met een andere oplossing het niet mogelijk bleek het onderwijs redelijk te doen zijn, hoewel spr. niet gelooft, dat het thans niet redelijk is. Spr. wijst er op dat door den Voorzitter ook al eens is genoemd om de gehcele school te Moerbeek op te heffen, maar het is de vraag of de ouders dat ook wel aangenaam zouden vinden. Eerst dienen al die dingen onder zocht te worden, voordat de belasting met dat be drag wordt verzwaard. De Voorzitter merkt op dat als voor Moerbeek een boventallige onderwijskracht wordt aangesteld, de bijzondere school te 't Veld daar ook recht op heeft. De heer Pluister wijst op de sterke stijging van het leerlingen-aantal, verleden jaar 19, aanstonds 30; dat kan volgend jaar wel weer heel anders zijn. De heer Gaijaard wil deze week nog een bespre king met de ouders uit de Moerbeek. Als de school wordt opgeheven, krijgen we het vervoer der kinde ren, wat ook nogal wat zal kosten. De Voorzitter beaamt dit, maar in het dorp krijgen we een meer constante school. De heer Gaijaard dringt dan ook aan op een spoe dige raadsvergadering, opdat de tegenwoordige situ atie met 1 Mei opgeheven kan worden. De heer Pluister zegt, dat B. en W. zoo spoedig mogelijk zullen trachten tot een voorstel te komen. De heer Wit gelooft, dat als er te Moerbeek een 2-mans-school is, het aantal leerlingen zich eerder zal uitbreiden. Spr. wijst op de pogingen die wor den gedaan om de leerlingen op de school te Haring huizen te krijgen. En waar er tegenwoordig een malaise is, zal het gewenscht zijn te zorgen voor goed onderwijs. De heer Kooij merkt op dat die malaise ook mee brengt dat we voorzichtig met de finantiën omsprin gen. De Voorzitter heeft van die laatste opmerking van den heer Wit goede nota genomen, misschien komt het wel eens te pas. De heer Gaijaard meent, dat met het oog op de nieuwe financieele regeling, de kosten van de boven tallige leerkracht niet veel invloed zullen uitoefenen. De heer Pluister weerspreekt deze meening. De heer Wit merkt nog op dat de ouders uit de Moerbeek zich reeds tegen de opheffing der school hebben uitgesproken. Nadat de Voorzitter heeft toegezegd dat zoo spoe dig mogelijk met de ouders zai worden vergaderd, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel om in verband met het groote aantal bouw plannen, welke door „Heemschut" worden onderzocht, de aan den Bond te betalen contributie te verhoogen tot f40— per jaar. De heer Wit verwacht voor volgend jaar niet zoo veel bouwplannen en is niet direct voor verhooging van de contributie. De Voorzitter wijst op de geringe contributie die tot nu betaald is. De heer Borst wijst op het straks door den heer Pluister geuite bezwaar wat de finantiën betreft.. De Voorzitter daarentegen wijst op de royale uitin gen, die we straks hebben gehoord. De heer Pluister bepleit de verhooging van de con tributie. De hepr Borst stemde alleen tegen het voorstel van B. en W. Wat minder water om af te spoelen. Voorstel om aan Het Witte Kruis een subsidie te verieenen van f204.43, zijnde het tekort over 1929 op de exploitatie van dc- badinrichting. Dit tekort is voornamelijk ontstaan door het groote water- en daar door groote gasverbruik. Indien hierin geen verbete ring komt, ook door de medewerking van de baders, zal wellicht de prijs per bad moeten worden ver hoogd. De Voorzitter was zeer geschrokken van dit groote tekort. Per douche wordt hier wel 95 liter water ge bruikt, in Alkmaar 4045 liter en al dat water moet voorverwarmd worden. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voor het muziekconcours. Voorstel om in hot waarborgfonds voor het in Mei a.s. alhier te houden concours van Fanfare- en Har moniegezelschappen van gemeentewege deel te ne men tot een bedrag van f500. De heer Wit denkt, dat als de menschen hadden geweten dat de gemeente voor f500.— in het waar borgfonds zou deelnemen, zij wel wat minder had den geteekend. De Voorzitter merkt op dat de commissie binnen zeer korten tijd moest besluiten of zij het aandurf de het concours hier te houden. In de vergadering met Gemeente- en Weezenbestuur en de Midden- standsvereeniging, is door het Gemeente- en het Weezenbestuur tenslotte toegezegd, dat elk voor f500 in het waarborgfonds zou teekenen, mits de ge meentenaren dan ook voor minstens f 1000 zouden teekenen. Aan die voorwaarde is ruimschoots vol daan en is boven de f2000 door de gemeentenaren geteekend. De heer Wit zegt dat het dus een noodzakelijke truc was om vooraf met de lijst rond te gaan. Spr. ziet wel het nut van een dergelijk concours in, maar niet de noodzakelijkheid, omdat het vorig jaar te Win kel is gehouden. Spr. wil dan ook voor f300 in het waarborgfonds toenemen. De heer Gaijaard wijst op de 10 belasting, op de entréegelden, ongeacht het voordeel dat de mid denstanders van het concours zullen hebben. Het resultaat is, dat alleen de heer Wit zich tegen het voorstel van B. en W. verklaart. De leeftijdsgrens. Wijziging reglementen der Algemeene Armcn- administratie en de Ned. Hen'. Weezenndministratie. Mede naar aanleiding van de in de vorige ver gadering gedane vraag van den heer Borst of het niet. gewenscht zou zijn een leeftijdsgrens vast te stellen voor de leden der vorenbedoelde colleges, b.v. van 65 of 70 jaren, stellen B. en W. voor in de regle menten een bepaling op te nemen, waarbij wordt vastgelegd, dat de leden dezer Colleges hun mandaat als zoodanig verliezen bij het bereiken van den 70- jarigen leeftijd en dan niet weder herbenoembaar zijn en met dien verstande, dat deze bepaling voor de thans in functie zijnde leden pas in werking treedt op het tijdstip van ieders eerstvolgende perio dieke aftreding. De heer Borst oordeelt dat B. en W. wat de leef tijdsgrens betreft, nogal coulant zijn geweest en kan zich met vorstel van B. en W. vereenigen. Allen voor. Goed geef schheid of vrees? Aanvulling Algemeene Politieverordening. Voorgesteld wordt een z.g. ventverbod in de ver ordening op te nemen, benevens een bepaling, waar bij houders van hondenkarren verplicht worden met hun honden, karren en tuigen ter trekhondenkeuring te verschijnen. Dit laatste ingevolge eener circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze pro vincie. Het woonwagenkamp, zegt de Voorzitter, zit ons nog altijd dwars; dat er veel venters komen wordt veroorzaakt door de goedgeefschheid van de bur gers. Het ventverbod is voor niet-ingezetenen. Zij, die hier regelmatig komen venten, zullen er niet door worden getroffen, het is in hoofdzaak bedoeld tegen de woonwagenbewoners. De heer Wit denkt wel, dat de huisvrouwen er mee ingenomen zuilen zijn. De heer Keesom wijst op het brutale optreden van sommige personen. De Voorzitter zegt, dat de klacht daarover een paar dagen te laat inkwam. Laat men spoedig waarschu wen. De heer Wit denkt, dat het dus niet de goed geefschheid van de huismoeders is, maar eerder vrees. Met de voorgestelde aanvulling gaat de raad ac- coord. Waterleiding en electriciteit. Aansluiting aan de waterleiding van de Kampen en den Nieuwen weg. Medegedeeld kan worden, dat in een met de inge zetenen aldaar gehouden bespreking van nagenoeg aller instemming is gebleken. Omtrent het dekken der kosten, welke na de Provinciale bijdrage voor de gemeente overblijven, heeft het gemeentebestuur nog geen in alle opzichten bevredigende oplossing kunnen vinden. Voorgesteld wordt daarom aan B. en W. op te dragen deze zaak nogmaals te overwegen en zoo mogelijk in een volgende vergadering met de finitieve voorstellen te komen. De Voorzitter zal er straks in comité nog wel wat van zeggen. Wordt goedgevonden. Water- en gasvoorziening van het Paadje. Met de ingezetenen aan het Paadje is een bespreking gehou den, waaruit bleek, dat niemand iets voelde voor gas. en waterleiding slechts door de helft der aan wezigen werd gewenscht. Wijl voor dit laatste de volle steun van alle belanghebbenden niet kan wor den ontbeerd, is het uitzicht op deze voorzieningen al zeer gering te achten. De Voorzitter zegt, dat hier de besprekingen niet zoo aangenaam waren als in het vorige geval. De heer Borst zegt, dat men hier meer voo relec- triciteit gevoelde. De Voorzitter zegt, dat de meeningen nogal ver deeld waren. Over de electrificatie van de kom der gemeente, de Moerbeek, Wateringskant, de Kampen, 't Veld en den Nieuwen Weg deelen B en W. mede: Tengevolge van de nog steeds te hooge koperprij- zen heeft het P.E.N. tot op heden nog geen aan vang gemaakt met de uitvoering der electrificatie- plannen, waarvoor, in hun geheel, in de vergadering van 18 October van het vorige jaar de vereischte vergunning werd verleend. B. en W. stellen zich voor opnieuw met het Bedrijf in onderhandeling te treden. Op de aanvrage om een conferentie, is geant woord, dat nader zal worden bericht wanneer de conferentie kan plaats hebben. De Voorzitter denkt, dat het oponthoud in deze veroorzaakt wordt door het bedanken van den directeur van het bedrijf. De rondvraag. Door den heer Gaijaard wordt ter sprake gebracht de vervreemding van de trambaan en meent uit een ingezonden stuk van den heer Thomassen de vrees te hebben gelezen, dat misschien niet tot vervreem ding zou worden overgegaan Waar de gemeente een voorschot van f5000 heeft gegeven en de Banne f6000 acht spr. het wel gewenscht dat B. en W. vragen hoe de directie der Ned. Sporowegen deze zaak denkt op te lossen. Spr. vestigt er voorts de aandacht op, dat de brug aan de Langereis een verbindings- brug is geworden en spr. heeft gehoord dat de ge meenten Hoogwoud en Nieuwe Niedorp deze brug kunnen overnemen voor f800. Als het mogelijk is acht spr. het wel gewenscht dat de verbinding blijf.t De Voorzitter verwacht niet. dat waar de Ned. Spoorwegen de groote voorschotten reeds bij de stop zetting der exploitatie hebben moeten storten, zij misbruik zullen maken, wat het geringere bedrag betreft van de vroeger gemaakte overeenkomst. Wat de brug betreft, spr. dacht dat die zaak nog geheim was en deelt nu mede, dat een aanbod is gedaan om de brug voor f860 over te nemen. De heer Wit had ook een dergelijke kwestie ter sprake willen brengen, maar uit koopmansoogpunt in comité. Algemeen blijkt de raad er voor te gevoelen, dat B. en W. in dezen overleg plegen met het gemeente bestuur van Hoogwoud. De heer Wit herinnert aan de plaatsing van een paar rustbanken op het schoolplein te Moerbeek, be pleit het plaatsen van een waarschuwingsbord vóór de school te Moerbeek en vraagt opnieuw naar de veiligheidsplaten, zooals die in de school te Lutje winkel 'zijn en die gratis beschikbaar worden ge steld- De Voorzitter heeft van deze wenschen nota ge nomen. Den heer Borst is gevraagd, hoeveel iemand die ingevolge de Landarbeiderswet een voorschot wil hebben, zelf moet bezitten. De Voorzitter antwoordt van minstens 10 De heer Borst merkt op, dat Rutsen en Wed. Tuin man een aanschrijven hebben gehad omtrent een beerput, maar spr. acht het wenschelijk dat de ge meente voorgaat en zorgt dat de toestand achter het oude Armenhuis in orde komt. De Voorzitter deelt mede, dat door de bewoners van de huisjes van Rutsen geklaagd was bij de Ge zondheidscommissie en die commissie het gemeen tebestuur had aangeschreven. B. en W. hebben toen eerst een vriendschappelijk briefje gezonden naar Rutsen en Wed. Tuinman, kregen een minder aan genaam antwoord en hebben, een langen termijn be palend, geschreven dat het 1 Mei in orde moet we zen. Als de gemeenteraad B en W. opdraagt dat het achter het oude Armenhuis in orde gemaakt moet worden, zal dat gebeuren, maar we krijgen dan weer het moeilijke puntje, of we overal moeten in grijpen en op de bewoners den grooten druk leg gen, dat alle plee's moeten verdwijnen voor tancs. Spr. wijst verder op de verbetering die reeds is aan gebracht. Uit de mededeeling van den heer Borst blijkt even wel, dat de toestond er alles behalve goed is, de groote vuilnisbak die gemaakt is, is geheel vol. De Voorzitter klaagt over de weinige medewerking van de bewoners dier perceelen, maar zegt toe dat een onderzoek zal worden ingesteld. Den heer Borst heeft het gefrappeerd, dat reeds in de courant een bericht verscheen dat de gasfa briek vermoedelijk gas zou leveren aan een gedeelte van Heerhugowaard. Is cr al iets over bekend. De Voorzitter zegt dat cr officieel nog niets bekend is. Verslagen van een 3-tal vergaderingen der gas- commissie worden gelezen en daaruit blijkt, dat de commissie met oen ontworpen concept-regeling ac- coord ging en dit concept den Raad van de gemeente Herehugowaard is toegezonden. Zoodra er wat meer vastigheid is, komt de regeling in den Raad. Mor genavond vergadert de gnscommissie. De heer Borst wijst op de zware vrachten die door arbeiders der gasfabriek met het wagentje worden vervoerd en gezien den grooten afstand, geeft spr. aanschaffing van een autotje in overweging. De heer Gaijaard had dit morgenavond in de gas- commissievergadering ter sprake willen brengen. De heer Kooij acht het gewenscht dat de woonwa gens nie£ voor de woningen aan dien weg staan en vraagt of er geen plek kan worden aangewezen. De Voorzitter zegt dat geen plek kan worden aan gewezen, want dan krijgt men weer de quaestie van het woonwagenkamp. De heer Kooij geeft dan in overweging een afzet ting te maken. De heer Wit wijst op Barsingerhorn, waar het mid del ergër schijnt dan de kwaal. De Voorzitter zegt toe, dat geprobeerd zal worden een oplossing te krijgen. Den heer Wit heeft het verwonderd dat de groote leening voor de verwerkingsinrichting niet lager ge plaatst kan worden dan tegen 5 De heer Pluister zegt, dat alle pogingen zijn aan gewend. Als de rentevoet inmiddels was gestegen, zou de heer Wit der commissie wellicht een pluimpje hebben gegeven. Hierna sluiting. Zaterdag 15 Maart jl. hield het Departement Nieu we Niedorp van de Mij. tot Nut van 't Algemeen den 5den en laatsten Nutsavand van dit winterseizoen in de Prins Maurits alhier. Voor dezen avond was uit- genoodigd een ensemble, bestaande uit de dames Rie Gilhuis en Sophie Steijn en de heeren Frits Bouw meester, Coen Hissink, Adolf Rijkens en Ferd. Kool bergen. Dit tooneelgezelschap zou opvoeren „Verliefd op de Liefde", een bijzonder geestig blijspel in 3 be drijven van den Amerikaanscben schrijver Vincent Lawrence. in het Hollandsch bewerkt door den be kenden schrijver Cbarivarius. Het was ongeveer acht uur, toen de voorzitter, de heer P. Pluister, dezen avond opende en de talrijke aanwezigen, waaronder we behalve vele oude ge trouwen thans enkele nieuwe gezichten ontwaarden, welkom heette, in het bijzonder het Bouwmeester- Ensemble. Het iets later beginnen der uitvoerinig vindt, adus spr., zijn oorzaak in het feit, dat het ensemble Frits Bouwmeester, het slachtoffer is ge worden van de opheffing der tram Schagén-Wog- num. Hun bagage, dat bevracht was naar het voor malige station N. Niedorp, kwam aldaar niet aan. Toch is het Bouwmeester na enkele uren, op infor matie uit geweest te zijn, gelukt deze bagage te vin den. Het gevolg hiervan is echter, dat het gezelschap zoo juist is gearriveerd en thans binnen eenige oogenblikken met de opvoering van het le bedrijf een aanvang zal maken. Een paar flinke hamerslagen dringen tot ons door en dan wordt met de opvoering een begin gemaakt Het bleek bibberend licht uit de gaslampen in de zaal wordt gedeeltelijk gedoofd en wij verplaatsen ons in een keurig gemeubileerde kamer, in de woning van een rijk zakenman, William Jordan genaamd, Wij maken reeds direct kennis met de hoofdpersoon Anna Jordan, welke rol tot in de puntjes is verzorgd door de bekende actrice Rie Gilhuis. Door het stuk loopt als hoofddraad de geschiede nis van het aardige jonge meisje Ann Jordan, die maar niet kan besluiten, welke van haar twee aan bidders zij zal kiezen. Alleraardigste tafreeltjes ko men we te zien en te hooren. Als Dritte im Bunde treedt op de ingenieur die meer voelt voor zijn werk dan voor de liefde, doch de liefde denkt er anders over en hij wordt tenslotte de gelukkige hoofdper soon van het stuk. Dit is in korte trekken de in houd van dit blijspel. Een dankbaar welverdiend applaus ontvangen de spelenden na afloop van ieder bedrijf. Allen hebben zonder uitzondering de aanwe zigen een paar genotvolle uren bezorgd. De woor den van dank, die de voorzittei aan het einde richtta tot het ensemble, werden door het publiek met een warm applausje bekrachtigd We stemmen dan ook van harte mee in den door den voorzitter geuiten wensch, dat we het gezelschap een tot weerziens toe roepen. De heer E. Brouwer krijgt voor tooneelaan- kleeding een woord van dank, ook den heer J. Keet man wordt dank gebracht voor diens bemoeiingen. Tenslotte wordt nog meegedeeld, dat de Nutsbi- bliotheek op 13 April a.s. wordt gesloten. Nadat voorzitter een krachtig opwekking tot de aanwezigen doet, om lid te blijven van het Dep. N. Niedorp, en de verrichte werkzaamheden in ieders belangstelling aanbeveelt, wórdt dezen Nutsavond gesloten en gaat men over tot het maken van een polonaise, gevolgd door dansen, waaraan het trio Kos muzikale medewerking verleende. Maandagmorgen halftien had alhier ten raadhuize de openbare verhuring bij inschrijving plaats van een perceel weiland, genaamd „de Bulleweid", groot 2 H.A., 2 A., 10 c.A. Inschrijvers waren: J. Kouwenberg f360 per jaar; G. Stokman f426 per jaar; J. Jes, f432 per jaar Verhuurd aan J. Jes. Vo rige huurder was H. Rossen, voor f 400. De Tulnbouwvereeniging Nieuwe Niedorp en Omstre ken hield haar jaarvergadering Vrijdag 14 Maart j.1., 's avonds half acht In het lokaal van den heer R. Laan te WlnkeL De Voorzitter, de heer A. Visser opent de vergadering met een welkom aan allen. Het verheugt spr., dat zoo- velen zijn opgekomen. De resultaten van den tuinbouw zijn slecht gowe.est, maar daarom is het noodlg, zegt spr., dat alle tuinbouwers zich vaster aaneen sluiten en hun best doen door vereeniging al het mogelijke te be reiken. De gelegenheid, die op deze vergadering wordt gegeven om het koolzaad te laten ontsmetten, heeft ze ker ook Invloed op de opkomst, maar dat is dan ook een bewijs, dat de ontsmetting op prijs wordt gesteld en de leden er gunstige resultaten mee bereiken. Na deze openingswoorden Is het woord aan den secre taris-penningmeester, den heer P. Zwagerman, die de notulen der vorige vergadering leest, die onveranderd worden goedgekeurd. Daarna leest de secretaris z'n jaar verslag, dat ook al in mineur gestemd is. Spr. laat als altijd de gewone dingen de revue passeeren, maar heeft er clit jaar iets aan toegevoegd, Het is een opwekking aan de tuinbouwers om zich ook te gaan bemoeien met andere zaken, dan ae directe tuinbouwaangelegenheden Spr. rchetst den treurigen toestand van den land en tuin bouwer, de hooge lasten, die hij moet opbrengen en spr. meent, dat de tijd is gekomen, dat de land en tuinbouw-

Schager Courant | 1930 | | pagina 6