Radioprogramma HARENKARSPEL. ST. MAARTEN ANNA PAULOWNA K 0 E G R A S WINKEL. LANGEND IJK BARSINGERHORN ZIJPE Gemengd Nieuws. De papegaaienziekte. „CUPE-ir, M-ScM. Mislukte bomaanslagen. Zwitserseh legervliegtuig verongelukt. nr'JwiHNInff in e;n Duitsch kinderhuis. organisaties zich er voor hebben ln te spannen betere toe standen in het leven te roepen. Dan komt aan de orde geldelijke toestand van de ver- eeniging. Deze is goed te noemen. Het bezit was verleden jaar f 306.43, nu is het f 366.33. De h.h. F. Krap en M. Koorn, died e rekening v. d. penningmeester hebben na gezien, hebben alles ln orde bevonden en de rekening wordt goedgekeurd. Tot nazien van de rekening over het volgende jaar wor den benoemd, de heeren M. Koorn en P. Roosloot. De salarissen worden vastgesteld als gewoon. Voor de functie van Voorzitter, secretaris en penningmeester elk f 20. Ook het presentiegeld van de bestuursleden voor de bestuursvergaderingen, blijft f 1. Dan volgt verkiezing bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren P. Zwagerman, P. Band en Jb. Langedijk. Deze worden alle drie herkozen en nemen de benoeming aan. Tot afgevaardigden ter jaarvergadering van den Noord sr marlctbond worden verkozen de heeren P. Band, Afcr. Wit, J. Jes, H. de Wit, P. Roosloot en F. Krap, die allen die functie aanvaarden. Aan de orde is vervolgens voorstellen voor de beschrij vingsbrief der jaarvergadering van den Noordermarkt- bond. De heer Sw .de Boer meent, dat het in overweging dient genomen te worden, om den koolaanvoer tijdens de wintermaanden te regelen, zoodat ieder lid van den bond zijn portie ter markt brengt. Anderen zijn daar beslist tegen, daar het naar hun meening niet opgaat, de menschen te dwingen hun kool te verkoopen, vooral ook, omdat de een veel beter kwaliteit heeft dan de- ander. Dit voorstel wordt dus niet gesteund. De heer A. Kamp wel accountantsonderzoek voor de geldzaken van den Noordermarktbond. Dit is reeds door het bestuur in overweging .Verder heeft niemand iets voor te stellen, ook het bestuur als zoodanig niet, zoo dat van „N. Niedorp en omstreken" geen voorstel ter tafel komt. Dan wordt besproken het voorstel van het bestuur van den Noordermarktbond om het veilingsper centage te verhoogen. Dit voorstel is gedaan, om te ko men tot een spoediger vorming van een kapitaal om een nieuwe veiling te bouwen. Niet iedereen was hier even enthousiast over, maar toch was de meerderheid er voor het bestuursvoorstel te steunen. Het punt, dat verder volgde was de aanvraag van de commissie van correspondenten van den plantenziekten- kundigen dienst, om weer f 10 subsidie te verkrijgen. Algemeen goedgevonden. De heer P. Band zet nu nog eens uiteen het werk van deze commissie en stelt in het licht, dat een geldelijke bijdrage zeker op z'n plaats is. Ook de koolzaadontsmet ting van hedenavond wordt namens de commissie uit gevoerd. Daarna bespreking cursus bloembollenteelt Besloten wordt in vereeniging met de afdeeling Winkel van de vereeniging voor bloembollencultuur, den volgenden herfst zoo mogelijk een cursus te houden. Dan komt de rondvraag. De heer W. Govers van Lut jewinkel zou wel een zetkoolregeling gewenscht achten. De voorzitter voelt daar niet veel voor, vooral met het oog er op, dat N. Niedorp en omstreken meer dan één gemeente omvat. Hij zou liever zien, dat het benoodigde koolzaad door de vereeniging geteeld werd, zooals nu reeds een paar jaar is geschied met het roode koolzaad. Hiermee zijn beste resultaten bereikt. Ieder, die het zaad heeft betrokken, is zeer tevreden over de kwaliteit der kool. Ook met geel en Deensch wit zou dat zijn te pro- beeren. Besloten wordt deze zaak te geven in handen van het bestuur. De voorzitter neemt nu nog eens het woord en sluit met dank aan de aanwezigen, voor de prettige en aange name manier, waarop is gediscusseerd, de vergadering. DIRKSHORN. Op Vrijdag 14 Maart werd onder leiding van den heer S. Bood de ledenvergadering van de vereeniging „Door ons, voor ons" gehouden ten huize van den heer D. Swager. Na opening las de secretaris, de heer M. de Pee. de notulen en het jaarverslag, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Volgde de rekening van den pen ningmeester, den heer A. Kistmaker, welke aanwees over 1929 een ontvangst van f 1534.20 en een uitgaaf van f 1306.79, batig saldo f 227,41. Deze rekening was reeds nagezien door de finantiëele commissie en werd bij mon de van den heer A. Prins onder dank goedgekeurd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing worden herko zen de heeren J. Paarlberg en W. Molenaar, terwijl tot lid van de finantiëele commissie voor 1930 wordt aan gewezen de heer Prins. De rondvraag geeft aanleiding tot bespreking van ver schillende punten betreffende de werking van de nieuwe Ziektewet, o.a. een lagere uitkeering aan dezulken, die ook elders verzekerd zijn, ten einde te voorkomen, dat de totale uitkeering boven 100 pet van het loon komt Voor deze leden zal dan ook de contributie verlaagd die nen te worden. De bode van de vereeniging wijst op de vermindering Van zijn verdiensten bij een eventueele afneming van het aantal leden. Betoogd wordt voorts de wenschelijkheid, om door verhoogde contributie tot een verhoogde uitkeering te geraken, vooral met het oog op de werkgevers, die ook bij de nieuwe ziektewetni et zijn verzekerd. Het bestuur ontvangt opdracht deze verschillende punten te overwe gen en, zoo mogelijk, ln een buitengewone algemeene vergadering met voorstellen te komen. Hierna sluiting der gezellige vergadering onder de ge wone plichtplegingen. 'NaO.MTaaiAV Op 18 Maart a.s. bestaat de gymnastiekvereeniging ,„U.DI." alhier 25 jaar. Zij heeft het voornemen, dit ju bileum in beslotenkring feestelijk te herdenken op 22 Maart Ook de gemengde zangvereenlging „Excelsior" alhier hoeft groote plannen. Deze hoopt n.1. met Paschen uit te voeren de „Simson" van J. Hazenbroek. De solo-partijen zullen daarin worden gezongen door Mej. MeinemaJonker en den heer Jac. Caro uit Utrecht Utrecht VALKKOOG. Tot Nut en Genoegen alhier hield hare tweede fees telijke bijeenkomst in de zaal van M. Kuiper alhier. De heer Van de Velde begon met de lezing, getiteld „Een stranding aan onze Hollandsche Kusten". Met aan dacht werden de weergegeven reddingspogingen gevolgd onze dappere helden der zee aanwenden. Hierna gaf de plaatselijke zangvereenlging eenige nummertjes ten beste, ln afwisseling van tooneelstukjes, voordracht declamatie, persoonlijke zang, en een trio etrijkmuzlek. De stilte bij spel en zang en het uitgebracht applaus na elk nummer, getuigde dat er weer genoten werd. Vooral was het ons aangenaam dat een goed bekende kracht voor 't eerst ook eens voor het nut optrad, nu met de leuke moppen Hannes van Knollendam; wij sohater- den; Hannes bracht het er weer best af. Wij roepen hem tot weerziens toe. Als slot nog een paar nummertjes zang en daarna werd deze gezellige bijeenkomst door Voorzitter gesloten, met dank aan de medewerkers voor het bijgedragene, alsook aan het publiek voor het aandachtig gehoor. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren; Johdnna Louisse Maria, dochter van H. B. A. Brinkmnnn en van M. Hauwcrt. Theodorus Jo- hannes, zoon van J. Th. van Zanten en van C. M. H. Vink. Romke, zoon van J. P. Kreijger en van N. Krap. Politie. Gevonden: een vulpotlood. Inlichtingen ter secre tarie. Door den heer T. Houtlosser, broodbakker alhier, is een aanvraag ingediend ingevolge de Hinderwet om een hecte-luchtoven te mogen bouwen in zijn bakkerij. Loop der bevolking. Ingekomen: M. Groenendijk uit Noordwijk; N. Goud kade uit Boskoop; M. C. Quist en gezin uit Oud-Vossc- meer; C. Quist en gezin uit Sint Philipsland; G. J. van Straaten uit Den Helder; J. van Drie en gezin uit Valburg (G.); M. Kraak uit Hillegom; mej. N. Lobbezoo-Spaargaren uit Lisse; J. de Jager en gezin uit Den Helder; J. Schaap en echtgenootc uit Texel; C. W. van der Lans en echtgenoot e uit Voorhout; J. de Vos en gezin uit Winkel; W. Ertsen uit Winkel, J. A. Geense en gezin uit Winkel; J. Post en gezin uit Wieringen; W. Klap en gezin uit Sint Philips land; J. Schurink uit Ambt Vollenhove; P. van der Stelt uit Sassenheim; A. J. Roosloot uit Heemskerk; J. van Doorn uit Velsen; J. van Dreunen en echtge- noote uit Hillegom; B. van Twuijver en echtgenootc en W. de Jong en gezin uit Zijpe; A. Boonstra uit Enkhuizen; G. Staring en gezin uit Sassenheim; S. Schouten en gezin uit Amsterdam; L. Winters uit Steienwijkerwold; R. Boomsma en gezin uit Workum. Vertrokken: Mej. L. M. Huijsman naar 's-Graven- hage; J. H. Goossen en gezin naar Velsen; K. Jonge- jan en gezin naar Schagen; J. L. de Vos naar Wierin gen. BREEZAND. Voor rekening van den heer L. J. Schouten, metse laar alhier, zal aan den Oöster Zandvaartsweg een bloembollenschuur met garage worden gebouwd. Aan nemer J. Hoep is met den bouw belast. Het ligt in de bedoeling van den heer P. Borst Gz., door aannemer J. Hoep een woon- cn winkelhuis te laten bouwen, zoodat hiermede in Breezand ook een winkel gevestigd wordt waar men boter, kaas, eieren, melk, enz. kan verkrijgen. Het perceel wordt ge bouwd op een gedeelte van het land door Borst van den heer S. Sas gekocht. JULIANADORP. De bekende Maatschappij van de Singer Naaima chines zal te beginnen op 7 April a.s. gedurende twee achtereenvolgende weken een gratis knip- en naaicursus organiseeren in de zaal van het café „Prins Hendrik" van den heer H. J. Beuneman, waaraan een ieder die zich bekwamen wil in het maken van eigen kleeding kan deelnemen. Uit een uit 16 sollicitanten opgemaakt viertal, is door het Bestuur van de N.V. Stoomzuivelfabriek „De Vooruitgang" te Julia na dorp benoemd tot con troleur-boekhouder de heer J. Donker te Nietap (Gr..) De heer S. Kriek heeft ontslag genomen als wethou der en lid van den Raad. In diens plaats is thans aan gewezen het lid van den Raad, de heer L. van Wijk. Door den Commissaris der Koningin in deze Provincie is aan de dienstplichtigen der lichting 1931: C. Kort, G. Koster, J. Langedijk, P. Smit, S. van Sluntcr en H. Zomer, voor goed vrijstelling verleend wegens broeder- dienst. OUDKARSFFL. Blijkens publicatie van B. en W. zal er Inenting en her inenting plaats hebben in de o. 1. school op Vrijdag 21 Maart des morgens 11 uur. NOORDSCHARWOUDE. Zaterdagavond heeft de jaarlijksche feestelijke bijeen komst plaats gevonden van de sociëteit „Vriendenkring" De opkomst der '«eden was niet zoo groot als vorige jaren. De bijeenkomst werd opgeluisterd met muziek, zang en voordrachten, terwijl verder onderlinge kolfwedstrijden werden gehouden. Naar wij vernemen zal de heer F. Moeijes, die op de gehouden vergadering van „Het Witte Kruis" te kennen gaf om te bedanken als secretaris dier vereeniging, de functie in ieder geval blijven waarnemen tot de e.k. jaarvergadering. De derde ontwikkelingsavond van de tuïnbouwvereeni- gingen te Oudkarspel en te Noordscharwoude zal heden avond (Dinsdag) plaats vinden in het lokaal van den heer J. de Bakker. ZUIDSCHARWOUDE. Het gezelschap „Nut en Genoegen" heeft Zaterdag avond ln de kolfbaan van „De Roode Leeuw" zijn feest avond of z.g. Vrouwenavond gehouden, welke men ge woon is in het voorjaar en in het najaar te houden. De lezingen met een humoristische of ernstige tendenz werden gehouden door J, Renaud met „Gestrand", S. de Boer Kz. met „Fragment uit het Gulden Evangelie", C. Kroon met Hondentrouw, Jb. Rutsen met: 't Bed van den Keizer, K. Dijkhuizen met: Een reisverhaal. De wijze, waarop deze stuk'jes werden voorgedragen deed zien, dat genoemde heeren dit meer bij de hand hadden gehad, al kwam bij den een meer dan bij den ander de voordrachtskunst tot uiting. Allen verwierven een dank baar applaus. Mej. St de Boer Sd. vergastte de aanwe zigen met een tweetal liederen, getiteld: „In de Sche mering" en „Droomen is bedrog". Zij zingt lief en de wijze, waarop ze zingt, getuigt van aanvoeling. De heer A. Kist begeleidde haar op voortreffelijke wijze. In aan merking genomen, dat men niet kan repeteeren, verdie nen beiden lof. Dan hadden we den heer P. Wit en mej. Trien Reine, eerstgenoemde viool, en mej. R. plano. Zij gaven sleohts één nummer, n.1. Het Zigeunersleven van Frans Schar. De uitvoering eischt geschoolde krachten, voldoende aan meer dan. gewone eischen. Hieraan volde den zij, blijkende ook uit de gespannen aandacht, waar mee de aanwezigen luisterden en het hartelijk applaus op het einde. Nog werd opgevoerd een tooneelstukje in twee be drijven, n.1. Xantippe en een voordracht „Schaapherder voor 5 personen, beide stukken een en al humor. Har telijk is er gelachen. De spelers hebben eer van hun werk. Voor zoover nootlig was de pianobegeleiding In de voordracht in handen van Mevr. Ter Hofstede, die blijk gaf voor haar taak ten volle berekend te zijn en een aanwinst voor „Het Nut" kan heeten. Het was met dat al weer een mooie avond voor Nut en Genoegen. Het w s 12 uur, toen de voorziter zijn sluitingswoord uit sprak en daarin allen medewerkers hartelijk dank zei. LANGENDIJK. Onder leiding van den heer P. Glas, tuinbouwleeraar te Broek op Langendijk, zal hier bij genoegzame deel name een cursus worden gehouden in de behandeling van tuin- en kamerplanten. Z—DSCHARWOUDE. Door den heer Commissaris der Koningin zijn voor den dienstplicht 1931 vrijgesteld de volgende personen: St. Koopman en Hendr. Engeringh wegens broederdienst. ZUIDSCHARWOUDE. Het verzoek om uitbreiding der Zuurkoolfabrlek van den heer De Nijs is door B. en W. toegestaan. ZUIDSCHARWOUDE. Het 25-jarig bestaan van de Winkeliersvereenlging zal ln deze gemeente gevierd worden en wel ln de kolf baan van den heer Kramer op Woensdag 26 Maart. Een 300 belanghebbenden worden op deze feestelijke ''bijeen komst verwacht. ZUIDSCHARWOUDE. Het echtpaar Schoenmaker, dat de bekende verlofzaak met kruidenierswinkel in De Koog houdt, gaat het bijl tje er zoo mogelijk bij neerleggen. Ouderdom is de reden van dit ongewilde non-actief. Wie kent de twee vriende lijke en arbeidzame oudjes niet? Heel Zuidscharwoude kent ze en zij kennen heel Zuidscharwoude. Het zal vreemd aandoen voor tal van vereenlginen, als ze straks bij het bepalen van de vergaderzaal den naam Schoen maker zullen moeten uitschakelen. „Twee en dertig jaar heb ik er gewoond en goed mijn brood gehad", hoorden we den eigenaar verklaren. En we konden het hem aan zien, dat hij met moeite uit zijn zaak zal stappen. „Het wordt ons op onzen leeftijd te zwaar", klaagde zijn echtgenoote. We moeten de zaak nu maar verkoopen", verzuchtte ze. "Mogen weer vriendelijke menschen bun plaats ln de zaak Innemen, De uitgeschreven 50-slagen-wedstrijd voor kolvers in de baan van den heer A. de Graaf is Zondag j.1. beëin digd. In totaal ls door 72 personen aan den wedstrijd deelgenomen. De uitslag luidt als volgt: eerste klasse gumiballen: le prijs A. Berkhout, Zuidscharwoude, 535 punten; 2e prijs G. Mettes, Zuidscharwoude, 534 punten; 3e prijs D. Brander, Alkmaar, 533 punten, serieprijs T. Pranger, Noordscharwoude, 113 punten. Tweede klasse: 1. P. Langedijk Cz„ Noordscharwoude, 500 punten; 2, W. Kraakman, Zuidscharwoude, 471 pun ten; 3. P. Butter, Alkmaar, 453 punten, serieprijs T. Kos telijk, Noordscharwoude, 106 punten. Derde klasse: 1. J. Bakker, Noordscharwoude, 448 pun ten, 2. J. Bruin, Zuidscharwoude, 440 punten, 3. P. v. d. Welle, Zuidscharwoude, 430 punten, serieprijs W. Glas, Zuidscharwoude, 112 punten. Eerste klasse sajetballen: 1. J. Peetoom, Nieuwe Nie dorp, 454 punten, 2. C. Smit Gz., Barsingehorn, 415 pun ten, 3. P. Dil, Koog a. d. Zaan, 428 punten, Serieprijs J. A. Schenk, Earsingerhorn, 100 punten. OUDESLUIS. Zaterdagavond 15 Maart hield de Sociëteit „Bur gerkring" haar laatste buitengewone vergadering in het café van den heer Jn. Buisman. Het was voor een uitstekend bezette zaal dat de voorzitter, de heer M. de Vries de vergadering opende en zijn zeer groot genoegen uitsprak over deze groote belang stelling. In het bijzonder werden welkom geheeten eenige leden van de Tooneelclub „Ormenio", welke voor dezen avond hun steun verleenden met het op voeren van een tooneelstuk Het overige gedeelte van den avond werd door eenige dames en heeren met voordrachten aangevuld. En of er dezen avond door de leden en gasten van Burgerkring is geno ten? Wij kunnen kort zijn: het spel dat „Ormenio" ons te zien gaf, overtrof onze grootste verwachtingen, de algemeene roep was dan ook, wat een schitterend spel! Het groote applaus, dat hun ten deel viel en de hulde welke de voorzitter hun bracht, waren dan ook ten volle verdiend. Elke volgende Nutsavond „Ormenio" als steun, en het succes is verzekerd. De voordrachten, welke werden gegeven, waren keurig verzorgd, cn de aankleeding was tip-top. Het was te ruim half één dat de voorzitter met een hartelijk tot weerziens aan all endezen prachtavond sloot, waarna een zeer gezellig bal volgde. 't ZAND. Biljartseance, gegeven door den heer J. v. d. Laan te Bussum op Zondagavond 16 dezer in de groote zaal van den heer C. Modder .alhier. Daar de heer Th. Boekei te Heerhugowaard bij diens werkzaamheden een ongval aan zijn hand was overko men, ging de geannonceerde revanchewedstrijd tusschen v. d. L. en B. niet door. Als liefhebber zich met den heer v. d. L. te meten, tegen condities van 150600 car. cadre gaf zich b'erna op de heer Adr. de Wit Cz. Na trekken stoot v. d. Laan uit en maakt de 600 car. in 30 beurten met $ls hoogste serie 116. De heer de Wit kreeg er ln 30 beurten totaal 108. Hierna volgde een partij v. d. L.Flumans. Condi ties: 10050 caramboles cadre. Eindstand hiervan was v. d. L. 100 in 18 beurten; Fl. 10 in 18 beurten. Vervolgens de laatste partij v. d. L.P. Vader Cz. met als voorwaarden 20050 car. cadre met als uitslag v. d. L. 200 beurten in 9 beurten, V. 33 ln 8 beurten. Na afloop de traditioneele kunststooten door den heer "-:i der Laan. De belangstelling voor dezen avond was bevredigend te noemen. WOENSDAG 19 MAART I9S0. Hilversum 1875 M.) 10.00 Tijdsein en morgenwijding, 10.2012.00 Gramofoon- muziek, 12.00 Politieberichten, 12.152.00 Middagmuziek door het A.V.R.O.-trïo, 2.0O—3.00 Gramofoonmuziek, 3.00 4.00 Naaicursus door Mevr. de Leeuwvan Rees, 4.00 4.30 De voornaamste studiemuziek voor piano. 4.305.00 Gramofoonmuziek, 5.306.30 Dinermuziek door Dick Groeneveld en zijn orkest in het Café „Moderne", Heili- geweg, Amsterdam, 6,306.45 Gramofoonmuziek, 6.45 7.45 Cursus Italiaansch voor beginners en gevorderden, 7.45 Politieberichten, 8.018.30 Een Recital door de Engelsche pianiste Miss Betty Humby; 8.30 A.V.R.O.- Operette-uitvoering: Eva, Operette ln drie bedrijven, muziek van Franz Lehar; in de rustpoos persberichten van Vaz Dias; na afloop gramofoonmuziek tot 12 uur. Huizen 298 M., (na 6.00 uur 1071 M.) N.C.R.V.: 8.15 Tijdsein, 8.15—9.00 Ochtendconcert K.R.O.: 9.0010.30 Uitzending van den kerkdienst uit de Lidwinakerk te Haarlem. N.C.R.V.: 10.3011.00 Korte Ziekendienst, 11.00—11.30 Gramofoonplaten. 11.30 12.30 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz, 13.30 2.00 Middagconcert 2.0O—2.45 Concert door Mevr. Greta de Knegt-ter Haar, sopraan, Gerard Muller, viool, Mej. Rle Beute, pl-.no. 2.453.15 Lezen van Chr. Lec tuur door Mej. M. Wentink, 3.154.00 Vervolg concert 4.00—5.0 Kinderurtje, 6.00—6.30 Gramofoonplaten, 6.30 6.40 Vaz Dias: Koersen, 6.407.10 Cursus Radiotech niek, 7.107.40 Causerie over verschillende technische onderwerpen, 7.40—8.10 Causerie over: „Het opfokken van kuikens" door Joost Sluis, 8.108.40 Bestuursmede- deellngen door Mr. A. v. d. Deure, 8.049.25 Concert door het Draper-kwartet, 9.259.55 Spreker: J. M. Krijger, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcncraal. Onder werp: „De geschriften van Mr. Groen van Prinsterer" (I); 9.55—10.15 Vervolg Concert. 30.15—10.30 Persberich ten Vaz Dias, 10.3011.00 Vervolg concert Heerscht nog steeds ln de buitenwijken van Berlijn. Vijf gevallen te Potsdam. Wolff meldt uit Berlijn: De papegaaienziekte schijnt ln de buitenwijken van de hoofdstad nog steeds niet geheel verdwenen te zijn. Naar de „Nachtausgabe" verneemt, zijn in Potsdam vijf ziektegevallen geconstateerd; er bestaat alle grond, om te vermoeden, dat hier sprake is van psyttakosis. De ziektehaard moet bij een familie uit Potsdam ge zocht worden, die een pas geimporteerden papegaai bezat. Spoedig na de ontvangst van het dier, werden de drie familieleden ziek. De ziektcsymptonen waren vrijwel dezelfde als bij de griep, zoodat de huisarts, ontboden moest worden. Terwijl zich de toestand der zieken langzamerhand be- Bloem» en Boomkweekerij Telef. 502 Het adres voor sterk en gehard plantsoen. VOORDEELIGE PRIJZEN. terde, werd de arts spoedig daarop zelf ziek en werd naar het ziekenhuis vervoerd. De toestand van den ouden heer verergerde steeds, tot dat hij aan de ziekte overleed. Do geneesheer werd tij dens zijn verblijf jn het ziekenhuis verzorgd door een 51jarige verpleegster. Na het overlijden van den art3 werd ook zij ziek en overleed. Een bom in de kelders van het stad huis te Oideslce door een schoonmaak* ster ontdekt. Uit Hamburg wordt gemeld: Zaterdagmorgen vond een schoonmaakster in een der kelders van het stadhuis te Oldesloe in Slees- wijk-Holstem een koffer, waaruit het getik van een wekker werd gehoord. Zij waarschuwde terstond de politie die den kof fer naar buiten droeg en onder water dompelde. Bij nader onderzoek bleek dat de koffer ontplofbare stof fen bevatte en het uurwerk zóó gesteld was, dat de ontploffing den daarop volgenden morgen om 4 uur had moeten geschieden Dnor een of andere oorzaak is echtei de wijzer over het contact gegleden, zonder dit te raken. Van de daders heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken De heele contructie is buitengewoon nauwkeurig uitgevoerd. De vervaardiger.*» gebruikten gummi handschoenen, die zo in den koffer achterlieten. De koffer was met een touw door een raam in den ko lenkelder gelaten. Het onderzoek naar de vervaardigers is in vollen gang. j Nog een bom die weigert. Zaterdagmiddag werd in de stad Neumunster (Hol- stein) weer een poging tot een bomaanslag ontdekt. Een schooljongen vond in een keldergat, van het belastingkantoor een helsche machine, die dadelijk na de ontdekking door de politie onschadelijk ge maakt werd. De bom was van dezelfde contructie als die in Oldesloe gevonden werd In een houten koffer van een halven meter lengte bevond zich een oliekan,, met een inhoud van ongeveer 7 liter, cjie geheel ge vuld was met springstof. De wekker liep nog, toen de machine gevonden werd. Hij was op halfdrie gesteld, zoodat men niet weet, of de machine in den nacht geweigerd heeft, of dat zij bedoeld was voor den middag. De politie stelt ook in het nieuwe geval een on derzoek irf. GROOTE DORPSBRAND IN RUSLAND. 71 Huizen in de asch gelegd. Volgens een bericht uit Moskou heeft een geweldi ge brand het op 200 K.M. ten Noorden'van Kief ge legen dorp Kopetkewitsji geteisterd. Er werden niet minder dan 71 huizen in de asch gelegd, waaronder verscheidene groote graanschuren en twee munitie- opslagplaatsen. Waarschijnlijk heeft deze brand vele menschenlevens gekost. SNEEUW IN ENGELAND. Het heeft Zaterdag in de Midlands geweldig ge sneeuwd en te Coventry, Warwick en S'oko lag de sneeuw 'smorgens 10 uur IZV2 c.M. dik. Te Wolver- hampton gebeurde een eigenaardig ongeluk, dat goed is afgeloopen. Het zeildoek van een reizend circus had 's nachts zulk e-cn zware sneeuwvracht te torsen gekregen, dat de directie een dozijn extra mannen aannam om ze op te ruimen. Onder dit werk scheurde een zwakke plaats in hot zeil en twee mannen kwamen heneden in het hok van de olifanten terecht, mitsgaders een flinke hoe veelheid sneeuw. De drie olifanten keken wel ver wonderd naar boven, maar hieven rustig en de tem mer kon de mannen zonder gevaar uit de kooi bren gen. Hachelijk avontuur op 1500 meter hoogte. Naar Wolff Zaterdag uit Zurich meldde, deed bij een eskadervlucht van Zwitsersche militaire vliegers luiten ant Sulzer plotseling de noodlottige ontdekking dat zijn motor van zijn vliegtuig begon los te raken. De vlieger, die zich op ongeveer 1500 meter hoogte bevond, sprong dadelijk met zijn valscherm uit het toestel. Het valscherm opende zich en de vlieger kwam veilig in een boomgaard terecht. Het stuur en motorlooze vliegtuig vloog nog een heel eind verder, stortte daarna omlaag en werd geheel vernield. De motor had zich op een afstand van eenige honderd meters ln den grond geboord. Bij onderzoek bleek, dat het ongeluk aan een breuk in den schroef te wijten was. Een jongen tot bloedens toe mishandeld, en daarna zout op de wonden gestrooid. Naar het „Berl. Teg." uit Hannover verneemt, heeft f'ch !n het Kindertehuis Scheuen bij Zelle (dat aan de stad Berlijn behoort), waar onlangs een jeugdige kostganger gestorven is aan de gevolgen van aldaar op- Toloopen kwetsuren, een geval van ongelooflijke mis handeling voorgedaan. Een verpleegde. Hoffman. was het instituut ontvlucht, maar weer gegrepen: bij zijn tcrugekeer Is hij door de andere jongens van de inrich ting tot bloedens toe geranseld. Daarop werd zout over de geheel openliggende huid van den rug gestrooid en met water begoten. Hot slachtoffer is op last van de directie naar Berlijn gebracht. Het gerechtelijk onder zoek naar den dood van den kweekeling is nog aan den gang. De voorvallen In het kindertehuis zullen waar schijnlijk dezer dagen in den Landdag ter sprake worden gebracht. Het „Berl. Tag." dringt aan op een volledig onderzoek naar de in het gesticht hecrschcnde 'toestan den. Later wordt gemeld: Met betrekking tot de gebeurtenissen in het opvoe dingsgesticht te Celle deelt de Berlijnsche magistraat vol gens een Wolff-telegram mede, dat de betrokken ver pleegde zich in Berlijn bevindt en reeds door de auto riteiten gehoord wordt. Burgemeester Scholz heeft opgdracht gegeven om na het verhoor van den jongen een onderzoek in te stel len ln het opvoedingsgesticht, en daar de verpleegden, die aan mishandeling van den directeur, die intusschen mnt verlof i3 gegaan, aan een verhoor te onderwerpen. Er wordt zorg voor gedragen, dat dergelijke gevallen zich In de toekomst niet meer voor zullen doen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7