Beelden uit Sovjet-Rusland. Zaterdag 22 Maart 1930 - SCHAGER COURANT - Vijfde blad. Bidden en handelen. Gemengd Nieuws. Waarnaar men luistert Rome, „de waterrijkste stad van de wereld" groeit haar bronnen boven het hoofd. -- Een water leiding van ruim 2000 jaar oud- Een rijke waterbron ergens ver in de bergen zal uitkomst bren gen. De correspondent van de N.R.Ct. te Rome geeft de volgende interessante beschouwing over de drinkwater voorziening van Italië's hoofdstad. Tot kort geleden verspeelde iemand, die durfde bewe ren, dat Rome al lang niet meer de waterrijkste stad ter wereld is onherroepelijk alle kans nog ooit tot eere burger benoemd te worden. Kwam er dan bij, dat hij twijfelde aan de volmaaktheid van het distributiestelsel zoo kon hij gevoeglijk zijn matten oprollen. Staande hou den, dat het bij mondjesmaat aan de bevolking toebe deelde niet heelemaal beantwoordde aan strenge hygi ënische eischen, mocht zelfs niemand invallen. Nu schij nen dergelijke uitingen geen majesteitsschennis meer te zijn. Wel verguldt men de pil, maar 't blijft dan toch maar zwart op wit gedrukt, dat de stad haar bronnen boven het hoofd is gegroeid. Dit is in letterlijken zin het geval met een van de beste en rijkste waterleidingen, de Acqua Vergine. Het water daaruit komt met zoo ge ring verval binnen Rome aan, dat het daarvan alleen de laagstgelegen wijken verzorgen kan. Om te bewijzen, dat deze tekortkoming niet aan den oorspronkelijken ontwerper te wijten is moet ik even de geschiedenis van den. beroemden aquaeduct, die het water levert voor de mooiste fontein van Rome en daarom ook bij alle vreem delingen bekend is, ophalen. Hij werd in 19 voor Chris tus' geboorte voltooid voor Augustus' minister Agrippa. Deze geweldige bouwer zocht toen een geschikte beek om zijn badinrichting, geprojecteerd in de onmiddellijke nabijheid van het Pantheon, te voorzien en dacht in het geheel niet aan particulier gebruik in de hoove huizen, die ook in zijn tijd al de heuvels rondom het lage Mars- veld waarop zijn bouwsels stonden, kroonden. Goede waschkwaliteit was voor zijn bronnenzoekers allereerste vereischte en daarvoor schijnt het boeremeisje, dat het opwellende stroompje aan den vijfden mijlsteen van de Via Collatina hun aanwees, borg gestaan te hebben. Het vocht uit de leiding, dit te harer eere Aqua Virgo (het maagdewater) genoemd werd, is inderdaad heelemaal niet „hard" en dus weinig zeepeischend. De hoeveelheid scheen ruim voldoende en ik geloof, dat ook het groot ste luxe etablissement van den tegenwoordigen tijd te vreden zou zijn met 103.916 kubieke- meter per etmaal. Ter wille dus van lichamelijke reinheid begeerden groe ven Agrippa's grondwerkers een ongeveer twintig kilo meters lang kanaal en metselden zijn bouwers dit zoo stevig in, dat het nog altijd functioneert. Maar de weelde nam in het keizerrijk Rome snel toe; wie "t even doen kon meed de gratis badkuip der voor leder toegankelijke Thermen en wilde zich in eigen water schoon spoelen. Daarom werd nog geen eeuw na Agrippa een goed deel van het'Virgowater naar particuliere woningen afgeleid Of het daar ook gedronken werd weten we niet. In elk geval sneden de Gothen in 537 het kanaal af. Ze waren namelijk op het idee gekomen door de zoo droog gelegde onderaardsche gang in het geheim de stad, die ze zoo lang tevergeefs belegerden binnen te dringen. Pas na 1471 repareerde paus Sixtus IV de Aqua Virgo om zijn onderdanen, die sedert het begin van de middeleeuwen zich hadden moeten tevreden stellen met het troebele Tibervocht, weer te helpen aan gezond drinkwater. In het vervolg onderhielden de pausen het kanaal tamelijk goed en lieten het overtollige water baden waren toen vrijwel geheel in onbruik geraakt en drinken deed men liefst wijn door mooie fonteinen wegloopen. De meest bekende daarvan is de Fontana di Trevi, waarbij tot voor een menschenleeftijd nog altijd een Campagna- meisje zat om scheidende vreemdelingen den laatsten beker Romeinsch water toe te reiken. Zoo vertolkte men toen dien ouden naam. Tot op den huldigen dag genie ten vele bewoners van het lage Marsveld van het lichte „Trevivocht" De meesten daarvan zijn gelukkig onbewust van het feit, dat het gemeentebestuur, nu eigenares, hunne gezondheid moet beschermen door toevoeging van chloor... De gaten in de leiding, die doen vreezen voor besmetting zijn tevens oorzaak van veel waterverlies tusschen de bron en de stadsgrens. Geen wonder dan ook, dat de burgervaders vast van plan zijn Agrippa's werk grondig te herstellen en de bewoners der lage stads gedeelten weer ruim te voorzien. Maar niet alleen zij, die beneden de heuvelkammen wonen snakken naar ruimere voorziening, ook de hooger gezetenen gaan merken, dat de tweede groote waterlei ding, die het nieuwe Rome van het oude erfde en pas in 1868 weer herstelde, hoe rijp ook. het op gaat geven tegen de bouw- en badwoede van de twintigste eeuwers. Deze leiding de Aqua Marcia, voor het eerst in ge bruik gesteld in 140 vóór Cristus tapt de rivier de Anio af. Deze Anio is het, die de beroemde watervallen van Tivoli vormt. Nu zou het de Romeinen van tegen Een karakteristiek beeld van een volksoptocht te Moskouwaarbij satirysche zinnebeeldige voor stellingen, zooals onze foto aantoont, worden mee gedragen. Reeds zeer jong wordt de jeugd groot gebracht voor de communistische gedachte, waartoe alle denkbare middelen worden te baat genomen. Hier boven een groep kinderen in een jeugdinstiluut waar hun door Tchserbakoff enkel revolutionnaire en communistische liederen worden aangeleerd. woordig heusch weinig kunnen schelen, als deze casca den droog gingen liggen ten behoeve van hun douche maar ze produceeren ook een goed deel van de electri- sche kracht, die de Eeuwige Stad verlicht en haar trams drijft en daarom mogen de watervallen niet geëlimineerd worden. Hooger opdrijven van de Marcia-contributle in de watervoorziening is dus ongeraden. Vandaar het nieu we groote plan waarvan ik nu iets vertellen ga. Ver weg, ergens in het gebergte tusschen Rieti en Aquila, stroomt onder de hooge Apenmijnen een heel rijke bron te voorschijn. Daar opent zich een horizontale spleet van ongeveer 400 meter lengte waaruit zelfs in de droogste periode van het jaar per sekonde zestien kubieke meters water te voorschijn spuiten. De heele omtrek is zoo rijk aan onderaardsche stroomen, dat zelfs een heele zestiende eeuwsche kerk ondermijnd werd. verzonk en nu de karakteristieke omlijsting vormt van een sterke bron. Deze streek doet den hydraulischen ingenieurs van Rome het water om de tanden loopen. Vooral de eerstgenoemde bron, de Peschiera, wekt hun begeerte op. Pas hebben ze dan ook een uitbuitingsplan ten behoeve van de stad waarvan ieder gelooft, dat zo tot een millioenenmetropool aangroeien zal, op papier gezet. De uitvoering daarvan zal den waterrijkdom van Rome ten minste verdubbelen. De Peschiera is namelijk de op een na grootste bron van Italië. Wel ligt ze knap ver weg 65 kilometer in rechte lijn van Rome en zoude leiding, die natuurlijk niet recht kan zijn, 88 K.M. lang worden, maar daarvoor deinst men nu vol strekt niet terug. Het hoogteverschil van ongeveer 400 meter tusschen de bron en de stad is tegenwoordig geen nadeel meer. Integendeel, het plan voorziet twee „sprongen" o$ het traject, één zoowat op een derde, één vlak bij Rome op den Monto Mario. De eerste val zal ongeveer 250 meter hoog worden, de tweede vijftig. U 'begrijpt natuurlijk, dat op die punten electrische cen trales gebouwd kunnen worden. De Romeinen van de toekomst zullen dus niet alleen overvloedig drink- en badwater ontleenen uit de Peschiera, maar cok nog 84 millioen kilowattuur electriciteit op den koop toe krij gen. En dat terwijl men van de beschikbare 18 kubieke meter per sekunde slechts een derde voor Rome op- eischt. Deze bescheidenheid heeft eenzelfden grond als belet den Anio heelemaal af te tappen. De rivier de Velino namelijk, die zijn water voornamelijk aan de Peschiera ontleent, vormt wat boven Terni den prach- tigen waterval Le Marmore Laat ik liever zeggen: „vormde", want bijna al het water is in ijzeren buizen gevangen om de fabrieken van de genoemde industrie stad te drijven. Die fabrieken nu zij leveren ook electriciteit aan een groot deel van Midden-Italië kun nen niet lam geslagen worden. Zoo ziet men hier weer duidelijk hoeveel het water voor Italië waard is als het op moderne manier besteed wordt: eerst drenkt het de bergen, daarna drijft het turbines, dan laaft en baadt, het de steden om ten slotte in zee teruggekeerd als waterdamp den kringloop te hervatten. In het r.k. dagblad De Tijd werd dezer dagen een over zicht gegeven van een voordracht van den generaal-ma- joor Schaefer, inspecteur van het Oostenrijksohe leger. Uit De Tijd heeft dit artikel zijn weg gevonden naar andere katholieke bladen en na de opsomming van al de gruwelijke verdelgingsmiddelen, waarover het moderne mllltairisme reeds beschikt, eindigt een dier kranten als volgt: De pacifist en de twijfelaar aan het gezond ver stand der menschheid schrikken, de ohristen bidt: Van pest, hongersnood en oorlog, verlos ons, Heer! Dit slot bezorgde bedoelde krant een Ingezonden stuk van een vrouw, een katholieke vrouw, die o.a, schreef: „Lijkt het u zelf ook niet raadzaam de lezers er op te wijzen, dat ze zelf, als alle menschen, verant woordelijk zijn voor wat er in de wereld gebeurt? In de laaste alinea van uw artikel zegt u: „de Christen bidt: Van pest, hongersnood en oorlog, ver los ons Heer!" Maar bidden is niet genoeg. Als u in een huls bent waar pestbacillen zijn, gaat u er niet bij zitten om de litanie van alle Heiligen te bid den. U belt ook den ontsmettingsdienst op. We we ten allemaal van kind af, dat we in gevaar moeten bidden- Maar wij zijn er nog lang niet allemaal van doordrongen, dat we ook moeten handelen en dat de oorlog even goed moet worden bestreden als pest en hongersnood." Dat is frlsschere taal dan we deze week van de ka tholieke Eerste-Kamerleden te hooren kregen! In den verkiezingstijd leek het wel, alsof ook de R.K. vijandig stonden tegenover het militarisme, Daarvan is schijn noch schaduw meer te merken en hun burger- minister van Defensie wordt door de echte vechtjassen luidruchtig geprezen. Als het van de leiding der R.K. Staatspartij afhangt, dan komt zij wat den strijd tegen oorlogsgeweld betreft, niet verder dan bidden: aan het handelen is zij nog lang niet toe. Een der geconfisceerde patriciërshuizen in de omgeving van Leningrad, welke als clubgebouw voor arbeiders is ingericht. W1LKINS' ZUIDPGOL-EXPEDITIE. Per onderzeeër naar de Noordpool. Uit New York wordt gemeld: Do bekende Poolreiziger Wilkins is van zijn Zuid- pool-expeditie te New York teruggekeerd. Hij verklaarde, dat hij op de plaatsen, waar hij hot groote Autarctisohe Vasteland vermoedde, slechts water gevonden heeft. Niettemin deelde hij mede, dat hij een nieuwe kust lijn van aanzienlijke lengte in kaart heeft gebracht en 5 nieuwe eilanden heeft ontdekt. Hij is voornemens zijn volgende expeditie te on dernemen naar de Noordpool en wel met een onder zeeër. DOOR EEN LAWINE BEDOLVEN? Woensdag ondernamen vier touristen een wandel tocht naar het gebied van de Ross en de Buchstein, zoo wordt uit Munchen gemeld. Des avonds waren zij nog niet teruggekeerd. Aangezien in genoemd berggebied lawines naar be neden zijn gekomen, vreest men, dat de touristen door de lawine bedolven zijn. Een expeditie van acht man is de bergen ingegaan naar de plaats, waar men vermoedt, dat de touristen door de lawine overvallen kunnen zijn. Tot nog toe heeft men echter niets ontdekt. TOENEMENDE CRIMINALITEIT IN DE VEREENIGDE STATEN. Volgens een bericht uit. New York zijn in de eerste 8 maanden van 1929 in de Verecnigde Staten ge vangenisstraffen tot een totaal van 9 duizend jaar uitgesproken, wat in vergelijking met het overeen komstige tijdvak van 1928 een stijging van ongeveer 80 pet. beteekent. HET BRITSCHE EMBARGO OP HOLLANDSCH VLEESCH. Volgens min. Baston nog steeds noodza kelijk. In het Engelsche Lagerhuis werd Donderdag door Tillet aan den minister van Landbouw gevraagd, of hij thans bereid was, het invoerverbod voor Ilol landsch vleesch op'te heffen. In zijn antwoord her haalde de minister zijn reeds vroeger afgelegde ver klaring, dat hij na een nauwgezet onderzoek de over tuiging heeft gekregen, dat het verbod noodzakelijk is om den veestapel van Groot-Brittannië tegen ziek te te beschermen SCHEEPSBOTSING, 8 DOODEN. In een haven van Indo China is een klein schip, na een botsing met een ander schip in den tijd van enkele minuten gezonken. Acht lijken zijn reeds ge borgen. Het staat nog niet vast, hoeveel personen in het geheel verdronken zijn. ZONDAG 23 MAART 193a Hilversum (1875 M.) VA.R.A.: 9.00 Orgelspel door Johan Jong, 9.30 „Doe het veilig", serie veiligheidskwartiertjes onder leiding van Ir. R. A. Gorter, directeur van het Veiligheidsmuseum te Amsterdam; 9.45 „Dichters der Opstandigheid", 10.15 Gramofoonplaten. V.P.R.O.: 10.30 Kerkdienst uit de Remonstrantsche Kerk te Amsterdam, spreker: Da W. Mackenzie, Amsterdam.A.V.R.O.: 12.00 Tijdsein, 12.01 12.40 Lezingreeks over Oude en moderne Chemie door Dr. C. H. Sluiter (III); 12.402.00 Middag-concert door het A.V.R.O.-Octet o.Lv. Louis Schmidt, solo-viool: Boris Lensky; 2.002.30 A.V.R.O-Boekenhalfuurtje, 2.30 Aan sluiting van het Concertgebouw te Amsterdam, uitzen ding van het Middag-Concert door het Concertgebouw- Orkest o.l.v. Dr. Willem Mengelberg, solist: Georg Ku- lenkampf, viool; daarna Gramofoonmuziek. In de rust- poozen na 4.15: Sportuitslagen door Vaz Dias. V.A. RA.: 5.00 Kinderuurtje, 6.00 Vooravond-concert, te ge ven door het V_A.R.A.-Orkest o.Lv. Hugo de Groot A.V.R.O.: 7.308.00 Gramofoonmuziek, 8.00 Tijdsein en Pers- en Sportnieuws door Vaz Dias; 8.15 „Galathée", Opera—comique in twee bedrijven; 10.0010.30 A.V.R.O.- Radlo-tooneel: „Het lied dat Insloeg", schalksche spot ternij van James Yoland; 10.3011.00 Een halfuur ope- rette-muziek door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep, 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. Huizen (1071 M.) K.R.O.: 9.0010.00 Uitzending van de Hoogmis van het Aarts-bisschoppelijk Klein-Seminarie te Culemborg. N.C.R.V.: 10.00 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Loosduinen, voorganger Ds. G. Venema. K.R.O.: 12.301.30 Lunchmuziek door het K.R.O.-trio, 1.302.00 Spreker: Alex Paulsen, onderwerp: „Mohammedaansch leven in Bosnië en Herzegowina; 2.00—2.30 Literair half uurtje, 2.205.00 Opera „Samson en Dalila", uit het Stadttheater te Aken. N.C.R.V.: 5.20 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (H.V.) te Haarlem, voorganger Ds. P. A. E. Sillevis Smith. K.R.O.: 7.30—7.55 Spreker: Pater B. Vroklage7.55—8.00 Voetbaluitslag van de R.K. Voet balfederatie, 8100 Tijdsein, 8.018.05 Voetbaluitslagen door Vaz Dias, 8.058.20 Praatje tot de luisteraars door Pastoor L. H. Perquln, 8.2010.45 Concert door het K.R.O.-Orkest, o.l.v. Joh. Gerritsen, pl.m 920 Nieuws berichten van Vaz Dias, 1045 Epiloog door het Klein Koor, o.l.v. Jos. H. Pickers. MAANDAG 24 MAART 198a Hilversum (1875 M.) 10.00 Tijdsein en Morgenwijding, 11.1511.45 Moderne Italiaansche lectuur, 12.00 Politieberichten, 12.152.00 Middagmuziek door het A.V.R.O.-trio, 2.002.45 Wenken op het gebied van kookkunst door P. J. Kers, 2.454.30 Illustratieve Filmmuziek uit het Rembrandt Theater te Amsterdam, 5.09—6.00 Kinderuurtje door Céllae ScbaakeVerkozen, 6.016.45 Gramofoonmuziek, 6.45— 7.15 A.V.R.O.- Tooneelhalfuurtje, 7.15—7.45 Cursus En- gelsch voor beginners, 7.45 Politieberichten, 8.00 Tijd sein, 8.019.30 Concert voor het versterkte Omroep orkest o.l.v. Nloo Treep, soliste: Dorothy Helmrich, so praan, artiste van de B.B.C; 9.30 Aansluiting Muzlek- Lyseum te Amsterdam: een programma van Moderne Wecnsche muziek; daarna persberichten Vaz Dias; 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. Hulzen (298 M., na 6.00 uur 1071 M.) N.C.R.V.: 8.15 Tijdsein, 8.159.00 Morgenconcert, 10.30— 11.00 Lezen van Chr. Lectuur, 12.301.45 60e Orgelcon cert uit de HersL Evang. Luth. Kerk aan den Klove niersburgwal te Amsterdam, door den heer Feike Asma, 2.002.35 Uitzending voor scholen, 2.353.15 Spreker: A. J. Herwig, onderwerp: „Chrysanten in den tuin en als serre-planten", 3.15—3.45 Cursus Knippen en Stof- versleren, 4.005.00 Ziekenuurtje, 5.006.30 Concert, 6.30—6.40 Koersen Vaz Dias. 6.40—7.10 Radiodokter, 7.10 8.00 Voor de Rijpere Jeugd. Spreker: Ds. G. Laarman, onderwerp: „Zelfverloochening", 8.0010.00 Uitzending uit de Ned. Herv. Kerk te De Lier 10.00 Persberichten van Vaz Dias, 10.1011.00 Gramofoonplaten. DINSDAG 25 MAART 1980. Hilversum (1875 M.) 10.00 Tijdsein en Morgenwijding, 12.00 Politieberichten, 12.152.00 Middagmuziek door het A.V.R.O.-Ensemble, 2.003.00 Gramofoonmuziek, 3.004.00 Knipcursus door Mevr. de Leeuwvan Rees, 4.004.15 Gramofoonmuziek, 4.155.00 Solisten-concert, met medewerking van Maria Hovingvan Driel, coloratuur-sopraan en Annie Meys, ptano; 5.306.00 Dinermuziek door Dick Groeneveld en zijn Orkest, 6.306.45 Gramofoonmuziek, 6.457.45 Cursus Engelsch: Conversatie en gevorderden, 7.45 Po litieberichten, 8.00 Tijdsein, 8.01 Gramofoonmuziek, een vroolijk halfuurtje, 8.30 Populair concert, 10. 00 Persbe richten Vaz Dias, 11.00 Aansluiting van het Carlton- Hotel te Amsterdam. 12.00 Sluiting. Halzen (298 M., na 6.00 uur 1071 M.) K.R.O.: 8.159.30 Gramofoonmuziek, 11.3012.00 Gods dienstig halfuurtje, 12.151.15 Lunchmuziek door het ICR.O.-trio, 2.003.00 Vrouwenuurtje, 3.003.30 Spreker C. van Moorsel Pzn, 4.005.00 Gramofoonmuziek, 5.00— 6.00 Debutanten-uurtje, 6.016.05 Spreker: Jos. Mineur Onderwerp: De autozegening op 30 Maart te Amster dam, 6.056.15 Gramofoonmuziek, 6.156.30 Nieuwsbe richten ln het Esperanto, 6.306.40 Vaz Dias, 6.407.00 Gramofoonmuziek, 7.007.30 Cursus Kerklatijn voor; meergevorderden door Leo Speet, 7.308.00 Lezing, 8.00— 9.30 Lijdensoverweging, 9.30 Nieuwsberichten Vaz Dias, 9.3011.00 Orgelconcert uit de Sint Dominicuskcrk te Amsterdam, organist: Evert Haak; 11.00—12.00 Gramo foonmuziek. De hieronder afgedrukte foto's, ontvangen uit Sovjet-Rusland, dat op het oogenhlik meer dan ooit in het brandpunt staat der publieke belangstelling, vormen tezamen een karakteristiek beeld van den momenteelen toestand, die in de huidige Sovjet- Republiek heersebt.

Schager Courant | 1930 | | pagina 17