Raad Barsingerhorn, Raad Warmenhuizen. Vergadering op Vrijdag 21 Maart, des middags drie ■uur. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., burgemeester. Secretaris dc heer Loggers. Afwezig de heer Kooijman'. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen» onder dank voor de uitstekende samen stelling. Ingekomen stukken. Schrijven van mevr. G. GeerlzemaDijkhuis, d.d. 20 Januari 7930, houdende mededeeling, dat zij de her benoeming als lid van het Alg. Burgerlijk Armbestuur aanneemt; id. van C. J. Nonnekes te Schagen, d.d. 22 Januari 1930, houdende aanneming van zijn benoeming tot onderwijzer aan de O. L. school te Kolhorn; id. van H. Span, d.d. 22 Januari 1930, houdende aanneming van benoeming tot lid van do Commis sie tot Wering van Schoolverzuim; id. van mevr. G. VisJimmink, houdende aanne ming van herbenoeming als lid van het Weezen- Armenbestuur; schrijven van Ged. Staten van Noordholland, d.d. 8 Januari 1930, No. 66, houdende mededeeling, dat zij geen termen aanwezig achten, de gemeente vóór het bereiken van een inwonertal van 2000, in een hoogcre klasse te plaatsen van de salarisregeling voor Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers; als voren d.d. 12 Februari 1930, No. 130, houden de bericht van ontvangst van de verordening tot ver bod tot hot telen van bravo-aardappclen, ter voor koming van dc wratziekte; alsvoren d.d. 12 Februari 1930, No. 92, houdende goedkeuring van een wijziging der gemeentebegroo- ting 1929; als voren d.d. 26 Februari 1930, No. 169, houdende verlocnipg van machtiging aan het Weezen-Armbe stuur tot aankoop van grond aan de gemeente Win kel; schrijven van de afd. Kolhorn van den Ned. Bond van Landarbeiders, houdende verzoek de wcrkloozen productief werk te doen verrichten tegen behoorlijk loon jaarverslag over 1929 van het Correspondentiebu- reau der Arbeidsbemiddeling; procefe-vcrbaal van opname van boeken en kas van don Gemeente-Ontvanger op 3 Maart 1930; in kas was en moest zijn f 1655.56. B. en W. stellen voor deze genoemde stukken voor kennisgeving aan te nemen. Allen vooor. Keuringsdienst van vee en vleesch. Schrijven van de Commissie van Uitvoering van den Keuringsdienst van vee cn vleesch in den kring Barsingerhorn, d.d. 7 Februari 1930, houdende ver zoek, toestemming te verleenen tot het, met daarvoor in aanmerking komende buitengemeenten eventueel sluiten van overeenkomsten voor het verwerken van afgekeurd vee en vleesch. B. en W. stellen voor de toetreding te verleenen. Allen voor. Dc heer Blaauboer informeert of het steeds de ge meente Barsingerhorn is, die bij benoemingen cn andere zaken dezer verworkingsinrichting, de beslis sing houdt. Dc inrichting is nu to Schagen gevestigd. Voorzitter zegt, dat het dc Kring Barsingerhorn is gebleven, dus dat dc positie van deze gemeente ook dezelfde blijft als tot dusver hc-t geval is. Eervol ontslag. Schrijven van den heer P. Bronder te Barsinger horn d.d. 5 Maart 1930, houdende verzoek, hem ont slag te willen verleenen als lid van het Weczen-Arm- bestuur, ingaande 1 April 1930; cn id. van mevr. G. BrondcrHoogschagen te Barsingerhorn, d.d. 5 Maart 1930, id. als lid van het Algemeen Burgcrlylc Arm bestuur. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Allen voor. Voorzitter zegt, dat de heer Bronder lange jaren lid is geweest, meer dan 25 jaar. zijn vrouw is korter in functie geweest, maar spr. meent dat beiden dank toekomt voor liet zeer vele dat zij beiden in die jaren voor dc wcczcn en armen hebben gedaan. (Applaus.) Ziekenhuisverpleging. Solirijven van de Vereeniging voor Ziekenhuisver pleging te Barsingerhorn, d.d. H Maart 1930, houden de verzoek voor 1930 een subsidie te willen verlee nen. B. en W. stellen voor, het dienstjaar der Vereeni ging af te wachten en dan indien daartoe de wensch wordt te kennen gegeven, een bijdrage te verleenen in het tekort en voorts dc vereeniging er op te wij- zon, dat verzoeken om subsidie slechts bij het opma ken der gemoentebegrooting (September) in behan deling worden genomen. De heer Engel zegt, dat het de bedoeling yan B. en W. is om aan deze vereeniging in elk geval sub sidie te geven en ook elk jaar weer. Heeft die vereeni ging hei bedrag niet of niet geheel noodig, dan is er gelegenheid tot het maken van cenigo reserve. Het is een vereeniging die in 't algemeen belang werkt, dus ze dient gesteund. Voorzitter zegt dat ©cn vaste subsidie het gemak kelijkst is, het bedrag bij de begrooting te bepalen. Als er dit jaar bij de vereeniging een tekort is, moet er ook wat gegeven worden. Allen voor. Centrale Verwarming. B. en W. brengen in een rapport o.m. het volgen de naar voren: Nu met den bouw van onderwijzers- en bode-woning en den verbouw van het Raadhuis een aanvang is gemaakt, is door ons onder de oogen gezien het aan brengen van een inrichting voor centrale verwar ming in die gebouwen, alsmede in het te bouwen arrcstantenlokaal en dc O. L. school te Barsinger horn. Allereerst is door ons een onderzoek ingesteld naar de kosten, aan de verwezenlijking van een en ander verbonden. Uit verstrekte prijsopgaven van onder scheidene firma's is ons gebleken, dat daartoe een bedrag van hoogstens f6000 bcnoodigd zal zijn. Deze kosten zijn 1e bestrijden, door do geldleening aan te gaan ten behoeve van vorengenoemde bouw plannen met f6000 te vci'hoogen. Wij hebben ons de vraag voorgelegd, of deze uit gaaf gerechtvaardigd kan worden geacht en zijn tot •en toestemmend antwoord gekomen, op grond van fcauwkeurige kostenvergelijkingen. Over de laatste 10 jaren bedroegen de kosten van verwarming van school en Raadhuis (kolen en kachels) gemiddeld per jaar f553.50. De kosten voor do centrale verwarming met aflos sing van f320 per jaar cn kolenverbruik van f350, totaal op f770, waaraf vergoeding van f75 voor den hei r van der Kuijl en f75 voor den heer L. Kaper, blijft over f620 per jaar. Uit deze berekening is dus te zien, dat het aanbren gen van een centrale verwarmingsinstallatie de ge meente gemiddeld per jaar zal kosten f620 f553.50 is f76.50 meer. Op grond van deze cijfers stellen B. en W. voor, een bedrag groot f6000 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van centrale verwarming in meerge noemde gebouwen en die gelden te vinden door het sluiten eener leening. Den heer Kater lijkt dit op papier heel mooi, maar spr. meent, dat een centrale verwaming tot de luxe behoort. Spr. deelt mee, dat in het Armenhuis per jaar aan brandstof f93 werd verbruikt en dat aan cokes voor de centrale verwarming meer dan f300 zal moeten worden uitgegeven. Deze mededeeling valt als een bom in de vergade ring en doet de heeren de vrees uitspreken of de berekening voor de centrale verwarming wel juist is opgezet. De ecnige geraamde post is daarbij van f350 voor cokes, die op de gegevens van vakmannen be rust, de rest is op de uitgaven der laatste jaren ge baseerd. Bij nadere bespreking blijkt wel, dat in het Armenhuis vroeger maar een paar vertrekken wer den verwarmd, terwijl nu het geheele gebouw overal op gangen en vertrekken wordt verwarmd, zoodat deze vergelijking niet opgaat. Ook wordt betwijfeld of in dien barden winter van vorig jaar met f86 brandstof is kunnen worden volstaan. Ook moet bij de berekening van centrale verwarming wel degelijk gelet worden op de wijze van stoken en het regelma tig op temperatuur houden, terwijl het systeem van de installatie ook weer veel invloed op het verbruik heeft. Het voorstel is om zoo economisch mogelijk te stoken, twee kleine en één groote kachel voor de centrale verwarming te nemen. Er wordt op gewezen, dat de toestand van het raadhuis verandering eischt, wat rookgeleidingen en stookgelcgcnheid betreft, zooals het nu is, is het niet verantwoord. Het slot is, dat met alleen de heer Kater tegen, het voorstel van B. cn W. wordt aangenomen. liet maken der installatie wordt opgedragen aan den heer Zwaan te Barsingerhorn. Restauratie Raadhuis. Door het wegbreken van het oude schoolhuis is nog duidelijker naar voren gekomen de noodzakelijk heid van het opknappen van de Raadhuisgevels, zegt Voorzitter. Daarvan zijn de kosten begroot op f500. Nadat de heer Smit er nog met nadruk op heeft gewezen, dat reparatie heel noodig is, wil men het aanzien van het gebouw bewaren, wordt met alge- meene stemmen het voorstel van B. en W. aange nomen. Geldleening. Door B. en W. wordt voorgesteld, een geldleening aan te gaan van f16000 4 5%. Het is de bedoeling dit geld te leenen van het Arm bestuur, dat daarvoor effecten moet verkoopen. Deze papieren renten 5 dus moet ook de gemeente deze rente geven. Waar de verhouding tusschen Armbe stuur en gemeente zóó is, dat elk tekort door de ge meente moet worden bijgepast, is er tegen dit iets te hooge rentepercentage geen bezwaar. Wel is het geld niet duur tegenwoordig, maar toch valt het niet mee tegen lager rente dan 5 te leenen. Allen voorè Gewijzigd plan van aflossing. B. en W. zeggen over dit punt o.m. het volgende: Zooals den Raad bekend is, zal de dienst 1929 slui ten met een nadeelig saldo, een gevolg van uitgaven, gedaan, zonder dat daarop bij de vaststelling der gemeentebegrooting 1929 werd gerekend, nl.: a. aanschaffing schoolbanken Haringhuizen; b. aanstelling boventallige leerkracht Kolhorn; c. toeslagen werkloozen; d. aflossing der leening ad f9000 aan de Nationale Bankverecniging te Schagen; e. herstelling molen Deellanden. Vooral de onder d. genoemde uitgaaf ad f3000 heeft er veel toe bijgedragen het evenwicht tusschen ont vangsten en uitgaven te verbreken, terwijl dit toch bij een normalen gang van zaken vermeden had kunnen worden. De leening ad f 9000 is nl. in 1925 gesloten onder be paling, dat in de jaren 1929 t.m. 1931 daarop f3000 zou moeten worden afgelost Waar sinds 1926 de ge middelde jaarlijksche aflossingen pl.m. f1800 heb ben bedragen, is het naar onze meening eigenlijk minder juist to achten, de rekeningen der jaren 1929 tot en met 1931 te bezwaren met extra-aflossingen op leeningen, gesloten voor doeleinden, die een der gelijke versterkte aflossing in het geheel niet wet tigen. Deze onzuivere toestand kan worden hersteld door het vaststellen van een aflossingsplan, waarbij uit gegaan wordt van de gedachte, dat op de leeningen dateerende voor 1929, gezamenlijk niet meer wordt afgelost dan f 3000, aangezien de aflossingen op de leening ad f 9000 in 1929, 1930, 1931 moeten plaats vin den ,komt dit dus neer op een gedurende die jaren stopzetten van aflossing op de overige nog loopende leeningen. Door B. en W. wordt alsnu een aflossingsplan aan geboden waarin deze gedachte is neergelegd. Algemeen goedgevonden. Waterleiding onrendabele gebieden. Voorzitter deelt mee, dat indertijd door den heer Bel, chef van het Waterleidingbedrijf te Schagen, de kosten door de gemeente te betalen voor de on rendabele gebieden dezer gemeente was begroot op ruim f 600. Thans is uit Bloeraendaal een bereke ning gekomen die dit bedrag brengt op 1869.96, dat is ongeveer 1200 meer. B. en W. hebben hun best gedaan om dit bedrag weer verlaagd te krijgen, maar nu is uit Bloemen daal een brief gekomen, waarin wordt meegedeeld, dat dit onmogelijk is en de reden van de verhooging wordt genoemd een wijdte der huizen van grootere diameter dan oorspronkelijk was bepaald. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat de leiding door den Waard- polder aan één kant aansluiting heeft op het net en dus grootcr wijdte noodig is dan b.v. in den Stoom- weg te Anna Paulowna, waar aan beide zijden aan sluiting aan het net is verkregen. Er was nog na gegaan of aansluiting buis aan den Sluizerweg ook goedkooper was, maar dat was niet het geval. B. en W. stellen voor, om, ondanks de hoogere bij drage, toch over te gaan tot aansluiting van alle on rendabele dcelen der gemeente aan de Waterlei ding. Dc heer Kistcmaker juicht dit toe, maar spr. meent dat aansluiting naar den Sluizerweg toch is te pre- fereeren. Dan is er toevoer van water van twee kan ten. Spr. is bekend, dat het deel naar den heer D. Vethman voor rekening van de Waterleiding wordt geprojecteerd en dan is het heel wat eenvoudiger. Spr. vraagt of hierop niet kan worden aangedron gen. Voorzitter wil dit gaarne probeeren en de heer Engel meent dat dit een belangrijke besparing zal geven. Dc heeren Burger cn Kater vragen hoe of het nu moet met dc andere deolen der gemeente. Voorzitter zegt dat deze deelcn als Mieldijk, Ven- nik, Iloogebiercn, kortom alle deelcn ook water kun nen krijgen, als men voor een bepaald gebruik wil garandocron endan geheel op dezelfde voorwaarden als nu voor den Waardpolder. Het is de bedoeling en dit naar aanleiding van een voorbeeld door den heer Burger genoemd, om zoo min mogelijk perccelen uit te sluiten, maar als 't ©enigszins kan, iedereen te helpen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. cn W. aangenomen. Do heer Engel vraagt of voor het graafwerk bij de waterleiding geen grondwerkers uit de gemeente te gebruiken zijn. De heer Burger'wil bij dc aanbesteding van wer ken in de gemeente aan den Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken vragen, om personeel uit deze ge meente te nemen. Voorzitter belooft zijn best er voor te zullen doen, dat aan beider verlangen wordt voldaan. Do 3e suppletoire begrooting wordt vastgesteld in ontvangst cn uitgaaf op f3300. Rioleering. Voorstel van B. en W. tot gedeeltelijke rioleering van het Keern te Kolhorn. De hieraan verbonden kosten worden begroot op f500.—. Jarenlang, zegt voorzitter, zijn wij hier al mee be zig en het wordt nu tooli tijd om het eens goed on der handen te nemen. De heer Engel licht toe dat het gedeelte wordt be doeld de driehoek bij K. Liefhebber bij de Oude Kolfbaan en waar spr. woont. Vroeger is men met rioleeren wel eens begonnen met open goten, maar dat is niet goed gedaan. Nu moet het op betere wijze gedaan en als 't voldoet, dan is 't plan om'door te gaan. Als de wegen nu eindelijk eens aan de ge meente komen, dan moet Jiet paardepad eruit en kunnen die steencn gebruikt worden om aan het Keern een volle straat te maken, waaronder de rioleering. Voorzitter zegt nog dat aan Ged. Staten geschre ven is wanneer er nu een beslissing komt omtrent het overnemen der wegen door de gemeente. Het is de bedoeling om het grondwerk over de" Arbeidsbeurs te laten loopen. Algemeen goedgevonden. Rondvraag. De heer Kater vraagt wanneer er aan het urinoir wordt begonnen. Voorzitter zal dit met Kaper bespreken. De heer Kater informeert naar een schoeiing ach ter het huis van den rijksveldwachter. Voorzitter acht dit ook noodig en zal geschieden. De heer Kistemaker bespreekt het noodzakelijke van een losplaats achter de wipbrug van schipper Groet. Deze brug is van particulieren en als de ge meente aan het maken en onderhoud dezer brug gesubsidieerd had, hadden ook anderen van die brug gebruik kunnen maken. Op het land van Eriks of van wed. Portegijs was een losplaats te maken. Een schoeiing geplaatst en dat volgestort en later wat behard was voldoende en niet zoo duur en was zeer noodzakelijk voor de vele kool die in den polder wordt verbouwd. Op de kanaalplannen kan dat niet wachten, dat duurt nog te lang. Deze kool wordt naar Langendijk vervoerd. Spreker acht het niet billijk dat niet aan de brug door de gemeente is meebe taald, daar deze ook door particulieren, behalve de eigenaars, wordt gebruikt Voorzitter belooft onderzoek, terwijl de heer Fngel meent, dat als de kanalen er komen, het daar alles piekfijn voor elkaar komt, terwijl nu de toestand pri mitief blijft Spr. wijst er op dat nu reeds veel bui tenom wordt gevaren, omdat de binnenvaart zoo slecht is. De reis van Kolhorn naar Allernaar wordt er niet veel langer door. Met de kanalen komt het daar alles goed voor elkaar, het zal nu nog heel wat kosten. De heer Kistemaker zegt, dat het kanaal naar Schagen nog minstens 3 jaar wegblijft, dat duurt te lang, er moet van het najaar verbetering komen. Nadat ook nog door den heer Blaauboer op het maken van een losplaats is aangedrongen, wordt be sloten dat een onderzoek zal worden ingesteld. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad, op Vrijdag 21 Maart 1930, des middags 3 uur. De heer Slot is afwezig. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester, secreta ris de heer H. G. Rijs. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen onder dankzegging aan den secretaris onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. 1. Het verslag van de Vereen, voor gezinsverpleging over 1929. Uit de rekening en verantwoording bleek een nadeelig saldo van f 812.41. Zal circuleeren. 2. Proces-verbaal van opneming kas en boeken ge meente-ontvanger en tuinbouwbedrijf. Kas en boeken waren ii% orde. Mededeelingen. De bouw van een ambtswoning voor den burgemeester alsmede het bouwen van een ammoniaktank voor het gasbedrijf is door B. en W. niet gegund. Tot administrateur van het gemeentelijk tuinbouwbe drijf is met ingang van 1 Maart 1930 benoemd C. Roo- zendaal op een jaarwedde van f 100. De sluis te Schoorldam is voor 4 jaren verhuurd aan den heer H. Bremer voor f 832. Een zwarte lijst. Voorgesteld wordt eene verordening tot beteugeling van openbare dronkenschap (z.g. „zwarte lijst") vast te stellen, waarin wordt bepaald, dat het den houder van een inrichting, waarvoor vergunning of verlof is ver leend, verboden is, toe te laten personen, van wie ter be oordeeling van den burgemeester bekend is, dat zij van alooholhoudenden drank misbruik maken en wier na men door den burgemeester schriftelijk aan den houder van voornoemde inrichtingen zijn opgegeven. De heer Swan merkt op, dat hoewel hij er zijn stem aan heeft gegeven, hier niet veel openbare dronken schap voorkomt en dit dus geen aanleiding tot deze be paling is. De Voorzitter zegt, dat het ook niet de bedoeling Is, een soort getuigschrift van openbare dronkenschap aan Warmenhuizen uit te reiken, maar er zullen personen zijn, waarvoor de verordening goed is. Spr. hoopt dat het zich tot een uitzondering zal bepalen. De heer Molenaar onderschrijft het oordeel van den heer Swan. Over het misbruik maken van sterken drank kan men versdhillend oordeelen, iemand kan te veel sterken drank gebruiken, zonder zich aan dronken schap schuldig te maken. Overigens kan spr. zich met de verordening vereenigen. De heer Van Rijn verlangt stemming over het voorstel van B. en W. De heer Slot toomt ter vergadering. zTot stemming overgaande, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Van Rijn. Voorgesteld wordt de algemeene Politieverordening aan te vullen met een bepaling, dat de houders van hon denkarren verplicht zijn houden en tulgen op de aange geven plaats en tijd ter keuring aanwezig te zijn. De heer Slot oordeelt, dat er dus een leemte in de tretohondenwet is en aaht het ongewensaht deze soesah nu weer op de hals te halen, we hebben al zooveel wet ten en wel dienen de dieren te worden beschermd, maar hier wordt overdreven. Spr. heeft hier nooit gezien, dat honden, die daarvoor ongeschikt waren, voor trekdieren werden gebruikt. De Voorzitter zegt, dat hier ook geen hond is afge keurd. Nadat er nog door de heeren De Groot en Swan op is gewezen, dat er nieth tegen is, de politieverorde ning aan te vullen en de Voorzitter heeft toegelicht, dat door de bepaling overtreding gemakkelijker is te constateeren, wordt het voorstel aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen de heeren Slot en Van Rijn. Een gekUeening. Voorgesteld wordt In principe te besluiten tot het aan gaan van eene geldleening groot pl.m. f 56000 met de N.V. Mfj. voor Gem. Credlet te Amsterdam tegen eene rente van 4% 9i 4 pari, met eene aflossing in pl.m. 30 jaar. De leening Is noodig voor de straten cn wellicht aan stonds voor de scholen. Op de vraag van den heer Slot zegt de Voorzitter, dat deze aanbieding is van 21 Februari en de heer Slot geeft in overweging om nog eens een aanvrage te doen, want de rentestandaard schynt nog lager te worden. De Voorzitter wyst op de mogelijkheid, dat de rente- standaard de hoogte in gaat. Spr. zou op een mogelijke verdere verlaging niet willen speculeeren. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De calorische waarde van het gas. Voorgesteld wordt de art 3 en 4 van de overeenkomst tot levering van gas met de gemeente Harenkarspel te wijzigen In dien zin, dat in plaats Van „5000" wordt ge lezen „4500" calorieën en verder te bepalen, dat de ge meente Harenkarspel ten alle tijde inzage kan nemen van de geregistreerde uitkomsten van een by de fabriek aan te brengen automatische caloriemeter en voorts in de gemeente Harenkarspel een automatische drukmeter wordt geplaatst Verder wordt voorgesteld art 3 der overeenkomst met de gemeente St Maarten te wyzigen als voren en aan art 5 een 2e lid toe te voegen luidende: met dien ver stande evenwel, dat de gemeente St. Maarten ten op zichte van de electriciteitsvoorziening vrijheid van han delen wordt gelaten en voorts met dezelfde bepaling ten opzichte van de oaloriemeter, als voor de gemeente Ha renkarspel is bepaald. De installatie van de calorie-meter zal ongeveer f 500 kosten. De heer Slot meTkt op, dat een dergeiyke meter reeds zou worden geplaatst met het oog op de aansluiting van de gemeente Schoorl, extra kosten zijn er dus niet aan verbonden. Zonder hoofdelijke stemming worden de voorstellen van B. en W. goedgevonden. Een nieuwe oven. Voorgesteld wordt uit het reservefonds van het gasbe drijf een bedrag beschikbaar te stellen van f 7200, voor den bouw van een nieuwe oven voor het gasbedrijf. Zonder discussie wordt hiertoe besloten. Voorschotten aan de bijzondere scholen. Voorgesteld wordt het voorschot op de gemeenteiyke vergoeding overeenkomstig art 101 der L. O. wet 1920 voor de bijz. school te Krabbendam voor 1930 vast te stellen op f 500, voor de R.K. Jongensschool op f 1600, en voor de R.K. Meisjesschool op f 1660. Goedgevonden. Vastgesteld wordt het kohier voor hondenbelasting voor den dienst 1930 tot een bedrag van f 434. Kindertoeslag. Voorgesteld wordt B. en W. te machtigen tot het be noemen van een gemeente-werkman en zyn salaris te bepalen op f 26 per week en f 0.50 kindertoeslag per week voor leder kind beneden den leeftijd van 14 jaar. De benoeming moet plaats vinden, zegt de Voorzitter, wegens overlijden van den gemeente-werkman Vreeker. Spr. wenscht aan diens nagedachtenis eerbiedige hulde te brengen, zijn ziel ruste in vrede. Hij is In gemeente dienst gestorven en heeft de gemeente trouw gediend. Spr. hoopt, dat zijn weduwe zich zal troosten in haar lot. I*e heer Slot kan zich niet met Het voorstel vereenigen, noch wat het salaris betreft, noch wat den kindertoeslag betreft Een dergelijk persoon moet veelzijdig ontwik keld zijn, al is het dan niet op geestelijk gebied. Spr. vindt dan ook een salaris van f 26 te laag en wil het be palen op f 28, zonder kindertoeslag. Want niet het aantal kinderen moet de maatstaf zijn, maar het werk. De heer Molenaar dacht eerst dat we geen gemeente werkman noodig hadden, maar nu uit de toelichting van den Voorzitter blijkt, dat het een manusje van alle3 moet zijn, en er kleine werkjes zullen moeten worden gedaan, die anders door ambachtslieden moeten gebeu ren, kan spr. er zich wel mee vereenigen, dat een ge meente-werkman wordt aangesteld. Uit het aantal sollicitanten blijkt wel, dat het mogelijk is een dergelijk persoon voor f 26 aan te stellen. Wat den kindertoeslag betreft, dit gedeelte van het voorstel is spr. uit het hart gegrepen en spr. vindt het zeer billijk, dat iemand met een gezin een paar gulden meer krijgt. De her Swan staat, wat den kindertoeslag betreft, aan de zijde van den heer Slot. Ten aanzien van het loon meent spr. ook dat uit het aantal sollicitanten wel blijkt, dat het voldoende Is. De heer De Groot wil het loon op maximum f 26 stel len, misschien is er wel iemand, die wat ouder is, die het werk voor minder dan f 26 per week wil doen. Zoo mogelijk de keus uit gemeentenaren te doen. De heer Hof schaart zich wat den kindertoeslag be treft, aan de zijde van den heer Molenaar, en geeft ver der in overweging een jonge 'kracht te nemen. De heer Slot vindt het onjuist dat men het doet voor komen alsof de verschillende werkzaamheden niets be- teekenen. De heer Molenaar meent dat het voorstel-Slot en dat van B. en W. in de praktijk op hetzelfde neerkomen. De Voorzitter raadt aan geen maximum bedrag te bepalen, maar een bepaald bedrag vast te stellen. Voor kindertoeslag, voelt spr. veel, z.i. moet de werkgever niet vragen hoeveel arbeid koop ik, maar dient iemand die geheel zijn arbeidskracht geeft, voldoende in het onderhoud van zijn gezin te kunnen voorzien. Het voorstel-Slot f 28 loon, zonder kindertoeslag, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, voor stem den de heeren Slot, Swan en Van Rijn; het voorstel van B. en W. wordt aangenomen^met 4 tegen 3 stemmen, tegen de heeren Slot, Swan en Van Ryn. De Voorzitter deelt nog mede dat aan de openbare school te Warmenhuizen over 1929 het aantal leerlin gen niet voldoende was om voor 1930 aanspraak te ma ken op een derde leerkracht voor rekening van het rijk. Waar. gedurende 1930 en de volgende jaren het aantal leerlingen toch voldoende zal zijn om aanspraak te kunnen maken op een derde leerkracht, hebben B. en W. aan den Minister gevraagd, om ook voor 1930 de derde leerkracht voor rekening van het rijk te nemen. Een school woning in villa-trant. Bij de rondvraag zegt de heer Molenaar dat hy een paar vragen wil stellen, naar aanleiding van het inge zonden stuk van den heer Donia in de Schager Courant Het laat spr. Siberisch al zou de heer Donia alle ko lommen van de Schager Courant willen volschrijven, maar in het ingezonden stuk wordt de lezing gegeven als zou een beapald deel van dezen ra.d, met name de katholieken de huishuur hebben willen verhoogen en heeft de heer Donia het over subsidie voor een tuin- bouwcursus en legt er de tendenz dik op, als zouden de katholieke raadsleden aan den katholieken tuinbouw- cursus subsidie hebben verleend. Spr. merkt op dat het helemaal geen katholieke tuinbouwcursus is, het Is e«a cursus van den L.T.B., evenals er een cursus door dê tuinbouwvereeniging „De Noord" wordt gegeven en waartoe iedereen wordt toegelaten. Spr. wil nu in het openbaar behandeld zien de vraag welke subsidie de gemeente aan den tuinbouwcursus geeft. De Voorzitter antwoordt van geen directe subsidie: maar aan het schoolbestuur is verlof verleend om voor den tuinbouwcursus een schoollokaal beschikbaar te stellen, vuur en licht te verschaffen, terwijl die kosten dan op de 3-jaarlyksche rekening van de school komen. De heer Molenaar zegt dat de raad toch ook moeilijk met 2 maten kan meten. Spr. merkt voorts op dat de heer Donia het laat uitkomen, dat toen hy gesolliciteerd heeft, hij onmisbaar zou zyn geacht Spr. wil niet bewe ren dat de heer Donia geen goed onderwijzer Is, inte gendeel, spr. Is overtuigd dat de heer Donia een goede kracht is. De heer Donia schrijft verder dat Hem was beloofd een prachtig huis in villa-trant, met suite en kamer en krijgt daarvoor in plaats een huisje, dat nauwelijks bewoonbaar is. Spr. vraagt wat de heer Donia is beloofd. De Voorzitter kan den heer Molenaar daarover moel- lyk inlichten. Die kwestie is mondeling behandeld en spr. heeft het niet meegemaakt. De heer Molenaar zegt dat de wethouders misschien kunnen inlichten. De heer Swan zegt dat voor zoover hy zich kan her inneren, het oorspronkelyk plan duurder was en met het oog op het feit dat de huursom dan wat hoog zou worden, een goedkooper plan is gemaakt. Spr. onder schrijft niet de meening van den heer Donia dat het nu geen goed huis ls. De heer De Groot zegt dat het moeilyk is cnh zich precies te herinneren, wat jaren geleden is gebeurd,

Schager Courant | 1930 | | pagina 18