Uit onze omgeving. CALLANTSOOG. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. HOOGWOUD Z IJ P E ALKMAAR BARS1NGERH0RN WI F. RI N G E N HARENKARSPEL Gezondheidscommissie. Gemengd Nieuws. In den Russischen heil(?)staat. De nawinter. maar als men dergelijke huizen een huisje noemt, blijkt daaruit dat men niet gauw tevrede is. Dat de huur hooger zou worden, Is niet het motief geweest, waarom een goedkooper plan werd uitgevoerd. Maar het eerst ontworpen plan zou ongeveer f 12000 kosten en de bouwkosten van dit huis heben braaf f 9000 gekost. En zonder voorkennis van den heer Donia is niet gebouwd. Spr. heeft altijd gemerkt dat de heer Donla tevreden was, en spr. denkt dat al was het huis in vllla-trant, de heer Donia dan nog niet tevreden zou zijn. De heer Molenaar zegt dat er meer dingen in het ingezonden stuk staan die aanvechtbaar zijn. De heer Slot meent dat het hier niet de plaats is om op ingezonden stukken in te gaan. Maar wat het groo- tere huis betreft, de toenmalige raadsleden zullen zich herinneren dat het eerste plan niet was te aanvaarden. Het eerste ontwerp was mooi, maar het algemeen ge voelen was dat het te veel geld kostte. Over huur is niet gesproken, en met algemeene stemmen is tot een goedkooper plan besloten. Dat plan is mislukt, het oor spronkelijke plan is samengedrongen en spr. gelooft dat voor hetzelfde bedrag een mooi geriefelijk huis zou te [krijgen zijn geweest, nu is alles even klein. De heer Molenaar oordeelt voorts dat aan de venters te veel vergunning wordt verleend en vraagt dit een beetje te willen beperken. De Voorzitter zegt dat als regel 1 vergunning per dag wordt gegeven en aan denzelfden persoon eens per 2 maanden, maar er loopen er altijd door de mazen. Spr. za Ier de politie op wijzen er meer op te letten. De heer Slot zou het wat zielig voor de mensehen vinden als het lijntje al te strak werd aangehaald. De heer Slot vraagt hoe het nu moet met de aanbe stedingen van de burgemeesterswoning, en het huis van de gasfabriek. Spr .oordeelt dat de ontwerpers der plan nen nu feitelijk zelf voor de begrootingsbedragen de werken moesten willen uitvoeren. De Voorzitter zegt dat dit aan een gemeente-ambte naar per instructie is verboden met den ontwerper van het plan voor de burgemeesterswoning was het te be spreken. Den heer Swan is gebleken dat ook al bestaat er geen uitbreidingsplan, toch een bouwverbod op een perceel kan worden gelegd. Spr. vraagt of het niet gewenscht is bouwverbod te leggen op het erf van Kunis, met het oog op den aanleg van een weg van den Oostwal naar de Fuik. Absolute zekerheid dat die weg er zal komen, heeft spr. niet, maar wel kan spr. zeggen dat de eige naar van het land plan daartoe heeft. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. het ernstig on der de oogen zullen zien. Hierna sluiting. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Cal- lantsoog hield haar algemeene ledenvergadering op Don derdag 20 Maart 1930, in Hotel „Duinzicht" van den heer P. Luikes Butter. Aanwezig waren 25 leden. De voorzitter opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom. Hij spreekt zijn voldoening uit over 't feit, dat het aantal opgekomenen zoo bevredigend is. Hij wjjst op 't belang van de vooraarvergadering In ver band met de besprekingen voor 't badseizoen. De notulen worden hierna door den heer Mr. D. Bree- •baart gelezen en na een kleine bemerking goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den heer W. Kool man, waarin hij mededeelt, dat hij door zijn vertrek naar Haarlem, bedankt als secretaris der vereeniging. De voorzitter brengt een woord van dank aan den af getreden secretaris voor het vele werk, dat deze voor de vereeniging heeft verricht. Als aandenken zal den heer W. Kooiman een zilveren vulpotlood worden geschon ken, terwijl hij teyens door het Bestuur tot eerelid is benoemd. In verband met dit bedanken wordt besloten eerst punt 5 van de agenda te behandelen: Bestuursver kiezing, vacature-W. Kooiman en periodiek aftreden J. Brouwer. Door het Bestuur zijn als candldaten gesteld, vac.-W. Kooiman, A. Loggers; vacature-J. Brouwer, J. Brouwer. Daar door de leden voor de vergadering geen schriftelijke candidaatstellingen zijn binnengekomen, worden de door het Bestuur voorgestelde heeren bij enkele candidaatstelling verkozen verklaard. Beiden nemen hun benoeming aan. Ingekomen is een Duitsche Gids „Die Welt der Ba der und Kurorte", onderafdeeling „Nederland", waarin verzocht wordt een advertentie te plaatsen. Het Ge meentebestuur van Callantsoog stelt aan de V.V.V. voor, voor gemeenschappelijke rekening een advertentie te plaatsen van f 15. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Mede is ingekomen een schrijven van den heer Jn. van 'Scheijen, ondernemer van den busdienst Schagen- Callantsoog-Den Helder, waarin hij zijn dank betuigt voor de hem door V.V.V. toegekende subsidie van f 50. Van deze f 50 is f 39 door de neringdoenden bijeengebracht, de rest, f 11, is door de vereeniging bijgedragen. Gezien het groote belang van dezen geregelden dienst, is sub sidie hier wel op haar plaats. Hierna wordt door den nieuwbenoemden secretaris, den heer A. Loggers, het jaarverslag over 1929 voorge lezen. We nemen hieruit het voornaamste over. Het aantal leden der vereeniging bedraagt 130. Het seizoen 1929 is zeer goed geweest. In Augustus waren alle pen sions zoo goed als bezet. Onder de pensiongasten be vonden zich weer eenige buitenlanders. De aanvragen voor bouwterrein bij het -gemeentebestuur worden tal rijker, zoodat binnen afzienbaren tijd eenige villa's het aanzien van Callantsoog zullen verhoogen. Het-zomerprograrnma is uitstekend geslaagd. Het traditioneele zand figuren maken verheugt zioh in een steeds klimm.ivle mate van belangstelling. Ook de wed strijden in hei maken van forten, en in het ringsteken op fietsen war er. goed geslaagd. De ondernemers Boekei en Thomasz hebben op 't strand een flinke tent gebouwd, een soort paalwoning zegt het jaarverslag, een aardig zitje met uitzicht op zee. De Floralia-tentoonstelling is zeer goed geslaagd. Het aantal inzendingen was niet groot, maar het gemis aan quantiteit werd goedgemaakt door de quallteit. De ten toonstelling heeft een batig saldo van ruim f 30 afge worpen. Met de N.V. het Zwanewater was geconfereerd over grondruil. Een beslissing was echter hierin nog niet verkregen. Punt 4 Rekening en Verantwoording van den Penning meester. De Commissie tot nazien van de rekening, be staande uit de heeren J. Eikel en S. Kooger, bracht b(j monde van eerstgenoemde verslag uit over haar bevindingen. De boeken waren gecontroleerd, en verge leken met de bescheiden. Het saldo 1928 bedroeg f 113.29Totaal ontvangsten f 583.65%, Totaal uitga ven f 499.95. Batig saldo f 197. Punt 6 Voorstellen van het Bestuur a.s. Verloting. Na langdurige besprekingen wordt besloten in 1930 weer een z.g. kleine verloting te houden. Uitgegeven zullen worden 800 loten a f 0.50. In de commissie welke het Bestuur in haar werkzaamheden zal bijstaan, wer den gekozen de heeren D. Prins, H. J. Schut en S. Koo ger. De beide eerstgenoemden namen hun benoeming aan, den heer S. Kooger zal van zijn benoeming kennis worden gegeven. b. Herstel strandtrap. De strandtrap verkeert in slechten toestand. Door het verstuiven van het zand is er ruimte onder ontstaan en zijn enkele liggers door- geknapt. Besloten wordt de trap grondig na te zien. c. Feestavond 12%-jarig bestaan. 27 September 1930 be staat de W. V. 12% jaar. Na breedvoerige besprekingen is de vergadering van meening, dat het ubileum ge vierd moet worden in begin September, met Callants- ooger kermis, door 't geven van volksspelen op het dorpsplein en zoo mogelijk op 27 September een feest avond voor de leden. In de Commissie van uitvoering van deze plannen zullen zitting nemen de heeren A. de Witt, Arend Kruit en H. J. Schut d. Zomerprogramma. Het Bestuur stelt voor dezen zo mer een drietal feesten te organiseeren: le. het Strand feest Dit zou worden uitgevoerd door de V.V.V.; 2e. een wedstrijd in het maken van forten, uit te voeren en te regelen door den pensionhouders en 3e een nader vast te stellen wedstrijd, b.v. ringsteken, te regelen door de neringdoenden. Algemeen worden deze Bestuursvoor stellen goedgevonden. In Juni zullen de vertegenwoordi gers dezer 3 groepen voor een gemeenschappelijke verga dering worden opgeroepen, waar de plannen definitief zullen worden vastgesteld. Punt 7. Rondvraag. De heer A. Loggers bedankt de vergadering voor het vertrouwen in hem gesteld door hem tot secretaris der V.V.V. te benoemen. De heer Arend Kruit vraagt naar de kwestie van het royeeren van een lid in de vorige vergadering aange nomen. Hem wordt geantwoord, dat het betrokken lid indertijd een schrijven is gezonden; antwoord is daar echter niet op ontvangen. De heer Arie Krult wenscht nogmaals de aandacht op de strandtrap te vestigen. De ligging van de trap is zoodanig, dat de mensohen met moeite het strand be reiken. De voorzitter antwoordt, dat de duinafslag hier van de oorzaak ls. De trap hiermede in overeenstemming te maken, zou groote kosten met zich mede brengen. Getracht zal worden zooveel mogelijk verbetering te brengen. In verband hiermede wordt opgemerkt, dat het aanbeveling zou verdienen, een leuning langs de trap aan te brengen. Dit schijnt moeilijkheden op te leve ren, daar de jeugd deze leuning misschien voor hun spelletjes zou gebruiken, wat een spoedige vernieling ten gevolge zou hebben. De heer J. Koegel'berg vraagt of het niet mogelijk is, de prijzen voor de verschillende wedstrijden bij of door middel van de neringdoenden kunnen worden gekocht. Getracht zal worden het belang van decze groep leden zooveel mogelijk te behartigen. Niet altijd is dit moge lijk. Een strandwedstrijd, waarvoor meer dan 100 prij zen noodig zijn. maakt het koopen buiten Callantsoog noodzakelijk, daar de winkels zooveel keus niet hebben De heer D. Prins vraagt naar den toestand van de vlet De vlet schijnt goed in orde te zijn. Voor het sei zoen zal zij nog geteerd worden, terwijl een verloren gegaan luikje vernieuwd zal worden. De heer W. van Twuijver vraagt inlichtingen over den Strandwacht. Van Gemeentewege wordt op Zondagen een strandwacht aangesteld. Om iederen dag een wacht op 't strand te plaatsen is, in verband met de kosten niet mogelijk. Ook informeert hij naar de borden, welke boven aan de strandtrap zijn geplaatst Deze verkeeren niet in goeden toestand. Deze borden, aan de gemeente behoorende zullen door den heer P. Vos worden nage zien. De heer E. Smit wil even opmerken, dat de heer Log gers, nu hij tot secretaris is benoemd, tevens correspon dent is geworden. Alle opgaven \jpor de penslonlijst die nen dus bq hem te worden gedaan. Tevens vraagt de heer Smit of het niet gewenscht is, naast de dreggen, welke op 't strand aanwezig zijn, een paar reddings boeien aan te brengen. Voorzitter deelt mede, dat hij reeds toezegging heeft ontvangen voor 2 boeien. Dezen zomer zullen deze op 't strand aanwezig zijn. De Voorzitter spreekt hierna een slotwoord. Hij wil niet tot sluiting overgaan zonder een woord van af scheid te spreken tot den heer Smit, die door zijn be noeming elders, onze gemeente gaat verlaten. Hij hoopt later nog eens de gelegenheid te krijgen voor dat ver trek, de heer Smit nogmaals toe te spreken, maar thans dankt hij hem voor 't vele dat hij voor de V.V.V. heeft gedaan. De heer Smit bedankt voor deze welgemeende woor den. Hij hoopt dat zijn ambtsopvolger met dezelfde am bitie voor het vereeniglngsleven in Callantsoog zal wer ken. 7 Jaar heeft hij deel uitgemaakt van het Bestuur en met buitengewoon veel genoegen zal hij steeds terug denken aan het werk dat hij voor de V.V.V. heeft kun nen en mogen doen. Hij spreekt den wensch uit, dat het de V.V.V. wel mag gaan: da* zij steeds moge blij ven werken in 't belang van Callantsoog. Hierna volgt het gebruikelijke slotwoord. Voor de vacature van Hoofd der O. L. school al hier hebben zich aangemeld 7 sollicitanten. Op 27 Maart a.s. zal in de O. L. school gelegenheid worden gegeven tot kostelooze vaccinatie door dr. E. E. Oterdoom, des namiddags 4 uur. Tot wijkverpleegster in den kring Hoogwoud en Om streken van de classis Hoorn der Gezinsverpleging is benoemd zuster T. Tllma uit het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam. Algemeene vergadering van de begrafenisvereeniging Hoogwoud, Opmeer, Spanbroek, op 19 Maart j.1. in het café van den heer J. Modder. Door ziekte van den heer C. Pijper, Voorzitter open de de 2e Voorzitter de heer S. Koomen de vergadering met een woord van welkom. De secretaris leest de notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. De rekening, die werd nagezien door de heeren P. de Wit, T. Koeten en burgemeester Breebaart, werd in orde bevonden, met een ontvangst van f 1816.88%, en uitgaaf f 1709.90, alzoo een kassaldo van f 106.95%. De bezittingen zijn behalve de nooaige kleedingstuk- ken en kasgeld met op een spaarbankboekje f 746.07. De verslaggever stelt de vergadering voor om de re kening goed te keuren. De Voorzitter bedankt de commissie voor hun moeite en den penningmeester voor zijn goed beheer. Jaarverslag wordt uitgebracht door den secretaris, waaruit bleek dat aan 14 niet-leden en 5 leden door de vereeniging de laatste eer bewezen was. Het ledental was 113 gezinnen met 302 personen, de netto Vinst over 1929 was f 317.86%. De aftredende bestuursleden werden allen met op 1 na algemeene stemmen herkozen. Hierna komt aan de orde: een voorstel van het Dag. bestuur om de contributie te verlagen. Voorzitter zegt, dat in ons 6-jarig bestaan jaarlijks ge middeld ruim f 300 winst is gemaakt en dat er een re serve moet zijn, maar dat behoeft niet al te groot te zijn Dit punt werd druk besproken. Sommige zagen liever dat er automatische begraaftoestellen gekocht werden, weer anderen vonden dat voor onze vereeniging te kost baar, omdat er dan 4 aangeschaft moesten worden om dat wij door de groote uitgebreidheid van onze kring, op 4 kerkhoven begraven en telkens over en weerbrengen niet best doenlijk is. Na eenige discussie wordt met 14 tegen 4 stemmen besloten om de contributie te veria gen. Deze bedraagt dan voor kinderen tot 16 jaar 30 cent, van 16 tot 30: 75 cent; van 3045 f 1.20; van 45—55 jaar f 1.50; van 5565 jaar f 2; van 6570 jaar f 2.50; boven 70 jaar f 4, f 5, f 6.50, f 8, en f 11; allen naar ou derdom, bij hun toetreding. In ditzelfde verband wordt besloten om voortaan bij toetreding te heffen voor ge zinnen tot 30 jaar oud f 1; van 3050 jaar f 2.50; van 5060 jaar f 5, tot 65 jaar f 10, boven 65 jaar worden niet aangenomen. Verder wordt op voorstel van het dragerspersoneel be sloten dat de reserveman bij iedere begrafenis moet zorgen zich tot 12 uur thuis te zullen bevinden om bij onverwachte ziekte te kunnen invallen en daarvoor een vergoeding geniet van f 1.75 per keer. Hierna sluiting. AARTSWOUD. Onderling Nut en Genoegen heeft hare laatste verga dering in dit seizoen gehouden. Na opening, lezing no tulen en het zingen van het welkomstlied, kregen we van H. van Scheijen de lezing te hooren, getiteld „Lauweren." Dit korte verhaal boeide van het begin tot het einde. Nu volgde een aardige verrassing, daar de penning meester had gezorgd, dat er een mooie taart aanwezig was, welke rondgediend zich goed liet smaken. Als tweede attractie volgde een gratis verloting van twee halve worsten en een etui met sigaren. De geluk kige winnaars van de eerste weren de heeren Jb. Bas en L. Bas, terwijl mej. TimmermanVerveij met de sigaren strijken ging. Na dit Intermezzo volgde rekening en verantwoording van den penningmeester. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 12.24. De gewone werkzaamheden werden hervat en we kre gen van J. Koeten te hooren: Messen. Van mej. T. Bos Kuiper: Te Laat. Van L. Korver: Baas boven Baas. Van L. Bas: Bedelaarsroem. Van Mej. Van Scheijen Groot: De Groote Stad, terwijl de dames de Beurs-Van der Oord en Mej. ZwaagBruin ons vergastten op eenige mooie zangnummertjes. Dit blijkt altijd een aardige af wisseling. Na het zingen van het avondlied sloot voorzitter deze welgeslaagde vergadering met den wensch dat hij allen a.s. herfst in gezondheid zal mogen begroeten. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Naar ons werd meegedeeld, heeft de heer C. van der Sluijs, secretaris-penningmeester van de rijvereeniging „West-Friesland" alhier, als zoodanig zijn ontslag geno men, terwijl de heer C. Aarsen te Oudesluis, in een gehouden ledenvergadering met meerderheid van stem men als instructeur werd bedankt. Zoowel de heer Van der Sluijs ln zijn functie van Se cretaris-penningmeester, als de heer Aarsen in zijn kwa liteit van instructeur hebben de vereeniging vanaf de op richting zeer vele en niet te onderschatten diensten be wezen. Wij weten niet precies wat de oorzaak is geweest, wel ke het bedanken van deze heeren ten gevolge had, maar wel zijn wij, en velen met ons er van overtuigd, dat de vereeniging met het heengaan van deze hoogst ijverige menschen, die tijd noch moeite hebben ontzien om „West- Friesland" vooruit te helpen en te steunen, een groot verlies heeft geleden en daarom betreuren wij het, dat niet alles in het werk is gesteld om juist hen voor de vereeniging te behouden. Een uitnemende keus. In haar Donderdagavond gehouden ledenvergadering der vereeniging „Liefdadigheid naar vermogen", werd ter vervanging van den heer G. Sneller, die wegens hoogen leeftijd en ziekte niet meer in aanmerking wenschte te komen, tot secretaris benoemd de heer Mr. A. Schenke- veld. De nieuw benoemde, hoewel zijn hand slechts moei zaam zijn hoed vindt, is een sereus en bekwaam werker, die zonder twijfel de opgedragen taak met uiterste nauw gezetheid zal vervullen. Tussrhenvonnis aan do Arrondissements rechtbank. In de zaak van den 61-jarigen, zonder vaste woonplaats rondzwervenden straatventer Joh. v. d. Meer, thans ge detineerd als verdacht van diefstal van een doos met zeep te Alkmaar op 15 Januari, (reeds 34 maal veroor deeld) en tegen wien gevorderd was 6 maanden gevange nisstraf, wees de rechtbank gistermorgen een tusschen- of interlocutoir vonnis, waarbij werd gelast een nader onderzoek naar de geestvermogens van den verdachte, Door den heer D. Beers is een aanvraag ingediend tot het verkrijgen van een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein. De dienstplichtige H. Th. Ernst is opgeroepen om op IQ Juli 1930 bij het 7e Regiment Veld-Artilierie te Breda voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen. Uitgaande van de afd. Wieringen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zal op Zaterdag 22 Maart in Concordia te Hippolytushoef vertoond worden een film uit de Russische revolutie: „De laatste dagen van St Petersbrug." Bij onderhandsche her-aanbesteding is aan den heer P. Dvoes, aannemer te Westerland, den bouw op gedragen van een woon- en winkelhuis aan dé hoofd straat te Hippolytushoef, voor rekening van mej. de wed. H. Dijkshoorn, alhier. De bouw van een heeteluchtoven en bijkomende wer ken voor rekening van den heer K. Halfweg is opge dragen aan den aannemer P. Doves te Westerland. DIRKSHORN. Een vijftig-jarig jubileum. Op Woensdag 9 April a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat de heer Jb. Dam in dienst kwam op de gemeen te-secretarie te Harenkarspel. Gedurende ongeveer 30 jaren wordt door hem het ambt van secretaris-ontvan ger dier gemeente waargenomen. Ook van vele water schapsbesturen neemt de heer Dam reeds jaren het se cretariaat waar. Dat het den jubilaris op dezen dag niet aan belang stelling zal ontbreken is wel heel zeker. De Gezondheidscommissie, gezeteld te Schagen, hield hare openbare vergadering ter behandeling van het jaarverslag 1929, op Vrijdag 21 Maart T93f), ten raadhuize alhier, onder voorzitterschap van den heer G. Beers Cz. Aanwezig de hearen: G. Beer? CzSchagen, N. Koppes, Wierngerwaard, J. Jonker, Anna Paulowna, J. Oosterlee, Noordscharwoude. P. Hopman, Scha gen. Uit het jaarverslag vermelden we: Aan den heer P. D. Rezelman werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris en 1 irl der com missie, terwijl in diens plaats de heer P. Hopman te Schagen als lid en secretaris werd benoemd. Over den gezondheidstoestand der bevolking in het ressort der commissie zegt het verslag dat die toe stand ook in dit jaai niet ongunstig is te noemen, hoewel het aantal gevallen van besmettelijke ziekten méér bedraagt dan voorafgaande jaren. Van typhus kwam 5 gevallen voor, van roodvonk 50, van diphte- ritis G, van dissenteri 1, van poliomyelitis 5 gevallen. Uit Zijpe en Broek op Langendijk respectievelijk met 15 en 9, werden de meeste gevallen van roodvonk aangegeven, uit Warmenhuizen 3 gevallen van buik- typhus, uit Wieringerwaard 4 gevallen van polio myelitis. Aan besturen van gemeenten waar nog geen of geen voldoend werkende vuilnisophaaldienst is ingesteld, werd het instellen van een goedgeregelden ophaal dienst met den meesten aandrang in overweging ge geven. Te Noordscharwoude was reeds met 1 Ja nuari 1929 een dergelijken dienst ingesteld, te Den Oever op Wieringen (evenals reeds eerder te Hip polytushoef) eveneens. De commissie hoopt verder drang in de goede richting uit te oefenen, het ant woord van verschillende gemeentebesturen duidde wel op een ernstig streven in de gewonschte rich ting. Wel is het vocl een uitgestrekte plattelandsge- Spijsverteringsstorinqen li sinds 100 jaar onovertroffen het beste middel K Bullrlch-Zout Tabletten fl. 0,25 en fl. 1,20. Slecfcts echt in blauwe verpakking met het portret van den uitvinder. Monsters gratis en franco v. d. vertegenwoordiger ITile Druln. JUnsfertia» Oost. Ltanaeusparttweo 16 meente moeilijk en kostbaar een goeden dienst in te richten, maar gunstiger toestanden kunnen in de dichter bebouwde gedeelten bevorderd worden zon der dat de kosten al te bezwarend worden. Het gemeentebestuur van Warmenhuizen werd geadviseerd omtrent een slootverontreiniging te Krabbendam en omtrent het houden van varkens in een gebouw dat ttisschen bewoonde perceelen ligt. Voorts werd advies gegeven over slootverontreini ging aan de gemeentebesturen van Zijpe en Haren- karspel, aan het bestuur der gemeente Anna Pau lowna over doclmatigcn afvoer van vuil water, aan Wieringen en Schagen omtrent een mesthoop. Naar aanleiding van klachten werd onderzoek ingesteld naar slootverontreiniging, hinder van stank e.d., waarbij wel eens bleek dat opheffing van het euvel niet mogelijk, ook wel, dat overdrijving, eigen onwil, of zelfs wel burenruzie in het spel was. In dergelijke gevallen vond de commissie geen aan leiding zich tot het betrokken gemeentebestuur te wenden. Over een bouwplan te Warmenhuizen, wijziging van het uitbreidingsplan te Schagen, bewoonbaar heid van enkele perceelen aan de Benedenbuur! te *'Kleinesluis, Anna Paulowna, onbewoonbaarverkla ring van een woning aan de Loet te Schagen, werd mede advies verstrekt, ,terwijl naar aanleiding van een ingekomen klacht een onderzoek werd ingesteld naar een woongelegenheid te Broek op Langendijk, waarna dit gemeentebestuur omtrent deze aangele genheid werd geadviseerd. De commissie maakte haar meening kenbaar aan hel gemeentebestuur van Wieringen, omtrent het voorkomen van een win kel in een woonkeet. Voorts werden nog in ander opzicht adviezen ver strekt en wel in hoofdzaak omtrent de aanvulling of wijziging van diverse gemeentelijke verordeningen. Ónder dankzegging aan den samensteller werd het verslag goedgekeurd. Intellectueelen moeten voor de Sovjet- regeering houthakken. De bijna dier lijke haat tegen alle beschaafden. Hout is nu een der weinige uitvoerobjecten van de Russische sovjet-regeering. De bolsjewiki hebben dan ook geweldige hoeveelheden hout aan het buitenland verkocht, in de overtuiging, dat zij in staat zouden zijn de verkochte hoeveelheden te leveren. Het bleek echter, dat dit moeilijker is dan zij dachten De boe ren, aldus lezen we in het „Hsbl.die gedwongen worden voor den staat kosteloos boomen te vellen, vluchten bij de komst der werfcommissies. Zij die ge pakt woiden werken natuurlijk slecht en plegen bij elke gelegenheid sabotage Om het tekort aan hout hakkers aan te vullen, besloot de sovjet-regeering de intellectueelen voor dat doel te gebruiken. Er werd toen voorgeschreven alle „niet-arheiders'die niet in staat zijn de opgelegde belastingen te betalen, alle personen, die de regels op do distributie van voedsel volgens het „klasse-stelsel-' (volgens dat Stelsel k r ij - ren de ongelukkige intellectueelen en „bourgeois" geen voedsel en moeten zij maar zelf zien, hoe zij aan voedsel komen, hetgeen natuurlijk tot overtreding van de wet leidt) overteder., alle sovjet-ambtenaren en spetsen uit de groep der zg. „partijloozen" (dus niet-communisten), die beschuldigd worden van „sa botage" en zich verzetten tegen de voorschriften van de sovjet-ovcrheid, naar de bosschen over te bren gen en hen daar te werk te stellen bij het kappen van boomen Duizenden intellectueelen van verschillenden leef tijd zijn naar de bosschen overgebracht. Het bleek, dat de sovjet-overheid, volgens gewoonte, voor niets gezorgd had. Er waren geen kampen ingericht voor de intellectueelen-houtkappers in vele streken wa ren zelfs geen tenten of hutten. Er werden mder- haast houten barakken getimmerd die natuurlijk bij de felle Russische koude ir het gebied der bosschen geen bescherming boden. De intellectueleen-dwang- arbeiders werden overijld naar de bosschen gezonden. De meesten hebben dus geen warme kleeicn. De op zichters hebben echter bevel gekregen eiken dag de ongelukkige slachtoffers naar buiten te drijven en te dwingen voor den sovjet-staat boomen te kappen. Medische hulp ontbreekt natuurlijk geheel en al (het zijn toch immers intellectueelen on bourgeois, vijan den van het sovjet-regime), de zieken zijn dus aan hun lot overgelaten. De meesten hebben nooit eenig physiek werk verricht, niemand hunner had natuur lijk het minste begrip van het kappen van boomen. De arbeid overtreft dus verre de krachten van die menschen. Deze „houthakkers" worden zeer slecht gevoed, zij krijgen vaak niets anders dan bevroren brood. De sterfte is onrustbarend groot. Daar het begraven te veel tijd eischt, verzetten de opzichters zich tegen het begraven van de lijken De lijken worden daarom eenvoudig naar buiten geworpen, waar zij door de wolven en andere dieren opgegeten worden. De stemming onder de ongelukkige houthakkers is dus zeer slecht. De overheid vreest de uitbarsting van een opstand. De opzichters zijn dHarom gewa pend, terwijl de houthakkers het natuurlijk niet zijn. Daar de opzichters zich heer en meester over die „heeren" voelen (en onder de Russische massa be staat een felle, haas' dierlijke haat tegen alle „hee ren", tegen alle beschaafden), zijn natuurlijk exces sen onvermijdelijk. Bij het minste verzet, bij elke ongehoorzaamheid maken zij gebruik van hun wa penen. Sedert clen Kerst-sneeuwstorm van J927 heeft het in Engeland niet zoo zwaar ge sneeuwd. Naar Donderdag uit Londen werd gemeld, was er in heel Engeland de laatste dagen niet zooveel sneeuw was gevallen als sedert de Kerst-sneeuwstorm van 1927. Al leen in Londen viel vrijwel geen sneeuw. Ook Croydon, het vliegveld buiten Londen, bleef vrij, maar er konden geen vliegtuigen van de vaste diensten vertrekken. Zelfs het eiland Wight en de graafschappen In het Zuidwesten kregen hun deel. In Oost-Kent lag de sneeuw 3 d.M. dik. Ook hard gevroren. Behalve dat de sneeuw Donderdag op tal van plaatsen nog 30 tot 60 c.M. dik lag, heeft het ook fel gevroren, harder althans dan den geheelen winter. Ross aan de Wye was mei 9 graden Fahrenheit Donderdagmorgen 6 uur de koudste j-'.-ate in Engeland, maar op den heuvel van Hampstead in Londen werd een temperatuur van 15 graden op den grond geconstateerd. Hevige sneeuwval in België. Den nacht op Donderdag heeft het boven Brussel he vig gesneeuwd. Ook in andere deelen van België is veel sneeuw gevallen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 19