SchagerCourant Kinderwagens A. 4 J. PRINS, Tweede Blad. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Uit onze Omgeving. Z IJ P E. ANNA PAÜLOWNA Wasscherij S. KROM, Alkmaar. f 40.- RIJWIELEN f 40.. WARMENHUIZE N DE GROOTSTE KEUZE. DE LAAGSTE PRIJZEN. G. ANNEVELDT, Dorpen, Laan, Schagen. WIERINGEN. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Zaterdag 22 Maart 1930. 73ste Jaargang. No. 8633 Zitting van Vrijdag 21 Maart. GEEN FACILITEITEN MEER TE WACHTEN. In de voortgezette zaak contra den heer Arr. B., brood- en koekbakker te Alkmaar, aan wien ten laste was ge legd overtreding der arbeidswet op Vrijdag 31 Januari werd als nog gehoord de heer Staats, agent van politie, tevens belast met de controle op naleving der arbeids wet. Door den heer B. was als getuige a decharge mee gebracht zijn bediende N. Ursem die zich buiten den wettelijk geoorloofden arbeidstijd had bezig gehouden met banketbakkerswerkzaamheden. Het nieuws werd niet naar voren gebracht. Natuurlijk had de verbali sant geen toestemming verleend, zooals onjuist was voorgesteld, onbewusten arbeid, het vervaardigen van kekjes, voort te zetten, doch met het oog op het spoe dig bederf der gebezigde grondstoffen geen bezwaar ge maakt, dat speciaal dit werk verder werd afgemaakt. Het proces-verbaal der geconstateerde overtredingen had ipso. facto het gewone strafrechtelijk verloop. De heer kantonrechter gaf echter te kennen een dergelijke, faci liteit ongewenscht en verwarringstichtend te achten, zoodat in het vervolg wel als vaststaand kan worden aangenomen een volstrekte beëindiging van dergelijke toegeeflijkheden, met welke wetenschap belanghebben den dus hun voordeel kunnen doen. De heer B. ten slotte had weinig profijt van de aan houding en werd tot f 10 boete of 10 dagen veroordeeld. ONBEKENDHEID MET DE WET GEEFT GEEN VRIJHEID TOT OVERTREDING. Het ware wel wenschelijk dat in den tegenwoordigen tijd van. tallooze wetten en verordeningen, niet het minst de veiligheid van het verkeer regelende, de ken nis dier wetten meer onder het bereik van hen, die meer dan anderen met dergelijke bepalingen hebben te ma ken, werd gebracht. Het zal dan ook misschien in de toekomst op de lagere scholen op den rooster der te be handelen leerstof worden geplaatst. Men zal zich dan ook niet meer kunnen beroepen op onbekendheid met de wet, zooals do 22-jarige chauffeur Hendrik K. uit Hoorn, die op 26 Januari te Alkmaar een door hem be stuurd motorrijtuig zonder vergunning van B. en W. dier gemeente, had geplaatst op den openbaren weg, de in aanbouw zijnde Conv-.nstraat. De verdachte beklaag de er zich tevens over, dat een tweetal agenten, die hem deze zijstraat in de buitenwijk, alwaar absoluut geen verkeer was, en welke straat uitliep op een stuk on ontgonnen weiland, hadden zien inslaan, hem niet even hadden gewaarschuwd. De ambtenaar, die ook te Hoorn bij het Kantongerecht optreedt als vertegenwoordiger van het Openbaar Mi nisterie, bracht verdachte onder het oog dat ook te Hoorn een dergelijke verordening bestaat en vorderde f 4 boete of 4 dagen, doch de kantonrechter hield reke ning met de situatie en bracht de op te leggen straf te rug op f 1.50 of 1 dag. TOUT SAVOIR ET TOUT PARDONNER. Als gedelegeerde uit Bergen verscheen de 40-Jarige heer Jan B., die aldaar het nuttig en aangenaam vak van brood- en banketbakker uitoefent en thans ter zit ting was opgeroepen, omdat hij op 4 Februari j.1. een tweetal gezellen, de heeren Schotte en Kraakman na de op de arbeidslijst aangegeven uren had doen arbel- de en dat nog wel nadat geen twee jaar waren ver- loopcn, nadat het vonnis wegens een dergelijke overtre ding onherroepelijk was geworden, een omstandigheid die een nieuwe vervolging altijd nog wat aandikt. De heer B. deelde onder overlegging van het desbetreffend stuk, een arbeidslijst, den kantonrechter mede, dat het met deze overtredingen niet geheel in orde was, daar zijn knecht Kraakman, even bekwaam banket- als broodbakker, vergunning heeft tot 6^0 te mogen wer ken .De verbaliseerende rijksveldwachters hadden ver moedelijk een arbeidslijst, die niet ten behoeve van Kraakman was aangelegd, geraadpleegd. De zaak had zich evenwel als vclgt toegedragen: Kraakman hield zich onledig met het inpakken van beschuit en toen had gezel Schotte uit louter collegialiteit en buiten voorken nis van den afwezigen patroon, aangeboden een handje te helpen. De heer Kantonrechter, die belangstellend van deze toe dracht had kennis genomen, achtte 't verweer belangrijk genoeg, om de zaak aan te houden tot a.s. week, ten einde de heeren verbalisanten te hooren. EEN GEVAARLIJK MONSTER, DAT ZIJN MEER DERE KRACHT MISBRUIKTE. Een grijs gekneveld oud heertje, dat geheel viel buiten het gewone genre comparanten van den kantonrechter, 'bleek te zijn de 71-jarige rentenier J. F. D. te ITelloo en welke heer zich had te verantwoorden wegens het nalaten van de wettelijk vereischte zorg, dat een hem toebehoorenden en onder zijn hoede staanden gevaarlij ken hond geen schade kon veroorzaken, welk feit straf baar is gesteld bij artikel 425 2 lid wetb. v. strafrecht. D. heeft namelijk a,ls buren de familie Baltus, tuin der aldaar, die in het bezit is of liever was van 'n jong wit foxhondje, dat voortdurend de ontevredenheid scheen op te wekken van den krachtigen herdershond, aan den heer D. toebehoorend. Reeds eenmaal was het dit bloed dorstig gedierte gelukt het foxhondje te pakken te krij gen, doch na zorgvuldige verpleging had het zwaar ge wonde foxje het er weer boven op gehaald ;op 12 Fe bruari echter zag de wraakzuchtige herder opnieuw kans over het kippengaas, waarmede het erf van den heer D. is afgezet, te springen en besprong hij het jam merlijk jankende foxhondje, dat met open gebeten buik ditmaal voorgoed aan den moordlust van den herder ten offer viel. De heer Baltus, die volgens zijn bewering, den heer D. reeds meermalen had gewaarschuwd, den hond vast te houden, deed toen aangifte bij de Rijkspolitie met het hiervoren gereleveerde gevolg. De bejaarde heer D. echter, nog goed bij de pinken, verzuimde niet een meer gunstige voorstelling van het bloedig drama te geven dan mej. Anna Baltus en haar 56-jarige vader Klaas Baltus, volgens toelichting van den verdachte werd de hond geplaagd en woest gemaakt door de kinderen van Baltus, die met steenen en andere projectielen tegen het gaas wierpen. De heer kantonrechter gaf evenwel krachtig zijn min dere sympathie voor herdershonden te kennen. Hij noem de dit soort honden zeer gevaarlijk en lastig en be treurde het dat houden van deze honden niet wettelijk werd verboden. De heer Ambtenaar noemde het in zijn tamelijk scherp requisitoir ergerlijk, dat verdachte niet beter had ge zorgd voor het onschadelijk maken van dezen gevaarlij ken hond en vorderde f 20 boete of 20 dagen. Na repliek van verdachte, die nog altijd heel wat min der vlekken zag en als den bonten hond afgeschilderd huisdier werd de heer D. veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen, waarna hij het voornemen te kennen gaf in hooger beroep te willen komen. FIETSEB, IN GEPEINS VERZONKEN. F)e 32-jarige koopman P. .T. O., gedomicilieerd te Alkmaar, bevond zich li Maait aldaar op het rij- koopt U zeer voordeelig bij Heerenstraat 38. wiel, welke manier van voortbewegen over het al gemeen in die gemeente nog is toegelaten, doch in geen geval in de Smalle Magdalenestraat, zoodat den zich in die straat voortpeddelenden koopman zich weldra in het bezit zag gesteld van het bonvormige formulier, dat hem heden in persoonlijke relatie bracht met den Kantonrechter. Gezogdc heer M. had deze gunstige gelegenheid, die hem in rechtsgeleerd milieu bracht, niet onbe nut latem voorbijgaan en deed hij zich kennen als iemand, die beslist, geen oppositie voerde tegen het desbetreffende artikel der politieverordening, doch hij was in gedachtn verzonken, onbewust van het ver bod, bedoelde straat ingereden. Het was de eerste maal dat hij zich aan rijwielovertreding had schul dig gemaakt. De heer Kantonrechter aanvaardde zonder eenige bedenking het door verdachte ter zijner ontlasting aangevoerd verweerde en veroordeelde hem vervol gens tot f2 boete of 2 dagen, precies de helft van het geen door den geachten ambtenaar, die stijving van 's Rijks kas als een integreerend deel van een effec tieve rechtspraak beschouwt, was gerequireerd. DE EEREDIENST VAN BACHUS GEDESAVOUEERD De laatst aanwezige verdachte bleek te zijn de 42- jarige los-werkman W. E., uit de L'itenboschstraat te Alkmaar, welke heer verklaarde zich beslist niet te kunnen vereenigen met de observatie cn intentie van den politieagent, die hem ter zake het zich in ken- nelijkcn staat bevinden op den openharen weg had geverbaliseerd. Volgens de. verklaring van den heer E. had hij in totaal slechts 3 glazen bier geconsu meerd en had dit geringe kwantum alcohol het door den agent in een donjcere straat, die de onderschei dene voorwerpen een nevelachtig aanzien gaf, waar genomen effect onmogelijk kunnen sorteeren. Comparant deelde- voorts mede, zich belecdigd te achten, dat hij door den agent met jij en jouw was toegesproken, welke tutoyatie hij van zoo weinig ken nis ongepast vond. Voorts oefende hij een zachte cri- tiek uit op het beleid van den ambtenaar, die had nagelaten den verbalisant te dagvaarden, opda! hij zich ten opzichte van de door verdachte ontwikkel de bezwaren tegen zijn optreden had kunnen verant woorden. De Kantonrechter, na met geduld de door verdach te ter tafel gebrachte bedenkingen te hebben aange hoord, verklaarde volkomen bereid te zijn den E. alle mogelijke satisfactie te verschaffen cn gelaste aan houding der zaak tot a.s. weck. Deze regeling kon echter ook alweer niet de goed keuring van verdachte goedkeuren en beklaagde hij zich over de geldelijke schade die hij als vader van een groot gezin door vernieuwd arbeidsverzuim be rokkende. Het werd echter volkomen aan zijn beleefd heid overgelaten om al dan niet te verschijnen, ter wijl de wet aan verdachten geen schadevergoeding toekent. 'T ZAND. Vrijdagmiddag omstreeks half een brak brand uit in de boerderij van den heer C. Burger aan den Zandtenerweg alhier. Persoonlijke ongelukken kwa men hierbij niet voor. De lieer Burger, welke niet thuis was, kwam gelukkig juist op dat moment per vrachtauto van H. Bakker aanrijden, zoo ook de hee ren H. en P. Kruisveld. Met grooten spoed werden daarop door deze 4 personen de op de stallen staande koeien los gesneden van de touwen en naar buiten gedreven. Door den zeer krachtigen Zuid westenwind aangeblazen greep het vuur echter met zoo n geweldige snelheid o:n zich heen, dat men niet kon verhinderen dat tocli nog 2 vaarzen, 1 kalf en 3 schapen met 6 lammeren verbrandden. Tevens ver brandde de geheele inboedel, enz. Iloe geweldig snel alles geschiedde, kan blijken uit het feit, dat te half 2 alles reeds volkomen was afgebrand. Voor zoover we vernamen, is de oorzaak onbe kend; verzekering dekt de schade. OUDESLUIS. Zondag 13 April verwacht Buisman in zijn café de bekende „Maskerspelers" van Bergen, met liet ze denspel in 5 bedrijven „De Dienstknecht in het huis" Dat belooft een mooie avond te worden. Nadere ge gevens volgen per advertentie. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 14 t.m. 20 Maart 1930. Geboren: Martinus, zoon van Petrus Zut en Grietje Leijen. Jacobus Johannes, zoon van Johannes Petrus Schilder en Adriana Veronica Bakker. Agatha Jo- hanna Josephina, dochter van Cornelis de Wit en Agatha Johanna Strooper. Ondeitrouwd en getrouwd: Geene. Overleden: Hendrik Niesse, oud 11 mnd., zoon van Arie Niesse en Jacoba Emrnelot (overleden te Bar- singerhorn). Trijntje Brouwer, 60 jr., echtgenoote van Martinus Koutkooper. Ida Stroomer, 61 jr., echtge noote van Cornelis Roskam. Vergadering „Sportlust" Als de heer D. Stammes, voorzitter van „Sport lust", de vergadering opent, zegt spreker verheugd te zijn over de flinke opkomst. Voorzittei deelt mee, uat er verleden jaar twee harddraverijen gehouden zijn De eerste was door het slechte weer een strop. Er werden maar 144 kaarten verkocht. De tweede daarentegen was best De verkoop der kaarten be droeg toen 1048 stuks. Ook de tentoonstelling was een succes. Daarna leest de secretaris de notulen voor, die on veranderd worden goedgekeurd. Uit de rekening cn verantwoording van den pen ningmeester blijkt, dat er f 221.2914 aanwezig is. De heeren G. de Leeuw cn P. Wilms, die de bescheiden hebben nagezien, verklaren deze volkomen in orde te hebben bevonden. De heer D. Koorn en H. Stellingwerff, die als be stuurslid moeten aftreden, worden herkozen, terwijl in de plaats van den heer P. van Heten, die wegens voortdurende ongesteldheid heeft moeten bedanken, de heer R. van Wieringen wordt gekozen. Allen ne men de benoeming aan. Het spijt voorzitter erg, dal de heer Van Eetcn door ziekte heeft moeten bedanken. Vanaf de oprichting is hij bestuurslid geweest, altijd was hij present en steeds heeft hij een werkzaam aandeel in alles gehad. Spreker hoopt op een spoedige beterschap, zoodat hij weer gauw in het bestuur kan terugkeeren en stelt voor hem schriftelijk te bedanken. Dit voorstel wordt aangenomen en de heer Van Eetcn wordt tevens be noemd tot eerelid. Nu volgt bespreking draverijen. De eerste zal ge houden worden op 25 Mei. De prijzen zullen zijn 200, 75, 25 en 10 gulden. Do laatste prijs zal alleen gege ven worden bij deelname van mnistens 8 paarden. Paarden, die in 1929 niet meer dan 200 gulden in eens hebben gewonnen (uitgesloten de 800 M.) mogen ingeschreven worden. De heer Van Wieringen deelt mee, dat er 180 kor te baandravers zijn, waarvan 85 mogen meedraven. De grootè draverij (alleen voor aangespannen paar den) zal worden gehouden op 17 Augustus, Deze is open voor alle paarden De prijzen zullen bestaan uit 400, 200, 75 en 25 gulden. De tentoonstelling zal, evenals het vorig jaar, weer twee dagen gehouden worden. Dinsdag 19 Augustus opening, 20 Augustus voortzetting, enz. Bij de rondvraag wordt nog een en ander bespro ken, waarna sluiting volgt. Ouderavond O. L. school I. De heer V. Kaan, voorzitter der oudercommissie, richt zich, na een welkom aan ouders en uitgenoodigden spre ker, tot het nieuwe hoofd der school, de heer G. 't Hart De kennismaking bij het voorbereidende werk voor deze bijeenkomst, zegt hij, is zoodanig, geweest, dat hij alle hoop heeft, dat de prettige geest, die op de ouder avonden onder zijn voorganger heerschte, ook een ken merk zal zijn van de bijeenkomsten der ouders en hei personeel, nu de heer 't Hart daar ambtshalve voorzitter van zal zijn. De heer 't Hart neemt dan de leiding van den avond op zich en begint met dank te brengen voor de harte lijke manier, waarop hij hier is welkom geheeten. Na alles wat hij van de school en de bevolking gehoord had, is hij met veel genoegen en verwachting naar den Pol der getrokken, hopend de goede reputatie, die de school geniet, te kunnen ophouden. Daarbij rekende hij op de samenwerking met het personeel en de ouders en wees er op dat ieder, en een onderwijzer zeker, wil hij liefde voor zijn werk behouden, waardeering behoeft, waardee ring niet alleen in salaris, maar ook en vooral in de ge wone beteekenis. Na nog even in herinnering gebracht te hebben, den steun, dien hij mocht ontvangen van zijn voorganger, den heer Kramer, die hem met allerlei in lichtingen enz. heeft geholpen, toen hij zijn functie aan vaardde, doet voorzitter eenige mededeelingen, o.a. over zijn plannen en het aanstaand vertrek van den heer S. T. v. DUk. Eet steeds toenemende aantal families dat hun wasch aan onze inrichtten toevertrouwt, geelt U een waarborg voer prima aflevering. Hierop krijgt de heer lest, hoofd der school voor bui tengewoon lager onderwijs in Den Helder, het woord. Zijn onderwerp: „De zorg voor het r isdeelde kind", zegt spreker, kan van zooveel kanten bekeken worden, dat het moeilijk is een keus te doen uit r.lles, wat er van te zeggen is. Hij wil dan ook, rekening houdend met zijn auditorium, in hoofdzaak vertellen, vat er op de Helder- sche school voor de kinderen gedaan wordt. Pas in de laatste eeuw is men zich gaan bemoeien met het onderwijs aan hen, die door een lichamelijk of gees telijk defect afwijken van de massa. Lang niet altijd ne men de ouders een goed standpunt in, wanneer blijkt, dat hun kind over onvoldoende capaciteiten beschikt en spreker hoopt door zijn lezing verkeerd begrip en valsch schaamtegevoel weg te nemen, zoodat dezen avond tot heil mag zijn van de betrekken kinderen en ouders. Lettend op .de geestelijke capaciteiten kunnen we on derscheiden: normalen, debeilen, imbecielen en Idioten De normalen gaan naar de gewone school, voor de Idi oten, zij die niet kunnen waarnemen, kan men in ge stichten misschien iets doen. De beide andere groepen hooren niet in het gewone klasseverband thuis, maar moeten op voor hun passende, individueele wijs geholpen worden. In de gewone klas kan daar niets of zoo goed als niets aan gedaan worden, en terwijl er juist zooveel r-.vtra hulp verlangd wordt, zal dat tot eenige minuten beperkt moeten blijven, die aan de andere kinderen ont nomen worden. Zoo is ook voor de gewone kinderen van belang, dat zij die niet meekunnen, op een aparte school verzorgd worden. Er zijn thans aan de school in Den Helder vier klassen voor debielen, dit zijn die buitengewone moeite hebben met het begrijpen der leerstof en één klas voor imbe- c'len, zij die slechts voorstellingsvermogen hebben en dus tot nog minder in staat zijn dan de vorige groep. Alsof meester een mooie vertelling deed voor de kin deren, zoo zaten daar nu de grooteren, gevangen door de boeiende, prettige manier van vertellen van den heer lest Zijn groote liefde voor wat zijn roeping Is, straalt uit alles wat hij meedeelt over zijn zoeken en streven. Zoeken naar geschikte leermiddelen en werk voor zijn jongens, om hen nog eens zoover te brengen, dat het idee niets te kunnen, dat er soms al zoo diep in zit, ver dreven wordt en plaats maakt voor het gevoel: ik kan iets. Wel zal door school en gemeente nog aandacht besteed moeten worden aan de nazorg, maar dan ook zullen velen, die anders als nietsnutters en straatslijpers in de maatschappij kwamen in staat blijken te zijn pro ductieven arbeid te kunnen verrichten en in plaats van het ellendig minderwaardigheidsgevoel, dat neerdrukt, zullen zij de arbeidsvreugde leeren kennen. Een luid applaus beloont spreker voor zijn mooie rede. Na de pauze,, die op de gewone manier besteed wordt, dankt voorzitter den heer lest en uit zijn bewondering voor de resultaten, die we mochten zien (werk van de leerlingen, circuleerde tijdens de lezing). Bij de rondvraag richt de heer V. Kaan eenige vriende lijke en van achting getuigende woorden tot den heer S. T. v. Dijk, die 1 April naar Amsterdam vertrekt De cadeaux, die hij namens de collega's en de oudercom missie mag aanbieden, zijn de bewijzen van vriendschap en waardeering, die de vertrekkende verdient. De heer Van Dijk dankt voor de cadeux en vooral het goeds hem toegewenscht en als ook de heer 't Hart de woorden van den heer Kaan onderstreept heeft, sluit hij de bijeenkomst Prima Rijwielen met kettingkast, zwart of nikkel stuur, 2 jaar geran- tie Damesrijwielen f5 hooger. Transportrijwielen f57.50. Kinderrijwielen f 42.50. A. J. PRINS Heerenstraat 38. Woensdag j.1. had in de kolfbaan van den heer Slikker de laatste Nutsavond plaats voor dit seizoen. Het was de avond van eigen krachten. Veel publiek was opgekomen, om te genieten van dezen laatsten Nuts avond. die altijd bij de bezoekers zulk een aangename herinnering achterlaat. Ook dezen avond heeft den be zoekers wederom niet teleurgesteld, want er is gelachen er is genoten. Met een geestige toespraak van den voorzitter, den heer Ds. Zillinger Molenaar, werd direct de goede stem ming verkregen en met de voordrachten van de heeren Ds. Zillinger Molenaar, P. de Groot, W. Groet, eenige jonge dames, zoowel als met het blijspel „Arme rijken" werd een groot succes geoogst. En als de clou van den avond kan wel worden genoemd het stukje „Antipo den". Het was een succesvolle avond. Donderdagavond hield de vereenlging „Onderlinge hulp bij Ziekte" een ledenvergadering in de kolfbaan van den heer Slikker. De voorzitter, de heer H. G. Rijs, opende de vergade ring, waarna de notulen werden goedgekeurd en het jaarverslag werd uitgebracht. Het ledental was op 31 December 11. 136, het aantal zieken bedroeg 31, het to taal aantal ziekendagen 881. Aan de ziek zijnde leden WAAROM? Omdat wij onze zaak ingerioht hebben als verkoopszaak, DAAROM: Lage doch vaste prijzen. Agent: KATWIJK-, CYRUS-, PROBATUM-Rijwielen. Prijzen vanaf f 40.geheel compleet. Steeds voorradig goede GEBRUIKTE RIJWIELEN. werd f 947.25 uitgekeerd of per lid ongeveer f 30.50. De rekening gaf een batig saldo aaii van f 309.33, ter- wyl nog een bedrag van f 1100 bij de coöperatieve boe renleenbank uitstaat. Onder dankzegging aan den pen ningmeester wordt de rekening goedgekeurd. Als bestuursleden worden herbenoemd de heeren Jb. Grin, P. Jonker en R. Zomerdijk. Ondanks de ziektewet die is ingevoerd, werd besloten tot het blijven voortbestAn der vereeniging en daarbij de volgende tarieven vastgesteld: eigen werkers, tegen een uitkeering van f 10 per week, 25 cents contributie per week; arbeiders tegen een uitkeering van f 5 per week, 1214 cent contributie per week. Hierna volgde sluiting. De keuring van de dienstplichtingen, lichting 1931, zal plaats hebben cp 13 Mei a.s. te Heerhugowaard. Van de lichting 1931 zijn onderstaande dienstplich tigen voorgoed vrijgesteld: F. Eiersteker, P. Dekker, P. J. Groot, P. Jonker, J. N. Ligthart, A. Spaansen. J. de Vet, D. Vos, C. Zutt, en J. Smit. Bij het steonlossen op het werk aan de Zuiderzee werken op „liet Breezand" is jl. Woensdag een on geval gebeurd, waarbij 5 personen min of meer wer den getroffen. Op het z.g. stort brak een stijgerbalk waardoor een kipkar naar omlaag viel. bij welken val de arbeiders ook van een hoogte van ongeveer 3 meter kwamen te vallen. Door den geneesheer daar ter plaatse werden allen verhonden. De verwondingen bleken niet van ernstigen aard te zijn. Allen zijn naar hun verblijfplaatsen ter vetdere behandeling over gebracht. Succes-nieuws. Succes II speelt a.s. Zondag om 2 uur thuis tegen H.R.C. 4. EIEP.VEILING, SCHAGEN. 20 Maart. Aangevoerd 157811 kipeieren. 52—54 Kg. f 4.40, 55—57 Kg. f 4.60—4.80, 58—60 Kg. f 4.80—5.10, 61—63 Kg. f 5.10 5.40, 6467 Kg. f 5.405.50, ongewogen wit f 4.405, ongewogen bruin f 4.805.70, klein f 3.804.30, 9449 cendeieren f 4.504.60. HOORN, 20 Maart. Aangevoerd 17 stapels, wegende 21303 Kg., kleine fa- brlekskaas f 42.50. Handel stug. ALKMAAR, 21 Maart 1930. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal aangevoerd 1332 H.L.'s aangevoerd, als: 115 H.L. tarwe f 10—10.50, 336 HL. gerst chev. f 7—7.10, 678 H.L. haver f 4.50—7, Zaadhaver f 7—7.50, 80 H.L. boonen, w.o.: brui ne boonen f 11.5014, citroenboonen f 1725, witte boonen f 2331, 10 H.L. blauwmaanzaad f 36, 1 H.L. Spinaziezaad, 14 H.L. diversen; 98 H.L. erwten, w.o.: groene erwten (kleine) f 89, groene erwten (groote) f 1522, grauwe erwten f 1222, alles per 100 K.G. Handel goed. ALKMAAR, 21 Maart 1930. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 48 stapels kleine fabriekskaas f 44, 4 stapels fabrlekscommissiekaas f 41, 2 stapels kleine boerenkaas f 45, 3 stapels boeren-commlsslekaas f 50. De handel was goed. AMSTERDAM, 21 Maart 1930. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 1.402.10, id. blauwen f 1.702.10, id. bravo's f 1.101.30, id. eigenheimers f 1.101.20, id. blauwe poters f 1.251.40, id, bonte poters f 1.251.40, id. Bevelanders f 1.101.20, IJpolder eigenheimers f 1.10 1.20, id. bravo's f 1.101.20, id. Bevelanders f 1.10 1.20, Anna Paulowna zand f 11.50, HUlegommer zand f 111.50, Drentsche eigenheimers f 1.051.40 alles per H.L.; winter Malta f 9—9.50, per 100 K.G.; Flakkeesche eigenheimers f 1.101.20, Spuische eigenheimers f 1.10 I.20 per H.L. ALKMAAR, 21 Maart. Bloemkool f 18, boerenkool f 2.404.40, kropsla f 7—14, •knolselderle f 12, per 100 stuks, bieten f 1.40, gele kool f 610.60, roode kool f 6.9011.40, spruiten f 928 per 100 Kg., prei f 1 1.104.40, rabarber f 7—22, raapstelen f 1.70,-2.60, radijs f 2.90—5.20, selderie f 1.50—3.10, per 100 bos, spinazie f 0.701.05, per bakje, witlof I f 4.80—7.70, II f 2.504.40 per 100 pond. BROEK OP LANGENDIJK. 21 Maart. Roode kool f 6.3011.90, gele kool f 59.20, Deensche witte kool f 2.10—3, uien f 1.40—1.70, grof f 1.70—1.89, drielingen f 0.70—1, peen f 1.10—1.50 per 100 Kg. Aanvoer: 98000 Kg. roode kool. 120000 Kg. gele kool, 135000 Kg. Deensche witte kool, 5000 Kg. uien, 1800' Kg. peen. NOORDSCHARWOUDE, 21 Maart. Uien f 0.90—1.50, drielingen f 0.7O—1. grove f 1.60— 1.70, peen f 1.50, roode kool f 5.8012.50, gele kool f 7— 9.40, Deensche witte kool f 1.402.90 per 100 Kg. Aanvoer: 20800 Kg. uien, 2000 Kg. peen, 196800 Kg, roode kool, 54600 Kg. gele kool, 232200 Kg, Deensche witte kool. VIER PERSONEN IN ATJEH VERDRONKEN. Slaohtoffers van een bandjir. Ancta seint uit Kotaradja: Bij het oversteken van de bandjirrende Serheudjadi rivier bij Lokop in de afd. Oostkust van Atjeh, zijn drie fuseliers en één dwangarbeider verdronken. De lijken werden geborgen. Het Roode Kruis zal aan de weduwen ieder f 100 uitbetalen. DE NOOD VAN DEN ENGELSCHEN LANDBOUW. Garantieprijs voor de tarwe. De Engelsche Boerenbond heeft besloten den eisch tc stellen dat de staat den Britschcn tarweverbou- wers een prijs van 55 shilling per quarter voor dc Britsché tarwe garandeeren zal. De prijs van de tarwe is nu 38 shilling per quarter, de totale oogst is 6 mil- liocn quarter, zoodat deze subsidie dus de staat-schat- kist op 4 millioen pond sterling zou komen te staan. Dit is dan nog slechts een onderdeel van een uitge breid programma, daar ook nog voor andere produc ten zooals gerst en haver subsidie wordt gcëischt, vorder een tarief op gesubsidieerde graanproducten uit het buitenland, benevens een invoerverbod voor gecondenseerde taptemelk. BRAND IN EEN SCHOOL. Drie kinderen omgekomen. Uit New York wordt gemeld: Te Tryon (Oklahoma) brak brand in een school gebouw uit. Drie kinderen zijn daarbij om het leven gekomen, terwijl tachtig kinderen er met moeite in slaagden zich te redden. De oorzaak van den brand is nog onbekend.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5