SchagerCourant WIE ZICH MET INGANG VAN Zaterdag 22 Maart 1930. 73ste Jaargang. No. 8633 Derde Blad. FEUILLETON VERTELLINGEN. E .BrabanJsche brieven. GRATIS. E Ulvenhout, 17 Mèèrt 1930. Menier, Mèèrt ruurt wel z'nen Btèèrt, amico! In één haalf uurke tijd mokte veurjaar, zomer, najaar en winter mee. De lochten spoken daar boven oewen kop rond of ze bezeten zijn van too- verheksen, die 'r mee d'r bessems tekeer gaan of z'aan d'n schoonmaak zijn. Ze rauschen d'r deurhenen nouw-en-dan, da-d-ooren en zien vergaat. Dat de wind in de schouw te razen en te fluiten staat, da-d-et kachel- potje-n-'r 'n klurke van krijgt, net of 't verlegen wordt omda-ze'tn in z'nen nek kietelen en blazen. Dan rollen de wolleken as vachten zoo dik, al dur d'n hemel. Dan tuimelen die klodders as modder zoo zwart woest over mekare. Troebel en donker wordt dan d'n dag; in huis wor 't haardstikkedonker. En 't vurige potje van ons plattebuis en 't hartje van gloeiing daar onder da schemert er dan op d'n dusteren grond of ge leeft in d'n donker veur Kerstmis! De wind giert deur de spleten. Hagelsteentjes tetsen teugen de ramen. Rollen rauschend van de pannen op oew dak. Springen op van d'n haarden bojem, daarbui ten op den erft en rollen dan de kuiltjes en de putjes in, gegraven deur d'n Blek, deur de kiepen, van de wor tels van m'nen notelèèr en appelèèr af. Ze tetsen op de daken van de schuren en springen mee 'n sierlijk zwaaike teugen de wereld aan. En Blek krupt grommend in z'n hok as enkelde van die dartele ijsklontjes teugen z'n zwarte neus aanketsten. De kie pen gaan in 'n paniekske-n-'t nachthok in en staan te dringen en te douwen veur 't haalfronde sohufke as men- schen aan 't loketje van de stasie, terwijl de trein al veurstaat op vertrek. De veugeltjes schèèren laag over de wereld in breeje, snelle vlucht, in angstigen haast. De takken schuren laangs m'n huis en over m'n pannen. Droppels lekken van de goten en 't struikgewas; 't is winter nouw! Bezurgd gaan oew oogen over d'n omtrek. Mee angst tuurde teugen de zwarte locht aan waar ge deurhenen zouw willen kijken. Waant wa-zouw daarachter zitten' Al da kouwe nat 't is niet goed veur 't jonk gewas... „Goeie genade wa-d-'n rotweer!'* en as 'nen bliksem deur de düsternis van 't vertrek, schèèrde dieën uitval van Trui deur de stilte, waar niks aanders te heuren viel as 't gesnor van 't plattebüske. „Wa zul-d-er aan doen", zuchte-n-ik en Trui weer: „wa zul-d-er aan doen!" En 't gerausch van d'agelstukskes sterft weg. Maar donkerder wordt de locht en grillig flakkeren de vlam- mekes d'r schijnsel teugen de muren as Trui de pan mee èrpels te vuur zet. Haard en raauw val 't lawijd tusschen de donkere muren as Trui, die kwaad gemutst is, de kachel in z'nen rooster pokt. Doovend rollen brokskes vuur d'n bak in. die gloeiend lichten op Trui d'ren zuren kop. Ze ampe- teert mé mee d'r druktes, maar 'k houw m'n eigen in, waant zwaar as lood zoo drukt de donkere locht op oew zielement... en herinder ik m'n eigen 'n ouw versje: „onslievenirke, gif mooi wirke." Rang, pang! die pook haangt weer op 'r plak aan 't nikkelen hekske laangs de plattebuis en Trui vraagt dan: „wa zeg-d'r-van?" en mee d'r haanden in d'r len den, pijn van 't poken, kek ze laangs me deur 't raam naar de locht mee 'n gezicht as 'nen kunstkenner die teugen 'n snerterige schilderij aankekt. „Wa zul-d-'r van zeggen," zeg ik. En Trui bleft kijken, kijken teugen wil en daank en ineens kwek ze: „Ollee, da kan 'r ok nog bij, neeë maar kek nouw 's!" en jawel amico, daar is 't werendig gaan sneeuwen. Zwaar, in rechte lijnen, val len de natte sneeuwvlokskes teugen de èèrde. Dichter en dichter, ondeurdringbaar trekken ze in rijen naar de stille wèreld toe. Zwart blinken de daken van den smol- tenden sneeuw. Zwart blinken de takken en plaskes staan er in de kuiltjes nouw, die sjuust nog vol van ha- gelstukskes laggen. En oo! zoo stil is 't ieveraans. Gin levend wezen is meer buiten. De biesten en de veugels zitten verdoken in d'r veilige schuilplotskes; de menschen blijven in de schuren en de stallen en zuuken daar wa werk. En dan ineens, in al die stilte, die er deur 't dürp haangt; die stilte die zoo zwaar steunt op d'n dag da- g-'r haast van stikken zouw, daar ineens beiert in laank- zaam gebam 't klokske uit d'n toren. Soberkes en sta tig drijven die klaankskes eentonig deur d'n sneeuw. Zeurig dreunen ze 'de daken over en alles is vol triestig heid. Efkes lüsteren me heel stillekes. Vergeten de sneeuw vlokskes, die daar altij blijven vallen.En 't is of 'deeuwige heid deur onze muren drong en om ons henen huivert. „Jah..." zucht Trui, „mee vrouwke van Riel is 't ok alweer afgeloopen. Afijn, 'nen gelukkigen engel in d'n hemel, waant 't was tóch maar 'nen sukkelèèr en klèng-klèng-klèng klotsen de klaanken op éénen dreun d'n hemel teugen, waaruit zwaar de droppen sneeuw neerwentelen. „Nouw dragen ze Mieke de kerk uit", zeg ik en met een zie 'k 't nietige kisje, rood van menie, mee 't zwarte kruis, op de zwarte baar schuiven en 't kleine stoetje achter laanlcs 't kerkske slingeren onder d'n vallende sneeuw en 't klèng-klèng-klèng. 'k Zie 't zuiver kruske op d'n langen stok in d'n triesten dag flitsen, gedragen deur ons pustorke naar 't groote zwarte gat da-d-op Mieke te wachten leet. „Griep!" snerpt Trui, „en paste gij maar op, menne- ke", en wijd staan d'r oogen open, ,,'t is nouw net goei weer om bij oewen das gepakt te vorren, ga bij da raam weg!" „Mieke tref kwaai weer op d'ren lesten gaank. Trui", en Trui knikt en knikt, lot d'r lip hangen ('n bewijs da ze diep in gedachten is) en schenkt de koffie op. 't Klokske z'n klaanken die sterven weg. 'n Enkel vlokske valt er nog onzeker deur de locht De wolken scheuren open en 'n groote diepte van edel blaauw gulpt- er naar de èèrde en meteen toovert 't zonneke d'n nacht weg en is 't of heel de natuur in 'nen daverenden Jach schiet Starker: 't is of d'n hemel opengeschoven wordt om er 't zieltje van ouwe Mieke, van da brave menschke, deur te laten in vollen lüster! 'Nen diepen zucht van opluchting golft er deur de na tuur. De triestige stilte is weggeslopen en ons vertrek sta-d-in lichte laaie van 't lekkere zonneke, da-d-onze witte muren weer blaank en licht in d'n dag staan. „Ziezoo/* zucht Trui of ze 'r aan meeg'ollepen heet, „Mieke zit mee d'r neus onder 't zaand!" Maar da zee ze omdat ze niks anders te zeggen wlest en toch weer praten wouw, nouw de wèreld veur d'n dag gekropen is uit al die sombere en rouwige triestigheid! „Nog 'n bakske, 't is goeie Dré, veruit jonk, da's goed teugen d'n wurm!" De kiepen komen ok weer veur d'n dag. Ze tieren weer in deus vleug veurjaar da ge lachen zouw. Ze schoefelen in de éérde naar graantjes en würmkes. Drie kakelen 'r tegelijk; die zijn d'r eike alweer kwijt en dapper komen z'uit 't schüfke dribbelen. Blek krüpt ok z'n hok weer uit en hier en daar valt er zwèar, as 'nen schoonen pèèrel, 'nen druppel van de takken. Hangen ze, die leste druppels as edelsteenen aan de twijgen, beschenen as ze worren deur 't vblle zon neke en d'n blaauwen dag, d'n schoonen dag nouw, die te wasemen leet onder de Mèèrtsche zon. 't Leven is weer ieveraans opgefleurd. Wit-bllnkend glimmen de natte daken onder 't nuuwe, felle licht Zon- nekes van licht stralen d'r af van de ronde stoelpooten in m'n huis. Straaltjes licht pieken er van koperen kan- nekes en blinkende dingskes. Zuiver en goud is alles wa ge ziet. De biesten staan te staampen in d'n stal hiernaast en meziek is 't lawijd van de emmers en de kannen die ik rinkelen heur in de schuren, waar 't fiest van d'n ar beid, onder d'n zang van de meiden weer opflikkert in d'n herboren dag! Trui is 'm gesmeerd en deelt de lakens uit da'k t heuren kan. „Ollee, Jan, gij ga mee Plete d'èrpels pooten! Bet gij zurgt vandaag veur 't voer van de blesten; mokt eerst 't vuur maar aan in 't achterhuis. Bart, heur 's! Gade gij de gruuntes van d'n akker halen veur d'n baas z'nen gruuntenwagel en denkt erom: nie olleen 'n beste van 't laand, alles zo'n bietje deurmekare, me motten zuinig zijn; ge wit da zoowèl! Hei, Hannes, meste gij de biesten 's uit; ze staan tc d'ren stèèrt in d'n blubber; mot ik oew da nouw altij weer overnuuw kommedeeren, wa bènde gij toch veur 'nen lamzak? Stikt oew pooten uit oew mouwen, kwajongen." „Ja maar..." „Niks te jamaren, nie zeeveren, breien! is 't sprikwoord. En gij Bart as ge klaar bent mee die gruunten, dan as d'n wledeweergaal mlestrijen, ongen, aanders krijgdet me» mijn aan d'n stok." En Ineens 'nen krijsch die 'n soheur in de locht mokt Trui heet 'n kat op d'ren stèèrt ge trapt „Frekte kat da ge daar bent..." en klots, klots, daar giert 'nen klomp van Trui laanks m'n ramen of ie uit 'n lcenon geschoten wier! Hannes mot *m gaan halen en draagt in elke haand 'n helft Toen hee Trui zoo nog 't een en ander ten beste gegeven over katten in 't al gemeen en deus In 't biezonder, maar da zoude maar schrabben as ik die teejerieën allemaal verder opkalkte, Maar 't had veul weg van die hagelbui van daarstraks, maar dan veul erger. Keb me bedooid van 't lachen. Waant laat ik oew zeggen: 't is sjuust 't katje da^d-ln z'nen zuigelingentijd nie tieren wouw, omda de ouwe gin mulk veur 'm had. En toen hee Trui, tusschen al d'r druktes in da kleine opsallemaanderke grootgebrocht mee 'n eigengemokt minejatuur-zuigfleschke. Ginmensch wouw 't doodmaken en 't gong Trui aan d'r haart dat da beesje blèèrde van d'n honger. En zoodoende hee ze 't toen gebakerd, 't Hiet dan ok „Truike". Maar Trui en Truike leggen nouw lillek overhoop! De Mèèrtsohe buien zitten ieveraans in! In de lochten hangen ze as poepluiers zoo zwaar en zoo vuil. In de menschen huizen ze mee al 't getier en lawijd Mèèrt eigen, In de katten zit Mèèrt te spoken da g"r 's nachts van wakker wordt... Ja, amico, Mèèrt ruurt kollesaal mee z'nen stèèrt. Weer gaat de locht in 't oosten betrekken. Schijnt 't zonneke mee koperen gloed of de wèreld aan 't smeulen is. Weer komt de düsternis aangedreven en gaai ik er maar gaaw afschelën van m'n briefke, waant anders mot ik de laamp nog opsteken en da verstaamp ik mid den op d'n dag! De griep is onderhaand weer heelemaal over en hoop ik volgende week er weer op uit te kunnen trekken, 'k Wil weer 's menschen zien. 'k Wil weer 's 'n kortje- leggen in de „Gouwe", waant ge wor zoodoende op 't lest 'nen ouwen vent veur oewen tijd. Amico, veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRé. BOERDERIJ en \EEHOUDERIJ Ditmaal wil ik eens afwijken van mijn gewoonte om in deze rubriek iets te beschrijven wat speciaal landbouw en veeteelt betreft. In den loop dezer week gewerd mij namelijk een schrijven uit Amerika en het is voor de lezers van de Schager Courant daoht ik zoo, wel eens goed, eens te vernemen hoe het in het land van den Dollar gesteld is met de le vensomstandigheden. De aanleiding tot deze per soonlijke correspondentie was deze. Een van mijn vele jeugdige vrienden opperde al geruimen tijd het idéé om in Amerika zijn geluk te gaan beproeven. Het jonge mensch had in zijn jeugd goede scholen doorloopen, had bijzondere studie gemaakt van fruit en groentenkweeken, terwijl land'bouwwerkzaamhe den hem ook niet onbekend waren Hij had alles bij een een 10-tal jaren praktijk en zou nu weieens zijn geluk willen beproeven in Amerika. Hij schreef tot het verkrijgen van inlichtingen aan een mij bekend adres van een betrouwbaar persoon te Hoboken, iemand die zelf al jaren werkzaam is aan de groentenexport vanuit Holland naar Ame rika. De ontvangen inlichtingen zijn allesbehalve rooskleurig en hoewel de opinie van één persoon niet den doorslag mag geven, is het toch wel goed, dat men eens over Amerika een andere meening ver neemt, dan gewoonlijk valt af te leiden uit de tal rijke brochures die over Amerika worden verspreid door de kantoren die belangen hebben bij het uit zenden van vreemdelingen naar het Dollarland. Het schrijven luidt dan als volgt: Hoboken, N.J., 6 Maart 1930. Uw brief werd mij van mijn huistoege zonden. Ik ben op heden in Hoboken om leiding te geven aan de export van groenten, welke weer U.S.A. binnenstroomen. Uw vraag om U te helpen hier naar U.S.A. te immigreeren, houdt meer in dan gij zeker zelf wel bevroedt. Geef ik aan het U.S.A. Gouverne ment een verklaring af dat gij naar mij toe kunt komen, dan moet ik direct of indirect daarbij verkla-' ren, dat gij niet armlastig zult worden en ik ten minste voor het eerste jaar van Uw hierzijn voor Uwe verzorging zal instaan. Ik weet, gij wilt hier komen werken. Maar hoe aan werk te komen? Kon ik zoo heel gemakkelijk voor U een plaats vinden bij een tuinder, en was het hier zooals in Holland, dan was dat allemaal niets, maar Amerika is nu eenmaal Amerika. In de wintermaan den heeft geen tuinder werk op zijn eigen tuin. Alles wat farmt in onze omgeving, probeert in den win ter infabrieken of bij de spoorwegen onder dak te komen. De winter hier rond Albany duurt van be gin November tot einde Maart. Dit zijn 5 maanden, in welke een tuinbouwer geen arbeider wil houden. Zijn eigen zoons gaan dan als zij kunnen uit werken om gedurende die maanden wat te verdienen. Al mijn tuinderkennissen beneden de dertig doen dit, In den zomer is hun eenige hulp, jonge luidjes bene den de 18 jaar, welke ze plenty kunnen bekomen uit de dichtbij liggende fabriekcentra, of van de Katho lieke weeshuissohool. Mijn zoon, die zelf tuinder is, heeft zomers altijd 2 van die jongens; zij zijn bij hem in den kost en verdienen van 5 tot 8 dollar per week. Voor 8 dollar werken zij van 's morgens 6 uur tot des avonds 8 met één uur voor de middagpauze. Mijn overbuurman heeft 6 tot 10 van die jongens; zij wer ken van 7 tot 1 met een half uur middag, geen tijd voor ontbijt of koffie drinken zooals in Holland. De werktijd gaat achter elkander door van 7 tot 12 uur en van half een tot 7. Wij Hollanders doen dat voor ons zelf iets gemakkelijker en ook bij mijn zoon is er tijd over voor ontbijt en lunch. Een volle arbeider verdient van 23 tot 30 dollar per week, maar moet dan volledig als baasknecht kunnen staan en zijn ondergeschikten goed aan het werk kunnen houden. Een moderne slavendrijver alzoo. Er zijn er rond Albany een stad van 140.000 inwo ners, misschien 20 die zoo'n baantje hebben. Tuin- bouwarbeiders zullen er misschien 100 zijn. Zeker niet meer. Alle farmers werken met hun kinderen als zij ze hebben. Hun vrouwen werken zeker 9 van de 10 van 's morgens tot 's avonds mede. Ze maken hierdoor wat we noemen a living (levensonderhoud). In de laatste 50 jaar is de landbouw in de Staat New-York, zie Circulair 101 Dec. 1929 Uitgave United States Department of Agriculture The Farm real estate situction 1928/1929 U ziet het is van recente datum, teruggegaan met 4y% millioen acre bebouwd land. Als gevolg daarvan staan dan ook officieel sedert 1922 het laatste jaar, dat een on derzoek is ingesteld, 35.000 farmen leeg. Dorpen waar vroeger 500 menschen in woonden, hebben nu een be volking van 12 tot 20 zielen. Deze toestand geldt vooral de Staten bekend onder den naam Nieuw England States. Voor geheel Amerika is de terug gang van de bevolking aan de farmen op zijn minst- 2.500.000 zielen. Leefde er in 1880 85 van de be volking ten plattelande, nu is dit nog slechts 17.5 Op bladz. 48 van bovengenoemd verslag staat, dat het aantal publieke verkoopingen van farmen voor schuld, welke plaats vonden in 19281929 nog steeds zeer hoog is, naar schatting ongeveer 19 op elke 1000; dit betreft dan geheel Amerika. En even verder staat: In de Nieuw England staten en Midden At lantic was het aantal verkoopingen voor schuld 12 per 1000 in North Central en in de bergstreken 2529 per 1000 boerderijen. In Montana en de beide Dakota's was het percentage nog hooger. Zelfs was ik 4 jaar geleden in Zuid-Dakota, en logeerde aldaar bij ge brek aan een hotel bij een kennis die aldaar bankier was. Z.Ed. was bemiddeld en mij werd verteld en later werd het mij door hem verzekerd dat het de waarheii bevatte, dat hij voor de geheele streek al 3 jaren achtereen de belasting en assurantie had betaald, maar zoo zeide hij, ik moet er mee uitschei den. Ik heb mijn geld hier gemaakt, maar ik zal het zoo spoedig kwijt zijn. Ziehier dus weer een staaltje van de welvaart in Amerika op farmgebied. Wilt gij een ander proefje. Je wilt hier komen als werker en gij vraagt mij om een plaats voor je, of bij mij of bij een tuinder. We hebben hier ongelogen en niet overdreven, eerlijk meer dan 7millioen werkloozen. Zondag was ik bij een kennis, welke een jonge getrouwde Hollandsche man in huis had den. Hij was overgekomen, had 6 weken gewerkt voor de General Electric te Schcnectady N.Y. en was nu 6 weken bij hen, schreef op alle betrekkingen maar geen kans. Ik woonde hier in dezelfde kamer nu twee jaar geleden; boven mij woonde in een ka mer twee heeren. De eene was geweest onder-direc teur van de Rotterdamsche Lloyd te Batavia, Hollan der van geboorte en solliciteerde naar alle mogelijke betrekkingen. Ik deed bij vrienden en kennissen in zijn belang wat mogelijk was. Hij sprak en cor respondeerde in 5 talen, was stenographer etc., maar had na 67 sollicitaties over 4 maanden nog geen be trekking en kreeg ten slotte een baantje als klerk in een zomerhotel. De andere een Duitsch werktuig kundige, kwam van Chicago, sprak vloeiend En- gelsch, solliciteerde hier in New-York een half jaar achter elkander naar alles wat slechts werk was, eri kwam eindelijk terecht op een boot welke op Zuid-Amerika voer als oliestoker. Donderdag 1 Maart was ik om half tien klaar op de groentenmarkt. Ik had al veel gelezen omtrent de werkloosheid en wil de zelf onderzoeken. Na een eind met de tram te zijn gegaan en na en uur te 'hebben geloopen, nam ik een auto en ja, daar was ik in een oogenblik aan de eerste Breadline. We stopten en ik stapte uit. Hello fellow's already waiting. (Hallo man, ben je reeds wachtende). Yes Sir (Ja Heer) was het ant woord. Ik informeerde of zij een gedeelte uitmaakte van dé broodlijn welke nog wachtte of dat ze op nieuw daar waren. Het was 11.45 v.m. Zij wachten op de avonduitdeeling en op kaarten. Er was daar een katholieke mission, welke er een nachtlogie op nahield, om half twee zouden kaarten uitgedeeld wor den, wat tweemaal per week gebeurde. Maandags en Donderdags. Zij gaven recht op een stuk droog brood, 3 vingers dik on onderdak voor dien nacht. Er was een jonge man onder van 31 jaar. Ik dacht di rect al dat hij iets anders was als de anderen, en vroeg hem: „zijt gij hier allang". Hij vertelde mij toen van Paterson N.J. te zijn. Hij was de week voor Thankgevings 30 Nov. ontslagen. Was eerst een paar weken thuis gebleven, maar omdat hij zijn oude vader en moeder niet uit wilde kleeden, naar New-York gekomen, met 10 dollar in zijn zak. De 10 dollar waren in twee weken met de hoogste zui nigheid weggegaan. Hollandsch geld f25.Zijn niet genoeg om van te eten. Mijn kamer waar ik nu aan U in zit te schrijven, kost mij 8 dollar, dus f20 per week. Van begin December stond onze jonge man nu al in de broodlijn, d.w.z. twee maal daags kreeg hij een stuk droog brood en een kop koffie zonder suiker of melk. 's Nachts sliep hij in de shelters; zoo zijn er op heden in New York stad tus schen de 1500 en 1600. Let wel ik bedoel geen ar men in de broodlijn, maar tehuizen voor dakloozen. In de broodlijn aan First street zijn er eiken dag tusschen de 8000 en 10.000. Op 28 Febr. j.1. werd het eerste getal reeds bereikt.. Aan de Batterij Place is een andere broodlijn van ruim 10.000; de kleinste houdt nog bijna 1000 arme menschen. Zoo zijn er 15 plaatsen in New-York waar brood uitgereikt wordt. Buitendien zijn er'soepuitdeclingen voor families. Mijn jonge vriend vertelde mij, dat het wachten op een stuk brood het ergste nog niet was, maar wel het slapen in de shelters. De stank is niet om te houden. De geheele rij stonk naar vuile kleeding, etc. „Of ik die shelters kon zien?" O, ja, de katholieke missie was er vlak bij. Ik kreeg adres sen plenty en bezocht ze dienzelfden morgen. Mijn chauffeur vertelde mij, dat eiken morgen de politie wagen rond kwam om van de buiten slapendcn op te rapen, wat niet meer opstond. Mijn jonge vriend vertelde mij en 4 anderen verzekerden mij het zelf gezien te hebben, op een morgen een week geleden pikten ze er 4 op en dagelijks loopt het aantal doo- den van 2 tot 10. Deze gaan dan naar het Potter- field en geen mensch vraagt meer naar hen. Ik bezocht een shelter. Aan beide zijden van de zaal een rij banken. Ik telde ruim 30 rijen Om half zes werd mij verteld, gingen de deuren open en dan krouwde het vol; daarna werden de deuren ge sloten. Donderdags en Maandags wordt eerst brood gedeeld, daarna gaan de deuren weer open en mogen er nog zooveel in als in het pad kunnen liggen. De gelukkige slapen op banken. Een kachel zorgt voor verwarming. Ik kwam in een andere hal. Plaats voor 450—500. Niets als de barre vloer. De ongeluk- kigen sliepen er als varkens in een hok. Ik kwam aan een oude barge (schip), liggende in het kanaal. Hier sliepen er eiken nacht 30Ö0 en bij al die plaat sen, verzekerden ze mij, waren er nog massa's, die ze niet konden opnemen. Vandaag wos het 6 Maart, den dag dat het werkers element van de geheele wereld zou protesteeren te gen den gang van zaken. Hier in New-York was het houden van een meeting toegestaan op Onion Square, het roode wijk van New York. De helft van de gebouwen wordt er in beslag genomen door I APRIL 1930 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ NENDE NUMMERS VAN MAART volksrestaurants. 3 communistische dagbladen wor den er gedrukt, de Labor Defender heeft er haar huis en International Labor Defence en Int. Wor- kers Aid. Misschien allemaal vreemde namen voor jou mijn jonge vriend, mar dat doet er niet toe. Daar mochten de werkeloozen en de werkers, dia voor hen gevoelen, vergaderen. Gevaarlijke men schen zeker. De politiemacht was dan ook voldoende sterk. Er waren volgens de couranten aanwezig 10 kapiteins, 20 luitenants, 200 politie-agentcn, 20 poli tieagenten op motorcycles, gewapend met machine geweren, 100 detectives. 50 bereden agenten, een macht brandspuiten, ambulancewagens enz. De be sprekingen waren zakelijk en na afloop formeerden de werkeloozen een stoet van verscheidene uren lengte. e Ik vertel U dit allemaal, om U te doen zien, hoe het hier opheden is. Ik kon heel verdekt opgesteld hebben en U mooi voornaam hebben geschreven: Weet U wel, dat er hier werkeloosheid is etc., maar ik geef U liever het leven, zooals ik het zelf zie en mede leef. Gij zult nu begrijpen, waarom ik U afraad om hierheen te komen. Zoudt gij mij de risico willen op dragen om voor U te zorgen. U die ik niet ken, ter wijl een elk hier staat voor een zeer slecht jaar. Ik vermoed, dat gij begrijpen zult dit niet van een vreemdb te kunnen vergen. Juist hier om den hoek in de naaste straat wordt opheden in een ledigen winkel bloemen verkocht. Afgesneden anjers voor 5 c.; pracht lathyrus 37 cent per dozijn; tulpen 62% cent per dozijn, rozen van 512% cent per stuk. En ik betaalde voor de tulpen uit Holland per 1000 ongeveer f50. Hoe zul len onze bloemen van den zomer verkocht worden?. Graan was in jaren niet zoo laag in prijs, f2.35 per bushel, terwijl productiekostprijs is f2.80; katoen staat even boven de 15 dollar produciieprijs is 21 dollar. Verbeterd de toestand niet, dan staan we voor een groot raadsel en wel hoe onh eigen zaken gaande te houden. Winkels failleeren, zaken sluiten, bijna het geheele fabriekswezen staat stil; de fabrie ken worden aan den gang gehouden met wat men noemt skeletons, d.w.z. een enkele arbeider om de zaak in gang te houden. Mijn jonge vriend wacht de komende gebeurtenis sen af in eigen land, kom niet hier, om het groote leger van werkeloozen aan te vullen,, of anderen, die geen verplichting aan je hebben, maar je ni^t zouden willen ten onder zien gaan, lastig te maken. We hebben hier op heden genoeg te doen aan onze eigen omgeving. In Holland schijnen jelui nog weinig begrip te hebben van wat er gaat gebeuren. Menschen van welke politieke kleur ook, spreken over de bange tij den die wij tegemoet gaan, zakcnmenschen weten niet meer hoe ze zich moeten wringen, geheele stra ten met kleine winkels vindt men in .verschillende steden, ik kan noemen wat ik zelf zag, Chicago, Phi- ladelphia, Norfolk en Boston, gesloten. En dagelijks komen er nog armlastigen bij. Hij die vandaag nog een zakenman is, valt morgen. Ik ken hier ver scheidene menschen, welke een jaar geleden tot de welgestelden behoorden zoo'n 2000—5000 dollar in komen hadden en nu niets meer bezitten, tenge volge van het beursverlies in Wallstreet. Daar hebt ge in Holland een klein staartje van gewaar kunnen worden. Doch hier zijn honderdduizenden schapen ge schoren. Een half jaar geleden rijk, nu arm, zoo is Amerika. Je hebt den tijd nog, je bent nog jong, wacht het nog een poosje af voor je hier heen komt. Dat is de beste raad die ik je momenteel kan geven. Groeten aan mijn beide vrienden U bekend. Hoogachtend, Uw dienstw. Alzoo in het generaal geen opwekkend schrijven voor aanstaande landverhuizers. Heeft onze kennis misschien door een te donkeren bril gezien, 't Is zijn gewoonte anders niet. Waar zal de waarheid lig gen? 't Is zoo ver van hu& en door ons moeilijk te beoordeelen. S. V. Binnenlandsch Nieuws. De ontvoerde jongen op de motorfiets. Hoe de aanhouding van den dader plaats vond. In aansluiting op het bericht in ons nummer van Donderdag omtrent den ontvoerden jongen op een motorfiets te Den Haag, kan nog nader gemeld wor den, dat de aangehouden dader is de 24-jarigo han- deflsvertegenwoordiger K. de J., uit de Daendelsstraat in Den Haag. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Een agent van de Wassenaarsche gemeentepolitie vond in Meyendel een motorfiets achter een boschje. Kort daarop kwam een man te voorschijn met een klein jongetje, dat het ontvoerde ventje bleek te zijn. Het vertelde, dat de man niet nader te noemen han delingen met hem had gepleegd, wat de man ontken de. Zij hadden eerst een café bezocht te Leiden. Op den terugweg waren zij bij Den Deyl zijwaarts gesla gen en zoo bij Meyendel gekomen. De kleeren van den verdachte en van het jongetje worden aan een deskundig onderzoek onderworpen. Ook wordt het jongetje medisch onderzocht. DREIGEMENT VOOR HET DEURRAAMPJE. Een man met een revolver die spoor loos verdwijnt. Woensdagavond ongeveer 8 uur werd aan een boer derij aan den Sloterweg in de Haarlemmermeer ge beld. Toen de vrouw des huizes het raampje in de deur opende, werd haar door de opening een revol ver voorgehouden, terwijl haar werd bevolen een bedrag van f200— te geven. Hevig ontdaan wierp ze het raampje dioht en vluchtte het huis in. On middellijk werd een onderzoek ingesteld doch van de dader werd niets bespeurd. Slechts is bekend ge worden dat een auto waarin vermoedelijk drie per sonen zaten voor de woning op en neer heeft gere den. De man met de revolver sprak een e-enigszins vreemd dialect HET ONGELUK BIJ OOSTERHOUT. Ook het derde slachtoffer overleden. Uit Oosterhout wordt gemeld, dat ook het derde slachtoffer van het verschrikkelijke ongeluk, dat Woensdagavond op den weg BredaOosterhout is gebeurd, de fabrieksarbeider Strik is overleden in het St. Ignatiuszieke-nhuis te Breda.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9