SchagerCourant 0115^=3323 Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Politieke kloppartij in Duitschland. Een verwoed straatgevecht. De voedselweigering van Mevr. Hanau. Winter in Schotland. Groote branden. Het proces tegen een Amerikaansch petroleum-magnaat. Uit onze Omgeving. WIERINGEN De autobusdienst Schagen—Wieringen. Visschersvareeniging D.E.T.V. W1ER1NGERWAARD. Dinsdag 25 Maart 1930. 73ste Jaargang. No. 8634 Stoelen en aschbakken naar het spreek gestoelte geslingerd. Naar Wolff uit Ludenscheid meldt, had een aldaar gehouden vergadering d?r nationaal-socialisten een stormachtig verloop. De communisten hadden in vlugschriften de partij- genooten opgeroepen, om den nat.-soc. hier eens de les te lezen. Bij aanvang der vergadering begonnen zij. op een afgesproken teeken, met stoelen en aschbakken naar het spreekgestoelte en de daarbij zittende nationaal- socialisten te gooien. Dezen gingen onmiddellijk tot een tegenaanval over en in enkele minuten hadden ze de zaal volkomen gezuiverd. Vier of vijf hunner waren gekwetst, ook de com munisten hadden gewonden. Na het herstel der rust werd de vergadering voortgezet en de spreker Josef Wagener kon zijn rede aanvangen. Maar reeds na en kele minuten deed de politie de zaal ontruimen. Auto's en trams als barricade. V.D. verneemt uit New York: Doordat de politie te Medellin, in de Zuid-Ameri- kaansche republiek Coiumbia, een werkloozen-de- monstratie uiteen wilde drijven, kwam het tot een straatgevecht, dat ruim 20 uur duurde. Twee arbei ders werden gedood en dertig gewond. De rust kon pas weer hersteld worden nadat op verschillende strategische gunstige punten in de stad machinege weren waren opgesteld. De demonstreerende werk- loozen hielde auto's en irams aan om ze als barri cade te gebruiken. Tijdens de onlusten werden ver scheidene winkels geplunderd. In de hoofdstad Bogota heerscht volkomen orde. Alle pogingen om haar kunstmatig te voeden falen. Walgelijke tooneelen. Het B.T.A. seinde Zaterdag uit Parijs: Hedenochtend werden drie pogingen ondernomen om mevr Hanau, de ex-directice van het gefailleer de dagblad, de „Gazette du F ra nee", met geweld voedsel toe te dienen. Zij slaagd» er echter telkens in de haar ingegoten vloeistoffen terug te geven. Den eersten keer gaf zij ze door "den neus weer, den twee den keer beet zij wederom de caoutchouc-slang ka pot, den derden keer stopte zij haar vinger in de keel. Twaalf ziekenoppassers hielden haar gedurende de operatie in bedwang. Op verzoek van mevr. Hanau en haar verdediger begaf een medicus zich naar het hospitaal om te con stateeren, dat de patiënte op verscheidene deelen van haar lichaam kneuzingen had, veroorzaakt door het geweld, dat twaalf verplegers en acht verpleeg sters gedurende 48 uur te haren opzichte moesten gebruiken. Mevr. Hanau's verdediger wil op grond hiervan een nieuw verzoek om viijlating indienen, ditmaal bij de elfde strafkamer Sinds 20 jaar is het er niet zoo koud geweest. Reuter seint uit Londen: De koude in Schotland is zoo streng, dat de herten uit de bergen van het district Oban op de hofsteden verschijnen, om voedsel machtig te worden en de jon gens aanvallen, die ze trachten weg te jagen. Sinds twintig jaar is het niet zoo koud geweest; ge durende zes dagen heeft het gesneeuwd. In het district Moray Firth en elders zijn verschillende wegen onbegaanbaar, daar de sneeuw twaalf voet hoog ligt Bij de begrafenissen worden sleden gebruikt. Omnibussen en automobielen zijn tijdelijk onder de sneeuw bedolven. Er is eveneens zware sneeuw gevallen in Northumberland; in het Zuiden echter het over het algemeen lenteweer. Hevige brand in een rondreizend En- gelsch circus. V.D. verneemt uit Londen: In een circus te Birmingham is Vrijdagmiddag brand uitgebroken, die met ontzaggelijke snelheid om zich heen greep en een geweldig tumult onder de dieren veroorzaakte. Met levengsevaar wist een onverschrokken leeu wentemmer acht leeuwen, die in een kooi waren op gesloten. door welks tralies de vlammen reeds sloe gen, te kalmeeren en te redden. De olifanten bleven betrekkelijk rustig. De paar den werden in het stadspark weer opgevangen. Een schoolrijder moest door de vlammen springen, waar hij zijn paard zware brandwonden opliep. Een jong meisje, dat poogde een stel gedresseerde ganzen te redden, werd zwaar gewond. Het circus, dat een der grootste reizende circussen van Engeland is, had afgeloopen Zondag reeds aan zienlijke schade opgeloopen, doordat tijdens een sneeuwjacht de tent onder een groote vracht sneeuw instortte. Noodlottige boschbrand in Roemenië. Drie kinderen in de vlammen omgeko men. Naar Vaz Dias meldt «heeft in de streek van Bra- sov (Kroonstad) in Zevenbergen een boschbrand ge woed. die een groote oppervlakte bosch vernield heeft en bovendien een twintal boerderijen in den asch heeft gelegd, waarbij heel wat vee in de vlammen is omgekomen. Bovendien brak ten gevolge van onachtzaamheid brand uit in het gehucht Stobotsza, waar een dertig tal huizen aan het vuur ten offer viel In de daarop ontstane paniek zijn de bewoners zoo overijld op de vlucht geslagen, dat zij vergaten hun kinderen mee te nemen, met het gevolg, dat drie kinderen levend verbrandden. De schade wordt op ongeveer 10 milliocn lei ge schat. Doheny van het omkoopen van een mi nister vrijgesproken. Men zal zich misschien nog de zaak Doheny-Fall herinneren, die het Amerikaansche publiek jarenlang in spanning heelt gehouden Thans is het laatste be drijf in deze zaak afgespeeld in den vorm van het proces Doheny, dat met, een vrijspraak van den pe- troleummagnaat geëindigd is. Edward Doheny was beklaagd Fa 11, den gewezen minister van binncn- landsche zaken in het kabinet van president Harding met 100.000 dollar te hebben omgekocht om conces sie te verkrijgen vopr kostbare petroleumvelden in Californic, die voor de marine gereserveerd hadden moeten blijven. Doheny's verdediger had aangevoerd, dat zijn cliënt de 100.000 dollar aan Fall slechst als leening verstrekt had. Dit heeft klaarblijkelijk tot Doheny's vrijspraak geleid. Eigenlijk is het geval van die 100.000 dollar, die in baar aan Fall waren uitbetaald, nimmer recht opgelost, maar het onder zoek in de zaak dateert al van April 1922 en de ad vocaten van de betrokken partijen hadden het hunne gedaan om de oplossing zoo moeilijk mogelijk te ma ken. De concessies zijn intusschen ongedaan ge maakt cn de politieke kant,, die er aan de zaak zat was langzamerhand zoo van alle kanten geëxploi teerd, dat hij alle beteekenis verloren had. Met de vrijspraak van Doheny is thans aan de heele geschie denis een geruchtelooze begrafenis bezorgd. Geen uitbreiding tot Den Oever. Bij K.B. is ongegrond verklaard het beroep inge steld door M. Geel te Wieringen, tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord-Holland van 7 Augustus jl., waarbij afwijzend is beschikt op zijn verzoek om vergunning tot het uitbreiden naar Den Oever (op Wieringen) van den door hem onderhouden auto- busdienst tusschen Schagen en Hippolytushoef (op Wieringen). Vergadering van de visschersvereeniging D.E.T.V. op j.1. Zondagmiddag in het lokaal van den heer N. Kok. De heer Jb. Lont opende de vergadering met vermel ding dat de voorzitter de heer J. J. Tijsen niet aanwezig kan zijn wegens onverwachte omstandigheden. De notulen worden door den secretaris, eveneens de heer Jb. Lont voorgelezen en onveranderd zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Volgt behandeling ingekomen stukken. 1. Dat geen tegemoetkomingen meer zullen worden verleend in de vervoerkosten per autobus van en naar Den Oever aan visschers. 2. Een schrijven van J. Takes Nz., dat deze wenscht lid te worden van D.E.T.V. 3. Een schrijven van den ontvanger der registratie en domeinen, waar deze zijn genoegen in uitspreekt dat de 4 visschersvereenïgingen een regeling hebben getroffen met elkander samen te werken. 4. Een schrijven van de generale commissie inhoudende het volgende: Het bestuur der Generale Commissie Zul- derzeesteunwet moge er Uwe aandacht op vestigen dat zij, evenals vorige jaren bereid is te bevorderen dat zoons van belanghebbenden in den zin der Zuiderzee- steunwet in de gelegenheid worden gesteld om opgeleid te worden aan de Zeevaartschool te Schiermonnikoog. Voor deze opleiding kunnen in aanmerking komen jon gens die de lagere school doorloopen hebben, bij voor keur niet ouder zijn dan 16 jaar en met goed gevolg het toelatingsexamen voor de bovenvermelde Zeevaartschool hebben afgelegd. Aangezien de nieuwe cursus begin Sep tember 1930 een aanvang neemt, is het wenschelijk dat aanvragen om tegemoetkoming in de kosten van deze opleiding voor 1 Juli as. bij de Generale Commissie wor den ingediend. De Generale Commissie is bereid te be vorderen, dat de geneeskundige keuring, waaraan de ge gadigden zich moeten onderwerpen, geschiedt vóór het afnemen ,van het toelatingsexamen. Nadere inlichtingen omtrent deze opleiding worden gaarne verstrekt op het bureau der Generale Commissie, Rokin 149, Amsterdam. 5. Een schrijven van den secretaris van de Commissie van de Vlootrevue, welke ter gelegenheid van de vis- scherijtentoonstelling te Enkhuizen gehouden zal wor den. Namens den voorzitter, den heer J. de Veen te Enk huizen, van de Commissie van de Vlootrevue, die zal worden gehouden ter gelegenheid van de Zulderzee-vis- scherij-tentoonstelling te Enkhuizen in Aug.Sept. 1930. Op een nader aan u te berichten datum, verzoek ik u beleefd mij te willenmededeelen of door u aan deze revue zal worden deelgenomen en met welk soort vaar tuigen en op hoeveel vaartuigen met bemanning er op den dag van de revue van uwe haven kan worden gere kend. Het zal ons bijzonder aangenaam zijn indien u het grootst mogelijk aantal vaartuigen zoudt willen zenden, terwijl het zeer op prijs zal worden gesteld als de beman ning in costuum is. De plaats en de wijze, waarop de revue zal plaats hebben, zal u, zoodra een en ander is vastgesteld, worden medegedeeld. Het ligt in de bedoe ling aan ieder vaartuig dat aan de revue deelneemt een herinneringsmedaille uit te reiken, tevens zal een vrij- biljet op de tentoonstelling aan den schipper, zijne vrouw en den knecht, geldig op den dag van de Vloot revue, worden verstrekt. Zoodra u een plan heeft ge maakt en het aantal deelnemende vaartuigen bekend is, zal het ons zeer aangenaam zijn dit van u te vernemen. De Vlootrevue zal plaats hebben op den dag dat H.M. de Koningin met gevolg hier komt. De datum te bepalen waarop de revue zal plaats hebben is nog niet mogelijk, aangezien dit afhangt van den datum van de komst van H.M. de Koningin met gevolg, welke datum nog niet is vastgesteld. 6. Een schrijven van den ontvanger der Registratie en Domeinen te Den Helder, met den volgenden inhoud: Hiermede bericht ik u, dat mijn voorstel om het visch- recht op de Wleringermeer met ingang van 1 April a.s. voor f 200 te verpachten aan de visschersvereenïgingen te Wieringen, Van Ewijcksluis, Kolhorn en te Medem- blik gezamenlijk, de goedkeuring van den Minister van Financiën heeft verworven. Van het te bevisschen ter rein wordt, in verband met de wenschen van de Directie van de Zuiderzeewerken, uitgezonderd een deel hetwelk gelegen Is binnen een kring met straal van 200 meter rc ndom de watergemalen. De verhuring geschiedt tot %het tijdstip waarop de Meer tot het nomale waterpeil zal zijn leeggemaien, doch uiterlijk tot 1 October 1930. Gaar ne verneem ik, aan wien het contract, hetwelk in vijf voud moet worden opgemaakt en waarvan elke vereeni- ging één exemplaar kan krijgen, ter onderteekening door de voorzitters en secretarissen der vereenigingen moet worden toegezonden. Ik doe u hierbij nog toekomen een opgave van hon aan wie een vergunning tot het vlsschen op aal in een strook water is uitgereikt. Deze vergunnin gen, welke loopen tot 1 Mei a.s. zullen worden Ingetrok ken met ingang van 1 April 1930, omdat zij naast het pacht contract onbestaanbaar zijn. Beleefd verzoek ik u deze Intrekking voor zooveel dit mogelijk is, ter ken nis te brengen van de betrokkenen en te bevorderen, dat de Ingetrokken vergunningen vóór 1 April aan mij wor den teruggezonden (vergelijk art. 6 der vergunning). De z.g. vergunningen tot het vlsschen op bot eindigen automatisch op 1 April a.s. Hopende dat u ton opzichte Iis een ellendige kwaal. En toch gemakkelijk te genezen met I behulp van Foster's Maagpillen, I het ideale laxeermiddel. f0.65 per flacon in alle apo- 1 theken en drogistzaken. van de visscherij onderling een goede regeling kunt tref fen. De inhoud van het contract laten we hier volgen: De staat der Nederlanden (hier na te noemen de staat) verhuurt aan de hierboven sub 2 genoemde ver eenigingen (dit zijn de visschersvereenïgingen te Wie ringen, Van Ewijcksluis, Kolhorn, en Medemblik), geza menlijk, welke gezamenlijk in huur aannemen „Het recht tot het uitoefenen dör visscherij in de Wieringer meer, hieronder begrepen het aangelegde kanaal van Aarts woud naar Oosteinde (Anna Paulowna), daaronder ech ter niet begrepen het Amstel of Boezemmeer en voorts met uitzondering van dat gedeelte van de Wieringer- meer, hetwelk gelegen Is binnen een kring met een straal van 200 meter rondom de watergemalen." Deze verhu ring geschiedt voor het tijdvak ingaande 1 April 1930. en eindigende met het tijdstip waarop naar het oordeel van de directie der Zuiderzeewerken de waterstand in die Meer het (voorloopig) normale peil heeft bereikt en die Meer als drooggelegd moet worden aangemerkt, doch uiterlijk op 1 Oct 1930. Voorts geschiedt deze ver huring tegen den huurprijs in totaal ad tweehonderd gulden (f 200), door de vereeniging te voldoen ten kan tore van voornoemde ontvanger voor of op 1 Mei 1930, Bij gebreke van betaling binnen veertien dagen na den verschijndag verbeuren de vereenigingen gezamenlijk, zonder dat eenige inverzuimstelling noodig is, eene boete ten bedrage van een ten honderd van de huursom voor elke maand verzuim, een gedeelte van een maand voor vol gerekend. De verhuring heeft plaats onder de volgende bepak ngen: A tikel 1. De staat is jevoegd <3 huur ten allen tijde tegen een door hem te 1 epalen tij :tip op te zeggen, wanneer de vereenigingen Ie bepalir on van deze overeenkomst niet naleven. De opzeggingen zullen rechtsgeldig kunnen ge schieden door of vanwe ;e den Minister van Financiën bij eenvoudig schrijven range teekend verzonden aan de voorzitters der vereenigingen. De vereenigingen kunnen nimmer wegens opzegging en voor schade veróorzaakt door gewone of buitengewone, voorziene of onvoorziene toevallen of door uitvoering van Rijkswerken eenige schadevergoeding of vermindering, kwijtschelding of te ruggave van pachtsom vorderen. Artikel 1. De vereenigingen zijn bevoegd toestemming tot het uitoefenen der visscherij, naar door haar te stellen re gelen, ln het gehuurde vischwater te verleenen, doch uitsluitend aan Zuiderzeevisschers of gewezen Zuider- zeevisschers (belanghebbenden in den zin der Zuiderzee- steunwet), welke tevens zijn omwonenden van den Wic- ringermeer. Wanneer deze toestemming alleen verleend wordt aan leden 'der vereenigingen, moet de toetreding als lid tot die vereenigingen voor de hierboven genoemde visschers opengesteld zijn en blijven, met dien verstan de, dat deze visschers zich zullen moeten onderwerpen aan de statuten en reglementen van de betrokken ver eenigingen Artikel 8. Het visschen met sleep en krolnetten en dlchtzetten ts verboden, op straffe eener boete van f 25, in ieder voorkomend geval, door de vereenigingen te verbeuren. De processen-verbaal der ambtenaren van Rijks- en Gemeentepolitie, zoomede die der ambtenaren van de Zuiderzeewerken en der Domeinen zullen als bewijzen van overtreding gelden. Artikel 4. Ten behoeve van de Directie der Zuiderzeewerken wordt de bevoegdheid voorbehouden om het visschen in bepaalde gedeelten en vaarten van de Meer te ver bieden, indien zulks voor de uitvoering van de werk zaamheden wenschelijk mocht blijken, zonder dat te dier zake aanspraak op pachtvermindering of schadeloos stelling bestaat. De vereenigingen zijn verplicht te zorgen, dat door haar, hare bedienden en met hare toestemming visschen- de visschers, geen schade aan de in en om het gehuurde gemaakte of nog te maken werken worde toegebracht en dat door haar en de genoemde personen de voor schriften, betrekking hebbende op. het uitoefenen der visscherij, welke zullen worden gegeven door of vanwege de Directie der Zuiderzeewerken of het Bestuur der Do meinen, worden nageleefd. Zij zijn eveneens verplicht zorg te dragen en te doen dragen, dat de scheepvaart op de kanalen en het af- stroomen van water niet wordt belemmerd door het uit oefenen der visscherij; daarentegen zullen zij en de mot hare toestemming visschende personen zich alle schade, tengevolge van die scheepvaart en het afstroomen on dervonden, moeten getroosten. Alle schade door de huursters of de visschers aan de in het vischwater gemaakte of te maken werken en geplaatste of nog te plaatsen bakens veroorzaakt, zal op de huursters kunnen worden verhaald, volgens de daarvan door den staat op te maken begrooting. Onverminderd de bij deze overeenkomst vastgestelde straffen en verdere gevolgen, zal den visschers, die zich niet houden aan de bepalingen in deze overeenkomst vervat of aan de voorschriften, door de hierboven ge noemde autoriteiten bevoegdelijk gegeven, den toegang tot het vischwater kunnen worden ontzegd, zonder dat voor hem eenig recht op schadevergoeding zal ontstaan. Artikel 5. Het toezicht op de nakoming van de bepalingen, het uitoefenen der visscherij betreffende, is ook opgedragen aan de ambtenaren der Zuiderzeewerken en aan den Op zichter der Domeinen. Elk proces-verbaal door hen we gens overtreding van die bepalingen opgemaakt, strekt tot volledig bewijs der overtreding en geeft den voor noemden ontvanger het recht op bepaalde overtredingen gestelde boeten te vorderen. Artikel 6. De huursters en de visschers moeten aan de ambte naren der Zuiderzeewerken, van den Rijkswaterstaat en de Domeinen en voorts aan de personen, aan wie door die ambtenaren de uitvoering van eenig werk of het verrichten van eenige handelingen in 's Rijks belang is opgedragen, steeds ongehinderd den vrijen toegang tot het gehuurde vischwater verleenen. Artikel 7. Voor ale verplichtingen, welke de vereenigingen bij deze overeenkomst op zich nemen, zijn zij hoofdelijk aansprakelijk. Aldus opgemaakt en geteekend, enz. Na de voorlezing van dit contract wordt medegedeeld, dat in Schagen een samenkomst is gehouden door af- gevaardigenden der 4 verschillende visschersvereeni- gingen, ter bespreking en behandeling van het contract bevissching Wleringermeer. Recht tot bevissching wordt gegeven op de Wieringermeer en het kanaal van Aarts woud tot Anna Paulowna (Oosthoek). Binnen een kring van 200 Meter om de bemalingsinrichtingen mag niet gevischt worden. Ook de Amstellmeer valt er buiten. Volgens de aanwezigen van deze samenkomst, zijn en kele bepalingen voor verbetering vatbaar. En wel om den lijn van 200 meter te brengen op 50 Meter buiten de watergemaien. Tevens werd de termijn van tot 1 Oc tober 1930 te kort geacht. Zoo zal verandering ïri 'dezen zin worden aangevraagd. Besloten werd ook om de in het contract vermelde pachtsom door één vereeniging te laten betalen. De overige vereenigingen betalen hun deel dan weer terug aan die vereeniging welke betaalde. Wio mag er in de Wleringermeer visschen? Verder volgt bespreking: wie mag ru in de Wlerin germeer visschen? Allereerst moet men beroepsvisscher zijn en in de omgeving der Wieringermeer wonen. Te vens moet men lid zijn van een der vier vereenigingen. Voorgesteld wordt om als leden aan té nemen beroeps- visschers; het bestuur maakt uit of hij in aanmerking komt of niet. Elk nieuw lid zal f 5 toetredingsgeld moe ten betalen met nog de gewone jaarlijksche contribu tie. Elk concept is strikt persoonlijk en kost f 5. De heer J. de Wit Az. vraagt of hij nog lid is of niet. Voor enkele jaren Is hem een kwitantie aangeboden der contributie en is toen niet betaald. Nadien is nooit meer een kwitantie gepresenteerd. Hierover wordt nog het een en ander gesproken en tenslotte zal het bestuur hierin de uitspraak doen. De heer L. Wigbout deelt verder mede, dat in het bestuur nog al verschil van meening bestaat omtrent, het visschen in de Wieringermeer en ook door wie. Spr. zou een commissie willen benoemd zien, welke dit regelt. Er zijn Durgerdammer visschers, welke hier ook willen visschen en zouden te kennen hebben1"gegeven, hierheen te komen wonen. De heer Jb. Lont is van meening. het oordeel van al of niet toetreding van lid over te laten aan het be stuur en dat het bestuur enkele personen afvaardigt naar denontvanger der Registratie en Domeinen, om dezen te verzoeken een bepaling te maken, dat wie na 1 April a.s. niet omwonende der Wieringemeer is, ook niet in de meer mag visschen. Wordt algemeen goedge vonden. Hoe moet het vischwater worden verdeeld? Dan komt de vraag: hoe moet het vischwater worden verdeeld? De heer L. Wigbout had het bestuur voorge steld het kanaal tusschen de gemalen, in perceelen te verdeelen, Dit voorstel werd een bestuursvoorstel op de bijeenkomst der 4 vereenigingen te Schagen. Dit voor stel werd echter niet aangenomen.' Van Ewijcksluis stelde voor, om het kanaal tusschen de gemalen tot op 800 Meter van de gemalen in perceelen van 40 Meter te verdeelen en de volgende 1000 Meter te verdeelen in perceelen van 50 Meter. Het overige gedeelte van het kanaal blijft vrij. Deze perceelen zullen dan onder de belanghebbenden worden verloot. De onderlinge afstand van de visschers in het vrije gedeelte van het kanaal wordt bepaald op 30 Meter. In het verlote gedeelte 15 Meter. De heer D. Takes stelt voor de fuikenmaat in het te verloten gedeelte niet grooter te stellen dan 180 mazen. De groote meerderheid der vergadering wil de maat vrij laten. Alzoo wordt goedgevonden, als de andere ver eenigingen deze regel tenminste goedvinden. De heer A. Rotgans vraagt of hij met zijn vader ook in de Wieringermeer mag visschen, nu zij in Den Helder wonen. Zij zijn geen omwonenden, en dit is genoeg gezegd. Nu wordt ter sprake gebracht een huldeblijk aan de voorzitter aan te bieden ter gelegenheid van zijn 35-ja- rige echtvereeniging. Allen zijn daarvoor, en het wordt aan het bestuur overgelaten de verdere regeling hiervan. Verder brengt de heer L. Wigbout den aanwezigen in herinnering wat er alzoo door D.E.T.V. is gedaan in de belangen der visschers en spr. is van meening dat we niet mogen klagen. Met eendracht is toch nog wel wat te bereiken, en spr. hoopt dat de algemeene samenwer king zoo moge blijven voortbestaan in het belang van de visschers zelve. Danstelt spr. voor te benoemen een 2en Voorzitter uit het bestaande bestuur. Door samenloop van omstan digheden is heden de Voorzitter verhinderd hier te zijn, en spr. vindt het wat druk voor den Secretaris om ook als Voorzitter in zóo'n geval te moeten optreden. Allen vinden dit goed, en wordt alzoo dan aangenomen. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de verga dering gesloten door den heer Jb. Lont, 'zijn leedwezen uitsprekende, dat de Voorzitter door het gebeurde van hedenmiddag (n.1. da zijn zoon door samenloop van om standigheden met een door hem bestuurde auto een aan rijding maakte met een kind dat jammerlijk hierdoor het leven liet), niet aanwezig kon zijn.'Spr. kan het hem zoo Indenken dat de heer Tijsen te veel onder den In druk was om de vergadering te leiden. Op een nog nader te bepalen datum in de eerst© helft van April zal de Rederijkerskamer „Ormenio" t© Ana Paulowna een uitvoering geven bij den heer H. van der Woud©, Alsdan zal worden opgevoerd het mooi© tooneelstuk „Ynske", waarmee „Ormenio" onlangs be kroond is geworden ln den bondswedstrijd. In verband met het feit, dat Ormenio zoo alom gunstig bekend staat, is het te verwachten, dat de zaal geheel vol zal loopen en is spoedige plaatsbespreking wel raad zaam. Zaterdagmorgen was het vierjarig zoontje van schipper Wink aan de Groote Buurt bij zijn vader, die bezig was beurtgoederen te laden. Op een gegeven oogenbllk moet een rijtuig passeeren, waardoor 't jon gentje even uitwijkt, doch op 't zelfde moment komt de heer Bart van Hensbroek met een met suikerbieten beladen auto, naar men beweert, zonder signaal te ge ven, aanrijden. Het knaapje krijgt een duw, valt. en wonder boven wonder rijdt de auto over hem heen, zonder hem te raken. Behalve een kleine blessuur aan zijn wang en zijn arm, kwam hij ongedeerd te voor schijn. Dat de ouders zeer zijn geschrokkx, doch later dankbaar waren, dat hun kind er zoo goed was afge komen, laat zich begrijpen. In buurten waar kinderen op den weg zijn, kunnen autobestuurders niet te voorzichtig zijn. Een paar dagen geleden kwam een handelsreiziger uit Alkmaar met ta melijke snelheid den Molenweg afrijden, toen hij plot seling op den hoek een zoontje van den Rijksveldwach ter voor zijn auto zag. Gelukkig kon hij door krachtig te remmen nog een aanrijding voorkomen. Door dit harda remmen heeft hij toch belangrijke schade aan zijn wagen, bekomen. Ooggetuigen beweerden dat verschillende deelen waren ontzet. Wanneer deze kosten niet door verzekering worden gedekt, kan 't een goede waarschu wing zijn om vooral bij hoeken heel langzaam te rijden. Het was Zondagavond, zooals gewoonlijk, maar weer voor een vole zaal. toen de Zangvereeniging „Apol- lo" een uitvoering gaf, onder de uitstekende leiding van den heer J. van Ham. Deze flinke opkomst is zeker ook wel van invloed geweest op het feit, dat de Ma» dolineclub O.K.K. van Wieringen haar zeer gewaardeerd de medewerking zou verleenen. Na een 'kort welkomst woord door den voorzitter, den heer K. Zander, werd. als eerste nummer van 't programma gezongen: De Zangersmarsch, van A. Trube. We hebben kunnen con- stateeren, dat de leden zeer goed gestudeerd hebben en dat de leiding bij den heer Van Ham in bekwame han den is. En wat we van de Wieringer dames hebben gehoord, was gewoonweg af. De heer Jongkind, de kra nige directeur van deze mandolineclub, kan verzekerd zijn, dat we allen uitstekend hebben genoten. Gaarne, tot kijk! We schreven daar juist dat we &llen hadden genoten, doch dat is eenlgszins abuis. Dit is evenwel niet de schuld van de menschen op 't tooneel, doch van een massa jongelui achter in de zaal, w.o. verscheide ne, waarvan men 't niet zou verwachten. Tijdens het mooie spel van O.K.K. zaten diverse clubjes te rede neeren over alles en nog wat. Ze schijnen nog steeds niet te willen begrijpen, dat ze ook 't genot van anderen bederven. Na 't laatste nummer van O.K.K., n.1. „Sempre Vivo"4 een opgewekte marsch, was 't applaus van dien aard,

Schager Courant | 1930 | | pagina 5