Liever de gevangenis dan het ziekenhuis. Groote branden te New-York. Een brutale overval te Berlijn. ST. MAARTEN ALKMAAR, ANNA PAULOWNA BARS1NGERH0RN. Binnenlandsch Nieuws. Communistenwraak te Heerlen? Steeds meer verkeers-ongevallen. Verpleging van T.B.C.-lijders in Noord-Holland. Madame Hanau, de liongerstaakster te Para's, zorgt voor nieuwe sensatie. Madame Hanau, die te Parijs het geweldige flnancieele schandaal der „Gazette de France" verwekte en aan wie, zooals elders in dit blad is gemeld, met geweld voedsel Is toegediend, omdat ze in hongerstaking was gegaan, heeft voor een nieuwe sensatie gezorgd. Toen namelijk Zondagavond de politie om 11 uur zich telefonisch met het ziekenhuis, waar madame Hanau verpleegd wordt, in verbinding stelde om naar haar ge zondheidstoestand te lnformeeren, kwam men tot de ontdekking, dat de patiënte niet meer te bed lag. Oogenbllkkeüjk werd door de politie een onderzoek ingesteld. Daarbij bleek, dat madame Hanau het zieken huis door het raam van haar slaapkamer had verlaten en zich naar de gevangenis St Lazare begeven had. Zij had een brief achtergelaten, waarin zij schreef, dat zij liever in de gevangenis stierf, dan in het zieken huis gedwongen gevoed te worden. De „doodzwakke" mevrouw Hanau, die tot heel wat krachtprestaties in staat blijkt, werd Zondagmorgen weer door professor Achard, daarin bijgestaan door ze ven ziekenoppassers, kunstmatig gevoed. Zij verzette zich hiertegen met zulke kracht, dat zij eenige instrumenten vernielde. Bij de vierde poging slaagde men erin door middel van een vingerdikke buis, welke door de neus naar bin nen werd geleld, haar een kop koffie met melk te doen innemen. Mevrouw Hanau viel vervolgens in onmacht, waarop de operatie onderbroken werd. Hoe zij ontsnapt moet ztyn. Nader wordt uit Parijs gemeld: Om half tien, is mevr. Hanau uit het ziekenhuis ont vlucht. De twee politieagenten, die met haar bewaking in het ziekenhuis belast waren, bevonden zich in den gang en konden haar dus niet zien. Mevrouw Hanau maakte haar beddelakens aan de stangen van het venster vast en liet zich neer in den stillen tuin van het ziekenhuis; door een verborgen poort ontsnapte ze, riep een taxi en liet zich naar de gevange nis van Saint Lazare rijden, waar ze in zwijm viel. De directeur van de gevangenis waarschuwde onmid dellijk den procureur van de republiek en den advocaat van mevr. Hanau. Ze werd onmiddellijk naar haar oude gevangeniscel teruggebracht, waar ze met kamferolie werd ingespoten. Zij weigerde bijzonderheden over baar ontvluchting mede te deelen, maar drong er nogmaals op aan, dat men haar niet met geweld zou voeden. Nog wordt medegedeeld, dat mevrouw Hanau Zondag tweemaal koffie heeft gedronken, waaruit men opmaakt, dat haar plan om te ontsnappen vast stond. Men ver moedt, dat de kamenier van mevrouw Hanau, die haar Zondag tweemaal bezocht, kleeren voor haar heeft meegebracht. Zii blijft voorlooplg in observatie. Na een conferentie tusschen den minister van justi tie, den procureur-generaal, den procureur der republiek, het hoofd van het gevangeniswezen en den medische deskundige van Mme Hanau werd besloten, dat zij tot nader order te Saint Lazare in observatie zal 1 lijven. Het kamermeisje van Mme Hanhu werd aan een gerech telijk verhoor onderworpen. De politiebeambten ontslagen. Vastgesteld is, dat de politiebeambten, die belast waren met de bewaking van Mme Hanau in het ziekenhuis, hun post tweemaal verlaten hadden. Zij zijn op staandon voet uit den dienst ontslagen. KETELONTPLOFFING IN EEN SUIKERFABRIEK. Drie dooden. In de suikerrafinaderij te Dessau is Zaterdagavond tegen 10 uur door onbekende oorzaak op de eerste verdieping een ketel ontploft, waarin loog bereid werd. De ijzeren bodem van den ketel sloeg door den vloer en door een steenen muur en kwam tenslotte met hevige kracht in een kleedkamer. Een arbeider werd op slag gedood; twee anderen zijn weldra in een ziekenhuis aan de opgeloopen ernstige kwetsuren bezweken. BEREN IN RUSLAND. Leningrad geteisterd. Onder de boeren in het district Leningrad en voor al onder hen ,die nabij de Boedogosjkybosscben wo- beerscht sinds eenigen tijd groote ongerustheid we gens het te voorschijn komen van talrijke beren, die een ware slachting onder het vee aanrichten. Vele paarden en koeien zijn aan de wilde dieren reeds ten offer gevallen. De vrees onder de menschen wordt steeds grooter, daar de beren geleidelijk de boerenhoeven dichter naderen en er zelfs gevallen zijn voorgekomen dat de hongerige beesten zich voor de vensters der woningen vertoonden. De hoeren heb ben thans, naar de „Krasnaja Gazeta" meldt, bij de autoriteiten om wapenen gevraagd, ten einde een jacht op de beren te kunnen organiseeren. LOCOMOTIEF ZONDER MACHINIST IN BOTSING MET PERSONENTREIN. Uit Cuneo wordt gemeld: Een locomotief zonder machinist kwam op het sta tion San Dalmazzo in botsing met een personentrein van het traject Cuneo-Ventimigila, op de grens tus- sohen Frankrijk en Italië. Een spoorwegarbeider zette de locomotief, hoewel ihij hiertoe nrt bevoegd was, in beweging, sprong er echter af, teen hij ze niet meer tot stilstand kon bren gen en liet ze aan haar lot over. De laatste wagen van den personentrein werd totaal vernield. Twee passagiers werden gedood; twee bekwamen ernstige verwondingen, drie «personen werden licht gewond. EEN BESCHAMEND SCHOUWSPEL. Een dezer avonden tegen middernacht, stond een politieage t voor een groot café ergens op Montpar- nasse in Parijs, druk te oreeren temidden van een groepje luisteraars. De bewaker der openbare veilig heid bleek dropken te zijn. en in niet geringe mate. In gebroken bewoordingen betoogde hij, dat hij alleen den slag aan de Marne had gewonnen! Er verschenen een paar collega's-agenten, die den •aan naar het politiebureau geleidde. BRAND IN EEN BIOSCOOP. De operateur omgekomen. Uit Parijs wordt gemeld: In een bioscooptheater te Douarninez brak gister avond bij een voorstelling brand uit Onder de toe schouwers ontstond een paniek, doch allen konden ongedeerd uit de zaal komen. Het theater werd ge heel in de asch gelegd. Onder de puinhoopen vond men het lijk van den operateur, die zich niet tijdig in veiligheid had kunnen stellen. MOTOR-ONGELUK EISCHT DRIE DOODEN. Zaterdagavond reed op den straatweg naar Schwecht (Oostenrijk) een motorrijwiel met drie personen, n.1. één aan het stuur, één op de duo-zitting en èèn in de zijspan, op een hooiwagen in. Door de groote snelheid, waarmee gereden werd, sloeg het motorrijtuig om en werden de drie inzit tenden, alle drie brandweerlieden, op slag gedood. Naar den begeleider van den hooiwagen, die niet verlicht was, wordt door de politie gezocht. VUURGEVECHT TUSSCKÜN GRIEKSCHE ROO- VERS EN GENDARMEN. V. D. verneemt uit Parijs: Uit Athene wordt gemeld, dat in de nabijheid van Larissa een hevig vuurgevecht heeft plaats gevon den tusschen een rooverbendo onder aanvoering van den beruchten roover Tsatsas en een afdeeling gen darmerie. Tsatsas o.a. zou zijn gedood, terwijl aan de zijde der gendarmerie twee dooden vielen cn ver scheidene gendarmen gewond werden. De bende van Tsatsas is dezelfde groep roovers, die verleden jaar een gezelschap van 60 toeristen over viel en beroofde, en eenige leden van het gezelschap eerst na het betalen van een hoog losgeld in vrijheid stelde. MEIBETOOGÏNG TE NEW YORK. Staking van 300.000 mannen en vrouwen. Reuter seint uit New York: De socialistische partij en verscheiden vertegen woordigers van vakvereenigingen hebben tegen 1 Mei een betooging belegd ten gunste van een werk dag van zes uur en een rijksstelsel van verzekering tegen werkloosheid en ouderdomspensioen. Als gevolg van deze betooging zullen op 1 Mei 300.000 mannen en vrouwen het werk neerleggen. Twee aanlegsteigers met pakhuizen verwoest 400 auto's een prooi der vlammen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een groote brand uitgebroken aan de Hudson tegenover New York, waardoor twee aanlegsteigers met de daarop gebouwde pakhuizen werden vernield. De brand nam in korten tijd zoo grooten omvang aan, dat aan blusschen bijna niet te denken viel. De brandweer uit den geheelen omtrek bestaande uit ongeveer 30C brandweerauto's en een groot aantal drijvende spuiten, nam aan den blusschings- arbeld deel, doch dit kon niet beletten, dat het vuur oversloeg naar en der nabijgelegen steigers, met het ge volg, dat 400 auto's een prooi der vlammen werden. Eerst na 24 uur slaagde men er in, het vuur meester te worden Drie brandweerlieden werden gewond. De schade wordt geraamd op vier millioen dollar. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de brand is ontstaan in een lokaal voor de arbeiders. V Noodlottige brand, waarbij 7 personen Ln de vlammen omkwamen. Door een brand die Zondagmorgen vroeg woedde in een huis van twee verdiepingen in de voorstad Bagride, zijn naar Reuter meldt, een geheel gezin van zes perso nen, waaronder vier kinderen, en een kostganger omge komen. De brand is vermoedelijk ontstaan door te fol stoken op de eerste verdieping. Met een tasch met geld er van door. Twee personen gewond. Gistermorgen om kwart over negen is te Berlijn, aldus meldt de corr. van de N.R.Ct., aldaar, in het filiaal van de handelsbank In de Mullerstraat een brutale overval gepleegd. De kassierster van de broodfabriek Wittlor uit de Mexstraat was bezig 20.000 mark af te dragen voor rekening van de fabriek toen zij plotseling werd overvallen en van 1200 mark beroofd. Voor het filiaal van de bank was een auto gereden, waarin verscheidene gemaskerde bandieten zaten. Eén hunner ging het ge bouw binnen en loste een schot hagel, waardoor niemand echter gekwetst werd. De kassierster van de broodfa briek, die juist bezig was het geld uit te tellen werd door hem van haar geldtasch beroofd, waarin nog on geveer 1200 mark aanwezig was. De dader nam daarop de vlucht en verdween in de buiten wachtende auto, die er met groote vaart van door ging. Een politiebe ambte begon de achtervolging in een taxi, doch hij slaagde er niet in den wagen van de roovers in te halen. Deze zijn dan ook onherkend ontkomen. Nader wordt gemeld, dat alles er op wijst, dat de over val zorgvuldig was voorbereid. De betrokken kassier ster Blllerbeek is 42 jaar oud. Het bedrag van 20.000 mark, droeg zij in een leeren tasch bij zich. Aan het loket plaatste zij de tasch naast zich. De biljetten werden er uitgehaald, een deel van het geld had zij reeds uitgeteld. Na de kaslerster was een man het gebouw binnengekomen, die deed alsof hij ook geld wilde af dragen. Daar hij wachten moest totdat de juffrouw klaar was liep hij wat heen en weer. Plotseling stond hij naast de vrouw, greep haar tasch en het geld dat voor het loket lag. De kassierster wilde den dief grijpen, doch deze trok zijn revolver en schoot haar in de rechter hand. Een tweede schot miste. Daarna ijlde de man naar bui ten. Intuaschen waren bankbedienden hem achterna ge sneld. Bij den uitgang waren zij hem dicht op de hielen. De dief draalde zich om en loste nog verscheidene scho ten. Voor den ingang van de bank stond een donker blauwe limousine met draalenden motor. De roover sprong In den wagen, die onmiddelijk wegreed. Intus- schen was een der bedienden ook de auto reeds genaderd. Hij sprong op de treeplank en trok de deur open. I-Iij slaagde erin de tasch te grijpen. Op den roep van den chauffeur „schiet toch!" kreeg de jonge man een schot precies in zijn gezicht. De jongeman tuimelde verblind terug en hield de tasch vast Een Schupo per fiets en twee oude auto's hebben de snel wegrijdende auto der roovers een paar minuten gevolgd, maar moesten het weldra opgeven. De roovers zijn met ongeveer 1400 mark ontkomen. De ver wondingen van den kasslersbediende en de juffrouw met de tasch zijn niet ernstig. DE NEWA BUITEN HAAR OEVERS GETREDEN. Fabrieken onder water; booten omgeslagen. Naar uit Moskou wordt gemeld, is te Leningrad, ten gevolge van den sterken storm, de Newa bulten haar oevers getreden. Talrijke fabrieken staan geheel ^nder water. Twee booten met groepen arbeiders sloegen op de Newa om. Een andere groep arbeiders, van ongeveer 50 man, is, gelijk reeds gemeld, op een ijsschots afgedre ven en kon tot nu toe niet gered worden. De marine heeft bevel ontvangen, de bevolking tegen de overstrooming t6 beschermen. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTO. Acht dooden. Zondag is te Arnhem (staat New York) een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een auto, waarin vier jon ge mannen en vier meisjes zaten, werd door een snel trein gegrepen en tegen een huis geslingerd. De in zittenden waren onherkenbaar verminkt Eerst na verscheidene uren slaagde men er in één enkele per soon te identificeeren. EEN DOLLE HOND. Moedige daad van een onderwijzeres. Uit Brussel wordt gemeld: Maandag drong een dolle hond het terrein van de gemeenteschool te Montegnee bij Luik binnen op een oogenblik, dat alle kinderen zich op de speelplaats bevonden. Een onderwijzeres, het gevaar ziende, aar zelde niet. Zij liep op het beest toe en werd vreese- lijk gebeten. Gendarmen, die op de angstkreten van de kinderen kwamen toegesneld, slaagden er ln den hond met revolverschoten af te maken. De toestand van de moedige onderwijzeres blijkt zeer ernstig te zijn. EEN AARDBEVING PI SPANJE. Te St. Mariin Desorlo. Uit Parijs wordt gemeld: Naar Havas uit Cadiz meldt, heeft te San Martin •des Orio een aardbeving plaats gohad, die tien mi nuten duurde. Er ontstond een paniek onder de be volking. Totnogtoe wordt echter geen melding ge maakt van de slachtoffers. SPOORWEGONGELUK IN OHIO. Machinist gedood, stoker gewond. Door het ontsporen van de locomotief van den Pull man-trein van den Pennsylvanië-spoorweg is naar Reuter uit Mansfield in Ohio meldt, de machinist ge dood; de stoker kreeg ernstige brandwonden. Als door een wonder bekwamen de passagiers geen let sel. De WATERRAMP IN FRANKRIJK. Uitbreiding der slachtoffers-ondersteuning, De financieels commissie van de Fransche kamer heeft besloten, het oorspronkelijk op een half miliard franc bepaalde crediet voor de hulpverleening aan de .-lacht- offers der overstrooming in ZW-Frankrijk te verhoogrn tot één milliard franc, op voorwaarde, dat het hier slechts een voorlooplgen maatregel zal gelden, die, indien zulks noodig mocht blijken te zijn, nog verder uitgebreid zal kunnen worden De particuliere steunbeweging voor de slachtoffers van de overstroomlngsramp heeft tot nu toe een bedrag van 30 millioen francs bijeen weten te brengen. TRICHINEVERGIFTIGING. Na het eten var. berenvleesch. Te Stutfcgart is een groot aantal personen ziek ge worden na het eten van niet geneeskundig onder zocht berenvleesch. Reeds zijn zes personen aan tri chine-vergiftiging gestorven. Een streng onderzoek wordt ingesteeld. HET OUD GEBRUIK GEBROKEN. Keizer met hoerageroep begroet. Uit Tokio wordt gemeld: Zondag is te Tokio voor het eerst met een overoud gebruik gebroken. Terwijl er tot dusver bij een ver schijning in het openbaar van den keizer op straat het strengste stilzwijgen werd in acht genomen, werd de keizer Zondag bij zijn rondrit voor de eer ste maal met hoerageroep begroet. Nagekomen Berichten. VALKKOOG. Donderdag, 20 Maart hield de tulnbouwvereenlging „St. Maarten" haar jaarvergadering ten huize van den heer Kuiper. Aanwezig waren 38 leden. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer P. Gootjes, die in zijn openingsrede wees op de slechte uitkomsten van het voorafgaande jaar en de moeilijkheden, waarmee onze groentenexport heeft te kampen. Hierna werden de notulen gelezen en goedgekeurd en door den secretaris het jaarverslag uitgebracht. Mede gedeeld werd hierin o.a. dat de vereen, momenteel 156 leden telde en dat er 27 pond Deenzaad was geteeld, waarvan de kostende prijs was f 4.15 per pond. Uit het financieel verslag bleek, dat er een batig saldo was van f 360.13, hetgeen bevestigd werd door den heer C. Broekhulzen, die met den heer C. Koning de rekening had nagezien. De salarissen van voorzitter en secretaris penningmeester bleven onveranderd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing -werden de af tredende heeren T. Rens Az., J. Mantel en C. Gootjes herkozen. Tusschen de bedrijven door, had een geprepareerde aardappel, lijdende aan wratziekte, door do vergadering gecirculeerd, waarna door den secretaris een en ander over die ziekte werd medegedeeld en tevens de verorde ning der gemeente St Maarten betreffende het verbod tot verbouwen van enkele zeer vatbare soorten, werd voorgelezen. Nu kwamen de verschillende bestuursvoorstellen in behandeling. Er werd hierbij besloten f 5 subsidie te ver- leenen aan de Kring Langendijk van den Plantenziekten- kundigen dienst en f 2.50 per leerling bij te dragen voor een te houden excursie van de leerlingen van den tuin- bouwcursus. Het voorstel betreffende de zetkoolregeling werd in getrokken. Deze regeling blijft dus zooals die was. Op voorstel van het bestuur zal er voortaan een be stuurslid zijn onder de afgevaardigden naar de algem. vergadering. Afgevaardigden voor dit jaar zijn de 1 eeren C. Koning, J. Paarlberg, R. Bijpost Mz. en A. Roos, plaatsvervangers de heeren Van Breugel, P. S. Eenhoorn en K. Gootjes. Voor de algemeene vergadering werd aangenomen een voorstel van den heer K. Gootjes, hetwelk tot doel heeft, dat de leden het geld van het betaalkantoor huis be zorgd krijgen. Een ander voorstel van denzelfden, betref fende het aanvaarden van het op het bordje aangeduide gewicht werd bij staking van stemmen verworpen. Hierna deed de voorzitter mededeellng van de plan nen van het Marktbestuur, waarmee de vergadering hc- coord ging en wel: le. de nieuwe sorteering der export aardappelen, 2e. het te stichten bouwfonds en percentage veiling, 3e. grondaankoop voor nieuw betaalkantoor. Nu was men gekomen aan de rondvrAag. die ditmaal niet veel opleverde. Nadat nog 3 manden onder de be zoekers der vergadering waren verloot, die ten deel vielen aan de heeren J. Kiekens, J. Gootjes en T. Ren3, sloot de voorzitter met een woord van dank de verga dering. De onderbroken wereldreis» Een zekere heer A. H., gedomicilieerd te Amsterdam, die in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond, werd alhier aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht, teneinde aan de zitting deel te nemen. Chauffeur foetsie, maar het proces-verbaal Is gelukkig present. Te omstreeks 6.30 uur namiddags had Zaterdag te de zer stede een aanrijding plaats op den hoek LaatKoor straat, tusschen een tweewielig motorrijtuig bestuurd door Chr. B., wonende te IJmuiden en een onbekend ge bleven autobestuurder. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. Proces-verbaal werd van een en ander op gemaakt. Nog een flink toegerust wereldreiziger, die het niet verder dan tot Alkmaar bracht. Zaterdagnacht, omstreeks 12.20 uur, werd door een be waker van den particulieren nachtveillgheidsdienst een jongen, genaamd F. W. A. Dopheide, wonende te 's-Gra- venhage. aan het Bureau gebracht, die van plan was den nacht in een steeg aan het Payglop in de open lucht door te brengen. Hij verklaarde uit de ouderlijke woning te zijn weggeloopen, ook om eens wat van de wereld te zien. Door tusschenkomst van de politie is hij naar Den Haag teruggebracht en weder onder de ouderlijke macht gesteld. Komt, vrooiyk nu gezongen, de week is goed begonnen. Maandagmorgen omstreeks 9 uur, werd de 15-jarige wielrijder H. E.. wonende alhier, op den hoek Lange- straatHoogstraat, aangereden door een onbekende fiet sende juffrouw, waardoor zijn voorwiel werd vernield. Terwijl hij met die Juffrouw%tond over het ongeval te boomen, reed zoo waar een bestuurder van een luxe auto weer over het achterwiel van zijn rijwiel, waardoor ook dat ernstig beschadigd werd. De ingewikkelde ver- keerspuzzle is bij de politie in onderzoek. Ton overstaan van den architect Chr. Dekker te Schagen had Maandag de aanbesteding plaats van het bouwen van een woonhuis met garage ten be hoeve van den Reinigingsdienst: Inschrijvers waren de heeren: C. Kossen te Anna Paulowna voor f6642; J. de Graaf te Anna Paulowna voor f6114; S. Jonker te Anna Paulowna voor f6000; W. Speets te Anna Paulowna voor f5905; C. Vlaming te Anna Paulowna voor f5890; P. Tuin te 't Zand voor f5795; A. Schouten te Anna Paulowna, voor f 5475. KOLHORN. Zondagnacht omstreeks halfeen brak brand uit in de woning van den cantinehouder. De vrouw ont waakte door het felle licht der vlammen. Vanuit bat slaapkamertje moest een raam worden Tngeslageu, om zich te redden Onmiddellijk riep men het volk, dat in de nabij gelegen woningark sliep. Met zijn allen wist men den brand te beperken tot binnen brand. Er was wel veel watorschade, maar nssuran- tne dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Maandagmiddag omstreeks halfvier brak brand uit in de woning van den heer L., Strook, gem. Win kel. waarschijnlijk door schoorsteenbrand. In de na bijheid van den schoorsteen lagen veel netten, die direct veel vuur veroorzaakten, liet liet zich ook eerst aanzien, dat er geen redden meer aan was. Maar door spoedig optreden van de buren werd de brand beperkt tot boven aan dak en netten. Zeer veel waterschade was het gevolg. Inbraak en poging tot brandstichting in de woning van een spreker ter protestver- gaderinig tegen de kerkvervolging in Rusland. Zondagavond werd te Heerlen een vergadering ge houden om te protesteeren tegen de godsdienstver volgingen in Rusland Spreker» waren rector Colseu uit Nuth en de Ned. Herv. predikant ds. G. Mol uit Heerlen. Tijdens deze protestvergadering kwam de dienstbode van den iaatsten spreker te omstreeks tien uur thuis en trachtte de voordeur te openen, waarbij zij evenwel bemerkte, dat de deur aan de binnenzijde met de knip gesloten was Daarop begaf zij zich naar de achterzijde der woning en ontdekte, dat er ingebroken moest zijn; een der ruiten in de serre was vernield. E» waren ook voetstappen oj!> het grint zichtbaar. Zij begaf zich naar de politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Het bleek, dat de indringers zich aan de achterzijde van de woning toegang hadden verschaft cn in alle kamers van het huis waren geweest, daar de kasten hadden open getrokken en de inhoud van de verschillende laden op den grond hadden verspreid. Een boekenrek. aan den muur bevestigd, was met behulp van een pook van den muur gehaald en op den grond geworpen. Enkele kleine dingen werden vernield. Op de bovenverdieping waren alle bedden afgehaald en alle beddegoed lag op den gang en in andere kamers, terwijl op een der kamers de gas kraan was opengezet. Over het gascomfoor was oen beddesprei geworpen. Voorts blees nog, dat waar schijnlijk bij het verlaten van het huis petroleum was uitgegoten in de serre en daarop was papier neergelegd en dit in brand gestoken., Het schijnt evenwel, dat tengevolge van ue^ocht het vuur weer was gedoofd. Op een der kamers var) de bovenver dieping werd een papier gevonden, waarop geschre ven stond: „communistische wraak'. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat evenwel bemoeilijkt werd doordat ook de telefoon- leiding vernield was. Bij het veriaten van het huis hadden de indringers het electrisch licht in het ge- heele huis laten branden om daardoor den indruk te wekken, dat er iemand thuis was. Het onderzoek heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd. Door eon vrachtauto overreden. Knaap je in zorgwekkendon toestand opgenomen. Aan de vele berichten ove" verkeersongevallen, welke reeds in dit nummer .1 opgenomen, kunnen nog de volgende twee ernstige worden toegevoegd: Gisteravond omstreeks zeven uur is in de Kore- vaartstraat te Leiden het 7-jarige knaapje H. L. M. door een vrachtauto van Van Gend en Loos, be stuurd door E. S. P.; overreden. Het jongetje kreeg een schedelbreuk en is in zorgwekkender» toestand naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. Knaapje te 's Gravenhage overreden en gedood. In de Jurriaan Kokstraat is gisteren om vier uur een vierjarig knaapje uit de Vuurbaakstraat te Sche- veningen overreden door een autobus van de H. T. M. Eén der wielen van de bus ging over het hoofdje, zoodat onmiddellijk de dood intrad. Het knaapje was met eenige vriendjes aan het spelen op het trottoir, toen hij plotseling de straat overstak. ONDER AFVALLEND GESTEENTE. Doodelijk mijnongeluk. De mijnwerker W., uit Kerkrade, geraakte Zater dag in de Dominale mijn, aldaar, onder afvallend ge steente. W. was op slag dood. Het slachtoffer was ge huwd. Wanneer provinciale subsidie verleend wordt Naar we in de „Tel." lezen, hebben de Staten van Noord-Holland met betrokking tot de provinciale bijdra gen aan de gemeenten voor verpleging van tuberculose lijders nader onder de aandacht van de gemeentebestu ren gebracht, dat de consultatiebureaux niet alleen over de opneming in een sanatorium, doch ook ook over den duur der verpleging hebben te advlseeren. Provinciaal subsidie ln de kosten van verlengde verpleging wordt slechts verleend, Indien het consultatiebureau de verlen ging heeft noodig geoordeeld. Soms blijkt misvatting te bestaan ten aanzien van de vraag, wat onder verpleging in of bij gezinnen is te ver staan. Meermalen worden toeslagen op wonlnghuur en kosten van versterkende middelen, als melk, in rekening gebracht. Toeslagen op wonlnghuur nu zijn gelden voor prophylactische doeleinden en vallen niet onder gelden voor verplegingsdoelelnden. Daarin worden uit de pro vinciale kas geen bijdragen verstrekt. Versterkende mid delen vallen onder verplegingsdoelelnden. Toch kan niet elke verstrekking daaronder gebracht worden. Bepaalt de zorg voor een patiënt zich tot het verstrekken van versterkende middelen zonder meer, dan is van eigenlijk gezegde verpleging geen sprake en komt een provinciale bijdrage niet in aanmerking.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7