TWEEDE KAMER. Marktberichten. Nagekomen Berichten. ALKMAAR LANGENDIJK Vervoer van aardappelen. Hevige explosie in een glasblazerij. Frank Heine. Hot bedorven berenvleesch. In de Tweede Kamer is de behandeling van de in terpellatie van den heer Van den Heuvel over den crisis in den landbouw voortgezet. De heer Van der Sluijs (s.d.) zegt, dat er een steekje los moet zijn aan een maatschappij, waarin overvloed leidt tot armoede. Daar er overproductie is, bestaan geen middelen om den toestand direct te verbeteren. De heer.v. d. Heuvel schijnt er een soort uitdragerij op na te houden, maar geen zijner middelen is in Nederland bruikbaar. Verlaging van de spoorwegta rieven acht spr. wenschelijk. Spr. ziet in gemeenschappelijk bezit van den grond de oplossing en meent, dat onder het socialisme overvloed een zegen zal beteekeaien voor het heele volk. De heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) zegt, dat de Nederlandsche landbouwproducten minder opbren gen dan die van de meeste andere landen, terwijl de productiekosten hier het hoogst zijn. De regeering dient er voor te zorgen, dat de geest van Genéve niet strekt tot nadeel voor ons land, en moet de vrij heid behouden om over te gaan «tot actieve handels politiek. De heer Schouten (a.r.) betoogt, dat de crisis in den landbouw terugslag vindt in het geheele volks leven. Verbetering van onderwijs en voorlichting is goed, maar geen middel om in den acuten nood te voorzien. Ook inkrimping van den akkerbouw zou geen ver betering beteekenen. Spr. vraagt,, of verlaging van do vrachttarieven te verwachten is, en wenscht bij slag voor eenmaal voor suikerbieten en e-en crediet aan aardappelmeelfabrieken. De heer I-Iiemstra (s.d.) verwacht verbetering, als het grondbezit aan de gemeenschap komt. Bescher mende maatregelen brengen z.i. geen verbetering; in landen, waar zij bestaan is de toestand niet beter. De heer Van Rappard (v.b.) sluit zich aan bij de afgevaardigden, die op verlaging van de vrachttarie ven, afschaffing van de opcenten op de grondbelas ting én verbetering van den voorlichtingsdienst heb ben aangedrongen. Wanneer de vrachttarieven wor den verlaagd, zou de minister den dank verdienen van den landbouw. Verder moet er naar worden gestreefd den weg van dm producent naar den consument te verkorten. De quaestio is aangeroerd op het internationaal land- bouwcongres te Boekarest. In orde is de zaak niet. De oplossing: de vereenigingen van producenten in verbinding te brengen met de vereenigingen van con sumenten lijkt wel eentoudig, maar is het niet. In Roemenië speciaal is gebleken, dat volkomen uit schakeling van den tusschenhandel niet mogelijk is. IToe verkort men dan den weg, zoodat beiden bevre digd zijn? Spr. geeft in overweging een commissie te benoe men. Er moeten nieuwe afzetgebieden komen en wijst op den achteruitgang van fruitteelt en paardenfok kerij. Ten slotte vraagt spr., dat de dividend- en tantiè me-belasting niet geheven zal worden van de uitkee- ringen aan leden van coöperatieve vereenigingen. De heer Wijnkoop (comm.) zegt dat in een rati- oneele maatschappij een gunstige oogst a^n het ge heel© volk ten goede zou komen. Thans vlbeit daar uit echter ellende voort, waaruit men kan nagaan onder welk een krankzinnig stelsel wij leven. De ka pitalistische productiewijze is de oorzaak van dezen toestand en de producenten, die de prijzen der artike len snel zien dalen doch de pachtprijzen niet of slechts weinig, worden er de dupe van. Wat zal moeten gebeuren is: de loonen van de landarbeiders verhoogen en ten slotte zal de grond zonder vergoeding onteigend moeten worden door <le proletarische staatsmacht. De heer Lovink (c.h.) noemt de interpellatie wat ontijdig, omdat men niet weet of de crisis van voor- biigaanden aard is of blijvend en is er dan ook moei lijk op de vragen van dm interpellant te antwoor den. Ook heeft het spr. verwonderd, dat de interpellant op invoerrechten heeft aangedrongen, daar de regee ring dezer dagen machtiging heeft gegeven om de tarief-overeenkomst van Genève te teekenen, waarin de deelnemende staten zich verbinden hun rechten niet te verhoogen. In de laatste jaren is er versohui- ving gekomen; de uitvoer van vleesch, levende die ren, aardappels, graan, is niet toegenomen, de uit voer in zuivel is zeer sterk toegenomen. Het zijn niet alleen de geweldige oogsten, maar ook is het de ver mindering van het graangebruik, waardoor de ver schuiving is ontstaan. Er worden meer eieren en vruchten gebruikt dan graan. Wanneer blijkt, dat de gewijzigde toestanden in aanmerking moeten worden genomen bij de beoordeeling van de verschuiving, dan moet in de eerste plaats gelet worden op de wij ziging, die vermoedelijk in onzen landbouw heeft plaats gegrepen. De vraag is of de tegenwoordige re- geeringsbemoeiing daarop is berekend en spr. meent, dat die vraag ontkennend moet worden beantwoord. De inrichting van de directie in den landbouw is zwakker geworden. De Minister heeft onlangs de benoeming van den directeur-generaal van den landbouw absoluut af gewezen, maar dan wil spr. toch met kracht aan dringen op de aanstelling van een paar flinke eco nomische krachten. De directie moet zoo zijn inge richt, dat zij haar taak behoorlijk kan vervullen. De heer De Visser (c.p.) noemt de landbouwcrisis een wereldverschijnsel, dat samenhangt met de periode van rationalisatie en reconstructie, waarin wii leven. Het agrnr:s~h probleem is slechts door revolution- naire strijdf1" anisaties der boeren op te lossen in strijd tegen het geheele kapitalisme. De heer Braat (p.b.) noemt de ziekte bij den land bouw chronisch Veel raad wordt er gegeven, maar er komen weinig maatregelen. Er is gesproken van uitzieken en van bescherming. Wanneer men de cri sis wil laten uitzieken, dan is het beter de landen braak te laten liggen, want dan verliest men niet meer dan de pacht. Er moeten maatregelen worden genomen zooals ook gebeurt wanneer banken of in dustrieën in nood verkeeren. Er liggen nog honderd duizenden hl. aardappelen, peeën en uien, die hot opscheppen en naar tram of boot brengen niet waard zijn. Haver is teruggeloopen tot 6K cent per kg. en de minister heeft naar aanleiding V3n spr.'s schrif telijke vragen dienaangaande, niet 'anders gedaan dan zich eruit gedraaid. Men heeft do technische inrichting van onzen landbouw geprezen, maar spr. wijst op Amerika en Canada, waar de graanproductie bijna niets kost tengevolge van de mechaniseering, terwijl wij hiér met, dure arbeidskrachten zitten. De Regeering zal garantieprijzen moeten gaan ^betalen. Bij deze Re geering en deze Kamer is daar natuurlijk niet aan te denken. De loonen en de belastingen zijn te hoog, de sociale wetten leggen zware lasten op. Wat wij ook noodig hebben is een directeur-gene raal van den landbouw. Er is thans geen lijn in het landbouwbeleid. De landbouw heeft recht op een di recteur-generaal, maar wordt achter gesteld bij an dere bedrijven. Verder moet er een regularisatie der productie komen, wat bij de vaststelling van mini mumprijzen mogelijk is. De heer Kampschoër (r.k.) betoogt dat de regee ring zoo weinig mogelijk de export moet belemme ren cn ernstig moet overwegen een voorzichtige toe passing van een onderhandelingstarief. De vracht tarieven moeten verlaagd en vlugger transport. Rijks- en gemeente-instellingen moeten consump tie-artikelen van binnenlandischen oorsprong be trekken. De heer Floris Vos (M.P.) noemt gebrek aan voor lichting van Kamer en regeering en wil een direc teur-generaal van landbouw. Vervolgens voeren de heeren Loerakker (r.k.) en Zandt (S.G.P.) nog het woord, die eveneens op hulp van den landbouw aandringen. De minister neemt daarna nog het woord cn con cludeert dat uit de besprekingen wel blijkt, dat alleen in den akkerbouw een crisis heerschi, die niet van den laatsten tijd is, maar nu in hevigheid toe neemt. Deze crisis is een wereldverschijnsel. Allerlei middelen zijn genoemd, groote en kleine. De groote zijn: le. een toeslag op aardappelmeel, ten aanzien waarvan gevraagd is of hij niet een voorzichtige toe zegging kan doen, nl. dat hij deskundigen zal raad plegen voor de mogelijkheden in het gebruik in aard appelmeel; 2e. een crediet aan de aardappelmeelfa brieken, waarover hij zich nog niet heeft kunnen beraden; 3e. een bijslag voor éénmaal aan de suiker industrie. Deze drie zaken zijn van zoo ernstigen aard, dat hij er gaarne ernstig over zal nadenken. Onder de kleine middelen noemt spr. in de eerste plaats verdere uitvoering van de Uitvoerwet, maar daarvoor moeten de particulieren meewerken.. In de tweede plaats zijn fiscale maatregelen genoemd, waaromtrent spr. slechts kan zeggen, dat de Regee- rinig deze nog eens nader zal bezien. In de derde plaats is gesproken over de voorlichting, waarbij de heer v. Rappard heeft gevraagd te bevorderen, dat in 1933 het Int. Landbouwcongres hier zal worden gehouden. Spr. zal overwegen of hij een uitnoodiging daartoe zal laten doen. In de vierde plaats is aangedrongen op de aanstelling van ex directeur-generaal van den landbouw, waarvoor spr. verwijst naar de behande ling van de begrooting. Men.kan niet verwachten, dat een Minister binnen drie maanden van meening verandert zonder dat er nieuwe argumenten zijn aangewend. Wel wil spr. overwegen de versterking in de directie van den landbouw met eigen econo mische krachten. Wat de spoorwegtarieven betreft kan spr. iets meer zeggen. De directie van de spoorwegen heeft een re ductie van 50 op het vervoer van aardappelen aanvaard, ingaande zoo spoedig mogelijk, eindigen de op 15 Juni. Over andere verlagingen is het over leg nog niet afge.loopen. Nadat de heer Van den Heuvel nog even het woord heeft gevoerd, wordt de "Vergadering verdaagd tot Donderdag. SCHAGEN, 27 Maart 8 stuks paarden f 150300, 45 gelde koelen (magere) 170—320, 48 idem (vette) f 250—400, 40 kalfkoelen f 250 425, 560 nuchtere kalveren f 1020, 170 Overhouders f 2836, 3 bokken en gelten, 22 var kens, magere f 3050, 35 idem vette per Kg. f 0.70 0.74, 198 biggen f 2635, konijnen f 12, 26 kippen f 1— 2.25, eenden f 0.50—1.50, 43 Kg. boter f 1.70. EIERVEILING, SCHAGEN. 27 Maart Aanvoer: 194 partijen 164699 stuks kipeieren, 50 par tijen 10186 stuks eendeieren. De prijs liep van: kipeieren f 4.50, eendeieren f 44.30. De veiling duurt voort. AMSTERDAM, 26 Maart 1930. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Aardappelen. Zeeuwsche bonten f 1.752.40, id. blauwen f 22.40, id bravo's f 1.301.40, id. eigenheimers f 1.101.20, id. blauwe poters f 1.251.40, id. bonte poters f 1.251,40, id. Bevelanders f 1.101.20, IJpolder eigenheimers f 1.10 1.20, ld. bravo's f 1.301.40, ld. Bevelanders f 1.10 1.20, Anna Paulowna zand- f 1.251.50, Hillegommer zand- f 1.251.50, ales per H.L. Winter Malta f 99.50, per 100 Kg. Flakkeesche eigenheimers f 1.101.20, Spui- sche eigenheimers f 1.101.20 per HL. Uien Zeeuwsche roode exportuien f 55.50 per 100 Kg. ALKMAAR, 26 Maart. Boerenkool f 0.702.60 per 100 stuks, gele kool f 8.30. roode kool f 9.30, spruiten f 1028. uien f 0.501.70, wor telen f 1.80, witlof I f 4.60—7.80, II f 2.50—3.80 per 100' K.G., prei f 4.40, rabarber f 9, raapstelen f 0.701.90, ra dijs f 2.603.80, per 100 bos, spinazie f 0.410.71 per bak. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Maart Roode kool f 611.90, gele kool f 5.408.90, Deensche witte kool f 2—3.20, uien f 1.10—3.40, grof f 1.30—1.50, bleten f 1.20, peen f 1.60—2 per 100 Kg. Aanvoer: 103000 Kg. roode .kool, 68000 Kg. gele kool, 70000 Kg. Deensche witte kool, 6800 Kg. uien, 1400 Kg. bleten, 2100 Kg. peen. WARMENHUIZEN, 26 Maart. Roode kool le kw. f 6.3011.20, 2e soort f 6.508.50, gele kool le soort f 8, witte kool f 1.603.10, uien f 1.20 1.40, grove uien f 1.20 per 100 Kg. Aanvoer: 41475 Kg. roode kool, 1400 Kg. gele kool, 41700 Kg. witte kool, 2875 Kg. uien. NOORDSCHARWOUDE, 26 Maart Uien f 0.451, drielingen f 0.80—1.10, grove f 1.20 - 7.30, peen f 1.40, peen kleine f 1, roode kool f 611.20, gele kool f 7.309.20, Deensche witte kool f 1:703.20 per 100 Kg. Aanvoer: 7600 Kg. uien, 2200 Kg. peen, 108200 Kg. roode kool, 80400 Kg. gele kool, 131400 Kg. Deensche witte kool. AMSTERDAM. 25 Maart Ter veemarkt waren heden aangevoerd 261 vette kal veren le kw. f 1.051.15, 2e kw. f 0.901.02, 3e kw. f 0.74 0.88, per Kg. levend gewicht, 165 nuchtere kalveren f 1016, 401 varkens, vleeschvarkens 90110 Kg. f 0.90 —0.91, zware ld. f 0.88—90, vette ld. f 0.86—0.88, per Kg. slachtgewlcbt Verpletterende tijding. Heden werd In de locale pers de als een donderslag uit wolkeloozen hemel vallende tijding gepubliceerd, dat het R.K. Raadslid, Mr. H. Kusters, een bekend en ter tale zeer vaardig strafrechtpleiter, werkzaam bij het ad vocatenkantoor van Mr. Leesberg c.c., wegens gezond- reldsredenen op medisch advies half April de gemeente metterwoon gaat verlaten, ten einde zich in een meer rustig milieu te vestigen. Momenteel volgt Z.Ed.gestr. een cursus voor reserve-hoofdofficier in Waalsdorp. Onnoodig, er bij te voegen, dat het vertrek van dezen eminenten woordvoerder en politiek leider, voor de geelwitte partij ln den raad een hevigen, ja nagenoeg onherstelbaren slag ls. Wanneer de S.D.A.P.-fractie weer op vroegere sterkte zal komen en daarin weer zitting krijgen, mannen als Jan Westerhof en misschien ook Willem van der Val, dan zal men niet bij machte zijn daar een oratorische en slagvaardige kracht tegenover te plaatsen. Daartoe was alleen mr. Kusters in staat. Het moet dan ook gezegd worden dat hij ln dat opzicht niet het minst, groote verdiensten had en het verbaast ons wel eenlgermate dat het afscheid aan dezen kloeken strijder zoo koel en spaarzaam is, en hem slechts, her denkend wat hij In 't „algemeen" belang heeft tot stand gebracht, elders een goede toekomst wordt toegewenscht Waarlijk, wij hadden wel wat meer leedwezen en meer hulde verwacht, doch koesteren de hoop. dat een meer krachtig uitgedrukt blijk van belangstelling en waardeo- rlng niet achterwege zal blijven. Er zijn wel andere nul liteiten, waar dan heel wat meer lieve woorden en em mers stroop aan verspild worden. Den opvolger van Mr. Kusters, zijn partijgenoot den heer D. Geels, wacht intusschen als plaatsvervanger van zulk een beteekenisvollen voorganger ongetwijfeld een zware en niet benijdenswaardige taak, die ongetwij feld al zijn beschikbare kracht eischen zal. ZUIDSCHARWCUDE. Toen we gisteravond de kolfbaan van den heer Kramer binnenstapten, was die reeds geheel gevuld met leden en gezinsleden van de Langendijker Win keliers-, Nerings- cn Vakvereeniging. De zaal had bovendien een alleszins feestelijk aanzien. Blad- en andere planten verhoogden het gezellig interieur de zer feestzaal en legden getuigenis af van den ijver, waarmee rappe en kunstvaardige handen alles in een lusthof herschapen hadden. De Langendijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging vierde he den nl haar 25-jarig bestaan. In drie rijen met witte lakens gedekt stonden dan de tafels geschaard, waar aan de honderden bezoekers waren gezeten. Dit al les was het resultaat van een wekenlange voorbe reiding, waarbij Bestuur en Feestcommissie blijk hadden gegeven de kunst van stemmingweKken uit muntend te verstaan. We feestelijke bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der Winkeliersvereniging, den heer S- Timmerman, die daarbij zijn d?*nk betuigde aan den burgemeester Jhr, van Spengler, waar deze het eere voorzitterschap had aanvaard en daarna in herin nering bracht het ontstaan der vereeniging. Door den heer Jhr. Van Spengler werd vervolgens de feestrede uitgesproken, waarin Z.E.A. schetste het wel en wee der vereeniging gedurende haar kwart eeuw ,van bestaan, de verschillende werkzaamhe den, die zij op haar gebied verrichtte, den steun dien zij gaf aan den stand der winkeliers en an dere leden der vereeniging en sprak den wensch uit, dat zij in lengte van dagen moge groeien en bloeien. Op deze rede volgde een warm applaus. De heer W. C. Bouman, voorzitter van de Feest commissie, die gedurende de geheele feestelijke bij éénkomst de leiding had en daarbij blijk gaf de kunst van presideeren ten volle te verstaan, hield vervolgens een inleiding, waarin hij mededeelde, dat tot het houden van een tentoonstelling thans defi nitief was besloten en het oog gevestigd is op een winkelweekverloting. Aan de voormannen der tuinbouworganisaties bracht spr. hulde en spr. ver zocht tenslotte een geweldige ovatie te doen weer klinken ter eere van het 25-jarig bestaan der orga nisatie. De heer J. H. Keizer complimenteerde de vereeni ging en bood een bloemenmand aan, een welkomst lied werd gezongen door mej. Gré de Bakker en door een orkest begeleid en dat een enthousiast applaus oogstte; de heer Jac. Prijs leidde met een geestig toe spraakje 't Eerste Langendijker Middenstandsorkest bij de feestvierenden in; de heer J. Hoogland compli menteerde de vereeniging namens de Kamer van Koophandel. En daarna kwam het meer officieuze gedeelte, waarbij bekende humoristen met veel succes optra den. In „Teun en Geert naar den Feestavond", werd op humoristische wijze een bezoek gebracht aan de ver schillende winkeliers over heel Langendijk. Het tableau van het Langendijker zakenleven was schitterend en zoo ging het in de meest feestelijke stemming maar verder. We willen niet zeggen, hoe laat of hoe vroeg het intusschen was geworden, maar wel willen we in stemmen met het woord van den voorzitter, die in zijn sluitingswoord met recht constateerde, dat deze feestda', zal blijven een herinnering niet alleen, doch een mijlpaal in het leven der L. W. V. en V. AANBESTEDING ZUIDERZEEWERKEN Op het Kornwerderzand. Vanwege den directeur-generaal der Zuiderzeewer ken, is gister aanbesteed het maken van twee lei- dammen bezuiden do in aanbouw zijnde schutslui zen op het Kornwerderzand en het uitvoeren van baggenverken tusschen deze leidammen met bijko mende werken. Het laagst is ingeschreven door de NW.-Ned. Mij. tot aanneming van Zuiderzeewerken ;e Den Oever voor f317700. VOORSCHOT LAND ARBEIDERS WET. Aan de gemeente TexeL Eij beschikking van den minister van financien Is aan de gemeente Texel een voorschot tot een maximum van f 12.480 ter uitbetaling van het door vier landarbeiders benoodigde bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. S.DAP. en N.V.V. Mei-leuzen. Het dagelijksch bestuur van den algemeenen raad uit N.V.V. en S.D.A.P. heeft, naar ln het Volk wordt mee gedeeld, de volgende leuzen voor het Meifeest 1930 vast gesteld: Vóór ontwapening; Vóór algemeene doorvoering van den achturendag en wettelijke vacantleregeling; Vóór sociale verzekering en staatspenslonneering; Vóór bedrijsorganisatie en medezeggenschap; Vóór opheffing van den grondwoeker. UIT DE RINGEN GEVALLEN. Bij de gymnastiekoefeningen. De heer J. de Jong te Enkhfuizen viel tijdens de gymnastiek-oefeningen der vereeniging „Vlugheid cn kracht" te Enkhuizen uit de ringen en kwam zoo on gelukkig terecht, dat hij beide polsen brak en ver schillende kwetsuren opliep aan gezicht en bcenen. De man is naar het ziekenhuis overgebracht. Een reductie van 50 pet op de spoorweg- vrachten tot 15 Juni. Op vragen van het Tweede Kamerlid Bakker: I. Is de minister bekend met den noodtoestand in den akkerbouw, mede ten gevolge van de onmogelijkheid van den afzet van den nog aanwezigen grooten voorraad akkerbouwproducten van den oogst 1929? II. Zoo ja, is de minister bereid, mede om den afzet van akkerbouwproducten te bevorderen, na gepleegd overleg met de directie der Nederlansche Spoorwegen, binnen den kortst mogelijken tijd een belangrijke reduc tie op de spoorvrachten voor het vervoer van akker bouwproducten in te voeren? heeft de minister van waterstaat geantwoord: I. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. Medegedeeld kan worden, dat na het vereischte over leg met de directie der Nederlandsche Spoodwegens we gens de buitengewone omstandigheden besloten ls, een reductie op de spoorwegvrachten voor het vervoer van aardappelen te verleenen van 50 pet., zoo spoedig moge lijk Ingaande en eindigende 15 Juni. Een do ode, drie ernstig gewonden. Naar V.D. uit Herne in Westfalen verneemt, heeft gisterochtend tegen 11 uur bij de „Gaveg", een glasbla zerij, een hevige ontploffing plaats gehad. Een uitlaatbuis van een ammoniakreservolr explo deerde met vee! geraas. Een arbeider werd door het onder een druk van 110 atmosfeer staande ammoniakgas getroffen en was op slag dood. Drie andere werden ern stig gewond. De brand, die daarop in den koeltoren ontstond, kon door de brandweer eerst na vele uren hard werken gcbluscht worden. Eenige maanden gele den had een dergelijk catastrophe ln hetzelfde bedrijf plaats. ONTAARDE OUDERS. Hun dochtertje doodelijk mishandeld. Wolff meldt uit Berlijn: De Berlijnsche rechtbank heeft gisteren den arbei der Julius Schroeder, die, zooals indertijd reer'^ go- meld, te zamen met zijn vrouw zijn driejari- doch tertje zoo zwaar mishandeld heeft, dat de kleine aan do gevolgen overleed, tot drie jaar tuchthuis en vier jaar eerverlies veroordeeld. De ontaarde moeder, die nog beestachtiger is opgetreden dan haar man, werd veroordeeld tot vier jaar tuchthuis en vijf jaar eer verlies. Het kindje, dat ten gevolge van een ziekte nog niet zindelijk was, werd om deze reden voortdu rend door beide ouders geranseld. Torn het ten ge volge van nog wreeder pijnigingen overleden was, ver toonde het lijkje talrijke kneuzingen, waaruit de schuld der ouders duidelijk bleek, hetgeen thans tot hun veroordeeling heeft geleid. DE ROKIN-KWESTIE TE AMSTERDAM EINDELIJK OPGELOST. Verbetering met behoud van het water. In de gisteravond gehouden raadszitting van de hoofd stad werd gestemd over het voorstel-Ter Haar tot dem ping van he Rokln van den Dam tot het Spul. Dit voor stel werd verworpen met 22 tegen 21 stemmen. Vervolgens kwam ln stemming het voorstel-Boekman tot verbetering van het Rokin met behoud van het water. Dit voorstel werd aangenomen met 22 tegen 21 stemmen. Do vervaardiger van de fameuze Utrechtecho documenten tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het B.T.A. seiqt uit Brussel: De rechtbank heeft Albert Frank Heine die r.lch tot tweemaal toe heeft uitgegeven als ambtenaar der re cherche, terwijl hij slechts in dienst was van een parti culieren inlichtingendienst, tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. De Brusselsche corr. van de „Msb." voegt aan dit be richt toe: De gewezen ambtenaar van het Belgisch ministerie van defensie. Frank Heine de vervaardiger van de fa meus® Utrechtsche documenten, die eigenlijk de docu menten van Brussel zouden moeten genoemd worden, heeft voor de correctioneele rechtb^k van Brussel te recht gestaan, omdat hij In dienst zijnde van een pri- ve-detectlve bureau, eea huiszoeking had gedaan bij een particulier, waarbij hij zich had uitgegeven als lid van de politie. Hij was toen in het bezit van een Identiteitskaart van den openbaren veiligheidsdienst en ging er vandoor met verschillende voorwerpen, welke hij zeide in beslag te moeten nemen. Korten tijd daarna pleegde hij nog een dergelijk ver grijp bij een andere gelegenheid. Hij zal deze streken uitboeten met zes maanden ge vangenisstraf. Tot nog toe heeft hij zich echter nog steeds niet ij het Belgisch gerecht voor de fameuse vervalsching der bekende „Utrechtsche" documenten moeten verantwoor den. De dringende noodzakelijkheid van allo vleeschonderzoek. Naar een Wolff-tèlegram uitvoerig meldt, heeft de veearts van den Berlijnschen dierentuin, in verband me het feit, dat 'n vijftigtal personen te Stuttgart ziek werden en eenigen hunner stierven na het eten van berenvleesch, een verklaring afgelegd. De medicus zeide, dat het een zeldzaamheid is, dat in Duitschland of elders een beer trichinen heeft. In de praktijk van den Dierentuin had men bij gestor ven beren nog nooit trichinen geconstateerd. Beren worden trouwens niet gevoed met varkensvleesch. Bij Hagenbeek zijn 'n tijd geleden plotseling ze ven ijsberen gestorven; bij deze dieren werd de aan wezigheid van trichinen vastgesteld Tevens is toen gebleken, dat de dieren besmette ratten hadden ge geten. Waarschijnlijk heeft zich in het geval te Stutt gart iets dergelijks voorgedaan. Ratten zijn zeer ge vaarlijke trichinen-dragers. En dat op het oogen- blik in Duitschland trichinosis betrekkelijk zoo wei nig bij de varkens voorkomt, ligt o m. voor een niet gering deel aan de rattenbestrijding. Intusschen is wederom gebleken, hoe dringend noodzakelijk het is alle vleesch te onderzoeken, al vorens het voor consumptie wordt beschikbaar ge steld. Een der slachtoffers blind geworden. Uit Stuttgart wordt gemeld; Een dame, die te Stuttgart van het ijsberenvleesch had gegeten, is geheel blind gewórden. Nader meldt men uit Stuttgart: Bij het onderzoek van de politie is vastgesteld, dat de ijsbeer, wiens vleesch zooveel onheil heeft aan gericht. einde Januari door den eigenaar van een restaurant te Stuttgart is gekocht van een circusbe- ziter, die om financieele redenen zijn dieren op ruimde. Het dier werd in tegenwoordigheid van een vee- artscnijkundige doodgeschoien. Nadat de ingewan den verwijderd waren, werd het vleesch per auto naar Stuttgart verzonden. Volgens de verklaring van den veeartsenijkundige maakten de ingewanden en het vleesch op het oog gezien een goeden indruk. MIJNONTPLOFFING. Elf arbeiders bedolven. iUt Morgantown, (West Virginië) wordt gemeld: Bij een ontploffing in de Crownmijn bij Fairmont zijn elf arbeiders bedolven. Men vreest, hen niet meer te kunnen redden. EEN WOESTE MOTORRIJDER. Wolff meldt uit Breslau: De koopman Strachotta overreed gisteren in de Michaclisstraat met zijn .nieuwen motor een school jongen, die ernstige verwondingen opliep. Onmiddellijk daarna reed Strachotta een fietser aan, die dezelfde richting uitreed als hij, zoodat deze van zijn fiets viel en eveneens met ernstige verwon dingen bleef liggen. De verwarde motorrijder kwam tenslotte op het trottoir terecht en slingerde hier met zijn motor drie personen tegen den grond, een dame met haar doch ter en 'n schooljongen, die alle drie ernstige verwon dingen aan het hoofd en schrammen opliepen. Strachotta, die in razende snelheid door de stra ten moet zijn gereden, werd door de politie aan een verhoor onderworpen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7