Een lucratief bedrijf van Tsjechische rabbijnen. Het nieuwe schandaal te Berlijn. Mijn wekker. Uit onze omgeving. NIEUWE N1ED0RP OPMEER. ANNA PAULOWNA Huwelijken op de grens. Door de Tsjechoslowaksche en de Dultsche regeering worden op het oogenblik nota's gewisseld met betrek king tot een merkwaardige kwestie. In Duitschland was het opgevallen, dat vele zooge naamde Oost-Joden, die in Rusland kerkelijk getrouwd waren, doch wier huwelijk in Duitschland, waarheen zij zijn gevlucht, niet werd erkend, korten tijd nadat hun oorspronkelijke trouwpapieren onvoldoende waren be vonden, zich presenteerden met nieuwe huwelijksacten, van Tsjechoslowaksche rabbijnen. Er werd een onderzoek Ingesteld, waarbij men tot de ontdekking van een lucratief bedrijf kwam, dat geëx ploiteerd werd door rabbijnen uit verschillende plaatsen aan de Saksisch-Tsjechoslowaksche grens. Deze Tsje chische rabbijnen voltrokken speciaal huwelijken van Oost-Joden, wier papieren niet In orde waren en die uit Duitschland kwamen. De inzegening geschiedde over de grens heen. De rabbijn bleef aan de Tsjechische zijde, de huwelijkscandidaat aan den Duitschen kant. Het bal dakijn stak aan weerszijden over de grens heen. Ook geschiedden huwelijksvoltrekkingen op een afstand; men zond eenvoudig een bedrag en ontving het trouwbewijs. Op de bezwaren van Duitsche zijde heeft Tsjechoslo- wakije thans geantwoord met alle rabbijnen in de Tsje- chisch-Sakslsche grensplaatsen de bevoegdheid tot het inzegenen van huwelijken te ontnemen. Duitschland verklaarde de reeds door hen gesloten huwelijken als ongeldig. Hun aantal loopt in de honderden. ROTSBLOKKEN OMLAAG GEKOMEN. Bij Tynemouth in het Engelsche graafschap Northum- berland zijn gisteren rotsblokken van naar schatting 40.000 gewicht naar beneden gekomen, waardoor op het strand een tijdelijke versperring is ontstaan. De ruïnen van Tynemouth Castle en de adby, die uit i240 datee ren, zijn nu gevaarlijk dicht bij den rand van de klippen gekomen. Tot ln bijzonderheden bekend. Naar Wollf Donderdag uit Berlijn meldde, heeft de officier van justitie te Berlijn ln verband met het nieuwe schandaal nieuwe gegevens ontvangen. Naar de Berll- ner Zeitung am Mlttag meldt, hebben de autoriteiten thans concrete mededeelingcn van lieden gekregen, die bijzonderheden over de grootste tot de kleinste zaken weten. Eerst hierin is ter verkrijging van bewijsmateri aal tot de huiszoeking bij wethouder Busch overgegaan. Acten, zakenbrieven enz. zijn bij hem ln beslag genomen. Terwijl in den gemeenteraad in de eerste plaats ernstige verwijten zijn gericht tegen wethouder Zangemeister, directeur Brolat van de Berliner Verkehrs A.G. en tegen wethouder Reuter, zijn thans ernstige beschuldigingen geuit tegen personen die aan de zaken van de gemeente Berlijn buitengewoon hooge sommen hebben verdiend. De wethouders Zangemeister en Reuter moeten de mll- lioencnzaken aan personen hebben overgelaten, die hier voor in het geheel niet geschikt waren. In de laatste jaren is de gemeente Berlijn hierdoor voor ongeveer 100 mlllioen mark benadeeld. Het gerechtelijk onderzoek wordt, gezien de ervaringen bij het onderzoek bij het bedrog van de Sklarcks. zeer geheim en met alle voor zorgsmaatregelen gehouden. De officier van justitie moet aan alle ambtenaren, die zich met de zaak bezighouden, hebben verzocht het stilzwijgen er over te bewaren. Arrestaties verwacht» 1 Later wordt nog gemeld: In verband met de onregelmatigheden, waarvan de op het oogenblik te Lugano vertoevende Berlijnsche wet houder, Busch, wordt verdacht, hebben gisteren alhier een aantal huiszoekingen plaats gevonden, o,a» op het bureau van Busch. Het Berliner ^Tageblatt verneemt, dat een gewezen secretaris van Busch door tussohen- komst van een advocaat een memorie over de zaak van Busch aan de stad Berlijn te koop had aangeboden. Het Berlijnsche gemeentebestuur besloot na rijp overleg het document niet te koopen, maar waarschuwde het parket, dat thans de memorie in beslag heeft genomen. In ver band met het optreden van het parket verwacht men een aantal arrestaties. De Sklarek-affairo. Het dlsclplalre onder zoek tegen burgemeester Böss. Voor het dlsclplalre onderzoek tegen opper-burgc- meester Böss Is de actie van beschuldiging thans toege zonden aan president Mooshake, den voorzitter van de districtscommissie, die in deze aangelegenheid uitspraak zal doen. Als aanklager zal regeerlngsraad Gaede vhn het óp perpresidium fungeeren, die door den opperpresldent daartoe aangewezen is.. Wanneer de behandeling van de zaak, welke overigens met gesloten deuren geschiedt, zal plaats hebben, is nog onzeker. President Mooshake heeft burgemeester Böss een ter mijn van 14 dagen toegestaan, om zijn verweer voor te bereiden, welke termijn op verzoek van den verdediger van Böss, den rijksdagafgevaardigde Hermann Flscher, met nog 14 dagen Is verlengd. Indien de verdediger geen getuigenverhoor verlangt, wat overigens onwaarschijnlijk ls, zou president Moos hake den termijn voor de behandeling op ongeveer 3 a 4 weken kunnen vaststellen. De districtscommissie, die de zaak zal behandelen, wordt samengesteld uit 4 staatsambtenaren en 4 geko zen bijzitters. AANVAL VAN BANDIETEN OP EEN TRAM. Men meldt uit Berlijn:: Zes gewapende bandieten hebben tusschen Laurahutte en Kattowitz een aanval gedaan op een tramwagen. Ze sloegen den bestuurder met ijzeren stangen neer en wilden daarna de passagiers plunderen. Deze verdedig den zich echter hardnekkig en slaagden er zelfs ln drie bandieten te overweldigen en aan do politie over te le veren; de drie overigen kondon nog in den loop van den nacht worden gepakt. De conducteur van do tram werd ln bedenkelijken toestand naar een ziekenhuis ge bracht DR. ECKENER IN DE VER. STATEN. V.D. verneemt uit New York: Amerika heeft dr. Ilugo Eckcner ccn grootsche ontvangst bereid. Tg Washington werd hij door pre sident Iloover en de leden der regeering ontvan gen. Allen betoonden veel belangstelling voor het plan tot het organiseeren van ccn tran3-Atlanti- schen luchtschepondienst. Baltimore zal waarschijn lijk aan Amerikaansche zijde het voornaamste steunpunt van het Zeppelinverköer worden. Heden middag werd dr. Eckcner op plechtige wijze de gou den medaille van het geographisch genootschap overhandigd. Dit is de eerste keer, dat een Duitscher deze onderscheiding te beurt valt. VROUWENKIESRECHT IN TURKIJE. In Turkije is thans aan de vrouwen het kiesrecht voor de gemeenteraden toegekend. Bij de behandeling van het desbetreffende voorstel in do nationale vergadering, verklaarde de Turksche minister van binnonlandsehe zaken, dat ook het kiesrecht voor de nationale vergadering aan de vrou wen zal worden verleend. HET BFDORA-EN BERENVLEESCTÏ TE STUTTGART. Men meldde Donderdag uit Berlijn: De echtgenoote van een arts uit Bad Wildbad, die eveneens te Stuttgart na het eten van bedorven ijsbc- renvleesch ongesteld was geworden, heeft gisteren in hei ziekenhuis te Pforzheim, waar ze werd verpleegd, het gezicht verloren. Volgens de dokters Is dit een gevolg van de vleeschverglftiging. De geneeskundigen kenden tot nu toe echter slechts twee gevallen van dergelijkcn aard. DE MIJNONTPLOFFING BIJ FAIRMONT. Twaalf dooden. Reuter seint uit Margontown (West Virginia): Bij de ontploffing die gistermorgen, zooals bekend, in de Crown-mijn nabij Fairmont heeft plaats gehad, zijn naar nader valt te meJden, twaalf mijnwerkers gedood. Emigratie. De slechte tijden, welke speciaal de akkerbouw thans moet doormaken, roepen onwillekeurig de herinnering wakker aan de beruchte tachtiger en negentiger jaren van de vorige eeuw. De oudsten onzer weten het uit eigen ervaring, de jongeren 3lechts bij overlevering, doch hierover zijn ze het wel eens, dat de toestand toen nog erger was dan nu-, De kunstmest begon toen pas toepassing le vin den. Van landbouwonderwijs was nauwelijks sprake en tal van mogelijkheden, welke thans dank zij de ontwikkeling der techniek open staan, moesten nog geboren worden. Hoe heeft zich sinds dien de tuin bouw en de bloembollenteelt niet ontwikkeld en uit komst gebracht voor duizenden. In die ellende-jaren was er slechts één uitweg: emigratie. De wanhoop was daarvoor de groote drijfkracht en als toonbeelden van kommer en ont bering kon men familie na familie den sprong in het onbekende zien ondernemen. Velen is het niet slecht gegaan. We zouden zelfs geneigd zijn om het sterker te zeggen, doch houden ons aan den voorzichtigen kant. omdat bepaalde ge gevens niet tot onze beschikking staan, en ook, om dat het niet onze bedoeling is geschiedenis te schrij ven, doch wel om ook voor het heden te wijzen op de mogelijkheid van emigratie, zonder daarvoor op eigen verantwoordelijkheid propaganda te maken. Aanleiding hiertoe vinden we in een artikel van den heer Hartland, directeur der Emigratiecentrale Holland, dat dezer dagen in De Telegraaf werd ge publiceerd. Met nadruk wijst de heer Hartland er op. dat voor al stadsmenschen al gauw geneigd zijn te meenen, dat ook zij knap genoeg zijn, om bij den boer te wer ken. Hun ontbreekt het besef, dat het boerenvak in derdaad een vak is en dat beunhazen hierin zoo min als elders op hun plaats zijn. Evenwel, zegt hij, ook onder den boerenstand heor- schen nog zonderlinge ideeën. „Emigratie wordt nog vaak beschouwd als een sprong in uitersten nood, of een middel om te ver dwijnen. als blijven niet meer mogelijk is. Vergeten wordt, dat de meeste immigratielanden, vooral op landbouw-wctenschappelijk en organisatiegebied ook met hun tijd meegegaan zijn. Verder wordt vaak de grooto fout begaan, dan men te veel generaliseert. Er wordt daarbij vergeten, dat b.v. de Vereenigdc Staten en Canada, de voornaamste immigratielanden voor Nederland, geweldige groote gebieden vormen, waar in de verschillende deelen de toestanden onderling geheel verschillen." De heer Hartland stelt op den voorgrond, dat emi granten in het algemeen dè beste kansen maken, in dien zij bereid zijn in den land- of tuinbouw te gann, werken, daartoe bekwaam zijn en zich zoo goed mo gelijk op het trekken naar een ander land hebben voorbereid, waaronder ook, en in belangrijke mate, wordt begrepen het zooveel mogelijk aanlceren van de taal, welke daar wordt gesproken." „Verder verdient het aanbeveling te vertrekken op jeugdigen leeftijd, bij voorkeur tusschen' 20 en 30 jaar, of op ouderen leeftijd indien de kinderen kun nen medewerken. In het laatste geval zal men zich echter niet moeten voorstellen, dat men zelf nog groote successen zal behalen. Men emigreert dan in het belang van zijn kinderen, kan hun con tehuis aanbieden en leiding geven aan hun ontwikkeling". „Indien men de verschillende uitingen in de land- bouwpers leest omtrent de uitkomsten van het land bouwbedrijf gedurende dc laatste jaren, dan zou men inderdaad vcnvachten, dat velen verlangend zouden zijn om in een ander land te trachten een beter be staan te veroveren dan hier mogelijk is. Niets is ech ter minder waar. Ook de boerenzoons, voor wie het toch zoo moeilijk is een loonen-d bedrijf te huren of te koopen, behooren zelden tot de treklustigen. Dezen vindt men meer onder de flinke landarbeiders, voor wie het hier moeilijk valt een eigen bedrijf te ver krijgen en die nog al eens met winterwerklooshcid te kampen hebben. Wat is de reden van deze terughouding? In de eer ste plaats conservatisme, vasthoudendheid aan va- derlandschen bodem, onbekendheid met toestanden in het nieuwe land, met als gevolg tegenzin om te gaan en angst voor eventueel te ontmoeten groote moeilijkheden. Voor emigratie is in de eerste plaats noodig een dosis moed om zich aan nieuwe onbekende toestan den aan te passen en moeilijkheden te overwinnen. Daarom valt deze stap voor jongere en ongehuwde personen gemakkelijker dan wanneer men op oude ren leeftijd vertrekt. Voor hen is het ook geen be zwaar om enkele jaren als ondergeschikte te leeren waar en op welke wijze men zich het beste kan vesti gen. In dit opzicht staan de Verecnigde Staten en Canada m.i. op één lijn. In beide landen bestaat voor een boerenzoon, met belangrijk minder kapitaal dan in Nederland, en onder minder zware lasten, gelegen heid om een eigen bedrijf te verkrijgen." Waar men zich moet vestigen, kan slechts in het algemeen worden aangegeven; de juiste plek kan al leen de persoon zelf uitzoeken, echter eerst dan, na dat hij voldoende met de plaatselijke toestanden op de hoogte is en van betrouwbare zijde advies heeft in gewonnen. De boerenzoon, die de gewenschte eigen schappen bezit en zich den tijd gunt, zal zijn besluit tot emigratie niet spoedig betreuren." Toch venvacht de heer Hartland niet, dat velen zullen emigreeren. Hij deelt bijv. mede, dat hij een jaar geleden in circa 800 exemplaren een circulaire verzond aan alle landbouwwinterscholen en -cursus sen. waarin hij de leerlingen er toe opwekte onder leiding van de Emigratie Centrale Holland eens een jaar in Canada te gaan werken op een boerderij, al vorens zich ergens definitief te vestigen. Indien zij er later niet toe kunnen besluiten om in dat land te blijven, dan hebben zij in ieder geval een schat van ervaring opgedaan; resultaat: niemand. Reeds voor de tweede maal heeft de Nrderlandsehc regeering aan ongehuwde landarbeiders de gelegenheid geboden door op ontginningen in Drente te gaan werken, een deel van de reiskosten naar Carlada te verdienen. Het resultaat was bijna éven bedroevend. In beide geval len zou de plaatsing geschieden door de Emigratie Centrale Holland, een seini-officieele instelling, welke werkt onder controle van de Nederlandsche rogee- ring. Is op deze wijze voor de materieele belangen gezorgd, ook op godsdienstig gebied behoeft geen enkel bezwaar tegen vertrek naar Canada te be staan. De Emigratie Centrale Holland werkt ten dese samen met de R.K. en Protestantsche organisaties, zoowel in Nederland als in Canada, waardoor ook met de godsdienstige belangen voldoende rekening wordt gehouden." Natuurlijk blijft dit alles voor rekening van den directeur der Emigratie Centrale. Wij achten zijn beschouwingen echter belangrijk genoeg om ze onder de aandacht onzer lozers te brengen. Zij moeten zelf uitmaken, of zij er hun voordeel mee kunnen doen. L I t: I) V A .V DEN DA (i. Wijsgeerige overpeinzingen van een slaapkop. Al zou ik het ook heel graag doen, Toch kan ik jou niet prijzen; Je kent geen meelij of fatsoen. Steeds op dezelfde wijze, Haal jij mij 's morgené uit mijn bed, Mij, slaperige stakker; 'k Ileb jou dan op zes uur gezet, Dus maak je mij dan wakker. Mijn liefste wensch is steeds, dat ik Jou nooit had leeren kennen; Aan jouw geratel en getik; Nooit zal ik daaraan wennen. Als 'k 's avonds 't hoofd ter neder vlij, Dan sla jij luid te tikken, En 's morgens vroeg dan laat je mij Een hartverlamming schrikken. Want ied'ren nieuwen morgen was Jij klaar om mij te grieven, En eerst na vijf minuten pas Was 'k bij mijn positieven. Dan schold en foeterd' ik jou uit, Maar dat kon jou niet schelen, Totdat jouw bellen tot besluit Mij eind'lijk ging vervelen. Dus kwam ik zuchtend uit mijn bed, En bracht jouw tot bedaren, En als ik jou had afgezet, Dan streek ik door mijn haren. Jij had dan weer je plicht gedaan, Dacht jij dan bij je zelve; En stil mocht jij daar blijven staan Tot 's avonds omtrent elven. .Toch ben ik een ondankbaar mensch, Jij deed toch wat ik zeide; Want jij vervulde steeds mijn wensch Heel opgewekt en blijde. Toch schold ik jou, da's vaak geschied, Ik wil het nu vermelden, Enschelde jij maar één keer niet, Kijk, dan zou ik gaan schelden. TROUBADOUR. Gister werd het drie-jarig dochtertje van Rougoor al hier, aangereden door een luxe auto. De chauffeur wel ke met alle kracht remde kon toch niet voorkomen, dat het kind door het spartbord, wat geheel werd ingedeukt gegrepen en op den grond geworpen werd. Liet het ongeluk zich eerst nog al ernstig aanzien, la ter bleek dat het meisje er nog al vrij goed afgekomen was. Dit ongeluk dat zeer noodlottige gevolgen had kun nen hebben, is gelukkig goed afgekomen. Den chauf feur treft niet de minste schuld. Algemeens vergadering van de MiddenstandsvereenJ- ging Sn „de Prins Maurits" alhier. Een twaalftal leden is opgekomen, terwijl een viertal heeren van Kolhorn ter vergadering aanwezig zijn, welke het initiatief hebben genomen om ook daar ter plaatse een Middenstandsvereeniglng op te richten. De voorzitter, de heer C. v. d. Haagen opent de ver gadering met een hartelijk welkom, in 't bijzonder aan den spreker van hedenavond, den heer W. Burdo'rf, chef van het Handelsregister der Kamer van Koophandel te Alkmaar. Ook het voorloopig comité van Kolhorn wordt van harte welkom geheeten. De waarn. secretaris, de heer J. Keetman, doet hier na enkele mededeelingen. Op het verzoek aan het Gemeentebestuur om betere straatverlichting, is het resultaat geweest, dat 1 lan taarn by de Prins Maurits den geheelen nacht blijft doorbranden. Een uitgebreide verbetering stuit volgens een schrijven van het Gemeentebestuur voorloopig nog op te veel bezwaren. De voorbereiding tentoonstelling gaat geheel naar wensch. Door een 20-tal dames zijn 1100 stekplantjes verkocht Een gift van f 5 Is ontvangen van 't klooster, wat op zeer hoogen prijs gesteld wordt. De houtsnijcursus onder leiding van de heeren C. v. d. Haagen en J. Faus wordt door 17 leden bezocht Ook het cartonnagewerk maakt goeden opgang. De gehouden filmavond wordt als een tegenvaller omschreven. De heer Bloem bleek geen aangenaam spreker te zijn. Een onderhoud met het voorloopig comité van Kolhorn, heeft de heeren hedenavond ter vergadering doen komen. Ten slotte concludeert secretaris, dat de burgerij de vereeni- ging een beetje begint te erkennen, ze. komt een klein beetje in hooger aanzien. Besloten wordt ter gelegenheid van het alhier te houden muziekconcours f 10 uit te trekken voor be schikbaarstelling van een medaille of krans. Voorgesteld wordt, gedurende dc concoursdagen een etalagewedstrijd te houden. Na ampele bespreking wordt aldus besloten. In verband hiermede zal het Be stuur met de belanghebbende winkeliers een vergadering beleggen, om hiertoe te komen. Thans vraagt voorzitter het woord voor den geach- ten spreker van hedenavond, den heer W. Burdorf. Op zeer aangename, Interessante en duidelijke wijze zet spr. zijn onderwerp: „Bespreking over het Handels register", „Aansluiting bij het Bureau van Advies" uit een. Het is hierdoor de vergadering zeer zeker duide lijk geworden dat het zeggen van velen „wat hebben we aan die rommel", zeer onjuist is. Een massa belangrijke aanwijzingen en bepalingen werden door spr. naar voren gebracht. Enkele belang rijke cijfers van het werk der Kamer in 1928 worden door spr. genoemd als: verstrekte afschriften 24350, mon delinge inlichtingen 269627. Ondervond de Kamer vroe ger veel moeilijkheden, thans ondervindt zij alle mede werking. Spr. memoreert als een der beste leden, de Middenstandsvergadering te Anna Paulowna en spreekt den wensch uit dat andere vereenigingen zulke mede werkers zullen worden. De heer Burdorf bespreekt ook 't doel en werken van 't Bureau van advies, cn geeft hieromtrent verschillen de inlichtingen. Tot op heden zijn hierbij aangesloten 14 vereenigingen met 982 leden, waarvoor de bijdrage op 't oogenblik 10 ct. per lid is. Verschillende vragen worden door spr. nog beant woord, en toegelicht. Als spr. met zijn onderwerp ten einde ls, wordt hem door Voorzitter hartelijk dank gezegd, voor de keurige uiteenzetting van een en ander. Na ampele bespreking wordt het bestuursvoorstel, om aan te sluiten bij het bureau van advies, waarbij rechts kundige adviezen gratis door bekende advocaten worden verstrekt, met algemeene stemmen aangenomen. Als afgevaardigden naar de vergadering van de Ka- a, Lfitttf^^zorovoor een goede spijsvertering door Bullricti-Zout Sinds 100 jaar onovertroffen bij moeilijke spijsver tering, maagpijnen enz 250 gr. tl. 0,00 Tabletten fL 0,25 en fl. 1,20. Slechts echt in blauwe verpnkking met het portret van den uitvinder. Monsters gra;isen franco van den hoofdvertegenwoordiger fl 3e antfn. Amsterdam-Oost. Unnaeusparkweg 10 mer van Koophandel te houden te Alkmaar, waar ooic behandeld zal worden om te komen tot het oprichten van een cursus tot opleiding van Winkelpersoneel, wor den aangewezen de heeren van der Haagen, E- Brou wer en K. Coops. Na de rondvraag welke niets oplevert, sluit Voora, met de beste wenschen voor de vereeniging de verga dering. SPANBROEK. Vergadering van de afdeeling Opmeer en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw, op Woensdag 26 Maart ten huize van den heer J. P. Baerdemaker alhier. Voorzitter G. Stapel, van zijn ziekte weer hersteld, riep het welkom toe aan allen, in zonderheid aan den heer A. de Haan uit Noord-Beemster, alsmede aan de pers, die voor de verdere verspreiding van het behandelde zóu zorgen. Spr. betreurde de weinige belangstelling, doch hoopte dat deze vergadering zijn nut zou afwerpen voor de Holl. M. van Landbouw. De toestand in het land bouwbedrijf is wel niet zoo rooskleurig en daarom is samenwerking zoo noodig, want Eendracht maakt macht. Met den wensch op aller medewerking te mogen reke nen. opent deze de vergadering. Hierna las de secretaris, de heer Harp, de als altijd uitvoerig gestelde notulen, welke duidelijk het verhan delde van de vorige vergadering weergaf. Deze werden met dank vastgesteld en geteekend. Naar aanleiding van deze notulen, deelt voorzitter meo, dat de vragenlijst van de Pachtcommissie, ingevuld aan het betreffende adres gezonden. Van de Ingekomen stukken het volgende. Dankbetui gingvan het Witte Kruis voor de ontvangen subsidie. Van het Hoofdbestuur een circulaire voor den Akker bouw, alsmede betreffende bestrijding mond- en klauw zeer. Na voorlezing allen voor kennisgeving aangenomen. Men zal verder de aandacht aan een en ander schen ken. Thans volgt bij monde van den heer S. Koomen Sz. verslag van de commissie tot nazien der rekening 1929. Van de tentoonstelling ontvangen f 3388.95, uitgaven f 3848.92, zoodat dus het verlies bedroeg f 784.97, waar van na aftrek van de ontvangsten subsidies van verschil lende gemeenten ad f 325, welke reeds bij de ontvang sten vermeld zijn, het zuivere verlies van de tentoon stelling f 459.97 bedroeg. Van de afdeeling ontvangsten met Inbegrip van het saldo van vorig jaar ad f 2546.23 totaal f 3364.49. De uitgaven f 962.72. kassaldo f 2401.77. Het geheele verlies was alzoo f 604.63. De rekening was keurig in orde bevonden en de pen ningmeester gaf alle mogelijke inlichtingen. Alleen vond men het niet plezierig dat niet alle uitgaven door kwitanties waren gedekt. Voorzitter dankte vervolgens de commissie en in 't bijzonder den rapporteur, terwijl hij den penningmeester feliciteerde met het goede verloop. Als afgevaardigde naar de Algemeene vergadering der Holl. Mij. van Landbouw werd gekozen de heer J. Harp, en als plaatsvervanger de heer L. Glas. Vervolgens kregen we als spreker te hooren den heer A. de Haan uit Noord-Beemster ln plaats van den heer Velders die door ambtsbezigheden verhinderd was. Spr. had als uitgangspunt gekozen: Het finantleel belang van het houden van pluimvee op de boerderij. Spr. gaf eerst een overzicht van zijn eigen ervaring hoe hij op 12-ja- rigen leeftijd reeds was begonnen met het pluimveebe- drijf, n.1. eenden houden. Hoe hij 50 pet. van de winst moest afstaan aan zijn jongeren broer en daardoor ook al reeds verplicht was boek te houden. Geen jaar was er met verlies gewerkt Spr. schetste aan de hand hiervan hoe nuttig het is voor jongens en ook wel voor meisjes, zoo'n pluimveehouderijtje. Men komt zelf tot de overtui ging om er het meeste voordeel uit te trekken en men krijgt liefde voor zijn dieren. Verder zegt spr. dat de eendenhouderij het voordeeligst is en ze behooren op göen boerderij te ontbreken. Over dit punt ontspint zich tusschen voorzitter en spr. een gezellig praatje over het vernielen van de wal len enz., zonder resultaat. Om een overzicht te krijgen van de goede resultaten, van de pluimveehouderij, reikte spreker een getypt staatje over, aan de hand waarvan de gunstige bedrijfs- uitkomsten op een bedrijfje van 5 H.A. en later van 32 H.A. zijn na te gaan. Vervolgens gaat spr. over tot de kippen, wijst off de goede verzorging, goede voedering, goede huisvesting, enz. enz. Overal heeft men het Ingezien hoe nuttig en noodig het is goede voorlichting te hebben. Het rijk stelde echter iemand aan voor Noord- en Zuid-Holland en Zee land, doch deze ambtenaar kan dit onmogelijk af. Daar om was het juist gezien van de Holl. Mij. om een cen trale commissie voor Noord-Holland te benoemen en lo kale commissies in iedere afdeeling. Deze kunnen door voeling met elkander te houden veel goeds verrichten. De centrale commissie kan nu al broedeieren en een- dags kuikens afleveren van uitstekend materiaal. Gra tis zijn teekenlngen van hokken verkrijgbaar, terwijl het voeder geleverd wordt door het centraal bureau en on der voortdurende controle staat Dit cn nog meer zijn thans reeds de blijvende resultaten van de centrale commissie. Het verheugt spr. dat ook de afdeeling Op meer een lokale commissie bezit. Deze roept hij toe: geef ze goede voorlichting en verwijs ze naar ons om alle gewenschte Inlichtingen. Was het vroeger de kip pen zijn achteruitkrabbers en de haan behoort op de to ren, thans is dat voorbij, gezien de vele en groote voor- deelen aan het pluimveehouden verbonden. Nadat nog eenlge vragen werden gesteld betreffende voeder, veerenplkken en welk soort het voordeeligst is, en deze door spreker waren beantwoord, ontving de heer de Haan woorden van dank bij monde van den voorzitter. De rondvraag gaf weinig belangrijks en daarna volg de sluiting met dank. Politie. Verloren: een bruin lederen dameshand schoen met bontrandje en een dop van een Ford-auto. Ten behoeve van den heer A. van Zandwijk, rijwiel handelaar, is vergunning gevraagd Ingevolge de Hinder wet, tot het oprichten van oen ondergrondsche benzine bewaarplaats met aftapinrichting op zijn perceel gele gen aan de Spoorbuurt. De heer J. Nuij, alhier, heeft een aanvraag Inge diend om een plaatsje te bekomen Ingevolge de Land- arbelderswet. Door hem is een perceel land gekocht, ge legen aan den Stoomweg, van den heer Joh. Nuy, waar op een woonhuis zal worden gebouwd. Naar wij vernemen, heeft de heer G. van den Berg bedankt als lid der Commissie van Toezicht op de ar beidsbemiddeling. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Jan, zoon van A. Folkers en van P. Bergs- ma. Helena Alida, dochter van P. J. Conljn en van M. L. Fontaine. Getrouwd: Frans Kaak en Maartje Post. Overleden: Trijntje Reitsma, oud 63 jaar, echtgenoot» van Meijert Wagemaker.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10