SchagerCourant Kinderwagens Bui tenland. S. DE VRIES, TWEEDE KAMER. Vierde Blad. De kwestie-Fruytier in de Eerste Kamer. On ie wagens warden onder volle garantie verkocht. Plaatselijk Nieuws. Regeeringscrisis Duitschland. De Vlootconferentie. Zaterdag 29 Maart 1930 73ste Jaargang. No. 8637 De Kamer heeft zich in de zitting van Donderdag bezig gehouden met de behandeling van het wets ontwerp van een nieuwe wettelijke regeling voor de arbeidsovereenkomst van kapitein en schepelingen. Hierbij werd aan de orde gesteld de arbeidsduur van en de uitbetaling aan schepelingen, hun arbeidsre geling en tot welken arbeid de bemanning kan wor den gedwongen, dit met het oog op een staking van havenarbeders, enz. enz. Eischen van voeding en kleeding werden besproken, uitkeering bij ziekte, de overdracht van het salaris aan de vrouw, het recht op vrije dagen en tenslotte de steunregeling voor de oud-gepensionneerden, waarbij de heer K. ter Laan (S.D.A.P.) een motie indient dat deze materie bij de wet en niet bij Kon. Besluit geregeld wordt. Deze mo tie is tenslotte verworpen, met 43 tegen 29 stemmen, rechts tegen links. Het wetsontwerp is vervolgens aangenomen. Vervolgens was aan de orde: Goedkeuring van het Protocol met bijlage nopens de herziening van het Statuut van het Permanente Hof van Internationale Justitie, aangenomen door de Tiende Vergadering van den Volkenbond op 14 September 1929; goedkeuring van het Protocol no pens de toetreding van de Vereenigde Staten van Amerika tot het Protocol van onderteekening van het Statuut van het Permanente Hof van Internationale Justitie, aangenomen door de Tiende Vergadering van den Volkenbond op 14 September 1929. De Kamer gaat nu uiteen tot 6 Mei. Op de agenda komt dan ontwerp: Arbeidsbemiddelingswet. Wanneer de voorbereiding van het ontwerp tot herziening van de Gemeentewet voor behandeling gereed is, zal ook dat op de agenda kunnen wor den geplaatst. In de Eerste Kamer is bij de begrooting van Ar beid, Handel en Nijverheid behandeld de kwestie- Fruytier, van den gewezen gouverneur van Curagao, diens herbenoeming bij de hoofd-inspectie van Arbeid te 's-Gravenhage en de gedwongen verplaatsing van een anderen hoofdambtenaar. Het was in de eerste plaats de heer Fock (lib.) die deze zaak weer aan de orde stelde en het scherp ver oordeelde, dat deze minister van zijn ambtsvoorgan ger diens toezegging van de herplaatsing bij de hoofd inspectie van Fruytier had aanvaard. Dergelijke toe- zoggingen zijn zeer verkeerd en ook niet noodig. Want komt de gouverneur van Curagao terug, heeft recht op pensioen zonder premiebetaling, wat sp\edig het maximum bereikt. Spr. meent dat er dus niet de minste noodzakelijk heid was tot deze veelbesproken herplaatsing, waar van de heer Fruytier geworden was een tragische figuur. Wat de heer Fruytier als gouverneur van Curagao is geweest, zal de heer Fock niet bespreken, dat is reeds voldoende door den minister veroordeeld toen hij hem ontsloeg, wel met een dankbetuiging, maar een van den laagsten graad. Verder critisecrt spr. de gedwongen overplaatsing van den heer Huygens naar Maastricht, alleen maar om den heer Fruytier in Den Haag te houden. Der gelijk geval is scherp af te keuren. De minister had zich in deze niet moeten laten dwingen door den heer Fruytier, die niet naar Dordrecht wenschte te gaan. Hij toonde tegenover de regeering dus durf en moed; had hij die dusver be toond tegenover de Venezolaansche rebellen! De heer Fruytier had niet het minste recht op plaatsing in Den Haag, waar hij ook niet is geplaatst toen hij als Kamerlid aftrad. Spreker is gouvernementeel, maar meent, dat in dat geval hij de regeering niet kan steunen. Zijn fractie zal haar stem niet kunnen ge ven aan deze begrooting, tenzij de minister verklaart, dat hij van de gevraagde f 8000 geen gebruik zal ma ken, m.a.w. den heer Fruytier niet in Den Haag zal plaatsen en de overplaatsing van den heer Huigens ongedaan zal maken. De heer Wibaut (s.d.) keurt de gedwongen over plaatsing van een hoofdambtenaar eveneens scherp af en waar deze mijnheer Fruytier nog niet is be noemd, keere de minister op den verkeerden weg te rug en" benoeme den heer Fruytier ergens anders. Spr. zal echter eerst, als de minister het niet doet, tegen de begrooting stemmen. De heer Van Citters (a.r.) voert eveneens deze kwestie aan Bij de algemeene beschouwingen heeft spr. gevraagd, of en zoo ja in welke bewoordingen be loften zijn gedaan over mogelijke herplaatsing van den gouverneur van Cura<;ao bij de arbeidsinspectie. Spr. heeft toen in de eerste termijn geen volledige in formatie gekregen. Eerst in tweeden termijn deelde de minister-presi dent iets meer mede; de vorige minister van arbeid had die herplaatsing in uitzicht gesteld. Hoe is het nu gegaan. Bij gebrek aan regeeringsmededeelirigen moet de Kamer zelf de zaak reconstrueeren. Toen de heer Fruytier terug kwam uit Cura<;ao, heeft er na tuurlijk een bespreking plaats gehad en toen terug keer naar Curagao noch wenschelijk, noch mogelijk was, is natuurlijk de plaatsing te 's-Gravenhage ter sprake gekomen. De minister zeide toen. dat het hier een belofte gold van de vorige regeering, en deze moest nog eer der worden nageleefd dan een eigen belofte. Dit lijkt spr. niet logisch en een verlegenheidsargument. Men 'had niet verder mogen gaan dan af te wachten, of er een vacature kwam; in plaats daarvan zijn de be langen van een anderen verdienstelijken hoofdamb tenaar schromelijk benadeeld. De Tweede Kamer, overstelpt door drukke werk zaamheden met dag- en nachtzittingen, is door het voorstel overvallm. Er had een suppletoire begroo ting moeten worden ingediend, wat ook meer zou heb ben betuigd van deferentie voor de Eerste Kamer. De minister beroept zich op de reorganisatie van den dienst, maar het is wel eigenaardig, dat de behoefte daaraan zich deed gevoelen op een oogenblik dat toevallig samenviel met de repatriatie van den heer Fruytier. Het geldt hier een gelegenheidspost op de begrooting, welke daarop niet behoort, het is slechts een voldoen aan een wensch van den heer Fruv- tir r. Had de Tweede Kamer rustig dezen post kunnen overwegen, dan ware daarop de aandacht gevestigd. Hier is tegenover een anderen hoofdambtenaar een onrechtvaardigheid gepleegd, en als de minister dit niet ongedaan maakt, dan zullen vele leden dezer Kamer tegen zijn begrooting stemmen. Spreker zal althans zonder die verklaring niet voor de begroot'ng kunnen stemmen. Het gaat hier niet alleen om de belangen van twee personen, maar het gaat ook om een kwestie van moraliteit; wat hier gedaan wordt, is in strijd met de politieke morali teit Spr. vreest, dat de minister met het geval Fruytier in een impasse is geraakt; laat hij de hand aanne men, die hem wordt toegestoken. Hij staat aan het begin van een ministerieele loopbaan, die hij niet door een daad van partijdigheid en onrechtvaardig heid moet ontsieren. De heer De Savornin Lohman (c.h.) legt namens zijn geheel e fractie een verklaring af. Het is bekend dat de ohristelijkdiistorischen overwegende bezwaren hebben, tegen een begrooting te stemmen, om rede nen buiten die begrooting om. Het gaat hier echter om een zaak in de begrooting zelf gelegen, waarvoor spr.s fractie niet de minste aansprakelijkheid wenscht te dragen. De Tweede Kamer is overrompeld met. een wijziging van de begrooting, waarvan zij de porté niet heeft kunnen overzien. Het betrof niet alleen een aanvrage om den heer Fruytier te herplaatsen bij den dienst der arbeidsinspectie, maar het betrof ook een onrecht vaardigheid tegenover een anderen, zeer verdienste lijken hoofdambtenaar, die tegen zijn zin werd ver plaatst. En dit ten behoeve van den heer Fruytier, die als gouverneur van Cura<;ao heeft gehandeld in strijd met de bepaling, dat deze de stad en de kolo nie tegen aanranding heeft te beschermen, den man, die verantwoordelijk is voor den smaad aan onze vlag aangedaan. HEDEN IS DE ARTS AAN HET WOORD. Hij zegt: Voor het leger van menschen, die vatbaar zijn voor hart- en zenuwaandoeningen, is Koffie Hag van onschatbare waarde. Diëet- voorschriften zijn steeds onaangenaam, en hoe vaak moet niet juist de in thee en koffie aanwezige coffeïne worden verboden! In Koffie Hag, gegarandeerd coffeinevrij overeenkomstig de voorschriften van de Nederlandsche Warenwet, hebben wij een veredelde boonenkoffie, die volkomen on schadelijk is en hetzelfde genot verschaft als coffeïne-bevattende soorten. Menschen met een jachtigen werkkring, sportbé- oefenaars, hart-, nier- en zenuwpatiënten kunnen thans gelukkig hun kopje troost onverminderd blijven genieten. Van het toenemend gebruik van Koffie Hag moet op den duur een groote invloed ten goede uitgaan op den algemeenen ge zondheidstoestand van ons volk. Ja, het is inderdaad zoo: meer genot en betere gezondheid door Koffie Hag. Tenzij de minister een positieve verklaring geeft, dat hij van den betrokken post geen gebruik zal ma ken en de overplaatsing van den heer Huygens on gedaan zal maken, zal spr.'s fractie tegen de begroo ting stemmen. De heer Briet (a. r.) vergelijkt hetgeen op Cura^ao is gebeurd met wat in een vroegere periode is ge schied, eveneens bij een overval op Cura^ao, door den commandant der burgerwacht Brion, die zich held haftig tegen de aanvallers verzette. De heer Fruy tier heeft heel .andera gehandeld. Deze wordt beloond niet alleen met eervol ontslag, maar ook met dank betuiging en dit is een halfheid en een slapheid, die niet bevorderlijk zijn voor onze nationale eer. Spr. wenscht daaraan niet mede te werken, cn tenzij de minister gehoor geeft aan den wensch van den heer de Savornin Lohman en andere leden, zal hij tegen deze begrooting stemmen. De minister meent, dat ten opzichte van deze zaak tegenover hem niet is gehandeld zooals gebruikelijk is. Men heeft zijn oordeel reeds gegeven on zulk een positieven vorm,' zooals zelden tot een regeerings- vertegenwoordiger zijn gericht. Spr. vreest het oordeel der Kamer niet en ook niet voor de gevolgen van dat oordeel. Wèl betreurt spr. het, dat niet eerst de verdediging is aangehoord. Ook spr. voelt de smaad ons in CuraQao aange daan, als een nationale smaad. De gouverneur was dan ook niet te handhaven. Maar dit behoort bij den minister van Koloniën, niet bij spr. zelf. Met het ontslag van den heer Fruytier als gouverneur was voor de regeering een basis gelegd. Voor hetgeen verder op die basis is geschied, neemt spr. de volle verantwoordelijkheid op zich. Er is in deze zaak een eerbiedwaardige dosis gevoel. <- Wat moest de minister doen, toen de heer Fruytier na zijn eervol ontslag tot hem kwam met het ver zoek om herplaatsing? Spr. had kunnen zeggen: Gij zijt eervol ontslagen, maar ik erken u niet als zoodanig. Dat ware een terugkomen op dat eervol ontslag. Spr. moest dus doorgaan op den ingeslagen weg. Mogelijk ware ook geweest: hem is eer bewe zen en dank betuigd; wat ik als minister van Arbeid verder doe, mag wel het karakter hebben van gunst betoon. Van de vijf gronden van dankbetuiging was de minste gekozen. De heer Fock mag hiervan geen on gunstig oordeel maken, gelijk deze deed. Bij de geij heel behandeling van de zaak-Fruytier heeft spr. zich los gemaakt van het verleden van den heer Fruytier als gouverneur. Dit mag spr. ook van de Kamer vragen. Het gaat over de vraag, of spr. den ex-gouverneur heeft behandeld gelijk hij ieder an der zou hebben behandeld. De minister geeft nu een uitvoerige toelichting op de gehouden besprekingen met den directeur-gene raal van Arbeid over de wenschelijkheid om een tweed hoofdinspectie aan de directi* toe te voegen. Dat had 9 Sept. plaats en stond geheel buiten de te rugkomst van den heer Fruytier. De minister ver bindt hieraan uitvoerige mededeelingen, die moeten aantoonen, dat ook de kwestie der overplaatsingen geheel buiten dit geval-Fruytier vallen en men ge heel op een schijn in deze is afgegaan. De feiten deelt spr. nu mee. Lang is gedelibireerd waar moet de heer Fruytier heen; want de minister ineende dat de toezegging hem eenmaal was gegeven, al was die dan in veler oog verkeerd, het geval lag er en die belofte moest vervuld. En tenslotte is besloten den heer Fruytier te Den Haag te plaatsen, al waren daartegen bezwaren. Den heer Huygens is indertijd gezegd, dat hij nu wel bofte dat bij in Den Haag is gekomen, maar niet moest denken daar steeds te kunnen blijven. Eischen heeft de heer Fruytigr niet gesteld. Hij is ouder in anciënniteit dan de heer Huygens, di? onder hem heeft gewerkt. De heer Fruytier kende het district Den Haag; het is een eenvoudig district en het lag meer voor de hand iemand, die een tijd lang weg was geweest, daar te plaatsen. Spr. heeft wat met den heer Fruytier op Curaijao is geschied, geheel buiten beschouwing gelaten en meent, dat de Kamer dit ook moet doen. De minister wil nog de opmerking maken dat men meent, dat het geloof van den heer Fruytier een rol heeft gespeeld. Maar de voorzitter verzoekt den mi nister hierover te zwijgen, omdat zulke uitingen in de Kamer niet naar voren zijn gekomen. Hierna volgen de replieken, waarbij de heer Slin- genberg zegt, dat de motieven van den minister hem niet hebben kunnen overtuigen, daarvoor wa- GROOTE KEUZE. Prijzen vanaf f25.-; met regenzeil. MOLENSTRAAT SCHAGEN. ren ze blijkbaar te gezocht. Om nu tegen de begroo ting te stemmen acht spr.'s fractie een te radicaal standpunt. Een uitspraak van de Kamer is echter wel gewenscht en daarom zal spr. een motie indie nen, waarin de Kamer har afkeuring uitspreekt over deze benoeming van den heer Fruytier en den minister verzoekt de overplaatsing van den heer Huygens ongedaan te maken. Spr. maakt de toelichting van deze motie geheel los van het beleid van den heer Fruytier als gouverneur van Cura^ao en ook van de poiitiek. Als deze motie door de Kamer zou mogen worden aangenomen, ver wacht spr. daarvan geenerlei politieke gevolgen. Een aftreden van den minister zou om deze quaestie niet noodzakelijk zijn. De motie is dus niet te beschouwen als een vijandige daad tegenover dezen minister. Zij beoogt alleen het onrecht tegenover den heer Huy gens ongedaan te maken en latere herplaatsing van den heer Fruytier in een evcntueele vacature. Over de motie zal Vrijdag worden gestemd, om dat verschillende leden hun houding ten opzichte van deze motie nader wenschen te bepalen. THEATER ROYAL. Met „De Apache" geeft het theater Royal deze week een spannende, sensationeele film, spelende in de mis- dadigerskringen van de Parijsche onderwereld. Liefde, haat en passie romantiek, hartstocht en sensatie, zij zulen den bezoekers niet bespaard worden. Het spel vangt aan in een zeemanskroeg tc Marseille, waar een beroemd messenwerperspaar, Ninette en Gas ton optreedt. Het blijkt echter, dat Gaston wel iets op zijn kerf stok heeft Op zekeren dag doet de politie n.I. een in val en worden hij en Ninette gevankelijk naar het po litiebureau gevoerd. Gaston wordt wegens zakkenrollerij tot gevangenschap veroordeeld, terwijl slechts aan de bij zondere voorspraak van Mr. Chautard van de Parijsche geheime politie, Ninette haar vrijheid dankt. In Parijs wordt zij het slachtoffer van een zakken roller. De dief, dien zij tot in het befaamde rendez-vous der Parijsche apachen achtervolgt, legt haar dan uit, dat hij slechts uit nood gehandeld heeft om medicijnen te kunnen koopen voor zijn zieke moeder. En uit deze eerste ontmoeting groeit weldra een groote liefde tus- schen Ninette en Pierre... Intusschen is het Ninette duidelijk geworden welke bedoelingen Chautard heeft, die steeds zoo vriendelijk voor haar is. Hun vriendschap bekoelt wel heel spoe dig cn Pierre dreigt zelfs hem te vermoorden, indien hij Ninette niet met rust laat. Gaston's eerste gedachte is, als hij de gevangenis ver laat, wraak nemen op Chautard. De politiechef ontgaat zijn lot niet. Ninette is inmiddels naar zijn kamer ge- sneld om hem te waarschuwen voor Pierre, wiens be dreigingen haar vex-schrikt hebben. Ontzet ziet zij Chau- Het kablnet-Müller neemt ontslag. Over de flnancieele kwesties gestruikeld. Het ontslag door den rqkspresident aanvaard. Donderdagavond is het Duitsche kablnet-Müller enkele minuten na zeven uur afgetreden. Onmid dellijk na beëindiging der betreffende kabinetszit ting begaf de rijkskanselier Hermann Müller zich naar president Von Hindenburg, ten einde dezen officieel het ontslag der regeering aan te bieden. De r|jkspresident aanvaardde de demissie, terwijl h|j don rijkskanselier verzocht zich met de afdoening der loopende zaken te blijven belasten, totdat een nieuw kabinet zal z|jn gevormd. dat de party die het sterkst uit de Meiverkiezingen te voorschyn was gekomen, voor de oplossing dezer kwes ties had te zorgen. Dr. Hilferding bleek tegen deze ttaak niet opgewassen te zyn en moest het veld ruimen, nog voordat het Young-plan definitief door den Ryksdag was aangenomen. Geen sociaal-democraat was bereid hem op te volgen en zoo kwam de portefeuille van Financiën, korten tyd alvorens de tweede conferenties van Den Haag begon, in handen van een lid der Duitsche volksparty, dr. Molden- hauer. Daardoor was wèl een moeilyke post met een nieuwen man bezet, maar het probleem was niet opge lost Integendeel, de oppositie der sociaal-democraten werd scherper en waarin Hilferding niet slaagde, daarin vermocht ten slotte ook Moldenhauer niets te bereiken. De nieuwe kabinetsformateur. In parlementaire kringen vermoedt men dat het nieu we kabinet zal worden gevormd door dr. Brüning, voor zitter van de fractie van het Centrum. Deze zou gister (Vrydag) door rijkspresident Von Hindenburg worden ontvangen. (Omtrent den uitslag dezer bespreking zie men eldeis ln dit nummer.) De afgetreden rijkskanselier Hermann Müller. Aanleiding tot de ontslagaanvrage gaf het feit, dat de sociaal-democratisohe fractie met by'na algemeene stem men het compromis Inzake de verzekering tegen de werkloosheid heeft verworpen, doch zich «voor het oor- spronkeiyke regeerlngsvoorstel verklaarde, terwyi, vol gens de opvatting in parlementaire kringen, een meer derheid voor het oorspronkeiyke regeeringsvoorstel moeilijk te vinden zou zyn, en ook afscheiding van de belastingwetten van het overige programma der regee ring niet mogeiyk is gebleken. De rykskanselier dankte de leden van het kabinet voor hun toegewyde samenwerking ln een aan moeiiyke vraagstukken zoo ryken tyd. Het V.D.Z. meldt nog uit Beriyn: In de laatste zitting van het kabinet heeft rykskanse ller Müller de vraag gesteld, of na het afwyzend besluit van de socialisten ten aanzien van het compromisvoor stel. de regeering de dekkingsvoorstellen nu zonder de regeling voor de werkloosheidsverzekering zou indienen. Dr. Moldenhauer, minister van financiën, verklaarde, dat de Duitsche volksparty slechts haar toestemming aan de belastingvoorstellen zou kunnen hechten als het heele program, dus met de werkloosheidsverzekering, werd aangenomen. Moldenhauer verklaarde te zullen af treden als het kabinet toch tot een gedeeltelijke oplos sing door het tegenwoordige kabinet onmogelyk zou zijn en het aftreden van het heele kabinet onvermijdelyk was geworden. Het struikelblok. Dit tweede kablnet-Müller is ten slotte gestruikeld over een blok, waarover reeds zoovele Duitsche minis- steries voor en na den oorlog zyn gevallen. Nieuwe be lastingwetten hebben steeds voor de Duitsche partijen een bijna onoverkomelijke moeilykheld gevormd. Ryks- kanselier Luther bracht zyn groote belastinghervorming tot stand, dat hij zich door het parlement byna dicta toriale volmachten had laten geven; sinsdien was hij voor alle partijen inclusief zijn eigen party, het zwarte schaap. Dezen keer ging het er om, belastingen, die de kapi taalsvorming in Duitschland verhinderen, uit den weg te ruimen en tegeiykertijd grenzen te stellen aan de steeds toenemende uitgaven, die de werkloosheidsverze kering elscht, Het waren dus ln de eerste plaats sociaal democratische kiezers, die door deze belastinghervormin gen zouden worden getroffen en het is dan ook volko men logisch, dat de sociaal-democraten dit kabinet ten val hebben gebracht Hoe moeiiyk de situatie der sociaal-democratische mi nisters was. bleek reeds uit het aftreden van dr. Hilfer ding als rijksminister van Financiën. Het Centrum en de Duitsche volksparty meenden er zeer slim aan «te heb ben gedaan, dat zy by het tots tand komen van het ka- binet-Müller de portefeuilles van Financiën en Arbeid aan de sociaal-democraten hadden overgelaten. Men voorzag algemeen, dat zoowel de finantleele kwesties als de werkloosheidsverzekering na verloop van tyd groote moeiiykheden zouden baren en men verklaarde daarom, Op zoek naar een formule. Naar Reuter Donderdag uit Londen meldde, is de tegenwoordige taak der Londcnsche vlootconferentie c een formule te vinden, die het midden houdt tus- schen een zuiver consultatief pact cn een pact dat militaire garanties inhoudt. De tegenwoordige discussies zijn er op gericht, twee pacten te vinden: het eerste een zuiver Middel- landsche Zee pact, onderteekend door Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Italië, het tweede van meer al gemeen karakter, dat door de vijf mogendheden zou worden onderteekend. Zoodoende zou Frankrijk er toe gebracht kunnen worden, zijn tonnage-cijfer te verlagen, terwijl Ame rika de zekerheid zou kunnen hebben, dat zijn deel neming aan een consultatief pact niet het karakter heeft van „quid pro quo". De politieke kwestie naar een deskundi gen-commissie, die Maandag rapport uitbrengt. Volgens een bericht van den ster-corr. der N.R.Crt. heeft de Fransche gedelegeerde Briand Donderdag morgen een uur met den Engelschman Ilcnderson gesproken, maar dit schijnt genoeg te zijn geweest voor de voor de noodige wederzijdsche inlichtingen, immers in de heel korte Donderdag gehouden mid dagvergadering, waaraan alle hoofden van delega ties hebben deelgenomen, is geen woord meer over de politieke kwestie gesproken; die scheen voorlooi pig afgedaan te zijn. Des te belangwekkender is het daarom, dat de bespreking dier kwestie thans opge- drag enis aan een commissie van deskundigen, be staande uit Malkin, den nieuwen rechtskundigen ad viseur van het Engelsche departement van buiten- landsche zaken, Van Sittart. den secretaris van bui- tenlandsche zaken en Massigli (Frankrijk). Zij moe ten een rapport opstellen, dat Maandagochtend dooi de hoofden der delegaties gezamenlijk besproken zal worden. Het ziet er dus naar uit, alsof de drie deskundigen de opdracht hebben een regeling te ontwerpen, waarvoor dan echter de verantwoordelijke politici reeds zekere grondslagen moeten hebben aangegeven. E enloopend gerucht wil weten, dat de oplossing dei- politieke kwestie wat de Europeesche mogendheden betreft, in het bijzonder zal worden gezocht in een nadere uiteenzetting van artikel 11 en 1G van het handvest van den Volkenbond. Ware dat zoo, dan zou de Londensche conferentie nog weieens buiten gewoon belangwekkend kunnen worden. De kwestie van het protocol van Genève van 1924 zou dan weer herleven. Dit lijkt mij echter nog ver van waar schijnlijk. In ieder geval is de toestand op het oogen blik duidelijker. Men streeft ergens naar. Tusschen Maandag en Vrijdag a.s. moet men tot een resultaat komen, want Vrijdag 4 April vindt een openbare ver gadering plaats. Is er niets bereikt, dan zal dit »vaarschijnlijk het einde der conferentie zijn. Heeft men echter in den loop der volgende week iets tot *tand weten te brengen, dan zal in die vergadering blijken, wat wij nog te verwachten hebben. Na de bijeenkomst van de delegatiehoofden Don derdagmiddag. meldt de Engelsche draadlooze dienst, is men algemeen van oordeel, dat de conferentie een nieuwe phase is ingetreden Het Fransch-Italiaansche conflict blijft de voor naamste moeilijkheid, maar na de verzoeningsgezin de rede van Briand in den Franschen Senaat, eenige dagen geleden, is er weer hoop, dat er een oplossing zal worden gevonden. In de bespreking tusschen Briand en Henderson zijn de politieke vraagstukken ter sprake gekomen. MacDonald heeft Donderdag de Amerikaansche deskundigen op een noenmaal genoodigd. Hij had ook een kort onderhoud met Wakatsoeki, den eer sten Japanschen gedelegeerde. In het communiqué over de zitting van Donder dagmiddag wordt gezegd, dat vastgesteld is volgen de week Vrijdag een voltallige zitting van de gede legeerden der Vlootconferentie te houden. De hoof den der delegaties komen Maandag weei bijeen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 13