Schager Courant - RAAD VAN SCHAGEN. Al ft Zaterdag 29 Maart 1930. Vergadering van den Raad op Vrijdag 28 Maart 1930, des avonds 7 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester, se cretaris de heer A. C. Roggeveen. Na opening volgt vaststelling der notulen. Medcdeelingen. Door den Voofzltter wordt medegedeeld: le. B. en W. hebben de oude woning van den directeur der lichtbedrijven tijdelijk aan den stoker Dekker ver huurd. Deze gaat echter weer spoedig verhuizen. 2e. Wat betreft het eventueel bij het station te plaat- Ben urinoir hebben B. en W., alvorens hieromtrent met nadere voorstellen bij den Raad te komen zich tot de directie der Ned. Spoorwegen gewend met verzoek te berichten, of er bij haar bezwaar tegen bestaat, dat de aansluiting van dat urinoir op de rioleering van het retiradegebouwtje op het emplacement geschiedt. Hier op Is nog geen antwoord ingekomen. 3. Water, zeep en handdoek zijn thans in het beltge bouw aanwezig. B. en W. hebben den opzichter opge dragen, toe te zien, dat dit alles aldaar thans aanwezig blijft. De heer Van Erp informeert of, nu Dekker een wo ning krijgt van de woningbouwvereniging, of B. en W. nu het huis. zullen verkoopen. Voorzitter heeft gezegd indertijd van trachten te verkoopen, zullen B. en W. daar nu gevolg aan geven? Voorzitter zegt, dat het plan is van B. en W. om te verkoopen. De heer Van Nuland: Publiek of onderhands? Voorzitter weet dit nog niet. De heer De Vries geeft in overweging om eens na te gaan of dit huis niet geschikt is te maken met niet al te veel kosten voor 2 arbeiderswoningen. Met den heerschenden woningnood is dat zeker toch gunstig. Misschien is het dan geschikt te maken voor een paar employés der gasfabriek. Voorzitter zegt, dat er reeds een liefhebber is voor deze woning, maar B en W. willen niet verhuren. B. en W. zullen eerst de woning bekijken en dan met voorstellen komen. De heer Van Erp wil geen nieuw onderhoud en op nieuw uitgaven voor deze woning. Voorzitter belooft nogmaals onderzoek. De •heer Lookman informeert naar de plaats van het urinoir. En zegt daarna met zijn voorstel te zul len wachten tot de beslissing der directie er is. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten bericht van verdaging omtrent be slissing begrooting 1930, idem goedkeuring plaats O. L. school, idem goedkeuring wijziging begrooting 1929; idem goedkeuring aankoop land H. Raven. De heer Gorter informeert of het college bekend is met de huurrechten van derden van dezen grond van den heer Raven. Voorzitter zegt dat er een bespreking heeft plaats gehad met Sparta's voorzitter en secretaris j.1. Dins dag. De heer Gorter: Is Sparta alleen huurster? De heer Leguit: De heer Deutekom huurt ook van Sparta en een ander deel van Raven; dit laatste 5 jaar, het andere is voor 2 jaar verhuurd. De heer Gorter zegt, dat den Raad dit niet bekend was. Voorzitter: Ik dacht dat de heeren toch allen wel wisten dat Sparta voor 2 jaar huurster was. Spr. acht het beter geen verdere mededeelingen te doen voor alles voor elkaar is. De heer Gorter: Dat is nu allemaal wel mooi, maar het is toch heel vreemd dat bij den aankoop van dit terrein wij van die huur niet op de hoogte zijn ge steld. B. en W. hadden zich daarvan van te voren toch wel eerst eens hebben kunnen vergewissen. De heer Van Nuland dacht dat B. en W. niet op de hoogte waren, hoort nu echter uit den mond des heeren Leguit, dat dit wel zoo is. En nu is het toch niet in den haak dat de Raad nergens van weet. Spr. meent dat het bovendien zeer gevaarlijk is dat B. en W. zich eerst niet op de hoogte hebben gesteld van de rechten van derden. Voorzitter meende, dal dit alles toch wel bekend was. Verschillende heeren zeggen, dat dit hen niet be kend was en dat deze mededeeling bij de stukken had behoorrn voor te komen. De heer Van Erp hoort den heer Kooij zeggen, dat 'het heel gewoon is, maar spr. noemt het lang niet gewoon. Als iemand toch landerijen koopt, zal hij toch eerst wel nagaan hoe het met de huurjaren staat. En spr. meent dat het van B. en W. toch al heel vreemd is dat zij dit niet hebben gedaan. Het heet nu wel heel gemakkelijk, maar hoe komen wij nu aan de rente van deze f28000 die die grond kost voor die 2 jaar. Dat had de Raad behooren te weten voor wij tot aankoop besloten. Verder was ingekomen: Idem goedkeuring wijziging uitbreidingsplan; idem goedkeuring besluit stichting Zaterdagavondmarkt. De heer Van Erp informeert wanneer of nu be gonnen wordt met de verandering van de Molen straat. Voorzitter: Dat zal spoedig worden gedaan. Het wordt niet vergeten. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen is het verslag, met balans en winst- en verliesrekening van de stichting i.g.v. de Landarbeiders- wet. De winst en verliesrekening sluit met een saldo winst v^n f 57.41. Landarbelderswet. Van den Minister van financien Is bericht ingekomen van niet-inwilliging van de aanvrage om voorschot land- arbeidswet ten behoeve van den heer Kater. Van het bestuur van de stichting i.g.v. de Landarbei derswet is bericht ingekomen dat de heer Jan Kater de aanvrage om bedoeld voorschot intrekt Muziektuln. Van de Muziektuincommissie kwam in verslag en re kening over 1929. De commissie is aangenaam getroffen door de uit spraak van den raad, dat de leden der commissie niet persoonlijk moeten worden aansprakelijk gesteld voor een saldoverlles, doch dat zulk een saldo door de ge meente moet worden gedragen. Voor het seizoen 1929 was inmiddels een programma ontworpen, er op bere kend. het saldoverlies 1928 in te halen. Inderdaad is dat voor het overgroote deel gelukt. Voor 1930 is een pro gramma ontworpen, dat bij niet al te ongunstig weer zomer 1930 alle kans biedt het restant van het verlies- saJdo in te halen. Het standpunt van de commissie is tenslotte, dat zij met hare taak hoopt voort te gaan zonder de gemeente extra-lasten op te leggen wegens nadeelige saldi, doch dat bij onverhoopte en vooralsnog volstrekt niet in het voornemen liggende beëindiging van hare taak, zij het alleszins billijk acht, dat de gemeente de leden der com missie vrijwaart en een eventueel nadeelig saldo voor hare rekening neemt. De commissie dankt het gemeen tebestuur voor de gemakkelijke basis, waarop het aan haar bij voortduring den tuin ter beschikking blijft •tellen. De balans vermeldt dan verder dat er een saldo-ver lies is van f 457.42, tegen f 666.95 verlies vorig jaar. De heer Van Erp zegt, zich te verheugen dat de raad het standpunt heeft ingenomen dat de commis sie niet aansprakelijk is voor de tekorten en vindt het goed, dat ook de lieer Schoorl in deze van stand punt is veranderd. Maar spr. vraagt, of de raad nu niet in de gelegenheid wordt gesteld tevoren de be grooting der commissie in te zien. Spr. acht het mooi dat de commissie nu niet moet betalen, maar wil dan toch wel eenig overzicht. De heer Schoorl heeft zelf niet het minste bezwaar en denkt van de commissie ook niet. Spr. wil wel vragen om alsnog de begrooting voor 1930 over te leggen. De heer De Vries doet alsnu de vraag of daaraan vast zit voor den raad het recht van veto, dus van afkeuring der ter inzage gezonden begrooting. Voorzitter en ook andere heeren meenen, dat dat te ver zou gaan en het alleen beteekent de begroo ting eens in te zien. De heer Overtoom oordeelt, dat als men daarmee begint, het logische gevolg zal zijn het recht van veto. Na nog eenig debat komt men tot de slotsom dat ook de heer Van Erp het niet zoo zwaar heeft opge vat en men alleen maar eens kennis wil nemen van de begrooting. Als er soms eens een commissie mocht komen die de zaak te luxe opzet, was dat dan wel te zeggen. Pakhuis Berends en Co. Van de Directie der Nederlandeche Spoorwegen kwam bericht in dat zij geen aanleiding kan vinden de huur van het aan de firma Berends en Co. te Schagen op het emplacement aldaar ingebruik afgestane terrein te doen eindigen. De heer Bakker betreurt het dat de Directie der Spoorwegen blijkbaar niet wil meewerken om dit ver keersobstakel op te ruimen. Boomen en gesloten wegdek. Op de vraag of het maken van een gesloten wegdek van ongunstigen invloed zal zijn op de op den betrok ken weg staande beplanting, antwoordde de hoofdin- genipur-directeur van den provincialen Waterstaat, dat dit van verschillende factoren afhangt. Blijft voldoende toevoer van lucht en water tot de wortels mogelijk, /ij het dan ook niet ter plaatse, van het wegdek, dan schijnen in het algemeen geen nadeelige gevolgen voor de beplanting te ontstaan. De commissie, aan welke werd opgedragen de regeering in dit vraagstuk van advies te dienen, kan nog geen afdoend antwoord geven. Wel zal zich van een dergelijke bewerking nadeel door gevoelen, zich van een dergelijke bewerking nadeel doen gevoelen, ondervinden dan oudere. Wat de kosten van een teerbehandeling betreft, zul len de kosten als de weg van een goed onder profiel liggende steenslagverharding is voorzien, voor eene eer ste behandeling op ongeveer f 0.30 per M2. zijn te stellen. De eerste behandeling zal na 1, 2 of 3 jaren herhaald moeten worden, al naar de intensiteit van het verkeer. Voor een tweede behandeling kunnen de kosten aange nomen worden op circa 20 cent per M2. De weg zou ook met een praeparaat als cold chon of sproeifalt behan deld kunnen worden. De heer De Vries geeft in overweging om nu met de proef niet verder te gaan dan vanaf den overweg hij Schot tot het pad van den heer Raven, opdat ver derop de boomen geen gevaar loopen. De Voorzitter zegt dat dit ook vorig maal de be doeling van B. en W. was. De heer Kooij oordeelt dat uit het schrijven van den hoofdingenieur-directeur blijkt, dat we voor de boomen niet zoo bang behoeven te zijn. Bovendien, de Stationsweg is breed 7 meter en spr. zou nu willen een teerdek ter breedte van 5 meter, zoodat aan ie- deren kant 1 meter vrij blijft. De Voorzitter is bang dat dit toch de dood van de boomen beteekent. De heer Lookman wil de proef-uitbreiden met den weg langs het perceel Gorter en zoo naar het Sta tionsplein, doch de Voorzitter oordeelt dat daar geen verkeer is. De heer Bakker zou toch bij het door den heer De Vries genoemde gedeelte het Stationsplein willen voe gen. De heer Van Rijswijk bepleit het nemen van een kleinere proef. De heer Overtoom drong op stemmen aan, spr. noemde het zwammen wat de Raad deed. Mot 10 tegen 1 stem, die van den heer Kooij, wordt besloten de Spoorlaan, overweg tot perceel Raven en het Stationsplein van een teerdek te voorzien. Kasveriflcatics. Blijkens proces verbaal van kasopname op 13 Maart 1930 moest in kas zijn f 27214.96%, wat met een verschil van 6 cent aanwezig was. Bij de Hoornsche Credlet- en Effectenbank was belegd f 26000, het saldo der postre kening bedroeg f 908.28. Door het Verificatiebureau was rapport gezonden om trent kasopname en jaarstukken 1929 van de eierveiling De balans sluit zonder saldo, de afschrijvingen werden opgevoerd tot een totaal bedrag van f 1972.30. De heer Gorter informeerde, waarom het kasgeld niet meer bij de Rotterdamsche Bankvcrecniging was belegd, doch bij de Hoornsche Crediet- en Effecten- bank. De Voorzitter lichtte toe, dat dit jaar voor de kas- geldleening de goedkoopste aanbieding kwam van de Hoornsche Crediet- en Effeqtenbank. Niet langer dan 10 jaar. In verband met den brief van den heer Inspecteur der Directe belastingen 2e afd. te Alkmaar, waarbij wordt bericht, dat het Rijk een huurtijd garandeert van 10 jaar en niet van 15 jaar, stellen B. en W. den Raad voor zijn besluit d.d. 14 Februari j.1. ten aanzien van de on- derwerpelijke aangelegenheid, in dien zin te wijzigen. Een langere tijdsduur stuit af op het bepaalde bij art 32 sub 3 der comptabiliteitswet 1927, welke bepa ling het aangaan van huren ten laste van het Rijk, voor meer dan f 100 per jaar, voor geen langeren termijn dan 10 jaar toestaat. In verband met de opheffing van het kantoor te Nieuwe Niedorp, is het nemen van een spoedige be slissing gewen scht Door den heer Gorter wordt bepleit om bij het kan toorgebouw ook een woning te bouwen. Spr. vreest nog altijd dat het Kantongerecht eens verplaatst wordt en het ontvangerskantoor na 10 jaren in het Kantongerechtgebouw zou worden ondergebracht. Voor de gemeente zal het dan wenschelijker zijn naast het kantoor een woonhuis te hebben. Ook de heer Kooij meent dit en oordeelt dat het niet zoo'n luxueuze woning behoeft te zijn. De heeren Van Erp en Van Rijswijk sluiten zich bij dezen wensch aan en we krijgen de in do vorige vergadering genoemde motieven nog eens te hooren, ook van den Voorzitter. De heer Overtoom vraagt of een particulier nog heeft aangeboden om voor den bouw te zorgen. De Voorzitter antwoordt bevestigend, maar de par ticulier heeft verklaard het niet voor het begroote be drag te kunnen doen. Het resultaat van de besprekingen is, dat besloten wordt tot den bouw van het kantoor en dat B. en W. in de volgende vergadering met een tcekening voor de te bouwen woning zullen komon. De heer Van Erp geeft nog in overweging om voor den bouw een plaats te kiezen, waar de te bouwen woning en kantoor haar waarde houdt. De Voorzitter zegt deze opmerking te hebben aan- geteekend. Bestrating Thorbeckestraat. Onder overlegging der begrooting van kosten van be strating -dér Thorbeckestraat, deelen B. en W. mede dat zij zich, gelet op de hooge kosten en het geringe verkeer aldaar, niet verantwoord achten een voorstel tot bestra ting van de Thorbeckestraat te doen. De kosten worden begroot op f 2600, het straatwerk vanaf perc. Berends tot perc. Bakker op f 600, het straatwerk vanaf perc. Zeeman tot perc. Rus op f 425. De heer Gorter zegt dat er blijkbaar in die straat een vrij goede beharding is, spr. zou nu deze dood- loopende straat stofvrij willen maken, zooals voor de Spoorlaan is besloten. Den heer Van Nuland spijt hot dat niet van den polder Burghorn steenen voor f *30 per 1000 stuks zijn gekocht Dan was met weinig kosten een goede straat weg vorkregen. In de begrooting ziet spr. een raming van 53000 steenen ad f35 per i000, maar spr. meent dat die begrooting wat teveel is opgeschroefd, want voor dat bedrag zullen steenen kunnen worden aan gekocht., die aan alle eischen voldoen en dat is daar niet noodig. Ook spr. geeft in overweging een teerbe- dekking aan te brengen. Do heer Overtoon wijst er op, dat voor het aanbren gen van een teerbedekking eerst gewalst zal moeten worden. Nadat besloten was geen bestrating aan te brengen, zegt de Voorzitter toe dat B. en W. een onderzoek zullen instellen naar de kosten van het aanbrengen van een teerbedekking daar ter plaatse. Straatverlichting op Tolken. Door de bewoners van Tolken wordt verzocht om straatverlichting. Gewezen wordt op het gevaar voor openbaar verkeer en op dat voor de bewoners zelf, en geoordeeld wordt dat met een verlichting van 2 a 3 lantaarns volstaan kan worden. Naar aanleiding van dit adres deelen B. en W. den Raad mede dat zij den Directeur der lichtbedrijven heb ben opgedragen een begrooting van ko3ten te maken, niet alleen voor de wijk Tolke, doch ook voor de ove rige buitenwijken der.gemeente, aangezien het naar het oordeel van het College niet opgaat, te onthouden aan de overige buitenwijken, wat aan Tolke zou worden ge geven. Uit deze begrooting blijkt, dat de kosten van aanleg zullen bedragen f 1780, terwijl de jaarlijksche kosten der verlichting een uitgave van f 719 zullen vorderen. Waar de noodzakelijkheid van straatverlichting der buitenwijken, gelet op de uitlatingen van vooraanstaan de buitenwijkbewoners, uit verschillende deelen der ge meente, zeer aanvechtbaar is, achten B. en W. zich niet verantwoord, een voorstel te doen om daartoe over te gaan. Zij stellen mitsdien voor op het adres afwijzend te beschikken. Den heer Van Erp spijt hot dat B. en W. niet aan het verzoek van Tolken willen voldoen. Het klinkt wel heel aardig, dat B. en W. alle buitenwijken er bij betrekken, maar 't geeft niet veel, want niemand ei* licht. Spr. wil met Tolken al vast begipnen, de andere wijken kunnen later volgen. Spr. is zeèr nieuws gierig te vernemen, wie wel de vooraanstaande buiten wijkbewoners zijn, waarvan in 't prae-advies wordt ge sproken, hij weet niet dat die aparte klasse bestaat De heer Van Rijswijk sluit zich aan bij den heer Van Erp, de buitenbewoners hebben dezelfde rechten als wij. ,t Hindert niet als dat wat moet kosten, spr. meent, laat ons dan desnoods maar iets meer betalen. De buitenbe woners stellen volstrekt geen overdreven eischen. Den heer Van Nuland Is het gras weer voor de voeten weggemaaid, 't Is onbillijk de menschen niet te helpen. Spr. meent dat ailes niet In 1 jaar behoeft, en wil be ginnen met Tolke en Lagedijk, dat kost f 398 per jaar. Spr. meent dat we ten opzichte van de buitenwijken een ruimer standpunt moeten innemen en stelt voor, Tolke en Lagedijk van electrische straatverlichting te voorzien. Voorzitter begrijpt niet, waarom wel Tolke en Lage dijk en niet de ^Nes en Grootewal? Waarom uitzonde ringen te maken? De heer Van Nuland wil 't over verschillende Jaren verdeelen. Volgend jaar kunnen andere wijken volgen. De heer Bakker ls B. en W. dankbaar dat zij op 't standpunt staan niet een gedeelte der buitenwijken van straatverlichting te voorzien. Dat halfonsjes-gedoe van nu hier een lantaarn en dan later daar weer een paar, dat wil spr niet. Grootewal, Lagedijk en de Nes hebben een druk verkeer, daar was verlichting dan wel 't eerst noodig. Tolke heeft althans het allerminste verkeer. Spr. geeft gaarne zijn stem aan een voorstel om alle buiten wijken te verlichten. De heer Schoorl is 't eens met den heer Bakker, n.1. óf niets' te doen, óf alles tegelijk. Wij kunnen niet te werk gaan zooals de heer Van Nuland wil. want als we vanavond besluiten Tolke straatverlichting te geven, hebben we morgen adressen van andere wijken, en dan kunnen we 't die wijken niet onthouden. Spr. deelt dan mede, dat er meer lichtpunten zijn gekomen sinds 't prae-advies Ja opgesteld en spreekt van de mogelijkheid dat er gaslevering komt op Lagedijk en Grootewal. 't Zou daarom onverstandig zijn ,n u electrische straatver lichting aan te brengen in de wijken waar mogelijk gas zal komen, 't Kon wel zijn dat gasverlichting de voor keur verdiende. Spr. geeft den Raad in overweging met een beslissing te wachten. De heer Gorter spreekt er zijn verwondering over uit, dat die plannen niet in 't preadvies zijn neergelegd. Voorzitter zegt, dat 't niet in B. en W. is behandeld, herinnert 't zich tenminste niet De heer Van Erp verwondert zich eveneens, over deze beantwoording door den heer Schoorl. Is dit Iets namens B. en W. of van hemzelf? Voor spr. is 't reden te meer om aan 't verzoek van Tolke te voldoen. De heer Bakker meent dat er een adres ligt van ouds her van de bewoners van Grootewal om gas te krijgen, 't Is een stap in de goede richting als dit verwezenlijkt kan worden. Spr. doet het voorstel alle buitenwijken van straatverlichting te voorzien. De heer Schoorl zegt dat de gasaanleg mogelijk niet zoo lang zal uitblijven; een beslissing over de verlich ting der buitenwijken kan gevoegelijk daarop wachten. Voorzitter: Dus u wilt 't verdagen? De heer Schoorl: Dat is mijn bedoeling. We kunnen het straks beter bekijken, 't Is een kwestie van misschien jaar. De heer Leguit: Niet eens. De heer Bakker wil dan zijn voorstel wel terugnemen. De heer Van Rijswijk zegt dat er nu een nieuwe licht- ster is verschenen. Laten we gevolg geven aan de wen- schen der buitenbewoners. De eene wijk gas, de andere wijk electriciteit De heer Overtoom wijst er op, dat hij een ruim half jaar geleden heeft gevraagd om een kostenberekening van electriflcatie van alle buitenwijken, teneinde een overzicht van *t geheel te krijgen, 't Spijt spr. dat hij daar nooit Iets van gehoord heeft, terwijl 't Tolke-adres direct behandeld is. Mijn vraag is geheel terzijde gelegd, zegt spr. Hij wil zich nu wel bij de zieenswijze van den heer Schoorl neerleggen, maar verwacht toch, bij volgende voorstellen een berekening aan te treffen van electrificatie van alle buitenwijken. Voorzitter: Het onderzoek is gebeurd. De heer Overtoom: Ik heb van 't resultaat niets ge merkt Voorzitter: 't Heeft den Raad nog niet bereikt Nadat er zoo nog wat ijverig is doorgeredeneerd en de verschillende voorstellen die er over het punt waren ontstaan, waren gehandhaafd en varvolgens weer inge trokken, von de raad tenslotte goed, dat B. en W .eer lang met nieuwe voorstellen komen. De heer Van Erp stelde de voorwaarde, dat er voor a.s. winter op Tolke licht zou zijn. Het deed hem genoe gen te constateeren, dat B. en W. hun standpunt gewij zigd hadden en nu aan de buitenwijken wel licht wil len geven. Grootewal aan de waterleiding. Do bewoners van Grootewal verzoeken om hun percec- len te doen aansluiten bij het P.W.B. Adressanten oor- deelen dat het feit, dat Grootewal bij het primaire we genplan is opgenomen, dus dat de weg ter gelegenertijd veranderd zal worden, geen reden mag zijn hun langer hèt genot van léidingwater te ontzeggen, temeer daar van de wijze en van den tijd van uitvoering nog niets bekend is. Gedeeltelijke omlegging van de buizen wordt ook geen groot bezwaar geacht. Naar aanleiding van dit adres stellen B. en W. voor zich omtrent de onderwerpelijke aangelegenheid in verbin ding te stellen met de idrectie von het PW.B. ten aan zien van de berekeningen der kosten, in verband met den inhoud van het Provinciaal Blad van 13 November 1929, nr. 110, met betrekking tot de aansluiting van niet-ren- dabele gebieden. Den heer Van Erp doet het genoegen, dat het col lege dit voorstelt, een groote onbillijkheid als spr. het steeds gevonden heeft, dat de buitenwijken van wa terleiding waren uitgesloten. Spr. zegt het prettig te vinden dat het college is wakker geschud, maar dringt er op aan dat nu ook de andere wijken gehol pen worden en B. en W. zich dus, voordat het ge vraagd wordt, op do hoogte stellen van de kosten van aansluiting van alle andere buitenwijken. Voorzitter zoowel als de beide wethouders betoogen, dat men dient af te wachten dat de bewoners vra gen en tooncn het bezit van waterleiding op* prijs te stellen, door zich te willen aansluiten. Doen ze dat niet, dan loopt de gemeente de risico te moeten be talen voor de niet aangesloten perceelen. De heeren Van Rijswijk, Gorter en Van Nuland dringen, alsmede de heer Van Erp op onderzoek aan van de kosten voor alle andere buitenwijken. Zij mee nen dat B. en W. in deze met meer spoed hadden kunnen handelen door zelf het onderzoek te laten instellen, zonder dat eerst de bewoners vragen. Er heerschen in onze buitenwijken, wat water betreft, 1 nog ongehoorde toestanden. De heer Van Nuland meent, dat B. en W. met deze aanvrage hier niet hadden te komen, maar direct zich met het Prov. B<* 1 drijf in verbinding hadden kunnen stellen om de be rekening te krijgen, dat had vlugger gewerkt. De heer Gorter wijst nog op het feit, dat de gemeente geen risico loopt voor pcrceelen die niet worden aan gesloten. B. en W. hebben de macht de bewoners tot aansluiting tc dwingen. De heer Van Erp wijst er nog op, dat B. en W. door alles tegelijk aanhangig te maken, vlugger en gemak kelijker werken dan ?ooals ze nu doen. Van den kant van B. en W. wordt er op gewezen, dat het college zeer welwillend staat tegenover de aanvragen van waterleiding uit de buitenwijken. En dat niet mag worden vergeten dat eerst van 13 Nov. j.1. do beschikking van Prov. Staten geldt, waarbij voor onrendabele gebieden waterleiding is te krij gen. De heeren zetten op deze wijze nog een poos da debatten voort, met als resultaat, dat het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen wordt aangeno men. Voetballen. Ingekomen ls een verzoek van den Noordhollandschen Voetbalbond om beschikbaarstelling van een wisselprijs voor schoolvoetbaL Naar aanleiding van dit verzoek hebben B. en W. da eer den Raad voor te stellen, een bedrag van f 10 voor bet doel beschikbaar te stellen. Blijkens het adres zal de sub-commlssle voor school- voetbal kunnen rekenen op 8 school-elftallen. Allen voor. Lagedijk krijgt waterleiding* Aansluiting van Lagedijk aan het Waterleidingnet, Naar aanleiding van het raadsbesluit van 14 Febru ari j.1. betreffende bovenaangehaald onderwerp, hebben B. en W. zich gewend tot de Directie van het P.E.N., waarop een berekening is ontvangen. De aanlegkosten worden begroot op f 6100. Hiervan is gedekt f 4230, en van het ongedekte gedeelte zal dan komen voor rekening van de gemeente f 610. Naar dit bedrag zal de jaarlijksche bijdrage voor de gemeente bedragen f 45.50. In verband met deze gegevens wordt voorgesteld op; het adres van de bewoners van Lagedijk gunstig te be^ schikken en de aansluiting tot stand te doen komen op basis als In bovenaangehaalde berekening is aangegeven* Allen voor. De heer Gorter dringt aan op verplichting van aan* sluiting van alle perceelen. Voorzitter zegt dat B. en W. in deze zeer actief zijn. Laatst zijn nog 6 eigenaars van perceelen aangeschre ven en is vervolging ingesteld. Goedkooper stroom. Wijziging van het stroomtarlef voor de klein-industrle. B. en W. zijn van oordeel, dat vooral ln verband met de Invoering van het vastrechttarief voor lichtstroom, het tarief voor de klein-industrle herziening behoeft Het thans geldend tarief luidt aldus: Tot 200 KWU. 20 ct per KWU.; de 3e 100 KWU. 17% ct. per KWU.; de 4e 100 KWU. 15 ct per KWU.; de 5e 100 KWU. 12% ct per KWU.; boven 500 KWU. 10 ct per KWU. B. en W. stellen den Raad voor met ingang van 1 Mei 1930 het volgende tarief voor de klein-industrie vast te stellen: tot 200 KWU. 15 ct per KWU.; de 2e 200 KWU. 12 ct per KWU.; boven 400 KWU. 9 ct per KWU. Op basis van het verbruik door de klein-industrle over 1929 zal de voorgestelde tariefsverlaging aan het G.E.B. een mindere ontvangst geven van f 641.58%. De uitkom sten over 1929 van het G.E.B. zijn momenteel nog niet volledig bekend, uit voorloopig opgemaakte cijfers ls echter wel gebleken, dat het bedrijf boven de bekende andere nadeelen (verlaging lichtstroom met 2 ct, ver hooging salaris Directeur, vrijdom pensioensbijdragen, huur 2en transformator) de thans voorgestelde tariefs verlaging zal kunnen dragen. Den heer Van Erp doet het genoegen, dat B. en W. dit voorstel doen, maar hem is gebleken, dat er bij het bedrijf tarieven worden geheven die veel te hoog zijn. Spr. wijst er op, dat voor sperklokkenhuur 70 a 80 cent wordt geheven, terwijl soms slechts 2 a 3 K.W.U. p. maand wordt verbruikt Spr. vraagt of dit niet voor verlaging vatbaar is. De heer Gorter meent, dat dit ook zoo is met het gasverbruik t.a.v. de meterhuur. De heer De Vries merkt op, dat wat door den heer Van Erp naar voren wordt gebracht, vreemd is aan het voorstel van B. en W. De huur van sperklokken is inderdaad zeer impopulair en dat is te bgrijpen want zo worden geplaatst om het bedrijf de zeker heid te geven, dat geen fraude wordt gepleegd. Maar spr. meent, dat die kwestie nu niet ter sprake be hoort te komen. De Voorzitter zegt, dat daarover dus geen debat zal worden gevoerd. Met algemeene stemmen worden de voorgestelde tarieven aanvaard. Aanvulling van de Algemeene Politieveror dening. Naar aanleiding van den rondzendbrief van den Com missaris der Koningin in deze Provincie, betreffende de Trekhondenkeuring, stellen B. en W. voor aan de Al gemeene Politieverordening dezer gemeente toe te voe gen een artikel 34a, luidende: Houders van hondekarren zijn verplicht te voldoen aan het door of vanwege B. en W. schriftelijk gegeven bevel om hun karren met honden en tulgen en met ge lelde op de in het bevel aangegeven plaats en tijd ter keuring aanwezig te doen zijn. De Voorzitter achtte de bepaling niet zoo noodig, omdat in dezo kleine maatschappij toch gauw. ge-

Schager Courant | 1930 | | pagina 17