SchagerCourant Raad Anna Paalowna. Tweede Blad. De Noordermarktbond. Donderdag 3 April 1930. 73ste Jaargang. No. 8640 Vergadering van den Raad op Woensdag 2 April 1930, des middags 2 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester, secretaris de heer C. Keijzer. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen worden gelezen; ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Kuiken, of de geldleening al is gesloten, in verband met de verlaging van de rentekoers. De Voorzitter zegt dat tegen 4% is geleend, wat al laag is, die van de f 40.000 voor de scholen is nog niet geplaatst, omdat tot nu uit do kasmiddelen is betaald. Mededeeüngen. Voor de mededeelingen verwijzen we naar' ons nummer van Dinsdag j.1. Het contract met de gemeente Den Helder omtrent ide vuilnisverwijdering wordt gelezen, de overeen komst wordt voor 10 jaren aangegaan, maar Anna Paulowna is bevoegd om de overeenkomst per jaar op te zeggen. Wat het verslag van heit vervolgonderwijs aan school I betreft, zij medegedeeld dat de cursus ein digde met 10 leerlingen, aan school II waren ten slotte 9 leerlingen, n.1. 6 jongens en 3 meisjes. In dat schrijven merkt de heer De Vries op, dat gaarne bet onderwijs zou zijn gegeven op dezelfde wijze als vorig jaar, maar de besprekingen in den Raad heb ben daartoe alle lust ontnomen. De Voorzitter merkt op, dat juist over het onder wijs zeer gunstig was gesproken en het spijt spr., dat de heer De Vries er niet met spr. over gesproken beeft of opheldering gevraagd. De notulen zijn er op nagekeken, maar spr. moet zeggen, dat hij niet weet waar de opmerking op duidt. De heer De Vries merkt verder nog in het verslag op dat verleden jaar gelukkiger is gewerkt met het iminder classikaal werk. De Voorzitter zegt dat hoe meer vrijheid ook aan de leerlingen gegeven kan worden, hoe beter. De heer Van der Ham zegt, daar krijgen we weer een schop. De heer Koorn vraagt of de Raad daar nu zoo maar genoegen mee moet nemen. Spr. zou B. en W. willen opdragen te informeeren wat er dan door den Raad is misdreven. We laten ons zoo maar niet beleedigen. De Voorzitter belooft den heer Koorn, dat het zal worden gevraagd. Spr. vindt het ook niet goed, dat op deze wijze die opmerking wordt geplaatst, en vooral niet waar het onderwijs er onder blijkt te lijden. Bij de gehouden kasverificatle was en moest in kas zijn f 1162.68V2- Van den Commissaris der Koningin is nog inge komen het bekende verzoek om een bepaling in de politieverordening op te nemen, waardoor de hou ders van trekhonden verplicht kunnen worden aan den oproep om met hun honden ter keuring te ver schijnen te voldoen. De Voorzitter zegt dat er niets op tegen is de be paling op te nemen. Algemeen goedgevonden. Ten aanzien van de verpachting van het grasge was van den toegangsweg naar het station, geeft de heer Komen de wenschelijkheid te kennen om, in dien de gemeente van dien weg een vergoeding ont vangt., deze aan den polder, als onderhoudsplichtige, ten goede te doen komen. De Voorzitter zegt dat dit straks behandeld zal wor den. De mededeelingen worden voor kennisgeving aange nomen. Verkoop grond. Voorgesteld wordt om van het bouwterrein „Cérès" te verkoopen 350 M2. grond, tegen f 3.50 per M2., aan den heer C. Wisse. Er kooit een mooi huis, woning met timmermans werkplaats. Goedgevonden. Ingevolge art 101 der Lager Onderwijswet 1920, worden voorschotten op de gemeentelijke vergoeding verstrekt over 1930 aan de R.K. Par. school te Bree- zand f930, aan de christelijke school f832, aan de katholieke school f 1592, een en ander berekend naar de gemiddelde kosten van de o.l. scholen ad f 14.43 per leerling. Zonder bespreking wordt goedgekeurd om het ver- menigvuldigingscijfer der plaatselijke inkomstenbe lasting over 1930—1931 weer op 1 vast te stellen. De inspecteur dacht dat de opbrengst over dat jaar het zelfde zou zijn als vorig jaar. In verband met de gewijzigde salarissen worden de pensioensgrondslagen voor den burgemeester, secre taris en don ontvanger nader vastgesteld. Vervoer leerplichtige kinderen. De heeron R. Boonsraa en C. Oudshcorn, vra gen tegemoetkoming op het vervoer hunner leer plichtige kinderen. Aan adressanten zoowel als aan nog enkele andere ouders, wordt deze tegemoetko ming gegeven met algemeene stemmen. Minder vergunningen. B. en W. stellen voor om tot de Kroon het verzoek te richten om het maximum aantal vergunningen tot den verkoop van sterken drank in het klein te ver lagen van 9 op 8. Hierbij wordt gelezen een adres van het Nationale Comité tegen het gebruik van alcoholische dranken. De heer Jonker vraagt of dit nu zoo noodig is om dat aantal nog te verlagen. Op deze wijze worden de betrokkenen in hun particulier bezit sterk ge troffen. Voorzitter meent dat 8 vergunningen nog aan den hoogen kant is. Voor Anna Paulowna zijn eigenlijk 5 vergunningen voldoende. B. en W. willen het aan tal zacht aanpakken en stellen daarom 8 voor. De heer Jonger zegt dat het aantal vergunningen nu 11 is, de-bedoeling is om tot 9 te verlagen en nu gaat het weer op 8. Spr. is hier niet voor. Op deze wijze worden die menschen getroffen voor hun heele leven. Als de man sterft is de vergunning weg en kost dat de mcnschcn hun spaarpenningen. Voorzitter zegt. dat het voor de particulieren gemak kelijker is om alles vrij te laten. Dan zijn er nog wel een paar dio een café willen opzetten. Maar de café houders weten hun heele leven dat hot bezit hunner vergunning riskant is. Wij moeten bovendien hier letten op het algemeen belang en kunnen dat niet ondergeschikt maken aan het particuliere. De heer Komen informeert naar het bestaan van gewaarborgde vergunningen- Voorzitter zegt dat dit nog maar enkelen zijn van voor 1881. De heer Komen is voor beperking drankgebruik en meent dat een vermindering der vergunningen daartoe een uitstekend middel is. Maar spr. meent dat de particuliere belangen toch niet te sterk moe ten worden aangetast. Jammer is dat het drankge bruik dat toch geoorloofd is, uitwassen heeft. Spr. zal zich bij het besluit neerleggen, omdat het alge meen belang in deze boven het particuliere moet gaan. Voorzitter zegt dat in Anna Paulowna weinig drank wordt gebruikt, er is hier bijna geen dronkenschap. En als men den toestand in de gemeente nagaat, zijn 5 vergunningen meer dan genoeg. De heer Jonker zegt, dat men de vergunningen opheft en de verloven uitbreidt. En zegt spr., het is toch een feit, dat van de 10 menschen die dronken zijn, dit komt door het drinken van bier. Waarom dan in deze niet opgetreden en hier maatregelen ge troffen? Voorzitter zegt, dat hij dit niet zoo goed kan be- oordeelen als de heer Jonker, hij is in deze niet zoo competent. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met alleen de heer Jonker tegen. Voorschotten Landarbeiderswet. Verschillende verzoeken waren ingekomen om te gemoetkoming van voorschotten ingevolge de bepa lingen van de Landarbeiderswet, van de heeren W. Breeder, M. J. Geense, J. Nuij en R. Koopman. De aanvraag van Breeder wordt nog aangehouden. De aanvragen van Geense, Nuij en Koopman, die respectievelijk 1500, 1250 en 1250 M2. grond willen koopen, k 60 en 80 cent en daarop huizen willen bou wen, worden ten slotte goedgekeurd. De heer Komen informeert, of in het geval-Nuij door dezen nog niet een borg kan worden gesteld, op dat de gemeente nooit, ook niet in de toekomst na deel kan oploopen. Spr. vraagt of wanneer de hy potheek niet voldoende is, de man aansprakelijk is. Voorzitter zegt, dat dit zóó is. Een borg is wel niet te stellen, omdat dit de wet niet toelaat. De aanvra gen worden geheel volgens de wet behandeld en als de betrokkenen aan de door het Rijk te stellen voor waarden voldoen, dan is er verder niets meer aan te doen. De prijs is goed, en anders is alles in orde, dus daarmee is het uit. De heer Koorn vraagt, of wel voldoende streng wordt onderzocht hoe de menschen aan hun geld ko men. Spr. wijst op een aanvraag in de Zijpe, die niet werd toegestaan, omdat de aanvrager hier in Anna Paulowna nog schuld had. De schuld is toen betaald. Voorzitter wijst er op, dat de menschen met een spaarbankboekje komen en op andere wijze aantoo- nen, dat zij een voldoende bedrag bezitten. B. en W. informeeren zooveel als mogelijk is. De heer Koorn meent, dat het spaarbankboekje nog niet voldoende zegt. De aanvrager kan evengoed nog schuld hebber! bij bakker of kruidenier. Voorzitter zegt, dat hij toch niet slager en kruide nier kan afloopen om te vragen of de menschen er nog schuld hebben. Er wordt op gewezen door den heer Stammes, dat elke aanvraag in den raad wordt behandeld. De hee ren kunnen er dus alles van weten. Voorzitter zegt, dat het aangenaam zal zijn als de heeren, als zij het beter weten dan B. en W., dat best mogelijk is, zeggen wat ze weten. Spr. wijst op één der gevallen, dat ook in den raad is afgestemd. Er wordt door B. en W. wel deglijk onderzocht, want der gelijke menschen moeten we niet aan een plaatsje helpen. De heer Jonker informeert naar het toezicht op die huizen. De Voorzitter zegt, dat er een bestek van wordt gemaakt en het toezicht door den gemeente-opzich ter wordt gehouden. De heer Koorn heeft gehoord, dat er pressie uitge oefend wordt waar gebouwd zal worden en dat ge vraagd waarom wordt niet op „Cérès" wordt gebouwd. Spr. meent dat dit toch niet de bedoeling van den raad is geweest. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W het niet goedvinden dat eerst de grond voor 50 cent wordt verkocht, daarna voor 60 cent en weer een week la ter voor 90 cent. En als het beste bouwers betreft, brengen we „Cérès" naar voren, omdat wij bollen- teelders moeten hebben op dien besten grond. De heer Kuiken tot den Voorzitter: Voor dien ander halve snees grond, mijn arme man! De Voorzitter zegt, gehoord te hebben, dat goede vakmenschen uit die 4 snees hun huur kunnen halen. De heer Lubbert bevestigt dit. De heer Kuiken meent, dat men daar geen bloem bollenkweekers voor behoeft te hebben, het behoeven geen vaklui te wezen. De Voorzitter wijst er op, dat er ook menschen om een plaatsje komen, wien het meer om het huis te te doen is, menschen die het vak niet verstaan. De heer Kuiken oordeelt, dat dit erg kan meeval len, spr. kent ze die voorheen niet wisten wat een bol was en die nu al een aardig hoekje met bollen beeft. Wie het niet kan, kan het leeren. De heer Komen zegt, dat die menschen toch niet worden uitgesloten. De heer Kuiken: Het lijkt er toch wel wat op. De Voorzitter zegt, dat we hebben goedkoope grond, maar eenmaal ook te dure grond. De heer Koorn oordeelt, dat het niet zoo moet wor den opgeschroefd met „Cérès". De heer Van der Ham meent, dat dit praatjes van den weg betreft B. en W. hebben ook tot taak te kijken welken grond wordt verkocht, opdat het geen strop voor de menschen die koopen, zal worden. De Voorzitter vraagt, of het dan goedgevonden wordt dat grond van 50 cent na een maand voor 90 cent wordt verkocht. De heer Keuris meent, dat die menschen tegen zichzelf beschermd moeten worden. De heer Kuiken merkt op, dat er vroeger nooit aanmerking op den grondprijs is gemaakt. De heer Stammes: Omdat het steeds hooger gedre ven wordt. De heer Kuiken zegt, dat met een klein beetje kunstmest de grond beter wordt gemaakt. De heer Van der liam vraagt, of het briefje dat Nuij van zijn vader f400 tegoed is, wel een voldoend bewijs geacht kan worden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit onderzocht heb ben. Aanleg en onderhoud van trottoirs en rioleeringen. Aan de orde komt de brief van het polderbestuur betreffende aanleg en onderhoud van trottoirs en rio leeringen, met daarbij een staat. De Voorzitter acht het gewcnscht eerst een bespre king in comité te houden en hoewel de heer Koorn dit niet noodig acht, zegt de Voorzitter dat den heer Koorn straks alle gelegenheid zal worden gegeven om zijn bemerkingen naar voren te brengen. De openbare vergadering wordt dus geschorst Nadat de raad over dit punt anderhalf uur in co mité had vergaderd, wordt de vergadering heropend en deelt Voorzitter mee, dat naar aanleiding van den ingekomen brief van het Polderbestuur en de be sprekingen in comité is besloten om aan het Pol derbestuur mee te deelen, dat de gemeente blijft vast houden aan de eenmaal vastgestelde voorwaarden. De trottoirs te leggen zooals door den opzichter Dek ker (die deze comité-zitting bijwoonde) aangegeven en liet onderhoud van trottoirs en rioleering voor re kening van den Polder. Instructie. De instructie voor den chauffeur-werkman van den vuilnisophaaldienst wordt vastgesteld zooals door B. en W. aangeboden. De voornaamste bepalingen zijn reeds in ons nummer van gister opgenomen. Vleeschkeuringsdienst. B. en W. stellen voor, om machtiging te verleenen tot het aangaan van een overeenkomst met den Vleeschkeuringskring Barsingerhorn, betreffende het verwerken van afgekeurde slachtdieren. Voorzitter leest de concept-overeenkomst voor, waaruit blijkt, dat de groote dieren direct worden af gehaald en het klein vee tweemaal per week. Voorzitter deelt nog rnee, dat den Helder er nog over denkt een auto te koopen, dan kan de keur meester, als hij de slagers langs gaat, meteen het af val meenemen. Deze auto aan te koopen lijkt. B .en W. nogal duur en zou een verhooging van f 500 aan onkosten meebrengen. Deze zaak is evenwel nog loo- pende. Algemeen wordt de overeenkomst met Barsinger horn goedgekeurd. De aansluiting aan het waterleidingbui zennet van de niet-rendabele gedeelten. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot het verleenen van machtiging tot het afleggen van ver klaringen aan de Directie van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf, dat door de gemeente jaarlijksehe bijdragen zullen worden verleend, indien het buizen net van dit bedrijf wordt uitgebreid tot onderschei dene zoogenaamde onrendabele gedeelten der ge meente. Voor de uitvoerige correspondentie en het prae-ad- vies van B. en W. verwijzen we naar ons nummer van Dinsdag jl. De heer Rezelman vraagt, hoe het gaat als nu de provincie 20 en de gemeente 10 bijdraagt en de belanghebbende persoon ook b.v. 10 bijdraagt en wanneer het verbruik dan meer wordt. De Voorzitter antwoordt, dat het juist het groots voordeel is dat de menschen hooger garandeeren. want na verloop van de 10 jaren is het contract als geëindigd te beschouwen en is te dien aanzien hei risico voor rekening van het bedrijf. Maar de gemeen te daarentegen is aan de gestelde garantie voor al tijd vast. Spr. gaat dan verder na de percentages die voor de verschillende wegen gedekt zijn en zegl; dat B. en W. zouden willen dat gemiddeld 60 was gedekt. Door abonnementen is de Nieuwe Meerweg gedekt voor 39 Meerweg 63 Krommetocht 1714 Klei weg 4914 Boermansweg en gedeelte Middenweg 60 Veerweg 36.2 Kneesweg 45 Lotweg 318 en Schorweg (van Koningsweg^tot N. Molenvaarts- weg), 34Yt Voor enkele wegen* is er alle hoop dat het verbruik voldoende wordt, maar bijv. de Krom metocht zou geschrapt dienen te worden De heer Kuiken wijst, wat den Kleiweg betreft, op het mindere aantal perceelen dat van het spoor tot de Driebruggen staat. De heer Stammes zegt, dat die betrokkenen meer zullen garandeeren. Ook de garantie van den heer Kuiken is spr. niet meegevallen. De heer Kuiken zegt, geen behoefte aan het water te hebben, hij heeft gegarandeerd om anderen. De Voorzitter zegt, dat als het water gebracht wordt, de behoefte eraan wel wordt gevoeld, meerdere melkopbrengst van het vee, meer vleesch op je paarden. De heer Koorn: Je zou ze er zeker gauw vet mee kunnen mesten! De Voorzitter wijst er op, dat 6 jaar geleden B. en W. niet met het voorstel om bij het waterleidingbe drijf aan te sluiten durfden komen, nu evenwel schreeuwen de menschen er om. Spr. wijst er op, dat bijv. de Veerweg nooit tot 60 zal komen, er staan weinig buizen, maar spr. voelt er voor dat in dit geval de gemeenschap helpt. In den Lotweg zul len ze beter uit den hoek moeten komen, ze garan deeren veel te weinig. In den Schorweg is het per centage niet hoog, maar de arbeiderswoningen bren gen niet veel op. De heer Lubbert zegt, iemand uit den Schorweg te hebben gesproken en die zeide, dat de menschen er wel wat voor over hebben. Als een tank water moet worden gekocht, kost het ook. De heer Van der Ham noemt f24. De Voorzitter, tot den heer Koorn: Daar heb je 't, jè wordt er niet vet van, maar je wordt er arm van als je het niet hebt. Spr. zegt, dat B. en W. dus de machtiging van den raad vragen, dat als gemiddeld 60 gedekt wordt, die wegen aan de commissie zou den worden opgegeven en ook in gevallen waarin het er op gaat lijken. De commissie vergadert 14 April en B. en W. zullen dan dus hard moeten wer ken om meerdere garantie toegezegd te krijgen. Spr. heeft hoop, dat door Breezand de gemeente spoedig van die tweede 10 af zal zijn. De heer Komen vindt het jammer, dat de provin cie zich in dat opzicht niet op een ruimer standpunt plaatst, de bepaling t.a.v. de pondspondsgewijze ver mindering acht spr. tegen den geest der piovincie. De Voorzitter zegt, het er mee eens te zijn dat de provincie met 70 genoegen zou dienen te nemen, waar die dan ook vandaan zou komen. Maar spr. be looft, dat B. en W. er nog eens op zullen wijzen. De heer Rezelman vraagt, of de Middelweg nog niet bij deze uitbreiding zou zijn te betrekken. De Voorzitter antwoordt ontkennend, die aanleg was noodig voor Wieringen en die laat het bedrijf nu, evenals de overige aanleg in de gemeente, bui ten deze regeling. In Breezand schreeuwen ze om water. De heer Komen zegt, van in den Grasweg met die groote warenhuizen ook. De heer Van der Ham zegt, dat om bedrijfstechni- sche redenen in den Stoomweg 150 m.m. leiding noo dig is en spr vraagt, of het bedrijf die leiding dan niet gratis kan leggen. De Voorzitter wijst er op, dat het bedrijf al zeer correct is, de directie wijst hier zelf al op en als zij extra in rekening had gebracht, zouden we er wei nig tegen in kunnen brengen. We moeten toonen dat we dit apprecieeren. De gevraagde machtiging wordt zonder hoofdelijke stemming verleend. Voor het zangconconrs. B. en W. stellen voor tot het beschikbaarstellen van een gouden medaille of zilveren lauwertak voor het in dit jaar alhier te houden zangconcours van den Xoordhollandschen Zangersbond en wel tot een be drag van f40.-. Goedgevonden. De rondvraag. De heer Komen brengt nog eens naar voren de billijkheid om de opbrengst vanMiet grasgewas van den toegangsweg naar het spoorwegstation welke door den polder wordt onderhouden aan den polder ten goede te doen komen. De Raad voelt de billijkheid om de f26.50 voor den pol-der beschikbaar te stellen. De heer Jonker vraagt of als B. en W. een 3-tal opmaken voor de betrekking van werkman bij den vuilnisophaaldienst, zij zoo mogelijk iemand uit deze gemeente zullen nemen. De Voorzitter meent dat de heer Jonker B. en W. niet moet binden; spr. dacht dat de heer Jonker wel wist, dat als er hier een geschikt persoon is, B. en W. niet iemand uit een andere gemeente zullen be noemen. De heer Keuris vraagt of het niet gewenscht is dat de pers wordt ingelicht hoe het plan luidt van den te maken weg. De Voorzitter deelt de pers mede, dat het de bedoe ling is een trottoir te doen aanleggen. Door den la- geren waterstand van de Molenvaart zullen alle hui zen, behalve een paar die bijzonder laag liggen, op de Molenvaart hun afwatering kunnen hebben. Het onderhoud komt voor rekening van den polder, de kosten voor de helft voor den polder, voor de andere helft voor de gemeente. De heer Koorn zegt dat in de vorige vergadering door den heer Jonker is gevraagd de aan te schaffen auto van ingezetenen te betrekken. Spr. heeft ge hoord dat de auto wordt geleverd door iemand uit een andere gemeente. De menschen zijn daarover gebelgd en spr. vraagt naar de reden waarom de auto van iemand uit een andere gemeente is betrokken. De Voorzitter deelt mede dat volgens deskundig advies een 6-cylinder Chevrolet moest worden aange schaft en toevallig was er in onze gemeente geen agent van de Chevrolet. Dat is nu wel beroerd, maar de gemeente koopt niet uitsluitend die auto, waar van aan een ingezetene een zeker percentage ten goe de komt. Den heer Koorn is medegedeeld, dat er wel iemand in de gemeente was die allo soorten auto's leverde. De heer Stammes zegt, dat spr. zoowel als de heer Koorn dat ook zullen doen, maar aan wien moet men dan vragen. Iedere smid of timmerman kan een Chevrolet leveren, maar als er een agent was ge weest, zouden B. en W. hebben geweten, tot wien zij zich moesten wenden. De heer Jonker vraagt of er van de autohandela ren nog iemand is geweest, die een aanbieding heeft gedaan. De Voorzitter zegt van officieel niet, wel is de heer Smit van Julianadorp er geweest. De heer Jonker had gedacht, dat de betrokken men schen wel een aanbieding hadden gedaan. De Voorzitter: Neen, en volgens deskundig advies kon het geen Ford wezen. De heer Kuiken vraagt of Nuij er niet is geweest, die is agent voor Smit van Schagen. De Voorzitter zegt dat Nuij niet hij hem is ge weest. De prijs wil spr. wel in comité noemen. Als er een agent in de gemeente was geweest, dan weet de heer Koorn wel, dat B. en W. niet naar een an dere gemeente gaan. De heer Koorn weet van iemand die de auto des noods wel tegen een lageren prijs had willen leveren. Spr. meent dat de Voorzitter in de vorige vergadering r enigszins een toezegging had gedaan dat in de ge meente zou worden gebleven. De Voorzitter zegt dat men in de eerste plaats een aanbieding had moeten doen. Wat de opmerking over den lageren prijs betreft, merkte de heer Van der Ham op, dat we geen onder kruiperij moeten hebben. Tenslotte merkt dc heer Rezelman nog op, dat er ten aanzien van den aanleg en het onderhoud van trottoirs en rioleeringen, geen hoofdelijke stemming is gehouden, maar dat hij geacht wil worden te heb ben tegengestemd. Hierna sluit de Voorzitter de openbare vergadering en zal de heer Wieger Bruin in de gelegenheid wor den gesteld om een inleiding te houden over uitbreL dingsplannen. Het Bondsbestuur vergaderde Dinsdagavond in café Spoorzicht Van den heer P. Kostelijk is kennisgeving ingekomen van verhindering, mede ontbrak de heer P. Meereboer, terwijl de heer J. Bakker later verscheen ten gevolge eener eerst gehouden vergadering van B. en W. Door den Voorzitter werd de vergadering geopend mot een woord van welkom en den wensch, dat ze een goede voorbereiding zou mogen zijn voor de a.s. algem. verga dering. De heer Kliffen las hierna de notulen, welke werden goedgekeurd en onder dankzegging vastgesteld. Naar aanleiding der notulen werd door den heer Jac. Groen gevraagd of de bijdrage aan den kring van cor respondenten voor den Plantenziektenkundigen Dienst is bedoeld mede te gelden als bijdrage der aangesloten vereenlgingen; dit bleek niet het geval te zijn, zoodat dan ook door verschillende vereenlgingen mede een bijdrage werd verstrekt. Mededeeling werd gedaan van het optreden van het Centraal Bureau voor het verkrijgen van verlaagde vrachttarieven; ook door den N.M.B. is dit verzoek ge steund. Toegezegd la een verlaging van 20 pet. voor be paalde producten. Nader werd deze zaak toegelicht door deir heer Oot- jers, waarbij werd meegedeeld, dat tegen Vrijdag a.s. opnieuw een conferentie is aangevraagd met de Spoor wegdirectie. Tevens werd door den heer Ootjers mededeeling ge daan omtrent een gehouden conferentie van vertegen woordigers der Spoorlijn vennootschap, van Koophan del en van den N.M.B. met de Spoorwegdirectie betref fende uitbreiding der laadplaats aan de Zuidzijde. Hoe wel hiervoor door de directie niet wordt gevoeld, werd wel de toezegging verkregen, dat al het mogelijke zal worden gedaan voor geregeld vervoer. Inderdaad is door verschillende maatregelen verkregen, dat de zaken ta melijk goed marcheeren, terwijl van het leggen van nog een stel rails nog goede resultaten verwacht mogen worden voor het rangeeren. In bespreking kwamen vervolgens de ingekomen voorstellen voor de a.s. algem. vergadering. De afd. St Maarten stelt voor maatregelen te treffen, welke het mogelijk maken, dat aan alle aanvoerders ter velling hun geld thuis wordt gebracht Dit voorstel leidde tot een tamelijk breedvoerige discussie, waarbij gewezen werd op de moeilijkheden van uitvoering. Voorts werd dit meer beschouwd als een huishoudelijke aangelegen heid, zoodat besloten werd haar met den betaalmeester te bespreken en dan het resultaat aan de algem. verg. mee te deelen. De afd. Langend ijk van den L.T.B. stelde voor het marktgeld met 10/100 pet. te verhoogen, wat den voor zitter aanleiding gaf, dat dit dan als amendement dient op het reeds vastgestelde voorstel van het bestuur n.1. een verhooging van 15/100 pet De heer Kliffen merkt op, dat voor ieder afzonderlijk het bedrag gering is, doch dat het voor de te vormen reserve van beteekenis is; tevens stelde spr. de vraag, hoe we dan tegenover den handel komen te staan; w» dienen zelf te toonen voor «ie zaak wat over te hebben. Het bestuur zal zijn voorstel dan oojj blijven handha ven. Dezelfde vereen, stelt voor de thans geldende wor- telsorteering in te trekken en terug te gaan tot de voor heen bestaande sorteering. In de toelichting werd er op gewezen, dat de nieuwe sorteering de moeite er aan verbonden, niet loont. Voorts zou het de vereeniging aan genaam zijn, indien niet belanghebbenden zich van stem ming onthielden. Het voorstel vond tamelijk krachtige bestrijding, waar bij vooral werd gewezen op het streven van het U.C.B. om verbetering tot stand te brengen voor de uitvoer- producten in het algemeen. Als prea-advles werd voorgesteld niet terug te gaan op den weg naar betere sorteering en zich dus tegen het ingediende voorstel te verklaren. Dit praeadvies werd aangenomen met 13 stemmen voor, 5 blanco en 4 stem men voor het ingediende voorstel. Als derde voorstel dezer afdeeling was ingekomen ter algem. verg. een bespreking te houden over de mogelijk heid om b.v. met ingang van 1 of 15 Maart de uien on- afgesteeld aan te voeren. Met de afdeeling is men het er over eens, dat het niet gesteeld product beter blijft en dus in betere kwaliteit op de plaats van bestemming zal aankomen; daar tegenover staat echter, dat het minder mooie uiterlijk afbreuk zou kunnen doen aan de re clame. Algemeen verklaart men zich er voor de bespre king te doen houden. Door de vereeniging „Waarland en O." wordt het voorstel ingediend, het wegen steeds te doen geschieden per 100 K.G., ongeacht in welke verpakking het product moet worden verzonden. De Voorzitter deelde mee, dat ook in de vergadering van „Nieuw Leven" deze zaak rijpelijk was besproken, doch- hierbij kwamen verschillende meeningen naar voren. De veilingleider merkte op, dat het wegen per 100 K.G. bij kleinere verpakking, veel bezwaren mot zich brengt. Spr. voegde er aan toe, dat het zeer veel ver schilt, wien men er over hoort Er dient natuurlijk ge waakt te worden tegen misbruik; al kan worden toege-

Schager Courant | 1930 | | pagina 5