Altmul Niins- Alitrttitit- LiiüniUil Fa. W. D. Ut Zn. Kinderwagens Raad Callantsoog. Het Altaar der Eer S. DE VRIES, Modern Dames- ef Heeren Portret Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Ome wagens worden onder volle garantie verkocht. Dinsdag 8 April 1930. SCOAGËI 73ste Jaargang No. 8642 CODRAEVT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomcnd nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTBN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grootero letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. 1 Vergadering van den Raad op Zaterdag 5 April 1930, des morgens 10 uur. Afwezig is de heer Van der Plas. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz., burgemees ter, tevens secretaris. j Een koperen feeet. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering en zegt, alvorens met de behandeling der agenda te beginnen, in herinnering te willen brengen, dat vorige maand de wethouder Kruisveld 12% jaar wethouder is geweest. Spr. dunkt dat dit wel een me morie waard is, de heer Kruisveld heeft gedurende dien tijd op de hem eigen eenvoudige, sympathieke wijze, de belangen der gemeente naar zijn beste weten be hartigd. En het feit, dat hij een dagje ouder wordt, is slechts merkbaar door het euvel van helaas een wel- nigje doofheid. Overigens is de heer Kruisveld nog even jong van hart en met even jeugdige energie waakt hij nog voor de belangen der gemeente. De ge meente is den heer Kruisveld daarvoor grooten dank verschuldigd en spr. wenscht hem toe, dat hij nog heel veel jaren aan deze groene tafel zal zitten en dat de doofheid niet dermate moge toenemen, dat hij daardoor genoodzaakt zou zijn voor de wethoudersfunctie te bedanken. Want behalve daarvoor zou er overigens geen reden voor zijn. Spr. uit dus den wensch, dat de heer Kruisveld nog 12% jaar op even prettige wijze met het college en den raad zal samenwerken. De heer Kruisveld antwoordt dat hg persoonlijk niet zooveel last van de doofheid heeft, maar het houdt hem alleen terug van het bezoeken van vergaderingen, omdat hij niet aan de ciscussiën durft deelnemen, om dat hij vreest niet goed te hebben gehoord. Maar voorts wijst spr. op de prettige samenwerking, zoowel ln de vergaderingen van B. en W. als in de raadsvergaderin gen en daarom hoopt hij nog enkele jaren wethouder te blijven. Spr. dankt den Voorzitter voor diens vrien delijke woorden. Mededeelingen en Ingekomen stukken. De Voprzitter deelt mede, dat de leverancier van het torenuurwerk zal zorgen dat het torenuurwerk geheel ln orde komt en dat desnoods een geheel nieuw uur werk zal worden geleverd. Bij de kasopname bij den gemeente-ontvanger moest ln kas zijn en was f 2201.35. van welk bedrag f 598.66 bij den postcheque- en girodienst. Het Prov. Bestuur berichtte dat de beslissing over enkele in de vorige vergadering genomen besluiten, als uitgifte van grond in erfpacht en geldleeningsbesluit, was verdaagd, andere besluiten daarentegen konden <Je goedkeuring erlangen. Ook de overdracht van het G.E. B. aan de provincie. De gemeentebegrooting voor 1930 hebben Ged. Staten goedgekeurd, bij suppletoire begrooting dienen de jaar wedden van burgemeester, secretaris en ontvanger ge bracht te worden in overeenstemming met de vastge stelde regeling. Deze jaarwedden waren geraamd naar FEUILLETON door ET HEL M. BELL. 25 Later, toen Hugh en Basil eenlge oogenblikken alleen waren, alvorens laatstgenoemd zich ging kleeden, maak te hij een opmerking, die Basil zonderling deed opschrik (ken. „Laat dat meisje dezen keer niet te dikwijls met mij alleen! Ze is bang voor me. Ik kan er de rechte verkla ring niet voor vinden. Misschien leest ze den dood reeds op mijn aangezicht. Ik kan het niet zeggen. Maar, er is Iets, waarvoor ze zeer bevreesd is. Zorg goed voor haar bescherm haar zoo goed je kunt." „Beste kerel, om 's hemelswil!" riep Basil uit, „laten we nu niet sentimenteel worden." „Er is geen sprake van sentimentaliteit," antwoordde Lord Conister, flauwtjes glimlachende. „Ik weet dat de dood zijn hand naar mij uitstrekt, en dat spyt me niet, noch ben ik voor hem bevreesd. Maar Charmaine is nog zoo jong en vol levenslust. Laat haar mij niet zien. wanneer ik gestorven zal zijn." „Ik wou dat je daarmee ophield!" riep Basil wanho pig uit. „Ik weet wel dat je dat meent. Maar, b este kerel, wat baat het?" De grauwe gelaatstrekken waren nog met dien spookachtigen glimlach overtogen. „Verbeeld je je soms dat ik wenschen zou op deze manier te blijven voortleven? Maar och, laten we dat laten rusten! Ik heb je nog een enkelen raad te geven, en doe het liever nu, anders mocht de gelegenheid mij eens niet meer geschon ken worden. Want ik weet dat mijn kansen tot het uiter ste beperkt zijn. Vroeger heb ik voorzichtigheid en be dachtzaamheid aangeraden. Daarvan kom ik nu terug. Ik raad je regelrecht de koe bij de horens te vatten en baar duidelijk te maken dat jij de eenlge persoon ln het heelal bent, met wie zij rekening te houden heeft. Ze is gekomen aan de plaats, waar twee wegen elkaar ontmoe ten. Ze heeft aan steun en leiding behoefte. Zie toe. dat ze beide ontvangt van jou alleen! Wees voor ditmaal zelfzuchtig en eisch haar op, voor jou alleen! Maak haar tot een gedeelte van jezelf, en duld geen achterblijven. Ik spreek voor jouw welzijn en voor het hare. Ze is nog niet geheel zeker van jou en van zichzclve. En die het oorspronkelijk voorstel van Ged. Staten en dus te hoog. De Bank voor Ned. Gemeenten had tot 2 maal de rente voor rekening-courant verlaagd en nu bepaald voor debetsaldi 4 pet., voor creditsaldi 1% pet. Voor den correspondent van het arbeidsbemiddelings bureau zal het rijk f 20 bijdragen. De nationale commissie tegen het alcoholisme wees op de gelegenheid om in 1930 het aantal vergunningen te verlagen. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Het aantal vergunningen is slechts 4 en gezien de uitgebreidheid der gemeente en de verdeeling, is verlaging van het aantal niet noodlg. De heer Veul meent, dat 1 vergunning op de 250 zielen niet gering is, maar gezien de uitgestrektheid der gemeente, kan spr. met het voorstel van B. en W. accoord gaan. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer Vos heeft zijn benoeming tot lid van de Commissie tot Wering van schoolverzuim aangenomen, de heer A. Vader die tot lid van het Algemeen Arm bestuur. De heer Van Scheyen zond dankbetuiging in voor de subsidie voor zijn autobusdienst. De Inspecteur der Directe belastingen deelde mede, dat de kwade posten voor de personeele belasting over 1929 bedroegen f 15.22, voor de gemeentelijke inkom stenbelasting f 1336.60 (geraamd was f 2800) en voor de vermogenbelasting f 5.54. B. en W. van Alkmaar deden mededeeling over de be noeming van de heer Van Fridagh en C. Haringhuizen tot regenten van het Stadsziekenhuis. (Dé buitenge meenten spreken hardnekkig van Centraal Ziekenhuis, merkt de voorzitter op.) Aan onderwijsjaarwedden zal worden uitgekeerd f 6160. Door het P.E.N. is het vastrecht van het raadhuis bepaald op 85 cent per maand, voor de school op f 1.35. Bij het G.E.B. waren deze bedragen voor beide percee- len f 6.15. Mededeeling wordt gedaan van diverse ingekomen verslagen, notulen, enz. De heer Smit zond een verslag ln van den ontwikke lingscursus over 19291930 en het welslagen van den cursus bleek daar voldoende uit; vooral de cursus ln nuttige handwerken slaagde schitterend. De Voorzitter dankt den heer Smit voor dit rapport. Hamers tukken. In verband met gemaakte opmerkingen door Ged. Staten opmerkingen die soms naar het oordeel van den Voorzitter nogal gezocht zijn wordt het besluit tot het aangaan van een geldleening groot ten hoogste f 2200, voor den aanleg van een straatweg eenlgszins gewijzigd. Op verzoek van den heer Commissaris der Koningin wordt de Algemeene Politie-verordening aangevuld GROOTE KEUZE. Prijzen vanaf f25.-; met regenzeil. MOLENSTRAAT SCHAGEN. zekerheid moet jij haar geven. Verlies dat niet uit het oog! Het is de eenige manier om een vrouw gelukkig te maken. Jij moet bij haar numero één blijven, Basil. Ont houd het, vóór allen, jij eerst" „Ik vrees dat je niet geheel en al weet waar je op wilt neerkomen," merkte Basil op. „Je zult me toch niet wil len opdringen dat mijn meisje eerder op een ander ver liefd geweest is, hoop ik?" Bij deze woorden had hij zich omgedraaid en zag zijn neef recht in de oogen, maar hoewel de oogen van Hugh de zijne ontmoetten, schenen ze hem niet te zien. „Ik wil je in 't geheel niets opdringen", zei hij, „om dat ik zelf niets met zekerheid weet. Maar ze heeft iets over zich iets, dat lk niet in staat ben te peilen dat me zeer ongerust maakt. Best mogelijk dat het voor niemand anders zichtbaar is. Misschien is het deze of eene psychische invloed, dien ik op haar uitoefen. Zoo als ik reeds zei, kan 't ook haar angst voor mijn nade renden dood zijn. Ik kan het niet zeggen, maar, iets be staat er. Schrik haar niet af, Basil! kerel. Maar waak over haar. En is ze eenmaal een Conister, houd jij haar dan op het rechte spoor!" Toen Basil later, in de avondschemering met Char maine op het terras heen en weer wandelde, verbrak hij een kort stilzwijgen tusschen hen, voor het stellen van een gewone, maar zeer onverwachte vraag: „Wat is jouw meening -over Hugh? Zou je me die willen zeggen?" Ze maakte een lichte zenuwachtige beweging, maar gaf hem bijna zonder bedenken het antwoord. „Ik weet niet precies wat ik van hem moet denken. Basil, maar het wil mij voorkomen, dat hij zich zeer dicht aan den rand van een andere wereld bevindt. Als hij me zoo aan ziet, is het alsof... alsof... hij recht door mijn ziel kan heenzien." „Ik geloof niet dat hij dat kan." hernam Basil. „Maar als hij het kon, wat dan nog? Zou je je daarom bekom meren?" „Ja, antwoordde ze ernstig. „Ik zou het afschuwelijk vinden. Ik zou me niet veilig achten. Ik zou zelfs niet durven nadenken." „Lieveling!" Hij stak den draak met haar en lachte zachtjes. „Alsof al je gedachten niet even rein waren als dat bruidstollet van je, waarvan tante Edith den mond zoo vol heeft." „O, maar dat zijn ze niet," zei Charmaine, met zachte stem en uit het veld geslagen. „Daarop lijken ze in het geheel niet. Ik wou dat het waar was." Voor mij zijn ze het", zei hij, „en voor Hugh ook. Maar, dat nu daar gelaten! Laten we gelukkig zijn! Jij bent gelukkig, niet waar. lieveling!" Ze gaf hem antwoord door zijn arm te drukken, maar sprak niet. met een bepaling, waardoor de houders van trekhonden verplicht kunnen worden hun trekhonden te laten keuren. Op de vraag van den heer Hollander of in onze ge meente nog trekhonden worden gebruikt, antwoordt de Voorzitter van 6. Door den heer Alb. Nuij wordt verzocht om een ver goeding van de vervoerkosten van zijn dochtertje naai de R.K. school te 't Zand en wel aan de hand van art. 13 der Lager Onderwijswet 1920. B. en W. stellen voor, evenals dat bij een dergelijk geval al geschiedt, een tegemoetkoming te geven van f 10 per jaar. De heer Veul deelt naar aanleiding van een vraag van den heer Vries mede, dat het kind behoort onder de parochie 't Zand. En spr. wijst erop, dat in de wet staat, dat de kosten gedeeltelijk of ten volle door de gemeente kunnen worden vergoed. De Voorzitter wijst erop, dat een volledige vergoe ding te ver zou gaan voor de gemeente en de belang hebbende kan in beroep gaan. De heer Vries zegt dat de voorganger van Nuij, n.1. G. Ruitenburg, zijn kinderen naar de R.K. school te Anna Paulowna zond. De heer Veul betwijfelt dit, die katholieke school bestaat nog niet zoo lang. De Voorzitter merkt op, dat als die school binnen de 4 K.M. van Nuij is verwijderd, de aanvrage om ver goeding in de verplaatsingskosten niet behoeft te wor den toegestaan. Spr. zal daarnaar een onderzoek instel len. Blijkt het dat ook de afstand naar die school meer dan. 4 K.M. is, dan gaat de raad ermee accoord, dat f 10 vergoeding wordt uitgekeerd. Op diens verzoek wordt aan den heer J. van den Berg voor een half jaar ontheffing verleend van hon denbelasting. D© gouden eieren. Aan de orde komt het vaststellen van het vermenig- vuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelas ting voor het belastingjaar 19301931. De Voorzitter brengt is herinnering, dat ln ddh loop van het volgend jaar de nieuwe wet regelende de fl- nantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten in werking treedt Spr. heeft zich nog eens aan 't rekenen gezet en spr. meent dat die regeling niet anders dan voor de gemeente zulke gunstige resultaten zal opleveren, dat al» er opcenten on de fondsbelasting worden geheven, we moeite zullen hebben te weten, waar we met het geld heen moeten. De rijksuitkeering zal nog hooger zijn dan bij handhaving van de belasting, die thans wordt geheven. Het zal voor de gemeente een bijzonder groot voordeel geven en we zouden dan kunnen over gaan tot versterkte aflossing der schulden. En al zou het vermenigvuldigingsgetal thans van 3 op 2->i terug gebracht kunnen worden, mede met het oog op de aan staande nieuwe regeling, stellen B. en W. voor het vermenigvuldigingsgetal op 2% te brengen. B. en W. hebben daarbij het belastbare inkomen geschat op f 190.000, vorig jaar f 200.000. De heer Vries is bang, dat dit schatting nog te hoog Is, en wijst op de graanprijzen. De Voorzitter daarentegen wijst op de verhooging van het loon voor de strandarbeiders. Ook de heer Veul oordeelt dat de toestand niet al te duister moeten worden ingezien en spr. had aanvanke lijk gedacht aan een vermenigvuldigingscijfer van 2. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Af- en overschrijvingen op de begrooting 1929 wor den goedgekeurd tot een bedrag van f 53.11 en in ver band met de overdracht van het G.E.B. aan de pro- Voor een „En je moet ook niet bang zijn van dien besten Hugh, ging hij voort, aan haar onuitgesproken wensch gehoor gevende. „Hij houdt zeer veel van je. dat weet je." „O, ja, dat weet ik", sprak ze nu. „En dat is juist zoo aardig van hem." Hoe kwam het dat hij, toen tante Edith hem een weinig later toeriep haar niet te lang aan de avondlucht bloot te stellen, tot de ondekklng kwam dat zij een wei nig om zijn vragen heengedraald had? Hij maakte zich zelf wijs dat zijn kort onderhoud met Hugh hem zelf van streek, min of meer achterdochtig gemaakt had. Maar in zijn hart wist hij dat die twijfel daar reeds eer der gesluimerd had, en dat de verandering die zich in haar voorgedaan had dagteekende wegens een reden waarvoor hij geen verklaring vinden kon sedert haar eerste bezoek aan Culverley. Het kon, zooals Hugh ge zegd had, toegeschreven worden aan dezen of genen psychischen invloed, dien hij Hugh op haar uit oefende. Wie zou het zeggen? En, met onbarmhartige openhartigheid stelde hij zich dit feit voor oogen, haar liede voor hem strekte zich nog niet verder uit dan een gave der vriendschap. Wellicht zou het nooit méér dan dat worden. Maar dat was iets uit het verre verschiet, waarmee hij nu nog geen rekening wenschte te houden. Reeds over vier dagen zou zijn huwelijk gesloten worden, en zich te laten ontmoedigen nu dit vooruitzicht zoo nabij was, leidde nergens toe. En voorts, Charmaine was van hem afhankelijk op een wijze, waarover verder niet gerede twist kon worden. Hij kon alleen voorwaarts gaan en het risico van de toekomst op zich nemen. Het was on denkbaar dat zijn overstelpende liefde voor haar aan het einde kon nalaten weerklank bij haar te vinden. Hij was er van overtuigd dat er een tijd zou aanbreken waarop zij tot hem komen en hem haar volle hart schenken zou. Dat zou misschien nog niet dadelijk het geval zijn het kon zelfs van zijn kant jaren van geduld en zelfop- offerde liefde kosten maar ten slotte kon het einde onmogelijk anders zijn. „Ik zal haar winnen", aldus luidde de eed. dien Ea- sll dien avond bij zichzelf zwoer, „al moest ik er mijn geheele leven aan besteden!" HOOFDSTUK VIL De bewoners van Starflelds. Den volgenden middag deed ttnte Edith wat ze be loofd had en reed ln eenzame staatsie, ten einde in naam van Hugh een bezoek aan Mevrouw Deloraine op Starflelds te brengen. Ze werd ontvangen, maar ongeveer een half uur alleen gelaten in het gezelschap van twee terriërs, die op bun is uw aangewezen adres: SCHAGEN. vincle, de gemeentebegrooting. dienst 1930 gewijzigd. B. en W. stellen voor tot het bepalen van de huur der woning van het Hoofd der School op f 250.per jaar met ingang van den datum, waarop deze dbor den nieuwen bewoner wordt betrokken. Zoolang de heer Smit hier woonde, vonden B. en W. het ongewenscht den huurprijs te verhoogen. maar nu zijn opvolger nog moet worden benoemd, achten B. en W. het voorstel, in verband met de huurwaarde, alleszins billijk. Hoewel dit natuurlijk geen reden mag wezen tot ver hooging van de huur, wijst de Voorzitter erop, dat d'e woning hier en daar zelfs vrij ingrijpende verbeterin gen zal behoeven. Goedgevonden. B. en W. stellen verder voor tot conversie van de geldleening, groot oorspronkelijk f 10.000.tot betaling van het aandeel der gemeente in de kosten van aanleg van den Duinweg. Van de leening resteert nog f 8250, ze werd gesloten tegen 6 pet. rente en kan nu na 16 April a.s. geconver teerd worden tegen een leening ad 4"i pet, wat dus het eerste jaar een voordeel aan de gemeente geeft van ruim f 100. Allen voor. Ontslag. Op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de goede diensten aan de gemeente bewezen, wordt met ingang van 1 Januari 1930 ontslag verleend aan de heeren H. Zeeman en A. Thomasz, respectievelijk als administrateur en lijnwerker van het G.E.B. en wel we gens'opheffing hunner betrekking. De heer Kruit wijst erop, dat beide personen naar het heet door het P.E.N. aangenomen zullen worden en dan de salarissen wel verdeeld dienen te worden. De heer Kooger spreekt er zijn bevreemding over uit, dat nu, na 3 maanden, ze nog niet door het P.E.N. zijn aangesteld. De Voorzitter zal het onder de aandacht van de directie van het P.E.N. brengen Om gezondheidsredenen wordt ook aan Mevr. Brou werMeijer, op verzoek, op dc meest eervolle wijze ontslag verleend als onderwijzeres aan de O.L.-school en onder dankbetuiging voor de langdurige diensten die aan de gemeenschap zijn bewezen. De Voorzitter zal, bij het afscheid dat Mevr. Brouwer van de school zul nemen, namens dc gemeente het woord voeren. De heer Kruisveld merkt nog op. dat Mevr. Brouwer zeker geheel Callantsoog de eerste beginselen van het L.O. heeft bijgebracht. B. en W. stellen daarna voor tot het verleenen van eervol ontslag op verzoek aan den heer E. Smit wegens vertrek uit de gemeente met ingang van 1 Mei 1930 als: a. Hoofd der O. L. school; b. lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs; c. lid van de commissie tot wering van schoolverzuim; d. secretaris-penning meester van het algemeen armbestuur. De Voorzitter zegt dat voorgesteld wordt deze ontsla gen op de meest eervolle wijze te verleenen. met dankbe- gemak lagen te dommelen op het bleeke. gebloemde cre tonne, waarmee de gemakkelijke sofa overtrokken was in een salon, die bezaaid was met allerlei dingen die er niet thuis behoorden. Blijkbaar werd dit vertrek tot. een verscheidenheid van doeleinden gebezigd door een var- scheidenheid van menschen; want allerlei voorwerpen voor gebruik buitenshuis bedekten de stoelen, en sport- magazines en damestijdschriften lagen in hopelooze ver warring over tafeltjes en over den vloer verspreid. De schilderijen aan den wand hadden allen betrekking op jachtpaarden, en het verveelde Lady Cravenstowe spoe dig ze te bekijken. Ze was er Inderdaad reeds over begonnen te denken aan de schel te trekken en te vragen of mevrouw Delo raine van plan was haar te ontvangen of niet. toen uit den tuin een plotseling gedrulsch tot haar doordrong, en een kolossale Iersche wolfshond door een van de tuindeuren naar binnensprong. Dit binnentreden werd onmiddellijk door een scherp gefluit gevolgd, en foen «le twee terriërs blaffend opgesprongen waren.zag de eenigs zins geschrikte tante Edith zich geplaatst tegenover een jongen man in een flanellen sportcostuum. Hij had kool zwarte haren en lachende Iersche oogen, door welke zij spoedig op haar gemak gesteld werd. „U behoeft niet bang te zijn. Ze zijn mak alleen zoo weergaasch luidruchtig. Hier, weg met jullie! Marsch den tuin in!" Hij joeg de vertegenwoordigers van het geslacht canis familiaris zonder verdere complimenten naar buiten, en sloeg de tuindeur dicht. „Dat is het vervelendste in dit huis," hervatte hij op prettigen toon. „Er is geen stoel waar men graag in zou willen gaan zitten, of er ligt een hond of iets anders op. Is u gekomen om tante Eileen een bezoek te bren gen? Ik vermoed dat ze in bed ligt. Zal ik haar gaan roepen?" „O, val haar niet lastig om mijnentwil", verzocht La dy Cravenstowe. „Ik weet dat het Zondagmiddag is. Maar we hebben het op Culverley allen zoo druk met de toebereidselen voor het huwelijk, dat ik het beter achtte de gelegenheid waar te nemen, toen ze zich aanbood." „Het komt altijd op hetzelfde neer," antwoordde Rory losjes. „Ze brengt den zomer doorloopend in een staat van verdooving door, ten einde beter in staat te zijn den geheelen winter te kunnen jagen. Ze gaat lederen mid dag naar bed, maar kan nu ieder oogenblik beneden ko men. Gaat u zitten, als ik u verzoeken mag." Zijn houding was zoo overtuigend, dat ze onmogelijk niet aan de uitnoodiging voldoen kon, hoewel ze ter loops opmerkte dat ze niet veel langer zou kunnen blij ven. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1