SchagerCourant Pirate Catalogus 1930 PIRATE ct mÊÊk ct Raad Winkel. Tweede Blad. de NIEUWE zeer vergroote Woensdag 9 April 1930. 73ste Jaargang. No. 8643 Vergadering van den Raad op Maandag 7 April 1930, des avonds kwart over zeven uur. Voorzitter de heer J. Koster, burgemeester, secretaris de heer A. de Ridder. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat tot zijn leedwezen de heer Brugman mededeellng heeft ingezonden, door ongesteldheid verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. De notulen van de 3 vorige vergaderingen worden goedgekeurd. De heeren Jb. Spaans en S. Kriek zonden bericht, dat zij ontslag nemen als leden van den raad, de laatste mede als lid van de Schattingscomimissie. Beiden dan- Icen hartelijk voor de prettige samenwerking. De Voorzitter deelt mede, dat tot opvolger van den heer Kriek is aangewezen de heer L. van Wijk, tot op volger van den heer Jb. Spaans de heer K. Over. Nieuwe leden. Volgt het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden, de heeren L. van Wijk en K. Over. De commissie van onderzoek bestaat uit de heeren Kamp, Honingh en Dekker. Bij monde van den heer Kamp wordt tot toelating geadviseerd, met welk advies de raad zich vereenlgt Wanneer de heeren Over en Van Wijk door den heer Honingh zijn binnengeleid, legt de heer Van Wijk de beloften, de heer Over. de eeden af. De Voorzitter heet de nieuwe leden hartelijk welkom en zegt dat met één van de nieuwbenoemde leden reeds meermalen zeer gezellig is vergaderd. Spr. hoopt dat op aangename wijze zal worden samengewerkt en dat de belangen der gemeente zullen worden gediend op de wijze die wij de beste achten. Een afscheidswoord. De Voorzitter zegt dat het hem past, een enkel woord te zeggen ten aanzien van de beide heeren, die hun ontslag als lid van den raad en als wethouder indien den. Het doet spr. leed, dat beide heeren ons verlaten hebben en speciaal dat zij zijn afgetreden als wethou der. Spr. twijfelt er niet aan, of de secretaris zal dit onderschrijven, want ook meermalen heeft ook hij ge tuigd van de aangename geest die tusschen ons vieren bestond. Aan beide heeren dient dan ook een hartelijk woord van dank in het openbaar te worden gericht. De heer Kriek was van 2 September 1919 tot den dag van zijn ontslagname lid van den raad en wethouder sedert 27 Maart 1924. De heer Spaans was lid van den raad van 21 April 1914 tot 2 September 1919 en werd op 20 April 1920 opnieuw als zoodanig benoemd en op dien datum ook tot wethouder. De heer Kriek was dus ongeveer 6 jaar, de heer Spaans 9 jaar wethouder, en uit hun werken bleek wel hoe de belangen der ge meente hun ter harte gingen. Spr. hoopt dat ze gezond en gelukkig hun verdere belangstelling in de gemeente zaken kunnen toonen en speciaal, dat de heer Spaans het nog mag beleven gezond en krachtig aan het ge meenschappelijk leven deel te nemen en al mag zijn leeftijd reden zijn dat hij niet meer in een college als dit treedt, nog vele jaren gezond moge meeleven als burger van deze gemeente. De ■wethouders-benoeming. Aan de orde is de benoeming van wethouders. In de eerste plaats wordt gestemd voor de vacature-Spaans. Bij eerste stemming wordt de heer De Veer benoemd met 5 stemmen, 1 stem blanco. De heer De Veer verklaart op de desbetreffende vraag van den Voorzitter de benoeming aan te nemen, hij dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt dat aanstonds het geheele college van B. en W. het vertrouwen van den raad mag hebben. De Voorzitter feliciteert den heer De Veer en spreekt er zijn genoegen over uit, dat de uitspraak van den raad aldus was. Het is nog maar korten tijd, dat spr. met den heer De Veer, als tijdelijk-wethouder heeft samengewerkt, maar die samenwerking was van zeer aangenamen aard. Spr. vertrouwt dan ook, dat de sa menwerking straks in het college ook zeer aangenaam zal zijn. Voor de vacature-Kriek worden 4 stemmen uitge bracht op den heer Brugman, 1 stem op den heer Dek ker en 1 stem op den heer Honingh. Aan den heer Brugman zal kennis van deze be noeming worden gegeven. Mededeellngen. Door B. en W. wordt medegedeeld, dat aan den heer Jb. van Zoonen, tijdelijk ambtenaar ter secretarie met ingang van 15 Februari j.1. eervol ontslag is verleend wegens zijn benoeming tot ambtenaar ter secretarie te Koog aan de Zaan, en in diens plaats ls benoemd de heer P. J. Korver, ambtenaar ter secretarie te Koedijk en zulks met ingang van 10 Maart 1930. Voor het aansluiten aan de waterleiding van niet ren dabele gedeelten der gemeente, zijn thans door het P.W.N. de noodige bedragen medegedeeld, doch alvorens daaromtrent voorstellen aan den Raad te doen, wordt nog antwoord Ingewacht, op enkele gestelde vragen, welk antwoord van belang kan zijn voor de te doene voor stellen. Wel is het antwoord reeds medegedeeld, maar de Voorzitter geeft in overweging deze zaak aan te hou den, opdat het nieuwe college van B. en W. zijn stand punt kan uiteenzetten. De Voorzitter doet mededeeling van de door hem gestelde vragen aan de directie en het antwoord daarop van de directie van het P.W.N. Er blijkt bijv. uit dat de bijdragen van de niet-rendabele gedeelten niet zijn be perkt tot een aantal jaren, dus gaan altijd door Stijgt later de rendabiliteit dan zullen de bijdragen van pro vincie en gemeente dalen. Mochten abonné's na 10 jaren' het contract met het bedrijf niet verlengen, dan houdt dit niet in hoogere lasten voor de gemeente. Ten einde een afdoende verbetering te verkrijgen van de Molenkade, is gemeend dit mogelijk te maken, door doortrekken van de betonschoeiing vanaf de wed. P. Smit,tot de oude losplaats. De kosten daarvan worden geschat op f 10.000. Aangezien naar de meening van B en W., de Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Nie- dorp, en het Hoogheemraadschap van de Strijkmolens in de Niedorper Kogge, eveneens belang hebben bij een goeden toestand van de Molenkade, is ook aan die beide lichamen een bijdrage gevraagd. Blijkens ingekomen bericht staat het Oosterpolderbe stuur er afwijzend tegenover, aangezien het hier geen polderbelang, doch een verkeersbelang is. Van het Koggebestuur kwam nog geen bericht in. Wanneer dit schrijven is ingekomen, zal de zaak ter sprake worden gebracht. Aan het Koggebestuur is bo vendien gevraagd de brug te Lutjewinkel te verbeteren en te verbreeden. Door de Coop. Zuivelfabriek „West-Friesland" werd lan B. en W. de vraag gesteld, of het r- nu de tram Schagen-Wognum ls opgeheven en de fabriek uitsluitend op vaarwater is aangeftvczen, niet mogelijk zou zijn, dat het te verwachteft kanaal, AlkmaarKolhorn, zal ko men tot voor de fabriek. B. en W. stellen zich thans op de hoogte hoe het ka naal is of zal worden geprojecteerd, teneinde aan de hand daarvan de noodige stappen te kunnen doen. Door den Commissaris der Koningin in deze provin cie ls bij brief van 17 Maart j.1. no. 115/4797 le afd., be richt, dat 't Rijksontvangerskantoor te Nieuwe Niedorp met ingang van 1 Juli 1930 wordt opgeheven. Van de gelegenheid om door tusschenkomst van het Gemeentebestuur pootaardappelen te betrekken van die soorten, waarvan de teelt niet verboden is, is een dank baar gebruik gemaakt. Ingekomen zijn 46 aanvragen, afgeleverd zijn 2042 Kg. Bevelanders en 253 Kg. roode star. Ingeleverd zijn 1400 Kg. bravo's. De pootaardappelen zijn verstrekt door de Zaaizaadvereeniging „Waard" en Groet". De voor de ge meente komende kosten zullen ongeveer f 50 bedragen. De Voorzitter brengt dank aan de Zaaizaadtelers- vereeniging „Waard en Groet". Het onderzoek der w-egboomen door den Plan- tenziektenkundigen dienst wijst niet op de echte Iepen ziekte. Ten deele wordt vermoed dat het hooge zoutge halte van het slootwater, niet vreemd is aan het afster ven van boomen, terwijl ook de strenge vorst in den winter 19291930 er toe kan hebben bijgedragen. Het komt genoemden dienst ook voor dat de boomen langs den weg WinkelLutjewinkel te dicht staan en derhalve lijden aan voedselgebrek. B. en W. overwegen thans de verdere te nemen maatregelen. Aan den heer Herwijnen brengt de Voorzlter dank. De heer Honingh informeert naar de gasvergiftiging. De Voorzitter zegt, dat er inderdaad gasvergiftiging had plaats gehad, een paar'jaar daar ter plaatse geen boomen zullen worden geplant. Van den Prov. Waterstaat is bericht ingekomen, dat hij zich t.a.v. het gewapend-beton-rijdek voor de Zand- terbrug kam vereenigigen, mits de betonpaat 2 centi meter dikker wordt^, De Voorzitter zegt, dat het werk onderhands zal worden opgedragen aan den heer Krapman en zoodra mogelijk met het werk zal worden begonnen. Nagegaan zal worden of de vernieuwing kan plaats vinden zonder het maken van een hulpbrug. Ingekomen stukken De volgende ingekomen stukken worden ter kennis gebracht Een exemplaar der notulen van de vergaderingen van belanghebbenden inzake de stoomtram SchagenWog- num op 22 Januari 1930. Een rapport van de commissie inzake de stoomtram SchagenWognum inzake een onderhoud met de Direc tie der Nederlandsche Spoorwegen, op 29 Januari j.1., naar aanleiding van de vergadering van 22 Januari d.a.v. Het komt B. en W. gewenscht voor, dat deze commissie zal blijven bestaan ook na de opheffing van den tram met het oog op de terugbetaling der voorschotten. Het rapport wordt' in zijn geheel voorgelezen. De heer Van Wijk vraagt of de commissie in ernst meent iets terug te krijgen van de voorschotten, want wat de vervreemding betreft er zijn perceelen die wor den verhuurd. De Voorzitter zegt, dat de commissie dat zal hebben te behandelen. Wel heeft het spr. verwonderd dat Ged. Staten indertijd de geldleeningsbesluiten van gemeente besturen hebben goedgekeurd, die afwijken van hetgeen nu naar voren wordt gebracht. Een mededeeling van het gemeentebestuur van Alk maar van 28 Februari j.1. 4e afd. W. 2.07.55" Z, dat tot regenten van het Stadsziekenhuis zijn benoemd de hee ren S. C. L. T. Baron van Frldagh, burgemeester van Schoor!, en C. Haringhuizen, burgemeester van Wierin- gerwaard. Een besluit van Ged. Staten dezer provincie van 22 Januari j.1. no. 164, houdende goedkeuring van de supple toirs begrooting van 20 December 1929. Een besluit van hetzelfde College van 19 Februari j.1. no. 41 houdende goedkeuring van het besluit tot aankoop van grond. Een besluit van hetzelfde College van 26 Fabruarl j.1. no. 62 houdende goedkeuring van het besluit tot het aangaan van een leening van f 5000. Een proces-verbaal van kasopneming van het alge meen Burgerlijk Armbestuur van 17 Januari 1930, waar uit blijkt dat was in kas en moest zijn f 2871.44%. waar van gedeponeerd was bij de Boerenleenbank f 2288.89. Een proces-verbaal va.n kasopname bij den gemeente ontvanger van 18 Maart 1930, waaruit blijkt, dat in kas was en moest zijn f 585.71%. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. De volgende verslagen kwamen in: Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar, inzake den Spoorwegraad. Verslag van de Commissievergaderingen van den Vleeschkeuringsdienst in den kring Barsingerhorn van 9 Januari 1930, 6 Februari 1930, 27 Februari 1930. Verslagen van de gascommissie van den 13 December 1929, 22 Januari 1930 en 4 Februari 1930. Verslag van de Wijkverpleging over 1929. Verslag van de Gezondheidscommissie over 1929. Verslag van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs 1929. Verslag van het Correspondentschap op de arbeidsbe middeling 1929. Verslag van het examen voor politiediploma over 1929. Alle verslagen liggen voor de leden ter secretarie ter inzage. De verslagen der gascommissie-vergaderin- gen worden gelezen, waarna ze voor kennisgeving worden aangenomen. Op een desbetreffende vraag van den heer Van Wijk zegt de Voorzitter dat de raad geheel op de hoogte zal worden gehouden met datgene wat passeert ten aanzien van de eventueele gaslevering aan de gemeente Heerhugowaard. De eindbeslissing is aan beide raden. Huur postkantoor. Door het hoofd van den Rijksgebouwendienst is ver zocht te willen mededeelen, tegen welken prijs het thans voor hulp- post- en telegraafkantoor In gebruik zijnde gebouw na 31 December 1931 opnieuw voor den tijd van 5 jaren aan het Rijk kan worden verhuurd. Do tegenwoordige huurprijs bedraagt f 1113.60. B. en W. stellen voor. voor het post- en telegraafkan toor na 31 December 1931 een huur te bedingen van f 700 per jaar. Deze huurprijs houdt verband met den vroeger be- staanden huurprijs, de tijdelijke verhooging kwam voort uit een belangrijke verbouwing. Goedgevonden. Trekhondenkeuring. Ook B. en W. dezer gemeente stellen voor de algemce- ne politieverordening aan te vullen met de bepaling waar door houders van trekhonden verplicht kunnen worden hun karren met honden en tuigen aan een keuring te onderwerpen. Goedgevonden. Door de Commissie van uitvoering van den Vleesch keuringsdienst in den kring Barsingerhorn is toegezon den een ontwerp overeenkomst tusschen de commissie en niet tot den kring behoorende gemeentebesturen, in zake het verwerken van afgekeurd vleesch, gestorven dieren en slachtafvallen, uit die gemeenten afkomstig. B. en W. stellen voor deze regeling goed te keuren. Toen de inrichting 18 dagen had gewerkt, waren er 170 kadbvers aangevoerd, waarvan er 140 werden afge keurd en 30 in de consumptie werden teruggebracht. De opbrengst dezer 30 dieren was van dien aard, dat allen over de uitkeering tevreden waren. Het product dat gemaakt wordt, ls zeer goed. Met de gemeente Bergen wordt over toetreding onderhandel, terwijl de gemeente Schoorl zich om inlichtingen tot den dienst wendde. Opheffing noodslachtplaatsen. Door de Commissie van uitvoering yan den Vleesch keuringsdienst in den kring Barsingerhorn, wordt ver zocht te overwegen, of, nu de verwsrkingsinrichting is tot stand gekomen, het niet wenschefijk is de noodslacht plaatsen op te heffen. B. en W. stellen zich voor het uitstervingssysteem toe te passen, doch verwachten dat de bij de verwerkings- inrichting verkregen resultaten, de verdwijning zullen bespoedigen. Een soepele toepassing achten B. en W. gewenscht. De heer Van Wijk zou het een ideale toestand vin den, dat de noodslachtplaatsen verdwenen, mits de noodslachters die in de laatste 45 jaren hun inrich ting goed in orde brachten, een billijke vergoeding kregen. De heer Kamp kan zich met het Idee van B. en W. vereenigingen, omdat het hier nog een nieuwe stichting betreft. De Voorzlter beaamt dit. wat de heer Van Wijk wil, is niet zoo gemakkelijk in toepassing te brengen. Herziening van salaris. Door den gemeenteveldwachter J. van Dijk wordt ver zocht: le. zijn salaris te verhoogen met f 80, en zijn te betalen huur eveneens met f 80. waardoor zijn pensioen grondslag met f 80 wordt verhoogd. Thans wordt hem ten deele vrije woning toegekend van een waarde van onge veer f 80; 2e. de vergoeding voor het schoonhouden van het Raadhuis in overeenstemming te brengen met de werkelijkheid. Thans geniet hij f 12 voor het Raadhuis en f 13 voor de Raadhuismeubelen. B. en W. stellen voor: le. niet zijn salaris te verhoo gen, doch zijn pensioengrondslag te herzien en daaraan toe te voegen als emolument, gedeeltelijke vrije woning van f 80; 2e. de belooning voor het schoonhouden van het Raadhuis en de Raadhuismeubelen te bepalen op f 60 per jaar. Met het onder le. voorgestelde gaat de raad accoord. Wat het tweede gedeelte van het voorstel betreft, merkt de heer Kamp op, dat z.i. het salaris in de oor logsjaren goed op peil was gebracht. In al die kleine dingen ziet spr. niet veel moois, maar ze zijn er nu eenmaal. Spr. wijst op de gunsten die de heer Van Dijk geniet, het veilen, in den zomer zeker 3 dagen per week, plus nog de verkoopingen. Spr. zou dus het salaris niet willen wijzigen. De heer Van Wijk zag ook liever, dat de kleine postjes onder één functie, concierge-bode, gerangschikt werden. Adressant zorgt uitmuntend voor het werk, maar spr. kan niet meewerken aan deze verhooging. De heer Dekker wil in de toekomst die kleine din gen bij elkaar rekenen, maar nu deze toestand eenmaal bestaat, geeft spr. zijn stem aan het .voorstel van B. en W. De Voorzitter zegt, dat samenvloeiing van deze be trekkingen niet best gaat, bij begrooting zijn de werk zaamheden gesepareerd. Het bodeschap slaat los van het politiewezen, de raad heeft den heer Van Dijk voor de verschillende functies benoemd. En houdt de beta ling dus verband met het werk dat adressant is opge dragen. De heer De Veer deelt mede, dat het vorige college van B. en W. dit voorstel heeft gedaan. Spr. is het met den heer Kamp eens voor de toekomst, maar nu we nog met den heer Van Dijk te doen hebben, kan spr. met het voorstel van B. en W. meegaan. Het voorstel van B. en W. wordt met 4 tegen 2 stem men aangenomen, de heeren Van Wijk en Kamp stem den tegen. Radio-centrale. Door den heer A. Kosters te Alkmaar wordt vergun ning gevraagd tot het plaatsen en in werking stellen van een radiocentrale in deze gemeente. Aangezien in deze gemeente reeds twee radio-centra les bestaan, stellen B. en W. voor op het verzoek afwij- zand te beschikken. Aldus wordt besloten. Het aantal vergunningen. De Nat Commissie tegen het alcoholisme verzoekt het aantal gelegenheden voor openbaren drankverkoop te verminderen en dat wel: a. door het maximum vergunningen te verlagen; b. door te bepalen dat geen nieuwe vergunningen meer mogen worden verleend; c. door intrekking van alle na 1 Mei 1904 door B. en W. verleende vergunningen, en di? bepaling dat nieuwe ver gunningen niet mogen worden verleend. B. en W. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen en de tegenwoordige toestand onveran derd te laten. De heer Van Wijk zegt dat door de ingezetenen geen misbruik wordt gemaakt, maar er zijn er uit andere gemeenten. Over het algemeen wil spr. gepoogd zien het aantal vergunningen te verminderen. De Voorzitter zegt dat dit mogelijk is als een andere basis wordt gevolgd. Spr. looft de medewerking van de vergunninghouders. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt be sloten. De kermis te Lutjewinkel. Van den heer K. Zeeman is het verzoek Ingekomen, om de kermis te Lutjewinkel te verstellen. Aangezien de Lutjewinkeler kermis als regel wordt gehouden op den Zondag vóór Pinksteren, doet zich thans het geval voor. dat op dien dag te Nieuwe Niedorp concours wordt gehouden van den Bond van Harmonie- en Fanfare korpsen in West-Friesland, verwacht wordt dat als ge volg daarvan de kermis geen bezoek zal hebben en niets zal beteekenen. B. en W. stellen voor te besluiten tot vervroeging van de kermis met èèn week. Wordt goedgevonden. Door D. Mul wordt ontheffing gevraagd van school geld voor zijn zoon die thans de U.L.O.-school te Noord- scharwoude bezoekt en in Juni 1929 de U.L.O.-school al hier heeft verlaten. B. en W. stellen voor 9/12 gedeelte ontheffing te ver- leenen. Allen voor. Zulgelingcnbescherming. Teneinde de wijkverpleging ook dienstbaar te maken aan de Zuigelingenbescherming, wordt door Ged. Sta ten, in verband met het verleenen van Provinciale sub sidie. verzocht de instructie van de Wijkverpleegster in verband daarmede aan te vullen. B. en W. stellen voor art. 4 der Instructie voor de wijkverpleegster le lezen als volgt: PIRATE CIGARETTES DE HOOGSTE IN KWALITEIT bevat zeer vele nieuwe en moderne artikelen. Belangrijke reductie in coupon-aantallen. Een gratis exemplaar wordt U heden met 5 gratis PIRATE Coupons toegezonden. Vergelijkt de groote waarde der PIRATE Coupons met die van elke andere cadeau-coupon. DE HOOGSTE KWALITEIT IN SIGARETTEN EN CADEAUX

Schager Courant | 1930 | | pagina 5