WIERINGEN WIERINGERWAARD Marktberichten. Gemengd Nieuws. De Sklarek-affaire. Een onaangenaam avontuur in den St. Gotthardtunnel. Ontploffing aan boord van een torpedoboot-jager. Weer een veerpont-ongeluk in Japan. Mijnramp in Spanje. secretaris, mevr. P. VeugerDelver, penningmeester, K. Veuger—Speets, commissaresse, Jn. Smit. Besloten werd het 5-jarig bestaan der vereeniging op 16 December a.s. feestelijk te herdenken. Bij de rondvraag kwam o.a. ter sprake het organi- sceren van wandeltochten a.s. ^pmer. Dit zal nader worden besproken. Hierna volgde sluiting door den voorzitter met een woord van dank voor de gezellige besprekingen en in het bijzonder bracht hij een woord van dank aan den directeur, den heer P. Grin, want onder zijn be kwame leiding heeft toch do vereeniging do verschil lende successen behaald. ST. MAARTENSBRUG. Naar wij vernemen, is in de plaats van den heer A. Bakker, die vertrokken is, tot drager van de Be- grafenisvereengiing „De Laatste Eer benoemd de heer A. Molenaar te Stè Maartensvlotbrug. Tot reservedrager werd benoemd de heer Joh. Kla ver. Men deelde ons mede, dat de boordvoorziening van het N.-H. Kanaal, 3e perceel, gegund is aan dn heer Jn. Veuger Hz., aannemer alhier. Zondag 13 April opent de V.V. Succes, haar ter rein, dat dit voorjaar is vergroot, en volgens de af metingen van den Iv.N.V.B. is ingericht De eerste wedstrijd die er gespeeld wordt, is Suc ces IU.V.V. I van Uitgeest, 's Middags om 2 uur heeft eerst een optocht plaats door Ilippolytushoef met medewerking der muziekvereeniging „Harmo nie", daarna opening van het terrein door den Edelachtbaren Heer L. C Kolff, burgemeester, en daarna de bovengenoemde wedstrijd. Succes ver wacht, als het weer medewerkt, volop bezoek. Na afloop van den wedstrijd, groot bal in Concordia. Mej. A. te Oosterland werd Dinsdag door een tot he den onbekend gebleven auto aangereden, waarbij zij eenige niet ernstige verwondingen opliep. Hevig ge schrokken werd zij door een particuliere auto welwil lend thuis gebracht. Dit ongeluk kwam dus nog best af. Zoo wij vernemen, komt de heer R. Windsma, on derwijzer aan de O.L. school te Hippolytushoef als uo. 1 op de voordracht als zoodanig te Den Helder voor. Zondagavond kwam de jongeheer N. K., omstreeks elf uur per rijwiel bij den heer v. d. Woude om nog eenige oogenblikken te profiteeren van het bal dat na de uitvoering van Ormenio werd gehouden. Hij had, inplaats van zijn fiets in bewaring te geven, de ze gewoonweg bij het café neergezet. Hij keek even wel vreemd op, toen hij omstreeks twee uur naar huis wilde peddelen, dat de fiets was verdwenen. Er is aangifte gedaan bij de politie, zoodat door den Rijksveldwachter een onderzoek is ingesteld. Moge dit tevens een waarschuwing zijn, om een fiets niet onbeheerd neer te zetten, vooral wanneer er een uitstekende gelegenheid bestaat tot stalling. BROEK OP LANGENDIJK, 3 April. Roode kool le soort f 4.50—10.30, 2e soort f 4—8.60, gele kool f 48.10, Deensche witte kool f 1.202.30, uien f o.901.30, grof f 1.301.40, peen f 1.101.40, kleine f 0.80 —0.90 per 100 Kg. Aanvoer: 116000 Kg. roode kool, 118000 Kg. gele kool, 112000 Kg. Deensche witte kool, 9000 Kg. uien, 6800 Kg. peen. WARMENHUIZEN, 8 April. Roode kool le kw. f 3.709.60, 2e soort f 3.407.30, gele kool le soort f 4.407.70, 2e soort f 4.806.10, witte kool le soort f 0.402, 2e soort f 0.60, uien f 0.701.60, grove uien f 1.701.90, peen f 0.90 per 100 Kg. Aanvoer: 142.950 Kg. roode kool, 19275 Kg. gele kool, 88750 Kg. witte kool, 2S50 Kg. uien. 2350 Kg. peen. NOORDSCHARWOUDE, 8 April. BI. aardappelen f 1.30, bravo's f 1.401.50, uien f 1 1.60, drielingen f 0.80, grove f 1.55-1.60, peen f 1.60—1.80, roode kool f 3.4010.10, gele kool f 4.808.20, Deensche witte kool f 0.602.70 per 100 Kg. Aanvoer: 1000 Kg. aardappelen, 3500 Kg. uien, 3200 Kg. peen, 316200 Kg. roode kool, 73200 Kg. gele kool, 283000 Kg. Deensche witte kool. PURMEREND, 8 April. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas. 17 stapels fabriekskaas f 38, 5 stapels boeren kaas f 38, 1 stapel Goudsche kaas f 38, per 50 Kg. In to taal 23 stapels, wegende 25000 Kg. Handel goed. 1628 Kg. boter f 1.35—1.50 per Kg. Vee. 746 runderen w.o. 165 vette f 0.751.15 per Kg. 571 melk- en gelde koeien f 175385, 10 stieren, handel runderen matig, 25 paarden f 100200, handel matig, 24 vette kalveren f 1.201.40, handel stug, 1014 nuchtere kalveren, slacht f 1036, fok f 1832, handel matig, 335 vette varkens, voor de zouterij f 0.70—0.75, voor de slacht f 0.700.74, per Kg. handel vlug, 55 magere varkens f 32 45, handel stug, 161 biggen f 2432, handel stug. 346 schapen f 3045, handel vlug, overhouders f 2538, 21 bokken: kipeieren f 4.25—5.25, eendeieren f 4.25. EIERVEILING, PURMEREND, 8 April. (in het gebouw der afslagvereeniging). Aangevoerd 48815 kipeiereneleren kw. A f 4.605.40, 740 kw. B f 4.204.50. 25086 eendeieren kw. A f 4.404.50, kipeieren broed f 55.80. PURMEREND. 8 April 1930 Coop. Ver. Centr. Eierveiling G.A. in Hotel „Paradijs". Aangevoerd: 246005 endeieren; kalkoeneieren f 4.40 4.50; 201159 kipeieren: 70—80 Kg f 5.70—7, 65—66 Kg f 5.20—5.70, 63—64 Kg f 5.40—5.50, 60—62 Kg f 5.20— 5.30, 58—59 Kg f. 5—5.20, 56—57 Kg f 4.80—5.10. 53— 55 Kg f 4.70—1.80. 50—52 Kg f 4.50-4.60. 45—49 Kg f 4.204.30. AMSTERDAM, 8 April 1920. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 2.503, id. blauwen f 2.503, id. bravo's f 1.40—1.50. id. roodstar f 1.50—1.60, id. eigenheimers f 1.151,25, id. blauwe poters f 1.251.40, id. bonte poters f 1.25—1.40, id. Bevelanders f 1.20—1.30, IJpolder eigenheimers f 1.15—1.25, id. bravo's f 1.40— 1.50, id. roodstar f 1.501.60, Andijker blauwen f 22.10, Anna Paulowna zand f 1.25—2, id. roodstar f 1.60, Hil- legommer zandaardappelen f 1.252, alles per H.L. Winter Malta f 99.50 per 100 K.G.; Flakkeesche eigen •heimers f 1.151.25, Spuische eigenheimers f 1.151.25 per H.L. Voortgang van het onderzoek. Wat er met 3/ï millioen stadsgeld gebeurde. V.D. verneemt uit Berlijn: Het onderzoek in de Sklarek-affaire vind nog steeds voortgang. Uit de verklaringen van den voorzitter der Sklarek- commissie blijkt o.a.. dat bij aankoop van het land goed Duppel-Dreilinden ongehoorde wandaden zijn gepleegd. Zoo heeft de makelaar Hiller zich er in we ten te mengen en onmiddellijk aan het begin der on derhandelingen van de stad een crediet gekregen van 3>3 millioen R.M. voor den tijd van 3 jaar en met een rente, welke 2 pet. bleef onder het rijksbank disconto, „Stadtrat" Busch had in den gemeenteraad hieromtrent verklaard, dat het een leening op kor ten termijn betrof, waar een behoorlijke rente voor gevorderd werd. Het crediet was bovendien tegen onvoldoende ga ranties verleend, zoodat tenslotte de stad gedwongen was, tot den aankoop van het landgoed over te gaan op de door Hiller gestelde voorwaarden, omdat an ders het uitgeleende geld geheel verloren zou zijn gegaan. Verder zou Hiller o.a. burgemeester Böss een be drag van 30.000 M. ter beschikking hebben gesteld voor gebruik naar believen. Dinsdag beginnen de getuigenverhooren. Een oponthond van bijna drie nar. Tengevolge van een defect aan de elec- trische geleiding. Onlangs was een defect aan de electrische geleiding de oorzaak, dat een sneltrein gedurende bijna drie uur in den Gothardtunnel moest blijven staan tot een stoomlocomotief de gestrande wagons kwam opha len. Een passagier van den sneltrein vertelt over dit minder aangename oponthoud in de „N. Zur. Z." het volgende. Toen de trein met een vaart van ongeveer 6070 km. ongeveer in het midden van den Gotthardtunnel was gekomen, verlichtte plotseling een hel licht den tunnel, gevolgd door een hevigen knal. Onmiddellijk werd een ontzaglijk lawaai gehoord op het dak van den dicht bezetten eetwagen, dat veel op een ka- nonnade geleek. Verschrikt sprongen de reizigers op en wilden den wagen verlaten, daar niemand wist wat al dit gekraak en gedreun beteekende. De trein reed echter met dezelfde vaart door, zoodat men be greep, dat het hier geen déraillement betrof. Geluk kig bleef hst electrische licht aan, zoodat een paniek voorkomen werd. Plotseling snelde een conducteur den eetwagen binnen en rukte den noodrem omlaag, zoodat de trein met een ruk tot staan kwam. Toen wij uit het raam keken, zagen wij de electrische ge leidraad gebroken op de wagons neerhangen. Onmiddellijk gaf de hoofdconducteur bevel om den trein voor en achter te beveiligen. Ruim een uur duurde het, voordat op het andere spoor een hulptrein met.deskundige arbeiders, die snel de afhangende draden verwijderden, aankwam. De reizigers hoopten, dat nu snel het uur van hun verlossing uit hun donkeren en kwalijk riekenden kerker zou aanbreken. Maar dit was rnisgerekend. Hoewel het verkeer op het andere spoor hervat werd, bleef de verongelukte trein nog geruimen tijd staan, tot eindelijk een uit Erstfeld gerequireerden stoom locomotief kwam opdagen. Bijna drie uur hadden de passagiers in den tunnel moeten doorbrengen. Vier dooden, drie gewonden. Reuter seint uit Hongkong, d.d. gisteren: Hedenmorgen zijn door oen ontploffing aan don achtersteven van den Britschen toroedobotojager „Sepoy" vier menschen gedood en drie gewond. Volgens een nador bericht werd het ongeluk aan boord van de „Sepoy" veroorzaakt door'hét ontplof fen van een bom gebezigd voor den strijd tegen on derzeeërs. Een onderofficier en drie mariniers werden gedood, twee mariniers ernstig en een licht gewond. Het vaartuig werd slechts weinig beschadigd. 23 personen verdronken. De Jaloe is de grensrivier tusschen Noordwest- Korea en Mantsjoerije. Het is een dikwijls onstuimige en altijd snel stroom en de rivier. Op de Jaloe nu is Maandag een groot ongeluk voorgevallen. Er woei een flinke storm toen een veerpont de rivier over trachtte te komen. De pont sloeg om en alle opvarenden ver dronken. Onder de slachtoffers waren 23 boeren, dio vele paarden bij zich hadden. Ook de dieren verdwenen in de diepte. 40 mijnwerkers bedolven. Reeds twee dooden. Te Castro Urdiales in Spanje is, naar uit Santan der wordt gemeld, een mijnschacht ingestort, waar door 40 arbeiders bedolven zijn. Het reddingswerk is terstond begonnen en het ge lukte reeds, verscheidene mijnwerkers te redden. Zij waren echter allen gewond. Ook zijn 2 lijken ge borgen. Slechts twee man geborgen. Uit Santander wordt later gemeld: Nader wordt gemeld, dat slechts één mijnwerker er in geslaagd is uit de ingestorte mijngang te ont snappen. Een gewonde werd tot nu toe geborgen. Men vreest dat de overige 38 slachtoffers door ge brek aan lucht allen om het leven zijn gekomen. PAPEGAAIENZIEKTE IN NIEUW-ZEELAND. Van 26 groene papegaaien die sedert Februari te Christchurch, in Nieuw-Zeeland, verkocht waren, zijn er 23 ziek geworden en gestorven. Volgens den gezondheidkundigen dienst hebben zij aan papegaaienziekte geleden. Voor het eerst is de ziekte daar geconstateerd. TWAALF JAAR NA DEN OORLOG. Uit Reims wordt gemeld, dat twee jagers tusschen Prunay en Nauroy in de vroègerc Duitsche verdedi gingslinie het onder aarde bedolven verminkte lijk hebben gevonden van een ouden ijzerkoopman, die bij het graven waarschijnlijk tegen een granaat heeft gestooten, welke vervolgens ontploft is. VLOOTBEZUINIGING IN AUSTRALIë. De marineschepen van 11 tot 4 teruggebracht. Uit Melbourne wordt gemeld, dat het Australische departement van defensie volgens de „Melbourne He rald" heeft besloten om ook op de militaire en ma rine-uitgaven in totaal 700.000 pond sterling te be zuinigen. Daartoe zal o.a. het aantal marineschepen vermin derd worden van 11 tot 4. Onder de opgelegde schepen zullen zich ook be vinden de nieuwe Australische duikbooten „Otway" en „Oxleg", die bijna 500.000 pond sterling hebben ge kost DE ZEPPELINVAART OP AMERIKA. Wat aan de Amerlkaansche marine vergoed moet worden. Uit Washington worden bizonderheden gemeld omtrent de overeenkomst, welke de Amerikaansche marine met de Zeppelin-maatschappij heeft gesloten voor het verblijf van het luchtschip te Lakehurst. Volgens deze overeenkomst zal de „Zeppelin" voor het verblijf te Lakehurst de kosten, die op Mk. 8400 per dag zijn berekend, moeten vergoeden, waarbij dan nog ko men de bedragen voor de bedieningsmanschappen en voor de voorbereidingen, zoodat de zeppelinmaatschappij in totaal een bedrag van 60.000 Mk. zal moeten deponee- ren tot dekking van alle onkosten te Lakehurst. HEVIGE STORMEN OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Schepen over tijd. Tengevolge van hevige stormen op den Atlantischen Oceaan hebben tal van schepen aanmerkelijke vertra gingen. Het stoomschip „America" is Maandag met een ver traging van 2 dagen te New York aangekomen, 8 an dere mailschepen zijn eveneens over tijd. cD „Bremen", die vandaag te New York werd ver wacht, zal eerst morgen de haven kunnen bereiken. 20 RUSSEN TE LONDEN MET DE DOODSTRAF BEDREIGD. Tenzij zy binnen 7 dagen in Rusland terugkeeren. Uit Londen wordt gemeld: De „Morning Post" publiceert het fascimile van een brief, welken de Russische consul-generaal Lytscheff tot 20 te Londen vertoevende Russen heeft gericht, die tot kort geleden in dienst van de Russische handelsverte genwoordiging te Londen waren. Hun wordt daarin medegedeeld, dat zij zich als buiten de wet geplaatst hebben te beschouwen. Voorts worden zij gesommeerd om binnen 7 dagen naar Rusland terug te keeren. Weigeren zij dit. dan stellen zij zich bloot aan de straffen, in de verordening van 21 November 1929 vastgesteld, dus confiscatie van hun bezittingen en voltrekking van de doodstraf binnen 24 uur, nadat zij op Russisch gebied zullen zijn gekomen NOODLOTTIGE IJDELHEID. Een brandmeester als brandstichter. V.D. verneemt uit Hannover: Voor de Puryrechtbank te Verden stond terecht de 25-jarige koopman Johann Rose uit Leeste, die zich te verantwoorden had wegens brandstichting. Bij de Vrij willige Brandweer in zijn geboorteplaats was hij waar nemend hoofdbrandmeester geworden en waarschijnlijk had de lust, om zich eens te doen bewonderen In zijn nieuwe uniform hem ertoe gebracht, een brand te ver oorzaken, want een andere reden was bij het onderzoek niet aan het licht gekomen. Vijf maal had bekl. vergeefs getracht een brand te stichten; de" zesde maal was het hem gelukt en een café met al het meubilair en tien stuks vee werden een prooi der vlammen. De rechtbank veroordeelde den jongeman tot vier jaar tuchthuisstraf. BRAND OP BOORTERREIN DER BATAAFSCHE. Geweldige vuurzee te Tarakan. Aneta seint uit Batavia: Een geweldige brand is uitgebroken op het boorter- rein van de Bataafsche Petroleum Maatschappij te Tara kan toen bij een nieuwe boring plotseling een enorme spuiter ontstond. Tot dusverre hebben er zich geen per soonlijke ongevallen voorgedaan en is er nog geen schade aangericht Men hoopt in staat te zijn den brand te lo- caliseeren. Reeds sedert 28 Mei van het vorig jaar woeden in het petroleum-gebied van Moreni in Roemenië geweldige petroleumbranden, welke steeds voort woeden en steeds grooter afmetingen aannemen. Nog de vorige maand zijn tengevolge van een de fect in een petroleumleiding weder vier boorputten aangetast, van waar het vuur oversloeg naar de opslagterreinen, waar 50 tanks stonden. Wegens de enorme hitte was het terrein niet te benaderen, hetgeen de blussching aanmerkelijk belemmerde. De materleele schade loopt in de millioenen. Onze foto toont een der vuurkolossen, welke foto onder zeer moeilijke omstandigheden werd opgenomen op 150 meter afstand. VOOR HET KLEINE VOLKJE. Tabitha en Tommy maken een wandeling. Tabitha en haar zoontje Tom besloten, omdat het zulk mooi weer was, een flinke wandeling te maken. Mevrouw Tabitha was een groot oranjekleurige poes met vier witte pootjes een wit vest en een wit puntje aan haar staart, terwijl Tom een mooie oranjekleurige poes was met een wit puntje aan zijn staart, een wit vest en witte pootjes. Mevrouw had haar mooie bontkraag omgedaan cn Tommy zette vlug zijn nieuwe ronde hoed op, trok zijn roode schoentjes aan. die zijn moeder voor hern In den winkel „De Gelaarsde Kat" gekocht had op een uitver koop. Terwijl zij het huis verlieten en eenige stappen gedaan had den, zagen zij hun buurvrouw, mevrouw Heidlddeldiddel op het balkon staan druk be zig met haar planten te begieten. Zij be groetten elkaar met een hartelijk: „Hoe maakt U het?" en stapten door. Op den hoek van de straat kwamen zij de gelaarsde kat zelf te gen en zijn vriend, die een bontjas droeg met allemaal kleine vlek jes zwart, wat schitte rend stond. Die vriend had een zeer moderne wandelstok in zijn voor póót je. En opnieuw groetten zij elkaar met een hartelijk: ..Hoe maakt U het?" Alle vier zeiden dit tegelijk en Tommy moest er heusch even om lachen. Tommy vond het groeten trouwens altijd wel aardig en toen zij dan ook bij het volgende blok hulzen kwa men, zijn moeder en hij, zagen zij twee kleine meisjes aan het spelen. Tommy zei: Miauw, miauw, miuw, Hoe maken jullie het nu? Loekie en Liesje staakten even hun spel. Loekie zei lachend tegen Liesje: „O, kijk eens, wat een schatten die twee poesjes, ik geloof heusch dat ze ons goedendag wenschen." En Tommy zei tegen zijn moeder: „Hoort U wel, zij verstaan de kattentaal." „Willen wij ze eens bij ons roepen?" vroeg Liesje. De belde meisjes schoten even in den lach, want ze hadden allebei precies dezelfde ge dachten gehad. Toen zei Tommy, die ondeugd tegen zijn moeder: „Miauw, Miauw, Mioe, lk wil vrat drinken moe." „Kom maar hier, poesje", riep Loekie, „dan zal ik een lekker schoteltje melk voor jullie gaan halen," en tegelijk liep zij naar binnen en kwam even later terug met een mooi blauw schoteltje vol heerlijke melk. Mevrouw Thabita en Tommy waren intusschen na derbij gekomen en zaten op het stoepje geduldig te wachten. „Ziet U wel, moeder", dat die meisjes onze kattentaal kunnen verstaan?" „Ja", antwoordde Mevrouw Tabitha, „zij houden van poezen en daarom begrijpen zij ons ook" Even later kwam Liesje ook het huis uit met een blauw schoteltje vol heerlijke melk en zoo kreeg ieder een heerlijk portie. Nadat Tommy zijn melk had opge dronken, ging hij naar Loekie en gaf haar kopjes, ter wijl hij hard spon. Mevrouw Tabitha ging na zich ver kwikt te hebben naar Liesje, gaf haar kopjes en spon onderwijl nog veel harder dan haar zoontje. Tommy ging even tegen Loekie opstaan en zei: Miauw, Miauw, Mioo, Ik dank U zoo. Terwijl Mevrouw Tabitha, die nu eenmaal niet zoo mooi dichten kon, maar gewoon haar dank uitsprak, doch Liesje begreep het heel goed. „Hoor je, hoe ze ons bedanken?" vroeg Loekie aan Liesje. „Laten we nog wat met hen blijven praten", ant woordde Liesje zacht De poesjes hadden het ook heel goed verstaan en gingen nu op hun gemak bij de twee kleine meisjes zitten en hadden een prettige visite. Mevrouw Tabitha en Tommy vertelden aan de beide zusjes, dat zij thuis ook twee zulke lieve vrouwtjes had den, die zoo goed voor hen zorgden en Loekie en Liesje vertelden op haar beurt, dat zij ook een poes had den, maar dat deze op het oogenbllk oppaste bij de kin deren van Meneer de Gelaarsde Kat, omdat deze nood zakelijk even een paar boodschappen moest gaan doen. En de meisjes begrepen heel goed de kattentaal en de poesen begrepen heel goed wat de meisjes vertelden en zij vonden elkaar alle vier heel aardig. Eindelijk werd het tijd om weer naar huis te gaan. Tommy nam met een sierlijke zwaai zijn kleine ronde hoed af en zei: Miauw, miauw, mlu Een buiging maak ik voor u! Mevrouw Tabitha wuifde met haar pootjes en met haar prachtige staart en zei: „Ik dank jullie nog wel voor de hartelijke ontvangst en we komen nog eens gauw terug." Loekie en Liesje wuifden hen na tot zij uit het gezicht waren verdwenen en gingen toen het huls in om aan hun moeder te vertellen, dat zij twee nieuwe poezenvriendjes hadden gekregen. Cijferfiguur. Hoeveel geld denken jullie, dat deze man in zijn zak heeft. Allo cijfers zijn guldens, denk daar om! De kunstenmakers. Op een regenachtigen middag hadden de jongens een boek gelezen van een jongen, die door kermisreizigers was gestolen, kunstenmaken moest leeren cn dan voor het publiek optrad. Het boek was heel erg spannend geweest en zoo gauw het weer droog was geworden, gingen Wim en Freddie probeeren om koorddansers té worden. Dat was werkelijk niet zoo eenvoudig omdat het een onmogelijk heid bleek een lang, stevig touw te vinden, maar Fred die wist raad. Hij had, terwijl hij stond te denken, hoe hij aan touw moest komen, een pracht van een richel boven aan de heining ontdekt Dit zien en er opklimmen was een kwestie van een paar tellen, maar dan over den richel loopen en jezelf in evenwicht houden, was niet gemak kelijk, Wim probeerde het ook, maar die viel er bijna af, en het duurde zeker wel een uur voordat zij in staat waren voor het publiek, dat was Flip, op tc treden, die na afloop van den toer luid in zijn pootjes klapte cn hen hartelijk toeblaftc.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7