C, Abonnementsgelden» Betaling le kwartaal 1930. vóór 1 Mei a.s., OUDE NIEDORP NIEUWE NIEDORP WINKEL. WARMENHUIZEN ALKMAAR. Verceniging ;vcreeEg!E« uit den Nederlandschen Tuinbonwraad. Overwerkte Zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten Gemengd Nieuws. Een 12-jarige moordenares. Ontploffing in een gloei-oven. Treinbotsing in België. De sprinkhanenplaag in Egypte. Plaatselijk Nieuws. Aan onze lezers buiten Schagen doen wij het ver. ZGek het abonnementsgeld der Schager Courant over het eerste kwartaal 1930, ten bedrage van f 1.65 (voor courant met Zondagsblad f 2.38), aan ons Bureau te betalen, óf over te maken per postwissel óf over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. De laatste manier van betaling raden wij ten zeerste aan, daar dit sleohts 5 cents kost; formu lieren zijn aan alle postkantoren één cent verkrijgbaar. Per Postwissel daarentegen zijn de kosten f 0.10. Na genoemden datum wordt beschikt met 10.14 verhooging. Toezending is dus voordecligl Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten- geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode blad, Gracieuse, enz. zijn geabonneerd, kunnen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld le kwartaal 1930, op dezelfde wijze toezenden. Voor De Prins is het bedrag f2.33 Voor Het Nieuwe Modeblad f 1.25 Voor Gracieuse f2.15 Voor Panorama f2.60 Voor Het Leven f 2.50 DE ADMINISTRATIE. Wat het onderhoud der woningen betreft, kunnen wij mededeclen, dat het noodzakelijk wordt geacht,, een zuinig beheer toe te passen. De woningen worden thans geschilderd. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden ls de heer J. Heeman, die met nagenoeg alle stemmen wordt herkozen. Rondvraag. De heer Zut vraagt of de woningen al afgeschilderd zijn. De Voorzitter antwoord van nog niet en dat er op aangedrongen zal worden dat dit spoedig gedaan wordt. De heer Keeman vraagt of de boomen al gesnoeid zijn. Dit is nog niet het geval en zal ook hier op aange drongen worden. Hierna volgde sluiting. Botsing fasschen auto en fiets. Donderdagmorgen vroeg kwam een zoon van den heer L. Borst van Terdick per rijwiel om den hoek van den weg naar de Oude Niedoreprbrug toen tege lijkertijd van den anderen kant een vee-auto kwam. Een botsing was niet te voorkomen, 't Rijwiel geraakte onder de auto en werd geheel vernield. De ongen wist tijdig van de fiets te springen en bekwam gelukkig geen letsel. Het nummer van de auto is bekend. Een onderzoek wordt door de politie ingesteld. Woensdag hield de Vereenlglng „Onderlinge Hulp bij Ziekte" alhier haar algemeene vergadering onder voor zitterschap van den heer A. Visser. Bij opening heette de voorzitter de aanwezigen wel kom, zijn leedwezen er over uitsprekend, dat slechts een tiental leden waren opgekomen ter bespreking van het mooie doel, dat de vereenlglng beoogd, temeer waar thans de nieuwe Ziektewet in werking is getreden, welke wet in verband met het voortbestaan der Onder linge ziekteverzekeringen van zoo groot belang is. Hierna werden de notulen en het Jaarverslag door den secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Bij monde van den heer Jb. de Jong werd namens de commissie, belast met het nazien der rekening, ver slag uitgebracht en geadviseerd de rekening goed te keuren. Alles was ln de beste orde bevonden. Den pen ningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. De penningmeester, de heer C. Rutsen, deed daarna ecnige mededeelingen uit het financieel beheer: er werd uitgekeerd aan ziekengeld f 663.83, ontvangen contributie f 1126.75. Het totaal bezit op 1 Jan. 1930 was f 2750.56. Er hebben zich voorgedaan 17 ziekte gevallen met 583 ziektedagen, met een aantal leden van 98, hetgeen maakte 6 ziektedagen per lid per jaar. Bij de verkiezing voor 3 bestuursleden werden met bijna algemoehe stemmen gekozen de heeren A. Visser, P. Takken en J. v. d. Welle, Tot afgevaardigde naar de districta- en provinciale bondsvergadering N.V.Z. werden gekozen de heeren C. Rutsen en Jb. de Jong. Vervolgens werden door den heer Visser nog eenige vragen beantwoord aangaande de nieuwe Ziektewet, waaruit wel bleek, dat ten aanzien van sommige ge vallen do wet nog geen definitieve uitleg geeft. Hierna sluiting met dank voor de aangename be sprekingen De heer D. Brugman Jbz. heeft zijn benoeming tot wethouder aangenomen. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar maakt bekend, dat ingaande 15 April a.s. voor belanghebbenden de gelegenheid wordt opengesteld, op het hulpkantoor te Warmenhuizen en op hot poststation te Schoorldam na aankomst van de tram resp. te 9.11 en 9.22 hun ochtend bladen kosteloos af te halen. De Heldersche bus in sotie voor den ge meentelijken geneeskruidgen dienst. Maandagmiddag omstreeks half vier, sprong de 8- jarige M. K., wonende aan den Limmerhoek alhier, op den Helderschcn "weg van een rijdende auto af, waarbij hij kwam tc vallen en zich aan hoofd en knie niet ernstig bezeerde. Nadat hem door de Politie een nood verband was gelegd, werd hij met de ju«3t passeerende autobus van Den Helder, naar zijn woning vervoerd. Het karretje had trek In een bad en be nutte de gebeden gelegenheid. Doordat de bestuurder van een auto, genaamd J. J. de G., wonende alhier, zdch op het Waagplein even van zijn voertuig verwijderde, zonder de remmen aan te zetten, liep dit van het Waagplein af in de richting van het water, doch bleef op den walkant hangen. Met behulp van een lier is het voertuig weder op den be- ganen grond geheschcn. De auto bekwam eenige materieele schade. rcïD Uit het verhandelde op de vergadering van het Bestuur der Langendjjker Groentencentrale heeft men kunnen lezen, dat aan de bij deze velling aangesloten vereenigin- gen slechts één exemplaar zal worden uitgereikt van het jongst verschenen Jaarboek van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland. Zeer jammer is het, dat dit in zoo schaarsche mate in handen der tuinbouwers zal komen, daar het een schat van wetenswaardigheden bevat, die voor ieder tuinder, die met zijn tijd meeleeft van beteekenis zijn niet alleen, doch die van het groot ste belang kunnen worden geacht voor een wederop bloei van den tuinbouw, waarvan de finantieele uitkom sten, genomen over de laatste tiental jaren, gemiddeld beneden het bevredigende blijven. In aanmerking ne mende de groote beteekenis die de tuinbouw hier in wij den en steeds breederen omtrek heeft, meenen we de tuinbouwers te verplichten met een en ander uit dit jaarboek mee te deelen. Geconstateerd wordt al dadelijk, dat het jaar 1929 juist het tegenovergestelde heeft gebracht van wat bij zijn aanvang werd verwacht. In plaats van internationale politieke en economische toenadering en een krachtige ontwikkeling van den internationalen handel, heeft het jaar 1929 zich gekenmerkt door een steeds dieper gaan de onderlinge verwijdering der verschillende naties, door een paniekachtige koersdaling op de effectenbewijzen waardoor honderden millioenen verloren zijn gegaan en de koopkracht.van het publiek aanmerkelijk is verzwakt, en door een internationale overproductie in nagenoeg alle takken van het bedrijfsleven. Ook de Nederlandsche tuin bouw heeft de gevolgen van deze teleurstellende resul taten der Internationale verhoudingen ten volle onder vonden. Ondanks de krachtige uitbreiding van de tuin bouw en het veilingswezen daalde de omzet der veilin gen, bij de Groep aangesloten, van 100 millioen op 95 millioen gulden. Nagenoeg alle producten hebben in d9 prijsdaling gedeeld. Al spoedig ontstond in den aanvang van het jaar stagnatie in het vervoer der winterproduc- ten tengevolge van den strengen winter. Het late voor jaar was ooi-zaak, dat de vroege groenten te Iaat aan de markt kwamen en de qualiteit vaak veel te wenschen overliet. De daarop volgende langdurige zomer gaf in alle landen een dermate ruimen oogst, dat de vraag naar groenten, door het aanbod ver werd overtroffen en de prijzen der meeste producten dan ook aanmerke lijk beneden productiekosten daalden. De prijs der vroe ge aardappelen was.op 1 Juli reeds gezakt tot beneden f 3 de 50 Kg. Van 5 Juli af was de gemiddelde prijs der tomaten l2 cent per Kg. en gedurende de maand Sep tember 5 cent! De vraag, of een productiebeperking moet worden toe gepast, wordt ontkennend beantwoord, nog afgezien van de mogelijkheid om tot zulk een productieregeling te ko men, die, wil ze effect hebben, natuurlijk internationaal zou moeten zijn. Een abnormaal jaar, wat de weersge steldheid betreft, zooals 1929 er een is geweest, kan geen maatstaf vormen, om daaruit de resultaten van het tuin bouwbedrijf in de toekomst af te lelden. In een klima tologisch opzicht normaal jaar zal er in de productie der verschillende artikelen een samenhangend verband be staan, zullen de verschillende artikelen leder op zijn tijd ter markt komen. Waar echter wèl met klem moet worden tegenopgeko- men en waar het Centraal Bureau dan ook niet nagelaten heeft meerdere malen ernstig te protesteeren, dat is het van overheidswege met moreelen en financieelen steun propageoren van het tuinbouwbedrijf als middel tegen werkloosheid en zulks nog dikwijls op plaatsen, waar geen behoorlijke gelegenheid tot afzet bestaat. Het ge volgd daarvan is 'n wilde expansie die slechts tot teleur stallende resultaten voor den geheelen Nederlandschen tuinbouw leiden kan. Het standpunt der Boerenleenban ken, dat bij de stichting van nieuwe bedrijven streng 5n het oog moet worden gehouden, dat de ondernemer zelf over een naar verhouding voldoend kapitaal beschikt, en dat de plaatselijke omstandigheden voor de uitoefe ning van zijn bedrijf gunstig zijn, dit standpunt is dan ook ten zeerste toe te juichen, en moge de overheid als leidraad worden aanbevolen. Tegen een dergelijke uit breiding van den tuinbouw, die geleidelijkheid waarborgt, kunnen geen bezwaren bestaan, mits aan de eischen der wereldmarkt ten volle wordt voldaan. Kwaliteit, sorteering en verpakking zijn onderwerpen, die het Centraal Bureau onverdroten en steeds weer als een noodzakelijkheid propageert, om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Als gevolg van een desbe- treffenden oproep hebben reeds meerdere veilingsver- eenigingen voldaan aan den wensch tot coöperatief sor- teeren. Op een vergadering met exporteurs-organisaties tot uniformiteit van het gewicht van den inhoud der een malige kist, n.1. 25 pond voor tomaten en 15 pond voor druiven. Dat dit besluit den. naam van onzen exporthan- del en den afzet onzer producten zeer ten goede is ge komen blijkt uit het feit, dat eenige malen door de En- gelsche handelsorganisatie controle werd gehouden, doch geen enkel geval van tekort gewicht meer werd aange troffen. Het veilen onder het U.C.B.-merk dringt meer en meer door. De koopman fcieeft hierdoor de zekerheid, dat het door hem gekochte voldoet aan de minlmum-eischen door het U.C.B. gesteld. Dat het U.C.B.-merk waarde heeft en ln het buitenland wordt gewaardeerd, blijkt her haaldelijk. Zoo sprak de bekende secretaris van den Rijksbond van Dultsche Groothandelaren, Dr. Eisner,, op het in April 1929 gehouden congres te Straatsburg, den wensch uit, dat ook do andere landen, evenals Ne derland en Italië, wier producten door invoering van een standaardmerk zeer in vertrouwen hebben genomen tot Invoering van een dergelijk merk en van daarmee sa menhangende controle zouden overgaan. Zoo besloot op 18 Augustus 1929 het Bestuur der Kleinhandelarenver- eeniging te Londen met algemeene stemmen om de leden dezer vereenlging te verzoeken bij voorkeur Hollandscne tomaten te koopen, voorzien van het U.C.B.-merk. Het publiek, zoowel in ons land als in het buitenland, kan door de internationale concurrentie zeer hooge eischen stellen. De vraag richt zich dan ook op alle markten zonder uitzondering op kwaliteit, sorteering en verpak king. Het ls gelijk de secretaris der vellingsvereen. te Groo tebroek in zijn jaarverslag opmerkt: „Een koopman, die goede 2e soort bloemkool van 6 cent per stuk naar Am sterdam verstuurde, verloor; zijn collega, die le soort van 15 cent verzond, verdiende er een boterham aan. Wil de Nederlandsche tuinbouw dus zijn plaats op de nationale en internationale markten handhaven en uitbreiden, dan is het noodzakelijk, dat hij zorg draagt, dat zijn produc ten voldoen aan de hooge eischen, die het publiek stelt. De export van minderwaardige productie moet kun nen worden voorkomen. Op grond van deze overweging heeft de Alg. Verg. met algemeene stemmen uitgespro ken, „dat het met het oog op de belangen van onze ex port van het grootste gewicht moet worden geacht, dat zoo spoedig mogelijk een wettelijke regeling tot stand kom\, waarbij aan de regeering de bevoegdheid wordt verleend de vanwege de belanghebbenden zelf ter hand genomen controle op den uitvoer te steunen door den export van niet aan bepaalde eischen voldoende pro ducten te verzenden. Ofschoon de Landbouwuitvoerwet, die als gevolg van den aandrang der Land- on Tuinbouworganisaties werd aangenomen, op 1 Februari 1930 In werking zou treden, betreurt het verslag, dat aan het verzoek om tegelijk met de wet ook <Je regeling inzake de uiencontrole zou toe gepast worden, de Minister nog steeds ln gebreke is ge bleven, de wet ln werking te doen treden. Gedurende het Jaar 1929 hebben wederom tal van lan den omtrent den invoer van meerdere onzer tuinbouw producten bepalingen vastgesteld, welke onzen afzet ernstig belemmeren. In het bijzonder onze aardappelen hebben het dit jaar moeten ontgelden. Duitschland ver hoogde het invoerrecht met 300 pet., met het gevolg,' dat kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten in de maand Augustus slechts 11 millioen Kg. aardappe len van uit ons land naar Duitschland werden geëxpor teerd tegen 22 millioen Kg. in Augustus 1928. Zwitser land verdubbelde het invoerrecht; evenzoo Frankrijk. Ook de export van uien werd door tariefsverhooging zeer ernstig getroffen. De Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika verhoogden met ingang van 20 Januari 1929 het invoerrecht van uien met 50 pet., waardoor het van f 555 op f 833 per 10000 Kg. werd gebracht! De uien- uitvoer liep terug van 17 millioen Kg. in 1928 tot 1% millioen Kg. in 1929. Een voorstel werd bovendien inge diend het te verhoogen tot f 972 en bovendien het in voerrecht op kool, peen en komkommers, hetwelk 25 pet. van de waarde bedraagt, te verdubbelen! Behalve door invoerrechten wordt de export onzer tuinbouwproducten hoe langer hoe meer bemoeilijkt door maatregelen, welke z.g.n. ter bestrijding van ziekten en schadelijke insecten worden uitgevaardigd. Was tot nu toe Amerika zeer bekwaam in het ontdekken van besmettingsgevaren, thans gaan ook andere landen en met name Duitschland, ons belangrijkste afzetgebied, zich in dit opzicht onderscheiden. Sprekende over onzen tuinbouwexport wordt meege deeld, dat in 1929 voor f 87.744.000 tegen f 95.993.000 in 1928 aan tuinbouwproducten werd geexporteerdvan versche groenten en vroege aardappelen waren deze cijfers resp. f 66.357.000 en f 75.281.000; het totale ge wicht van alle uitgevoerde groenten beliep in die jaren 730.123.000 Kg. en 699.239.000 Kg. Onze tuinbouwexport is dus van groot belang voor de Nederlandsche volks welvaart. Weliswaar is de waar-''! van onzen totalen tuinbouw export in 1929 in vergelijking met 1928 met ruim 8 pet. verminderd, doch deze teruggang is niet uitsluitend ten aanzien van den tuinbouw te constateeren: de geheele Nederlandsche exporthandel heeft over 1929 teleurstel lende resultaten opgeleverd. De waarde van den geheelen Nederlandschen export was dan ook in 1929 slechts 3 millioen gulden hooger dan in 1928, en bedroeg 1989 mil lioen gulden, terwijl de waarde voor den Nederl. import met ruim 68 millioen steeg tót 2752 millioen, waardoor het invoersaldo over 1929 beliep f 763 millioen gulden, tegenover f 698 millioen over 1928 en f 650 millioen over 1927. De totale Nederl. invoer neemt derhalve de laatste jaren met reuzenschreden toe, een reden te meer voor onze Regeering om den uitvoer van land- en tuinbouw producten zooveel mogelijk te bevorderen. Met betrekking tot^onze export naar Duitschland wordt opgemerkt, dat de druk der Duitsche invoerrechten zich bijzonder zwaar heeft doen voelen en den afzet onzer producten aanmerkelijk heeft belemmerd. Desniettegen staande hebben de 4 grootste Duitsche economisch-poii- tieke landbouw-organisaties zich vereenigd tot een „Rijksboerenfront" hetwelk een aantal eischen aan de Duitsche regeering heeft gesteld, waarvan het voor naamste punt luidt: krachtiger bescherming van den Duitschen tuinbouw door middel van hoogere invoerrech ten. Waar ruim 55 pet van de waarde van den Nederl. groente- en frultexport voor Duitsche rekening is, ge weest en de afzetmogelijkheid naar Duitschland, derhal ve voor den Nederl. tuinbouw een levensbelang beteekent dient onze regeering zeker zoo spoedig mogelijk maatre gelen te nemen om deze afzetmogelijkheid veilig te stel len. De totale waarde van onzen tuinbouwexport naar Duitschland beliep in 1929 f 48.778.500, in 1928 f 55.388.000 alzoo een vermindering met 6% millioen of 12 pet.; zij daalde zelfs ver beneden het cijfer van 1925 (f 53.359.000) Naar Engeland bedroeg de waarde van onzen tuinbouw export in 1929 f 27.438.000, in 1928 f 28.588.000, in 1929 was die dus ruim 31 pet. van de totale waarde. Naar andere afzetgebieden werd in 1929 f 11.528.000 geexpor teerd of ruim 13 pet. tegen 11 pet. in 1927. Intensief werd er weer reclame gemaakt voor onze groenten- en vruchten met receptonboekjos, Reclamepla ten, spoorwegreclame, lichtbakken, reclame op papieren zakken, reclamekaarten, tentoonstellingsreclame, proef zendingen enz. Het arbeidsveld is ruim en dankbaar. Naarmate de onbekendheid onzer producten in een be paald gebied, zullen de resultaten eener reclame, mits op doelmatige wijze gevoerd, grooter zijn. De eerste schre- en, op het gebied van reclame gezet, hebben doen zien, dat met reclame nog veel te bereiken is. Laat dit voor de veilingen een prikkel zijn om haar vollen steun eraan te verleenen en te blijven geven, opdat op den ingeslagen weg kan worden voortgegaan. Uit hetgeen we hierboven vermelden, zal de belangstel lende lezer zien, wat een feitenmateriaal er in dit ver slag voor den tuinbouwer Is neergelegd. De raadselachtige kindermishandelingen te Saarbrücken. Naar de „Voss. Ztg." meldt, is de dood van de S1/^- jarige Annemarie Scholtes thans volledig opgehel derd. Zooals men zich zal herinneren, werd het lijk van het ongelukkige meisje 31 Maart in een zandgroeve bij Saarbrücken gevonden en rees het vermoeden hij de politie, dat de 12-jarige Katherine Riefer het kind vermoord had. Dit vermoeden is thans bevestigd. De verdachte heeft, na lang hardnekkig te hebben ontkend, thans een volledige bekentenis afgelegd. De 12-jarige is een persoon met zeer ziekelijke neigingen en heeft ook nog andere handelingen gepleegd, waar van de bizonderheden alle met het onderzoek belaste personen met ontzetting vervulden. Het aantal der door Riefer mishandelde en gewon de kinderen is belangrijk grooter, dan eerst werd aan genomen. Aangezien wegens den jeugdigen leeftijd van de schuldige van een strafvervolging geen sprake kan zijn, zal zij in een inrichting worden opgenomen. BRITSCHE TREILERS OPGEBRACHT. Naar Reykjavik. Uit Londen; Te Grimsby is bericht ontvangen, dat de treilers Lorinda en Kasloria voor de IJslandsche kust zijn aangehouden wegens het visschen in verboden wa teren en naar Reykjavik zijn opgebracht. Dak en wanden van de gieterij uit elkaar gerukt. Slechts twee arbeiders licht ge wond. In de aluminium- en metaal gieterij van Rudolf Rautenbach te Mangelberg bij Solingen, is gistermor gen in het gebouw van de mengafdeeling een zware ontploffing van een electrischo gloeioven ontstaan. Het dak van de groote loods is in de lucht gevlogen en de wanden uit elkaar gerukt. In de gebouwen van een firma aan den overkant van de straat zijn alle ruiten vernield en ook de muren beschadigd. De luchtdruk was zoo sterk, dat ook verderop vele rui ten gesprongen zijn. Gelukkig is het ongeluk bc- beurd vóórdat het personeel verschenen was. Slechts vier man bevonden zich in do mengafdeeling. Twee hunner hebben lichte kwetsuren opgeloopen. De oor zaak is nog onbekend, doch men denkt dat dc auto matische regulator van den gloeioven niet* gewerkt heeft Dc beide locomotieven totaal vernield. Tien gewonden. Naar het B.T.A. uit Turnhout meldt, zijn bij het station Thielen een personen- en goederentrein tegen elkaar gebotst. Vijf spoorwegbeambten werden gewond, van wie één zeer ernstig. Vijf reizigers werden gewond. Blijkens een nader telegram was de botsing zoo he vig, dat de beide locomotieven en eenige wagons, to taal vernield, als een hoop oud ijzer over de rails lig gen. Een der wagons van den goederentrein vloog in brand. Dc materieele schade is aanzienlijk. Treinen door zwermen vertraagd. V.D. verneemt uit Cairo: De Egyptische regeering heeft bij het parlement een creöiet van 10.000 p. sterling aangevraagd ter bestrijding van de sprinkhanenplaag. Op het oogenblik wordt Egypte bedreigd door twee zwermen sprinkhanen, n.1. één uit den Soedan en één die waar zij zich neerzet, wel drie voet hoog blijkt te zijn uit Palestina Daar de zwerm uit Palestina zich op sommige plaatsen op de rails van een spoorweg heeft neerge zet, ondervonden zelfs de treinen er groote vertra ging door. GEVECHT OP DE RUSSISCH-ROEMEENSCHE GRENS. Roode soldaten schieten op kerkgangers. Een draadloos bericht uit Boekarest meldt, dat roode soldaten in Tirnspol aan de Russisch-Roemeen- sche grens met .machinegeweren op Roemeensche kerkgangers geschoten hebben. AARDBEVING IN CALIFORNIë. Twee gewonden. Reuter meldde Donderdag uit Sacramento (Califor- nië): In heel Californië en in westelijk Nevada zijn gis teren lichte aardschokken gevoeld. Er zijn geên be lichten van ernstige schade. Hier is een huis inge stort. Er zijn twee gewonden. N.O.G. Donderdagavond vergaderde de afd. Schagen van het Nederl. Onderw. Genootschap op de bovenzaal van „De Posthoorn" alhier. Een voorstel tot wetswijziging van de afd. Amsterdam, dat als wetswijzlgingsvoorstel min stens den steun van tien afdeelingen moet hebben om in behandeling te kunnen worden genomen, verwierf den steun der afdeeling. Het stelt voor de hoofdbe- stuui'sleden op 65-jarigen leetfijd niet meer herkiesbaar te stellen. De afdeeling achte in elk geval behandeling van dit voorstel op do algemeene vergadering wel ge- wenscht. Het volgende punt eischte verder den geheelen avond op: behandeling der stellingen van het pacificatie-rap port. De eerste stelling: het openbaar lager onderwijs uitsluitend rijkszaak, kon geen genade vinden bij de aanwezigen en daardoor de volgende stellingen, daarmee over het geheel innig samenhangende, even min. Er werden nogal wat wijzigingen voorgesteld en opmerkingen -gemaakt, die ter kennisse zullen worden gebracht van het hoofdbestuur. Het eigen voorstel van Schagen: „Het N.O.G. plaatse zich op het standpunt dat uit de openbare kassen alleen bekostigd worde de neutrale directe overheidsschool" achtte de vergadering heel wat aannemelijker en uitvoerbaarder. Ook de in de stellingen genoemde zoogenaamde milieu-school keuze der ouders wat richting, .enz. betreft vond bij de afdeeling zeer veel bestrijding. Verdrukking der minderheden in een streek achtte men daarbij aller minst uitgesloten. Niet aan de stellingen, maar aan de daaraan voorafgaande inleidingen bracht men alle hul de. Daarin staat zeer veel dat aller aandacht en over weging verdient. Hoe als vrucht van die inleidende be schouwingen de stellingen konden voortkomen, ver klaarden velen op de vergadering niet te begrijpen. Op een volgende vergadering zal het pacificatie-rapport z.eer zeker nog wel eens een punt van bespreking vor- rhen. Wegens het vergevorderd uur werd een punt voor de rondvraag door den voorsteller niet ingediend, maar voor de volgende bijeenkomst bewaard. HOOFDPRIJS. De hoofdprijs onzer Schager Paaschtentoonstelllng de os, is gewonnen door den heer H. Smit te Dirks- horn. De tweede prijs, de koe, viel ten deel aan den heer Filmer te Eurgerbrug. DE JANTJES OP STAP. Dat is de verhollandschte titel van de Amerikaansche film: All at Sea, die als korte inhoud heeft de geschie denis van een matroos die met zijn kornuiten in een klein theater van een havenstad, de bekende hypnoti seur Rollo bespot, maar tenslotte door dezen onder hypnose wordt gebracht. Nu wordt de matroos uitgelachen, maar als hij weer wakker wordt, is hij woedend op den hypnotiseur en stormt op dezen af. Rollo ziet zijn eenige kans tot ontvluchting van den pootigen zeeman, door zich ook in een matrozen uni form te steken, maar wordt zoo opgemerkt door een officier, die hem meeneemt naar het recrutenkamp. Als zijn vijand, onder de matrozen „Stomme Klaas" ge noemd, tot de ontdekking komt, dat Rollo in het kamp Is, tracht hij hem het leven zoo ondragelijk mogelijk te maken. Ongelukkigerwijze zijn zij ook beiden verliefd op het zelfde meisje, de mooie Shirley Page, wat hun verhouding er niet beter op maakt. De lezers zullen begrijpen, dat hieruit allerlei voor vallen geboren worden, die ons het Witte Doek „in geuren en kleuren" te zien geeft. Sensatie en span ning zijn schering en inslag. KERMISSEN. De voornaamste kermissen in Hollands Noorden heb ben plaats te Alkmaar: 28 Aug.; Barsingerhorn 10 Aug.; Burg, Texel 30 Juni; Birgerbrug 28 Sept,; Callantsoog 7 Sept.; Heerhugowaard 15 Juni; Hoogwoud 29 Juni; Hoorn 10 Aug.; St. Maarten 7 Sept.; Nieuwe Niedorp 8 Juni; Opmeer 2 Juni; Oudesluis 20 Juli; St. Pancras 11 Aug.; Pumerend 5 Mei; Helder 7 Juli; Medemblik 4 JuniSchagerbrug 14 September; Zuidscharwoude 21 Sept.; Wieringerwaard 15 Juni; Wieringen 31 Juli. HANDELSCURSUS. Aan den 2-jarigen Handelscursus alhier werden voor den cursus 1 Oct. 1928— 1 April 1930 diploma's toege kend aan Th. Deutekom; A. Dekker; M. J. Krimp; C. Speets, allen te Schagen; J. de Boer, Schagerbrug; A. Klaver, Zijdewind, en J. J. Vos, Callantsoog.

Schager Courant | 1930 | | pagina 18