SchagerCourant Bui tenland. Tweede Blad. DE GROOTSTE KEUZE DE LAAGSTE PRIJZEN G. ANNEVELDT, Dorpen, Laan, Schagen De Londensche Vlootconferentie. De actie van Gandhi. De drie Paasch=paarden, aangekocht door den Heer J. G. JANSEN, Markt, Schagen. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. drie prachtig gemeste Schotten. Verschillende berichten. Het kantoor der Wieringermeer-gronden wordt te Alkmaar gevestigd. rfföRNEB» Puistjes Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Treinramp in Frankrijk. Afschuwelijke moord b'j Londen. Zaterdag 12 April 1930. 73ste Jaargang. No. 8645 WAAROM? Omdat wij onze zaak ingericht hebben als verkoopszaak. DAAROM: Lage doch vaste prijzen. Agent: KATWIJK-, CYRUS-, PROBATUM-Rijwielen Prijzen vanai f 40.geheel compleet. Steeds voorradig goede GEBRUIKTE RIJWIELEN De besprekingen loopen ten einde. Ver daging der conferentie voorgesteld. Wei nig kans op een vijfmogendhedenovereen- lcomst. Een drlemogendheden-verdrag of ficieel tot stand gekomen. Met de besprekingen ter Londensche Vlootconferentie loopt het ten einde, en wanneer er niet meer beweging is te krijgen in de Fransch-Italiaansche kwestie als tot nu toe het geval geweest is, dan zouden de resultaten wel eens heel poovertjes kunnen zijn. Reeds zijn er stemmen opgegaan om de conferentie te verdagen. Defenitieve besluiten zijn er al heel weinig genomen, behalve dan dat men dezer dagen niet tot over eenstemming is kunnen komen om de duikbooten voor goed af tc schaffen, maar dat is juist Iets, wat we van de Vlootconferentie niet verlangen. Alleen wil len wij beperking, zoo noodig algeheele afschaffing van de bewapening ter zee, doch tot nu toe heeft men dit op de Londensche Vlootconferentie alleen nog maar wenschelijk geacht, en is men nog steeds niet verder kunnen komen. O, neen, heelemaal niet verder, zou niet juist zijn. Wèl is er een algemeen verdrag opgesteld dat door alle deelnemende mogendheden wordt ondertee kend en dat een aantal conclusies bevat. Of deze con clusies echter de basis zullen vormen, waarop de «ïog te nemen besluiten door de conferentie zullen kunnen wor den voortgebouwd, zal de toekomst wel leeren. In ieder geval is hiervoor éénstemmigheid tusschen de mogen- heid onontbeerlijk en die is op het oogenblik ver te zoe ken. Zoo is het met d.e kansen op een vijfmogendheden- verdrag (Engeland, Frankrijk, Italië, Amerika en Ja pan) voorgoed gedaan. Een laatste poging zal nog zijn om door de Fransch-Italiaansche impasse, die het hoofd bezwaar vormt, en waarop in het begin reeds is gezin speeld, heen te komen. Een drie-mogendheden-verdrag officieel tot stand gekomen. Naar uit Londen gemeld wordt, maakte Donderdag In het Engelsche Lagerhuis MacDonald bekend, dat dien middag een definitieve overeenkomst was tot standge- komen tusschen de Vereenigde Staten, Japan en Groot- Brittannië over een vlootprogram, dat alle categorieën van schepen omvat en een aanzienlijke vermindering vertegenwoordigt. Negenhonderd millioen dollar besparing door een driemogendheden-overeenkomst. Naar Reuter uit Washington meldt heeft de waarne mende minister van buitenlandsche zaken Cotton ver klaard dat de-beraamde driemogendheden-overeenkomst groote bezuinigingen zou mogelijk maken. Voor de V. S. zouden deze 350 millioen dollar bedragen en voor de drie deelnemende mogendheden samen 900 millioen. Gunstige berichten. Mac Donald zeer te vreden. Naar gisteravond uit Londen gemeld werd zullen hoe wel er geen overeenstemming ten aanzien van de tonne- maat voor alle categorieën bereikt is met Frankrijk en Italië, deze landen die gedeelten van het verdrag teeke- rten, welke betrekking hebben op de overeenkomst tot het uitstellen tot na 1936 van de vervanging der slag schepen, toegestaan bij het verdrag van Washington en tot het bespoedigen van het afdanken dezer schepen, eveneens voorzien in het verdrag van Washington. Dit wordt volgens den Britschen draadloozen dienst als een buitengewoon groote winst beschouwd met het oog op de groote besparing. De Engelsche minister-president MacDonald verklaar de zich gister na.de bijeenkomst van de hoofden der de legaties zeer tevreden, en denkt men nu de moeilijkhe den te kunnen overwinnen, die op sommige oogenblik- fcen schier onoverkomelijk schenen. Maandag wordt een plenaire zitting gehouden en Don derdagmiddag zal opnieuw een plenaire zitting worden gehouden ter onderteekening van het verdrag als dit tegen dien tijd gereed is. Groote gebeurtenissen op komst? De tac tiek der regeering. Over de algemeene lijnen, die het Britsche bestuur in Indië bij het voortduren van de nationalistische bewe ging zal volgen, wordt in een telegram uit Simla aan de „Times" gemeld, dat sinds lang in alle stilte voorberei dingen zijn getroffen voor eventueele grootere gebeurte nissen. De regeering streeft er evenwel naar, in elk stadium van de ontwikkeling der gebeurtenissen een zoo groot mogelijk deel van de openbare meening achter zich te hebben. In de eerste plaats worden dus maatregelen genomen om ernstige gebeurtenissen te voorkomen. Botsing tusschen Hindoes en paria's. Ongeveer 100 gewonden. In Nasik hebben Woensdag ter gelegenheid van een processie der orthodoxe Hindoes ernstige botsingen, plaats gehad. De Paria's, die uitgesloten waren van het bezoeken van den tempel en het deelnemen aan de godsdienstige plechtigheden, trachtten met geweld aan de processie deel tc nemen en den door duizenden ge trokken heiligen wagen mede te trekken. Het kwam eot 'n hevige vechtpartij tusschen beide partijen. Onge veer honderd personen werden gewond. Eerst nadat de politie tusschenbelde was gekomen, werd de orde hersteld. Actie van de politie te Bombay. De politie heeft Donderdagmiddag te Bombay einde lijk energieke maatregelen genomen. Een groote macht van ruim 300 agenten omsingelde het gebouw van het Congres en verschafte rich daarna met geweld toe (Adv.) gang. Ahcicu die zich „secrtaris van de Nationale Militie" noemt, werd gevangen genomen na eenigen tegenstand van. zijn aanhangers, waarbij drie personen ernstig en een tiental minder ernstig gewond werden. De politie heeft al het aanwezige zout vernietigd en de potten en verdere ingrediënten voor de bereiding in beslag genomen. Naar Reuter uit Bombay meldt, heeft men daar vuurtjes gestookt van hoofddeksels van buitenland sche stof. Tengevolge van Gandhi's veldtocht ziet men een bijzonder groot aantal hoofddeksels van kaddar, een Indisch weefsel, die Gandhimutsen genoemd wor den, dragen. Zelfs de kooplieden, die de katoenbeurs be zochten, werden gedwongen deze hoofddeksels te dra gen. Alleen arrestaties en veroordeelingen in het belang van de rust. In een Reuter-telegram uit Simla (waar thans de re geering van Brltsch-Indië zetelt in verband met het seizoen) wordt er op gewezen, dat de arrestaties en ver- oordeeellngen zich tot dusver hebben bepaald tot dege nen, die geacht werden 'n gevaar op te leveren voor de rust. Het aantal veroordeelingen te Bombay bedraagt nauwelijks drié dozijn. De beweging i3 tot dusver hoofd zakelijk beperkt tot Goetsjerat, terwijl de Puntsjab en de N.W. grensprovincie in het geheel niet bij de bewe ging betrokken zijn. De in Bengalen aangewende po gingen zijn op een fiasco uitgeloopen. Een dag zonder onwettige zoutwinning. Reuter meldde gister uit Newdelhi: Als gevolg van het strenge optreden der politie werd heden geen zout gewonnen. De burgerlijke ongehoor zaamheidsbeweging schijnt voor het oogenblik vruchte loos. DIRKSHORN. Met ingang van 9 April 1930 is de Rijksveldwachter C. F. Klop rogge bevorderd tot Brigadier-titulair. Door onze dorpsgenoote, mej. H. Smit, is van de Schagcr Paaschtentoonstellingsverloting, de vette koe of os gewonnen, zijnde de eerste prijs. Door hetbestuur van de afdècling Harenkarspel van „Het Witte Kruis", is in de vacature, ontstaan door het vertrek van Zuster Stiel, benoemd tot wijk verpleegster Zuster Lanjouw uit Dedemsvaart. Zitting van Vrijdag 11 April 1930. Kantonrechter: Mr. D. Bastert. DE WIND DRAAIDE IN HET VOORDEEL VAN EGMOND-BINNEN. Op 14 Maart stond terecht als verdachte, de heer M. G. Koopman, een landbouwer te Egmond a. d. Hoef, als verdacht de schuld te zijn geweest van een aan rijding met zijn vrachtauto te Heerhugowaard-Noord op den Middelweg den 13 Nov., waarbij een door den landbouwer P. Veeken van de Stolpen gem. Zype, be stuurde luxe auto nogal eenige schade bekwam. Vol gens lezing van den heer Veeken had de verdachte zonder eenig teeken gegeven te hebben, zijn auto ach teruit over den weg gehaald met het doel de dam, die toegang gaf tot het erf van den landbouwer Paulus Oudeman, op te rijden. De heer G. ontkende toen die schuld, daar hij nog ter zijde van den weg had ge- Voor de PAASCHPAGEN kochten wij Jt GEBR. KWELDAM Tel. 64 SCHAGEN. In aansluiting aan het bericht „De Wieringermeer in cultuur" (zie 4e blad, pagina 4), kunnen wij nog mcdcdcelen, dat de Dienst voor het in cultuur bren gen en de uitgifte der Wieringer Meergronden zijn kantoor zal vestigen te Alkmaar. De leden van dozen Dienst, de heeren Ir. Smeding. Ir. Mcsu en Ir. Roe broek, zullen zich tevens metterwoon vestigen te Alkmaar. Onze plaatsgenoot, de heer Smeding, die gedurende bijna 15 jaar alhier gevestigd is geweest, zal zich derhalve binnen enkele maanden te Alkmaar vesti gen. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien had Donderdag weinig te beteekenen, doch dit liet zich ook begrijpen, als de eerste marktdag na de Paasehtentoonstelling. Op de markt waren anders mooie beesten aangevoerd. De zwaarrvc gemeste koe van den heer Breebaart te Winkel werd gekocht door slager Geerligs te Oude- sluis. Slager P. Wit van Den Helder kocht 5 beste kooien, waarbij 3 prijswinners waren. Maar deze kosten beslist 65 ct. De handelrin gelde- en kalfkoeücn was goed, duur verkocht. In paarden was niets te doen. Pinken matig. De nuchtere kalveren wilden ze weer koopen; prijshoudend. Oude slachtschapen golden van 3?48 gld., met een stuggen handel. De handel in overhouders was heel goed. deze waren aan den prijs Donderdag. De higgeh en schrammen golden belangrijk minder bij vorige markten; handel aan den stuggen kant. Vette varkens hoegenaamd niet aangevoerd. Op do kippenmarkt was ook heel weinig drukte. De boter was goedkoop. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Tijs Appel. 31 jaren, wagenmaker, te Zijpe en Maria Catharina Pastoor. 19 jaren, zon der beroep, te Schagen. Pieter Wit. 44 jaren, tim merman, te Wormerveer, en Xeeltje Breebaart, 40 jaren, zonder beroep, te Schagen. Gerrit Witsen, 20 jaren, veehouder te Zijpe. en Wilhelmina Bos, 22 ja ren, zonder beroep, te Schagen. POLITIE. Gevonden: Een springtouw. KOLHORN. Aan den heer C. de Wit van Medemhlik, is het on derhoudswerk gegund van Nieuwenveg en langs de nieuwe kanalen alhier. OUDE NIEDORP. Vrijdagmiddag brak er een felle brand uit in het café van den heer J. Brouwer te 't Veld in deze ge meente. De brandspuit el ie spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen dat het café met den geheelen inboedel verloren ging. De belendende perceelcn wist men met moeite te behouden. Door de gemeente Nieuwe Xiedorp werd hulp verleend door een slang op de waterleiding te plaatsen. Oorzaak van den brand onbekend. Alles was verzekerd. staan en er nog alle ruimte was gegeven om te kun nen voorbijrijden. Hij noemde toen verschillende oog getuigen. die ook zouden kunnen verklaren, dat de heer Veeken zeer snel had gereden. Teneinde dat ver weer te kunnen toetsen aan den steen der waarheid, werd aanhouding gelast en heden met de behandeling voortgegaan. De heer G. had zich uit een oogpunt van wijze voorzorg juridisch laten bijstaan door een bonds- advocaat, in casu mr. Polack uit Groningen. Als nieuwe getuigen werden gehoord de landbouwer Paulus Oudeman en diens 75-jarige moeder, mej. de weduwe Oudeman. Voorts de 50-jarige Joh. Schut, 'n reusachtig goed geconserveerde landbouwersknecht, die schatten kan verdienen met het wondermiddel: Hoe zie ik er op 50-Jarigen leeftijd nog uit als 'n frissche jon ge kerel voorts was daar ook den 74-jarigen land arbeider Klaas Koomen, die ook nog een uitstekende figuur maakte op zijn hoogen leeftijd. Al de verklaringen van deze nieuw gehoorde getuigen waren overwegend in het voordebl van den heer G. De heer Paulus Oudeman verklaarde, dat er ruimte genoeg was geweest om te passeeren. Ook had hij op gemerkt, dat de heer P. Veeken een alcoholischen geur verspreidde. Hij* had de aanrijding niet gezien, maar wel gehoord. De slag was zeer hevig. Mej. wed. Oudeman deelde mee. dat de luxe auto een zeer snelle vaart had. Hij spuwde vuur en vlam en stoom en ze had bij zich zelf gezegd: Hoe mot dat nag terecht komme. De heer Schut verklaarde, dat er ruim te genoeg was om voorbij te rijden en bevestigde de verklaring der voorgaande getuigen omtrent de over matige snelheid. De auto van den heer Veeken had den heer Klaas Komen achterop gereden en werd toen zoo veel gang ontwikkeld, dat Klaas het meest niet kon bekijken. Na de aanrijding hadden beide partijen, zoowel Veeken als G. elkander de schuld gegeven en schadevergoeding willen hebben. Wie wilde die hebben? vroeg de kantonrechter. Nou, allebei, zei Klaas laconiek, tot vermaak der aanwezigen. Na dit getuigenverhoor ontviel den heer ambtenaar ook nog den laatsten grond, waarop hy nog eenige be wijslevering had kunnen basecren. De ambtenaar zelde thans zelf te erkennen dat zijn dagvaarding bij de hui dige constructie niet houdbaar was, zoodat vrijspraak werd gerequireerd. Mr. Polack. wiens taak ten zeerste werd verlicht, zag dan ook grootendeels af van zijn voorgenomen uitvoe rig pleidooi en sloot zich, wat althans dc conclusie be trof. volkomen aan bij het requisitoir. De kentonrechtcr aarzelde dan ook geen oogenblik deze vryspraak te verleenen. doch wierp in zijn uitspraak den nadruk op de zijn inziens hoogst roekelooze, door vele automobilisten aangenomen gewoonte, op wegen, waarop geen wettelijk snelheidsmaximum werd toege past, een ongelimiteerde snelheid te ontwikkelen, wat ook daar de oorzaak kon zijn van ernstige ongevallen. HET SLACHTOFFER VAN EEN RAMMELEND FORD'JE EN EIBBERENDE WEGSPIEGEL. De 32-Jarige heer Gerrit S. een handelaar te Alkmaar, wien men een groote ijver voor de winste van zijn da- gclijksch brood niet mag ontzeggen, reed op 20 Februari in z^n tamelijk luidruchtige vrachtl:aros, 'n afgewerkt Ford-prcduct. Iang3 het N.H.-Kanaal tusschen Burger- vlotbrug en Schoorldam met doelpunt Alkmaar, niet VERKRIJGBAAR IN KLAS RUWIELZAKEN W.KERKMEER - ALKMAAR vermoedende dat 'n groot gedeelte van zijn dageljjksche verdiensten in dreigend gevaar verkeerde. Achter hem toch reed, in heel wat confortabeler en meer luxueuzen prachtwagen, de heer Doktor Mol," dlrectëur van den Keuringsdienst voor waren te Alkmaar, die door het ge ven van daverende signalen poogde de aandacht van den vrachtfordchauffeur te trekken, om hem duidelijk te ma- kon, dat hij wilde passeeren. Ook de pogingen van Dr. Mol om het aanminnig conterfeltsel der, heeren S. in diens wegspiegel te ontdekken, mislukte als gevolg van een vermoedelijk onjuisten stand, ten eenc male. Nabij Schoorldam nam Dr. Mol echter zijn kans waar en wist voor te komen, waarop hij onmiddellijk den heer S. het teeken gaf te stoppen. Deze, nog van geen kwaad be wust, en In de meening verkeerend dat die mijnhc-w zijn hulp noodig had. voldeed daaraan direct cn hoorde toen tot zijn ontsteltenis, aan welke strafbare overtre ding van art. 3 sub. C. motor- en rijwlelwet hij zich had schuldig gemaakt, zoodat Dr. Mol, die uithoofde van zijn kwaliteit als hoofd van den Keuringsdienst ook is aan gesteld als onbezoldigd rijksveldwachter, zich verplicnt achtte tegen hem proces-verbaal op te maken. De heer Gerrit S. stond thans terecht en werd na het hooren van Dr. Mol. die verklaarde vanaf Zijporsluis tot Schoorldam gedwongen te zijn geweest in een slakken- gangetje achter het voertuig van S. aan te rijden* ver oordeeld tot f 5 boete of 5 dagen, DE DOOD GAF MEER VOORDEEL DAN HET LEVEN. Evenals het verscheiden van een vermogend suiker oompje meer financieel voordeel brengt aan zyn onge duldig wachtende familieleden, dan zijn bloeiende en onverwoestbare gezondheid brachten hier dc doode ko nijntjes, door den heer Piet K. en zyn assistent in de duinen van het vogelwater te Egmond Binnen opgedol ven meer profijt aan de schatkist, dan de levende ko nijntjes, met toestemming van den pachter van het jaohtrecht opgegraven door de boerenarbeiders Kool en Wilbrink. Deze levende konijnen toch waren besteml voor een poelier te Velzen. terwijl de onmiddellijk na de opdelving gewekte soortgenooten indirect oorzaak wa ren. dat de delver zonder vergunning Pieter K. heden werd veroordeeld tot niet minder dan 20 gulden boete of 20 dagen. Deze zaak kwam reeds de vorige week voor de groene tafel, doch werd het noodig geacht ais nog tot versterking van het bewijs, den getuige Wilbrink te hooren. in het gelaat verdwijnen spoedig door de»e des avonds met wat PUROL in te wrijven en door zich des morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter- nog met Purclzeep. 't Voldoet iedereen. ZONDAG 13 APRIL 1930. EVANGELISATIE tc: Schagen. voorna. 11 uur, de heer Hofmeester, van Am sterdam. Nam. 5 uur. de heer Boon, van Breezand. DINSDAG 15 APRIL 1980. THE STAR OF HOPE MISSION. Callantsoog, nam. 7Vt uur. de heer J. Sevensma. Een trein met militairen in het station Laissey ontspoord. Dooden en gewon den. Het B.T.A. seint uit Montbcliard: Een militaire trein, waarmede een regiment infan terie en een bataljon jagers te voet werden vervoerd, is in het station Laissey op de lijn Bosancon—Mont- beliard gederailleerd. Er zouden acht dooden en 33 gewonden zijn. Een locomotief en twee wagens op de rotsen. Nader wordt uit Bosancon gemeld: De" reservisten, die in den verongelukten trein za ten. keerden terug van oefeningen in liet kamp van Val d'Ahon. De ontsporing bad plaats toen de trein den Elzas binnenreed, bij het verlaten van oen kleine tunnel op een weg die hersteld werd. De trein reed met een snelheid van vijftig K.M. De locomotief ont spoorde en liep tegen de langs den spoorweg staan de rotsen. De twee volgende wagens, waarin zich manschappen bevonden, werden geteloscopeerd en liepen op htm beurt te pletter tegen de rotsen. Men vreest dat er nog meer slachtoffers onder de ruïne zich bevinden. V.D. verneemt uit Bosancon: De minister van oor log heeft onmiddellijk de instelling van een streng onderzoek gelast naar de oorzaak van het spoorwi g- ongeluk hij Laissey. De spoorwenutoriteiten konden nog niets omtrent de vermoedelijke oorzaak me:lo- deelcn. De reservisten hadden juist hun oefeningstijd beëindigd en zouden met groot verlof naar hunne ge zinnen terugkeeren. De slachtoffers zijn voor liet meerendeel gehuwde mannen, die vrouw en kinde ren achterlaten. Op klaarlichten daq steekt een man een meisje verradelijk dood. Een op klaarlichten dag gepleegde afschuwelijke moord heeft gister tc Dartford Heath. hij Londen, plaats gehad. Twee jongemeisjes, zusters, wandelden er samen, toen plotseling uit dc boschjes een onbe kende man te voorschijn sprong, >lie het oudste mei ie een steek in den rug gaf, welke haar onmiddel lijk doodde, en weer verdween. Na een klopjacht, die den geheelen middag duurde, is een man aangehou den. INBRAAK IN EEN BANK. Een buit van 7000 dollars. Gister meldde Reuter uit Biqua (Ohio): Zeven met machinegeweren en gewone geweren gewapende mannen, die in een bankgebouw inbra ken. doodden h'er heden bi< een straatgevecht één man en wondden er twee. Zii namen ten slotte de vlucht met medeneming van 2000 dollars. DE BUILENPEST IN ARGENTINIë. Rattenjacht op groote schaal. Uit Buenos Aires wordt gemeld: De openbare gezondheidsdienst is voornemens, in de eerstvolgende maanden een som ten bedrage van meer dan een millioen gulden ten koste te leggen aan een uitgebreide klopjacht op ratten. Het doel hiervan is de builenpest, die hier ter stede en in andere \r- gontijnsche havensteden epidemisch heerscht, uit te roeien. NOODLOTTIGE INSTORTING IN TUNIS. Uit Tunis wordt gemeld: Te Athala in Zuid-Tunir Is een hut Ingestor. waar door een vrouw en haar zeven kinderen cm hei leven kwamen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5