illülltl Billis- Mmitmit- LnlIiiiM Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. De actie van Ghandi. Nagekomen Berichten. Z IJ P E BARSINGERHORN WARMENHUIZEN. LANGENDIJK ALKMAAR. Binnenlandsch Nieuws. De koninklijke verjaardagen en de radio. Verkeersongevallen. Zweefvliegtuig neergestort. Gemengd Nieuws. Twee jeugdige avonturiers verdronken. Dinsdag 15 April 1930. SCHACER 73ste Jaargang No. 8646 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTENj TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plnatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Groote betoogingen en optochten In verschil lende groote steden. Zondag was de laatste dag van dc zoogenaamde na tionale week in Britsch Indië. Deze dag is gevierd door het houden van groote betoogingen en optochten te Bom- bay. Madras, Calcutta cn verschillende andere groote steden. Bij duizenden was de bevolking opgetrokken om aan de plechtige „begrafenis" van de Zoutwet deel te nemen. Gandhl heeft tot het volk van Zuid-Indië een bood schap gericht, verklarende dat hij vol vertrouwen Is dat Zuid-Indië voldoende gevolg zal geven aan de opwek king om de uiterste offers te brengen. Den geheel en dag is Zondag de zoutwet overtreden. Te Noskhali weigerden vrijwilligers zout over te ge ven. Toen de politie het zout in beslag nam, werden er verscheidene personen gewond. Te Jessore heeft de politie een inval op het Congres kantoor gedaan, waar zout werd bereid. Tooneelen "van weergalooze geestdrift te Hier zag men Zondagavond tooneelen van weergalooze geestdrift toen een menigte, die ten minste op een half millioen geschat werd, onder wie duizenden vrouwen en kinderen deelnam aan het laatste nummer van het program van den dag, namelijk een bijeenkomst aan het strand van Chowpatti tot besluit van de nationale week. Een symbolische voorstelling van de zoutwet werd in zee geworpen. Den heelen dag waren de menschen in eindelooze op tochten naar Chowpatti getrokken om de zoutwet te schenden, waartoe zij potten bij zich hadden om zeewa ter in mee te nemen. De straten weerklonken van leu zen en vaderlandlievende liederen tot verheerlijking van de schend'ng van de zoutwet. Toomelooze geestdrift en de greotste goedmoedigheid heersohten onder de menigte en het liep gelukkig af zónder eenig onaangenaam voor val. Te Karatsji zijn uit alle deelen van de provincie Sind vrijwilligers samengestroomd om met overtreding van de wet zout te bereiken, evenals dit reeds de vorige dagen gebeurd was. Vreugdevuren. Ten teeken van het boycotten van buitenlandsche wa ren en als propaganda voor de hulsweernijverheid zijn te Madras allerwege vreugdevuren van buitenlandsche kleeren ontstoken. Hetzelfde is te Calicut, Bellary en Coimbatore gebeurd. Zal Gandhl gearresteerd worden? In Engelsche kringen is men van meening dat de in hechtenisneming van Gandhl elk oogenblik kan plaats vinden. Men hecht bijzondere waarde aan het feit, dat de minister van binnonlandscbe zaken van de regeering te Bornbay zich op het oogenblik te Siirat hoofdkwartier bevindt Hij zou in aansluiting op een samenspreking met de politie en met de autoriteiten van het district den gouverneur te Bornbay en den Onderkoning bepaalde ad viezen betreffende hun verdere houding geven en wach ten op nadere instructies. Men schrijft dc gewijzigde houding der Britsche regee ring toe aan het feit, dat de revolutionnaire beweging in het geheele land groeit en dat vooral te Bornbay en te Calcutta de bevolking een dreigende houding begint aan te nemen. In deze twee steden hebben thans ook de stu denten zich bij de actie van Gandhl aangesloten. Sen Goepta wederom veroordeeld. Een Reuter-bericht uit Calcutta meldt dat Sen Goepta, de burgemeester van Calcutta, en vier studenten, be schuldigd van opruiing, tot zes maanden strenge gevan genisstraf werden veroordeeld. Verklaringen van den minister voor Indië. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister voor Indië, Wedgwood Been, gisteren in antwoord op vragen gezegd, dat de beweging waartoe Gandfai het initiatief had genomen zich over het algemeen in de verwachte richting had ontwikkeld. In het algemeen gesproken kon gezegd worden dat de overtreding van de zoutwet zelf niet veel moeilijkheden had veroorzaakt De eigenlijke beteekenis ervan lag in de poging om haar te gebruiken als een middel om de gevoelens van het publiek op een gevaarlijk peil te brengen. Op enkele plaatsen hadden openbare betoogingen geleld tot botsingen met de politie Het was nog te vroeg om een oordeel uit te spreken over de uitwerking der campagne maar de minister had het volste vertrouwen dat de maatregelen, door de Indische regeering genomen, voldoende zullen zijn om den toestand zooals die zich zou kunnen ontwikkelen het hoofd te bieden. BURG ERB RUG. Donderdag 10 April 1930 hield de Coöperatieve Boe renleenbank alhier haar algemeene vergadering in de zaal van den heer Langedjjk. Aanwezig 94 leden waar van 11 bij volmacht Voorzitter de heer J. C. Bruin, secretaresse de assis tente van den kassier. Na opening werden de notulen der vorige algemeene vergadering, gehouden op 18 April 1929, door Mej. M. E. Klerk gelezen en onver anderd goedgekeurd. Voorzitter dankt haar voor de Juiste weergave. Hierna bracht de finantieele commissie over 1929, bestaande uit de heeren G. Boontjes Dz. en A. Filmer, haar verslag uit, en verklaarde de heer Boontjes alles in de beste orde te hebben bevonden, waarna de reke ning en balans over 1929 door de vergadering werd goedgekeurd. Hierna bracht Mej. Klerk het verslag over 't afge- loopen boekjaar uit. waaruit het volgende bleek: Op 31 Dec. had de Bank 158 leden, Aan Spaargelden was ge deponeerd f 424176.66 cn in omloop 305 spaarboekjes; 116 voorschotten stonden uit, tot een bedrag van f 247378.45. In loopende rekening had de Bank te vor deren van leden f 38133.93 en was aan leden verschul digd f 25356.58. Het te goed van dc Boerenleenbank bij de Centrale Bank bedroeg f 116629.74, waarvan f 50000 op jaar-deposito. De Bank bezat 53 stuks Dep. oblig. van de Centr. Bank, ieder groot f 1000. Het reserve fonds bedraagt f 23127.18, de winst over 1929 is f 2191.47, zoodat dit zal komen tot f 25318.65. Het Dagboek gaf per 31 Dec. een ontvangst aan van f 1292636.10 en een uitgaaf van f 1272732.33. Verder deelde de voorzitter mede, dat de rente is vastgesteld voor voorschotten op 4% Spaargelden dadelijk opzegbaar 3.60 voor een jaar vast 3.8 4Loopende rekening debet 4hi credit 3.60 Ingekomen was een schrijven van de Centr. Bank nan den heer Eriks met dank voor de goede controle per 31 Dec. 1929. Ook voorzitter dankt den heer Eriks voor het vele werk dat hij steeds voor de Bank doet Het salaris der assistente is met f 100.verhoogd. Tot leden van het stembureau voor dezen avond wer den benoemd K. Kalf Sr., K. Bos Kz. en P. de Boer Ez. De heer A. J. Kruijer Sr., bestuurslid, werd met alge meene stemmen herbenoemd. De heer Kruijer neemt deze benoeming aan en dankt de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer J. C. Bruin, voorzitter van den Raad van Toezicht werd als bestuurslid gekozen in de vacature van wijlen den heer K. Francis Kz. De heer Bruin neemt deze benoeming gaarne aan en zegt: Reeds 18 jaar ben ik lid van den Raad van toezicht geweest en heb steeds mijn functie met genoegen vervuld én hoop ook met het Bestuur steeds plezierig te mogen samenwerken. De heer A. Nottelman Sr. werd als lid van den Raad van toezicht herbenoemd. De heer Notelman neemt deze benoeming met dank aan de vergadering aan. Verder werd de heer H. 't Hart benoemd als lid van den Raad van toezicht in de vacature-J. C. Bruin. De heer 't Hart neemt deze benoeming gaarne aan en hoopt zijn functie steeds naar genoegen van de leden te vervullen. Hierna sluiting, waarbij voorzitter dank brengt aan de heeren stemopnemers voor hun werk, dat dezen avond extra druk was door de vele stemmingen. Ook dank aan den heer Klerk, die nog geheel met de Bank medeleeft en ons steeds met zijn advies bestaat; Mej. M. E. Klerk voor het goede werk dat zij voor de Bank doet en dat wij nog vele jaren samen mogen werken. Ook hartelijk dank aan de vergadering voor de aange name samenwerking en met de beste wensohen voor de Bank en u allen sluit ik deze vergadering. KOLHORN. Met ingang van 14 April is de heer Nicolai, opzich ter bij de Zuiderzeewerken, overgeplaatst naar Haukes. Hulppostkantoor. Vanaf 15 April komt alhier eenigszins verandering in de aankomst der post. Dan komt er op werkdagen (behalve des Maandags en daags na een feestdag) een post aan om 9.11. Van af 10 tot 12 uur is er dan gelegenheid om de och tendbladen ai te halen. Kwamen voorheen deze couranten aan om 1 uur, is dit een stap in de goede richting te noemen. Bovenstaande regeling is op verzoek van onzen Edelachtbaren Heer Burgemeester en eenige voor aanstaande ingezetenen uit onze gemeente tot stand gekomen. O ÜD KARSPEL. Rectificatie. In het blad van Zaterdag stond ver meld, dat de uitvoering van „Jong Leven" met het succes-blijspel „De Kuische Bruigom" op 10 en 12 Mei zou plaats hebben. Dit bleek een vergissing in de op gave, die wij verkregen; men verzoekt dan ook mede te deelen, dat deze uitvoeringen gehouden zullen wor den op Zondag en Dinsdag resp. 11 en 13 Mei. Droevige tegenslag van een groenteboer. (Dramatische éénacter.) Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur had er een aan rijding plaats in de Veerstraat alhier, tusschen een beladen groenténwagen van Th. W., wonende alhier, en een vrachtauto, waarvan het nummer bekend is. De voorraad groenten werd beschadigd, alsmede de zich op den wagen bevindende weegschaal. Proces verbaal wordt van een en ander opgemaakt. Hij koos de wijste partij, geloof dat vrij. Omstreeks 10.50 uur werd Zaterdagmorgen door den autobestuurder D. B., wonende te Ursem, als gevolg van het achteruit rijden, de muur van den Accijns toren beschadigd. De bestuurder van de auto heeft zich onmiddellijk met het Bureau gemeentewerken in verbinding gesteld, teneinde de toegebrachte schade te regelen. Die lag al vroeg in 't gasthuis. Zondagmorgen, omstreeks 7.45 uren, werd door een burger aan het Bureau van Politie kennis gegeven, dat bij de Groote Kerk alhier een aanrijding had plaats gehad tusschen de stadsautobus en een motor rijder. Bij onderzoek bleek, dat do stadsautobusbe- stuurder J. Postma, wonende te Heiloo, komende van de Koorstraat, in botsing was gekomen met den mo torrijder Th. J. Stadegaard, chauffeur van Dr. Poot te Bergen, waarhij laatstgenoemde vermoedelijk zijn rechterbovenarm brak en een huidwond bekwam bij het rechteroor en aan zijn linkerhand, terwijl hij het bewustzijn had verloren. Omtrent de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Bedoelde motorrijder werd op advies van een alhier wonend geneesheer, die ter plaatse was ontboden, per brancard naar het St. Elisabethziekenhuis overgebracht. Edele daad van een brugwachter. Te omstreeks 6 uren gisterenmiddag viel de 8-ja- rige M. K., wonende alhier, spelenderwijs in het wa ter van het Groot Noordhollandsch Kanaal bij de Vlotbrug alhier. De aldaar wonende brugknecht, G. van Meteren, begaf zich onmiddellijk te water en smaakte het genoegen het ventje op het droge te brengen, zoodat hij met den schrik en een nat pak er af kwam, zooals de traditioneele term luidt. Hul de evenwel aan den kranigen redder, die zelf pas ernstig ziek was geweest. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Jacobus Cornelis Zomerdijk, oud 3 jaar, zoon van Jacobus Zomerdijk en Mathilda Helena Ja- coba van den Bergh. De avonden voor de V.A.R.A. GeDijk men weet, heeft de minister van Waterstaat onlangs aan de V.A.R.A. het volgende gevraagd: a. den avond van Zaterdag 19 April den ver jaardag van Prins Hendrik aan de A.V.R.O. af te staan; b. een regeling te treffen, dat op den avond van Zaterdag 30 April het laatste gedeelte de A.V.R.O. en het eerste gedeelte de V.A.R.A. zou uitzenden. Van de zijde van de V.A.R.A. werd hiertegen be zwaar gemaakt, omdat reeds maatregelen genomen waren, wel'ke een uitzending, in het bizonder op 19 dezer, nieit meer ongedaan konden maken. Het „Hdbld." verneemt thans, dat de minister be paald heeft, dat op de avonden van 19 en 30 April de Hilversumsohe zender ter beschikking van de V.A.R.A. zal zijn. SA „BINNENDIJK" TE BOSTON. De bemanning ongedeerd. Reuter 6elnt uit Londen, 14 April: Uit Boston wordt gemeld, dat het Nederlandsehe stoomschip „Binnendijk", dat eenige dagen met een ge broken roer hulpeloos op zee heeft rondgedreven, Is binnengesleept De geheele bemanning was ongedeerd. DE DOODELIJKE MISHANDELING TE GOIRLE. Verdachte tot 6 jaar gevangenisstraf ver* oordeeld. De Bredasche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 26-jarigen Jr. M. R., losarbeider te Tilburg, thans gedetineerd, die in den namiddag van 3 Maart jl., in de bosschen van het landgoed Marvilde onder Goirle den 26-jarigen J. A. van Oorschot te Tilburg, dermate mishandelde, dat hij in den avond van den volgenden dag aan de ge volgen is overleden. DeRechtbank veroordeelde Ra tot 6 jaar gevange nisstraf overeenkomstig den eisch van het O. M. Ernstig auto-ongeval onder Eindhoven. Een motorrijder gedood. Zondagmiddag te vijf uur reed op den weg tusschen Weert en Eindhoven nabij Leende, komende uit do richting Eindhoven, de heer G. Straz uit Oisterwijk met een nieuwe auto met een matige snelheid, toen ter hoogte van de „Zeven Huizen" een motorrijder met groote snelheid uit de richting Weert naderde. Waarschijnlijk ten gevolge van de gladheid van den weg, verloor de motorrijder de macht over zijn stuur en reed recht op de auto aan. Het voorwiel van de motorfiets sloeg om den bumper van de auto en de motorrijder, de heer Kersten uit Weert, sloeg achter over uit den zadel. Hij werd dood opgenomen en naar het ziekenhuis te Voort vervoerd. De auto werd be schadigd, doch de heer Straz bleef ongedeerd. Door een auto gegrepen. Een echtpaar zeer ernstig gewond. Zondagavond, omstreeks half twaalf, zijn op den Tweeloschen dijk, in de onmiddellijke nabijheid van Deventer, de 57-jarige A. Witteveen en diens echt- genoote door een auto gegrepen, tengevolge waarvan beiden zeer ernstig gekwetst werden en naar het zie kenhuis te Deventer moesten worden overgebracht De man verkeert in levensgevaar en is nog steeds be wusteloos. De marechaussee uit Deventer stelde een onderzoek in. Als gevolg daarvan is gistermorgen de auto van den heer P. W., uit Deventer, in beslag ge nomen. De bestuurder ontkent alle schuld. Een wielrijder door een auto overreden en gedood. De 15-jarige J. D., zoon van het hoofd der Chr. School te Hommerts, is, toen hij op den straatweg SneekLemmer fietste en een auto wilde passeeren, door een anderen auto gegrepen en onmiddellijk ge dood. Den bestuurder treft waarschijnlijk geen schuld. Het lijk is ter gerechtelijke schouwing naar Sneek vervoerd. Paard op hol. De voerman van den wagen geslingerd en gewond. Zondagmiddag omstreeks half vijf had op de ont ginning van den heer Dr. L. U. Reinders, gelegen te Buroht onder de gemeente Hardenberg een ernstig ongeval plaats, doordat een paard, dat gespannen was voor een wagen van genoemde ontginning, plotseling op hol sloeg. De berijder, D. v. d. L., werd van den wagen geslingerd cn bekwam een dijbeenbreuk, be nevens een ernstige armbreuk. Het slachtoffer werd JPJOirpn. wlvi iLiv VERKRIJGBAAR IN I? KLAS RUWIELZAKEN Catalogus op aanvraatf tfrafis W.KERKMEER - ALKMAAR'. naar het ziekenhuis te ZwoWe overgebracht. Paard en wagen reden in de vaart. Het dier wist zich ech ter los te werken en den wallek&nt te bereiken, waarna het uit eigen beweging naar den stal terug" keerde. De piloot vrij ernstig gewond. Het toestel zwaar beschadigd. Zaterdagavond omstreeks 5 uur is boven de duinen, 5 KM. benoorden Noord wijk aan Zee, een Pander zweef vliegtuig neergestort Het toestel werd ernstig bescha digd. De bestuurder, de heer Pander, liep vrij ernstige inwendige kneuzingen op en is per auto naar Den Haag overgebracht Een montagefout de oorzaak. Aangaande het ongeluk met het glijvliegtulg aan het strand in de nabijheid van Noordwijk aan Zee, verneemt de ,Msb." nog het volgende: Het toestel, waarmede het ongeval gebeurde, was de vorige week na een glijvlucht, uitgevoerd door den heer Tijen uit Bussum, lichtelijk beschadigd. Het toestel was echter in de Pander-fabriek gerepareerd, welke herstel lingen door de officieele ambtenaren van het burecu „Luchtvaart" van het Departement van Waterstaat, dat belast is met het toezioht op civiele luchtvaartuigen, wa ren nagezien en goedgekeurd. Toen de heer Henk Pander Jr. Zaterdagmiddag met het toestel startte, bleek al direct, dat er iets niet in orde was. De heer Pander drukte de stuurstang van het toe stel voorover, doch inplaats dat dit daalde, zooals het ge volg van de uitgevoerde stuurbeweging had behooren te doen, had een stijging plaats. De vlieger, die een onge luk vreesde, drukte de stuurstang toen nog verder voor over. Doch het ranke toestelletje steeg nog meer, maak te bijna een halve looping en stortte toen omlaag. Zooals uit een direct Ingesteld onderzoek bleek, waren de hoog testuurkabels, van het toestel negatief, dus verkeerd ge- monterd, zoodat op de noramle stuurbeweging, die een dalen tot resultaat had moeten hebben, een stijgen van de machine volgde, welk stijgen nog meer toenam, naar mate de daalbeweging met het stuur sterker werd door gezet ZANGERS-TRIBUNE INGESTORT. Twaalf gewonden. VD. verneemt uit Warschau: In de zaal van het phllharmonle-orkest tee Lod» heeft Zondag een ernstig ongeluk plaats gehad. Op het oogenblik, dat het koor het podium betrad, stortte dit ploseling in en het geheele koor, da bijna uitsluitend uit vrouwen bestond viel mede naar beneden. Twaalf personen werd en min of meer ernstig gewond. Uit het onderzoek is gebleken, dat de palen, waarop het podi um rustte, grootendeles vermolmd waren. NOODLOTTIGE WEDDENSCHAP. Tengevolge van een noodlottige weddenschap is een jongeman te San Sebastian in Frankrijk om het leven gekomen. Hij wedde in een herberg, dat hij tien rauwe eieren met de schaal zou kunnen veror beren. Zijn vdienden gingen de weddenschap met hem aan en de jongeman at inderdaad tien eieren met schaal op, waarbij hij een liter wijn dronk. Hij kreeg onmiddellijk na afloop hevige maagpijnen cu bezweek eenige minuten later. BIOSCOOPBRAND OP SICILIË. 20 dooden. Bij een bioscoopbrand te Licaia op Sicilië zijn 20 personen om het leven gekomen, terwijl tal van an dere gewond werden. BOTSING TUSSCHEN ITALIANEN. Twee dooden, een zwaar gewonde. Uit Parijs: Zondagavond is het in de omgeving van Parijs tot een vechtpartij gekomen tusschen Itali* anen. Twee Italianen werden gedood, één zwaar ge wond. De politie heeft een aanhouding verricht Po litieke oneenigheid schijnt de aanleiding geweest tel zijn. EEN VUURTOREN VOOR DE LUCHTVAART. Het Neue Wiener Journal meldt, dat er bij Weenen een vuurtoren voor d© luchtvaart zal worden opgericht, waarvan het licht een sterkte krijgt van een millioen kaarsen. De vuurtoren moet dienen om het luchtverkeer bij avond en nacht te bevorderen. Een onderneming die droevig eindigde. Drama op den Donau. Naar V.D. uit Prcssburg verneemt, heeft zich irt den nacht van Zaterdag op Zondag op den Donau in de buurt van Pressburg een drama afgespeeld, waarbij twee jongens het leven lieten. Een meubelmakersleerling en een 14-jarige school jongen hadden met twee vriendjes het plan gemaakt om den Donau af te varen. Zij maakten een boot los en „scheepten zich in" met twee volle rugzakken en twee revolvers. Bij de gemeente Gudor kwam hen het stoomschip „Tass" tegemoet. De boot werd door den schroef van het stoomschip gegrepen en sloeg om. Twee der jongens konden zich zwemmend redden, doordat zij de reddingsboot, die door den kapitein was te water gelaten, konden grijpen. De meubelmakersleerllng en de 14-jarige jongen echter verdronken. De geredden vertelden dat de beide om het leven gekomen jongens elkaar tijdens de aanvaring stevig vasthielden en zoo ia de rivier stortten, 4

Schager Courant | 1930 | | pagina 1