RADIO Radioprogramma Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Hoe Lee de Forest de 3 Electrodenlamp uitvond. BILLY BOO. filmacteur volgens de regelen der kunst „knock-out" werd geslagen. Zijn tegenpartij was in dit drama geen allerliefst meisje, maar Jim Tully, een in Amerika ge liefde auteur, wiens boeken vaak verfilmd zijn. John Gilbert voeldt zich diep beleedigd door een crltiek,welke Jim over hem in een van de kranten had geschreven. Ieder die het hooren wilde vertelde hij, dat Tully wel eens met zijn vuisten zou kennis maken. Hij was ech ter niet bekend met het feit, dat Tully vroeger be roepsbokser was geweest, al was het dan ook maar een derderangs. Kortgeleden dineerde John Gilbert met zijn vrouw in een restaurant, toen even later ook Tully verscheen, in gezelschap van een zuster van den regisseur, James Cruze, die op het oogenblik een boek van hem aan het verfilmen was. Toen Jim Gilbert ontdekte ging i hij naar hem toe en vroeg hem dringend, doch beleefd i de zaak nu maar meteen uit te vechten. Gilbert bleef j niets anders over, dan deze uitnoodiging aan te nemen. Nauwelijks stonden ze tegenover elkaar, of de arme John ontving een paar rake slagen, die hem het be- wustzijn deden verliezen. Hij trachtte de geheele ge- schiedenis geheim te houden, wat hem ook eenigen l tijd gelukte. Het schandaal lekte niettegenstaande alles i tooh uit en Gilbert is op het oogenblik zwaar aan het trainen om binnen enkele maanden revanche op Tully te nemen MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Het dagschoteltje van 15 April. Na het verorberen van de bruine boonensoep natuur lijk, in den vorm van de uitspraken (reeds in het num mer vart gister geplaatst Red.) WERDEN WÉ ONTHAALD OP EEN TAAI 4 CROQUETJE ivoorgesteld door den bejaarden reclassant Louis H. uit Schagen, die niet de noodige zorg had besteed aan de hem opgelegde bijzondere voorwaarden en uitstapjes In het plantsoen had gemaakt. Deze delicatesse werd in 't geheim opgesmikkeld en is het mogelijk dat de roeke- looze oude heer er voor ditmaal nog met een vermaning afkomt. EEN VREDEFEEST OP DE URKER ZONDAGS SCHOOL, DAT IN STRUD VERLIEP. Op den tweeden Kerstdag van het vorige jaar had in een der scholen van het goede Urk, dikwerf zoo gewillig van geest, maar zwak van vleesch, een kerst viering plaats voor de kinderen, waarop ook vele ouderen waren genoodigd. Een aantal opgeschoten jonge dochters en dito heeren, gemutst en gepallng- broekt, maakten in den gang epn zoo onmenschelijk lawaai, dat de voorzitter der feestcommissie den aan wezigen rijksveldwachter Van Zutphen opdracht gaf, dit luidruchtige gezelschap tot spoedig vertrek uit te noodigen, waaraan de veldwachter gevolg gaf, echter zonder veel succes te kunnen boeken. Hij was dus zoo vrij wat krachtiger maatregelen te nemen, pakte 'n paar belhamels in hun nekvel en kegelde hen de straat op. Gelijktijdig werden ze op den bon geslingerd, we gens huisvredebreuk, 'n Viertal van <Je onrustige kerst- feestelingen stonden heden terecht, waarvan alleen de visschor Mijndert P. zijn welgevormd reukorgaan aan de meervoudige strafkamer liet zien, en, werd tegen ieder van hen 25 sjoof boete of 25 dagen gevorderd. WELKE RARE KUNSTEN EEN RAMPZALIGE KIEVIT ALZOO MOET UITHALEN. De ijvervolle rijksveldwachter Vroom, gcstatlonneerd te Julia.nadorp. observeerde, gewapend met een prima veldkijker, te Wieringerwaard een snuiter, dien hij her kende als den 25-jarigen arbeider Sijraen de H. uit Wie ringerwaard, die in 't bezit was van een kistje, waar in gekluisterd een levende kievit, die door hem werd gebezigd als lokvogel om andere exemplaren te vangen. Door middel van een vernuftige Inrichting, want zulke stroopers zonder overmaat van gevoel, zijn vin dingrijk, werd het arme dier gedwongen allerlei capri olen te maken, waarbij de beangstigde vogel zich 'n zijn pogingen om los te komen, zijn vastgebonden poot verwondde. De rijksveldwachter maakte natuurlijk een eind aan dit gemartel en tegen Sljmen de Vogelaar proces-verbaal op. Laatstgenoemde werd dan ook door den Kanton rechter te Den Helder niet met kanarieklontjes gevoerd en tot f 40 boete of 6 dagen wegens jachtwetovertre ding veroordeeld, van welk vonnis de heer Sijmen de H. in hooger beroep kwam, overwegende dat men hem toch niet aan een nóg hooger galg zou ophangen. Veel voordeel behaalde hij in Allernaar Dinsdag nog niet. De Officier was wel van oordeel, dat aan het vonnis in eerste instantie eenige gebreken kleefden en wel omdat daarin werd gesproken van een ver- HET is altijd leerzaam te weten hoe groote uit vindingen worden gedaan en zal de radio-ama teur dan ook met belangstelling kennis nemen van die van de audionlamp, de lamp met 3 electroden door Lee de Forest in 1906 uitgedacht en die, zooals men weet, een heele omwenteling op het gebied van don radio-verbindingen heeft gebracht. In den drie electrodenlamp vindt men de toepassing van het Edison-effect, d.w.z. de eigenschap, die een verhit lichaam heeft om de omringende ruimte gelei dend te maken voor electriciteit. Het verschijnsel, dat reeds eerder door Becquerel is waargenomen, werd op nieuw en met grootere nauwkeurigheid door Edison ont- i dekt bij gelegenheid van zijn onderzoekingen van de electrische gloeilamp. Later In 1902 dacht een Engelsche geleerde Fleming, een gelijkrichter uit berustende op het Edison-effect. Het was een peer met electroden in het luchtledige; de kathode werd in gloeiing gebracht; het toestel was bestemd om als gelykrichter of als de tector voor hooge frequentie stroomen van de radio dienst te doen. Maar toen Lee de Forest aan het werk toog, wist hij absoluut niets van het Edison-effect en had nooit hoo ren spreken van de Fleminglamp, die toen nog weinig bekend was. Geboren in 1873 als zoon fan een zendeling, directeur van een kleine school voor negers in Alabama groeide hij zeer afgezonderd in kleine afgelegen plaatsjes op, waar hij zelf de kennis moest vergaren, die reeds vroeg hij hem den lust opwekte tot de studie der mechanica cn der electriciteit. Hij maakte als artillerist den oor log in Cuba tegen Spanje mede en zette daarna zijn studies aan de Yale Universiteit voort. Men was in het beginstadium van de draadlooze. Lee de Forest was verzot op deze nieuwe tak van de electri citeit. Marconi had in 1899 een station in de Vereenlgde Staten ingericht, de Forest komt de toestellen bekijken en neemt zich voor een detector te maken, die prakti scher zou zijn dan de cohereur van Branly, toen door Marconi gebezigd. Hij komt naar zijn eenvoudige kamers in New York terug, een klein laboratorium zooals zoovele andere ama teurs het in dien tijd hadden: accumulatoren, een Rhumkorff en een vonk/brug om golven op te wekken. De Rhumkorff stond in een kamertje en was met dra den verbonden aan de tafel, waarop De Forest de de tector had, die hij wilde probeeren. Van deze tafel af op dat oogenblik was hij bezig met den electrolytischen detector liet hij door het drukken op een knop den vonken van zijn Rhumkorff overslaan. Hij ving de golf op door middel van een telefoon, die aan zijn detector was verbonden. Op een avond deed hij een zonderlinge ontdekking. De kamer, waarin hij werkte werd verlicht door gas gloeilichtDe Forest ontdekt met verbazing, dat wan neer hij op den knop drukte, die de vonk deed over springen en bij gevolg een golftroin deed ontstaau, het licht begint op te flikkeren. Hij herhaalt de proef ver- schillende malen. Telkens weer doet zich hetzelfde ver schijnsel voor. De jonge onderzoeker was verrukt. Onmiddellijk ont wikkelde hij ejn theorie van de detecteerende eigen schappen van oen gas in groeiing. Den volgenden dag herhr. ilt hij de proef nog eens, maar nu met de deur van het kamertje, waarin zijn Rhumkorff staat, gesloten. Het effect blijft uit Er ge beurt niets. Het gasgloeilicht wordt alleen beïnvloed, ■wanneer de deur openstaat Dit was het bewijs, dat de electrische golven bij het waargenomen verschijnsel niet in het spel waren en dat het een zuiver acoustisch effect was. Een gewoon mensoh zou uit deze ontgoocheling niets hebben gehaald. Voor Lee de Forest daarentegen werd dit het lichtpunt, dat hem den goeden weg wees. Door dit toeval geleid om de electrische eigenschappen van gloeiende gassen te bestudecrea, werd hij onmiddellijk getroffen voor de groote hulp, welke deze categorie van verschijnselen konden bieden en begon hij ze systema tisch te onderzooken. Eerst op een Bunsenbrander, toen op den electrischen lichtboog, die inderdaad een detector kan opleveren, doch te luidruohtig, hetgeen hem als vanzelf ertoe bracht de eigenschappen van een gas te bestudeeren. die in een peer opgesloten, door een gloeidraad wordt verhit. Zoo kwam hij in 1902 tot de vervaaidiging van een ther- moionischen detccher met 2 electroden, vrU analoog aan die van Fleming, met dit verschil echter, dat hij een speciale batterij gebruikte om een constante spanning tusschen anode en cathode te hebben. Lee de Forest seallseerde zich toen voor de radio, neemt de directie van een maatschappij op zich en blijft steeds denken aan de vervolmaking van zijn detector. Toen kwam het idee bij hem op een 3e electrode toe te voegen, die er het wonderlnstrument van gemaakt heeft: detector, verster ker, golfverwekker. Niemand wordt in zijn eigen land geëerd. De uitvin ding van de audionlamp is Lee de Forest betwist door machtige maatschappijen, die dank zij dit instrument, de radioelectrische industrie een buitengewonen vlucht heb ben doen nemen. Een groot aantal processen zijn gevoerd en eerst na 20 jaar zijn hem de rechten van zijn octrooien gegund door een beslissing van het allerhoogste gerechtshof. (Nadruk verboden). VRIJDAG 18 MAART 1930. Hilversum (1071 van 12.006.00 n.m. 298 M.) 10.0010.15 Tijdsein en Morgenwijding, 12.003.00 Ge wijd Middagconcert met medewerking van: Jeanne v. d. Rosièrevan Emmerick, zang, Herman Leydensdorf, viool, Kommer Kleyn, declamatie, Ferdlnand Kloek, orgel, het A.V.R.O.Octet o.l.v. Louis Schmidt, solo-viool Boris Lensky; 3.004.00 Koor-Concert, de „Schola Can torum" onder leiding van Hubert Cuypers; 4.004.30 Gramofoonmuziek, Gewijde muziek; 5.00—7.15 Gramo foonmuziek, „Missa Solemnis", van Beethoven; 7.15 7.45 Voordracht door Jules Verstraete; 7.458.00 Gra- mofoonmuzlek; 8.00 Tijdsein en Persberichten van Vaz Dias; 8.15 Gewijd Concert, m.m.v. de gemengde zang- vereenlging „Wognum's Zangkoor", Directeur: D. Saai Wzn., organist: J. A. Doorn; 10.45 Epiloog uit te spre ken door Ds. E. W. Ekering, m.m.v. Wognums Zang koor; 11.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) N.C.R.V.: 8.259.20 Morgenwijding, 10.3011.30 Korte Ziekcndienst door Dr. W. Lodder. K.R.O.: 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje, 3.004.00 Plechtigheden op de H. Landstichting te Nijmegen. N.C.R.V.: 4.005.00 Concert: Mevr. C. v. RavenzwaayMöllenkamp, alt mezzo, H. Eldert Bakker, viool, W. Kleyweg, cello, H. Brugman, piano en viool; 5.006.30 Concert. K.R.O.: 7.007.30 Spreker: Jos. de Boer, onderwerp: „Gezin en Maatschappij". V.P.R.O.: 8.00 Kerkuitzending uit het gebouw van den Nederl. Protestantenbond te Haarlem, spreker: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eyslnga, Santpoort. Daarna: Passionsmuziek (gramofoonplaten). ZATERDAG 19 APRIL 1980. Hilversum (1071 M., van 10.001.00 298 M.) 10.0010.15 Tijdsein en Morgenwijding, 12.002.00 Mld- dagmuziek door het A.V.R.O.Kwlntet; 2.304.00 Aan sluiting van het Tuschinski-Theater te Amsterdam, Illu stratieve Filmmuziek door het Theater-orkest o.l.v. Max Tak; 4.004.30 Modepraatje door Mevr. de Leeuwvan Rees; 4.305.00 Sportpraatje door H. Hollander; 5.00 5.30 Gezondheidshalfuurtje; 5.305.45 Liedjes van Tbo- len en Van Lier, gramofoonmuziek; 5.45 Concert te ge ven door het Huisorkest van Theater Tusohlnski; 6.45 Vaderlandsche Liederen, gramofoonmuziek; 7.00 Het „Wiener" Dames Strijk-Quartet; 7.30 Zang door Mevrouw Hovyd Kraus—Adema. V.A.R.A: 8.00 Uitzending uit het Concertgebouw te Amsterdam van het concert van de Arb. Zangvereeniging „De Stem des Volks"; 8.40 Toespraak door Ds. N. J. C. Schermerhorn, over het Domei» Nicuwenhuis Monumenten fonds; 9.05 Voort zeting Concert; 10.30 Persberichten Vaz Dias, V-A.R.A.- Varia; Gramofoonplaten. Huizen (1875 M.) K.R.O.: 8.15—9.30 Platenconcert; 11.30—12.00 Godsdien stig halfuurtje; 12.151.15 Lunchmuzlek door het K.R. O-trio; 1.152.00 Gramofoonplaten, 2.003.15 Kinderuur tje, 4.00500 Platenconcert, 5.00—6.00 Inboorlingen- muziek, 6.016.55 Debutantenuurtje, 6.557.15 Journa listiek weekoverzicht door Paul de Waart; 7.157.45 Spreker: Sapiëns „De geheimzinnige Wijze van de Nieuwe Eeuw". Onderwerp: „Kruis en Halve Maan in Noord-Afrika, Allah! Feu en avant!; 7.458.00 Politie berichten; 8.009.00 Joegoslavlsch programma, het K.R. O.-Orkest o.l.v. Joh. Gerritsen; 9.0012.00 Hollandsche avond; pl.m. 9.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 12.00 Tijdsein en Sluiting. minkte kievit, wat onjuist was en verdachte werd ver oordeeld wegens jachtwetovertreding, hoewel het hier gold een overtreding der Vogelwet, maar de delinquent had van die crltiek niet de minste satisfactie, daar de Officier, hoewel dan op andere gronden, even getrouw f 40 boete of 6 dagen requireerde. VERWARD VAN GEEST, MAAR VLUG VAN HAND EN RAP VAN BEENEN. Op 30 Januari werd te Alkmaar, op de Bierkade uit een pakhuis, alwaar een banklooper het karretje tijde lijk onbeheerd had gedeponeerd, een rijwiel ontvreemd en als dader opgespoord de 24-jarige arbeider Fokke T. uit Sneek, die al meer zoo'n grap aan de hand had %e- had en dus maar direct werd ingerekend. De gedra gingen van dit jonge mensch gaven echter aanleiding om hem eens door Dr. Hoeneveld, de zenuwarts, in ob servatie te nemen en deze kenner van kranke hersenen was dan ook, toen de heer T. heden terecht stond, als deskundige; jiresent. De verdachte zelf was de wel willendheid in persoon, erkende het feit en gaf als mo tief op zijn onweerstaanbaren trek in 'n glaasje pils, terwijl hij niet voorzien was van duimkruid om aan zijn lust te kunnen voldoen. Hij had, meen ik, f 15 voor het gepiepte zwijntje gemaakt en had dus voldoende kapitaal om zijn verdroogde keel te besproeien. Meer onomwonden en openhartiger kon het al niet Ronduit gezegd, geloofden we, dat deze zwakhoofdige verdachte de eerlijkste kerel was van al de acteurs, die dien dag de hoofdrol vervulden. Dr. Hoeneveld achtte hem niet; geschikt voo-r de maatschappij en adviseerde, hem on der toezicht te houden, met welk advies de heer Offi cier zich volkomen kon vereenigen en dus requireerde hij 1 maand gevangenisstraf en ter beschikking-stelling van de regeering voor den tijd van 2 jaar. De Officier stelde zooveel vertrouwen in de psychiatrische bekwaar- held van den deskundige, dat hij verdere observatie nutteloos achtte. Met dit pluimpje op zijn hoed kon dus Dr. Hoeneveld ook zijn weg vervolgen. DE LUTJEBROEKER VEEBOER LIET ZICH NIET KISTEN. Het nog flinke restant van den zittingsmorgen werd, harmonieus geaccompagneerd door de rot-slechte, ram melende ventilatieraampjes, aangenaam en leerzaam doorgebracht met de belangwekkende aangelegenheden van den veehouder Cornelis M. te Lutjebroek, die door den kantonrechter te Hoorn was veroordeeld wegens verkoop en aflevering van melk, waarin zich bevond het barbaarsche goedje, dat wetenschappelijk wordt aangeduid als pathogeen micro-organisme, veroorzaakt door strepto coccus mastitis, eenigszins beknopter ge zegd, de afscheidingen van de bekende uierziekte. Het was niemand minder dan de keurmeester Beets, die n hoeveelheid van deze verdachte melk van een melkrij der had gekocht, niet om als room in zijn koffie te gebruiken, doch om dat monstertje in te leveren bij het bureau van den Keuringsdienst voor Waren te Alk maar, naar den geduchten scheikundige Dr. Dirk Mol. Aan de roodachtige kleur der melk was het oppervlak kig reeds te zien, dat er iets niet in orde was en ".iet onderzoek bewees de aanwezigheid van dit micro- organisme. Boer Crells werd schuldig bevonden en tot f 75 boete of 75 dagen veroordeeld van welk nogal gepeperd vonnis onze veehouder in hooger beroep ging. Hij had zich voor deze feestelijke gelegenheid ook nog den bijstand verzekerd van een scherpzinnig meester n de rechten, mr. Smal, die, zelf uit het hartje van West- friesland voortgebracht, practisch ook terdege kon weten, waar Abraham de mosterd haalde. Het voor naamste verweer van den heer M. bestond dan hier in, dat hij van meening was, dat de melkrijder Schou ten, die de melk op dien bewusten 14 December had afgehaald, melk van andere veehouders in de door hem afgeleverde melk had gemengd en deze melk besmet zou zijn geweest. Dat was, kortelijks te samen gevat, de spil, waarom de verdediging van M. en zijn jurl- dischen windgever draaide. Volgens Cornelis M. was op dien morgen geen zijner koeien ongesteld, wat door zijn bejaarden en zwaarhoorigen knecht Baan werd be vestigd. Wel bleek later, dat een der koeien kwartier- ziek was, welke ziekte niets heeft te maken met de gefingeerde aandoening van een luien soldaat, doch bestaat in een ontsteking van een kwartdeel van den uier, waarbij ook een der spenen is aangetast. De oude heer Baan had evenwel dien morgen bij het z.g. spat ten, waarbij wordt bedoeld 'n soort van gewoonte-proef, bestaande uit keuring van de uitgeperste melk door spatten op de band, niets abnormaals aan de melk der 15 koebeesten bemerkt. Na langdurige behandelingen, ellenlange zagerij met getuigen en deskundigen, zag ten slotte de Officier kans om aan het woord te komen tot het nemen van zijn requisitoir, dat aanving met een verzoek tot alge- heele vernietiging van het door den Kantonrechter ce Hoorn gewezen vonnis, dat hier in Alkmaar niet bruik baar was. Om echter den reeds oplevenden Kees M. niet te verblijden met een dood speenvarken, voegde de Officier er direct bij, dat hij echter op andere gron- vesten het feit wettig en overtuigend bewezen achtte en alzoo opnieuw f 75 boete of 75 dagen vorderde. Voor Kees M. echter de rechtbank duidelijk kon maken, dat het hem feitelijk koud liet, of de kat of de kater hem beet, werd mr. Smal in de gelegenheid gesteld tot het houden van zijn pleidooi en bestreed de geachte verde diger met al de hem ten dienste staande juridische krachten het requisitoir, om ten slotte tot de conclusie te komen, dat zijn cliënt moest worden vrijgesproken, omdat niet was komen vast te staan, dat de verdachte melk afkomstig was uit de door Cornelis M. op dien morgen afgeleverde melk. Mocht de rechtbank zich niet met deze conclusie kunnen vereenigen, dan stelde plei ter bescheidenlijk voor, de buitensporig hooge boete belangrijk te reduceeren. INGEWIKKELDE COMBINATIE VAN STROOPERS, LANGE HONDEN, DOODE HAZEN. RIJWIELEN EN MARECHAUSSEES. Op 7 Febr. van het jaar O. H. 1930 stonden voor den Alkmaarschen Kantonrechter terecht de heeren gebroe ders Antoon en Jan K., fabrieksarbeiders te Heems kerk, benevens den oud-jachtopziener, thans caféhouder L. Sch. te Heemskerk, veydacht van jachtwetovertre- drlng te Uitgeest en wel dat zij zich in het jachtveld hadden bevonden met gebruikmaking van z.g. lange honden, dienende tot opsporing van wild, wat dan ook al was geschied, zooals bleek uit de aanwezigheid van. een buitgemaakte haas. Een en ander was geconsta teerd door den opperwachtmeester Smorenburg en den wachtmeester van der Meer, beiden in dienst bij de Koninkl. Marechaussees, die met taaie volharding het uit 5 personen bestaande gezelschap hadden bespied. Toen zij eindelijk het oogenblik gekomen achtten, na men de jagers de vlucht, met achterlating van hun rijwielen,, die In beslag werden genomen en leidden tot opsporing der eigenaars. De heeren A. en J. K., door de marechaussees op de fabriek waar zij werkten ge hoord, legden daar een erkentenis af en teekenden die verklaring. Ook de heer Sch. werd ondervraagd, doch deze ontkende elke gemeenschap met stroopers en bleef bij die houding ook consequent volharden, toen hij te recht stond. De heeren K. ontkenden nu eveneens en beweerden tot de bekentenis te zijn gebracht onder zekere pressie van de marechaussees, die hen met voor geleiding voor den Officier dreigden, indien zij nu niet tot een erkentenis overgingen. Zij waren toen bevreesd hun werk op de fabriek te verliezen en hadden toen maar toegegeven. Op de zitting kwamen zij daarop terug. Niettegenstaande werden de heeren bij schrifte lijk vonnis veroordeeld ieder tot f 25 boete subs. 25 da gen, benevens ieder f 40 boete of 40 dagen bij niet- inieverlng der niet in beslag genomen lange honden. Wat de heer L. S. betreft, deze werd bij gebrek aan. bewijs vrijgesproken. De veroordeelden kwamen echter in hooger beroep en hadden Mr. Schenkeveld aangezocht hun belangen als verdediger waar te nemen. De behandeling van deze zaak was uiteraard zeer langdurig, daar de marechaussees, ook nu als getuigen gehoord, pertinent ontkenden eenige ongeoorloofde pressie op verdachten te hebben uitgeoefend. De Officier requireerde ten slotte vernietiging van het gewezen vonnis, doch opnieuw schuldig verklaring en veroordeeling tot dezelfde straf. De verdediger con cludeerde evenwel vrijspraak of hervatting van het on derzoek, teneinde alsnog een nieuwe getuige te hooren. DE OFFICIER DROEG NAAR HET SCHEEN, IN ZIJN BORST EEN MOLENSTEEN. De 37-jarige heer IJsbrand Marinus Wilhelmus La F., rijwielhersteller te Helder was op 2 September des avonds omtrent 7 uur op zijn motor de Keizersbrug op gesnord, juist terwijl van de andere zijde een luxe auto, bestuurd door den chauffeur Snellenberg naderde. Tus schen de benzinemonsters ging als 't ware verloren mej. Boon, 'n eerzaam kruidenierster, die per rijwiel' haar in 't ziekenhuis verpleegden echtvriend wilde opzoeken en bij zich had een tasch met verschillende breekbare ar tikelen. De juffrouw voelde geen lust in bravourstukjes van rijwielkunst en stapte voorzichtigheidshalve, af en bleef dicht bij de brugleuning geposeerd op het voorbijrijden van de auto wachten. Maar nu werd zij echter van da andere zijde besprongen door den motorrijder, die zoo onzacht voorbij tufte, dat hij de juffrouw een paar pijn lijke vingers bezorgde alsmede f 4 schade aan vernielde voorwerpen in het zakje, een schade die hij ook geheel verzuimde, te vergoeden. De Heldersche Kantonrechter was blijkbaar niet in de wolken over het optreden van den kilometerslobberaar en veroordeelde hem tot niet minder dan f 50 boete subs 50 dagen. Zoo'n^optater was echter den rijwielhersteller toch te melig en kwam hij dus in hooger beroep, hopende dat het meervoudig strafcollege meer aandacht aan zijn be zwaren zou schenken. Met de duimstok in de hand trachtte mijnheer IJsbrand den rechters dan ook duide lijk te maken, dat er op de brug nog ruimte in overvloed was overgebleven en het alleen aan de zenuwachtigheid van juffr. Boon was toe te schrijven, dat zij schade had bekomen. Op hoop van zegen toonde de appellant zich evenwel bereid, mej. Boon de verlangde 4 pop op de zitting ter hand te stellen. Hij werd echter ondanks die edelmoe digheid afschuwelijk teleurgesteld door den heer offi cier, die wel 'n molensteen inplaats van een hart in zijn boezem scheen rond te dragen, aangezien deze edelacht bare heer, ln plaats IJsbrand met laurierdropbladeren te omkranzen, bevestiging eischte van het door den kan tonrechter gewezen vonnis. De heer IJsbrand, eenigermate verbluft, scheen wel spijt te hebben van zijn 4 pop, alreeds zijn portemonnaie waren ontvloden om in juffr. Boon's beurs 'n eereplaats te vinden, doch dit leedwezen is misschien pz-aematuur, daar we niet weten hoe de reohtbank het over 14 da gen bij de uitspraken, met hem maken zal. „Dankje," schreeuwden de kraaien ln koor, toen de kleine zanger zijn liedje had geëindigd. „Bravo"', riep Billy, terwijl hij in de handen klapte. Toen wendde hij zich tot de vogels en hij zeide: „Jij en ik varen in een schuitje. Ik kan schreeuwen als Billy Boo, maar ik kan geen noot zingen als ik wou." „Waarom eigenlijk niet," vroeg een van de vo gels. „Heb je niet een grooten mond gekregen? En je hebt een kleinen neus." „Dat is waar, maar dat wil niks zeggen. Daar heb je nou bijv. de uilen, die hebben heelemaal geen neus en ze kunnen toch geen noot zingen. Ze kunnen alleen schreeuwen." „Hai, hai, hal," lachten de vogels Billy uit en ze schreeuwden: „Billy is een oude, wijze uil." „Schei nu maar dadelijk uit," zeide Jerry, plot seling, voor de vogels springende en ze veront waardigd aankijkende. „Je hebt Billy niet uit t* lachten Hij is verstandiger dan welke uil ooi». Is het niet zoo Billy..." „Dat is hij, en Billy zal het jullie bewijzen ook, als jullie wilt," zeide Redneb. Maar dat maakte, dat Billy zich niet erg op zijn gemak begon te voelen. „Schei ook maar uit," fluisterde hij tot Redneb, achter zijn hand. „Je laat me nog voor gek staan." Maar dat nam niet weg, dat de vogels Billy om een bewijs vroegen van zijn wijsheid. „Kom op, Billy", riepen ze, „kom op, we wachten." En zoo moest Billy wel een bewijs geven. We zijn nieuwsgierig wat dat zal zijn.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10