AIpiECl Wimws- Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Binnenlandsch Nieuws. Rechtswezen. De staking te Den Helder. Motorfiets-ongeluk bij Overschie. Door een rukwind. 300 Kuikens verbrand. Predikbeurten. Restauratie Raadhuis te Barsingerhorn. Uit onze omgeving. ALKMAAR Z IJ P E. Donderdag 17 April 1930. SGHAGE 73ste Jaargang No. 8648 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De malversaties te Gorredijk. Tegen den verdachte 3 jaar geëisoht. Voor de rechtbank te Leeuwarden diende gisteren de zaak tegen H. B., koopman, 62 jaar te Gorredijk, en secretaris-penningmeester van de Nutsspaarbank a>ldaar (thans gedetineerd ter zake gepleegde mal versaties). Groote ongerustheid was er geweest bij de bewoners van Gorredijk, toen bekend werd, dat er een groot be drag was verduisterd, doch later bleek, dat een reser ve beschikbaar was van f200.000, zoodat deze onver kwikkelijke zaak voor de spaarders een bevredigend verloop zou hebben. Tijdens het verhoor van verdachte is komen vast te 6taan, dat de accountant S. uit Amsterdam, die belast was met het nazien der boeken, zich schan dalig en nonchalant van zijn taak gekweten had, zoo als het O. M. in zijn requisitoir opmerkte. Daardoor was het mogelijk dat de feiten zoolang onbekend ble ven en verdachte reisjes naar Amsterdam maakte, die wel meer dan f 100Ó.kostten. Tegen den laatste wordt drie jaar gevange nisstraf geëischt Uitspraak over 14 dagen. Zijn vrouw met een mes doodgestoken. Tegen den dader 6 jaar geëischt. In den morgen van den 26sten Februari j.1. werden de bewoners van de Keetbuurt te Leeuwarden opge schrikt door het rumoer van een vechtpartij. Het bleek, dat in het gezin van K. twist was ontstaan tus- schen man en vrouw, welke zoo hoog liep, dat de man met een mes zijn vrouw drie doodelijke steken toe bracht. Daarna verwondde hij zichzelf in de borst Uit het verhoor der getuigen, alsmede uit de mede delingen van den verdachte bleek, dat er sinds lan gen tijd tusschen man en vrouw herhaaldelijk' on- eenigheid voorkwam, voortvloeiend uit het slechte le ven der vrouw, die in Leeuwarden ongunstig bekend staat. Gisteor heeft de man voor de rechtbank te Leeuwar den terecht gestaan. Verdachte handhaafde zijn vroegere verklaring, n.1. dat hij eerst door zijn vrouw gestoken zou zijn, ■waarna hij haar het mes heeft ontrukt en met dit wapen „aanvalsbewegingen" in de richting van de vrouw heeft gemaakt echter niet om te dooden, doch alleen om te dreigen. Verdachtes verklaringen om trent zijn eigen verwondingen, vonden bij de recht bank blijkbaar niet veel geloof. De officier van Justitie eischte tien jaar gevange nisstraf en gisteren werd verdachte tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Afpersing, diefstal en mishandeling. Voor de Utrechtsche rechtbank had zich gisteren een 32-jarig boerenarbeider te verantwoorden wegens afpersing, diefstal, mishandeling en huisvredebreuk. De man woonde het vorig jaar in Amerongen bij een weduwe in met wie. hij een verhouding had aange knoopt; zelfs was reeds over een huwelijk gesproken. Tegen Kerstmis verliet echter verdachte zijn kosthuis om elders zijn intrek te nemen. Na Nieuwjaar keerde bij evenwed 's nachts terug, klom door een stalluik en begaf zich naar de kamer der weduwe». Hier vroeg hij om geld, dat hem tenslotte na bedreiging met een mes, werd gegeven. Later verhuisde deze weduwe naar haar moeder omdat ze bevreesd was geworden voor verdere nachtelijke expedities van haar vroegeren vriend, doch ook daar wist verdachte zich toegang te verschaffen. Thans werden beide vrouwen op zekeren nacht lastig gevallen en na op nieuw met een mes te zijn bedreigd, stonden ze hem ruim f 100 af. Op hun dringend verzoek hen toch niet van alles te berooven, heeft verdachte dit geld te ruggegeven, nadat hij echter f 10 had gehouden. Verdachte ontkende dat hij de eerste maal het zakje met geld van den hals der weduwe zou hebben gerukt; volgens zijn verklaringen was het hem gege ven. Dat hij de tweede maal f 10.onrechtmatig bij zich had gestoken, gaf hij toe. De moeder van de we duwe vertelde, dat haar dochter bij de tweede nach telijke visite met een mes was gestoken, zoodat zij een kwartier op den grond heeft gelegen. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van 7 jaar. Onderde confeotie-werksters. De fa briek gesloten. Omtrent de staking aan de confectiefabriek van de firma Gebr. Meier te Den Hellder, valt te vermelden, dat de fabriek thans gesloten is. Een paar staaksters, die zich voor werk aanmeldden, werden niet toegela ten. De aan het werk gebleven arbeidsters, een 90- tal, zijn met veertien dagen loon naar huis gezon den. Waarschijnlijk zal over 14 dagen, als de reor ganisatie haar beslag gekregen heeft, de fabriek her opend worden. Met zijspan en al ov«r den kop geslagen. Twee ernstig gewonden. Gistermorgen omstreeks tien uur reed de heer J. D. Seip uit Schiedam op zijn motorrijwiel met zijspan- wagen, terwijl op de duo de heer H. L. v. B. uit Rot terdam gezeten was, op den Delftweg bij Overschie in de richting van Delft Even ten Oosten van de buitenplaats „De Tem pel" wilde de heer S. eenige voertuigen passeeren, waartoe hij aan de linkerzijde van den weg ging rij den. Op dat oogenblik kwam de luxe auto van den heer S. de Jong uit Amsterdam van de tegenoverge stelde richting aanrijden, zoodat de motor in volle vaart tegen den luke auto opreed. Het motorrijwiel sloeg geheel over den kop, terwijl de beide berijders over den weg werden geslingerd. Ernstig gewond werden beiden opgenomen en voor- loopig verbonden door dr. Karreman uit Overschie, die constateerde, dat de bestuurder zoowel als de duo-zitter een been hadden gebroken. Met een auto van de firma's Peereboom en de „Maas" uit Schiedam zijn heiden naar het gemeente lijke ziekenhuis aldaar overgebracht. Een woonwagen in een sloct geraakt. Een der kinderen gewond. Waarschijnlijk door een hevigen rukwind, werd gisteravond even buiten de gemeente Zaltbornmel de woonwagen van van Boxtel in een sloot geworpen. Een begin van brand kon door den rijksveldwach ter, die juist passeerde, worden gebluscht. De kachel viel op een kind, dat daardoor gewond werd. De verdere inzittenden, een vrouw en vier kleine kinderen, konden door het intrappen der ruiten ge reid worden. Zij kregen lichte verwondingen. In een kippenloods ie Vinkeveen. Gisternacht omstreeks half een, ontdekte een toe vallig passeerende motorrijder, een begin van brand bij een boerderij te Vinkeveen. Ter plaatse gekomen, bleken twee kippenloodsen in brand te staan. De krachtige wind was juist in de richting van den hooi berg en het woonhuis, zoodat wanneer de brand niet zoo spoedig ontdekt was, zeker de geheele boerderij een prooi der .vlammen zou zijn geworden, daar de bewoners in diepe rust waren. In de kippenloodsen stonden twee z.g. „kunstmoe- ders", waartrij 300 kuikens van een week oud. Ver moedelijk is hier de brand ontstaan. Alle kuikens zijn levend verbrand. Met emmers water kon de brand gebluscht worden. VERDREVEN. Verleden week zijn, naar men weet in een rioolput aan de Oostzaanstraat te Amsterdam, de resten van een kinderlijkje gevonden. Van een strafbaar feit was geen sprake, maar de buren waren zeer boos op de ouders, die het lichaampje aan stukken hadden ge sneden „men" is nu eenmaal altijd gauw veront waardigd over de zonden van een ander en zij uitten hun wrevel op zoodanige wijze, dat het gezin zich genoodzaakt heeft gezien elders onderdak te zoeken. (Hsbl.). DE ARRESTATIE VAN TWEE INBREKERS TE WOUDENBERG.. Tevredenheidsbetuiging van den minister van Jusitie. De Minister van Justitie heeft zijn bijzondere tevre denheid betuigd aan H. Petersen, Rijksveldwachter, te Woudenberg, voor diens voortvarend optreden in den nacht van 5 op 6 Februari 1930 bij het arrestee ren van twee zwaar gewapende inbrekers, welke personen ter zake van afpersing zijn veroordeeld. VRIJDAG 18 APRIL 1930. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. - Bevestiging Lidmaten. Nam, 7 uur, Ds. Van Dijk. Avondmaalsviering. Anna Paulowna, nam. 7 uur (inplaats van om 10 uur) Ds. Vorstman. ZONDAG 20 APRIL 1930. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Kerkkoor. Burgerbrug, zie St.-Maartensbrug. St-Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Tlnholt Oudesluls, voorm. 10 uur, Da Witkop. Schagerbrg, zie Oudesluls. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Avondmaal. Julianadorp, nam. 2 uur, Ds. Damsté. Huisduinen, nam. 7 uur, Ds. Damsté. Dirkshorn, nam. 7 uur, Da de Leeuw. Onderwerp: De Paaschhymne. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Hoogwoud, geen dienst Oude Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Boeke. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Van Baaien. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Westerland, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. Verwaal. Veenhuizen, zie Heerhugowaard. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm, 10 ur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur. Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, de heer Kal, van Amsterdam. Nam. geen dienst B ree zand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hlppolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer Schut van Win schoten. Nam. 7 uur, de heer Schut Dezer dagen hebben wij in het verslag van don Raad der Gemeente Barsingerhorn kunnen lezen, dat het besluit genomen is tot uitwendige restau ratie van het historische raadhuis. Men schrijft ons hierover onder bijvoeging van hiernevens af gedrukte foto nog het volgende: Een en ander zal geschieden overeenkomstig aanwijzingen van Rijksmonumentenzorg. Zoo mo gelijk met Rijkssubsidie. Het ligt n.1. in de bedoe ling het gebouw uitwendig geheel te brengen in de stijl waarin het behoort (andere trap en deur; glas in lood, luiken enz.) Het raadhuis (1622) Is een gebouw van bak steen met versleringen van bergsteen. Op het dak een open houten toren met spits, waarin een klok (1659) met het navolgende randschrift: „Jac. Vertest, Offic. Dlr. Michelsen, Plet Jansen, Kalen, Corn. Ares, Weere, Am. Diercks, Mijde, Dir. Jansen, Kril, Schepe nen, en Adr. v. der Woude, Secr. tot Bar singerhorn, Ao 1659." Over het midden van den voorgevel een trap gevel bekroond door het beeld der gerechtigheid en door een balustrade met de hoeken verbonden. In het fries een wapensteen en twee leeuwen maskers. Inwendig in de raadskamer een raveling met snijwerk (1622). Het raadhuis bevat een oud en ni et-onbeldngrljk archief dateerende van ongeveer 1300 (o.a. bevat tende een brief van Jacoba van Beieren, waarin Barsingerhorn tot stad wordt verheven, dateeren de 1428). MAANDAG 21 APRIL 1930. NED. HERV. GEMEENTE te: Petten, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Bevestiging Lidmaten. Burgerbrug, geen dienst St-Maartensbrug, geen dienst Oudesluls, zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Hoogwoud, voorm. 10 uur, Ds. Spaargaren. Haringhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Avondm. Hlppolytushoef, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Valkkoog, voorm. 9% uur, Ds. Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Oudesluls, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, Ds. de Gra.f uit Nljkerk. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7 uur, de heer Schut Woensdagavond vergaderde de Algemeene Kiesver- eenlging van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier te Alkmaar ln café Central. De waarnemende Voorzitter, de heer G. J. de Goede, deelde mee, dat de Voorzitter, de beer K. Breebaart, te lefonisch had bericht dat hij door plotselinge verhinde ring tot zijn spijt niet op de vergadering aanwezig kon zijn. Spr. drukte daarover zijn leedwezen uit, evenals over de verhindering van Mr. Belonje, die ook bericht van verhindering zond. Hij hoopte niettemin, dat de be sprekingen in het belang der Vereenlging zouden zijn. Nadat de secretaris, de heer Du Burck, de notulen der vorige bijeenkomst had voorgelezen, welke ongewij zigd werden vastgesteld, deed de Voorzitter voorlezing van een schrijven der heeren Haremaker en Ultenhuls die wegens omstandigheden tot hun spijt niet op de ver gadering aanwezig konden zijn. Naar aanleiding van het vermelde in de notulen, dat de kiesvereenlging een adres aan de vergadering van het Hoogheemraadschap had ge richt met het verzoek een andere indeeling der Kies districten, deelde Voorzitter mee, dat op dit adres goed gunstig was besohlkt en dankte daarbij de afgevaardig den der Alg Klesvereen. voor de krachtige wijze waarop het adres door hen was verdedigd. De Secretaris deed daarna eenige mededeellngen om trent toetreding van nieuwe leden en uittreding van enkelen, die geen bezittingen meer hebben of door ver huizing bulten het gebied van het Hoogheemraadschap Verder deed hij mededeellngen omtrent het resultaat der actie voor bijdragen ln het tekort. De penningmeester, de heer Du Burck, bracht daarna verslag uit van zijn gehouden beheer. De Inkomsten be liepen f 17L37, de uitgaven f 116.80, zoodat er een batig slot was van f 54.57. De rekening met bescheiden wer den nagezien door de heeren Jhr. Van Foreest en J. van Gemeren te Heiloo en C. de Boer te Edam. Bij monde van Jhr. Van Foreest werd meegedeeld, dat alles in de beste orde was bevonden, en stelde voor den penning meester te dechargeer e n. De Voorzitter zei dezen functionnarls dank voor zijn keurige boekhouding en voor de vele werkzaamheden als zoodanig verricht. Uitgebreide besprekingen vonden daarna plaats over de wijze, waarop de achterstallige schuld zpu kunnen worden gedelgd. Het resultaat van de besprekingen was, dat de aanwezigen aan vrijwillige bijdragen reeds voor een bedrag van f 205 teekenden en tevens op zich na men in hun kring nog bijdragen te verkrijgen. Toege zegd was nog een som van f 80, en men twijfelde niet, gezien het groote succes, bij de laatste verkiezingen be haald en het prachtige enthousiasme door velen daarbij betoond, dat de rest spoedig zal zijn bijeengebracht. Naast de rekening zal ln *t vervolg door den penning meester een balans worden opgemaakt .opdat elk jaar een nauwkeurig overzicht van den stand der financien wordt verkregen. Op een desbetreffende vraag van den heer De Boer, of het niet mogelijk is, nog meer leden t« werven, wordt de meening gedeeld van hen, die van oordeel zijn, dat dit beter gaat als er verkiezingen in zicht zijn. Daarna wordt de Bestuursverkiezing gehouden wegens periodieeke aftreding der heeren J. Kroonenberg, Zaan dam en P. J. Peereboom te Broek in Waterland. Beiden worden met algemeene stemmen herkozen en nemen hun benoeming, onder dankzegging aan. De Voorzitter feliciteert beide heeren en hoopt, dat zij nog veel in het belang van de Kiesvereenlging en daar mee ln dat van het Hoogheemraadschap kunnen doen. Bij do rondvraag komen nog enkele zaken ter sprake o.m. de salarissen van de ambtenaren bij het Hoogheem raadschap, terwijl de heer De Boer aan de hand van een overzichtelijk en keurig kaartje de nieuwe indee ling in kiesdistricten van het Hoogheemraadschap ver duidelijkt. Er blijkt uit, dat het kiesdistrict Helder 45000 H.A groot is met 13887 kiezers; Hoorn 30.000 H.A met 14078 kiezers; Purnierend 45000 H.A met 12152 kiezers en Alkmaar 22000 H.A met 13447 keizers. Bijgevoegd was een lijst van gemeenten, welke tot ieder kiesdis trict behooren. Den heer De Boer wordt dank gebracht voor zijn moeite en voor de behartiging van de belan gen der kiezers. De secretaris wijst er op, dat nimmer antwoord van het Hoogheemraadschap is ontvangen omtrent de be schikking, die de vergadering van Dijkgraaf, Hoofdin gelanden en Plaatsvervangers heeft genomen ten aan zien van het vorengenoemde adres. Hij vraagt, of het in dat college misschien geen gebruik is, den adressee- renden daarvan in kennis te stellen. De vergadering «weet dit niet, maar meent, dat eenig bericht toch wel op zijn plaats zou zijn. De Voorzitter gaat daarna tot sluiting over en zegt, dat het hem een aangename taak is geweest deze ver gadering te mogen leiden. Hij hoopt, dat ,de besprekin gen in het belang van het Hoogheemraadschap zullen zijn en dat nog meerdere resultaten zullen worden ver kregen. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Schriftelijk vonnis van Woensdag 16 April 1930. Roode dakpannes of efom iet-platen. De heer Adr. Louwen, pluimveefokker te Bergen, die op 4 April terecht stond wegens overtreding der bouw verordening, op grond van het feit, dat hij tot bedek king van een gebouwtje, bestemd dienst te doen als broedcentrale, eterniet-platen had gebruikt in plaats van de voorgeschreven roode dakpannen, werd heden door den kantonrechter van alle rechtsvervolging ont slagen, aangezien deze verordening niet verbindbaar werd geacht. Deze uitspraak In een zaak, die te Borgen heel wat beroering bracht en den gemeenteraad veel hoofdbreken kostte, zal ongetwijfeld velen voldoening schenken. Hoewel wij niet gelooven, dat het laatste woord ln deze kwestie al gesproken is. PETTEN. Te Petten had begin dezer week een vergadering plaats, waar na ampele besprekingen besloten werd een voetbalvereeniging op te rlohten. Staande de vergade ring traden pl.m. 20 personen als lid toe. Echter eerst dan is het bestaan der club verzekerd, als men er in slaagt een geschikt terrein te vinden, wat wij intusschen hopen. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Petten van „Het Witte Kruis". De belangstelling was beter dan an dere bij soortgelijke gelegenheden het geval is, geen wonder, daar op de agenda voorkwam al of niet ophef fing der afdeeling. Het is reglementair ongeoorloofd, dat in één gemeen te 2 afdeelingen zijn gevestigd, dientengevolge moeten deze fuseeren. Het bestuur had te dezer zake reeds ge confereerd met het bestuur te Schagerbrug. Eohter schijnt men daar aan die samenvoeging te willen ver binden de voorwaarde, dat het magazijn te Petten moet worden opgeheven. Dit nu had niet de instemming der vergadering en met algemeene stemmen werd besloten tot opheffing, onder beding, dat het magazijn te Petten gevestigd blijft De heer M. Breed werd hij acclamatie gekozen in de vacature Nottelman. Na nog eenig kleingoed sloot de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst de vergadering.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1